^TE Ml LION WIINHAHDELI. «.SCHOTERMAN SZn. Uit den omtrek. STADSNIEUWS* Utrechtschestraat 34 ïelef. 145. Groenten werd gevraagd door 205 ge meenten. j Kaas werd gewenscht door 138 gemeen ten, meestal ronder opgave van soort tot een hoeveelheid van 1.680.508 K.G.; terwijl van 1 November tot 1 Juni 340 gemeenten haar -betrokken tot een hoeveelheid van *16.509 K.G. Peulvruchten werden gevraagd door 417 gemeenten, tot een totaal van 9.230.605 K.G. R ii s t werd gevraagd door 146 gemeen ten tót een totaal van 7.279.205 K.G., ter wijl 678 gemeenten in de tweede en derde week van Juni ontvingen 2.800.000 K.G. V arkensvleesch werd gevraagd door 313 gemeenten tot een totaal van 35.778.400 K.G., terwijl aan 762 gemeenten wekelijks 1.200.000 K.G. wordt geleverd. Rundvet werd gevraagd door 280 ge meenten tot een totaal van 11.014.795 K.G. terwijl bij de laatste maandelijksche dis tributie aan 469 gemeenten werd geleverd 500.000 K.G. Verder werd door meerdere gemeenten aangedrongen Op de beschikbaarstelling van Regeeringswege van: Aardappelen, bakoliè, gort, haver mout, margarine, suiker, waschmiddelen, Deensche witte wol, capucijner erwten, pekelharing, steurharing, inmaakharing, ge rookte makreel, terwijl enkele gemeenten de distributie wilden zien uitgestrekt tot schoei sel en kleeding. Uit bovenstaande gegevens blijkt duide lijk zegt de minister, dat de ingeko men antwoorden een totaal onvoldoende basis vormen voor een behoorlijke distri butie. Ook bevatten de meeste brieven op bedoelde circulaire ontvangen, nog een re serve als: Ten slotte meen ik nog te moeten opmer ken, dat de opgegeven hoeveelheden slechts als een raming kunnen worden beschouwd en dat eventueele verandering in den econo- mischen toestand de behoefte kan doen stij gen of verminderen. Uitvoer van jonge hanen. De minister van landbouw heeft bepaald, <3at op vertoon van daartoe strekkende uit- voerconsent met ingang van 25 Juli de uit voer ?al ziin toegestaan van levende jonge banen, niet lichter wegende dan 8 ons. Oude paarden opgekocht. In de Meierij worden den laatsten tijd, naar de 'sHert. Ct meldt, eene buitenge woon groote partij oude paarden opgekocht met bestemming naar Engeland. De prijzen zijn daardoor enorm stijgende. Er schijnt in 'de legers wel groot gebrek aan paarden te zijn, want zelfs minderwaardige oudjes gaan er mee tusschendoor. Uitvoer van bloembollen. De directeur-generaal der posterijen en te legrafie maakt bekend, dat de invoer van bloembollen per pakketpost in Groot-Brit- lannie en Ierland is verboden. In tijd van nood. Men schrijft uit het Westland aan de „N. Courant": Het minste uitschot bloemkool en bloem koolbladeren, rommel die anders op den mesthoop geworpen wordt, koopt men tegen woordig op voor 1 cent per K.G. Het goedje wordt fijn gemalen, gedroogd en uitgevoerd, voornamelijk naar Oostenrijk. Dure peper. Een ieuw artikel, waarmede geld voor 'de smokkelaars is te verdienen. Voor een pondje peper wordt in Duitschland 40 be taald; evrmoed wordt, dat de peper dient bij het vervaardigen van bommen, voor het verwekken van.... tranen. Een veldwachter hield in de bosschen tusschen Waubach en Brunssum drie personen aan, die peper in varkensblazen vervoerden. Een der smokke laars was een Belg. (De Tijd.) Uitvoer van leder en schoenen. Onder voorzitterschap van den heer Van Gijn uit den Haag heeft te Waalwijk een be spreking plaats gehad van het dag. bestuur van de Ned. Ver. van Lederimporteurs, den Ned. Bond van Schoenfabrikanten en de Ned. Ver. van Schoenmakerspatroonsver- eenigingen over het eventueel te geven ad vies aan de regeering betreffende het al of niet openstellen der grenzen, direct na den oorlog. De meenmg van den voorzitter van den Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten is, nat een algeheele openstelling, waardoor een wilde uitvoer van alle artikelen direct mogelijk was, niet in het belang van de schoenindustrie zou zijn. Eenige groot-fabrikanten waren van mee ning, dat bij directe algeheele openstelling van de grenzen evengoed alle leer als schoenen over de grenzen zou gaan en daar door hier als vanzelf alles veel te duur zou worden. Weer andere groot-schoenfabrikanten echtten geheele openstelling voor export gewenscht en noodzakelijk en zij waren van meening, dat het anders bij gedeeltelijke openstelling zou blijven, zooals het thans blijft bij het verbod van invoer van Ameri- kaansch zoolleer ondanks de ontzettend 'dure prijzen hier te lande. Op voorstel van de Vereeniging van Ned. Lederimporteurs is besloten een commissie Baam te stellen bestaande uit de voorzitters en secretarissen, welke het vraagstuk zal be- studeeren en de gedragslijn bepalen. De heer Van Gijn wees er ook nog op, dat het absoluut tegen de N. O. T. bepalingen is thans schoenen te maken en op te slaan om deze direct na den oorlog naar Duitsch land uit te voeren. (N. R. Ct.) De Nederlandsche Anti- Oorlog Raad op 1 Augustus. Ter gelegenheid van de herdenking van het uitbreken van den oorlog twee jaren ge leden op 1 Augustus, worden door den „N. A. O. R. verschillends vej^wdfiringen be legd. Behalve den landdag in de provincie Utrecht, waarvan reeds eerder melding werd gemaakt en verschillende vergaderingen in kleinere plaatsen, zal vanwege den Raad ge houden worden een landdag te Voorburg op het terrein van „Vreugd en Rustaan den Achterweg te Voorburg op Zaterdag 29 Juli, des avonds van 7 tot 9 uur, waar als spre kers zullen optreden dr. J. van Leeuwen, lid der Tweede Kamer, Utrecht; mr. J. A. Ver aart, 's-Gravenhage en mevr. Th. Thiel— Wehrbein, Haarlem. Voorts zal te 's-Gravenhage op Maandag 31 Juli, des avonds te acht uur, eene open bare vergadering worden gehouden in ge bouw Concordia (Hoogezand), waar als spre kers zullen optreden de heer J. H. Schaper, lid der Tweede Kamer, onder-voorzitter van den „NTA. O. R.", Rijswijk; mevr. W. van Itallie—Van Embden, Leiden en de heer C. Smeenk, redacteur van „Patrimonium", Arn hem Geen Belgische annexatie- begeerte. Een der correspondenten van Het Volk schrijft uit Parijs: Uit regeeringskringen verneem ik, dat de Belgische regeering eerstdaags den militai ren attaché van Nederland eene nota zal overhandigen, waarin zij verklaart dat België geen annexatie-plannen koestert ten nadeele van Nederland en los staat van iedere kam- pagne, die in tegenovergestelde richting wordt gedaan. Ik kan ook mededeelen, dat het annexion- nistisch blad „Le XXe Siècle" van hooger- hand een wenk heeft gekregen om zijn.kam- pagne te staken. De Nederlandsche ambu lance te Petersburg. Uit Petersburg wordt aan de Telegraaf geseind: „In een interview, dat een te Petersburg verschijnend blad had met mevrouw Heems kerk, verklaarde deze, dat de vestiging van een Nederlandsch hospitaal in de eerste plaats dient ter bevordering van een Ne- derlandsch-Russische toenadering en om het bewijs te leveren, dat Nederland een loyale neutrale houding aanneemt. Deze verklaring heeft hier een zeer gun- stigen indruk gemaakt. Het Nederlandsche hospitaal zal officieel geopend worden op 30 Juli in het paleis van grootvorst Paul." Oostenrijksch - Nederlandsche ambulance. In Augustus gaat opnieuw een Nederland sche ambulance naar Oostenrijk, en wel voor een half jaar. Leider is de chirurg Steffelaar te Haarlem. Duitsche kinderen. In verband met het bericht van de T e I., dat de Vereeniging Liefdewerk voor Kin derbescherming te Rotterdam zich bereid heeft verklaard aan het verzoek, om gedu rende de zomer-vacantie een aantal Duit sche kinderen gastvrijheid te verleenen, te voldoen, kan de „Msb." uit de meest be trouwbare bron mededeelen, dat bij genoem de vereeniging niets omtrent de komst van Duitsche kinderen bekend is, en dus ook niets is toegezegd. De uitlevering van Karl Hausknecht. De commissie tot vrijlating van Duit sche deserteurs te Bergen zond aan de Ko ningin het volgende telegram: Aan Hare Majesteit de Koningin, Mevrouw, Nu Zijne Excellentie de minister van Justi tie, na maandenlange correspondentie met de Duitsche regeering, gemeend heeft in strijd met het advies van de Rotterdamsche rechtbank tot de uitlevering van den Duit- schen deserteur Karl Hausknecht op 26 Juli te moeten besluiten, en daarom het vermoe den gegrond schijnt, dat die uitlevering niet op rechtsgronden en niet in strikte toepas sing van de bestaande uitlevevingstractaten, maar uit politieke overwegingen geschiedt, nemen wij de vrijheid tot Uwe Majesteit, van wier hoog rechtsgevoel wij overtuigd zijn, het eerbiedig dringend verzoek te rich ten de npodige stappen te laten doen om alsnog deze daad te voorkomen, die, mee- nen wij, niet samengaat met het bewustzijn van fiere onafhankelijke neutraliteit, waar van Uwe Majesteit is bezield, en waarvan zij aan haar volk het voorbeeld gaf. Van Uwe Majesteit de gehoorzame die naren en getrouwe onderdanen, de commis sie tot vrijlating van Duitsche deserteurs te Bergen (Noord-Holland.) Russische zwaar gewonden. Naar uit Petersburg aan de Tel. wordt ge seind, heeft het Russische Roode Kruis het plan goedgekeurd, dat ernstig gewone Rus sen uit de Duitsche concentratiekampen tot algeheel herstel van gezondheid naar Ne derland zullen worden gezonden. Een verrader. Uit Oldenzaal wordt gemeld, dat Vrijdag J.l. twee Russische krijgsgevangenen, die uit hunne gevangenschap in Duitschland waren ontvlucht, poogden in het Lutterzand over de grens te komen. Zij bevonden zich reeds tusschen de daar geposteerde Duitsche schildwacht en de Nederlandsche grens, toen zij werden aangeroepen door iemand, die hun toeriep: „Holland", „Holland", en hen toewenkte. Deze, een zekere B., Nederlander, woon achtig in de Lutte, doch wien verleden jaar het verblijf in het in staat van beleg ver klaarde gebied was ontzegd, en die zich thans in Duitschland ophoudt, bracht de niets kwaads vermoedende Russen daarop naar den Duitschen schildwacht, waarop zij natuurlijk werden gevangen genomen. Voor het aanbrengen van een ontvlucht© krijgsgevangene wordt een judasloon van 10 Mark uitgekeerd. De Russen zijn naar Bentheim getranspor teerd 4 Smokkelen. In het gehucht Sint Pietersrade (gem. Kerkrade) bestaat een zeer sterke amokke- laarsbende, die gemeenzaam betiteld wordt met den naam van „de generale staf". En het hoofd van dien staf noemt zich gaarne „Von Hindenburg". Hij pochte er steeds op, dat ze hem niet zouden te pakken krijgen, maar de kommiezen hebben hem toch we ten te verschalken, schrijft de Tijd. Zijn bende poogde een groote hoeveelheid wa ren uit te voeren; het wel 50 man sterke convooi had allerlei voorzorgsmaatregelen genomen, doch twee kommiezen, die onver wacht contact met den generolen staf kre gen, wisten niet minder dan 20 man te ar resteeren. Tal van schoten hadden ze gelost, en vermoed wordt, dat een drietal smokke laars werden aangeschoten. Dooh het offi- cieele bericht meldt hieromtrent niets. Bij de gearresteerden behoorde ook de chef van den staf, mijnwerker van beroep, doch de laatste tijden zich uitsluitend occupeerend met het meer winstgevend beroep van smok kelen. Een massa smokkelwaar kon worden benaderd. Een niet alledaagse h be sluit. Men schrijft uit Dieren aan de Msb.: De Raad onzer gemeente heeft een be slissing genomen, welke ongetwijfeld tot de uitzonderingen behoort. Op voorstel van B. en W. werd een verordening in t' leven ge roepen, waarbij is bepaald, dat aan alle amb tenaren, welke 25, 40 of 50 jaar in dienst der gemeente zijn, een maand tractement bij wijze van huldeblijk zal worden aangeboden. Fabriek gesloten. Te Door- werth is de bandenfabriek, filiaal van „He vea" te Hoogezand, gesloten op last van Ge deputeerde Staten, aangezien de officieels goedkeuring der fabriek door den hoofdin specteur van den arbeid nog niet is afgeko men, ofschoon de fabriek al sedert 15 Octo ber 1915 in werking isl Ruim 200 arbeiders zijn thans werkeloos. Mishandeling met doode- 1 ij k e n a f 1 o o p. De rechtbank te Assen veroordeelde den 17-jarigen Gerrlt H. te Eeserveen, thans gedetineerd, wegens mis handeling den dood ten gevolge hebbende van den photograaf H. Reinders te Schoon oord, tot 3 jaar gevangenisstraf. De eisch van het O. M. was 4 jaar ge vangenisstraf. Plattelandst bestanden. Gis ternacht is ingebroken en gestolen In de cantine van het militaire zwembad te Spaarndam. Toen de fortcommandant des wege den veldwachter van Spaarnwoude waarschuwde, kreeg hij ten antwoord, dat de man geen tijd had, omdat.hij zijn var kens moest voeren. Verdronken. Zondagmiddag is te Westerschouwen de milicien R., die hier met verlof uit Burgh thuis was bij het baden in zee verdronken. Te Stad aan 't Haringvliet is het twee jarig zoontje van schipper G." spelende te water geraakt en verdronken. Het auto-ongeluk te Heem stede. De toestand van mevr. De Vieux en mej. Tierens is vooruitgaande. Het le vensgevaar is geweken. Marktberichten. biermarkt te Rotterdam* 25 Juli 1916. Kipeieren V. P. N. f 6.15—7.50. Regeering f 5.40—6.05. Eendeieron V. P. N. f 7.407.40. Regeering f 6.90—7.05. Kalkoeneieren V. P. N. f 0.080.00. Gan6oioren f 6.170.00. Parelhoeneieren V. P. N. f 0.04. Aanvoer V. P N. 20803 Regeering 485338 Oude Hanen f 1.30. 506141 School, en Kerknieuw». Alg. Synode der Ned, Herv. Kei IV. Na de lezing der notulen rap- pórteert de quaestor-generaal over de kleine toe lagen uit het fonds voor Noodlijdende kerken en personen. Als toelagen zijn uitgetrokken voor 53 gemeenten voor heren eeredienst 3275; voor de Waldenzen 100 en voor predikants betrekkingen '7150. Deze bedragen worden goedgekeurd. Uit den staat van de Generale Kas blijkt, dat het saldo van 1914 bedroeg 80416.38}^ dat als bijdragen over 1915 ontvangen zijn 39565.34 aan nagekomen bijdragen over 1914 4519.36^; renten 3152.50; legaten 15.100als bijdrage van den Vervolgbundel 825. Voor uitkeeringen is uitgetrokken 40.708.55; is er een salda van 102.041.69^. De voorgedragen subsidies uit deze kas wer den, voor zoover behandeld, goedgekeurd. Uit sommige plaatsen waren verzoeken om steun uit deze Kas tot de Synode gekomen, die niet konden worden ingewilligd, o.a. van eene philantropische vereeniging, omdat zij niet be hoort tot de kerkelijke lichamen binnen den kring der Ned. Herv. Kerk. Maandag voortzet ting van de behandeling dezer zaken. Een Vredes-Zondag. De Kerkelijke Courant meldt De Algemeene Synode der Nederlandsohe Hervormde Kerk heeft in hare vergadering van 19 Juli 1916 met belangstelling en waardeering kennis genomen van le. een verzoek van het hoofdbestuur van den Christelijken Netionalen Werkmansbond, da de Synode haar invloed aanwende dat in de gemeenten der kerk een bijzondere bidstond worde gehouden 2e. een verzoek van de Clossicale Vergade ring te Leiden, dat de Synode zich richte tot de kerken, in oorlogvoerende landen, in ons eigen land en tot de Regeering des lands met het oog op den tegenwoordigen toestand en 3e. een uitnoodiging van de Nederlandsche Afdeoling van den Wereldbond der Kerken, om mede te werken, dat in alle kerken van ons a- derland de eerste Zondag van Ai^ustu9 go* maakt worde tot een „Vredes-Zondag". Zij heeft overwogen, dat niet alles in deze adressen genoemd doelmatig of uitvoerbaar is, moor besloten de uitnoodiging onder 3e ge noemd door het officieel orgaan ter kennis van do Kerkeraden te 'brengen en daarbij de op wekking te voegen, dat in alle gemeenten de kerk daaraan worde gevolg gegeven. Reclame». pi} E' fï per anker f 34 per flesch - 0.85, pin* I 1.50 per anker accijns. De synode der Christelijk-Gereformeer de Kerk Is gisteren te Utrecht geopend door ds. Geels uit Haarlem, voorzitter der vorige synode. Daarna werden gekozen: tot voorzitter ds. P. de Groot uit Rotterdam, tot vice-voorzit- ter: ds. Bakker uit Den Haag, tot scriba- ouderling G. Renkema uit Utrecht, en tot 2e scriba ds. De Bruyne uit Zaamsiag. Vervolgens werden de ingekomen stukken gelezen. Voor de ontvangen verzoekschrif ten werd een commissie van advies be noemd. Het curatorium bracht verslag uit over den toestand der Theologische school. De geld middelen der school zijn gunstig. Voorberei dende stappen worden gedaan tot verkrij ging van een eigen gebouw. De aftredende curatoren ds. De Groot, ds. Schouten en ds. Sluiter werden herkozen, zoomede hunne secundi. Eveneens deed de zendingscommissie ver slag. Kennisgeving. S ti i k e r. De Burgemeester der gemeente Amers foort maakt bekend, dat te Amsterdam is op gericht een speciaal Suikerdistributie-kan toor. dat de Minister van Landbouw er op rekent, dat, wanneer genoemd kantoor aan handelaren in suiker eenige opgave van ge gevens vraagt, aan die verzoeken zal worden voldaan; dat aanvragen om levering van sui ker of klachten over gebrekkige levering voortaan het best worden gericht aan ge noemd kantoor Oosteinde 16 Amsterdam en dat klachten over de werking van het Suikerdistributie-kantoor zijn aan hem, bur gemeester. Amersfoort, 25 Juli 1016. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWUCK. Garnizoen. De bij het 15e regiment infanterie be noemde reserve-tweede-luitenants 'J. Thompson en A. Poortman zijn tot de demo bilisatie gedetacheerd bij het 5e regiment van dat wapen. Een afscheid. Gistermiddag was aan het Commissariaat van Politie het personeel vereenigd om helaas voor 't laatst, den vertrekkenden Hoofdinspecteur, de heer Posthuma, nog eens in hun midden te zien. Bij die gelegen heid sprak de Commissaris van Politie hem op hartelijke wijze toe en na hem bedankt te hebben voor het zeer vele, wat hij geduren de geruimen tijd, in 't belang van den politie dienst had gedaan, overhandigde deze hem, mede namens den inspecteur Seeuwen, een souvenir, bestaande uit een zwaar lederen portefeuille. Daarna werd namens het corps agenten het woord gevoerd door den hoofd agent v. d. Horst, die hem een goedgeslaag de photo van het personeel, in eikenhouten lijst gezet, aanbood, alsmede een wandel stok, met zilver gemonteerd. De heer Posthuma bedankte, zichtbaar aan gedaan, allen voor deze hulde. Internationale school voor Wijsbegeerte. Mevr. dr. v. d. Bergh v. E y s i n g a—v. E1 i a s zette gistermorgen haar voordrach tenreeks voort. Zij begon thans met een po ging tot het uiteenzetten van de oorzaken, waardoor het geestelijk leven in ons land zoo weinig den Invloed onderging van het Duitsche geestelijk leven. De J8e eeuw in ons land kenmerkte zich in hooge mate door invloeden van buiten af, van Engeland, maar vooral van Frank rijk (o. a. Richardson, Voltaire van de Hen- riade). Na 1770 worden hier ook enkele Duitsche dichters en schrijvers gelezen, O. a. Klopstock en Lavater. Daarnaast de senti- menteele schrijvers uit Engeland Young en Ossian. Een Lessing is hier echter weinig bekend gemaakt. Kinker heelt Schiller be kend willen maken, maar had er weinig suc ces mee, evenmin als met zijn Kant-stu- die's. De moderne wijsbegeerte was hier op de hoogescholen niet in tel; men beoefende bijna uitsluitend de klassieke filosofie. De Hollanders, die kennis namen van wat in het buitenland verscheen, waren in hoofdzaak literaire dilettanten. Kant werd door hen niet begrepen. De lust om studie-reizen te maken was hier bovendien verminderd. Ze waren althans veel te kort, om gelegenheid te geven tot het doordringen in de moeilijke filosofismen. Het geestelijk leven in ons land onderging dus tot zijn groote schade wei nig invloed van het Duitsche. De leerling van Bilderdijk, die het dogmatisch Calvinis tisch geloof met profetischen geestdrift ver breidde, niet alleen op godsdienstig, maar ook op politiek gebied, namelijk Da Costa was weinig wijsgeerig ontwikkeld. Zijn in vloed- ging minder uit van zijn verzen dan van zijn persoonlijk woord, van zijn profe tisch improvisaties. Spr. leest een frag ment uit een van rijn Tijdzangen: „Wachter wat is er van den Nacht", een meesleepenA verontwaardigd afbreken van wat de mode# ne geest geschapen heeft en een verhei» lijken van de profetische overlevering, Dg Costa betoogt niet, hij stelt, hij verkondigd hij ontkent. Hij warmt de oude dogmatici op en maakt haar weer aantrekkelijk do0| zijn profetischen gloed en zijn groote inj nerlijke vroomheid (vooral blijkend uit hel Dagboek van De Clercq). Da Costa heef» den eersten tijd na zijn bekeering vooral na*' druk gelegd op het wettische, harde, Jood» sche element In het Christendom, De Clercq legde vooral nadruk op 't Johanneische el er ment. Door De Clercq's invloed is Da Costa's christendom op den duur zuiverder en vol lediger geworden. Het Réveil splitst zirtf later in de ethisch-irenische richting (Beets. Hasebroek, Bosboom-Toussaint) en in dg meer dogmatische denk-richting (Groen van Prinsterer) waaruit onmiddellijk de Anti» revolutionaire partij voortkwam. Het Réveil vond eigenlijk reeds zijn laat» ste vertegenwoordigers in Da Costa en Beets. Later in nog enkele fijne geesten, die als nabloeien zijn te beschouwen prof. Jonker uit Groningen, en wijlen prof. Gunning te Leiden. Zooals de politieke A.-R. partij ontstond uit de Dichterschool, is ook de Roomsch-Kath. partij ontstaan uil een Dichterschool (Alberdingk Thijm et» Schaepman). Spreekster memoreert dan de oprichting van De Gids, waar de critiek aan het woora kwam, en de wetenschappelijke fouten art het Réveil werden aangewezen. Het libe ralisme vond hier gelegenheid tot uiting, Allard Pierson tenslotte heeft de innige vrome wijsheid van het Reveil met deil scherpen critischen zin van de namen vatf De Gids vereenigd. Hij verkondigt, dat da critiek ook toegepast moet worden op dert Bijbel en is zoo de grondlegger van hel modernisme. Hij verbindt het Réveil met onzen tijd. Pierson en Huet zijn tijdgenoo» ten. De laatste verviel tot scepticisme ert liet zich toen niet langer in met de theo logische ontwikkeling in ons land. Pierson behield steeds de waardeering voor het Réveil. Zijn moeder was een overtuigd» aanhangster van het Réveil en zag hem met bezorgdheid naar Utrecht gaan, waar hij ging studeeren en onder den Invloed kwam van Opzoomer, die het geloof streng scheidde van zijn wetenschap. Pierson heeft het geloof teruggedrongen tot het gevoel. Hij kon het wondergeloof niet in overeen stemming brengen met zijn wetenschapp» lljke overtuiging en toen hij inzag, dat hel geloof der gemeente aan de wondere» hechtte, is hij afgetreden als predikant maar is steeds voorganger gebleven dooz rijn geschriften. Hij wekte de menschen op tot het zich veroveren van een eigen zelf» standige levensbeschouwing. Zijn levens» beschouwing was in hoofdzaak de humanis tische, die hij stelde tegenover het open» baringsgeloof van het Réveil. Voorts was rijn levensbeschouwingcultuur-historisch', religieus en sociaal. Zijn bezwaren tegen het humanisme van b.v. Goethe was, dat het teveel aesthetisch was, en ethisch cl* geen oog had voor de fouten der samen leving. Terwijl het socialisme in ons land nog onfatsoenlijk was, heelt hij op een mee ting vd<5r de vrijlating van Domela Nleu- wenhuis gesproken. Later heelt hij nog spreekbeurten vervuld voor socialistisch? bijeenkomsten. Op menig punt heeft A. Pierson een pro» ietischen blik gehad o.a. daar, waar hij ant» woordde, dat een slap liberalisme tot onder» gang zou kunnen leiden van de cultuur. Rijstkaarten. Houders van rijstkaarten worden ultgrf noodigd voor 1 Augustus a.s. hun rijstkaarl aan het Levensmiddelenbureau te doen toef komen. Zij, die in gebreke blijven de kaart in f* leveren, zullen in 't vervolg van de distrih r. tie worden uitgesloten. Goedkoope visch. Aanstaanden Vrijdag 28 Juli en in t vervolg eiken Vrijdag van 8 tot 12 uur v.m. zullen op de 3 volgende plaatsen goedkoope viself haring, bokking, makreel, enz. verkrijgbatl rijn I. Levensmiddelenbureau, Appelmarkt. II. Julianaplein. ID. Soesterweg (bij den spoorweg-oveiï gang.) De prijzen der visohsoorten zijn als volgjl schelvisch 12 cent per pond, kabeljauw schol en makreel 14 cent per pond, harini 4 cent per stuk, Engelsche bokking 5 cem p. stuk, gerookte schelvisch 16 cent pét pond, gerookte makreel 10 cent per stuk. i De aanvoer zal bedragen 000 pond ven sche visch, 12000 haringen, 400 pond g« rookte schelvisch, 1000 stuks gerookte mf kreel en 500 Engelsche bokkingen. Telephoon. u Bij het plaatselijk telephoonnet zijn nieuv# aangesloten No. 452. F. Wagner, Zuidsingel 42. No. 461. P. H. J. Steenaart, Pieter Botrp laan 26. Veiling. Gisteravond werden ten overstaan va notaris J. Knoppers in café Ofte de volgend perceelen geveild Perc. I en IITwee huizen met erf aan d Teutstraat, In massa verkocht aan L. Cohen, voor 1060. Perc. mTwee huizen met erven in d Boederstraat, aan J. H. Donath, voor 92( Perc. IVEen huis met erf aan de Bre< desteeg aan J. van Keulen, voor f 460. Perc. VEen huis met erf aan den Kle nen Koppel aan W. van Schaik, voor 128( Perc. VIEen woonhuis In de St Jori« straat aan C. Ruitenberg voor 860. 1 Perc. VBEen pakhuis in de St. Jori* straat aan Bj J. Ruitenberg voor 1^2(F

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 3