BINNENLAND. B e r 1 ij n, 2 6 J u 11. (W. B.) Officieel be rk' I Een van onze Ikbooten viel den 20en full voor het Engelsche vlootsteunpunt IS.apa Flow op de Orkneys een groot En- celsch linieschip aan met torpedo's en trof he' twee malen. Eon van onze vliegereskaders viel den S^en des avonds het Russische vliegstation Zerel op Oesel aan en bewierp dit met bom men. Vliegluigloodsen en tot opstijgen klaar b( nde Russische vliegtuigen werden ge troffen. Ondanks de beschieting door vijan- 8clijke torpedobooten en vliegtuigen kon de aanval ten uitvoer gebracht worden. Alle ivli: ers keerden naar hun steunpunt terug. Petersburg, 25 J u 1 i. (Tel.-a^ ent- se, tap). Communiqué van den grooten gene- raien staf. In de Zwarte zee ontmoette eene efdee- ling van onze oorlogsschepen den kruiser Breslau, die koers zette naar Nowo Rossiysk, en vervolgde hem totdat de nacht inviel. Stettin, 26 Juli. (\V. B.) Het stoom schip Norderney, dat met eene lading erts van Zweden op de thuisreis was, Is heden nacht ten noorden van Arkona gezonken. 58 man van de bemanning zijn heden voor middag naar Swinemunde gebracht. De ka pitein van de Norderney en drie man van de bemanning ziin verdronken. Kopenhagen, 25 Juli. (W. B.) De National Tidende bericht uit Malmö, dat gisteren weer tien Engelsche stoomschepen, 'die van Rusland kwamen met eene Zweed- sche bemanning aan boord, de Zweedsche oostkust zijn gepasseerd; zij hielden zich dicht aan het land. Duitsche torpedobooten volgden ze buiten de Zweedsche gebieds- grens om ze op te vangen als zij genood zaakt zijn de Zweedsche wateren te verlaten. München,26Juli. (W-B.). De „Kor- respondenz Hoffmann" meldt officieel Op uitnoodiging van den keizer bracht de koning van Beieren dezer dagen een bezoek aan de Duitsche vloot. Hij vertoefde twee dagen aan de kust en nam deze gelegenheid waar om een aantal Beieren te begroeten, die bij de marine dienen. Woensdagavond gaf de koning gehoor aan eene uitnoodiging tot een diner, dat hem door den Senaat van Hamburg werd aangeboden. B e r 1 ij n, 2 5 Juli. (W. B.) De keizer heeft den koning van Wurtemberg tot Prui sisch veldmaarschalk benoemd als blijk van waardeering en dank voor de verrichtingen ▼an het Wurtembergsche legerkorps. Petersburg, 26 Juli. (Tel.-agent- schap). Iemand, die hier uit Parijs is aange komen, heeft aan het dagblad Denn mede gedeeld, dat in Parijs eene deputatie heeft (vertoefd van personen uit onzijdige landen, die door Duitschland was belast met het in leiden van besprekingen over een afzonder lijken vrede met Frankrijk op den grondslag van afstand van België en teruggave van het suiver Fransche gedeelte van Lotharingen. 'Briand had geweigerd in deze besprekingen te treden onder verklaring, dat geene enkele belofte in staat zou zijn Frankrijk te bewegen zijn bondgenootschap met Bngeland en Rus land te verraden. Kopenhagen, 25 Juli. (W. B.) Het kerkelijke hoofd bisschop Ostenfeld noodig- 'de de Deensche geestelijkheid uit, bij de godsdienstoefening op den aanstaanden Zondag uiting te geven aan het verlangen van de menschheid naar vrede op aarde en een bijzonder vredesgezang te laten zingen. B e r 1 ij n, 2 6 J u 1 i. (W. B.) De Reichsan- zeiger brengt eene op 22 Juli in werking ge treden verordening tot wijziging van de prijs regeling van 30 Augustus 1909. In de Inlei ding word gezegd, dat deze wijzigingen, die zijn aangebracht als vergelding van de door Engeland en zijne bondgenooten, in afwij king van de Londensche verklaring over zee oorlogsrecht van 26 Februari 1909, ge maakte bepalingen, door den keizer zijn goedgekeurd. In de bepalingen zijn opgenomen een nieuwe lijst van goederen, die volstrekte en betrekkelijke contrabande zijn, en eene nieuwe lijst van vrije goederen, rlsmode nieuwe bepalingen over de gevallen waarin 'de vijandelijke bestetmming als aanwezig Is le beschouwen. Berlijn, 2 6 Juli. (K. N.) De eerste Jcaiserlich koeniglioh priviligierte Donau- dampfschiffahrtsgesellschaft maakt bekend, dat zij nu een geregelden passagiersdienst tusschen Passau als Duitsch eindstation en Belgrado heeft geopend. Verspreide Berichten. Roemenië en de oorlog. De Berlijnsche correspondent van „De Tijd" be richt: In de hoogste staatkundige kringen alhier maakt men zich weinig illusie meer Hat het deelnemen van Roemenië aan den oorlog nog te voorkomen zou zijn. Men ont veinst zich niet, dat de ontzaglijke munrtie- leverantes, welke gedurende de jongste twee weken uit de haven van Archangel over Rusland naar Roemeensche grensstations- "dag en nacht zijn vervoerd, moeten dienen om binnen e en maand aan de zijde der Entente deel te nemen aan de militaire actie. Naar verluidt, waren sedert lang onder handelingen met de Entente in dezen zin gevoerd, die tot een beslissing leidden op £en tijdstip, dat met het terugdrijven der JDostenrijkers tot den Joblanitza-pas sa menviel. Aan de Oostenrijksche grens zou- Ben Roemeensch-Russ'sche riocpen geza menlijk optrekken, terwijl een Roemeensche veldtocht tegen Bulgarije zou gepaard gaan me: een Fransch-Engelsche ac*:e uit Salo nika Brussel beboet. Brussel heeft, ondanks voora«geguan öuiiufe mkod, d«ji 2]jn fctïijg£, B»; het vertrek van Z.Em. Kardinaal Mercier. die in de St. Gudule het plechtig Te Dèum bod bijgewoond en de mrnSgle had toege sproken, haar wijzende op de standvastig heid der vaderlandsliefde, hadden vader landslievende betocgingen plaats. Naar aan leiding daarvan schreef het Duitsche be stuur aan den burgemeester: „Dank tij uwe medewerking en die der burgerlijke overheden heeft de Brusseische bevolking zich in den ochtend van 21 Juli behoorlijk gedragen. Wij namen zelfs de groene linten, die iedereen droeg, niet af, maar ongelukkig hebben wij ons te beklagen over betreu renswaardige incidenten, die [n den namid dag plaats hadden ter gelegenheid van het vertrek van mgr. Mercier. Gij begrijpt, mijnheer de burgemeester, dat een volk, dat zichzelf respecteert, en de bezettende macht heeft, zulke ongeregeld heden niet kan verdragen zonder straf op te leggen. Ik heb dus, na overleg met den heer Gou verneur-generaal, Brussel de minimum-boe te opgelegd. Deze zal slechts een millioen mark bedragen. Brussel, 24 Juli 1916. (w.g.) Hurts, luitenant-generaal." In de te Amsterdam verschijnende „Echo Beige" vinden wij hierover nog het volgen de medegedeeld: „Vier dagen van te voren had de gouver neur der stad, luitenant-generaal Hurts, la ten aanplakken, dat alle magazijnen, café's, openbare bureaux en scholen geopend moesten blijven. Op „zeker" monument mochten geen kransen worden neergelegd, en alle manifestaties werden verboden op boete van 20,000 mark en gevangenisstraf. De Belgen werden onaangenaam verrast, maar een comité besloot om den dag toch te vieren. De gemeente-overheld gaf de schoolbevolking vacantie. De kantoren slo ten. De winkels bleven open maar de étalages waren op een bijzondere wijze in gericht. Overal domineerde groen, de kleur der hoop. Door de heele stad en in alle voorsteden: stoffen, linten, knoopen, alles groen. De café's hadden geen terrassen uitgezet en alle Brusselaars wandelden op hun Zon- dagsch. Ieder was en bleef op straat Op zeker oogenblik ging alles naar de Nieuw- straat en passeerde de St. Michielstraat, die uitloopt op het monument dat aan de strij ders van 1830 Is gewijd. Alle voorbijgan gers groetten, uit de verte, ernstig, het ge- denkteeken voor hen, die stierven om de onafhankelijkheid te verzekeren. Het was indrukwekkend, onvergetelijk. Men kan zeg gen, dat heel Brussel door de Nieuwstraat gewandeld is, dat vele honderdduizenden daar voorbijgingen van 't afgesproken uur af tot laat in den avond. 's Morgens was een plechtig Te Deum gezongen in de St. Gudule. Kardinaal Mer cier hield een schitterende toespraak tot de menigte, die zich in de kerk verdrong. Zijn woorden werden met gloeiende geestdrift toegejuicht en de Braban^onne werd inge zet door de menigte, waarop het orgel inviel. Ben oogenblik van treffende ontroering. Kardinaal Mercier werd bij zijn vertTek tot aan het station uitgeleide gedaan door een zeer talrijke menigte, onder het zingen van de Brabanconne" en „Vers l'avenir", hetgeen aanleiding gaf tot eenige charges en arrestaties. Gouverneur Hurts publiceerde den vol genden dag strafbepalingen. De koffiehuis houders die geen terrassen hadde. uitgezet, mogen voortaan in 't geheel geen stoel of tafel meer buiten zetten. De winkeliers, die al te patriottisch hadden uitgestald, moeten gedurende eenigen tijd gesloten blijven. Het ergste volgde echter nog. Maandagochtend ontving de burgemees ter een brief van den gouverneur, met het besluit dat aan de stad Brussel een boete was opgelegd van een millioen francs. B e r I ij n, 2 6 J u 1 i. (K. N.) De Voss. Ztg. ontleent aan de Stockholms Tidningen het bericht, dat Raume, de belangrijkste Russi sche haven in Finland, in lichte laaie staat. De groote zagerij, de grootste en modern ste in het geheele noorden, is reeds afge brand. Uit de Per* Het onderwjjs-artikei. Over de Grondwetsherziening inzake het onderwijs, schrijft „De Bode" van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers: „Wie zich den loop der zaken in den Bond herinnert, telkens wanneer er sprake was van de positie der (bijzondere school, zal tevens inzien, <iat het voor de leidende or ganen niet gemakkelijk was tot overeen stemming te komen omtrent den weg, die ten opzichte van het aanhangige wetsvoor stel moest worden ingeslagen. Tusschen drieërlei standpunt lag de keuze. Vooreerst kon men zich verklaren voor de* veiplichte neutrale staatschool, de algemeen verplichte overheidschool, bruik baar en geschikt voor allen. Er zijn tijden geweest, dat de louzo daarvoor leefde in den Bond en wij ontveinzen ons niet, dat menigeen onder ons ze nog voor zich met liefde aarihengt. Maar de vraag dringt zich op is het, gezien de weigering van de meerderheid ter Algemeene Vergadering, in '13, om zich daarvoor uit te spreken, raad zaam om die leuze thans aan te heffen of ven den Bond déarover een nieuwe uit spreek Ie vrégen? Dreigde dan niet het gova-r, dot onderlinge verdeeldheid de mo- gel-'jkhcid om cenlg prartisch resultaat te •here; i en nog geringer maakte dan ze nu reeds i6? Dat gevaar, verbonden met de noodzakelijkheid om zoo spoedig mogelijk een weg aan te gcvwi, waar-«mg» de Bond T\et maximum van zijn kracht kon geven aan den strijd tcpon een ontwerp, woorvan de gevaren dreigend voor ons staan, deed ons iiuiepi dut Qivo k&gi niet Mil V: ii :'.c :'cn c. -\. k: nncn r.:j^n de- b:*« zondore school mag krachtens haar 'ge schiedenis, krachtere haar karakter, hoog ster^ een deel opeischen van de kosten, die non de openbare school ten koste wor den gelogd. Dit deel is thans reeds eer te groot dan te klein derhalve geen subsidie meer, de toestand fclijve, zooals hij is. Maar zulk een verzet zou zijn zonder stevigen principieelen ondergrond, het zou gelijken op het verzet der liberalen tegen het wctsontwerp-Kuyper in 1905, ingegeven enkel door vrees.voor benadeeüng van het openbaar onderwijs. Als het bijzonder on derwijs toegelaten wordt, moet het onder d« staotszoiig vallen, want dan moét het goed zijn. Maar eischen stellen aan het bij zonder onderwijs zonder volledige subsi die te verstrekken, zou Leteekenen hel scheppen voor enkele gegoeden van een gelegenheid tot het ontvangen van eigen onderwijs, waarnaar de arme tevergeefs zou uitzien. Onzedelijk is de consciëntiedwang, uitgaande van de bijzondere school, onre delijk althans is hij, wanneer onthouding van de noodige fondsen aan de bijzondere school verschil van vrijheid schept tusschen arm en rijk. Daarom blijft er niet anders over dan de gelijkstelling te aanvaarden, maar dan ook de volledige gelijkstelling, gelijkstélb'ng in waarborgen van deugdelijkheid naast finan cieel evenwicht. Onduldbaar zou voor ons allen de toestand zijn, waarbij op Rijkskos ten kerkelijke scholen konden worden ge sticht en onderhouden, zonder dat uitdruk kelijk de verplichting werd aanvaard,, om het maatschappelijke deel van dot onder wijs op hetzelfde peil te brengen als het openbare. Die gelijkstelling is een principe en moet in de Grondwet worden opgeno men zij mag niet w orden overgelaten aan het inzicht van de latere wetgever, maar moet aanvaard worden, van t begin af aan, als een noodzakelijke en zedelijke tegen prestatie. Daarnaast blijft over de waarborg voor het in stand blijven der openbare school." In een in het orgaan opgenomen circu laire van het bondsbestuur aan de afdeelin- gen wordt dit standpunt nader ontwikkeld en worden eenige wijzigingen in de Grondwets voorstellen aangegeven, die wenschelijk ge acht worden, ten einde het beoogde beter te doen uitkomen. Berichte». De Staatscourant van 26 Juli bevat o.m. de volgende Kon. besluiten Op verzoek eervol ontslagen Mr. J. P. Cleveringa, als rechter in de rechtbank te Heerenveen; benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Leeuwarden J. D. Dorgelo, tijdelijk leeraar; op eervol verzoek ontslagen A. J. van Hoof, als burgemeester van Standaarbuiten; op verzoek eervol ontslagen Dr. G. E. Opstelten, als leeraar aan de R. H. B. S. te Tilburg; op verzoek eervol ontslagen de Indische ambtenaar met verlof P. J. Koens, tijdelijk bouwkundig teekenaar bij de burgerlijke openbare werken in Indië; idem wegens lichamelijke ongeschiktheid de Indische verlofs-ambtenaar L. F. Behr, laatstelijk ambtenaar 4e klasse bij den dienst van in- en uitvoerrechten en accijnzen in Indië; benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Land- Tuin- en Boschbouwschcol te Wage- ningen H. M. J. F. Thijs, te Breda en J. Ha ringhuizen te Utrecht; op verzoek eervol ontslagen P. Smit te Delft, als assistent voor de werktuigbouw kunde aan de technische Hoogeschool te Delft, en Dr. J. B. Bornwater, als assistent voor de scheikunde aan de Rijks Universiteit te Leiden, benoemd met ingang van 6 Augustus 1916, tot burge meester der gemeente Groesbeek, jhr. O. J. M. van Nispen tot Pannerden; met ingang van 19 Augustus 1916, tot bur gemeester der gemeente Heteren, J. C. van Eek; met ingang van 1 Augustus 1916, tot bur gemeester der gemeente Muiden, J. L. de Raadt, secretaris dier gemeente met ing&ng van 10 Augustus 1916, tot bur gemeester der gemeente Heel en Panheel, C. H Houtackers, secretarir dier gemeente; benoemd tot lid der Centrale Commissie voor Drinkwatervoorziening, jhr. mr. D. J. de Geer, lid van de Tw-ede Kamer der Staten-Generaal, wonende te 's Grevenhage tot onder-voorziUer dier commissie, J. van Hasselt, c. i., wonende te Heemstede; toestemming verleend aan jhr. J. A. Geen, burgemeester der gemeente Wijk bij Duur stede om tot 15 Juni 19JS te Driebergen te wonen; eervol ontslag uit den militairen dienst ver leend, ter zake van ongeschiktheid voor de ver dere waarneming van den militairen dienst we gens lichaamsgebreken, aan den londweerplich- tigen eensle-luitenant J. C. J. Boelen, van het 43ste bataljon landweer-infanterie. Minister Cort van der Linden zal van begin tot een drietal weken in Augustus, een vacantietijd op de badplaats Noordwijk gaan doorbrengen. Op grond van het Koninklijk besluit van 6 Juli 1916, no. 34, wordt aan officie ren van het leger, die voor opleiding tot werktuigkundige bij de artillerie-inrichtingen worden gedetacheerd, eene geldelijke tege moetkoming voor aanschaffing van bii hunne studiën noodige boeken toegekend naar reden van 100 's jaars. Het vorenstaande is ten aanzien van de officieren, die thans reeds tot voormeld doei bij gemelde inrichtingen zijn gedetacheerd aan toepassing aan den aanvang dier deta cheering af. De uitkeering der tegemoetkoming zal in maandelijksche termijnen geschieden door de zorg van de administrateurs der korpsen, bij welke de hierbedoelde officieren in be- ?W Overgang naar de Landweer. De Opperbevelhebber van Land- en Zee macht heeft, naar .de Avp. meldt, het vol gend schrijven gezonden aan de autoriteiten o'er landmacht: Naar aanleiding ven verschillende vragen, die reeds te mijnen bureele inkwamen, acht ik 't noodig uw aandacht erop te vestigen, dat de bij lege-ordV 916 B No. 175 bevolen overgang der nuHtïcïichting 1908 en. 1909 naar de Landweer niet anders is dan een administratieve maatregel, waardoor de mlli- tieplichtigen overgaan in de categorie land- weerpllchtigen. Dit sluit echter in geenen deele In zich, dat df» op 1 Augustus londweerplichtig wor denden van het veldleger naar de landweer- bateljons worden overgeplaatst; hiertoe zul len, op de tot nog toe gebruikelijke wijze door ml] te zijner tijd bevelen worden ge- gever Zoo werd bij schrijven van 3 April j.l. de verplaatsing van een gedeelte der militie lichting 1908 naar de landweerbataljons ge regeld en de rest dier lichting zal overgaan, wanneer door de depots opnieuw een vol doend aantal manschappen naar het veld leger worden gezonden. Doordat de opkomst van de militielichting 191G (2e ploeg) van 20 April moest worden uitgesteld tot omstreeks 1 Juni j.l., zal de eerste aanvoer uit de depots eerst vier maan den later d. i. omstreeks 1 October a.s. ge schieden Vóór dat tijdstip heeft dus geen overplaatsing van veldleger naar landweer bataljons plaats. Ik acht de mogelijkheid niet uitgesloten dit vermoeden wordt gewettigd door het feit, dat de in den aanhef dezes aangeduide vra gen alle door officieren tot mij gericht dat de minderen, die bij den bedoelden over gang zijn betrokken, daaraan als het ware een recht zullen meenen te kunnen ontlee- nen, om ook naar de landweerbataljons te worden overgeplaatst, en dat ze zullen mee nen verongelijkt te zijn, Indien zij, hoewel landweerplichtig zijnde, nog in het veldleger moeten blijven dienen. Om die reden noodig ik u dan ook uit den betrokken dienstplichtigen duidelijk uiteen te zetten hoe en wanneer eventueele over plaatsing naar de landweerbataljons zal ge schieden, en op welken grond die regeling berust, teneinde te voorkomen, dat tal van ongegronde verzoekschriften mij of het de-, portement van Oorlog bereiken. Bij de uit eenzetting ware mede te deelen, dat derge lijke verzoeken dan ook niet in behandeling zullen worden genomen. Scderland en de oorlog. De aangehouden visschersschepen Gister had eene deputatie uit de Soc.- Dem. Kamerfractie, bestaande uit de heeren mr. Troelstra, Spiekman en Kleerekoper, vergezeld van den heer Brautigam, secreta ris van het hoofdbestuur van de Nederland sche Zeemansvereeniging „Volharding" te Rotterdam en den heer Heijkoop, vertegen woordiger van den Centralen Bond van Ha venarbeiders, beide welke organisaties zijn aangesloten bij het N. V. V. (Nederlandsch Vak Verbond) een onderhoud met den Mi nister van Buitenlandsche Zaken in diens Kabinet in verband met de aanhouding van visschersschepen door Engeland. De conferentie duurde ongeveer drie kwartier. N» afloop werd naar aanleiding van de besprekingen met den Minister eene vergadering van de Soc. Dem. Kamerfractie gehouden. In eene gistermiddag zeer druk bezochte vergadering in de Dierentuinzaal te 's Gra- venhage, ter bespreking van den bekenden maatregel van Engeland, werd medegedeeld dat men vernomen had dat de Nederland sche regeering krachtig tegen dien maatregel heeft geprotesteerd. Het Tweede Kamerlid Ankerman, als me debestuurder van de Vereeniging tot bevor dering van "de Nederlandsche Visscherij, protesteerde evnals de voorzitter der verga dering tegen de houding der Engeland. Een door hem en den voorzitter voorge stelde lange motie werd met op 1 na alge meene stemmen aangenomen. In deze mo tie wordt de handelwijze der Britsche regee ring gekenschetst als in strijd met het vol kenrecht en als een ernstig inbreuk maken op de rechten van een neutralen staat. Krachtig wordt daartegen geprotesteerd en het vertrouwen uitgesproken, dat Engeland hetwelk meermalen verklaarde den oorlog in de eerste plaats te voeren voor het goed recht der kleine neutrale staten, niet zal voortgaan op den ingeslagen weg en de Nederlandsche visscherij weer vrij haar be drijf za! laten uitoefenen of althans met haar een bevredigende regeling zal treffen. Deze motie zal ter kennis van de Neder landsche en Britsche regeeringen worden gebracht Gisteravond is ook te Vlaardingen een druk bezochte vergadering gehouden door de Ned. Zeemansvereeniging Volharding, den Centralen Bond van Transport- en Ha venarbeiders en de Vereeniging van Kui pers. Daar hebben het woord gevoerd de heeren J. Brautigam en A. W. Heijkoop. Een motie is aangenomen, waarbij wordt ge constateerd, dat de onrechtmatige daad van Engeland ongeveer 25 000 arbeiders met werkloosheid en kommer bedreigt; het op treden van Engeland in strijd met alle vol kenrecht geacht wordt De vergadering sloot zich aan bij door belanghebbenden reeds uitgebrachte protesten en bezwaren en sprak de verwachting uit, dat het de Nederland sche regeering moge gelukken de volledi ge vrije uitoefening van het visschersbe- drijf te herkrijgen. Aan het eind van de vergadering heeft de heer C. G. Roos, secretaris van de Reeders- vereeniging voor de Nederlandsche Haring- medegedeeld, dat de reedeib meal- -?5S regelen geiroffen hebben, die voorkomen 2ullen, dat de bemanningen dei opgebracht ie scheper, in Engelsche havens, en Kun ge zinnen gebrek lijden. Met de uitvoering de zer pionnen za! heden begonnen worden. Tot heden beeft geen enkele Vlaarding- sche reederii besloten tot oplegging van één der visschersvaartuigen. Op regelmati ge wijze vertrekken alle binnengekomen log gers voor lossing van de vangst weer naar zee. Ven de schepelingen van verscheidene der naar Lerwick, Kirkwall en Peterhead op gebrachte visschersschepen ziin bij de ree- ders berichten ingekomen, dat zij gebrelc aan levensmiddelen hebben, zoodat zij moe ten verzoeken door spoedige geldzending hen in staat te stellen in het gebrek aan pro viand te voorzien. Ook de Nederl. consul-generaal te Lon den, de heer Maas, heeft de reeders erop .gewezen, dat aan de bemanningen van de opgebrachte visschersschepen te Lerwick, Kirkwall en Peterhead in onvoldoende mate proviand verstrekt wordt en erop aangedron gen, dat door spoedige zending van geld in het gebrek zal worden voorzien. De correspondent te Londen van het Hbl. seint: Ik kan met zekerheid verklaren, dat er in Nederland een misverstand bestaat betref fende de houding van de Engelsche regee ring ten opzichte van de Hollandsche haring- visscherij en dat de motie der Nederland sche reeders uit onvoldoende kennis der fei ten voortspruit. De blokkade-minister lord Robert Cecil, die zoo vriendelijk was mij hedenmiddag een onderhoud over deze quaestie toe te staan, zeide mij, dat bij de Engelsche regeering niet de wensch of de bedoeling bestaat om de visscherij-belangen der Nederlandsche visschers te schaden. De Engelsche regee ring heeft geen ander doel dan den invoer van visch in Duitschland te beletten, zonder den visschers of den reeders van visschers schepen, gezwegen nog den Nederlandschen verbruikers, onnoodigen last te bezorgen. „Er kan niet de minste twijfel bestaan", zeide lord Robert Cecil, „aan Engelonds recht als oorlogvoerende natie, om voor Duitschland bestemde contrabande aan te houden, en de Nederlandsche regiering zelve heeft er op gewezen, dat visch con trabande is. De Engelsche regeering heeft dus het recht om voor Duitschland bestem de visch aan te houden. „Op het oogenblik zijn er hier vertegen woordigers der Nederlandsche reeders be zig plannen te bespreken, waardoor in de eerste plaats de Nederlandsche verbruikers visch zullen krijgen en in de tweede plaats de belangen der visscherij zooveel mogelijk worden beschermd, onder de nadrukkelijke voorwaarde echter, dat de visch niet de vijanden van Groot-Brittannië bereikt. ,Jk kan met genoegen verklaren", besloot de minister, „dat de onderhandelingen tot dit doel goed opschieten, en het schijnt zoö goed als zeker, dat er eene bevredigende oplossing zal worden gevonden. De Engel sche regeering zal geene moeite ontzien om' die in een geest van goeden wil jegens het Nederlandsche volk en jegens de belangen van het Nederlandsche visscherijbed_rijf ic voeren." Aangehouden schepen m c regeeringsgraan. De N. R. Ct. vermeldt de volgende op gaaf van de met graan geladen en naar ons land bestemde stoomschepen, welke nog steeds door de Engelsche regeering worden opgehouden: Agamemnon, van Rosario naar Amster dam, 22 Juli te Falmouth aangekomen; Bellatrix, van Montevideo naar Rotterdam, 18 Juli te Stornoway aangekomen; Christian Michelsen, van Newport News naar Rotterdam, 13 Juli te Kirkwall aange* komen; Ittersum, van Buenos-Ayres naar Rotter dam, 16 Juli in de Duins aangekomen; Mizar, van Buenos-Ayres naar Rotterdam, 20 Juli te Kirkwall aangekomen; Oosterdijk, van Newport News naar Rot terdam, 17 Juli te Kirkwall aangekomen: Phecda, van Rosario, naar Rotterdam, 10 Juli in de Duins geankerd; Poseidon, van Buenos-Ayres naar Amster dam, 22 Juli te Falmouth binnen; Saturnus, van Rosario naar Rotterdam, 23 Juli te Falmouth aangekomen: Terschelling, van New-York naar Rotter dam, 12 Juli te Kirkwall binnen; Texel, van New-York naar Rotterdam, 12 Juli te Kirkwall binnen, en Winterswijk, van Portland (MaineJ naar Rotterdam, 17. Juli te Kirkwall aangekomen. Verder deelt het blad mede, dat hef stoomschip Brunswijk, van New-York naar Rotterdam, 24 dezer te Kirkwall aangekomen, en het stoomschip Minister de Smeth de Nayer, van Portland (Maine) naar Rotterdam, 24 dezer te Falmouth binnengeloopen is. Uitvoerverboden. ijB Koninklijk besluit van 25 Juli is ver boden de uitvoer van gedistilleerd en likeu ren en van zwavelhoudende ijzeraarde. Groentenhandel. De vorige week zond het bestuur der Loosduinsche Groentenveiling een telegram" naar tien minister, waarbij gevraagd wer<l de maximumprijzen te verhoogen, daar an ders niet kon geveild worden. Gisteren kwam daarop het volgende telegraphiscK antwoord: „Ik dring er steeds bij de burgemeester! op aan, die vastgestelde maximumprijzen krachtig te handhaven. Ik stel uwe medewerw king, n.l. inzetten der groenten op of be neden maximum grossiersprijzen zeer op prijs. Ik verzoek, u aan de grossiers mede te deelen, dat, zoó fn deze hun houding met verandert en hun wijze van optreden deH van zaken dreiïzt te bUjve»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2