"binnènlandT" Verspreide Berichten. Berlijn, 10 Aug. (W. B.) Bericht uit het groote hoofdkwartier van heden voor middag. Er is niets van bijzonder gewicht gebeurd. We enen, 10 Aug. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. Op het zuidoostelijke oorlogstooneel wa ren geene gebeurtenissen van belang. Petersburg, 10 Aug. (Tel.-agent- tchap). Communiqué van den grooten gene- ralen staf. Aan het Kaukazische front sloegen wij de aanvallen van de Turken in de streek ten westen van Goemisjkhan terug. Hardnekkige gevechten zetten zich voort ten noorden van de linie MoeshBitlis. B e r 1 ij n, 1 0 A u g. (W. B.) Officieel be richt. Een eskader van onze zeevliegtuigen viel den 9en voormiddags voor de Vlaam- 6che kust staande Engelsche monitors en lichte strijdkrachten met succes aan met bommen en verkreeg eenige treffers. Denzelfden dag werden de Russische vlieg tuigstations Arensburg en Lebara op Oesel door verscheidene Duitsche watervliegtuig eskaders met goed succes aangevallen. De vliegtuighal te Arensburg is zwaar bescha digd; de kap is ingestort. Van de tot afweer opgestegen vijandelijke vliegtuigen werd een gedwongen neer te dalen. Alle vliegtuigen zijn behouden teruggekeerd. B e r 1 ij n, 10 Aug. (W. B.) Officieel be richt. Een vijandelijk vliegtuig wierp in den nacht van 7 op 8 Augustus \erscheidene bommen neer op Rottweil in Wurtemberg. Een woonhuis werd getroffen, verscheidene personen werden gewond. Militaire schade werd niet aangericht. Weenen, 10 Aug. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. Het bezoek van Italiaansche strijdvliegtui- geri aan Fiume op den len Augustus werd heden nacht door een van onze eskaders, bestaande uit 21 watervliegtuigen, door een bezoek aan Venetië beantwoord, waar op het arsenaal, het station, militaire inrichtin gen en fabrieken met succes bommen tot een totaal gewicht van 3 A ton werden ge worpen. Op een twaalftal punten ontstond brand, die op twee plaatsen, bij een katoen- briek en in de stad, zeer groote uitbreiding kreeg; de vlammen waren nog op 25 mijlen afstand zichtbaar. Het hevige afweervuur van de batterijen had hoegenaamd geene uitwer king. Alle vliegtuigen zijn behouden terug gekeerd. Rome, 10 Aug. (Stefani.) Officieel communiqué. Een eskader van 18 Caproni-vliegtuigen, vergezeld van Nieuwport-jach (machines, deed gisteren een schitterende raid op de voorraadstaions Pivacina en Dornberg, op 6poorweg emplacementen en militaire maga zijnen. Het eskader keerde behouden terug. Vijandelijke vliegtuigen wierpen gisteren talrijke bommen op Venetië. Van de bevol king werden twee personen gedood; er werd eenige schade aangericht. Petersburg, 10 Aug. (Tel.-agent- echap). Communiqué van den grooten gene- relen staf. In de Oostzee was den 9en een luchtstrijd tusschen twee van onze watervliegtuigen en drie van den vijand. Een der Duitsche vlieg tuigen werd gedwongen op de kust neer te Jcomen; wij hadden geene averij. Washington, 10 Aug. (R.) De Ver- eenigde Staten hebben van Duitschland toe stemming ontvangen om de laatste nota in de Lusitaniazaak te publiceeren, die graaf Bernstorff den löen Februari heeft inge diend. Men gelooft, dat dit eene aanwijzing is, dat de nota is aangenomen. De nota han delt alleen over de beginselen, die hier in aanmerking komen. Zij vermeldt het bedrag niet van de schadevergoeding, die Duitsch land zal betalen, maar erkent alleen de aan sprakelijkheid en belooft herstel door beta ling van eene schadevergoeding. Zij drukt diep leedwezen uit, dat Amerikanen zijn ge dood; zij geeft verzekeringen voor de toe komst en drukt de bereidverklaring uit tot samenwerking met de Vereenigde Staten in de pogingen om de vrijheid der zeeën te bewaren. Budapest, 9 Aug. (W. B.) In het huis van afgevaardigden van den rijksdag wees Karoiyi op het vroeger kenbaar gemaakte streven om in de buitenlandsche politiek eene richting te volgen, die niet alleen met de bondgenooten, maar met alle staten goe de betrekkingen onderhoudt, want slechts daardoor kunnen de wrijvingen, die tot den oorlog leiden, uit den weg geruimd worden. Als Hongaar en beschaafd mensch wenscht hii een spoedigen vrede; maar opdat de vreeselijke wereldstrijd 't gewenschte succes kunne hebben, kunnen wij slechts een duur- zamen vrede wenschn. Het zou in het be lang van den vrede zijn, als de regeering zich wilde uitlaten .over het doel van den oorlog en de voorwaarden van den vrede. Met het oog op het verwijt, dat Rumenië in zijne houding eene versterking van zijne agiessieve neigingen zou kunnen zien, ver klaarde Karoiyi, dat, zoolang een Hongaar adem haalt, er onversaagd zal worden ge streden voor de onafhankelijkheid van Hon garije en de verdediging van Zevenbergen. Apponyi zeide, dat hij en zijne geestver wanten ditzelfde programma voorstaan. Hij wenscht een duurzamen vrede. Maar die £an tegenwoordig slechts met machtmidde- ^en verzekerd worden. Als de beste waar borg daarvoor is te beschouwen, de beves tiging van het tegenwoordige bondgenoot schap. (Instemming rechts en links.) Minister-president Tisza verklaarde, dat slechts wilde constateeren, dat een zeer Rumoerig deel van de Rumeensche pers se dert het uitbreken van den oorlog alles doet om Rumenië op te hitsen tot een oorlog met Oostenrijk. Deze pers geeft van de op richting van de fractie-Karolyi de voorstel len, dat Karoiyi streeft naar vrede tot eiken prijs en naar een afzonderlijken vrede met Rusland. Tegen deze voorstelling is Kaïolyi met recht opgekomen. Wij weten allen, dat hii zulke bedoelingen nooit heeft gehad en dat hij niet in staat zou zijn ze te verwezenlijken als hij ze had. Het is echter een feit, dat deze belachelijke laster een zekeren indruk op de Rumeen sche openbare meening en bij de Entente heeft gemaakt. Tisza sloot zich met nadruk aan bij het betoog van Karoiyi, dat, zoolong een Hon gaar leeft, de Hongaarsche natie tot het uiterste zich zal verzetten tegen iederen aanslag tegen hare onschendbaarheid. Hij zeide, dat hij hier niet sprak van Rume nië, want daar staan wij heden tegenover eene vijandige strooming van niet verant woordelijke factoren. Ik spreek van onze vijanden, ik spreek hiervan, dat wijc. dezen oorlog, die tegen ons wordt gevoerd en dien wij niet hebben ontketend, verder moeten voeren als wij onze integriteit willen ver dedigen, want deze oorlog is tegen onze onschendbaarheid gericht. (Instemming). Ook heden nog wordt openlijk verkondigd, dat men doelt op de verbrokkeling van de monarchie en vooral van den Hongaarschen staat. Openlijk wordt verkondigd, dat men de bloedige stukken van ons lijf onder elkaar wil verdeelen. Zoolang wij tegenover zulk een toestand staan, moet in dit huis niet van den vrede, maar van de overwinning gesproken wor den, want slechts de vrede zal in de toe komst aan de Hongaarsche natie vrede, rust en veiligheid verschaffen. Slechts de overwinning zal den het recht scheppen den vrede in eere geven, waarvoor de Hongaarsche natie met bovenmenschelijken heldenmoed als één man zal strijden, zoo lang onze vijanden ons tot dezen strijd dwingen. Iedereen weet, dat wij ook in de dagen van de oorlogsverklaring nog en ook sedert in den loop van den oorlog te allen tijde tot eert eerlijken vrede bereid waren. Maar de taak van het tegenwoordige oogenblik hierover kan, geloof ik, geen meeningsver- schil in deze vergadering bestaan, evenmin als het in het land bestaat de taak en de plicht van het tegenwoordige oogenblik is, met inspaninng van al onze krachten den manhaftigen strijd tot aan de eindoverwin ning voort te zetten. (Langdurige toejuichin gen). Petersburg, 10 Aug. (Tel.-agent- schap). Generaal Alexejew, de chef van den grooten generalen staf, heeft in een inter view aan den correspondent van de Times verklaard, dat de door de legers der geal lieerden behaalde overwinningen slechts een begin zijn. Het belangwekkendste gedeelte is nog te verrichten. De vijand is niet meer in staat om zich op ons stuk voor stuk te werpen, zooals verleden jaar. De Duitschers hebben hunne reserves uitgeput. De ele menten, die tegen ons strijden, zijn het maximum van de inspanning, die Duitsch land zich kan getroosten. Zij verplaatsen zich langs onze liniën vooral in de richting naar het zuiden, om het enorme gat te stop pen, dat na de nederlaag van de Oosten rijkers is ontstaan. Voor dat doel kan de tegenstander geen enkel versch element van achter de linie zenden. Twee zwaar geteis terde divisiën op het front Verdun vormen de geheele strategische reserve van het Duitsche leger. B e r 1 ij n, 1 O A u g. (K. N.). Uit Stock holm wordt aan den Lokal Anzeiger geseind, dat de juist teruggekeerde Russische minis ter van Financiën Bark, volgens een bericht in de Börsenzeitung, een nieuwe oorlogslee- ning ontworpen heeft. Bark stelt voor geen eigenlijke volksleening, doch een binnen- landsche leening uit te geven, die door de banken zal worden opgenomen tegen een rentevoet van 5'A pCt., met terugbetaling op korten termijn. Bukarest, 9 Aug. (Corr.Bureau.) Tus- sChen de Rumeensche Uitvoercommissie, onder voorzitterschap van den minister van Landbouw, Constantinescu, en de vertegen woordigers der Centrale mogendheden, is een overeenkomst getroffen over den aan koop van brouwgerst en erwten van den oogst van dit jaar. Ter beschikking staan bijna 2000 wagons erwten en 6000 wagons brouwgerst. De prijs voor erwten is op 5600 lei, die voor brouwgerst op 4500 lei per wagonlading vastgesteld. Petersburg, 9 Aug. (Havas.) Men bericht uit Teheran: De gezanten van Rus land en Groot-Brittannië eenerzijds en de Perzische regeering anderzijds hebben den 6en Augustus nota's gewisseld, waardoor de besprekingen tusschen de drie landen be treffende verschillende kwesties van finan- cieelen en militairen aard tot een goed ein de worden gebracht. Aldus zijn de vriendschappelijke betrek kingen tusschen de drie Janden voorgoed bekrachtigd en zijn de Duitsche intriges uit geschakeld. Londen, 9 Aug. (R.) Burggraaf Grey verzoekt in een nota den gezant der Veree nigde Staten te Londen de Duitsche regee ring door bemiddeling van den gezant der Vereenigde Staten-te Berlijn mee te deelen, dat de Engelsche regeering zoo stellig mo gelijk protest aanteekent tegen het dood schieten van kapitein Fryatt, hetgeen zij een gerechtelijke moord noemt op een Engelsch onderdaan, door de Duitsche regeering in krijgsgevangenschap gehouden, onder om standigheden die lijnrecht in strijd waren met het volkenrecht en de oorlogsgebrui- ken. Grey zegt dan verder: Uit inlichtingen, die reeds in het bezit zijn van de Engelsche regeering, blijkt ondubbelzinnig del het ge ding tegen kapitein Fryatt is gevoerd onder omstandigheden, die de betrokken autoritei ten in een hoogst ongunstig daglicht stellen. Afgescheiden van het feit dat aan het ge zantschap der Vereenigde Staten geen tijd is gelaten, om ten behoeve van den be schuldigde de noodige stappen te doen, heeft de Duitsche regeering zelf een offi cier aangewezen om de verdediging van Fryatt op zich te nemen, in plaats van den heer Gerard de gelegenheid te geven, den verdediger te kiezen, die hem geschikt voor kwam. De ongepaste haast, waarmee het ge ding is gevoerd en waarmee het vonnis is voltrokken, bewijst afdoende dat de Duitsche autoriteiten zich ten volle bewust waren van het onverantwoordelijke hunner wijze van doen. De reden, die door de Duitsche re geering is opgegeven voor deze overgroote haast t. w. dat het onmogelijk was de getuigen, wier verklaringen van het groot ste belang waren (n.l. de officieren en de bemanning van de duikboot) langer op te houden is in de onderhavige omstan digheden slechts als zonder weerga in eene zaak van dergelijken aard. Verder kan het feit, dot de ernstige tij ding van kapitein Fryatt s terechtstelling en kel mondeling aan den heer Gerard is mee gedeeld, slechts worden aangemerkt als een bewijs, dat de Duitsche regeering er tegen opzag om hare handelingen in officieelen vorm ter kennis van den gezant te bren gen. Londen,9 Aug. (R.) Lord Landsdowne verklaarde, in antwoord op een vraag die hem in het hoogerhuis werd gedaan of het voornemen bestaot om bezittingen van den vijand in Engeland in beslag te ne men, bij wijze van vergeldingsmaatregel voor den moord op kapitein Fryatt, dat deze wijze van vergelding een geheel ander ka rakter had, dan een poging om barbaarsche daden en wreede vervolgingen te beantwoor den met daden van hetzelfde gehalte. Gin gen wij op deze laatste wijze met den vij and wedijveren, dan zouden wij het tegen over hem moeten afleggen. Vergelding, niet tegen personen, maar gericht tegen de beurs van onze vijanden, is een andere kwestie en de regeering heeft de mogelijkheid overwogen om op deze wij ze te handelen. Er zijn echter moeilijke han- delskwestiën gerezen. De regeering pleegt thans overleg met autoriteiten op het gebied van den handel en het bankwezen. L o n fe n, 9 A u g. (R.) Heden werd voor den krijgsraad te Londen de zaak behan deld van twee gevangenen, die beschuldigd waren van spionnage. De jury verklaarde hen schuldig. De straf van den eerste, die ter dood veroordeeld was, werd veranderd in tien jaar dwangarbeid. Konstantinopel, 10 Aug. (W.B.) Volgens de dagbladen zijn alle epidemische ziekten in het vilajet Smyrna, dank zij de door de autoriteiten genomen maatregelen, geheel verdwenen. Charleston (Virginia), 10 Aug. (R.) In een wolkbreuk boven de Coal River-vallei wordt het aantal dooden op meer dan 100 geschat, de materieele schade op een mil- lioen dollar. De Staatscourant van heden 10 Augustus bevat o. a. de volgende Konink lijke besluiten: benoemd tot notaris te Boxmeer jhr. J. L. E. M. van Sasse van IJsselt, thans idem te Schijndel; tot schoolopziener in het arrondissement Vries J. S. Kraus te Groningen; op verzoek eervol ontslagen als burge meester van Kamerik en Zegveld W. K. J. de Koek; benoemd tot burgemeester van Venhuizen J. Zijp Kzn.; benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Middelburg C. A. \V. van der Corput, thans tijdelijk; te Hoorn dr. A. Pannekoek, en W. A. Muller, beiden thans tijdelijk; te Brielle mej. B. C. M. Mulder van der Graaf, thans tijdelijk; eervol ontslagen met pensioen ter zake lichaamsgebreken de majoor-kwartiermees ter op non-activiteit J. H. Salomon; de rit meesters op non-activiteit J. D. Ninaber en R. F. C. baron Bentinck en de le luitenant der infanterie op non-activiteit J. W. Scher mer. eervol ontslag verleend, op zijn verzoek, met ingang' ven 1 September 1910, nan mr. dr. E. van Kelwich Verschuur, uit zijne betrekking van kantonrechter-plaolsvervanger in het kanton Zwolle, onder dankbetuiging voor de als zoo danig bewezen diensten benoemd tot leeraar aan de Rijks- hoogere burgerschool te Helmond, voor het tijdvak van 1 September 191G tot en met 31 Augustus 1917, A. J. M- Bruggemeijer, te Zwolle benoemd tot leeraar aan do Rijks- hoogere burgerschool te Wageningen, voor het tijdvak van 1 September 1916 tot en met 31 Augustus 1917, M. A. Baümchen, te Nijmegen. goedgekeurd, dat aan G. de Vries, burge meester der gemeente Oldehove, op zijn ver zoek, met ingang van 21 Juli 1916, eervol ont slag is verleend ais secretaris dier gemeente; benoemd tot leeraar aan de Rijks- hoogere burgerschool te Goes, voor het tijdvak van 1 September 1916 tot en met 31 Augustus 1917, E. J. Poll, tijdelijk leeraar aan die school; benoemd tot leeraar aan de Rijks hoogere bur gerschool te Goes, vcor het tijdvak van 1 Sep tember 1916 tot en met 31 Augustus 1917, dr. J. van Bruggen, aldoar; benoemd tot leeraar aan dc Rijks-hooger bur gerschool te Middelburg, voor het tijdvak van 1 September 1916 tot en met 31 Augustus 1917, A. F. L. Troll, tijdelijk leeraar aan die school benoemd tot leeraar aan de Rijks hoogere bur gerschool te Zierikzee, voor het tijdvak van 1 September 1916 tot met 31 Augustus 1917, J. G. Roest Crojlta* tijdelijk leeraar aan die school met ingeng van 16 Augustus 1916, is aan den rescrvc-cerste-luitenanl-kwerficrmcester M. Ha- zchrock en oan den reserve-eerste-luitenant B. Lonsain, respectievelijk van het 32ste en van het 3de bataljon landweer-infanterie, ter zake van lichaamsgebreken eervol ontslag uit den militairen dienst verleend 2e. het recht van genoemde reserve-officieren op een nader pensioen erkend eervol ontslag verleend, op verzoek, met in gang van 1 Augustus, aan den heer H. Uurba- nus, als voorzitter van de plaatselijke commis sie voor de ongevallenverzekering te Helder; benoemd nis zoodanig, met ingang van 1 Augustus, mr. J. H. Bijbou, gTiffier bij het kan tongerecht te Helder H. M. de Koningin heeft gister ten 1214 uur ten Koninklijke Paleize, in af scheidsgehoor ontvangen, den heer Gurgel do Amaral tot overhandiging van zijn terug- roepingsbrief als gezant van Brazilië bij Hr. Ms. Hof. Daarna heeft de gezant deelgenomen aari het noenmaal ten paleize. Prins Hendrik. Men seint uit Davos aan de N. R. Ct.: Prins Hendrik is hier met zijn gevolg aan gekomen voor een bezoek aan de Holland- sche kolonie en het Hollandsche sanato rium. Hr. Ms. Noor d-B rabant. Blij kens bij het departement van marine ont vangen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip Noord-Brabant, onder bevel van den kapi tein-luitenant ter zee J. W; F. J. de Wal, 10 dezer te Durban aangekomen. Reservekader bereden ar tillerie. Op 5 September e. v. dagen zaJ te Ede worden gehouden het toelatings examen voor adspirantkornet der bereden artillerie. Zij, die aan dit examen wen$chen deel te nemen, moeten zich zoo spoedig mogelijk opgeven bij den heer generaal-majoor in specteur der bereden artillerie, Fluweelen Burgwal 12, 's Gravenhage. Verlof landweer en mi li tie. Reeds is medegedeeld, dat de landweerlich- ling 1916a op 18 Augustus e. k. met voor- Ioopig klein verlof gaat. Naar het N. v. d. D. vernam, volgt de land weerlichting 1916b op 1 October, 1916c op 15 November en 1916d op 20 Decem ber., Degenen die tot de drie laatstgenoemde lichtingen behooren, gaan resp. 1 Sept., 15 October en 20 November naar de landweer- bataljons over. Ndar de Avp. verneemt, zullen de militie- plichtigen der lichting 1907, omstreeks 1 October in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. Marsch instructi e-b a t a 1- j o n. Het instructie-bataljon uit Kampen maakt onder leideing van kapitein Kaatho- ven een 10-daagsche tocht. Dinsdagavond arriveerde de ongeveer 350 deelnemers te Den Haag en gistermorgen te 11 uur werd in het Malieveld gedefileerd voor den op perbevelhebber van land- en zeemacht, ge neraal Snijders, in tegenwoordigheid van den inspecteur van de infanterie, generaal-ma joor P. D. Buyze, en kolonel De Ridder, plaat selijk commandant van Den Haag. De opperbevelhebber betuigde aan kapi tein Kaathoven zijn tevredenheid over de prestatie en het uithoudingsvermogen van het instructie-bataljon. Het efgen .muziekkorps van het bataljon luisterde het défilé op met militaire mar- schen. Hedenochtend vertTok het bataljon naar Leiden. Het vlieg on g eluk te Breda. Luitenant Colenbrander, die 28 Juli bij het vliegongeluk te Breda verwond werd, heeft Maandag j.l. te Soesterberg zijn eerste vlucht weder medegemaakt en heelt thans als geheel hersteld zijn diensten bij de lucht- vaartafdeeling weder hervat. De reserve-luitenant Wallast Is nog niet geheel hersteld, doch hoopt binnen een maand weder zijn diensten als vlieger te kunnen voortzetten. Tfevredenheidsbetuiging. De minister van Justitie heeft besloten: aan de agenten van politie, belast met de re cherche, D. van Oort en N. H. Edcius, beiden te IJmuiden, zijne bijzondere tevredenheid te betuigen wegens het ijverig, beleid- en tactvol optreden in het ontdekken van de daders der in den laatsten tijd ten nadeele van het Rijk gepleegde diefstallen, en van de daarbij ontvreemde voorwerpen, waardoor o.a. veroordeeling van deze personen wegens diefstal in vereeniging is kunnen volgen. Hiervan geschiedt eervolle vermelding in het Algemeen Politieblad. Gedenkteeken ds. Talma. Na overleg met de familie, hebben de dage- lijksche besturen van het Nederl. Werkl. Verbond Patrimonium en van het Christel. Nationaal Vakverbond besloten een gedenk steen te plaatsen op het graf van oud-minis ter Talma te Bennebroek. Om de deelneming onder de leden zoo groot mogelijk te doen. zijn, is besloten, dat niet meer dan 25 cent per lid zal mogen wor den bijgedragen. Nederland en de oorlog* De opgebrachte visschersschepen Reuter seint ons uit Londen, d.d. 10 Augustus: Uit gezaghebbende bron vernemen wij. Er schijnt in Nederland eenig misverstand te bestaan ten aanzien van de positie waarin de bemanningen verkeeren der prijsge- maakte Nederlandsche visschersschepen, die voor het Prijzenhof zijn gebracht. De regee ring is niet van zins, hun terugkeer naar Holland eenige moeilijkheden in den weg J9 Ie leggen, en aan de met de bewaking ran vreemdelingen belaste officieren is bevel gé geven, de schippers aan wal te laten gaarW wanneer re dat willen, met het doel naai hun land terug (e keeren. Ma i s. Naar wij vernemen zijn de werkzaam- heden van de commissie van toewijzing in zake de maisdistributie over de maand Augustus geëindigd en zal aan hen wier aan- vragen zijn geldig verklaard en die daarvan* bericht zullen ontvangen van de lasthebber* der Rogeering, 30 van dc door hen aanga-' vraagde hoeveelheid mals kunnen worden geleverd. Dc Commissie vestigt er nogmaals -de aan-* dacht op dat bij de aanvragen welke voofl 15 Augustus e. k. moeten worden ingediend, opgegeven moet worden de hoeveelheid die men in September en October wenscht té ontvangen, voor elke maand dezelfde hoeveel heid, terwijl in afwijking van vroeger Ihan* alleen handelaren en vereenigïngen biljetten kunnen indienen. Tarwe, gerst en haver. De minister van Landbouw heeft tot do burgemeesters de volgende circulaire ge* richt: Ik heb de eer u mede te deelen, dat ik heb gemeend bij de regeling van den graanoogst 1916 het verbod van uitvoer uit eene ge meente vaYi inlandsche rogge en roggemeel niet slechts te moete-n handhaven, maar te moeten uitbreiden tot inlandsche tarwe, gersf en haver. U gelieve daarom toe te zien, dat gemelde artikelen slechts in die gevallen uwe gemeen te verlaten, indien u bekend is, dat zij moe ten worden verzonden met eene door of na mens mij aan dat vervoer gegeven bestem ming, .zooals bijvoorbeeld het vervoer uil uwe gemeente naar provinciale- of rijks- opslagplaatsen of vandaar uit verder naar el ders of direct uit uwe gemeente naar een an dere gemeente, telkens als zulk een vervoer voor de goede distributie van bovengenoem de artikelen door de bevoegde verzamelende of distribueerende' autoriteiten noodzakelijk! wordt geacht. Indien bovenbedoelde bestemming niel blijkt, gelieve u den uitvoer dier artikelen uif uwe gemeente te beletten, waarbij zoo noodig door u machtiging tot inbezitneming van de tot ongeoorloofd vervoer bestemde partijen bij mij kan worden aangevraagd. Groenten. De Minister van Landbouw enz. heeft be paald, dat het percentage van de dagelijks sche aanvoeren van alle sorteeringen bloem kool fer veiling, dat op de ingeschreven groentenvedingen voor het binnenland moet worden geveild, tot nadere beschikking wordt vastgesteld op 100 pet., en dat aan de lijst van stations, waar inlading van groen ten onder ambtelijk toezicht kan geschieden, wordt toegevoegd: Opperdoes. De Minister van Landbouw enz. heeft bepaald, dat aan bij de Rijkscommissie vart Toezicht op de vereeniging „Groenten-een* trale" als exporteurs ingeschreven fabrikan ten van verduurzaamde groenten uitvoer* vergunning kan worden verleend voor ver* duurzaamde groenten, ook wanneer die groenten niet op eene veiling voor het bui tenland zijn geveild, onder voorwaarde, dat! lo. die groenten zijn geteeld door of blijkens over te leggen contract voor rekening van den fabrikant, die ze verduurzaamde; 2o. ter beoordeeling van de Rijkscommissie be doeld in art. 6 der statuten van de vereeni ging „Groentencentrale" blijke, dat dis groenten zijn van eene bijzondere kwaliteif, welke haar in het bijzonder voor de ver duurzaming geschikt maakt, terwijl zij voor de volksvoeding van niet meer dan gewone beteekenis zijn; 3e overgelegd worden ver klaringen van marktmeesters als bedoeld irt sub IV in de ministerieele beschikking vart 28 Juni 1916, betrekking hebbende op eens partij of partijen van dezelfde groentensoorl of van gelijke hoeveelheid als waarvoor con sent wordt gevraagd, op welke verklaringen geen consent tot uitvoer van groenten Is ge geven. Jute. Aan de exporteurs van aardappelen, de betrokken veilingen en aan de hoofdcon troleurs en controleurs van de Openten- Centrale is vanwege de Rijkscommissie van toezicht op de Groenten-centrale medege deeld, dat in verband met moeilijkheden welke de jute-voorziening ondervindt de ten uitvoer aan te bieden vroege aardappelen los verladen moeten worden. 10 millioen Kg. witte suiker naar Zwitserland. In den loop van deze maand zullen niet minder dan 10 millioen kilo witte gave suiker naar Zwitserland geëxpedieerd worden vla Rotterdam. De eerste zending komt uit Sema- rang met het stoomschip „Timor", dat 15 Augustus aldaar venvacht wordt. De tweede zending uit Soerabaja komt per stoomschip „Djebres" in de haven te Rotterdam. Uit ons land zal de suiker met treinen van 25 30 wagons naar Bazel gezonden? worden, om van daaruit te worden gedistri bueerd. Naar de Tel. verneemt, betreft dit par tijen Java-suiker, die reeds maanden geleden door Zwitserland zijn gekocht. In normale tijden zou deze suiker in Mam seille worden ontscheept en via Frankrijk naar Zwitserland vervoerd. De Fransche re geering had hiertegen echter bezwaar, zoo dat de verzending thans gaat als hierboven! aangegeven. Uitvoer van brood naar België* Het Volk verneemt dat tengevolge vnii de aanhouding der Nederlandsdie schepen door de Engelsche regeering de uitvoer van brood naar België voor deze week vermin* derd is met 50 pCt. en toekomende week yóU ledig zal stop gezet worden. u De aangehouden Nederlandsche schepen vatten 50.000 ton tarwe en meel»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2