Verspreide Berichten. KOLONlÊNi I Petersburg, 31 Juli. (Tel.-agent- pchap). Namiddag-communiqué van den Igrooten generalen staf. I In de streek ten Noord-Oosten en ten .luid-Westen van Baranowitsji werd levendig fceweervuur gewisseld. Vijandelijke vlieg- paachines wierpen bommen op de stations Wan Zamirie en Iriaslave. j Aan de Stochod rukken onze afdeelingen Bi strijdende voorwaarts. In een van de ri- Herbochten namen wij in den loop van ons jffensief het geheele 31e Honved-regiment (evangen met inbegrip van den comman- lant en den staf; op andere punten aan de Jtochod namen wij 21 officieren en 014 sol- laten gevangen en veroverden vier machi negeweren. 1 In de streek van Kowel duren de verbit- |erde gevechten voort. In de streek van Brody hebben onze troe- ben bij de vervolging van den vijand de ri- jMeren Grablerka en Seret bereikt. Avond-communiqué. 6ij de Stochod wordt onze opmarsch Voortgezet. Op sommige punten opende de Stjandelijke artillerie een trommelvuur. In de richting van Brody bombardeerde He vijand met zwaar geschut de stad Brody Jén de overgangen van de rivier Boldoe- (oyka. Op het grootste gedeelte van het front rden hardnekkige en bloedige gevechten eleverd tegen een vijand, die alle pogin- ;en in het werk stelt om zich op zijn verde- "glngslinle te handhaven en tot dit doel van e kanten troepen bijeen brengt, waaron- zelfs afzonderlijke bataljons. Weenan, 31 Juli. (W. B.) Officieel Bericht van heden middag. In de Dolomieten werd gisteren een aan- rvan verscheiden bataljons Alpenjagers de streek" van Tofane met verliezen voor Hen vijand algeslagen. 135 Italianen, waar- tender 9 officieren, werden gevangen geno- jften en twee machinegeweren buitgemaakt. Aan het Isonzo-front bleef de vijandelij ke artillerie een hevig vuur richten tegen het Tolmeiner- en het GOrzer bruggehoofd, Alsook op onze stellingen bij den Monte gan Mfohele. Rome, 31 Juli. (Stefani). Officieel com muniqué. in het Adlge-dal deed de vijand in den KKt van den 29en een aanval op onze stel en van Cestione en Zugna, maar werd bnmiddellijk teruggeslagen. Gisteren was de vijandelijke artillerie i in de geheele streek van de Adige j Pasubto. tn Kef Attlco-dal Houdt onze druk ten i van den Gimone-berg aan. Vijande- i artillerie van zwaar kaliber bombardeen- gisteren Arslero, richtte schade aan j maakte eenlge slachtoffers. Én Kef Travignoiodal (Avislo) beproefde vjjand, die versterkingen aan troepen en ontving, drie achtereenvolgende nvallen tegen de onlangs door ons ven- steBingen; WJ werd telkenmale krach- uggeskigerv- het Orsva-dal werd hef station SUllan door ons vuur getroffen. Op de rest van Ket front had geen enkele rijke gebeurtenis plaats. Vijandelijke vliegers wierpen eenfge bom- Rten op Ala en Flera <fl Prfmiero, Geen ÏJflcKfoHers en geen schade. Weenen, 3T Juli. (W. B.J Officieel Bericht van heden mfddag. I Op Kef zuidoostelijke oorlogstooneel is Biets bijzonders gebeurd. SaloniKi,Bl 'Juli. (Havas). Het Ser- pfsche leger Heeft In een reeks schitterende gevechten de Bulgaren uit de kamlijn ge worpen, die zij bezet Hadden 12 KM. ten zuiden van de Grleksche grens. Dit krachtige iwederoptreden van een leger, waarvan de vijand had verkondigd, dat Ket vernietigd (was, is in Frankrijk met levendige geestdrift tegroet. De Echo de Paris zegt: Voor de erviërs is dit eene wederopstanding, voor Ben vijand, die tegenover hen staat, eene Waarschuwing. Konstantinopel, 29 Juli, des avonds. (W. B.) Communiqué van het hoofd kwartier. Van de verschillende oorlogstooneelen is niets gewichtigs te berichten. Cairo, 31 Juli. (R.) Een Arabische strijdmacht die naar de kust van Hedjaz is gezonden, heeft na de verovering van Djed- dah, de stad Yambo genomen en het gar nizoen gevangen gemaakt. Kanonnen en munitie zijn veroverd. Londen, 30 Juli. (R.) Officieel be richt. In Egypte hebben den 22en Juli verschei- Ben patrouille-gevechten plaats gehad. In een ivan deze brachten de bereden scherpschut ters uit Nieuw Zeeland den vijand verliezen toe, die ongeveer 50 man bedroegen. Onze totale verliezen op dezen dag waren zeer gering. Rome, 31 Juli. (Stefani.) Door middel van nota's, die heden te Rome gewisseld werden tusschen den minister van Buiten- landsche Zaken, m overleg met den minis ter van Koloniën, en den Britschen gezant, Baartoe door zijn regeering gemachtigd, is een overeenkomst gesloten, waarbij de grondslagen worden gelegd voor de geza menlijke actie van Italië en Engeland tegen over de Senoessi. Londen, 31 Juli. (R.) Oiiicieel be richt. De Engelschen bezetten Dodona, aan den centralen spoorweg in Diritsch-Oost-Afrika. Londen, 31 Juli. (R.) Bericht van Lloyds. Het Engelsche stoomschip Claudie en de Noorweegsche schoener Mars zijn in den grond geboord, V Londen, 3l Juli. (R.) Bericht van Lloyds. Het Italiaansche stoomschip Dandolo is in den grond geboord. Kopenhagen, 31 Juli. (W. B.) Het Deensche stoomschip Bornholm, dat met papiermassa van Noord-Zweden onderweg was naar Frankrijk, is door een Duitsch oor logsschip aangehouden om te worden on derzocht en naar Swinemünde overge. bracht. B e r 1 ij n, 31 Juli. (K. N.) Uit Bukarest wordt aan de Voss. Ztg. geseind: dezer da gen organiseerden de Russische oorlogsop ruiers te Bukarest een ergerlijken bluf, die ook velen op het verkeerde pad bracht. Aan alle Russischgezinde bladen werd last gege ven om de aankomst van den nieuwen Fran- schen gezant te Bukarest en de aankomst van zestig wagons munitie via Rusland te benutten om een groote beweging op touw te zetten. De ongelooflijkste alarmeerende berichten werden verspreid om bij de open bare meening de zekerheid ingang te doen vinden, alsof een militaire conventie tus schen Rumenië en de quadruple-entente tot stand zou zijn gekomen en alsof Rumenië's ingrijpen in den oorlog slechts een quaestie van eenige dagen zou zijn. Deze ontzettende tijdingen misten hun doel niet om op de openbare meening indruk te maken. De lie den, die den toestand niet doorzagen, waren ook hoogelijk bezorgd. De bluf werd door Take Jonescu georganiseerd en alleen de te zijner beschikking staande bladen namen deel aan deze campagne. De binnenland- sche politiek, evenals de buitenlandsche toe stand, is volkomen onveranderd gebleven. B e r 1 ij n3 1 J u 11. (W.-B.). Officieel be richt. De Dultsche keizer heeft den rijkskanse lier het volgende schrijven gezonden Voor de tweede maal keert de dag terug, waarop de vijanden mij dwongen Duitsch- lands zonen te wapen te roepen om de eer en het bestaan van het Duitsche rijk te be schermen. Twee jaar van voorbeeidigen hel denmoed in daden en lijden, heeft het Duit sche volk doorgemaakt. Leger en vloot heb ben zich In vereeniging met de trouwe en dappere bondgenooten in aanval en alweer den hoogsten roem verworven. Duizenden van onzen broeders hebben hun trouw aan het vaderland met hun bloed bezegeld. In het Westen en het Oosten weerstaan onze dappere „Feldgrauen" ln onwankelbare ste vigheid den geweldigen aanval onzer vijan den. Onze jonge vloot heelt de Engelsche Armada op den roemrijken dag van het Skagerrak een zwaren slag toegebracht. Schitterend staan mij da daden aan het front voor oogen van nooit moede wordende offer vaardigheid en trouwe kameraadschap. Maar ook thuis is de heldenmoed aan den dag gekomen bij man en vrouw, jong en oud, bij allen, die leed en zorg stil en dapper dra gen en hielpen om het lijden van den oorlog te verzachten, in den arbeid van hen, die on vermoeid werkzaam zijn om onze strijdende •broeders in de loopgraaf en op zee van al het noodige te voorzien. De hoop onzer vij anden om ons in het aanmaken van oorlogs middelen te overvleugelen, zal evenzoo op een teleurstelling uitloopen als hun plan om door middel van den honger datgene te be reiken, waartoe hun zwaard niet in staat is. Duitschlands bodem beloont door Gods ge nade de vlijt van den landman met rijker vrucht dan wij durlde hopen. Zuid en Noord spannen om strijd hun krachten in om den Juisten weg te vinden voor een broederlijke verdeeling der levensmiddelen en al het an dere wat voor het levensonderhoud noo- dig is. Aan allen, die daar buiten en thuis voor volk en vaderland stnjden, breng ik mijn vurigen dank. Nog hebben wij een zware taak te vervul len. Wel komt in ieder menschenhart na de ontzettende stormen van twee oorlogsjaren de wensch op naar den zonneschijn van den vrede, maar de oorlog duurt voort, omdat het wachtwoord der vijandelijke machtheb bers ook heden nog is: Duitschlands vernie tiging. Op onze vijanden alleen komt de schuld van het verdere bloedvergieten neer. Nooit heeft mij het vaste vertrouwen ver laten, dat Duitschland ondanks de over macht van de tegenstanders onoverwinne lijk is en iederen dag wordt dit opnieuw go. sterkt. Het Duitsche volk weet, dat het gaat om zijn bestaan. Het kent zijn kracht en ver trouwt op Gods hulp. Daarom kan niets zijne vastberadenheid en volharding aan het wan kelen brengen. Wij zuilen dezen strijd bren gen toï een einde, waardoor ons rijk be schermd zal zijn voor een nieuwen overval en de vreedzame arbeid van Duitschen geest en lichaam voor de toekomst verzekerd zal zijn. Vrij, veilig en sterk, willen wij wonen on der de volkeren der aarde. Dit recht moet en zal niemand ons ontnemen. Ik draag u op dit manifest ter algemeene kennis te brengen. Uit het groote hoofdkwartier, 31 Juli 1916. WILHELM I. R. Aan den rijkskanselier. Een tweede manifest is gericht tot de Duit sche weermacht te land en ter zee, dat al dus luidt: Kameraden! Het tweede jaar van den wereldoorlog is ten einde. Het was, evenals het eerste, een jaar van roem voor de Duitsche wapenen. Aan alle ironten hebt gij den vijanden op nieuw zware slagen toegebracht, hetzij hij verpletterd door de kracht van uwen aanval week, hetzij hij, door vreemde uit alle hoe ken der wereld samengeraapte krachten versterkt, u den prijs van de tot nog toe be haalde overwinningen trachtte te ontrukken. Gij hebt u steeds als zijn meerdere betoond. Ook daar, waar Engeland's geweldheer- schappij onbetwist was, op de vrije golven der zee, hebt gij zegevierend gestreden te gen een overweldigende overmacht. De waardeering van uw keizer, de trots en be wondering van het dankbare vaderland ko men u toe voor deze daden van onwankel bare trouw, moed en volharding. Evenals het aandenken aan de gevallen helden, zal ook uw roem in de verste tijden voortleven. De lauweren, die de weermacht voor de vijanden plukte, ondanks nood en gevaar steeds welgemoed omdat het schoonste lot voor den soldaat haar was beschoren, zijn onafscheidenlijk verbonden aan den opolfe. renden onvermoeiden arbeid van het leger thuis. Steeds heeft het nieuwe krachten aan gevoerd voor de strijdende troepen, steeds weer het zwaard gescherpt, dat Duitschlands toevlucht en de schrik van zijn vijanden is. Ook voor het leger thuis past de dank van mij en van het vaderland. Maar nog is de macht en de wil van den vijand niet gebroken. Een zwaren strijd moe ten wij verder worstelen voor de veiligheid van onze betrekkingen en de eer van het vaderland. Wij zullen, ook in het derde oorlogsjaar, de ouden blijven in dezen beslissenden strijd, om 't even of de vijand dien met kracht van wapenen of met koei-berekenen- de listen voert. De geest van plicht en trouw jegens het vaderland en de onbuig zame wil om de overwinning te behalen doordringen heden gelijk op den eer sten dag de weermacht in het veld en in het land. Met Gods hulp, daar ben ik zeker van, zullen uwe toekomstige daden die van het verleden en het heden waardig zijn. w. g. Wilhelm I. R. Uit het groote hoofdkwartier, 31 Juli 1916. B e r I ij n, 31 Juli. (W. B.) De keizer zond aan den minister van Oorlog een schrijven, waarin hij allen dankt, die in hef vaderland in trouwe plichtsvervulling en rus- telooze bezigheid alle strijdmiddelen in voor beeldige volkomenheid gereed maken, wel ke leger en vloot ter vervulling van hun ge weldige taak dag aan dag gebruiken, tevens allen die in geestesarbeid of aan de werk bank, aan het smidsevuur of in de diepe schacht hun beste krachten hebben gege ven om de vesting staalhard en ondoordring baar te maken en verder de vrouwen, die naast hare vrouwelijke plichten ook het har de mannenwerk op zich hebben genomen. Duitschland. Breslau, 31 Juli. (W. B.) De geheime Medicinalraad prof. Albert Weisser, die in 1907 tot eersten professor in de dermato logie in Duitschland werd benoemd, is gis teren overleden. N e w-Y o r k, 30 Juli. (R.) Honderd wa gonladingen en verscheidene booten met munitie in de fabriek van de National Sto rage Company, op een klein eiland in de baai van New-York, bii Communipauw, (New Yersey) zijn in de lucht gevlogen. De trilling door den slag veroorzaakt, werd in geheel New-York' gevoeld. Er zijn vele menschen gedood en groote materieele schade werd aangericht. Men koesterde eerst de hoop dat, daar de ont ploffing vroeg in den morgen plaats had, het aantal dooden onder de werklieden ge ring zou zijn; er zijn echter reeds 75 per sonen in het hospitaal opgenomen. Men zegt, dat er brand is ontstaan in het munitiemagazijn en dat de vlammen over sloegen naar een lichter geladen met shrap- nells. De kogels uit de uiteenberstende bommen hebben, gelooft men, het dynamiet doen ontploffen. Het eiland is een groote puinhoop. De Daily Mail verneemt uit New-York, zoo seint Reuter aan enkele bladen, dat de reeks zware ontploffingen van granaten, die de pakhuizen van de National Storage Cy. heelt vernield. Zondagmorgen vroeg alge meene schrik heeft teweeggebracht in New- York en de aangrenzende steden. In het geheel zijn er meer dan 30 ontplof fingen geweest. Op Manhattan, in New- Jersey en op Ellis-eiland vlogen er daken van de huizen, In Brooklyn werden tientallen van menschen door den schok hun bed uit geslingerd. Tienduizenden ruiten werden stukgeslagen en de scherven bedekten de trottoirs van Broadway. De torenhuizen schokten op hun grondvesten. Onder de immigranten in het landverhui zers-station op Ellis-eiland brak een paniek uit. Zij werden met marine-sleepbootjes weg gehaald. In New-York is de geheele politiemacht gemobiliseerd en de schutterij helpt mee om het publiek te behoeden tegen het gevaar dat de glasscherven opleveren. North Bay (Ontario), 31 Juli. De ste den Bochrane, Marheson, Muska Station en Timmins zijn vernield. Porquois Junction aan de Iroquois Falls staat in brand. Er zijn honderd dooden en vele gewonden. Oost-lndlS. Doop Atjehers vermoopd. Uit Weltevreden wordt aan de Tel. ge seind dat te Lho Seumaweh de heer Beets door Atjehers vermoord is. Zijn echtgenoote is ernstig verwond. In den Staatsalmanak voor Nederl.-Indië vindt het blad vermeld den heer P. Beets, commies bij het administratief personeel van de exploitatie van den Stoomtramweg in Atjeh en Onderhoorigheden Deze heer Beets is op 1 Januari 1912 in dezen dienst getreden en had zich vroeger onderschelden bij de gevechten in Atjeh, 1873—1896 en 18961900, waarvoor hem tweemaal het „Eereteeken voor bijgewoon de belangrijke krijgdiedrjjven, met de gesp" was uitgereikt» De Staatscourant van 31 Juli bevat o.a. de volgende Kon. besluiten: op verzoek eervol ontslagen C. E. de Haas, leeraar aan de R. H. B. S. te 's Herto genbosch; D. van Bruggen, onderwijzer aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Nijmegen; T. G. Schuringa, idem te De venter; G. G. Gijben, directeur van het post en telegraafkantoor te Koog-Zaandijk; eervol gepensionneerd wegens volbrach ten diensttijd de Indische verloisambtenaar C. Lekkerkerker, inspecteur van het in- landsch onderwijs in Indië; geplaatst in de rol der marinekazerr te Amsterdam en in commissie gesteld bij het vliegkamp te Soesterberg de officier-machi nist 2e kl. H. Steensma. eervol ontslag verleend, op zijn verzoek, aan dr. J. W. Moll, hoogleeraar te Groningen, ais lid der Pharmacopee-commissie, met dankbetui ging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten verlof verleend aan de na te noemen perso nen, tot het aannemen van het kruis „Pro Ec clesia et Pontifice" hun door Z. H. den Paus ge schonken J. Th. H. Brouwer, te Brummen, lid van den raad der gemeente Brummen; M. P. van Thiel, te Beek en Donk, industrieel; P. van Valken burg, te 'sHertogenbosch; H. A. de Bruin, te Tilburg; Douairière jhr. mr. C. J. van Nispen tot Pannerden, geboren M. C. Blankenheym, te RotterdamM. P. O. Juliien, echtgenoote van li. Swarttouw, te Delftmef. M. van den Bo- gaert, te 's Hertogenbosch aan de Koninklijke Bibliotheek te 's Graven- hage, is, met ingang van 16 Augustus 1916 lo. benoemd tot conservator mejuffrouw dr E. M. A. Timmer, te Delft; 2o. bevorderd tot wetenschappelijk assistent lsta klasse mejuffrouw A. de Kempenaer, thans wetenschappelijk assistent 2de klasse aan die Instelling. In hotel des Indes te 's Gravenhage is aangekomen de heer A. Guerra Duval, nieuw benoemd gezant van Brazilië te 's Gra venhage. Te Dordrecht is plotseling overleden de heer J. W. Lintz, sedert 1914 gemeente-ont vanger. Voordien was de overledene bewaar der van het groot-zegel te Rotterdam. Nederland en de oorlog» 914—Augustus 1916. Vanwege den Nederlandschen Anti-Oor logsraad wordt het volgende medegedeeld: Een groot aantal bekende mannen en vrouwen in het binnen- en buitenland heeft de volgende verklaring onderteekend: ,Op dezen dag, nu de oorlog twee Jaar woedt, gevoelen wij, zoowel burgers van oor logvoerende als van onzijdige Staten, ons ge drongen een gezamenlijke verklaring af te leggen, om te getuigen van ons vast geloof in een betere toekomst. Ondanks den haat die door den oorlog is ontketend, geiooven wij allen, dat de ont wikkeling der internationale verhoudingen zich niet zal bewegen in de richting van vijandschap en naijver, maar in die van ver zoening en samenwerking. Samenwerking in dezen zin ook, dat de volkeren zullen weigeren dezen oorlog door een economischen oorlog te doen volgen, doch integendeel zullen wenschen de vreed zame ontwikkeling van de oconomisohe krachten van alle naties te bevorderen. Verzoening mede in dezen zin, dat de vol keren zullen weigeren opnieuw te treden in een politiek van bewapeningswedijver, een politiek welke zooal niet vijandschap toch stellig een wederzijdsch wantrouwen op wekt. Wij zijn van oordeel, dat recht, en niet macht, de beslissende factor behoort te zijn in de internationale politiek. Wij zijn ons bewust, dat geschillen tusschen Staten ook in een betere toekomst, ondanks een geest van verzoening en samenwerking, niet zullen uitblijven. Maar wij vertrouwen, dat het mo gelijk zal zijn internationale instellingen te scheppen, waarmede internationale geschil len langs vreedzamen weg zullen kunnen worden opgelost. In deze dagen van ellende wenschen wij althans dit ééne lichtpunt naar voren te bren gen. Wij geven uiting aan ons geloof, dat de wensoh naar een rechtsorganisatie der vol kerengemeenschap, waarborgend de vrijheid en rechten van alle volkeren en beëindi gend de politiek van bewapeningswedijver en van belemmering der vreedzame econo mische ontwikkeling der naties, thans door de geheele wereld krachtiger leeft dan ooit. En wij verklaren, dat wij allen, met vernieuw de energie, ieder in eigen land, zullen ar beiden voor de verwezenlijking dezer begin selen, voor het toekomstig welzijn der gan- sche menschheid." Onder de binnenlandsche onderteekena ren treffen -wij de volgende personen aan uit 9tad en gewest van Utrecht: Prof. d'Aulnis de Bourouill, mr. W. H. de Beaufort, jhr. mr. J. W. M. Bosch van Oud-Amelisweerd, prof. dr. T. Cannegieter, prof. dr. P. H. Damsté, mr. A. de Graaf, dr. M. Th. Houtsma, prof. dr. W. H. Julius, prof. dr. J. C. Kapteijn, mr. dr. D A. P. N. Kooien, ds. H. A. Leen- mans, prof. mr. J. de Louter, prof. dr. W. L. P. A. Molengraaff, prof. dr. A. Noordtzij, prof. dr. H. Th. Obbink, prof. dr. J. W. Pont, prof. dr. A. Pulie, jhr. G. J. A. Schimmel- penninck, prof. dr. N. Schoor!, prof. mr. D. Simons, prof. dr. S. D. van Veen, prof. dr. F. A. F. C. Went, mgr. H. v. d. Wetering, prof. dr. F. S. Daubanton. De namen der buitenlandsche ondertee kenaars worden binnen enkele dagen open baar gemaakt. Het opbrengen van visaoharaachapan Reuter bericht ons uit Londen: In ant woord op eene vraag in het lagerhuis over de mogelitkheid om maatregelen te nemen. dat onzijdige visschersschepen, visschsnde in Britsche ol andere, door de Britsche vloot beschermde wateren, hunne geheele vangst verkoopen op de Britsche markten, verklaar de minister Cecil, dat eene regeling is ge troffen om aan vissohervaartuigen toe ta staan hunne vangst van versche visch in eenige havens van het Vereenigde konink rijk aan land te brengen. Andere maatrege len in dezelfde richting zijn in overweging. De r mp van de Koningin Wilhelmina De opvarenden van het s.s. Koningin Wilhelmina zijn gisteravond half acht met twee torpedobooten te Vlissingen aange bracht. Men vernam de volgende bijzonder heden: De Koningin Wilhelmina werd Maandag morgen omstreeks 10 uur, ongeveer 2 mijl ten zuiden van het lichtschip Noordhinder, juist op dezelfde plaats als het stoomschip Maas, door een mijn getroffen, welke hef schip raakte m het voorschip, ongeveer ter hoogte van het kolenruim. De schok was ge weldig; het schip werd door de mijn als het ware in tweeën gesneden. Dank zij de vele honderden vaten, welke in het schip waren geborgen om in geval van nood langer drij vende te kunnen blijven, bleef het schip nog eenigen tijd drijven. Men kreeg hierdoor ge legenheid 6 booten te Ajgjken, waarin de passagiers en opvarenden konden plaats ne men. Zooals reeds gemeld, zijn drie der opva renden, een waterman en twee stokers, met het schip in de diepte verzonken. Van de 46 passagiers is niemand gewond, doch van de opvarenden hebben er vijf min of meer ernstige brandwonden opgeloopen. Een dezer gewonden werd bij aankomst da delijk naar het St. Jozef ziekenhuis ver voerd. Toen de opvarenden in de booten hadden plaats genomen, zag men de Koningin Wil helmina, waarvan de beide helften als het ware verticaal tegen elkaar stonden, gelei delijk in de diepte verdwijnen. Ongeveer 40 minuten na het ongeval was het schip ver dwenen. In de booten werd nu naar het lichtschip Noordhinder geroeid, waar men om onge veer 2 uur aankwam. Hier werd alle moge lijke hulp verleend en werden de gewonden voorloopig verbonden. Van de passagiers zijn hier teruggekeerd de Nederlanders W. de Nies, Ph. Rengrori, W. J. G. van Meurs en G. Wijnen en de Belgen G. Jadot en mevrouw Jadot-Roper. De andere passagiers zijn naar Engeland vertrokken met een Engelschen torpedoja ger. Van de mail van de Koningin Wlihelmina konden de aangeteekende stukken gered worden, deze zijn dan ook hier aangebracht; de gewone mail is verloren gegsan. Dat de ontvangst van de geredden hier zeer harte lijk was, laat zich wel begrijpen. Uitvoerverboden. Verboden is de uitvoer van karwij-olie, pa paver- of maanzaad-olie en vetten of gesla gen mosterd-olie, voort» ven zuurkool en alle groenten in gezouten of gedroogden toe stand of op andere wijze verduurzaamd, welke in versche toestand niet mogen wor den uitgevoerd. Geschorste groenten veilingen. De veilingen voor vroege aardappelen en groenten te Arnhem en Nijmegen zijn ge schorst, wegens het opnieuw veilen van aard appelen, zoowel voor het buitenland als voor het binnenland, die reeds eens voor het bin nenland waren geveild. Te Rotterdam is de tuinbouwveiling „De Zuid-Hollandsche Eilanden" aan den Per- soonsdam geschorst wat den verkoop van vroege aardappelen betreft, wegens het niet opvolgen van de voor dien vérkoop bestaan de voorschriften. De bij deze gevallen betrokken exporteurs werden eveneens geschorst. Een broodcommissie. Op uitnoodiging van den Commissaris der Koningin in N.-Holland, heeft zich voor de provincie N.-Holland een broodcommissie gevormd, welker taak het allereerst zal zijn medewerking te verleenen bij de uitvoering van vegeeringsmaatregelen bij aankoop van gerst, tarwe, rogge en haver. De commissiè' bestaat uit de heeren: F. M. Wibaut, wet houder van Amsterdam, G. Ripping, burge meester van Alkmaar; K. Breebaart, burge meester van Bassingerhem, W. F. G. V.f Deussen, burgemeester van Westzaan; A. B.- Michielsen, burgemeester van Haarlemmer-' liede en Spaarnwoude; J. C. F. Bletz, burge meester van Weespercarspel. De commissie hield Zaterdag 29 Juli haar eerste bijeen komst en wees als voorzitter aan wethouder Wibaut. Het secretariaat zal zijn gevestigd Keizersgracht 699 en zal worden waarge nomen door mr. J. Reitsma, secretaris der Levensmiddelen-Commissie. Meel en bloem. Vanwege het Ministerie van Land bouw, Nijverheid en Handel is de volgende circulaire tot de burgemeesters gericht: Bij mijne circulaire van 30 Maart No. 5369'36 jl., verzocht ik u door het uitoefe nen van contrSle uw medewerking te ver leenen om te voorkomen, dat Regeerings- meel of bloem als veevoeder wordt aange wend. Het blijkt mij thans, dat op deze wijze nog steeds groote hoeveelheden meel er) bloem aan de menschelijke consumptie wor-' den onttrokken, hetgeen ten gevolge kan hebben, dat de bakkers zich niet van hei noodige kunnen voorzien. Alhoewel mijner zijds eene voortdurende contröle wordt uifcj geoefend, spreekt het vanzelf, dat geen atv doend resultaat kan worden verkregen, der krachtige medewerking van de burgei meesters. J* Ik verzoek u derhalve nog eens beleef® doch nadrukkelijk, bij de in uwe gemeenuj gevest Urde bakker* en meelhandelare#

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2