stadsnïéüwsT Uit den omtrek. HtlSEL JJ.SCR0TEIMA1 &k Utrecfitóslraat 31 Tolef. 145. verstoren, de door uvoor binnenlandsch verbruik bestemde groenten niet meer in veiling zullen worden gebracht, doch tegen maximum-grossiersprijzen ter beschikking van de gemeenten zullen worden gesteld, jvelke daarom vragen." Hen internationale vrede s- meeting. Woensdagavond 2 Augustus belegt het Partijbestuur der S. D. A. P. te Amsterdam een internationale vredesmeeting ter gele genheid van de bijeenkomst der socialisti sche conferentie van neutrale landen en ter herdenking van den tweejarigen duur van den wereld-oorlog. Het woord zal gevoerd worden door: Robert Grimm, lid van den Zwitserschen Nationalen Raad, redacteur van de Berner Tagwacht; Stauning, lid van de Deensche Tweede Kamer; Morris Hillquith, lid van het Partijbestuur der Socialistische Partij van de Vereenigde Sïnter\ van Noord-Ameriko; Hjalmar Bran ting, lid van de Zweedsche Tweede Kamer, redacteur var. de Stock- holmsche Socialdemocraten; Ole Lian, voorzitter van het Noorsche Vakverbond; Camille Huysmans, lid van de Belgische Tweede Kamer en van den Brusselschen gemeenteraad, secretaris van het Internatio naal Socialistisch Bureau Zendingen naar Duitschland. Men schrijft aan de N. R. Ct.: Alie goederen- en levensmiddelenzendin gen uit ons land naar Duitschland en niet bestemd voor de Centrale Inkoopscommis sie (Z. E. G.) te Berlijn, worden thans aan de Duitsche grensstations door daartoe aan gewezen ambtenaren in beslag genomen, om doorgezonden te worden naar f-?noenv de commissie, die deze artikelen clan aan haar gewone afnemers overdoet. Geadres seerden ontvangen dan voor die waren de in Duitschland vastgestelde maximum-prij zen, hetgeen voor de betrokken opkoopers vaak een niet geringe schadepost betee- kent. Dikwijls toch worden docr Duitsche opkoopers in ons land artikelen opgekocht voor prijzen, hooger dan de in Duitschland vastgestelde maximumprijzen, enkel met het doel, deze waren aan hun particuliere af nemers met winst over te doen, hetgeen, zijn die artikelen eenmaal in hun bezit, zeer gemakkelijk kan geschieden. Nu het comité te Berlijn echter tusschenbeide treedt, wordt op die wijze de handel in ons land met par ticuliere opkoopers uit Duitschland zeer be lemmerd. Immers, 't wordt op die wijze een soort smokkelhandel en wel langs de groote wegen van het internationaal ver keer. Alleen voor margarine wordt, naar men ons mededeelt, thans nog vrije doorvoer toe gestaan. Van belang voor velen, die familieleden of kennissen in Duitschland sommige le vensbehoeften doen toekomen (natuurlijk _met consent) is het misschien ook wel, te weten, dat van die zendingen in den regel een gedeelte wordt doorgezonden naar de Z. E. G. te Berlijn, hetgeen dus niet in han den van geadresseerden komt. Van 3 K.G. boter b.v., wordt I K.G. naar Berlijn gezon den, terwijl adressant in geld de maximum prijs van 1 K.G. boter wordt uitbetaald. Daar op die wijze slechts een gedeelte der zending op de plaats zijner bestemming komt, hebben enkele, geregelde afzenders, een blijkbaar deugdelijk middel gevonden, om toch hun doel te bereiken. Zij zenden hun waren aan belanghebbenden ten ge schenke en voegen er desnoods, zoo het Nederlanders betreft, een geneeskundige verklaring bij, dat geadresseerden de ter ver zending aangeboden levensmiddelen in 't belang van hun gezondheid beslist noodig hebben. En op die wijze komt dan de ge- heele zending op de plaats van bestem ming. De Engelsche geïnterneerden. Zooals men weet is in den nacht van 1 op 2 April de schouwburgtent in het Engelsche Interneeringskamp te Groningen, geheel verbrand. Er is thans een nieuwe „recrea tion hall" gebouwd, die binnenkort zal wor den ingewijd met een voorstelling der Tim- bertown Follies. Over de grens gekomen. Onder Vlagtwedde zijn vier Fransche krijgsgevangenen over de grens gekomen Een vijfde is verdronken. Hausknecht. Gister om II uur arriveerde te Zevenaar, vergezeld van rijksveldwachters, de gewezen Duitsche onderofficier Hausknecht, die met denzelfden trein onder geleide naar Duitsch land werd uitgeleverd. (De man, Duitsch deserteur, werd wegens een ander feit door de Nederlandsche regee ring uitgeleverd, onder beding, dat hij niet wegens desertie zou vervolgd worden). Nieuwe g r e n s a f s 1 u i t i n g. Men schrijft aan het Hbld.: Sinds gisteren zijn nieuwe strengere be palingen uitgevaardigd, die het verkeer tus- schen België en Nederland geheel onmoge lijk maken. Was het tot nog toe al een hooge uitzondering, dat iemand met den trein Ne derland verliet, nu is voorloopig elk over schrijden der grenzen verboden. De treinen vertrekken ledig en keeren ledig weer. Zoo is het in elk geval, wat het étappe-gebied be treft. Van de allerhoogste legerleiding is het bevel gekomen, en streng wordt het uitge roerd. Enkele reeds uitgereikte passen wer- 'den vervallen verklaard, na telefonische be spreking van den grenscommandant met het A. O. K. te Thielt (Armee Ober-Kommando van het vierde leger, onder den hertog van ,Wurtenvberg). De reden van dit alles? Meest voor de hand liggend is, dat groote troepenverplaatsingen in België, in Vlaan deren vooral, plaats grijpen. Het geheel# Duitsche leger is in koortsige actie. Men voelt de spanning van hoog tot laag. Ieder zegt: Nu komt het er op aan. Ieder spreekt van de hevige botsingen daarginds in Frankrijk. Grootet verliezen worden geleden, al troost men zich met de gedachte, dat ook de vijand groote verliezen lijdt. Telkens nieuwe troepen moeten in den strijd worden geworpen, en Vlaanderen is dan mee het land, waar zij strijdvaardig worden gemaakt en van waar 2ij naar de verschillende be dreigde punten van het front worden gediri geerd. Zoolang deze toestand duurt, moeten vreemde oogen worden geweerd, moet de mogelijkheid van het overbrengen van be richten worden afgesneden. In verband daarmede zijn ook da voor schriften omtrent hét verkeer in Vlaanderen herzien. Ook voor voetgangers is elk gaan buiten eigen gemeente zonder specialen reispas verboden. Ieder komt weer als op een eiland te wonen. Of de vrees voor ontsnapping van deser teurs hierin niet ook een rol speelt? Op deze wijze kan van het front moeilijk iemand door België heen komen, zonder ontdekking. De enkelen, die nog over de grenzen komen, behooren ook. nu meestal tot de grenswacht. De kans dat Vlaanderen bij een mogelijk gelukken der doorbraakplannen vrijwillig zal worden ontruimd, is volgens hoogere Duit sche militairen uiterst gerinrr. Al strijdende, zal men zich vastklampen aan elk mogelijk steunpunt, heel België en Frankrijk door. Liever tot den laatsten man sneuvelen op vijandig gebied, dan de gruwel der verwoes ting doen komen op den eigen Duitschen grond, zoo drukte een Duitsch officier zich uit. Moet zoo de ure der bevrijding voor België worden tot een uur van opperste ellende? Sod a-g e k n o e i. In Gouda is een groot geknoei met soda ontdekt, deelt de „Tel." mee. Was reeds voor eenige dagen de voorraad soda bij een tweetal grossiers in beslag genomen en van I gemeentewege opgeslagen, thans is dit weer geschied bij een derden grossier, die de soda ver boven den maximumprijs verkocht. Een partij van 400 K.G. werd in beslag ge nomen. Onder de vele bleekers zijn er ook enke len, die de hun door de soda-commissie ver strekte soda met enorme winst verkoopen, terwijl ze hebben gecontracteerd de soda Voor éigen bedrijf te zullen gebruiken. Bij den burgemeester is bericht ingekomen, -dat de soda-commissie overweegt, geen soda meer aan de Goudsche bleekerijen te leve ren. Verder werd nog Sel de Soude verkocht tegen den prijs van 60 en 70 cent, terwijl de maximum-prijs van dit product 20 cent bedraagt. Kinderfeest te Katwijk. Onlangs werd medegedeeld dat H. M. de Koningin uit erkentelijkheid voor de harte lijke bewijzen van aanhankelijkheid door de Katwijksche jeugd aan Prinses Juliana bij de komst van H. M. in deze gemeente haar be toond, aan de leerlingen ven alle scholen een eenvoudig feest had toegezegd. Dit feest had Dinsdag plaats. Een 2000- tal kinderen namen er aan deel, die onder geleide van hunne onderwijzers en onderwij zeressen zich te halftien aan het strand op stelden. De Koningin en de Prinses woonden de feestelijkheden bij met haar gevolg, waarbij ook de burgemeester tegenwoordig was. Zij hadden plaats genomen op een tribune aan den voet van het strand. De enthousiaste kleinen ontvingen na een hartelijke toe spraak van de Koningin van H. M. een stuk chocolade met het portret van dë Prinses. Nadat de kleinen een aantal Vaderlandsche liederen hadden gezongen, nam de Konin gin afscheid, luide toegejuicht door oud en jong. Daarna werden de kinderen nog in de scholen getracteerd. Militaire opstootje^ te Leiden. Gisteren werd voor den krijgsraad te 's Gra- venhage behandeld de zaak tegen eenige mili tairen uit het garnizoen te Leiden, schuldig aan de opstootjes, die aldaar in den loop van de maand April hebben plaats gehad als gevolg van de intrekking van het verlof en die geleid hebben tot arrestatie en disciplinaire bestraffing van een groot aantal militairen. Als hoofd en aanstoker van de muiterij stond terecht de milicien der infanterie A. L. A. God- dijn; hem wordt mede ten loste gelegd, in het openbaar tot desertie en dienstweigering te heb ben opgeruid. De president wees hem er op, dat hij reeds den 10en April, den dag vóór dat de eigenlijke muiterij plaats had, gedurende de excercitie op de Maaldrift, kameraden heeft aangezet den volgenden dag dienst te weigeren, door te wei geren uit te rukken. Als bekl. daarop begint te beweren, zich niet veel te herinneren van hetgeen hij toen gezegd heeft, geeft de president hem een berisping daar het niet aannemelijk is, dat bekl. zich, van een zoo ernstige zaak niets meer zou herinneren. De president verzocht daarna den secretaris de vroeger afgelegde verklaringen van bekl. voor te lezen. Hieruit blijkt, dat bekl. vroeger volledig bekende, behalve de beschuldiging, dat hij hoofd en aanlegger van de muiterij en sa menrotting zou zijn. Bekl. bleef nu bij deze vroeger afgelegde ver klaringen volharden, waaruit tevens bleek, dat hij berouw had. Hij had niet gedacht, dat er iets van de dienstweigering zou komen en dus de ernst van de zaak niet zoo dadelijk begrepen. De president vraagt daarop welk beroep bekl. in het burgerleven uitoefent. Bekl. antwoordt dat hij electromonteur van beroep is te Amsterdam. De president merkt hem op, dat dit geen beroep is, waarvan de werkzaamheden zoo maar gedachtenloos worden verricht en dat het dus zeer onwaarschijnlijk is, dat bekl. ook hier zoo maar zonder nadenken heeft gehandeld. Bij de instructie zijn een 60-tal getuigen ge hoord, thans waren gedagvaard een 7-tal mili ciens. Behalve dezen werd nog gehoord de kapitein J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, die des tijds te Leiden in garnizoen- was en die op Tl April aan de Breestraat aldaar bij de Gehoor zaal een troep samenrottende militairen ont moette, die hun kwartier hadden verlaten en weigerden op zijn driemaal herhaald bevel terug te keeren, zoodat hij verplicht was de wacht in 't geweer te roepen en met behulp van een anderen troep uitrukkende militairen, de on- willigen te omsingelen. Het bleek uit het ver hoor van den kapitein, dat de medewerking van een troep aonmarcheerende londstormplichtige korporaals niet groot was. De kapitein kreeg den indruk, toen hij den troep op de Breestraat ontmoette, dat er niet gemanifesteerd werd. Varen het burgers geweest, zou hij er van zeg- gef*, dat het een opstootje was geweest. Uit het verhoor van de getuigen bleek, dat de troep op 10 April op de Maaldrift zeer slecht exerceerde; men toonde zich onwillig. Gedurende de rust werd er over gesproken om den volgenden dag te weigeren uit te rukken. Bekl. was bij die gesprekken zoo wat de hoofd persoon, hoewel verschillende getuigen zich dat nu niet weten te herinneren. Hun geheugen werd dan door den president wat opgefrischt aan de hand van vroeger afgelegde verklarin gen en onder herinnering, dat de plicht hun voorschreef, voor den krijgsraad de waarheid te zeggen. Voorts bleek, dat bekl. in het kwartier, het gebouw van den Roorosch-Katholieken Volks bond, verschillende personen heeft aangesproken en deze heeft aangezet den volgenden dag aan de dienstweigering mede te doen. Sommigen hadden daarnaar geen ooren, dezen zagen er niets in, daar ze gehuwd waren en voorzagen I dat het niet goed zou ofloopen. Zij weigerden beslist, werden don uitgescholden. Anderen schijnen zich niet te tobben laten overhalen, want den volgenden dag, den 11 en, werd in het kwartier geschreeuwd, dat men verlof wilde hebben. Te zamen, ongeveer 120 man, trok men dien morgen naar de „Gehoorzaal", blijk- baor met de bedoeling om ook andere com pagnieën over te halen aan de muiterij deel 1c nemen. Onderweg ontmoette de bende den kapitein van Voorst tot Voorst, die een eind aan 't rel letje maakte. Een deel van hen, een 50 man, wist toch de Gehoorzaal te bereiken, waar zij schreeuwden dat men verlof eischte en werden enkelen door de belhamels persoonlijk aangezet tot dienstweigering. Of beid. daarbij de hoofd persoon was, wisten sommige getuigen niet inecr. Ook wisten zij niet precies meer wat er gezegd was. De sergeant-fourier Koenen als getuige ge hoord, deelde o. m. mede, dot er in den troep in die dogen een mopperende geest heerschte, vooral omdat de verloven waren ingetrokken. Bij dc in arreststelling van bekl. en vier zijner kameraden, werd een lijdelijk verzet door hen gepleegd, en duurde het een half uur vóór dat de sergeant van de week hen in arrest kon stel len. Tijdens dat verzet, wilde het hem voorko men, dot bekl. de leiding had. Na het hooren der getuigen werd bekl. nog eens afgevraagd waarom hij aldus gehandeld had en welke grieven hij eigenlijk had. Bekl. antv.oorddde, det in 't nlgc-meen de in trekking der verloven hem en anderen had ont stemd, en 't eten dikwijls tc wenschen overliet, voornamelijk het spek viel niet in den smaak, terwijl enkele diensten, b.v. het excerceeren met de opleiding van den landstorm den manschap pen niet beviel. T eg en beklaag de is acht maanden geëischt. AaTdappèl-exporte u r s De Centrale Bond van Nederl. Aardappel exporteurs heeft gisteren te Utrecht verga derd en een motie aangenomen, waarin den minister van Landbouw wordt verzocht: gelet eenerzijds op den gemonopoliseer- den inkoop van een der meest koopkrach- tige landen waardoor op enkele uitzonderln- gen na alle exporteurs geheel uitgeschakeld en buiten hun broodgevend bedrijf gezet worden en anderzijds op de Instelling van het Landbouw-Export-Comité, welk regee- ringsinstituut reeds door zijn aanvankelijk optreden doet vermoeden dat evenmin eenige rekening is gehouden met de belan gen van exporteurs en te vreezen staat dat dit instituut de taak zal gaan overnemen van de honderden exporteurs die sedert 10-tal- len van j'aren moeite noch kosten ontzagen den Hollandschen aardappel een afzetgebied te bezorgen tot in verre landen. overwegende, dat hier ernstig gevaar dreigt zoowel voor den producent die door verkrachting van den vrijen handel zijn be staan ondermijnd ziet als voor den expor teursstand, die door miskenning van zijn rechten tot een hopeloos niets-dcen ge doemd wordt en meer nog, dat de bestaan de wantoestanden daadwerkelijk gevaar op leveren voor onzen aardappelteelt in de toe komst, waardoor zelfs onze volksvoeding be dreigd wordt; het Landbouw Export-Bureau te Instru- eeren met een commissie uit den Centr. Bond van Nederl. Aardappelenexporteurg geregeld te raadplegen, beter nog deze com missie in genoemd instituut permanent een plaats te willen verleenen opdat mede door de jarenlange ervaring op exportgebied van vele vroede mannen, leden van den Bond, een energieke samenwerking tot een voor allen bevredigend resultaat moge leiden". B a a r n. De heer F. F. Baron '..is de Bourouill, burgemeesler dezer ger eente, heeft als '~nig tegen 1 September e.k. ontslag aangevraagd. Nader vernemen wij dot de Nat. Land dag van den Anti-Oorlog Raad in de pro vincie Utrecht op 1 Augustus a.s. zal wor den gehouden te Boarn, in het z.g. Stations park, vlak bij het station tier Hoil. Spoor en onmiddellijk tij het sic..ion der Centr. Spoor. Coers' Liederkoor zal zingen. Als sprekers Lïederkoor liederen zingen. Als sprekers zullen optreden: Mevr. mr. C. Bakker—Van Bosse, lid van het bestuur van den Anti- Oorlogsraad (openingsrede); ds. Junod, Luthersch pred., Den Haag. Verder mr. Van Geuns, adv.-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam; de heer Hugenholtz, soc.-dem.; mr. Srneenge, lid der Tweede Kamer; dr. J. v. d. Valk, rector van het Marnix-Gymna- sium te Rotterdam, allen ter verkondiging van de vredesidee. De meeting zal te half 3 aanvangen en Is tegen 5 uur afgelo pen. Een paardendief. De rijkspolitie heeft na een wilde jacht een jongeman ge vangen genomen, die op de paardenmarkt te Hoofddorp (Haarlemmermeer) een door hem te Zandvoort gestolen paard trachtte le verkoopen. Een bezoeker, die toevallig het paard kende, stelde de politie op de hoogte. De dief nam de vlucht, doch weid in een korenveld gevat. De Gemeenterekening. Blijkens de op 20 Juli j.l. ingediende Ge meente-rekening over 1915, hebben de Ont vangsten bedragen Gewoon 747 203.18 Buitengewoon -2 619 312.14 Totaal en de Uitgaven Gewoon Buitenger, e -» ƒ3 366 515.32 737 735.35* -3 045 826.14 c per anker f 34. v ppy fiesch - 0.35, plnü I l.iSO por miker accijns. School- en Kerknieuwe. Door tien gemeenteraad van Amsterdam is tot hoogleeraar in de oogheelkunde, vacature prof. Ci. M. Straub, mtt 13 van de 23 uitge brachte stemmen en één blanco, benoemd dr. W. P. C. Zremen, assistent ven wijlen prol. Straub. De door de faculteit voorgedragen prof. dr. J. van der Hoeve uit Groningen verkeer 12 stem men. In de vacatures in de theologische fecuheit, die der professoren De Bussy en Bruining, be noemde de Raad, conform de voordracht van curatorentot gewoon hoogleeraar dr. H. V. Groenewegen, hoogleeraar aan het Seminarium der Remonstranten te Leiden, en dr. J. G. Ap peldoorn. Voorts werd de buitengewone hoogleeroar dr H. A. ven Bakel benoemd tot gewoon hoog- leercar en belast met het onderwijs in de ge schiedenis van de leerstellingen dex Christelijke Kerk. Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk. V. Dr. Weyland brengt rapport uit van zijn on derzoek naar de registers van ingekomen en uit gegane stukken. Van 22 Juli 1915 tot 18 Juli 1916 kwamen in 1444 stukken en gingen uit 2203 stukken. Het voorstel van den rapporteur om den secretaris denk te brengen voor zijn goede zorgen voor de registers en archief wordt met epplaus aangenomen. Hierna wordt voortgegaan met de behande ling van de aanvragen uit de Generale Kas. Deze aangelegenheden worden nog niet ten einde gebracht en van de toegestane subsidies kan pas later medede-eling worden gedaan. Al leen kan thans reeds gemeld worden, dat aan het Provinciaal Kerkbestuur een subsidie van f 15.000 uit de Gen. Kas verleend wordt, om tegemoet te komen in de schade geleden aan kerken en pastorieL'n en om te voorzien in het gebrek ean geldmiddelen b:j de kerkvoogdijen voor uitbetaling der trakten.enten en ter \oor- ziening In de behoeften van den eeaedienst Totaal 3 783 571.49 Er is derha'. e een nadeelig slot der bui tengewone middelen, groot 426 514. dat evenwel door leening kan worden ge dekt; en een voordeelig saldo der gewone ontvangsten en uitgaven ad 9 46782 S. Zoodat per saldo de dienst 1915 sluit met een nadeelig slot van 417 046.173-$. 't Bovenstaande ontleenen we aan de Amersf. Crt. Eigenaardig toch, dat sinds een „zekere gebeurtenis" de z.g. officieele berichten uitsluitend worden toegezonden aan bovengenoemd blad. Personalia. Benoemd tot secretaris der gemeente Vreeswijk de heer W. Geleedst, adjunct commies le klasse ter secretarie (afd. PI- nanciën) alhier. De agent van politie H. J. van Appel, die benoemd is tot concierge aan de Gasfa briek, heeft deze benoeming aangenomen en zal 1 Aug. a.s. den politiedienst verlaten. P. van Achterbergh.+ Voor de derde maal in weinig weken tijds zijn we in de droeve noodzakelijkheid den dood aan te kondigen van een onzer raadsleden. De heer P. van Achterbergh is nl. hedennacht, na een langdurig lijden, overleden. Hij had zitting voor district 111, zoodat thans ook aldaar een verkiezing zal moeten plaats hebben. Pieter van Achterbergh werd 16 April 1876 te Amersfoort geboren en was Amers- foorter in merg en been. Toch wés hij dit niet in den ongunstigen zin des wooris. Zijn horizon had zich verder uitgestrekt dan de stad zijner geboorte; hij had genoeg van de wereld, ook buiten Amersfoort, gezien, om gevrijwaard te zijn voor het bekrompen standpunt van den enghartigen Amersfoor- ter. Zijn energie en werklust bracht hem vooruit in de wereld. Hij was een man van durf, die wist van aanpakken. En hoewel ook de moeilijkheden des levens hem niet gespaard zijn gebleven, werkte hij stoer door in zijn vak en was hij een der eersten hier, die toonde een helderen kijk te hebben op de toekomst van Amersfoort. Want me nigeen zag met vreeze die massabouwerij aan van Van Achterbergt en wilde men de angstvalligen gelooven, 'dan zou Amersfooil nimmer zoo bewoond worden dat ais dtt huizen ook hun huurders vonden. Maar Van Achterbergh had goed gezien; dat bleek al j spoedig en tegenwoordig is zeker ieder et van overtuigd, dat hier eenige jaren ter.tgi veel te wefnJg is gebouwd, waardoor nu de woningnood min of meer te verklaren volt» Zoo zal als groot bouwondernemer Van Achterbergh steeds voor onze gemeente blijven voortleven. Dat hij vertrouwen had in Amersfoort toon- I de hij ook met zijn bad- en zweminrichting. I Had hij het initiatief niet genomen en had hij de risico niet aangedurfd, Amersfoort j *ou wellicht nog verstoken zijn van een be- I hoorlijke zweminrichting. En middellijk is hij daardoor oorzaak, dat onze stad thans in de zwemsport zoo'n goeden naam heeft in ons land. In de dagen der opleving van de vrijzin nige zaak, trad van Achterbergh in de Vrij zinnige kiesvereeniging meer en meer op den voorgrond. Hij voelde zich democraat en geen wonder dus, dat er onder de meer vooruit strevende elementen een sterke strooming ontstond om Piet in den Raad te brengen. Zijn candidatuur ontmoette echter bij een belangrijke groep nog al tegenkanting. Maar het volks-element was te sterk geworden en een afscheiding volgde. Bij de eerstvolgen de verkiezing werd van Achterbergh can- didaat en wat te voorzien was met het oog op zijn populariteit in district III, hij werd met vlag en wimpel gekozen. In den Road deed hij zijn intrede als op positie candidaat en fel trad hij aanvanke- lijk tegen de groep-Rijkens-Gerritsen op. Wij hebben dat altijd ten zeerste betreurd, vooral ook, omdat hij toen wel eens wat te ver ging, waardoor de zaak zeker niet ge diend werd. Toch vond hij vaak gelegenheid goede dingen naar voren te brengen en on getwijfeld bracht zijn verschijnen in den Rood heel wat kleur aan de debaten. Wat voor ons echter altijd onverklaar baar is gebleven is dit, dat van Achterbergh? zijn kracht vond in zijn oppositie. Toen hij meer en meer naderde tot de groep, die hij eerst zoo fel had bestreden, zakte zijn kracht en had hij niet meer die goede momenten, die hem vroeger zoo in aonrien brachten. Was het toen waarschijnlijk al de ziekte, die hem ten grave bracht, die hem intoom de? Toch vereeuwigde hij nog zijn naam in de geschiedenis van Amersfoort, door den aanleg van nieuwe wegen. Vooral Laan 1914 zal een voortdurende getuigenis afleggen van zijn werkkracht en ondernemingszin. De vroegere Kalkweg werd door hem omgetoo- verd in een der fraaiste wegen van ons land. Ook aan de Doam Fockemalaan werkte hij naarstiglijk, maar kon deze helaas niet vol tooien. Voor de verbetering der wegen in de stad zelve heeft hij ook zeer veel gedaan. Met van Achterbergh gaat dus weer een man heen, die veel voor de gemeente heeft gedaan en van wien nog zoo heel veel werd verwacht. In den bloei zijner jaren wordt deze schijnbaar zoo stoere man van ons weggerukt. Zijn goedmoedigheid en joviali teit zullen nog lang in veler herinnering blijven en dankbaar zal steeds herdacht wor den, wat hij gedurende zijn Raadslidmaat schap voor Amersfoort heeft gedaan. Internationale School vcor Wijsbegeerte Mevr. dr. v. d. B e r g h v. E y s i n g a zette gistermorgen haar voordrachienreeks voort met een nadere behandeling van Al- lard Pierson. Spreekster stelt het humanisme van Allat d Pierson tegenover het humanisme, dat .voortkwam uit de Renaissance. Zijn huma nisme is een synthese van dit humanisme en van de theocratie, in den zuiversten zin van het woord opgevat. Het humanisme van de Renaissance achtte den mensch op zich zelf voldoende, menschelijke kennis en men- schelijke roem het hoogste. Volgens Pierson moet het Goddelijke heerschen, het Goddelijke, dat uit den mensch zelf opwelt. Spr. leest een citaat, waaruit Pierson's waardeering spreekt voor de mannen van het Réveil, en waarin hij de vroomheid, die niet aan een bepaald geloof verbonden i6, speciaal stelt tegenover de mondainiteit. „Mijn Koninkrijk Is niet ven deze wereld". Pierson heeft den weg gewezen om de critiek te boven te komen en aan he4 verstand te paren de innige vroomheid, die gepredikt is door de godsdienstige heroën van alle tijden. Het aantrekkelijke in hem is de eerlijkheid, waarin hij die tweespalt erkent. Hij heeft het hoogste wel gegrepen in zijn persoonlijkheid, maar niet dit hoogste wiisgeerig weten te verantwoorden. Hij wat' critischer dan zelfs menige der uiterste modernen, doch het merkwaardige is dat hij ae goede dingen in de orthodoxie bleef erkennen, o. a. het zondegeloof, dat bij'dé modernen in dien tijd geheel in het gedrang kwam, en eerst in de 20e eeuw bij de vrij zinnigen weer naar vorenis gekomen. Pierson ontkent, dat het godsdienstig gevoel het middel zou zijn om kennis te krijgen aan gaande de waarheid. Onze kennis strekt niet verder dan onze waarneming en ervaring. Hier komen we tot zijn wijsgeerige inzichten. Hij was leerling van Opzoomer, die, ook irit een godsdienstige familie gesproten, zijn ge^ loof steeds strikt heeft gescheiden van dé wetenschap. Hij aanvaardde het dualisme, was monist in de natuurwetenschappelijke beschouwing, maar zijn hart bleef daarbui-^ ten. Het is jammer, dat Pierson op zijn weg, Opzoomer heeft ontmoet. Opzoomer waf leerling van Comte en Stuart Mill. Nu zijrtj de Fransche wijsgeeren helder, critisch ert scherp, de Engelsche hebben een grooteref* zin voor de werkelijkheid, maar de Duitsch# zijn het diepst en verfijndsL Zij zijn ook d# eenige, die naar een synthese streven tu^ schen wijsgeei% iazicht en godsdienstig ge voel

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 3