T EMILION WIJNHANDEL JJ.SGHOTERMAH Zn. Uit den omtrek. STADSNIEUWS. Utrechtschestraat 34. Iele!. 145. voortdurend te doen nagaan, op welke wijze tte door hen opgeslagen bloem en meel wordt aangewend. Het zal mij aangenaam zijn mededeeling van u te ontvangen, indien door u overtre dingen mochten worden geconstateerd, op- idat na machtiging mijnerzijds tot inbezit- itame kan worden overgegaan. Accijnsvrije suiker voor bijenhouders. De Regeering heeft nan de Vereeniging tot bevordering der Bijen teelt in Nederland wederom vrijdom van, suikeraccijns voor 200,000 K.G. toege staan. Per bijenvolk wordt ten hoogste 7Yt Kg. verstrekt. Moeilijkheden met de koffie- verscheping. De Tel. verneemt uit Weltevreden: Alleen te Soerabaja zijn honderdduizend pikols koffie opgeslagen, die door de gealli eerden als contrabande beschouwd worden. Deze toestand wordt onhoudbaar geacht wegens de verliezen. De persident van de Overzeetrust seinde, te hopen, dat binenkort de verscheping op beperkte schaal zou kunnen plaats hebben. Bloembollen. Frankrijk heeft den invoer van bloem bollen uit Nederland toegestaan. Verzoeken om b ij zonder verlof. Aangezien het Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914 geen adviezen meer zal uitbrengen omtrent verzoeken om bijzonder verlof aan niet-beroepsmilitairen, wordt ter kennis gebracht dat verzoeken, waarover tot dusver bedoeld comité adviseerde in den vervolge rechtstreeks aan het Departement van Oorlog om advies dan wel"ter beslissing moeten worden toegezonden. Interneeringsdepét Oldebroek. Het interneeringsdepót te Oldebroek zal, naar de N. R. Ct. verneemt worden op geheven en de geïnterneerden zullen ver plaatst worden. Voor de geïnterneerden, die in den omtrek werkzaam zijn, zal een inter- neeringsgroep worden opgericht, aan wier hoofd zal staan de reserve- 2e luitenant mr. M. A. Gewin. Passen voor Duitschland. Het keizerlijke Duitsche gezantschap te 's Gravenhage vestigt de aandacht op de van heden af geldende pasbepalingen, wel ke in no. 168 van de Nederlandsche Staats courant zijn gepubliceerd. Tegelijkertijd wordt opgemerkt, dat na 1 Augustus de reis in het algemeen niet da delijk na ontvangst van het visum aangevan gen kan worden, maar in de meeste gevallen n tweetal dagen later. Voor nadere inlichtingen zou men zich eventueel kunnen richten tot de daarvoor in aanmerking komende autoriteit. Over de grens-: gekomen. Drie uit Duitsche krijgsgevangenschap ontvluchte Russen zijn te Maastricht aange komen. Onder Vlagtwedde zijn drie uit Duitsch land ontsnapte Russische krijgsgevangenen aangekomen. Te Glanerbrug zijn twee Duitsche deser teurs over de grens gekomen. Neutrale Socialistische Conferentie. In den huize Bino aan de Hooigracht te 's-Gravenhage is gisterochtend de confe rentie geopend van socialisten uit de neu trale landen. Op het tijdstip, voor de opening bestemd, ble ken de meeste afgevaardigden nog niet aange komen. De afgevaardigden uit Luxemburg, Noorwegen en Zwitserland, waren door de Duit sche autoriteiten niet doorgelaten. Nadat bijna l'A uur op de komst van ver schillende afgevaardigden was gewacht, werd bij halftwaalf de conferentie geopend door den voorzitter, Mr. P. J. Troelstra, met éen rede in de Duitsche taal. Namens de Hollandschc Delegatie werd door Mr. P. J. Troelstra een woord van welkom ge sproken tot de vertegenwoordigers van de so cialistische partijen tot eensgezinden arbeid in 't trale landen. Hij hoopte dat de besprekingen ten goede zullen komen aan de hereeniging der so cialistische partijen tot eensgezinne arbeid in het belang van het strijdende proletariaat en de gansche menschheid. Uitvoerig ging spr. na de vreeselijke gevolgen, zoowel voor de oorlogvoe rende als de neutrale landen, van dezen oorlog, van den onderlingen moord, van verwoesting en vertrapping van recht en menschelijkheid, gelijk de wereld nog nimmer zag. De sociaaldemocratie, is door den oorlog meegesleurd in den noodtoestand, die den gods vrede schiep. Zij maant tot matiging en eischt bereidwilligheid tot duurzamen vrede, maar zij voert niet in gesloten gelederen den strijd daar voor. De internationale eensgezindheid was tot op heden onbereikbaar. Spreker releveerde daarna wat door het uit voerend comité van de „Internationale" was gedaan om den vrede cn de eenheid tusschen ae socialistische partijen te herstellen. Het bleek echter onmogelijk te zijn alle partijen der oor logvoerende landen tot bijzondere conferenties met het uitvoerend comité te bewegen. Vooral 'de Fransche partij heeft dit verhinderd, daar zij het standpunt innam, dat, zoolang Fransch grondgebied door de Duitschers bezet was, zelfs elke indirecte onderhandeling met de Duitsche partij niet kon worden getolereerd. Men heeft niet het recht zoo zeide spr. uit dezen betreu- renswaardigen toestand te concludeeren dat de '^Internationale" dood is. De arbeidersinterna- ^tionale, de vrucht van de Kapitalistische uitbrei ding, zal leven en groeien, zoolang het kapita lisme leeft. Daarna ging spr. na den stand van de oor logskansen, en sprak als zijn meening uit dat .voor alle deelnemers de kans op een definitieve zege steeds meer illusoir wordt. Tot nu toe wa ren de groote militaire resultaten aan de zijde 'der centralen, het is de vraag of zij niet het hoogtepunt hunner oorlogssuccessen hebben overschreden en of op den duur de entente- inogendheden, met hun bijna ontritputtelijk ménschen-materiaal en financieel overwicht- ,(ln gunstiger positie zullen komen. Ook de zee pjvordt nog steeds niet door de Duitschers be- heerscht, al hebben hup snde^eebpoten groove dingen gepresteerd. Maar hoelang zal dit niet moeten duren eer de ententc-mogendheden zoo ver zijn. Vast staat wel, dat hoe langer de oor log duurt, dtf beteekenis der Russische legers en daardoor van het Czarisme voor de entente- mogendheden toeneemt. Voor ons, socialisten, is dit geen aangenaam vooruitzicht. Voorts volgde een uiteenzetting, aan de hond van de resolutie van het Internationaal Socialis tisch Congres te Kopenhagen in 1915, van het socialistisch standpunt inzake het militarisme. Dit vredesprogrammo berust niet op de aan vaarding van het oorlogsgeweld als de macht, die de eene partij de zege over de ondere ver schoft. Geen duurzame vrede dus op den gTond- slog der „oorlogskaart" of der „vernietiging van het Pruisische militarisme". Het militarisme van alle Staten moet worden' vernietigd. Deze conferentie behoort niet slechts aan de sociaal-democratie der oorlogvoerende landen de noodzakelijkheid van het streven naar een vrede de internationale verhoudingen regelt met erkenning der wederzijdsche bestaansvoor waarden en nationale cultuurbehoeften dui delijk te maken, doch ook als haar overtuiging uit te spreken, dot het oogenblik om dezen vrede te sluiten, aangebroken is. Daarna zette Spr. uiteen de taak, die dc „Internationale bij het tot stand komen van den vrede te vervallen heeft. Alle regeeringen hebben in dezen oor logstijd de noodzakelijkheid leeren kennen door de socialistische arbeidersbeweging te worden gesteund. Het oogenblik is aongebroken ver dere steunverleening afhankelijk te maken van de inwilliging van belangrijke eischen, zoowel ten opzichte van de vredespolitiek als van de politieke positie der arbeidersklasse. Vast moet staan dat ook de sociaal-democratie tot actieve, directe deelneming aan de vaststelling der vredesvoorwaarden zal worden geroepen. In de delegaties der Regeeringen naar het vredes congres, van landen met groote socialistische partijen, behooren socialistische vertegenwoor digers zitting te hebben. Spr. is er van over tuigd, dat de partijen der oorlogvoerende lon- den, zoodra zij met elkaar en met de partijen der neutrale landen tot een socialistische vre desconferentie bijeen komen zij het eens zullen worden. Herstel van België als zelfstandigen Staat, de onafhankelijkheid van Polen, een democratische federatieve Unie der Balkan-staten, zijn de eischen der „Internationale". Moeilijker is de oplossing van het Elzas-Lotharingsche vraag stuk. Aangenomen mag worden dat de Fran sche en Duitsche sociolisten, wanneer het er op aan komt een einde te maken aan den \ve- reldkrijg, het hierover evengoed zullen weten eens te worden. Spr. eindigde met het uitspreken van den wensch, dat van de conferentie een sterke drang zal uitgaan naar den vrede tusschen de socia listen, de eerste voorwaarde voor den vrede tusschen de Staten. In zijn rede deelde mr. Troelstra nog mede, dat de Roemeensche socialisten bericht van hun verhindering zonden en dot de socialistische partijen van Italië en Engeland ongetwijfeld rnet de conferentie sympathiseerden. Aanwezig woren afgevaardigden van Neder land, (ook van het N. V. V.), Zweden, Denemar ken, Argentinië en de Vereenigde Staten. Daarna deed de heer Cemille Huijsmons voor lezing van een schrijven van den heer Von der Velde namens de Belgische socialisten. Ingekomen was o.a. een telegram van het Duitsche partijbestuur, waarin aan de conferen tie succes wordt toegewenschteen brief met groeten van de Eng. socialistische vrouwen en een schrijven van de Independant Labour Party de toezending'van een memorandum aankondi gende, zoomede een mededeeling van de S. D. P. in Amerika, dat zij alleen afgevaardigden naar een voltallige conferentie zou zenden. Van het Joodsche Socialistische Arbeidersver- bond „Poale Zion" was een schrijven Ingekomen, waarin de wensch geuit wordt, dat de arbeid der Conferentie er toe moge leiden dat het einde van den oorlog er door bespoedigd worde en de Arbeiders-Internationale de lang gewenschte vrede terug krijgeen waarin voorts de bijzon dere opmerkzaamheid der Conferentie wordt ge vestigd op de zaak van het Joodsche volk, onder verwijzing naar een memorandum, hetwelk zij in December j.l. aan het Internationaal Socialis tisch Bureau hebben doen toekomen. Ten einde den eisch van nationaal zelfbestuur voor de Joden in landen met een öanzienlijke Joodsche bevolking te verduidelijken, had het bestuur der „Poale-Zion" "op verzoek van de Hollandsche partij-leiding het vóór-ontwerp van een daartoe strekkende wet uitgewerkt en zond het ook dit stuk aan de Conferentie. Dit stuk werd commissoriaal gemaakt. De heer F. M. W i b a u t had aan de Confe rentie namens de Hollandsche delegatie een rap port aangeboden, getiteld„de economische oorlog na den militairen oorlog." Hierin wordt betoogd, dat de ondervinding van den tegen- woordigen oorlog heeft aangetoond, dat een wereldoorlog strijdig is met het doel van het kapitalistisch stelsel en dat de vrede veel gun stiger is dan een moderne oorlog voor de ont wikkeling der kapitalistische belangen. En de prletariërsbelangen eischen den vrede als eenige grondslag waarop de internationale solidariteit der arbeidersklasse zich kan ontwikkelen. Voorts betoogt het rapport o. a., dat de groe peering der verschillende natiën tot economische eenheden een hinderpaal zou vormen voor de ontwikkeling der Kapitalistische Internationale, waarvan de aanstaande bloei reeds duidelijk merkbaar is. Uit practisch oogpunt kan de vrijhandel on middellijk in de Koloniën worden toegepast en dit stelsel zou alle mogelijkheden van conflict op dit terrein doen verdwijnen. De eenige econo mische politiek van de arbeidersklasse is dus de vrijhandel. Alleen daaruit kan een duurzamen vrede voortkomen. Het internationaal socialisme moet alle krach ten in het werk stellen om staatkundige betrek kingen tusschen de natiën te herstellen en te ontwikkelen, welke mogelijk en noodzakelijk zijn gemaakt door de ontwikkeling zelve der econo mische krachten. Dit rapport werd naar de economische com missie verzonden, terwijl naar de politieke com missie verzonden werden de op de dagorde ver melde voorstellen. De economische commissie zal ook een voor stel der Argentijnsche socialistische partij be handelen betreffende het baseeren van de han delspolitiek op den vrijhandel. Een jubileerende Militai- ren-Vereeniging. Gisteren herdacht dë R.-K. Militairen-Vereeniging te Den Haag dend ag, dat zij voor 50 jaren werd opge richt depr de sergeanten H. Q. van Qy en Voest, waarvan de eerste na beëindiging van zijn diensttijd aan het bestuur verbonden bleef, waarin hij heden nog steeds de functie van secretaris vervult. Om 9 uur droeg Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, mgr. Callier, in de St. Jacobuskerk aan de Parkstraat, die geheel met militairen gevuld was, een Pontificale H. Mis op. Na de plechtigheid sprak mgr. Callier de militairen toe. Na deze toespraak verliet de Bisschop zegenend het kerkgebouw. Het hospitaal-kerkschip „De H o o p" is gistermiddag van de Noordzee te IJmuiden binnengekomen. Mededeeling van het Kon. Meteorologisch Instituut. Van verschillende plaatsen ontving het Meteoro logisch Instituut te de Bilt berichten om trent trilling van ramen, openspringen van deuren enz., waargenomen in den nacht van Zaterdag op Zondag. Door de seïsmografen is om I uur 16 min. Amsterdamschen tijd een zwakke storing opgeteekend. Deze sto ring en de waargenomen trillingen kunnen het gevolg zijn van een sterke, verwijderde ontploffing, De ziekenfondsquaestie. Naar de Tel. verneemt, worden thans on derhandelingen gevoerd tusschen de bestu ren van: de Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst, de Maatschappij tot be vordering der Pharmacie, en de Landelijke Federatie van Ziekenfondsen, bijgestaan door hun adviseurs prof. mr. E. M. Meijers uit Leiden, mr. G. J. Salm uit Amsterdam en mr. J. A. Rosenveldt uit Utrecht, om tot een oplossing te komen van de ziekenfonds quaestie te Delft. De bedoeling is om op den grondslag van de eventueel te Delft tot stand komende re geling voort te bouwen, ten einde te ko men tot een regeling, die zal gelden voor het geheele land. Reclames 5 B per anker f 34. p«r flesch - 0.85, pins I 1.50 per niikcr accijns. Kunat en Wetenschap. Uit Haarlem wordt gemeld dat de compo nist Phib'p Loots daar op 51-jarigen leeftijd overleden is. Jaarbeurs. Bij den voorzitter van het Uitvoerend Bestuur van de Jaarbeurs, r. dr. W. A. van Zijst, is bericht ingekomen, dat H. M. de Koningin het Beschermvrouwschap van de Eerste Nederlandsche Jaarbeurs, welke te Utrecht zal worden gehouden, heeft aan vaard. De Bilt. Zaterdagmiddag had op den Utrechtschen weg tegenover de buitenplaats Arenberg een aanrijding plaats tusschen een motorfiets en een rijwiel. De berijder van dit laatste werd nog al ernstig bezeerd en per brancard naar dr. Lette gebracht, die hem verbond. De fiets was vernield. Motorberij der en motorfiets bleven ongedeerd. De Bilt. Zondagavond 6 uur had op den Utrechtschenweg tegenover Huize Arenberg alhier een auto-ongeluk plaats. De autobe stuurder geraakte .'ermoedelijk door het slippen van den wagen zijn stuur kwijt en reed met volle vaart tegen een langs den weg staanden boom. Door den hevigen schok vloog de bestuurder G. (van Nijme gen) uit de auto door de ruit -op de straat- steenen. Hij had zich nog al ernstig bezeerd aan de knie en men vreesde dat zijn knie gebroken was. Per auto werd hij vervoerd naar Zeist, waar bleek dat het been niet ge broken was. De andere inzittende bekwam een letsel aan de hand. De auto was met zoon vaart tegen den boom opgevlogen, dat het voorstuk geheel was ingedrnkt. S o e s t d ij k. Door H. M. de Koningin- Moeder werd dezer dagen weer een krans gehecht aan het monument voor Christoffel Pullmann te Soestdiik. zooveel personen als er leden te benoemen zijn, stellen B. en W. voor de heeren A. Her schel, T. van Daal, J. Sinnige, J. van Wes- sum, R. van Dijk en H. C. van Dam, can- didaat te stellen voor deze vacature. Personalia. B. en W. stellen den raad voor mejuffr. A. Kok ook voor het tijdvak van 1 Septem ber 1916 tot 1 September 1917 te benoe men tot tijdelijk buitengewoon leerares in de Gymnastiek aan de Hoogere Burger school. Recht van Uitgang. B. en W. stellen den raad voor het recht van uitgang, rustende op het aan de Ge meente Amersfoort toebehoorende perceel, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie E no. 277, gelegen naast den „Onze Lieve Vrouwe Toren" en toekomende aan de Lieve Vrouwe Kapel (Sint Joriskerk) te Amersfoort af te koopen tegen de som van 80—. zijnde het twintigvoud van het jaar- lijksch recht. College van Zetters. De heeren A. Herschel, T. van Daal en J. Sinnige, treden den 31 December a.s. periodiek af als leden van het college van Zetters. Daar ter voorziening in deze vaca tures door den raad eene opgave aan den Commissaris der Koningin in deze provin cie ©oet worden gezonden van tweemaal Examen. Voor het examen bewaarschool onder wijzeres acte A slaagde mejuffrouw C. van Ouwerkerk. H. IJ. S. M. De heer P. Kranenberg, ingenieur van tractie bij de H. U. S. M. alhier, zal met 1 November a.s. overgeplaatst worden naar Alkmaar, terwijl de heer M. H. Rovers dan van Alkmaar naar hier wordt overgeplaatst. P. van Achterbergh.f Bij de teraardebestelling gisternamiddag twee uur waren op de Algemeene begraaf plaats velen aanwezig om de laatste eer te bewijzen aan dezen overledene, welke als particulier en als gemeenteraadslid veel heeft gedaan, om Amersfoort vooruit te brengen. Tegenwoordig waren de burgemeester, de wethouders en de gemeente-secretaris, het meerendeel der raadsleden, verschillen de hoofdambtenaren, de leden van het Steuncomité, de kerkeraad der Evang. Lu- thersche gemeente. Ook sloten zich achter de lijkbaar aan be stuursleden van A. Z. P. C., leden van de kegelclub Udi, leden van het muziekgezel schap Harmonie en vele andere vrienden en vereerders van den overledene. Toen de kist met een twintigtal kransen bedekt boven de groeve was geplaatst, nam de burgemeester van Amersfoort het woord. Ook toen er voor zijn gezondheid ge waarschuwd was, had van Achterbergh niet geaarzeld door te werken, tot het te laat was. Hij was gewoon zich geheel te geven in het belang der gemeenschap. Hij aarzelde niet den vinger op den mond te leggen, waar hij meende een wonde te zien. Tal van goede opmerkingen en wenken gaf hij ten beste en steeds lag de goéde be doeling vooraan, ook waar zijn meeningen niet konden gedeeld worden. Als man van karakter handelde hij steeds zonder aanzien des persoons. Het werken zat hem in 't bloed. Toen de oorlog, de crisis daar was, was van Achterbergh de reohterhand van het Steuncomité. Comité en gansche burgerij hebben zijn arbeid gewaardeerd. Hij kon anderen tot werken aansporen, omdat hij in dezen zelf het voorbeeld gaf, in 't belang der gemeen schap. Laat het door mij namens die gemeen schap uitgesproken zijn: „ge zult niet ver geten worden." Uit naam van den gTOOten kerkeraad der Evang. Luth. gemeente sprak ds. Toxopeus. Reeds was Zondag in de godsdienstoefe ning de overledene in waardeering her dacht. Hier een enkel woord om te wijzen op het vele dat gedaan was voor deze kleine kerkelijke gemeente. Noode zal gemist worden zijn optimisme, zijn streven om de eendracht te bewaren, zijn pogen om den waren vrede te bereiken, Spreker richtte zich tot allen, die met van Achterbergh hebben gewerkt en vroeg hun, den steun niet te onthouden aan de zwaar beproefde vrouw en moeder, die dezen steun zoo zal noodig hebben. „We zijn hier voor een afscheid; kan ,,'t zijn: een tot weerziens? Ge zijt opgeroe pen tot de hoogere rust. Wij wenschen u „een behouden thuiskomst". De heer Bolderdijk sprak als vriend van den overledene wiens levensboek zooveel bladzijden bevat aan de gemeente Amers foort gewijd, maar ook vele aan zijn vrien den. Nog sprak de heer Joh. van Achterbergh, oom van den overledene, over hetgeen deze heeft tot stand gebracht, gedachtig aan zijn zinspreuk: „Wat kan, dat moet". Zijn naam is geschreven in de geschie denis van Amersfoort. De laan 1914 zal een eere Hijven voor dezen stoeren werker, die is heengegaan en waarin Amersfoort een groot man verliest. Diep geroerd dankte de vader van den overledene, ook namens de weduwe, voor de eer, aan zoon en echtgenoot bewezen. Internationale School voor Wijsbegeerte. Mystiek. Mevrouw L. de Hartog—Meyes ving gis termorgen haar cursus over mystiek aan. Ze begon met een begripsbepalingmystiek is een schouwen en erkennen door een hoo- ger licht en een werken en volbrengen door een hooger kracht. We kunnen tweeërlei onderscheidenhet ongeschapen scheppende middelpuntGod het niet scheppende geschapene de wereld. Hierop bouwend komen we tot een verdee ling van de mystiek in drieën. Ie. De physl- sche mystiek, die in een maan- en een zon- nerichting onderscheiden is. Deze richt zich natuurlijk niet op 't uiterlijke van de aarde, maar op de innerlijke stem. 2e. De psychi sche mystiek, die via het zenuwstelsel komt tot het verstand. Deze beide hebben hun aan- knoopingspunt in de wereld. Daartegenover staat als derde de religieuze mystiek. Ook deze is weer onder verschillend aspect te zieneen verstandelijk religieuze mystiek en die mystiek, welke begint, waar het ver standelijke én redelijke wegvalt. Deze laatste, hoogste richting slechts en dat voorzoover ze In de R. K. kerk is tol uiting gekomen, zal spr. behandelen. We onderscheiden hierin twee richtingen: de praktische mystiek, die uitgaat van he uitgetrokken lichaam Gods, Christus en de spekulatieve, die van de andere abstracte zijde begint, Allereerst moeten de mystici 't verband tusschen den mensdi in God vjfldpn en dat zien ze in de ziel. Op Aristotele* en Thomas bouwend, zagen de mystici de slel als het vormgevend beginsel, dat aan de doods stof oogen en ooren geeft. Daarin vinderir ze denk- en wilsvermogen, die een dalenden en een stijgenden werkkring hebben (naar ds natuur toe en naar God) en een dadelijke en een lijdelijke werkzaamheid. De ziel vmdt tegenover de natuur haar om trek, tegenover God zijn creatuurlijkhcid, zijn centrum. De mensch, die tegenover de natuur alle dieren overstijgt is tegenover God slechts als een plant op de aarde. Doch dit plant aardig zijn kan reeds op aarde opgeheven worden en daarvoor is noodig de genade Gods. De zonde en de zinnelijke zelfheid moeten dan echter eerst teniet gaan. Deze moeten daarom door den mensch aangegre pen, gegeeseld en verdreven worden. Daar om zeggen alle mysticige hebt vijf groote poorten aan uw zielgrendel deze. En dan zult ge in uw ziel vinden veel natuurllchten, die eerst verdoofd en veel natuurstemmen, die tot zwijgen gebracht moeten worden. Op dat er kome een heilige rust, een zwijgen, waarin de mensch wachtende is op den groo- ten leeraar die hem binnen zal voeren tot God Dan zal al het denken en willen, behalve de begeerte naar God, verdwenen zijn en da ziel zal zwevende zijn als een veer. En de geest kan de ziel dan opvoeren, langzaam omhoog (en de mystieken noemen dit de extaze) oi in éénen uk" (de verrukking). Extaze en verrukking geschieden in drie trappen. Op de eerste wordt de zinnelijke wereld gedoofd en de hoogere geestelijke wereld wordt ervaren, doch nog op zinne lijke wijze, gedeeld. Een hoogere smaak, een hooger gezicht, een hooger gehoor gaat den mensch naar binnen open. In de tweedtf sfeer is ook de ratio verdwenen het ver stand en de wil worden in schaduw gedom peld en God zaait in de ziel de hoogere mysteriën in. En wederom zal de geest ne derdalen om den mensch naar den hoogsten hemel op te voeren, waar ook zijn intelli gentie beschaduwd is. De heele mensch van de peripherie tot het centrum is in duister gedompeld, doch het centrum zelf schittert heerlijk in het goddelijk licht. En de ziel krijgt hier een hoogere intelligentie, waar mee zij zichzelf aan zichzelf ontzinken ziet en het eeuwige goddelijke licht aanvoelt. Terwijl de mensch zichzelf ontzinkt en God ziet, maakt hij geen onderscheid meer tus schen zich en God en is één met de God heid. De wonderen der Godheid omgeven hem en daarom komt er nooit een einde. De gang van het mystische leven is bij alle groote mystici ten slotte dezelfde. Naar de aarde is hun leven een moeilijk leveiy. Want voor hun heerlijk doel offeren zij al les. Zij gaven antwoord aan de stem ln hun hart en daarmee wijzen zij ons den weg. En dit is geen wetenschap van afgetrokken speculatie, maar van de ervaring. Muziekavond. Gisteren was 't muziekavond in het lokaal in de Wilhelminastraat. Br was toilet ge maakt; zijde ruischte en 't licht vonkte in een enkelen brillant. Ze zijn nog zoo „saai" niet die hoedenlooze, geschillerkraagde „philo- sophen van den Dooden weg", o, geëerd pu bliek van Amersfoort! We kregen werkelijk goede muziek t< hooren, uitgevoerd door enkele dames er heeren cursisten piano, orgel, zang en cello. Mejufrouw Dieh! zegde verzen van Adam8 v. Scheltema, Jac. Thomson en Helène Swarth, de heer Reiman improviseerde aan de piano en tot slot gaf dr. den Hartog mys tieke muziek te genieten, een EgyptiscK gondellied van den Russischen compo nist Ragmaninoff een steppenüed en een marche funèbre. Concert Amicitia. Woensdagavond zal door het muziekcorps Dépöt 9e Inf. Brigade het volgende pro gramma ten gehoore worden gebracht: 1. „Prinses Juli", marsch, J. v. d, Werff. 2. „Lijsistrata", ouverture, P. Linckr. 3. „Espana", Valse-Espagnol, E. Wald- teufel. 4. Fantasie sur l'Opéra „Lohengrin"- de R. Wagner, G. K. G. van Aken. -• 5. „Banditenstreiche", ouverture, i:. V, Suppé. 6. „Rozen Fee", Ballet, Fr. Andrieu. 7a. „Cavatine", van Raff. b. „Pompenette", Jaen Beijers. 8.. „Berlin bei Nacht!" Ein musikalische Bummelfahrt. P. Lincke. 9. „Finale". Zwerver aangehouden. Gisteren werd een zwerver aangehouden, die twee petten had ontvreemd uit den winkel .van Hagebeuk, hoek NieuwstTaat. De aangehoudene was een 63-jarige gepen- sionneerde serg. majoor van het Indisch* leger. De man was van Duitsche origine. Hij is ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Nutsspaarbank. Gedurende de maand Juli werd bij de Nutsspaarbank alhier ingelegd een bedrag van 5274.80 en steeg het totaal der W lagen sedert 1 April 1.1. tot f 17729.20. AGENDA. Heden Bioscoop Langestraat. Museum Flehite. Openbare Leeszaal (Beukenlaan) 10<» 12V,, 2ü10 uur. Zondag 5>? w* Maandag 2K10 uur. 2 en 3 Aug. Bioscoop Langestraat. 2—5 Aug. Int. School voor Wijsbegeerte* Mevr. de Hartog-Meyes, Mystiek. f- 2173831 Augustus. ArefaW* Concert. Jl 29 Augustus. Alff. Vwg- Dr&nknitbrul^ 1

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 3