BINNENLAND. Verspreide Berichten. KOLONIËN; JpuscKnoue onze troepen Turksche caval erie over hoop. Bij Kalapassova sloegen wij kien vijand ver in westelijke richting terug. Londen, 22 Aug. (R.) Officieel be ticht. De admiraliteit bericht, dat de duikboot E 23, die uit de Noordzee is teruggekeerd, jrapporteert, dat zij in den morgen van den 39en een geslaagden torpedo-aanval heeft gedaan op een Duitsch linieschip van de Nassau-klasse. De duikbootcommandant be richt, dat, terwijl het schip in beschadigden ïoestand door vijf torpedojagers naar de jliaven werd gebracht, hij een nieuwen aan- ival deed en het schip weder trof met een nieuwen torpedo. Hij gelooft, dat het ge zonken is. Londen, 22 Aug. (R.). Bericht van Lloyds. Het Italiaansche stoomschip -Erix en het Italiaansche zeilschip Dia zijn in den grond geboord. Hernösand, 22 Aug. Zweedsch Vele- graaf-agentschap). Volgens de Vester Nord- tonds Allehanda is het Duitsche stoomschip Desterro, dat naar het Zuiden onderweg was, sinds vorige week Donderdag verdwenen. De laatste maal dat men van het stoomschip hoorde, bevond het zich tusschen Brernö en 'Agö. Het had naar Gefle getelegrafeerd, det het door een duikboot vervolgd werd. Het had een Zweedschen loods aan boord, van wien men eveneens niets ir heeft ge hoord. Londen, 22 Aug. (R.) In het lager huis vroeg de radicaal Porsonby of, wanneer tijdens de vacantie van het parlement in on derhandelingen werd getreden om de vijan delijkheden te beëindigen, de eerste minister het parlement zou bijeenroepen om daar over te beraadslagen. Eerste minister Asquith antwoordde scherp: Neen, ik kan zulk eene toezegging niet geven. \Cp enen, 22 Aug. 'W. B.) Bij verorde ning is bepaald dat bezitters van koffie, bo ven 600 kilogram, en van katoengaren ver plicht ziin deze der. staat aan te bieden. Ook Is een maximumprijs voor kolfje vastge steld. B e rj ij n, 2 2 A u g. De Norddeutsche Allg. Zeitung bevat een uitvoerig artikel over de voorziening van Polen met levensmidde len. Meer nog dan in Duitschland zelf be- teekent, zoo wordt betoogd, in het bezette gebied van het oosten, vooral in het district van Warschau* de voorspoedige oogst van 1916 een keerpunt in de volksvoeding. In Polen en in Duitschland was de opbrengst van de akkers gedurende de beide laatste jaren niet dezelfde, maar dat kwam vooral doordat de Poolsche oogst van 1915 geleden had van de vernieling door de Russen, en die van 1916 daarentegen door de Duitsche hulp verzekerd werd. De Poolsche bevolking had, dit is geen geheim, sedert een jaar veel ontberingen moeten verduren, maar dat is alleen de schuld van Rusland en Engeland. Zij zal er van dezen herfst af beter aan tob zijn, enkel en alleen door Duitsche hulp. Niet Du**efr«and heeft Polen tot den hongersnood veroordeeld, zooals de Entente leugenachtig beweert, maar Rusland, en Engeland heeft daarbij steun verleend, door in strijd met het volkenrecht den toevoer van neutrale zijde te verhinderen. Duitschland alleen heeft Po len, voor zoover het daartoe bij machte was zn 't met eigen belangen overeen kon bren gen, geholpen, door zelfs van zijne eigen voorraden af te staan. Reeds in 't begin van 1915 is, omdat men van oordeel was dat Po- len,-evenals Duitschland,.zelf in zijne eigen behoeften moest voorzien, begonnen met het in beslag nemen van de voorraden en de rationeele verdeeling daarvan, op dezelfde iwijze als dit in Duitschland geschiedt, en daardoor zijn, zoo goed als onder de om standigheden mogelijk was, de gevolgen van 'de Russische vernieling bestreden. Hetgeen de Russen echter hadden verbrand of mee genomen, was en bleef weg en de Poolsche bevolking moest genoegen nemen met een verbruik per persoon, dat geringer was dan dat in Duitschland. In Februari 1916 moest het broodrantsoen voor de bevolking van de groote steden van 143 gram meel en 35 'gram aardappelmeel, te zamen dus 178 gram. worden verminderd tot 115 gram meel en 55 gram aardappelmeel. Op het platteland moest de hoeveelheid broodgraan van 9 tot 6 kilogram per maand worden verminderd. Ook de vleeschrantsoenen moesten beperkt worden. Het kan niet ontkend worden, dat met de voorhanden voorraden slechts een gebrekkige voeding kon worden gegeven, maar de Polen weten, aan wie zij dat moeten Verwijten. Met het begin van het nieuwe oogstjaar worden de broodrantsoenen verhoogd en zal ook in ander opzicht de voorziening met .voedsel van de Poolsche bevolking verbete ren. Dank zij de Duitsche hulp, die o.a. mo- fcorploegen ter beschikking stelde, draagt de grond in dezen herfst overal weer vruchten. Hulp is verleend bij den aanleg en verbete ring van wegen, bij het weer opbouwen van .vernielde huizen, waarvoor alle materialen .werden geleverd. Het oostelijk deel van Po ten, dat de Russen als een rookenden puin hoop hadden achtergelaten, heeft Duitsch land in korten tijd gemaakt tot een land, welks bodem weer vruchten draagt. Verder wordt nog betoogd, dat de schuld Van de Engelsche regeering aan den nood In Polen niet minder groot is dan die van jtie Russische brandstichters, want Engeland heeft Polen evengoed geblokkeerd als Duitschland en sedert 1& jaar allen toevoer van levensmiddelen verhinderd van neutrale landen naar het door de Duitsche troepen bezette gebied in het oosten. Pogingen van Amerikaansche zijde om Polen van levens middelen te voorzien, werden door Duitsch land gesteund, maar Engeland hief zijn blok kade niet oq, verbinder de dus deze geboden hulp, en heeft zelf ook niets gedaan om de zaak op tet lossen. Hij stelde, op aandrang van de Vereenigde Staten, In Mei j.l. voor waarden voor den invoer in Polen, die echter door de Duitsche regeering moesten worden afgeslagen. Het mislukken van de Amerikaansche hulp is dus uitsluitend de schuld van Engeland. Pogingen van andere neutrale landen om Polen te helpen, zijn door de Duitsche krachten ondersteund, voor zoover ze tot nut van het algemeen waren. De resultaten daarvan konden echter niet zoo heel groot zijn, want de hoeveelheid voedingsmiddelen, welke onafhankelijk van de Engelsche blokkade- voor uitvoer ter be schikking staat, is beperkt en dat zal zoo blijven, zoolang het Engeland vrij staat den neutralen handel te onderdrukken. Cettinje, 23 Aug. (Corr.-bureau). Terstond na de invoering van het militaire bestuur in Montenegro is krachtig begonnen met sanitaire maatregelen. In de districten Podgorica, Niksic, Kolavin, Staribar en Ipek werden burgerlijke hospitalen opgericht. In Plevlje worden burgers opgenomen in het veldhospitaal. In alle districten zijn gezond- heidscommissiën opgericht. De bevolking wordt ingeënt tegen de pokken en de cho lera. Voor de apotheken is een halfjaarlijk- sche inspectie Ingevoerd. Infectie-ziekten komen nu slechts sporadisch voor; epide mieën zijn tot dusver niet waargenomen. De Belgische regeering en de Vlaamsche beweging. Naar de correspondent te Havre van' de T ij d meent te weten, is men in de hoogste bestuurskringen van België overtuigd, dat het vredestijdperk voor België niet beter kan worden ingeleid, dan door volkomen recht te doen aan het Vlaamsche deel des volks, hetwelk ondanks jarenlange en groote grie ven tegen het Belgische staatswezen geen oogenblik heeft geaarzeld, om rijkelijk goed en bloed ten bate van de zaak des vader lands te betalen. Een arrestatie. Een correspondent 01 België van De Tijd bericht: Te Leuven is de bekende geoloog en des kundige op het gebied van het Limburgsche mijnwezen, pater Schmitz S. J., door de Duit- schers gevangen genomen. Pater Schmitz stond aan het hoofd der bekende Keurboe kerij. Van officieele Duitsche en ook van Duitsch-katholieke zijde is herhaaldelijk ge tracht, op de Vlaamsch-katholieke studenten beweging invloed te krijgen in verband met de Duitsche doeleinden in Vlaanderen. Dit was ook het geval met een oproep, dien groepen katholiek-Vlaamsche studenten hebben verspreid en die een België onder bestuurlijke scheiding eischt. Tegen dit en dergelijk drijven heeft pater Schmitz, die ook niet afliet Belgische jonge lieden op hun plicht aan het front te wijzen, meer dan eens gewaarschuwd. Hij boet zijn patriotisme thans in de gevangenis. De prins van Salm Salm. Omtrent prins Emanuel van Salm Salm, die bij Pinsk door een granaatsplinter in het hoofd werd getroffen en aan zijn wonden is bezweken, deelt de „Vossische Zeitung" o.a. het volgende mede: Erfprins Emanuel, ritmeester bij de Prui sische ruiterij, was 45 jaar oud en gehuwd met aartshertogin Maria Christina, de oud ste dochter van den Oostenrijkschen leger commandant, aartshertog Frederik. Een jon gere dochter van dezen, dus een schoonzus ter van den gesneuvelden prins, is de vrouw van den Oostenrijkschen gezant te Berlijn, prins Gottfried van Hohenlohe. De prins van Salm Salm laat een weduwe met vijf kin» deren van 13 tot 4 jaar achter. Vóór den oorlog had hij met zijn vrouw op uitnoodi- ging van de Engelsche regeering, een reis gemaakt naar de Engelsche bezittingen in Zuid-Afrika, als gasten van de Chartered Company, en een uitstapje naar Rhodesia om daar te jagen. Desondanks waren zij bij het begin van den oorlog door de Engel- schen aangehouden. Door tusschenkomst van koning Alfonsus van Spanje (een neef van prinses van Salm) werd de prinses vrij gelaten en de prins naar Gibraltar gebracht, van waar hij later werd uitgewisseld tegen den In Duitsche krijgsgevangenschap ge raakten luitenant Goschen, een zoon van den vroegeren Engelschen gezant te Ber lijn. Begin Februari was de prins, na een afwezigheid van meer dan achttien maan den, weer te Berlijn teruggekeerd. De nood in Duitschland. Een Nederlander, die van 't begin van den oorlog af in Duitschland heeft gewoond, heeft aan een vertegenwordiger van „Het Volk" een en ander medegedeeld omtrent den nood in Duitschland. Met geringschattend schouderophalen be jegende de zegsman de bewering, dat er vol strekt geen hongersnood in Duitschland heerscht. „Als dat, wat daar nu gaande is, geen hongersnood is, zeide hij, ja, wanneer zou men dan eigenlijk wel van hongersnood moeten spreken? Het is eenvoudig ver schrikkelijk zooals de toestand is en daarom ben ik dan ook weggegaan ik kon het er een voudig niet langer uithouden. Ik ben het be hoorlijk eten zoozeer ontwend, dat ik, nu ik weer in Holland terug ben, slechts langzaam aan beginnen kan wat meer te eten, omdat mijn maag behoorlijke hoeveelheden goed toebereid krachtig voedsel nog niet zou ver dragen." En onze landgenoot vertelde ons, dat hij den iaatsten tijd van 147 ond tot 126 pond was afgevallen" welk laatste gewicht voor iemand van zijn lengte, een eind boven de middelmaat, zeker veel te weinig is. Ter wijl hij er vroeger steeds flink uitzag, las men hem thans de ondervoeding uit de Inge vallen kaken en de holle oogen. Trouwens, zei hij, men behoeft maar in Duitschland rond te kijken, om hetzelfde te zien. Vooral de kinderen zien er erbarmelijk uit. Hetzelfde groezelige uitzicht van onder voeding, dat anders alleen de kinderen uit de ellendigste achterbuurten hebben, ver toont thans de overgrootë meerderheid der kinderen uit de arbeidersklasse. Dat is trou wens geen wonder, want men krijgt eenvou dig op verre na niet genoeg te eten. Of de zwaarste maanden achter den rug zijn en het leed thans voor een groot deel geleden is? Integendeel wordt 't hoe langer hoe erger. En wat voor eten krijgt men nog vaak? Zoogenaamde marmelade, die niets is dan bietenpulp met een kleurtje en een smaakje. Kaas die stinkt en vervloeit, zoo bedorven is zij. Aardappelen, die door de onverant woordelijke regeling van het Rijkslevensmid- delenbureau van Batocki, op hoop van hoo- ger winst, te vroeg ,uit den grond zijn ge haald en oneetbaar bedorven zijn. Worst, die bestaat uit bloed met meel en gemalen knurf (kraakbeen), vervalschingen van le vensmiddelen hebben op' groote schaal plaats. Men weet waarlijk niet meer wat te eten. Geen hongersnood? Het ts allang zelfs zóóver gekomen, dat er zelfs aan het front door de soldaten honger geleden wordt. Geen hongersnood? In Berlijn krijgt men 200 gram vleesoh per week, in de voorste den 150 h 160 gram, worst inbegrepen. Wie het anders gewend is, kan daar niet tegen, vooral omdat hij haast geen vet en boter binnenkrijgt. Den hongersnood herkent men ook aan do prijzen. Een pond miserabele marmelade, wat men in ons land nog niet eens huishoud- jam zou durven noemen, kost mark 1.20, dus 72 cent. Een pond aal kost 6 mark, dus 3.60. Een ei kost 34 a 36 pfennig (20 b 22 cent). In de koffiehuizen is ook al alles zoo ont zettend duur. Aan de brouwerij krijgt men voor 40 pfennig 4/10 liter bier, maar in de café's betaalt men voor 3/10 liter 70 pf. Een kop koffie kost 50 pf. (30 cent); daarbij krijgt men dan geen suiker, maar saccharine, hetzij in tabletjes, hetzij opgelost in water in een kannetje; in plaats van melk krijgt men ook veelal een blauwachtig goedje, dat in water opgelost zgn. „Mich-fix", iets als gedroogde melk is. Men hoort den heelen dag en overal pra ten over den hongersnood en dit vooral is het wat de volksstemming bitter slecht maakt. Wie men ook spreekt, de soldaten die van het front komen, of de vrouwen, de ouderen en de „gereklameerden", die thuis gebleven zijn, allen zijn verbitterd en in de hoogste mate ontevreden; ik heb nog nooit zoo hoo- ren snauwen en grommen .als nu in Duitsch land overal. En dan ook hoort men overal en van ieder: „Och, als de vrede toch maar spoedig komt" en: „Het kan nu toch werke lijk niet meer lang duren". Maar vraagt men aan de gewone menschen, wat ze dan willen, ja, dan weten ze het niet. Wel weten ze, dat alles radikaal tinders moet worden en dat er groote opruiming moet worden gehouden on der hen, die verantwoordelijk zijn voor dezen toestand. Men is ook over den militairen gang van zaken zeer ontevreden. Aan schelden op de steeds terugtrekkende Oostenrijkers, die „slappe kolonne", geen gebrek. De vergeef- sche opoffering van tienduizenden en nog eens tienduizenden voor Verdun onder het eere-commando van den kroonprins, wekt algemeen toornige gevoelens. Op een groote overwinning hoopt niemand meer. Hoogstens heeft men nog hoop op een redelijken afloop van den oorlog, maar dan vooral liefst maar gauw. De rubber schaarschte in Duitschland. Ter Illustratie van de Schaarschte aan rubber in Duitschland deelt het „Pharm. Weekbl." mede, dat alle uit het buitenland Ingevoerde spenen voor zuigelingen aan de Duitsohe apothekers-handelsmaatschappij te Berlijn moeten worden geleverd, die ook al het inlandsche fabrikaat ontvangt en voor een gelijkmatige verdeeling zorgt. Ze zullen door de apothekers slecht9 geleverd worden op vertoon van een geboortebewijs, de eer ste maal twee tegelijk en vervolgens slechts tegen inlevering van een versleten exem plaar. Voor kinderen boven het jaar worden er geen verstrekt. Voor de vervaardiging van spenen in Duitschland zelf stelt het departement van oorlog een bepaalde hoeveelheid caout chouc beschikbaar, voldoende voor een pro ductie van 6000 a 7000 stuks per dag. L o n d e n, 2 2 A u g. (R.) In het lagerhuis deelde Addison, de vertegenwoordiger van den munitie-minister, over de in eene mu nitiefabriek in Yorkshire voorgekomen ont ploffing mede, dat er 20 lijken uit de puin- hoopen te voorschijn waren gebracht. Of schoon de verwoesting aanzienlijk was, was het verlies aanmenschenle veris niet zoo groot als eerst werd gevreesd. De munitie-fabriek is zoo goed als geheel vernield en de andere werkplaatsen in-de buurt zijn,verbrand. Oost-lndië. Indisch nieuws. Men seint uit Weltevreden aan de Tel.: Maandagavond werd in de daarvoor bij eengeroepen vergadering van den gemeen teraad de nieuwbenoemde burgemeester plechtig geïnstalleerd. Tjipto Mangoenkoessoemo spreekt In de bladen tegen het bericht, dat hij het voor nemen iou hebben, de vergadering op Ko ninginnedag in de war te sturen. Lu.tenant Dorren, die tegen den wl] harer familie een Indische prinses trouwde, W plotseling overleden, De Staateoourant van 22 Augustus be vat o.a. de volgende besluiten: op verzoek eervol uit 's Lande dienst ont slagen, mevr. A. Honcoop, geb. Beekveld, laatstelijk onderwijzeres 3de Idas bij het openbaar Europeesch Lager onderwijs in Ned. Indië gesteld ter beschikking van den gouver neur van Curasao als onderwijzer Tste kla6 J. H. Sprockel te Tilburg. Jd. M. de Koningin te Katwijk. H. M. de Koningin heeft als blijk ven tevre denheid over de goede zorg van de politie, gedurende haar verblijf te Katwijk, aan den inspecteur Vooys aldaar, een gouden das speld met diamanten kroon en monogram W. H. geschonken. N. v. d. D. Minister Cort van der Lin den. De minister van Staat, minister van Binnenlandsche Zaken, is van zijn te Noord- wijk doorgebracht verlof teruggekomen en heeft zijne werkzaamheden aan zijn departe ment hervat Landstorm. De minister van Oorlog brengt in de Staatscourant ter algemeene kennis, dat n<>g niet kan worden bepaald wanneer de in 1889 geboren personen, die tot den Land storm behooren of daartoe op of na 1 Sep tember 1916 komen te behooren, in werke- lijken dienst zullen worden gesteld. Behoudens onvoorziene omstandigheden zal hun indienststellïng in geen geval eerder plaats vinden dan in de 2de helft van De cember 1916, vermoedelijk zullen de mees ten hunner eerst In 1917 behoeven op te komen. Zoodra de datum van indiensttreding ,:al zijn^ bepaald, zal nadere bekendmaking volgen. Nederland en de oorlog» Ret opbrengen van visschersschepen De deputatie uit IJmuider reeders, die naar Engeland is geweest in verband met het oj>brengen van een zevental stoomtraw lers, is teruggekeerd en heeft gistermiddag in vergadering der reedersvereeniging me- dedeeling gedaan der door haar te Londen gehouden conferentie. De voorwaarden, waarop de trawlers zouden kunnen vrijkomen om de visscherij onbelemmerd te kunnen uit voeren komen hierop neer, dat in het ver volg ook Engeland een gedeelte der in IJmuiden aangevoerde visch in open markt zou kunnen koopen. De deputatie zal met den minister en met den Engelschen gezant verder confereeren om te trachten de zaak tot een goed eind te brengen. De bemanning van het stoomschip „Vlie- stroom", gisternacht van Leith te IJmuiden binnengekomen, deelde mede, dat bij het vertrek van Leith elf Nederlandsche zeillog- gers en 2 stoomloggers in de haven werden opg- ebracKt. De gisteren binnengekomen logger „M. 93 Johannes" is zonder vangst thuisgekomen, omdat het scheepsvolk niet langer wilde va ren. Het was bevreesd opgebracht te worden naar Engeland, daar men op dezen logger 6 Nederlandsche visschersvaartuigen heeft zien opbrengen. Door het doven der vuren is men aan opbrenging ntkomen. Maandagavond is de haringlogger „Fries land KW. 105" te Umuiden binnengekomen. De bemanning deelde mede, dat zij den 9en dezer, des avonds te half zeven, terwijl zij vlsschende waren met nog een 40-tal loggers op 55° 10' Noorderbreedte en 1° Ooster lengte, werden aangehouden door een En gelschen torpedojager. Gelast werd de vleet binnen te halen, want het schip zou worden opgebracht. De torpedojager bezocht achter eenvolgens alle andere loggers, met blijk baar dezelfde boodschap. Bij het binnenhalen onzer netten, aldus deelde de bemanning verder mede, was de duisternis ingevallen en zeilden wij in Oostelijke richting weg, zonder iets meer van den torpedojager ge zien te hebben. Hoe 't met de andere loggers is afgeloopen, wist de bemanning niet te vertellen. Men meldt uit IJmuiden: De binnengekomen haringlogger „Neder land II", uit Katwijk, rapporteert door een Britsch marine-vaartuig op sleeptouw te zijn genomen om naar een Schotsche haven te worden opgebracht, doch later te zijn losge broken, waarna het schip zeil zette en naar Umuiden vertrok. Extra schadepostje. De stoomlogger Franciscus Anthonius VL. 193, schipper W. v. d. Velden, van de Vlaardingsche Stoomvisscherij, directie Uzermans Cie, die volgens bericht door de Engelschen naar Grangemouth werd op gebracht, had 28 last haring aan boord van drie nachten visschen en moest bovendien zijn geheele vleet zien te gronde gaan, een extra schadepost van ƒ15,000 ii 20,000, daar de Engelschen hem geen tijd gunden deze binnen te halen en hij daardoor de vleet moest kappen. Aanhouding van brievenmalen. De Rijndam, 12 dezer van Rotterdam naar New-York vertrokken, en de Prins Fre derik Hendrik, 18 dezer uit West-Indië te Amsterdam aangekomen, hebben onder scheidenlijk te Kirkwall en te Falmouth de post moeten lossen. In Buitschland gevangen. De dienstman D. Buter is 31 Juli ven Win schoten naar Bremen vertrokken, om aldaar voor een familie, thans te Arasterdam, huis raad in te pakken en te verzenden. Sedert is niets meer van den man vernomen, tot er gisternamiddag een brief van hem kwam, ge dateerd 7 Aug., waarin hij meldde, dat hij te Berlijn gevangen werd gehouden. Hij riep hulp in, om hem sjijn vrijheid te doen her krijgen, Asrdappe!«n. Zooab bekend is, schrijft het Hbld. -e werd de vorige week de grens gesloten voor den uitvoer van aardappelen. Naar wij ver* nemen ligt het in de bedoeling deze voor» loopig niet te heropenen en het is zelfs niet onwaarschijnlijk, dat de geheele oogst ver der in het land moet blijven. Dezer dagen worden aan het departement de oogstberich- ten ingewacht en op grond daarvan zal dan een definitieve beslissing worden genomen,1 Het is echter nu reeds van algemeene be-1 kendheid, dat de gemiddelde opbrengst pet;! H.A. ver blijft beneden die van het vorige' jaar, terwijl bovendien enkele duizenderf U.A. minder met aardappelen bebouwd zijn. Eén en ander heeft reeds een aanzienlijke prijsstijging ten gevolge gehad. Wel bestaat de verwachting dat, naar mate de landbou-"1 wers zekerheid zullen krijgen, dat geen uit» voer meer zal worden toegestaan óók niet voor aardappelen die voor export zijn ver» bouwd de prijzen weder iets zullen te» ruggaan, maar deze zullen toch in ieder ge val boven het middelmatige blijven, omdat anders ook het gevaar bestaat, dat de aarcbr appelen aan het vee zullen gevoerd worden tenzij van regeeringswege intijds maat regelen worden genomen om dat tegen to gaan. De aardappelmeelfabrieken zullen slechts in beperkte mate mogen produceeren. Gebrek aan meel teUmui» den. De bakkers te IJmuiden zijn op hei moment zonder voldoenden voorraad meel. Teneinde ruimer toevoer te krijgen, is een deputatie uit de verschillende bakkers ge vormd, welke gistermiddag naar het Graan» bureau in Den Haag vertrokken is, om al» daar besprekingen te houden over het meel» gebrek. Ook voor de visschersvloot bestaat er ge vaar dat deze door het niet kunnen leveren van voldoenden broodvoorraad, oponthoud krijgt, zoodat de reeders besloten hebben het verzoek der bakkers telegrafisch te steunen. Brood voorzien i ng vaij België. Gelijk bekend is, is op 10 Augustus de broodvoorziening van België stop gezet. Men geeft hiervoor verschillende redenen op, doch iemand, die alleszins bevoegd geacht kan worden in dezen een oordeel uit te spre ken, deelt dienaangaande het volgende me de: Nu het aantal graanschepen dat door En geland wordt vastgehouden hoofdzake lijk geladen met voedergranen, in sommige bevindt zich ook nog tarwe en tarwebloem tot 32 is gestegen, en deze stijging eeni- gen tijd geleden reeds te voorzien was, kon de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel niet anders doen dan allen brood- toevoer naar België afsnijden. In -de eersto plaats was het niet zeker, dat de tarwe* toevoer naar Nederland niet dezelfde belem mering zou ondervinden als de toevoer van andere granen thans ondorvoiul, Joch at bleef deze toevoer vrij regelmatig, dan moet het aanhouden van zooveel schepen in de naaste toekomst groote stagnatie in deiï aanvoer brengen en is het dus gebiedend noodzakelijk, van het aanwezige broodkoren een spaarzaam gebruik te maken. Bovendien brengt het niet binnenkomen van voedergranen ook een groot gevaar mede voor het gebruik van aanwezig brood- koren. Of dit wenschelijk is of niet, het kan niet anders of de aanwezige veestapel, die nu eenmaal bestaat en die gevoederd moet won» den, zal ook een deel van het broodkoren; verbruiken. Zoolang de belemmering in dert aanvoer van voedergranen dan ook bestaat, is het onvermijdelijk dat de broodtoevoer naar België blijt stop gezet. Regeeringstarwe. De Brielsche Crt. schrijft: Op aanvraag en kosten van een der ge» meenten op Voorne en Putten weid een por» tij van 10.000 K.G. regeeringstarwe te Rot terdam gezuiverd. Het brood dat veelal slecht van kleur, samenhang en smaak is, bevat stoffen, die nu niet bepaald tot de voe dingsmiddelen voor menschen worden gere kend. Men oordeele: Uit de 10.000 K.G. ruwe tarwe kwam 92 K.G. zwart onkruidzaad, voornamelijk van" ratiels en bolder, 43 K.G. cycloonstof en fijn vuil als kaf, stroo en zand, .22 K.G. grof vuil, n.l. flinke stukken steenkool, hout, steen, ijzer, glas, alsmede lijnkoek, maïs kolven en bovendien eenige moeren en draadnagels, 148 K.G. haver, mais en gerst, 187 K.G .stukjes van dat koren en brokjes tarwe, 50 K.G. ging verloren bij het zuive ren de lichtste stofjes en plantendeeltjes. En dat alles werd en wordt, met uitzonde ring van ijzer, heel netjes dooreengemalen en toebereid als de reiniging - -hterwege blijft. Eet smakelijk I Ruim een twintigste deel is geen tarwe en de helft van dien „afval" behoort stellig niet in brood thuis. Distributie van suiker. Naar aanleiding van ingekomen klachten over gebrek aan suiker, wordt de aandacht van winkeliers, grossiers, enz. in dit artikel er op gevestigd, dat door den minister vart Landbouw, Nijverheid en Handel is bepaald', dat klachten over de distributie van suiker behooren gericht te worden tot den burge meester, die deze klachten aan het Centraal Administratiekantoor voor de distributie vait Levensmiddelen te 's Gravenhage heeft over te brengen. Het is wenschelijk deze klachten; schriftelijk aan den burgemeester te doeni toekomen. Ten overvloede wordt er op gewezen, dal de burgemeester niet over suiker ter distrip butie beschikt; hiervoor is aangewezen hel êuikerdistributiekantoor te Amsterdam.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2