RIJN- en MOEZELWIJNEN J. A. SCHOTERMAN Zn. Uit den omtrek. STADSNIEUWS. Reclames KOOPT UWE Telefoon 145. ütr. str. 34. School» en Kerknieuw». De Engelsclie regeering rechtvaardigt haar houding door het feit dat het graan en meel zou gekocht geworden zijn door firma's die «taan op de zwarte Rist. Een naturalisatie. Uit een onlangs ingediend ontwerp van ,<wet, waarbij de regeering de Tweede Kamer Voorstelt over te gaan tot de naturalisatie o.m. van den heer B. H. W. Riesenbeck, ge- horen te Ledde (Pruisen), machinist op een reevisschersvaartuig, wonende te IJmuiden, trekt De Telegraaf de conclusie, dat er wel degelijk vreemdelingen van belligerente na tionaliteit op de LJmuidensche visschersvloot .varen. Naar aanleiding hiervan schrijft men uit .Jmuiden aan het Hbld.: De heer Riesenbeck is in 1857 te Ledde iri Pruisen geboren. Op 9-jarigen leeïtijd kwam hij met zijn ouders in ons land en was 6edert onafgebroken in Nederland geves tigd. Hij vervulde hier te lande ook zijn mi litieplichten. Nadat hij verscheidene jaren op Neder- landsche koopvaardijschepen gevaren had, kwam hij 18 jaren geleden naar IJmuiden en sedert voer hij aldaar als machinist op een stoomkorder. Toen verleden jaar een gere geld toezicht op de bemanningen van vis- schersvaartuigen werd ingesteld en bepaald werd, dat alleen Nederlanders en neutrale buitenlanders ter visscherij mochten uitva ren, werd de heer Riesenbeck niet meer op de trawlervloot toegelaten. De man, die 30 jaar lang zijn brood ver diend heeft in zuiver Nederlandsche maat schappijen, heeft' toen een aanvraag inge diend tot naturalisatie, welke nu reeds lan ger dan een jaar in zee is. Nadat de regeering inlichtingen had in gewonnen, heeft zij den heer Riesenbeck thans voorgedragen voor het Nederlander schap. Hollandsche visschers naar Duitse hl and overgebracht. De opvarenden van de Heijster visschers- boot H 60, die van Breskens waren uitgeva ren en door de Duitschers naar Zeebrugge waren overgebracht, zijn naar het civiele ge vangenkamp te Sinnelager overgebracht. (Tel.) De gelande Duitsche vlieger. Omtrent de landing van den Duitschen" luitenant-vlieger met zijn tweedekker B 147 nabij het station Vlodrop, verneemt de N. R. Ct. nog, dat de vliegmachine Woensdagmor gen reeds ten 81 uur weid gezien boven Hollandsch grondgebied in de onmiddellijke nabijheid der Duitsche grens, waar ze reeds eenigen tijd door de Hollandsche grenswacht werd beschoten. Ten ongeveer 9 uur daalde de machine op een kwart uur afstand van de Duitsche grens. De heer v. A., uit Roermond, daar ter plaatse met een op verlof zijnden luitenant der Limburgsche jagers, op de een- denjacht, bemerkte de machine op het oogen- blik, dat de bestuurder de motor reeds weer Jtad aangezet om op te stijgen. De luitenant sommeerde den .yiieger door eenige schoten uit zijn revolver tot over gave, waartoe deze, na eenige schoten rake lings langs zijn hoofd gekregen te hebben, besloot. Luitenant B. ging vervolgens over tot ontwapening van den Duitscher, genaamd Grossmann en bezitter van het IJzeren Kruis eerste klasse. Een groot dolkmes, dat luitenant B. over gaf aan den inmiddels gekomen onbezoldig- den rijksveldwachter Waaien uit Herken bosch, wist de Duitscher dezen te ontrukken, waarna hij poogde zich door een steek met dit wapen in de Imkerzijde het leven te be nemen. Door de dikte der kleeding mislukte die poging en bepaalde zich tot een lichte bloedende verwonding. Vervolgens verzocht hij op zeer hoffelijke wijze luitenant B. om diens revolver, wat deze natuurlijk geweigerd heeft. Na zijn eerewoord gegeven te hebben, dat hij niet zou ontvluchten, werd hij onder militair geleide met den trein naar Roermond gebracht en aldaar in vexhoor genomen. De oorzaak der landing was een defect aan den motor der vliegmachine, welke voorloo- pig op de plaats der landing onder militaire bewaking is gesteld. Woensdag avond is de Duitsche cava- lerie-officier M. R. Gohsmann, tevens vlie genier, wiens vliegmachine bij Vlodrop daal de, begeleid door kapitein Eilers, te Wierl- kerschans aangekomen, om aldaar geïnter neerd te worden. Totaal zijn aldaar nu 14 Duitschers geïn terneerd. Over de grens gekomen. - In Rekken (gem. Eibergen) zijn 6 Rus sische krijgsgevangenen aangekomen, die uit hun kamp ontvlucht waren. Te Broekheurne zijn twee Russen over de grens gekomen, die in het begin van den oorlog te Warschau gevangen waren geno men. Te Winterswijk zijn 3 Engelsche krijgsge vangenen en 3 Finnen, burger-gevangenen, van een getorpedeerd Engelsch schip, over 'de grens gekomen. Te Swalmen zijn drie uit Duitsche krijgsgevangenschap ontvluchte Russen over de grens gekomen. Smokkelaar gedood. Wo'ens- 'dag is onder Strijbeek een smokkelaar aan geschoten en nog dienzelfden avond aan de bekomen verwondingen overleden Te Chaam is eveneens een smokkelaar aangeschoten. ,,^en cur"i°siteit. Blijkens de „Ing. heeft de S.S. haar eerste locomotief, welke 1 Oct. 1863 in dienst was gesteld, Berst in 1913 uit het locomotiefpark afge voerd. De S.S. heeft haar als curiositeit bewaard. In die 50 jaar heeft ze afgelegd ruim T.521.008 K.M., d. i. circa 38 maal Hen omtrek van de aarde. Bravo,_voor den Belgf Men jchrijft aan d& N, R. £t. uit Amsterdam: Woensdagavond even na negen uur op het Rembrandtplein. De terrassen voor de café's zijn dichtbe- zet, en op het plein is het vol wandelaars, 't Is een prachtige zomeravond. Opeens, dichtbij, een gestamp en ge schreeuw. Het paard van een bestelwagen van de spoor is op hol geslagen. In woeste vaart stormt het voort, vlak langs het trot toir. Alles rijst op; alles vlucht! Stoelen en tafeltjes worden omgeworpen, vrouwen en meisjes gillen. Onder de kap van den wagen ziet men koetsier en besteller uit ajle macht aan de teugels trekken; vruchteloos. Maar een slanke, grijze figuur rent mee naast het paard. Het is een sergeant van het Belgische leger. Hij heeft het wilde dier bij den teugel gevat, vlak bij het bit en rukt er sterk aan, nog eens en nog eens. Zal het hem lukken? Jaf Vlak voor het Rembrandttheater mindert het paard zijn vaart. Het gevoelt de krach tige hand; het aarzelt en wordt meteen over mand. Het publiek haalt ruimer adem; de kijkers snellen toe. Maar de redder heeft zich al ver wijderd. Daar loopt hij in snellen stap terug langs de café's zijn mouwen omlaag trek kend en de gekreukte manchetten glad strij kend. Maar zóó komt hij er niet aff Als hij langs De Kroon snelt, dan staan de menschen op eens vol bewondering op. Handgeklap weer klinkt en men roept hem bravo's na. Een vaandrig van het Nederlandsche leger salu eert hem eerbiedig midden op het trottoir. Bravo, voor den Belgf Bravo! Mitrailleurlrckhonden. Door het Comité tot Beperking der Vivisectie, als diercnbeschermende organisatie, is f ^00 ge schonken aan het Comité in zake het Trek honden vraagstuk (secretaris jhr. W. E. Enge len te Hilversum), ten behoeve van de mitrail leurhonden, welke naar dezer dagen werd medegedeeld, aan dit Comité worden afge staan wanneer zij ongeschikt voor den dienst blijken te zijn. Arbeidsconflict aan de H e m b r u g. Sedert eenigen tijd is het aan het gisten onder het losse personeel, werkzaam aan de Artillerie-inrichtingen aan de Hembrug. Verschillende grieven bijeen gevoegd, dreigen een arbeidsconflict te doen ontstaan. Het personeel eischt een korteren arbeidsduur en hooger loon. De losse arbei ders, die niet zijn aangewezen om in den nacht te werken, eischen om beurten in den nachtploeg te worden opgenomen, omdat zij die in de nachtploeg werkzaam zijn, het voordeel genieten van meer uurloon bij kor teren arbeidsduur. Tot dusver kwamen reeds een paar ploeg- stakingen voor. welke spoedig werden be ëindigd na inwilliging van de gestelde ei schen. Het bezoek, dat de minister van Oorlog Woensdag aan de Hembrug bracht, stond in verband met het dreigende conflict. Minis ter Bosboom had over een en ander met de directie een conferentie, welke ruim 4 uur duurde. De resultaten hiervan zijn nog on bekend. Woensdag arriveerden een veertigtal mili tairen aan de Hembrug, wien het handhaven der orde was opgedragen. Gisteren werden meer militairen verwacht. Uit een en ander, alsmede uit het feit, dat in de fabrieken de staat van beleg is afgekondigd, maakt men op, dat de directie een eventueele staking met geweld wil onderdrukken. De arbeiders, aangesloten bij de Rijks- werkliedenvereeniging, dit zijn vaste arbei ders, zullen zich, naar wij vernemen, voor- loopig niet in het conflict mengen, omdat deze vereeniging sedert jaren een actie tot lotsverbetering voert, welke actie zij niet door dit conflict wil vertroebelen. Het toebrengen van bajo netsteken door een vader aan z IJ n kind. Het gerechtshof te 's Gra- venhage heeft behandelt de zaak van H. J. V., 36 jaar, varengezel te Delfshaven (Rot terdam), beklaagd van in den nacht van Za terdag 18 op Zondag 19 Maart j.l. in zijne woning aan de Wijde Steeg te Rotterdam te hebben gepoogd zijn 'tweejarig zoontje Ma- rinus van het leven te berooven door het toebrengen van dat kind (dat later 14 da gen na ontslag uit het ziekenhuis is over leden), van bajonetsteken, terwijl hij dron ken was, en door de rechtbank te Rotterdam overeenkomstig de vordering van het O. M. veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevan genisstraf. Bekl. beweerde, zich niet meer te herin neren wat hij gedaan heeft en niet te kun nen gelooven en zich niet te kunnen voor stellen, dat hij zijn kind gestoken heeft; zijn woede op zijne vrouw, omdat zij met een an der leefde, de oorzaak voor hem geweest zou zijn om zich tegen zijn Idnd te keeren, toen hij ijn vrouw zelve niet kon treffen, zooals de president van het Hof meende te mogen aannemen, beweerde bekl. ook niet aannemelijk te achten. Advocoaat-generaal jhr. mr. Van de Bran- deler herinnerd dat een onderzoek naar beklaagdes geestvermogens is ingesteld en dat daaruit is gebleken, dat,geen enkele af wijking was te constateeren. Voorts achtte advocaat-generaal beklaagdes opgaven on aannemelijk en het door hem bedreven feit zóó ernstig, dat de opgelegde straf te gering moet worden genoemd; hij vorderde verzwa ring van straf tot 2 jaar en 6 maanden, zon der aftrek der preventieve hechtenis. Mr. C. A. de Grooto, advcaat te Den Haag, als verdediger optredende, pleitte clementie, wijzende op beklaagdes ongelukkig huwe lijksleven. Uitspraak 16 Aug. Inbrekers betrapt. Te Gles- sen-Oudekerk is ingebroken bij den heer C. de Zw., juist nadat deze zich te bed had be geven. De heer De Z. werd door het gestom mel wakker, ging zien wat er aan de hand was en trof twee personen nan, die later ble ken te zijn de 27-jarige milicien-korporaal P. V., van Zandvoort, en de 21-jarige recidi vist L. B., van Sliedrecht. De inbrekers, die reeds een zilveren horloge, dat in een ven sterbank had gelegen, hadden weggemoffeld, hielden zich dronken, maar waren toch ntét zoo ver weg of ze trachtten nog te ontvluch ten, hetgeen hun door buren, die de heer De Z. te hulp had geroepen, werd belet. De po litie legde beslag op een koffer, dien zij bij zich hadden en waarin zich o.m. een tweetal maskers, inbrekerswerktuigen en twee gela den revolvers bevonden. De beide mannen zijn ter beschikking van den officier van jus titie te Dordrecht gesteld. De inbraak te Haarlem. De politie deelt thans mede, daubij de inbraak in het tijdelijk onbewoonde huis van mr. A. A. Pelerin te Haarlem alleen eenige kleine zilveren voorwerpen gestolen zijn. Verdronken. Een vierjarig zoontje van J. K. te Scharwoude is in een sloot bij de ouderlijke woning verdronken. Spoorwegongeluk. Van den D-trein 4.31 van Groningen naar Holland zijn gisteren, in de nabijheid van het station De Punt, de achterste drie wagens ont spoord. Er zijn geen persoonlijke ongeluk ken. Nadat de ontspoorde wagens afgehaakt waren, ging de trein verder. De sneltrein van 7.11 kon, dank zij het dubbel spoor, op den gewonen tijd uit Groningen vertrekken. Verdronken. Te Bierum (Gron.) is het 12-jarig zoontje van den landbouwer U. Wiersema in de gracht bij de boerderij verdronken. Verdronken. De landstorm soldaat H. Flipse, een bekend Vitesse-spe- ler, is te Zundert bij het zwemmen verdron ken. Verdronken. Te Tilburg is een tienjarig knaapje, genaamd Van Riel, bij het zwemmen in een leemkuil verdronken. Een noodlottige sprong. Eenige jongens waren aan het roeien in de Keizersgracht te Amsterdam. De 16-jarige B. J. Dannenburg was op een der aardappel- schuiten. Hij wilde in het roeibootje sprin gen, doch viel in het water. Daar de schui ten op eenigen afstand van den wal lagen, kon men niet dadelijk met het reddingswerk aanvangen. De makkers van dendrenkeling waren door het ongeval zoo overstuur, dat ze eerst wegroeiden. De geneeskundige dienst en politie tracht te tevergeefs de levensgeesten van den jon gen op te wekken. Het lijk werd naar het gasthuis vervoerd. (N. v. d. D.) Lijkje opgehaald. Gister nacht heeft een agent van politie uit den Amstel bij de ^ustenburgerstraat te Amster dam het lijlcje opgehaald van een 6-jarigen knaap. Fabrieksbrand. Te Echt is de stoompannenfabriek Schilberg gedeeltelijk afgebrand. Verzekering dekt de schade. Hooibroei. In alle boerderijen der gemeenie Schoterland, en dat zijn er heel wat, broeit het hooi. Het is van verre reeds te ruiken. Woensdagmiddag werd de toe stand in de boerderijen van R. de Boer te Oudehorne en H. de Jong te Katlijk zoo kritiek, dat men besloot het hooi uit de schu ren te halen. Men was juist op tijd, want pas was het hooi buiten of het vloog in brand. Beide boerderijen, die anders zeker afge brand waren, wist men nu te behouden. Agenten van Brandwoarborgmaatschappijen surveilleeren om zich op de hoogte van den toestand der verzekerde panden te stellen, wat zeer nuttig blijkt te zijn. Dat het hooi zoo erg broeit, men herinnert zich niet, dat het ooit zoo erg was, is volgens het Hbld. het gevolg van het vochtige weer tijdens den oogst van de eerste snede. Over al in Friesland klaagt men over ergen broei van het hooi, dat eerst gewonnen werd. BIJ Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk. XIX. Behandeld wordt het voorstel van dr. Weij- land tot plechtige herdenking van het vierde eeuwfeest der Kerkhervorming op 31 October 1917. Deze viering wordt door den rapporteur, den heer Zoete, aanbevolen. De Alg. Syn. commissie worde uitgenoodigd om een circulaire tot de gemeenten te richten, hen opwekkend tot deze ernstige herdenking. Ook andere kerkgenootschappen wenscht hij hiertoe aan te sporen. Na discussie wordt de conclusie van het rap port van den heer Zoete verworpen, als te bin dend voor de Syn. commissie. Maar goedge keurd wordt aan deze op te dragen, de gemeen-' ten der Ned. Herv. kerk op te wekken, het vier de eeuwfeest der Kerkhervorming te herdenken op den 31 October 1917 en daartoe maatrege len te beramen. In de namiddagzitting werden besprekingen gevoerd over het reglement op de kerkelijke archieven. Het voorgestelde reglement wordt verworpen. Aan de Alg. Syn. comnvssic wordt echter opge dragen, lettend op de gehouden besprekingen, een nieuw reglement te ontwerpen. XX. In deze zitting is behandeld: het Rapport over de voorloopig aangenomen wijzigingen in art 2*3, 22, 13, 19. 51 en 33 A. R., een wijziging van art. 21 Syn. RcgL voor de Kerkeraden, van art. 7 van het Regl. Vac. en van art. 3 en 11 Regl. Alg. Wed. en Weezenbeurs der Ned. Herv. Kerk. De wijzigingen in den vorm zooals ze door de Synode zijn vastgesteld, zullen wor den onderworpen aan de hoofdelijke stemming van de leden der Provinciale kerkbesturen. De gemeenteraad van Utrecht kwam gisteren in vergadering bijeen,' onder voor zitterschap van den burgemeester, mr. J. P. Fockema Andreae. Goedgekeurd werd een voorstel om mach tiging aan Ged. Staten te vragen om het elec- trisch bedrijf van den heer C. E. Wolff te Maarssen aan te sluiten aan het gemeente lijk kabelnet, waarvan de kosten zullen be dragen 26,500. Mede werd goedgekeurd een voorstel om de remise van het gemeentelijk Electriciteits- en Trambedrijf uit te breiden en daarvoor 56,000 te besteden en de magazijnen van dat bedrijf uit te breiden en daarvoor te be steden een bedrag van 46,000. Verleend werd een crediet van 5000 tot het doen aanbrengen van tijdelijke voor zieningen aan den schouwburg voor het sei zoen 1916'17, terwijl goedgekeurd werd het voorstel om de tegenwoordige exploi tatiecommissie haren arbeid te doen voort zetten tot de verbouwing is geëindigd. Tot tijdelijke wethouders werden be noemd de heeren jhr. mr. J. F. Hooft Graaf land en mr. W. M. H. Werker. De Raad benoemde vervolgens tot leden van het bestuur van de Middelbare Tech nische School voor de Bouwkunde de heeren G. W. van Heukelom en mr. F. H. Abbing; tot leeraar in de stenografie aan de Handels school de heer H. J. Bijleveld; aan de H. B. S. met 3-j. cursus tot leeraar in het Fransch den heer K. Kruis te Hilversum; tot leeraar in het Engelsch den heer W. Wijga te Zut- fen; tot leeraar in de aardrijkskunde, het Ne- derlandsch en de geschiedenis den heer A. C. van Waveren te Tiel; tot leeraar in de wis- en natuurkunde dr. J. B. 't Hart re Den Haag, en tot leeraar in de gymnastiek den heer M. G. van Schaik te Utrecht; tot tijde lijk leeraar in de wiskunde aan de H. B. S. met 5-j. cursus den heer A. M. P. Rocholl te Utrecht; aan het Stedelijk Gymnasium tot tijdelijk leeraar in de oude talen den heer A. Asscher en tot tijdelijk leerares in de aardrijkskunde en geschiedenis mej. A. G. Cannegieter, beiden te Utrecht. Ten slotte kwam in behandeling een voor dracht tot aanbouw van een tweede com plex arbeiderswoningen (157, waaronder ten hoogste 9 winkelwoonhuizen, op bouwblok ken aan het Ondiep) van gemeentewege. De voordracht strekt om B. en W. te machtigen een voorschot van 579.500 uit 's Rijks kas aan te vragen, daartoe n.l. 97.500 voor den grond en 482.000 voor den wo ningbouw; het eerste af te lossen in 75, het tweede in 50 jaren. In de avondzitting werd het voorstel zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd. De heeren Van Bolhuis en Dufour ver zochten aanteekening in de notulen dat ze er tegen waren. Aangevangen werd daarna met behande ling der voordracht betreffende een tweede openbare lagere school der 1ste soort nabij den Amsterdamschen straatweg en van eene der 3de soort nabij het Ondiep, welke voor- draoht aangenomen is. Neerlangbroek. De Ridderhofstad Lunenburg met wapen en titel, gelegen aan den Langbroekschen weg te Neerlangbroek, is gisteren te Doorn in publieke veili.itr in gezet op 128.250 Aankoop perceel. B. en W. stellen den Raad voor, in ver band met de plannen tot verbetering van de binnenstad van de Wed. Wouterus of Everardus Rijn c.s. winkelierster, aan te koopen het perceel aan de St. Jorisstraat no. 54, groot 90 c.A., voor de som van achthonderd zestig gulden, met dien verstande dat de kosten geraamd op 100.voor rekening van de Gemeente komen. Sal'aris Directeur Keurings dienst. De Commissie van Bijstand voor den Keu ringsdienst heeft B. en W. voorgesteld te be- voffleren, dat met ingang van 1 Januari 1917 een herziening intreedt van de rege ling der jaarwedde van den Directeur van den Keuringsdienst. Voorgesteld werd het salaris te bepalen op 3500. B. en W. kunnen zich met de meening van de Commissie geheel vereenigen. De tegenwoordige bezoldiging van 2350, benevens een toelage van 600 voor de werkzaamheden van het levensmiddelenbu reau, is onvoldoende en zou, bij handhaving, te veel personeelswisseling ten gevolge heb ben. Vooral bij den keuringsdienst waar kennis van locale toestanden zoo gewenscht is zou zulks den dienst zeer schaden. B. en W. stellen daarom den Raad voor de jaarwedde van den Directeur van den Keuringsdienst, met ingang van 1 Januari 1917, te bepalen op 3500. Evenwel onder de voorwaarde, dat de toe lage, welke thans wordt genoten, dan komt te vervallen, maar dat de werkzaamheden, welke thans den Directeur zijn opgedragen met 'betrekking tot het levensmiddelenbureau aan hem blijven toevertrouwd. In overeenstemming met de jaarwedden- regeling voor andere hoofdambtenaren worden geen periodieke verhoogingen voor gesteld. Examens. Te s-Gravenhage slaagden voor het exa men Fransch L. O.; mej. E. Veldmeyer en voor het examen Engelsch L. O.: de heer J. H. van Achterbergh. Personalia. Wij vernemen, dat de bekende Vlaamsch# kunstschilder Eug. Joors, die samen met Rik Wouters in 1914 in het kamp bij Zeist ge ïnterneerd werd, ernstig ziek ligt in het Mili tair Hospitaal. Int. SchoolvoorWijsbeg ee rte. Gistermorgen vervolgde Lod. van Mierop zijn voordracht over ascese. In Egypte komt de ascese ook voor bij de Isis en Osiris-mysteriën. Voor den Serapis* dienst bestond ook een ascete stand, wier dienst was het zich voortdurend heiligen voor de godheid. Het lichaam werd in Egypte beschouwd als een kerker voor de ziel. Met Pythagoras begint de <>scese een al gemeen voorkomend verschijnsel te zijn. Empedocles was de eerste, die zich abso luut van vleesch onthield, wegens zijn ziels- verhuizingsleer. Ook met dieren voelen de moderne vegetariërs zich in zooverre ver want, dat zij meenen schade te doen aan hun ziel door ze te dooden. De ascetische levensopvatting heeft in 't Grieksche cultuurleven een rol gespeeld (de cynici, Antisthenes en de Stoa met haar ideaal van den Wijze, tegenover den hei land van andere godsdiensten). Voor de ballingschap komt boetedoening voor, maar niet zoozeer in den vorm van lichaamspijnigihg, bij de Israëlieten. Bron voor ascese in het Christendom is het meergenoemde proefschrift von dr. C. E. Hooykaas. Dr. I. Hooykaas geeft een veel waardeerender opvatting, ook over de ascese in het leven van Jezus en in het Christendom, maar hij stelt de ascese van Johannes den Dooper voor als een ziekelijk verschijnsel tegenover de gezonde zedelijk heid van het Jezusbeeld. Geest en vormen moeten in overeenstemming zijn. Geen ver plicht vasten, maar alleen als het hart in zijn droefheid er toe dringt. Vrijwillig vasten, zonder vertoon voor de buitenwereld, keurt Jezus goed. Of 't vasten afgedaan heeft en voor Chris tenen verderf'lijk zou zijn, is een nieuwe vraag. De jonge Hooykaas noemt de vosten ver. sleten gebruiken. Hier is begripsverwarring iussAien de ten en het vasten. Ascese vormt een onmisbaar element in de ontwikkeling van het normale menschen» leven, om te komen tot vergeestelijking. Dr. I. Hooykaas verwaarloost het oerprin- cipe, de liefde. Het Christendom heeft maar één poort, waardoor men slechts komt langs den weg des kruises. Levensdoel is niet de ascese, maar ware menschelijkheid te erlangen, het god-men- schelijke. Dr. C. E. Hooykaas beoordeelt de ascese, als ware zij doel in zich zelf en komt daartoe, uitgaande van verkeerde alge meen gangbare definities. Het woord ascese klinkt leelijk in dezen tijd, wat dr. Verwyen aldus verklaart De schrik voor ascese is ontstaan, omdat men te veel 't oog heeft gericht op haar bui tensporigheden (pathologische). Geleerde schrijvers mogen zich door op pervlakkige populaire meeningen niet laten beïnvloeden en daarop hun verhandelingen bouwen. Thomas meent, dat ascese leelijk klinkt, omdat doldriftige kloosterlingen vaak te ver gingen, doch Mathijs Acket zegtel9 de rede zal heerschen over de ziel en de zin nen, dèn is ascese onmisbaar. Cursus van dr. De Hartog. Kant heeft behalve de ervaring en de denkvormen, die de kennis constitueeren, nog een derde moment: de idéé, die regula tief werkt. Het is het rusteloos streven naar totaliteit, al-kennis, al-omhelzing. Hier wordt niet meer gesproken van bewijzen, want dit zijn we te boven, maar van postulaten. Fichte zegt zoo juist: 't heelal wordt niet be wezen, maar doorleefd. Er is geen mensch geboren, of hij moet vragen: waarom? waar door, waartoe? Uit, door en tot wat? Alles i9 uit, door en tot den geest, den eeuwigen Al-geest. Dit is de kringloop, de drieëenig- heid. Het uit God wijst op zijn transcendentie (verhevenheid); het door God wijst op zijn immanentie (inwoning) het tot God op zijn glorificatie (verheerlijking). De christelijke indeeling is, uit den Vader, dooi den Zoon, tot den Geest. Van het u i t kunnen we slechts transcendent, apofatisch (afzeggend) spreken. Dat het subsisteerende is achter het existeerende, is bet Medusahoofd, waar voor alle nietaphysisch denken verstart (v. Hartmann). Katafatisch kunnen we van God slechts spreken, als hij zich openbaart. Voorzoover de Goddelijke verhevenheid het heelal doortintelt en uitdraagt, spreken we van de iramanentie-gedachte, de Zoons-ge- dachte (Joh. 1 1T8). Het grondelooze Licht Gods heeft steeds een middelaar noo- dig. De gansche wereldstuwing is tot een goddelijk doel: de glorificatie. De drie-eenig- heid is een postulaat van het religieus en wijsgeerig denken. Zoo ook bij de IndiërSj We vinden den kringloop overal in de vrije beweging (planeet, regendroppel, bloed). We moeten die drieëenheid niet beschouwen al$ een uiterlijke drievuldigheid van de optel ling, maar a\% de innerlijke drieëenheid van de vermenigvuldiging. De Vader is bewogeif in den Zoon; de Zoon is bewogen ln deil( Geest; zoo krijgen we de albewogenheid ett den bewogen mensch. Hoe gaat nu God uit God uit? Dat if hft groote probleem van de schepping. VI. Scheppen houdt twee noodzakelijke tffc1 grippen in L Begin. Q. Nietf.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 3