RIJN- en MOEZELWIJNEN J. A. SCHOTERMAN Zn. STADSNIEUWS. Marktberichten. KOOPT UWE Telefoon 145. ütr. otr. 34. "Brood uit voer naar Belg.ië. iMen schrijft aan de Msb. uit Zeeuwsch- SVlaanderen d.d. gisteren: Donderdag j.l. is de brooduitvoer naar riBelgië tot op een derde deel verminderd, /terwijl heden (Zaterdag) alle uitvoerconsen- ften voor brood zijn ingetrokken. We vernemen uit goede bron, dat het plan bestaat voortaan meel en bloem uit te voe ren in plaats van brood. Kaas. De minister van Landbouw, enz. heeft bepaald: dat met ingang van 13 Augustus 30 van den inkoop of de productie van 'nlle kaassoorten, met uitzondering van ko- mijne kaas van Leidsch of Delftsch model, voor het binnenlandsch verbruik beschikbaar moet blijven. Uitvoer van eenden. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald, dat ongeplukte wilde eenden en talingen door Nederlandsche exporteurs van pluimvee kunnen worden uitgevoerd op consenten, afgegeven door de Rijkscommissie van toezicht op de eierver- eeniging te Amersfoort. De appelen- en pere n-o o g s t. Komt er niet spoedig verandering, dan «uilen in het najaar appelen en peren in ons land weelde-artikelen zijn geworden, zegt de Tel. Niet alleen dat in verschillende streken de oogst een totale mislukking is, maar wat er nog geplukt wordt, gaat voor hooge prijzen naar Duitschland. Zelfs tegen den dubbelen prijs van vorige jaren kunnen groentehande laars in de kleinere plaatsen nog geen be hoorlijk fruit voor hun klanten op de veilin gen kodden. Alles gaat weg voor export. Spoedige regeling van den uitvoer, zoo, dat een gedeelte der productie voor het bin nenland beschikbaar blijft, is dringende eisch. Reeds zijn in sommige streken, b.v. in de Betuwe, in talrijke boomgaarden de vruch- ien in voorkoop naar Duitschland verkocht Opslagvan goederen onder N. O. T.-verband. Naar aanleiding van verschillende geval len van opslag van goederen, welke door bemiddeling van de N. O. T. waren inge voerd, is aan alle importeurs, die N. O. T.- contracten hebben afgesloten ongeveer een 30-duizend-tal eene circulaire ge zonden, waarin hun erop gewezen wordt, dat dergelijke opslag kennelijk in strijd is met de algemeene bepaling van elk der con tracten, dat de door bemiddeling der N. O. T. aangevoerde goederen en de daaruit ver vaardigde producten, uitsluitend bestemd 2ijn voor binnenlandsch verbruik (behou dens de enkele gevallen, waarin wederuit voer geoorloofd is). Voorts wordt de aandacht gevestigd op "het feit, dat het sluiten van den vrede vol strekt niet tengevolge zal hebben, dat de hier te lande opgeslagen N. O. T.-goederen zouden mogen worden geleverd aan den vreemde. Integendeel blijft de in het N. O. T.-contract vastgelegde uitsluitende bestem ming van de door bemiddeling van de N. O. T. aangevoerde goederen ook na den vrede dezelfde. Die goederen blijven dus bestemd voor het deel, waarmede ze destijds zijn aangevoerd, en komen voor vrijen uit voer eerst in aanmerking, zoodra de N. O. •T. liquideert en het contract daardoor af loopt, welk tijdstip echter allerminst met het tijdstip van vrede-sluiting behoeft samen te vallen. Eindelijk wordt in herinnering gebracht, dat eventueele opheffing van eenig door de regeering uitgevaardigd uitvoerverbod gee- iv lei invloed heeft op de beperkende be palingen, neergelegd -in de N. O. T.-over- eenkomsten. Tabak. Voor degenen, die tabak uit Engeland moeten ontvangen bracht de toestand, wel ke den laatsten tijd was ontstaan in verband met de door Engeland genomen maatrege len inzake de tabak, buitengewone schade mede. De tabak kon n.l. niet worden ver scheept, daar Engeland ze niet uitliet zon der N. O. T. consent en de N» O. T. geen consenten gaf. De tabak moest dus in En geland opgeslagen blijven en tal van klach ten werden vernomen over de daarvoor in rekening gebrachte buitengewoon hooge kosten. Naar vernomen wordt zullen door de N. 'O. T. van nu af aan weder consenten voor uit Engeland te verschepen tabak worden gegeven, waardoor de bedoelde klachten weldra tot het verledene zullen behooren. ^Weigering consent voor uit voer van thee. Men meldt uit Amsterdam aan de Msb.: Gelijk bekend, bestaat in Engeland een verbod van export van thee, behalve naar de landen der geallieerden en naar Spanje. Echter werd aan betrouwbare firma's in neu trale landen consent gegeven. Naar wij thans vernemen, hebben firma's hier ter ste de,, die in het vooruitzicht van het verkrij gen van consent groote contracten voor le vering van China-thee enz. te Londen had den afgesloten, bericht ontvangen van hun •agenten, geen contracten meer af te sluiten, 'daar niet meer op verlof tot uitvoer te reke nen valt. Vervalschte Consenten. Vrijdag is, naar de Tel. meldt, te Laren (N.-H.) door drie rechercheurs uit Am sterdam iemand gevangen genomen, ver dacht van namaak van conseenten ten be drage van duizenden guldens. Bij het zien der rechercheurs vluchtte V., doch werd coor schoten in de lucht tot overgave ge dwongen. Per auto is hij naar Amsetrdam Vervoerd. Het Hbld. verneemt dat de man, die te Biaricum woont, voor een bedrag van onge veer 35.000 aan vervalschte consenten uan den man heeft gebracht. L De man is gearresteerd op verzoek van de Haagsche justitie, en terstond na aankomst te Amsterdam naar den Haag opgezonden. Tegen het smokkelen. Het schijnt, dat men van overheidswege thans nog krachtiger maatregelen zal gaan nemen ter bestrijding van het smokkelen langs de grens in de gemeente Kerkerade. Aan den zocgencamden „neutrale weg" bij d,e Holz, wordt nl. op het Nederlandsch ge deelte een afrastering van ijzergaas aange bracht, waardoor daar ter plaatse elke ver binding met personen op het Duitsch ge bied onmogelijk zal zijn. Ook wordt het corps soldaat-commiezen nog met 'n vijf tigtal manschappen versterkt. (L. Kr.) Over de grens gekomen. Te Glanerbrug is een Duitsche deserteur over de grens gekomen. Hij had reeds aan het Oost- en Westfront gestreden en was op beide fronten gewond. Te Vriescheloo zijn twee Russische krijgsgevangenen aangekomen. Nederlanders te Gent aange houden. Men meldt aan de Tel.: Toen de visscherssloep van Rammeloot-de Mey, thuisbehoorende te Philippine, die mos selen naar Gent had gebracht, deze week naar Nederland wilde terugkeeren, spron gen te Selzaete onmiddellijk twee Duitsche geheime agenten aan boord. De schipper en beide knechts werden gevangen genomen en naar Gent gebracht, onder verdenking brieven vervoerd of spionage uitgeoefend te hebben. Rammeloot was blijkbaar door deze behandeling zeer verrast, want nooit heeft men iets tegen hem kunnen aanvoeren. Reeds drie dagen ligt het vaartuig nu te Selzaete. De Duitschers breken het geheel uit. Geen plekje wordt bij onderzoek over geslagen; kabels pluizen ze uit en de staal draden worden geboord, alles in de hoop iets bezwarends te ontdekken. De schipper moet uit Gent overkomen om behulpzaam te zijn bij het demonteeren van den motor. Men heeft niets gevonden. De geheele zaak moet op praatjes berusten. Ondertusschen blijven deze drie Neder landers opgesloten. Gisteren kwam de broer van den aangehouden schipper met zijn sloep uit Gent terug. De vrouw en familie leden van den gevangene vroegen natuur lijk haastig naar nieuws en de schipper wist zelfs niet waar zijn broer opgesloten was. Men kan zich dus de angst van de familie leden voorstellen. De vaartuigen van Philippine mogen nu niet meer naar Gent varen. Dit is van he den af verboden. De mosselen moeten met den trein worden gezonden of aan de draad versperring worden overgegeven. De be trokkenen zullen trachten dezen maatregel gewijzigd te krijgen. De aangehoudën visschers werden bij hun verblijf te Gent reeds zeer streng bewaakt. Soldaten begeleidden ze aan wal en hiel den de wacht bij het schip. Hulpcommies gewond. De hulpcommies D. Buter van Winschoten werd Vrijdag, bij een verkoop onder Delfzijl van in beslag genomen smokkelwaren, met een mes ernstig gewond. Hij werd vervoerd naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen. Vandaag was zijn toestand vrij goed. Nieuwe lijn op Amerika? Te Rotterdam worden pogingen aangewend tot oprichting eener combinatie, die ten doel heeft de exploitatie eèner nieuwe scheep vaartlijn op Amerika. Onderhandelingen worden gevoerd met de tegenwoordige eige naars van het Grieksche stoomschip „Ma cedonië", onlangs door een Rotterdamsche firma aangekocht. Het plan zou zijn met dit schip, dat plaats biedt voor 2000 passa giers en 5000 ton goederen, den dienst te openen. Exportslager ij sto pg ez e t. De groote exportslagerij te Wolvega, behoo- rende aan de firma Lezer, te Assen, is tijde lijk gesloten en het personeel ontslagen. t Het dreigend con f 1 icta ande Hembrug. Naar het N. v. d. D. verneemt, heeft Zaterdagochtend het hoofdbestuur van den „Rijkswerkliedenbond" een onderhoud gehad met de directie der Artillerie-Inrich tingen aan de Hembrug. Daarbij werd door de directie de toezegging gedaan, dat ge leidelijk overgegaan zal worden tot een loonsverhooging, voor zoover de reglemen ten het toelaten. Ook is in overweging een beter vervoer van de werklieden per trein van de Hembrug naar Amsterdam. Tot dus ver moest een gedeelte per boot naar Am sterdam terugkeeren. Een verandering in den arbeidstijd zal echter niet tot stand kunnen komen, daar de minister van oorlog vasthoudt aan een bepaalde productie per dag. Gisteren zijn te Amsterdam en te Zaan dam buitengewone ledenvergaderingen ge houden van de plaatselijke afdeelingen van den „Algemeenen Nederlandschen Rijks werkliedenbond" waarin de grieven, welke heerschen onder de arbeiders aan de artil lerie-inrichtingen aan de Hembrug bespro ken zijn. Het slot van de discussie was dat in beide plaatsen de volgende motie werd aan genomen: De vergadering, gehoord hebbende de mededeelingen van het hoofdbestuur in zake de talrijke bemoeiingen voor lotsverbetering voor de Rijkswerklie- den constateert, dat de regeering en di- rectiën niet voldoende te gemoet komen aan de billijke en gerechtvaardigde ei- schen, om afdoende verbetering te brengen in de arbeidsvoorwaarden, zoo wel van het losse als het vaste perso neel in Rijksdienst, niettegenstaande herhaaldelijk gedurende de mobilisatie met klem op verbetering is aangedron* gen, constateert voorts, dat daaromtrent een groote mate van ontstemming heerscht en het hoofdbestuur van den Rijkswerk liedenbond slechts met groote moeite heeft kunnen voorkomen, dat die onte vredenheid zich uitte door plotselinge uitbrekende onberaden directe actie-sta kingen en dat desniettegenstaande toch een meer gespannen toestand onder het personeel is gebleven, dringt er bij règeering en Staten-Ge- neraal krachtig op aan, eene voorloopi- ge loonsverhooging tot stand te bren gen, in afwachting van eene algeheele herziening der arbeidsvoorwaarden in verbond met het rapport der Staats commissie voor de rijkswerklieden; draagt het hoofdbestuur op, met alle haar ten dienste staande middelen de actie voor lotsverbetering krachtig voort te zetten, en besluit, deze motie te publiceeren en ter kennis te brengen van regeering, Kamer en hoofden van inrichtingen. In Handwerkers Vriendenkring, te Amster dam, waar Zondagmorgen de Bond van los se rijkswerklieden een drukbezochte verga dering hield, werd besloten, op een verzoek van de Chr. Rijkswerklieden vereeniging, on- derafdeeling van de afd. Zaandam van Pa trimonium, dat samenwerking beoogde, in te gaan. Tevens is een uitvoerig schrijven aan den Alg. Rijkswerkliedenbond gericht, waarin er op gewezen wordt, dat die Bond ten onrechte beweert, dat de organisatie der losse werklieden op stel en sprong een sta king wil organiseeren, dat het moment te ernstig is om tusschen de organisatie van rijkswerklieden te twisten en mitsdien de Alg. Rijkswerkliedenbond tot samenwerking in de actie wordt uitgenoodigd. Voorts zou de Bond van losse Rijkswerklieden voort gaan met kracht te ijveren voor een spoe dige algemeene verbetering der arbeidsvoor waarden aan de Hembrug. De crisis in den A. N. D. B. Het comité uit de leden van den A. N. D. B., dat zich ten doel stelt middelen te vinden om de bestuurscrisis te doen eindigen, deelt mede, dat het conflict thans in een stadium is getreden, waarin de oplossing mogelijk wordt. Van de bondsleden wordt nog een weinig geduld verwacht. Mishandelingmei doodelij- ken afloop. Zaterdagavond omstreeks zeven uur reed op het Oudekerksplein te Amsterdam een oude man op een driewieler toen een beschonkene, zekere F. B., hem molesteerde. Een 23-jarige koetsier, M. de P., zag het, ontstak er over in toorn, met dit gevolg, dat een hevige twist tusschen hem en den beschonkene ontstond. Het liep zoo hoog, dat de koetsier bij de Wijde- kerkstraat B. optilde en hem eenige malen met 't hoofd tegen 't trottoir kwakte en daar na de vlucht nam. Door eenige burgers werd hij gepakt en aan de politie overgeleverd. B. bleek tengevolge der mishandeling te zijn overleden. Diefstal uit een brand kast. De firma de wed. S., kaashandel te Stolwijkersltfis, heeft bij de politie aangifte gedaan van de vermissig uit haar brandkast van een bedrag van circa 4000. De po litie heeft een voorloopig onderzoek inge steld, maar kon geen sporen van braak ont dekken. De brandkast en de kantoordeur wa ren in den morgen na den nacht, waarin de diefstal heeft plaats gehad, gesloten. Verdronken. Bij het zwemmen in de Lek te Schoonhoven is de militair Goos- sens, van den landstorm, jaarklasse 1911, verdronken. Hij was gehuwd en vader en afkomstig uit Geertruidenberg. Verdronken. Te Compascuum is het kind van A. L. verdronken. Te Wageningen is de korporaal A. uit Groningen bij het zwemmen in den Rijn verdronken. Het 10-jarig zoontje van den export slachter v. H., is bij het zwemmen aan het zeestrand te Hoek van Holland verdronken. Te Nieuwenhoorn is de 23-jarige C. L., dekknecht op de Maasnymph, met een paar melkkannen van de loopplank afgegleden, in het Voomsche Kanaal gevallen en ver dronken. Gisternamiddag is nabij den vuurto ren te Scheveningen een zeventienjarige jongeling, wonende in de Van Ravenstein- straat te 's-Gravenhage, bij het zwemmen verdronken. Zijn lijk was des avonds nog niet gevonden, Sleepboot omgeslagen. Za terdag is de sleepboot Nova Cura te Hans- weert omgeslagen. De kapitein K. en zijn zoon zijn verdronken, de machinist werd ge red. Eiermarkt te Amsterdam. 10 Aug. 1916. Kipeieren V. P. N. f 7.358.35.- Regeering f 5.50 —f 6.50. Eondeieren V. P. N. f 7.90—0.00. Regeering f 0.000.00. Aanvoer V. P. N. 17.022 Regeering 166.764 Middenprijs per 100 vP. N. f 7.80. Regeering f 6.05. Jongo Hanen f 0.28—1.02. Oude Hanen f 0.5L1.56. Oude Kippen f 0.972.00. Eenden f 0.900 00. Aanvoer 251 stuks. Eiermarkt Rotterdam. 11 Augustus 1916. Kipeieren V. P. N. f 7.70 f 7.75. Regeering f 5.70 f 6.30. Eondeieren V. P. N. f 7.70 f 0.00. Regeering f 7.15 f 0.— Kalkoeneieren V. P. N. f 0.09—0.00. Parelhoen f 0.00. Aanvoer V. P. N. 3304. Regeering 218200 Totaal 221504. Oude Kippen f 1.53G0.Q, Oude Hanen f 0.991.8U Aanvoer 28 stuks. School- en Kerknieuws. Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk. XXI. Aan dc orde was-- do bevoegdheid van emerit. en eervol ontslagen predikantan. T)r. Visser pleitte er voor, dot men deze pre dikanten hun volle bevoegdheid zou doen be houden. Ds. Bloem Betoogde, dot eervol ontslagen predikonten htm ambtelijke bevoegdheden heb ben verloren cm dus niet meer beroepbaar zijn. De tegenwoordige praktijk achtte hij in strijd met de wet. Aangewezen moet worden in welke gevallen zij hun bevoegdheden behouden en be roepbaar blijven. Thans is dit aande opvatting van eem Prov. Kerkbestuur overgelaten. De voorwaarden behooren te worden geregeld, hoe zjj hun bevoegdheden kunnen terug verkrijgen en weer beroepbaar worden. Aangenomen werd art. 7 aL 3 en 4 Regl. op de Vacaturen aldus te lezen„een predikant, die vrijwillig van zijn bediening wenscht afstand te doen, dient zijn aanvrage om ontslag bij het Prov. Kerkbostuur in, met het oog op art. 51, 4a von het Alg. Reglement, met opgaaf van den tijd, tegen welke hij willen is zijn ambt neer te leggen en geeft daarvan schriftelijk ken nis aan den kerkeraad zijner gemeente/' „Aon predikanten, die bij het in werking tre den van het in de vorige al. bepaalde, reeds eervol ontslag hebban verkregen, kan deze be voegdheid op hun verzoek verleend worden door het Prov. Kerkbestuur, waaronder zij res sorteeren, nadat dit het Classicaal Bestuur, on der welks toezicht zij staan, heeft gehoord." Het aan de Clossicale Vergadering van Rot terdam door prof. Aalders ontleende voorstel, dat de eervol ontslagenen zich willen blijven wijden aan den arbeid in Gods Koninkrijk, werd verworpen. XXIT. Dc heer J. C. Prins brengt rapport uit over de schriftelijke kerkvisitatie. Uit dit verslag bb'jkt, dat het zielentol der Ned. Herv. gemeen ten 2,363,372 bedraagt. Hierbij moet echter op gemerkt worden dat een der provinciale kerk besturen meldt, dat sommige gemeenten in zijn ressort slechts bij benadering opgaven. Het aan tal leerlingen wordt opgegeven 259,646, ter wijl in 1914 aangenomen werden als lidmaat 23,547 personen. Officieel werden geconsta teerd 613 overgangen uit de Herv. kerk naar andere kerkgenootschappen en 431 overgangen naar de Herv. kerk. Van welke bcteekenis de diaconale zorg is, blijkt wel uit dc cijfers van ontvangsten en uit gaven. De eerste waren 5,343,934 07M, de laatste 4,528,649.97. Behalve deze cijfers, bevat dit verslag een uitgebreide opgave om trent hetgeen in de verschillende gemeenten ge daan wordt aan geestelijken en filanthropischen arbeid. Omtrent de Zondagsrust worden nogal klachten vernomen, terwijl ook ten opzichte van het zedelijke «leven, de oordeelen von den ker keraad niet altijd gunstig zijn. Meerdere kerkeraden komen in hun versla gen met allerlei verwijten tot de kerk, die h. i. te kort schiet in handhaving der belijdenis en der lucht. Met belangstelling wordt dit verslag aangehoord, dat met deze conclusies besluit: lo. de Synode neme wanneer de tijd daar voor geschikt blijkt te zijn, het initiatief om de tabellen der schriftelijke kerkvisitatie zoo te wijzigen, dat op vele vragen een meer concreet en actueel antwoord kan gegeven worden; en neme dan ook in overweging, of het misschien niet beter fa de schriftelijke kerkvisitatie geheel af te schaffen en aan de persoonlijke meer zorg vuldigheid te besteden; 2o. het verslag von de schriftelijke kerkvisi tatie over 1915 voor kennisgeving aan te ne men. De beide conclusies worden aangenomen zon der hoofdelijke stemming en de vergadering tot Maandag verdaagd. Reclames BIJ Garniz n. Adspiranten reserve officiers van gezond heid J. M. Roelvink, C. J. Honig en H. B. Hupkes, worden 15 dezer gedetacheerd bij de verbandplaats te Amersfoort. Belg. Athenaeum-. In Amicitia had hedenmorgen de plechti ge plaatsafroeping plaats der leerlingen van het Belgisch athenaeum alhier. Behalve curatoren en leeraren woonden vele belangstellenden de plechtigheid bij. Ook was o.a. aanwezig de heer A. Hart uit Amsterdam, als vertegenwoordiger van de Centrale Commissie voor onderwijs aan uit gewekenen. Nadat het symphonie-orkest het Ned. en Belg. volkslied had gespeeld, hielden de heeren Mr. Carlier en luit. Boute, respec tievelijk in 't Fransch en in 't Vlaamsch een toespraak, waarin in 't kort de geschie denis van het athenaeum werd nagegaan. Dankbaar werd melding gemaakt van de me dewerking van Burg. en Wethouders, terwijl dank werd gebracht aan allen, die de in richting hebben gesteund. Ten slotte richtten de sprekers zich tot de leerlingen en bonden hen op het hart volijverig te arbeiden en steeds na te streven dit ideaal: de bevrijding en het herstel von België in zijn ouden roem en in zijn oude grenzen. Daarna gaven zes leerlingen een proeve van hun declamatorisch talent, eerlijk ver deeld, 3 in *t Fransch en 3 in 't Vlaamsch. Onder leiding valt luit. de Keusière werd door de leerlingen een tweestemmig koor gezongen, terwijl na de pauze werd opge voerd „De Koopman van Venetië", een na volging van Shakespeare. Het zeer verdien- stelijke spel werd luide toegejuicht Nadat 'de kleuie Marcel Delbroyère aller verbazing had gewekt met zijn kunstig sylo- phone-spel, had de eigenlijke prijsuitreiking plaats. Intern. School voor W ij s b e g e e r t e. Aan den Doodenweg. Prachtig weer heeft ook de vorige week de middag-samenkomsten aan den Dooden weg begunstigd. Langs de schaduwen van de denneboomen speelt een enkele zonne- streep als een symbool van 't licht, dat de- cursisten zoeken te midden von veel duis ters dezer wereld. Dr. H. W. Ph. E. v. d. Bergh van Eysing^ zit nu als philosophische familievader in 't midden en weer is een groep wijsgeerige kinderkens om hem heen. En ook deze week hebben de dennenwonden weer velerlei geluiden weerkaatst, mooie gedachten in vaak mooie woorden gehuld. Wij vonden de discussies minder litterair en ontdaan van dichterlijke franje, meer ge boren uit eigen-zoeken naar oplossing van ons diep-beroerende levensvragen, dan wel critisch, wijsgeerig, toch langs onze ziel gaand, terwijl we van den leider juist op merkten een meer zuiver wijsgeerig stand punt, vanwaar uit geantwoord werd op de vele vragen tegenover de rhetorischen vonk" der inspiratie, die zoo vaak in den eersten cuisus gloeide. Prachtig neutraal is 't standpunt von den voorzitter, die in 't stellen van definities angstvallig mogelijke beïnvloeding met per soonlijke meeningen vermijden wil, hoewel zijn geestig bewogen gezicht verraadt, wat bonte gedochtenreeks al maar wisselt en wentelt. Veel werd in de afgeloopen week ook ge sproken naar aanleiding van de voordrach ten over Ascese van Lod. van Mierop en van Ascese kwamen we op magie, witte en zwarte, fakirs, vegetarische problemen, de erotiek in haar verhouding tot 't leven, tot ascetisme en tot kunst, ascetische en socio logische kwesties bij 't trekken van poral- lelien tusschen Toystoy en Nietzsche, asce tisme met pessimistische achtergrond van de Hindou's en pessimisme waarover we heen kunnen raken door verrukking in de kunst, de Dionysische en de Appolinische levens opvatting, allemaal van die heerlijke kwes ties waarover we tot in 't oneindige door zouden kunnen praten, als er geen eindig heid was, hier in den. vorm van een etens uur. Een enkele keer krijgt de pers een «.acme terechtwijzing, die ze met joumalislische wijsgeerigheid (contradictio interminis?) aanvaardt. In zijn cursus gaf dr. van den Bergh van Eysinga een toelichting over „Philosophie Made in Germany". De Fran- sche wijze van philosopheeren is een zeer schoone, als men in 't kort over philosophie moet spreken, als bron is er weinig uit te halen. Frankrijk heeft de wereld bescha ving, fatsoen bijgebracht, manier van zich te gedragen en dat is sterk geopenbaard in de Fronsche litteratuur in den stijl en dat is een zeer groote verdienste. Moor klassieke philosophische stelsels zijn enkel te vinden vön Kant tot Hegel. De zelfde problemen van den vorigen cursus, doen zich vaak weer voor maar nu order een andere belichting. Andere men- schen met andere zienswijzen zoeken expan sie van de hoogste kracht die in hem is en als wij dien geluksglans soms zien op de bezielde gezichten van naar hooger steeds naar hooger strevende menschen, dan wordt het ons weer klaar bewast, dot er een uit weg zijn moet uit het wee dezer wereld en als die in de ware wijsbegeerte niet to vin* den is, dan nergens ter wereld. De E.yb>nkDeKer*pit. (Van onzen verslaggever). Gistermorgen, zeer in de vroegte Amers foort sliep nog heerschte er voor de fabriek van de .firma Eysink al een levendige motor- drukte de rit o mden Eysinkbekcr begon, uitge schreven door de Ncd. Motorwielrijders-vcrceni- ging. De route hebben wij reeds medegedeeld twéémaal van Amersfoort over Putten, Gardoren enz. naar Apeldoorn en van Apeldoorn, over E-'e naar Amersfoort; éénmaal diezelfde route in om gekeerde richting. Drie-en-twintig deelnemers hadden zich aanvankelijk aangemeld, maar A waren ter elfder ure van besluit veranderd en verschenen niet aan de start. Do welverschenenen, die alle min of meer mooi, op z'n Hollondsch gezegdstartten sommigen deden 't met 'n ruk, onderen geleide lijk, de meesten met de noodige knaleffecten en zevenklappers zijn in het officieele lijstje ala volgt gegroepeerd 1. G. J. Hamer op Douglas2. B. N. Jelsma op Eysink3. W. ten Dam op Rudge Multi4« Melms op Eysink5. A. Citroen Kzn. op Sim plex6. W. J. v. Vlijmen op Rover; 7. J. N< Nieirwenhuijs op Douglas9. J. L. Melchors op A. J. S.; 10. P. Nieman op Simplex; II. E. J. Veerman op Indian12. P. H. L. Maas op F. type 70013. J. Smit op Reading Standard f 14. W. F. v. MilHngen op Simplex15. M. Klijns- ma op Herley Davidson16. G. H. Looman opf. Flying Merkel17. H. C. Doik op Excelsior18< F. J. Visscher op India19. P. v. Kestercn op Harley Davidson22. Graaf Dumonceau op Harley Davidson. De nummers 8 (W. Duetz), 20 (H. J. Roe- loffzen), 21 (\V. A. de Kuipev) en 22 (J. H. Som- mer) waren de niet-gesterte. De lichtste machines vertrokken 't eerst, na melijk die van 350-500 c.M'. 7.Ij moesten een gemiddelde rijsnelheid hebber, van 34 K.M. per uur. De zwaardere volgden, die var. 500—750 c.M3. met een gemiddelde rijsnelheid van 36 K.M. Daarna de zwaarste van 7501000 c.M** met 40 Kilometer. Terwijl de deelnemers over Putten near Apel^ doorn tuften 'n enkele was in Amersfoort al even de kluts, beter gezegd: den weg kwijt, maar het goede pad werd spoedig weer gevonden maakte de door de firma cysinK welwillend beschikbaar gestelde fraaie persvak, gen zich op, om de rijders op den weg naar Ede tegemoet te gaan. We reden met n aardig, gangetje over den maagaelifken weg. Met graagte snoven we de frissche morgenlucht op en met spijtig plezier keken we naar de woHceft

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 3