BÏNNTN LANDT" Verspreide Berichten. KOLONIËN. nvijl zij in den sector van Monfalcone voort gingen met het krachtige offensief, dat den fcen Augustus tegen de hoogten 85 en 121 fcegonnen werd. Na een artillerie-voorbe reiding, die bewonderenswaardig was door haar vlugheid en nauwkeurigheid, ging onze Infanterie met schitterend élan tot een stormaanval over en maakte zich meester /van verschillende achtereenvolgende ver sterkte liniën van den vijand. In de streek van Monfalcone maakten bersaglieri-wielrijders van het 3e, 4e en 11e bataljon zich in een bloedigen strijd die met buitengewone dapperheid werd gevoerd, bij na geheel meester van hoogte 85 en hielden zich daar krachtig staande, ondanks de he vige tegenaanvallen van den vijand. Wij maakten ongeveer 3600 gevangenen. Daar onder waren een honderdtal officieren, waar bij een kolonel, de regimentscommandant en een majoor van den generalen staf. Wij ver overden ook rijken buit, waaronder een bat terij van drie stukken, eenige tientallen ma chinegeweren, een groot aantal geweren, munitie en ander oorlogsmateriaal. Londen, 6 Aug. (R.) De admiraliteit bericht, dat de hulp-mijnenveger Clacton •den 31en Juli getorpedeerd en in den grond geboord is. Van de bemanning worden vijf personen vermist en zijn vijf licht gewond. Bericht van Lloyds: Het Deensche stoom schip Jtigersborg is in den grond geboord, alsmede het Engelsche visschersschip Egyp tian Prince. Er zijn respectievelijk 20 en 9 personen aan land gebracht. Londen, 7 Aug. (R.) Bericht van Lloyds uit Lowestoft. Het visscherschip Loch Lomond is in den grond geboord. De bemanning is aan land gebracht. Londen, 7 Aug. (R.) Lloyds bericht, dat het Noorweegsche stoomschip Aranda in den grond geboord is. Er is geene beves tiging ontvangen van het bericht, dat het Engelsche stoomschip Espiral tot zinken zou zijn gebracht. Petersburg, 7 Aug. (Tel.-agent- Bchap). Namiddagcommuniqué van den groo- ten generalen staf. In de streek van Kiarkit, Tsjiftlik en Er- zindjan kwamen onze troepen nog eenige werst vooruil. Ten noorden van de rivier Moerandtohay ontwikkelden de Turken den geheelen dag «een offensief, dat door onze troepen werd afgeslagen. De Turken gingen in de streek van Moesh voort met hun hardnekkige aan vallen en dwongen ons een weinig naar het noorden terug te trekken. In de streek van Bitlis voerden groote Turksche troepenafdeelingen, gesteund door Koerden, een krachtig offensief uit, dat wij met succes afsloegen door middel van ge weervuur, handgranaten en tegenaanvallen. Avondcommuniqué. Onder den druk van den aanval der Tur ken trok onze Perzische afdeeling zich terug in de streek ten oosten van Kermansjah. Konstantinopel, 7 Aug. (W.-B.) Communiqué van het hoofdkwartier van den 6en. Aan het Irakfront is geene verandering. In Perzië werd een door de Russen ten noorden van Bukan met alle beschikbare krachten ondernomen aanval met zware ver liezen voor den vijand teruggeslagen. Hij imoest opnieuw naar het noorden teruggaan en liet een aantal gevangenen in onze han den. Aan het Kaukazusfront bezetten wij op den rechtervleugel in den sector Bitlis den berg Nebatt, zes K.M. ten zuidwesten van Bitlis, ofschoon de vijand hardnekkig te genstand bood. Ook de aanval, dien wij op den berg Kaltik, zuidoostelijk van Bitlis, on dernamen, werd met succes voortgezet. In den sector Moesh eindigde een door ons den 5en Augustus tegen den buitengewoon stei- len berg Kozma (20 K.M. ten zuiden van Moesh) ondernomen aanval in een wanor delijke vlucht van den vijand. Een deel van onze troepen bezette bij de vervolging de plaats Kizilagatsch, 16 K.M. ten westen van Moesh. In het centrum en den linker vleugel, in de kuststreek, hadden gisteren geene ge wichtige strijdhandelingen plaats. Van het Egyptische front is geen nieuw fcericht ontvangen. Londen, 6 Aug. (R.) Officieel bericht De opperbevelhebber in Egypte deelt de volgende bijzonderheden mede over de ge vechten in de buurt van Romani op 4 Augustus j.l.: De vijand deed een frontaanval op de En gelsche stellingen en in verband hiermede tevens een flankaanval op den Zuidelijken vleugel; aan deze operatie nam de vijand met 14.000 man en zware houwitsers deel. De frontaanval had geen succes. Op den vleugel waar de vijand aanviel, trokken on ze bereden troepen eerst langzaam terug, totdat de vijand gekomen was in de zand heuvels, laat op den avond van den 4en Aug. Toen werd door ons een tegenaanval, waaraan alle wapens deelnamen, gedaan; deze tegenaanval slaagde volkomen en'toen op 5 Aug. de dag aanbrak, werd de vluch tende vijand vervolgd. Daarmee wordt nog steeds voortgegaan. De vijand leed zware verliezen en tegen 8 uur in den avond van ■den 5den waren er door ons meer dan 250O ongewonde gevangenen gemaakt, waaron der eenige Duitschers. Vier veldkanonnen en een aantal machinegeweren werden door ons buitgemaakt. Onze verliezen zijn niet iwaar. De Australische bereden troepen hebben zich in het bijzonder onderscheiden. Ook de- territorialen deden uitstekend werk, vooral bij de operatiën op de zandheu- yels, niettegenstaande dé groote hitte. Monitors die in de Tina-baai lagen steun den de operatiën door hun vuur, terwijl ook de vliegeniers i' stekende diensten bewe zen. Cairo, 7 Aug. (R.) Officieel bericht.^ Het aantal ongewonde gevangenen be draagt nu 45 officieren en 3100 manschap pen De vervolging duurt voort. Londen, 7 Aug. (R.) Officieel bericht. Generaal Smuts meldt: De kleine haven Sadani (tegenover het eiland Zanzibar) is den len Aug. door ma rinetroepen bezet, er werd slechts geringe tegenstand geboden. Er worden door de vloot nog eenige andere operatiën uitge voerd op verschillende punten van de kust lijn. Nadat de Duitsche centrale spoorweg bij Kilimatinde, Dodomo en Kikombo is bereikt, vervolgt generaal-majoor van Deventer den uit deze streek verdreven vijand in de rich ting van Mpapua. Een detachement, dat in de richting van Isingida, ten Westen van Kondoa Irangi opereerde, kwam fn gevecht met een vijandelijke afdeeling, die zich na hardnekkigen tegenstand in een blokhuis overgaf. Brigadier-generaal Northey meldt, dat de verliezen van den vijand in het gevecht bij Malangali op den 24sten Juli in 't geheel 150 man bedroegen, behalve de gevangenen. Na dit gevecht rukte Northey's kolonne op naar Madibira, dertig mijlen verder naar het noorden op den weg naar Iringa. Londen, 7 Aug. (R.) Officieel bericht. De invoeren bedroegen in Juli 76.772.371, vermeerdering 1.048.604, de uitvoeren 46.323.057, vermeerdering 11.601.546, vergeleken met de correspon- deerende maand in het vorige jaar. B e r 1 ij n, 7 Aug. (W. B. De Preussi- sche Staatsanzeiger bevat eene kennisge ving van den minister van financiën over het Duitsch-Italiaansche handels-, tol- en scheep vaartverdrag, waarin wordt medegedeeld, dat dit verdrag door de Italiaansche regeering als niet meer geldig beschouwd wordt. Der halve zal in het vervolg ook door Duitsch- land op Italiaansche producten, het autono me tarief toegepast worden. Londen, 7 Aug. (R.) Een goed geor ganiseerde openlucht-vergadering werd gister namiddag in Trafalgar Square gehou den om te protesteeren tegen de terecht stelling van kapitein Fryatt. Er werd met geestdrift een besluit aan genomen, waarbij gevraagd wordt om re presailles tegen de Duitschers en het ver langen wordt uitgedrukt, dat aan de moor denaars na den oorlog recht zal worden gedaan. Kopenhagen, 8 Aug. (W. B.) De National Tidende bericht uit Stockholm, dat den 6en, terwijl er een zware storm woed de, de in de buurt van de Forsa-spinnerij gelegen vlasmagazijnen die de voorraden van alle Zweedsche spinnerijen bevatten, door brand zijn vernield. De schade be draagt ver over de 2 millioen kronen. Daar het, ondanks alle aangewende pogingen, niet is gelukt uit Rusland vlas te krijgen, is Zweden nu zonder vlas. Vele spinnerijen hebben het bedrijf reeds gestaakt. Oost-lndië Indische regeeringsherichten. (Officieel). Bij het departement van Koloniën zijn de ondervolgende berichten ontvangen: De Indische regeering houdt zich bezig met de vraag: welke maatregelen behooren te worden genomen tegen den inlandschen arts Tjipto Mangoenkoesomo, die te Sema- rang in een rede voor de Vereeniging: Insu- linde gehouden, waartoe sedert eenigen tijd verschillende vreemdelingen zijn toegetre den, tot omverwerping van het gezag zou hebben opgezet. Ook de dagblad-schrijver Razoux Kühz te Bandoeng tracht haat te zaaien tusschen de verschillende groepen der bevolking. Men vermoedt, dat hier vreemde invloeden in het spel zijn. Onder voorzitterschap van mr. H. 's Jacob, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Batavia, is aldaar een commissie gevormd, die zich ten doel stelt het tot stand .komen en de uitvoering van een plan tot verdediging van Ned.-Indië te bevorderen *Men stelt zich voor, in verband daarmede op 31 Aug. a.s., te Batavia een volksbetooging te houden en in den komenden herfst eenige voorstanders van het denkbeeld uit de Inlandsche maat schappij naar Nederland af te vaardigen, ten einde met invloedrijke staatslieden over in- vpering van militie en andere- gewichtige In dische belangen van gedachten te wisselen. In Soerabaja loopt het gerucht, dat vreem delingen pogingen aanwenden om verschil lende particuliere landerijen in handen te krijgen. Ook zouden door buitenlanders on derhandelingen worden gevoerd over den aankoop der Tegal-Waroe-landen in de re sidentie Batavia, afdeeling Krawang gelegen. Deze landerijen, welke padi, vogelnestjes en boschproducten opbrengen, hebben een uit gestrektheid van ruim 60.000 H.A. en worden door ongeveer 50.000 opgezetenen bewoond. Bij de Regeering zijn plannen tot aankoop of. onteigening ten algemeenen nutte in overweging. De vooruitzichten omtrent den rijstoogst luiden niet onbevredigend. De Staatscourant van 7 Augustus be vat de volgende Kon. besluiten: benoemd tot directeur van het postkan toor te Eindhoven K. Schaver, thans ad junct-directeur bij den dienst der posterijen; op non-activiteit gesteld ter zake tijde lijke ongesteldheid de majoor F. L. de Voogt, van den staf der cavalerie; benoemd tot majoor, provinciaal adjudant van Overijssel de kapitein P. J. H. Joosten van het 4e reg. veld-artillerie; i bij de bereden artillerie tot kapitein de Ie luitenant T. J. H. Steur, van het 2e reg. veld-artillerie; tot luitenant-kolonel, provinciaal adjudant van Zuid-Holland de majoor H. van den Broeke, van het 2o reg. vesting-artillerie; bij het 2e reg. vesting-art. tot majoor de kapitein C. A. H. \V. G. Eijken, van den staf; bij de bereden artillerie tot kapitein de le luitenant J.'H. Westerveld, van het 4e reg. veld-artillerie; tot majoor bij het wapen der marechaus see de kapitein F. G. E. Bolomeij van de 4e divisie; verleend de titulaire rang van majoor aan den stations-commandant J. van der Stok, eervol ontslagen le luitenant der ar tillerie met den kapiteinsrang; op verzoek eervol ontslagen met pensioen ter zake langdurigen dienst de luitenant kolonels J. W. Verff en W. L. Pompe, pro vinciaal adjudant resp. in Zuid-Holland en Overijssel; benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Zwartsluis J. A. Wiegel, thans commies der posterijen 2e klasse; tot militair apotheker 2e klasse bij het Indische leger de apotheker A. Gouds- Waard. samengesteld als volgt en mitsdien benoemd de commissie die, met ing&ftg van 1 Augustus 1916, gedurende 1 jaar te Leiden, Utrecht, Gro ningen en Amsterdam belast zuilen zijn met het afnemen van de proctische examens van apo theker c. van de commissie welke zitting zal hou den te Leidontot lid en voorzitter, dr. L. van ltallie. hoogleeraar te Leidentot lid en se cretaris. W. C. de Graaff, lector aan de Rijks universiteit te Leiden tot leden, dr. A. P. N. Fronchimont, oud-hoogleeraair, en dr. J. M. Jan- se, hoogleeraar te Leidentot leden-plaatsver vangers, dr. J. J. Blenksma, hoogleeraar te Lei den; dr. A. Grutterink, privaat-docent aan de Rijksuniversiteit te Leiden, te Rotterdamdr. J. J. van Eek, privaatdocent aon dc Rijksuni versiteit te Leiden, en G. H. van der Wal, apo theker te 's Gravenhege b. ven de commissie welke zitting zal hou den te Utrechttot lid en voorzitter, dr. N. Schoorl, hoogleeraor te Utrechttot lid en se cretaris, L. H. van Berk, apotheker te Zeist tot lid, J. W. de Waal, apotheker, te Culem- borgtot leden-plaatsvervangers, dr. F. A. F. C. Went, dr. P. van RombuTgh en dr. A. A. Pulle, hoogleeraren to UtrechtP. Denijs en J. M. A. Hegland, apothekers te Utrecht; c. van de commissie welke zitting zal hou den te Groningentot lid en voorzitter, dr. C. van Wisselingh, hoogleeraor te Groningen; tot lid en secretaris, dr. J. A. J. Tonella, apothe ker te Groningen; tot lid en secretaris, dr. J. W Moll, hoogleeraar te Groningentot 'eden- p laats vervangers, <Lr. F. M. Jaeger, hoogleeraar to Groningen, en dr. L M. van den Berg, cpo- theker aan het Algemeen Provinciaal, Stads- en Academisch Ziekenhuis te Groningen d. van de oommissie welke zitting zal hou den te Amsterdamtot lid en voorzitter, dr. G. Hcndius Boldingh, buitengewoon hoogleereer te Amsterdamtot lid en secretaris, P. van der Wielen, buitengewoon hoogleeraor te Amster dam; tot leden, dr. E. VerscheL'elt, hoogleeraar te Amsterdam en N. Keulemens, apotheker te Amsterdam; tot leden-plaatsvervangers, dr. R H Saltet, hoogleeroar te Amsterdam; dr. J. F. Suyvcr Jr. J. Jelgershuis Swildens en mej. C H. Hugenholtz, apothekers te Amsterdam; eervol ontslag verleend, op zijn verzoek, met ingang van 1 September 1916, aan dr. E. Wint- gens, te 's Gravenhage, als medisch-adviseur bij de arbeidsinspectie, onder dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen dien sten, en is als zoodanig benoemd dr. W. R. H. Kranenburg, t© 's Gravenhage, geneesktmdige bij de arbeidsinspectie. Landstorm. Een gedeelte van de jaarklasse 1910 is opgeroepen om 17 en 18 dezer in werkelijken dienst te komen. De overigen van deze jaarklasse zullen vermoedelijk opkomen ten deele omstreeks 1 October en ten deele omstreeks 10 No vember a. s. Tenue. De opperbevelhebber heeft de aandacht van de autoriteiten van de land macht er op gevestigd, dat tal van militai ren beneden den rang van onderofficier in het openbaar verschijnen met een grijze kepi voorzien van een oranje-kokarde met gele zijde in plaats van met geel metaal, terwijl dikwijls instede van een bronzen gesp en van kleine bronzen uniformknoopen een ko peren (c.q. wit-metalen) uniformknoopen aan de kepi zijn aangebracht. Dit is niet overeenkomstig de voorschrif ten. (Avp.) Hulp-aalmoezeniers. Aan de benoemde 24 hulp-aalmoezeniers wordt, op daartoe door den hoofd-aalmoezenier ge daan verzoek, de rang van majoor verleend. Naar wordt medegedeeld, heeft de tot dus ver gevolgde regeling van de rangen de zer geestelijken, naar gelang hunner rangen in de Roomsch Katholieke kerk, destijds plaats gevonden in overleg met en op ver zoek van den hoofdaalmoezenier. Burgemeester Zierikzee. De benoeming van mr. A. J. F. Fokker tot burgemeester dezer gemeente als opvol ger van wijlen mr. D. van der Vliet, is hier met groote vreugde vernomen. De heer Fok ker is een zeer bekend persoon alhier, die als wethouder en ook in verschillende an dere functies reeds veel voor de stad heeft gedaan. Hij was dan ook de meest gewilde persoon voor het burgemeestersambt bij het overgroote deel der bevolking. Rijkswaterstaat. Bij kon. besluit is een commissie ingesteld tot het uitbren gen van advies aan den minister van Water staat omtrent de geschiktheid van candida- ten voor de betrekking van ingenieur van den Rijkswaterstaat en zijn in die commissie benoemd: a. tot lid en voorzitter, J. C. Ramaer c. i., inspecteur-generaal van den Rijkswaterstaat Ie 's-Gravenhage; b. tot leden: H. Wortman c. I., inspecteur-generaal van den Rijkswaterstaat te 's-Gravenhage; G. Rooseboom c. i., hoofdingenieur-direc teur van den Rijkswaterstaat te Zwolle; W. K. Behrens c. i., hoogleeraar rector magnificus aan de Technische Hoogcschool te Delft; J. Klopper c. i., hoogleeraar aan de Tech nische Hoogeschool te Delft, tever.s secreta ris; J. M. W. van Elzelingen c. i., hoofdinge nieur van den Provincialen Waterstaat van Zuid-Holland te 's-Gravenhage; J. A. Lindo, directeur der gemeentewer ken te 's-Gravenhage. (St.-Ct.). Nederland en de oorlog, Oe omgebrachte vïsschersschepen Het hoofdbestuur van den Christelijken Zeemansbond ontving namens H. M. de Ko ningin het volgende schrijven: Naar aanleiding van de telegrammen van uit Katwijk a/Zee en Scheveningen, door de, onder leiding van den Christ. Zeemansbond vergaderde visschersvrouwen, op den 4en en den 5en Augustus, aan H. M. de Konin gin toegezonden, draagt Hoogstderzelve mij op u te verzoeken dezen alsnog te wijzen op de rede van Z. E. jhr. Loudon, Minister van Buitenlandsche Zaken en haar de verzeke ring te geven, dat de aandacht der Regee ring met den grootsten ernst op deze aan gelegenheid ge v e s t i g d b 1 ij f t. De Adjudant van Dienst, P. J. SCHIMMELPENNINCK. Naar het „Vad." meldt werd te Vlaardin- gen door enkele binnengekomen schepen bericht, dat zij door Engelsche oorlogssche pen zijn gepraaid, zonder last te hebben ge had van pogingen tot opbrengen. Men meent hieruit een wijziging in de houding van Engeland, ten opzichte van onze visscherij te mogen opmaken. De visscherij op IJsland gestaakt. In verband met de gerezen moeilijkheden en het gevaar voor opbrengen, hebben de I.Jmuider stoomkorders „Anna" en „Oceaan III" hun IJsland-vaart gestaakt en nemen nu weer deel aan de Noordzeevisscherij. Toeslag consumpti e-m e 1 k. De Minister van Landbouw heeft ter kennis *an de burgemeesters gebracht, dat de toeslag op de consumptiemelk tot Octo ber gehandhaafd blijft. Gebrek aan bloem. Door het bestuur der Haagsche broodbak- kers-patroonsVereeniging is het volgende telegram verzonden aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Excellentie! De bakkerij komt stop te staan. Heden zal bakker (volgt naam en adres) niet meer werken, omdat hem 500 K.G. bloem ont breekt. Spoedig volgen: (hier worden een drietal bakkerspatroons genoemd) en vele anderen. Schaft s. v. p. raad. Mijnen. In de maand Juli zijn op onze kust aan gespoeld 68 mijnen en wel 39 Engelsche, 1 Fransche, 7 Duitsche en 21 van onbeken den oorsprong. In het geheel spoelden sinds den aanvang van de oorlog op onze kust aan 1217 mijnen, te weten 656 Engelsche, 62 Fransche, 219 Duitsche en 280 van on bekende oorsprong. Uitwisseling van gewonden. Het Roode-Kruisstoomschip „Stad Ant werpen", met gewonde Duitschers, is te 3.15 uur te Hoek van Holland gearriveerd en zal heden met de Inmiddels per Roode- Kruistrein te Hoek van Holland aangeko men gewonde Engelschen naar Engeland terugkeeren. Gewaande vluchtelingen. Men meldt uit Bodegraven aan het Leidsch Dagblad: Óp de Wierickerschans ontbraken op het avondappèl twee geïnterneerde officieren. Men dacht natuurlijk aan een ontvluchting. Er werd getelefoneerd, getelegrafeerd en de vrijwillige landstormafdeeling van Bode graven kwam in actie om de gewaande vluchtelingen op te sporen. Het bleek ech ter later, dat deze rustig op het dak z.-^en te kijken naar een verafzijnden brand. Over de grens gekomen. Te Broekheurne zijn twee Russische militairen over de grens gekomen, die te Burgstein- furt bij een landbouwer werkzaam waren. Te Glanerbrug zijn twee Russische Mi litairen, uit Duitsche krijgsgevangenschap ontvlucht, over de grens gekomen. Te Reuver zijn twee uit Duitsche krijgs gevangenschap ontvluchte Russen over de grens gekomen. Te Sittard zijn vier ontvluchte Russi sche krijgsgevangenen over de grens geko- *men. Doodgeschoten. Aan de grenzen bij Dinxperlo is een ontvluchte Russische krijgsgevangene, toen hij de grenzen wilde oversteken, door de Duitsche grenswacht doodgeschoten. Hetmilitairgezagen depers. Naar aanleiding van het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp tot herzie ning van de wet op den staat van oorlog en beleg, heeft het bestuur van den Nederland- schen Journalistenkring een adres verzon* den aan de Tweede Kamer der Staten-Gc- neraal, waarin wordt gezegd: In het wetsontwerp tot herziening van de wet van 23 Mei 1899, „Stbl." no. 128, hou dende bepalingen ter uitvoering van art. 187 der Grondwet, gewijzigd bij de wet van 31 December 1909, „Stbl." no. 469, bij Koninklijke boodschap van 27 Mei 1916 aan de Tweede Kamer aangeboden, worden onder meer de bepalingen, welke de be voegdheid met het militair gezag ten aan- aien van de pers regelen (ait. 37 der wet \an 1899), overgebracht van het hoofd stuk bctiriïende den staat van beleg naar dflt betredende den staat van oorlog. Als reden roor deze wijziging wordt in de memorie van toelichting vermeld, dat de be* voegdheid, vt.'ke o. m. art. 37 aan het milk la!r gezag verleent, „onder de tegenwoor dige omsla -digheden (bij verklaring in staaf \fl~i oorlog) niet mogen worden gemist." Het heeft de aandacht van het kringbe- stuur getrokken, dat door de voorgesteld®' wijziging het zeer gestrenge uitzonderings- recht voor de pers, in art. 37 der wet van 1899, met terzijdestelling van art. 7 der Grondwet, vervat, niet meer beperkt zal zijn tot den hoogst exceptioneelen rechtstoe stand, voortvloeiende uit verklaring van hef rijk of gedeelten des rijks in staat van beleg, maar reeds \an kracht zal zijn onder den rechtstoestand, intredende bij den tegen* woordig veelvuldig en langdurig toegepas» ten staat van oorlog. Terwijl thans, onder den staat van oorlog, de bevoegdheden van het militair gezag ten aanzien van de pers zich bepalen tot het verbieden van het door middel van de druk pers bekend maken van berichten betreffen* de militaire maatregelen in het in staat van oorlog verklaarde grondgebied genomen, zal, wordt het regeeringsvoorstel wet, hef militair gezag voortaan onder dien rechts toestand bevoegd zijn, „bij verordening be perkende bepalingen vast te stellen omtrent het drukken, uitgeven, aankondigen, aanbie den, verspreiden, aanplakken, in den han del brengen of in bezit hebben van geschrif ten, teekeningen, clichés en afbeeldingen, of daarbij een of meer dezer handelingen geheel .te verbieden" (art. 18 D. van hef wetsontwerp) waaronder begrepen is het invoeren van preventieve censuur in den ruimst mogelijken omvang. Het is het kringbestuur niet bekend, dat de ervaring met de Nederlendsche pers ge durende de buitengewone omstandigheden sinds Augustus 1914 door de regeering en het militair gezag in de in staat van oorlog verklaarde streken opgedaan, van dien aard is geweest, dat de behoefte van het militair gezag aan een gestreng uitzonderingsrecht betreffende de pers in die streken ook maar eenigszins gebleken zou zijn. Aangezien het kringbestuur derhalve buiten staat is de re denen te beoordeelen, welke de regeering', tot haar voorstel hebben bewogen, moet het er zich toe bepalen uw college dringend te verzoeken tot geen enkele beperking, welke ook, van de vrijheid der pers zijn toestem ming te verleenen, zonder de daarvoor aan te voeren redenen omstandig van de regee ring te hebben vernomen en aan een nauw gezet onderzoek zoowel met het oog op de noodzakelijkheid der voorgestelde ver scherpingen als op de vraag in welken om vang deze onmisbaar zoude zijn te achten te hebben onderworpen. Het kringbestuur vestigt er verder de aan dacht op, dat het voorgestelde art. 18D ook' de toepassing van preventieve censuur in een in staat van oorlog verklaard gebied mogelijk maakt. Het kan zich niet voorstellen, dat aan zulk een uitersten maatregel welke de pers vrijheid geheel opheft, de redacties van alle verantwoordelijkheid berooft, en door het onvermijdelijke tijdveilies aan voorafgaande controle door den censor verbonden, de exploitatie en verzending der dagbladen ten zeerste belemmert, in een niet m staat van beleg maar in staat van oorlog verklaard ge bied ooit behoefte zou kunnen ontstaan. Het Kringbestuur verzoekt daarom eer biedig het voorgestelde artikel 18D bij al dan niet gewijzigde aanneming in dien zin te willen aanvullen, dat de beperkende be palingen van het militair gezag geen voor schriften mogen inhouden, waarbij het ver schijnen of verspreiden van dagbladen of andere periodieke uitgegeven drukwerken aan voorafgaand verlof van dat gezag wordt gebonden. Mocht men van oordeel zijn, dat de mili taire overheid een dergelijke exorbitante bevoegdheid bij staat van beleg niet kart missen, dan ware, tegelijk met de hier ge noemde aanvulling van art. 18D, in art. 28 van het wetsontwerp het nieuw in te voegen art. 23 aan te vullen met een letter e, waar bij het militair gezag bevoegd werd ver klaard (bij staat van beleg) de verschijning of verspreiding van drukwerken aan vooraf gaand verlof te binden. De moord op slager Schut. De man, die zich heeft aangemeld als zijn de de moordenaar van den slager Schut, is, naar uit Amsterdam gemeldt wordt, genaamd Leistra. Hij is 43 jaar oud, Fries van ge boorte en leidde het laatste jaar hier te lan de een zwervend leven. De justitie twijfelt er, na het verhoor van LeistTa, niet aan, dat deze den moord heeff gepleegd. De door hem opgegeven bijzon derheden kloppen zoo precies, dat twijfel niet mogelijk is. Ingevolge art. 70 W. v. S. echter volgens hetwelk een misdrijf waarop levenslange ge vangenisstraf staat, na 18 jaar is verjaard, is de man op vrije voeten gesteld. In de kazerne doodgescho ten. Zondagmiddag is in de Waalkazerne te Nijmegen een soldaat, afkomstig uit Rooste ren (Limburg) door een sergeant doodge schoten. Hij werd in de slaap getroffen en' was onmiddellijk dood. De soldaat was ge huwd en vader van eenige kinderen. Nader wordt gemeld: De soldaat C. Smit uit Roosteren, kwam Zondag middag te laat op de zaal voor hef eten. De dienstdoende sergeant verlangde toen dat hij zijn eten zelf uit de keuken ging halen. Hij weigerde, waarop een vrij hoogloopende woordenwisseling ontstond, waarbij S. den sergeant een slag tegen hef hoofd gaf. De sergeant loste daarop een re volverschot. Het was blijkbaar de bedoeling van den sergeant den onwHligen soldaat te

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2