KOLONIÈNj. B I NN EN LAN D?" üen.Komarjankam bezet houden, werd terug geslagen. De Servische strijdmacht houdt thans «ene linie bezet in de buurt van de OstTovo- «n Pozar-meren. Parijs, 2 3 Aug. (Havas.) De opera- Mën op het front van Saloniki werden voort gezet met een werkzaam offensief van de geallieerden in het midden. De vestiging van de infanterie in de zuidelijke uitloopers van den berg Beles is inzonderheid een fceer te waardeeren succes. De vooruitgang van de Bulgaren op den uiterste vleugels door streken, die óf vrij öf zeer zwak bezet waren door voorposten, kan geen militair doel voorstellen. De westelijke fvleugel inzonderheid hindert de militaire ac tie van de geallieerden volstrekt niet om dat hij zich ontwikkelt in zuiver Grieksche 6treken, gelegen op 100 K.M. afstand van de basis Saloniki. Petersburg, 23 Aug. (Tel.-agent schap). Communiqué van den grooten gene- ralen staf. Aan het Kaukazische front werden de Turken, die het offensief naman op het front van het dorp Chadimades in de kuststreek, teruggeslagen naar hunne stellingen met be hulp van de vloot. Ten westen van het meer Van ontwikkelt ons offensief zich voorspoedig. Wij maakten 3 officieren en 174 soldaten tot gevangenen. In den loop van de vervoïging van de terug gaande colonnes van den vijand sabelde onze cavallerie vele Turken neer. Avondcommuniqué. De toestand is onveranderd. Konstantinopel, 23 Aug. (W.-B.) Communiqué van het groote hoofdkwartier van den 22en. - Aan het front in den Kaukasus werden af zonderlijk staande en tegen een deel van onze vooruitgeschoven stellingen op den rechtervleugel gerichte vijandelijke aanval len, door tegenaanvallen van onze troepen volledig afgeslagen met buitengewoon groo te verliezen voor den vijand, die alleen al in den sector van Ognott 3000 man verloor. Bovendien telden wij 400 dooden, waaron der vier officieren, voor onze stellingen bij Kighi. Wij maakten verder eenige manschappen gevangen en maakten een machinegeweer buit. In het centrum hadden, afgezien van on' beduidende patrouille-gevechten, geen ge beurtenissen plaats. Van de andere fronten geen nieuws. Konstantinopel, 23 Aug. (W.-B.) Communiquéé van het groote hoofdkwartier van den 22en. Aan het Irak-front en aan het front in Per- eië bleef de toestand onveranderd. Ber 1 ij n, 2 3 Aug. (W. B.) Wij verne men uit Memel, dat den 22en can de kust van Koerland is waargenomen, dat om streeks zes zeemijlen ten noorden van Klein frben een Russische torpedoboot van het type der nieuwste groote booten door eene ontploffing zwaar beschadigd is. Het schip werd door andere torpedobooten naar de kust van Oesel gesleept. Be r 1 ij n, 2 3 Aug. (K. N.) De Lokalan- jeiger ontleent aan de Gardener Magazine het bericht, dat het stoomschip Slavonian, hetwelk in de Middellandsche zee in den gTond geboord werd, een groote partij Fran- iche bloembollen, ongeveer twee derden van den geheelen oogst van Frankrijk, aan boord had. Lulea, 23 Aug. (W.-B.). Het dagblad Horskenflamman meldt, dat het Duitsche stoomschip Desiero den 18en door een Russische duikboot twee minuten binnen de Zweedsche territoriale wateren in de nabij heid van Hudiksvall, waar het voor anker lag, opgebracht en naar Abo gebracht werd. Be r 1 ij n, 2 3 Aug. (K. N.) Uit Budapest wordt aan den Lokalanzeiger geseind, dat de leiders der oppositie Andrassy, Apponyi en Rakovski zich bepaald hebben tot eenige vage mededeelingen over het verloop van de hun verleende audiënties te Schönbrunn. Alleen graaf Apponyi liet zich over Rumenië als volgt uit: Daar ik deze informatie van bevoegde zijde vernomen heb, kan ik zeggen, en zulks met een gerust geweten, dat de toe stand van Rumenië beslist beter is geworden. Petersburg, 23 Aug. (Tel.-agent- schap). Volgens berichten uit Bukarest neemt, met het oog op de dreigende stelling van Rumenie, in de Bulgaarsche politieke "kringen de beweging ten gunste van een afzonderlijken vrede eene groote uitbreiding aan. Het plan wordt geopperd om aan den bekenden Russenvriend Todorew de bespre kingen daarover toe te vertrouwen. Petersburg, 23 Aug. (Tel.-agent* schap). In verband met de Duitsch-Oosten- fijksche plannen om Polen voor zich te win- ren door belofte van autonomie en zelfs |van volledig zelfbestuur is het van belang de ineening te kennen van sommige Poolsche bladen. De Gazeta Polska schiijft: Voor het Poolsche volk is thans het gewichtigste moment de overwinning van de coalitie over Duitschland. De zekerheid van deze over- Winning geeft ons een onwrikbaar vertrou wen in de vervulling van onze nationale ge- Bachten. De Sprava Polska zegt: Hoe meer de ge beurtenissen zich ontwikkelen, des te meer ^tapelen de feiten zich op, die er van ge- puigen, dat Duitschland het vraagstuk der toekomst van Polen niet zal oplossen. Het wordt meer en meer waarschijnlijk, dat na jeen strijd, die misschien nog langdurig en fnoeielijk zal zijn, de centrale mogendheden Wne volledige nederlaag zullen lijden. Bremen, 23 Aug. (W. B.) Het bureau JBoesmann bericht, dat blijkens eene mede deling van de reederij-maatschappij Ozean 'de handelsduikboot Deutschland heden na middag voor den mond van de Weser voor anker is gegaan. Aan boord is alles wel. Londen, 23 Aug. (R.) De_ kanselier der schatkist Mc Kenna deelde in het lager huis mede, dat alle maatregelen genomen zijn voor de uitgifte in New-York door de firma Morgan van 250 millioen dollars 5 pets. Britsche regeeringsnoten, aflosbaar in twee jaren tot de koers van 99 pet. De lee ning zal gegarandeerd worden door het in bewaring geven van Amerikaansche, Cana- deesche en andere waardepapieren. Londen, 25 Aug. (R.) Het lagerhuis heeft zijne zittingen verdaagd tot 15 Octo ber. B e r 1 ij n, 2 3 Aug. (W. B.) In de straf zaak tegen dr. Karl Liebknecht begon heden morgen om 9 uur de behandeling in hooger beroep voor het Oberkriegsgericht. Het ge rechtshof is samengesteld uit een fregatkapi tein als voorzitter, een Oberkriegsgerichts- rat, die het proces leidt, nog een rechterlijk ambtenaar van de militaire justitie, twee ma joors, een kapitein en een len luitenant. De beklaagde wordt weder bijgestaan door Rechtsanwalt Bracke, uit Brunswijk, als ge kozen voor verdediger. Bij het begin van de zitting vroeg de open bare aanklager, wegens gevaar voor de open bare orde en de militaire belangen, behan deling in geheime zitting. Aan dit verzoek werd door het gerechtshof gevolg gegeven. De uitspraak van het vonnis zal, evenals in de eerste instantie, in het openbaar geschie den. Tweede telegram. Liebknecht is veroordeeld tot vier jaren en een maand tuchthuisstraf, verwijdering uit het leger en zes jaren verlies van de burgerlijke esre- rechten. Derde telegram. Tn de strafzaak tegen den treinsoldaat Karl Liebknecht heeft het Oberkriegsgericht hedennamiddag de volgende uitspraak gedaanLiebknecht wordt wegens poging tot het plegen van oorlogsverraad, verregaande ongehoorzaam heid en verzet tegen de staatsmacht, veroor deeld tot vier jaren en één maand tuchthuis straf, waarvan een maand wordt afgetrokken voor de ondergane preventieve heohtenis voorts tot vervallenverklaring van den mili tairen «tand en verlies van de burgerlijke eererechten voor den duur van zes jaren. De oplegging van een zwaardere straf, dan in eerste instantie geëischt werd, is, al laat men ook de ten gunste van den be klaagde sprekende omstandigheden ten volle gelden, gerechtvaardigd als men in aanmer king neemt, dat Liebknecht zijne plichten als soldaat en staatsburger in oorlogstijd tot schade van het bedreigde vaderland, op de zwaarste wijze heeft gesohondenhij heeft zelf toegegeven, dat de verspreiding van vlugschriften en de organisatie van open bare betoogingen, waaraan hij deel nam, ten doel hadden een verzwakking van de Duit sche krijgsmacht. Bovendien werd Liebknecht vroeger reeds wegens een soortgelijk vergrijp tot een jaar en zes maanden gevangenis veroordeeld. Liebknecht kan tegen het thans gevelde vonnis cassatie aanteekenen. Denemarken. Kopenhagen, 23 Aug. (W. B.) Het bureau Ritzau bericht, dat de besprekingen tusschen het ministerie en de vertegenwoor digers van de politieke partijen zijn voortge zet. Daar noch over den verkoop van de West-Indische eilanden, noch over de sa menstelling van het nieuwe ministerie over eenstemming kon worden verkregen, sloot de minister-president de besprekingen met een uitdrukking van leedwezen, dat het on mogelijk gebleken was verkiezingen voor een nieuwen rijksdag door vorming van een coalitie-ministerie te vermijden. Het Landsting zal morgen namiddag eene zitting houden over de kwestie van den ver koop. Oost-lndlë. De defensie van Med.-lndlö. Uit Weltevreden wordt aan de Tel. geseind Vergaderingen van alle volkerenrassen te Soerabaja, Bandoeng en Medan gehouden, alsmede de Sarlkat-Islam-vereenigingen op Java, besloten adhaesie te betuigen met de meeting op Koninginnedag, voor de defen sie van Nederlandsch-Indië. De Staatscourant van 23 Augustus be vat o.a. de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot officier van administratie 3e klasse bij de zeemacht, de adspirant-admi- nhtTateurs der le afdeeling bij het konin klijk Instituut der Marine te Willemsoord A. J. Poll, A. Lensvelt, H. Rademaker en A. A. C. Bol. Aanbieding ambulance-treinen. Gistermiddag had te Amsterdam de aan bieding plaats van twee ambulance-treinen aan de regeering door het Nationaal Comité, dat zich daartoe gevormd had. Naar aanleiding van deze plechtigheid arriveerde gisterochtend om 10.20 "uit Apel doorn aan het Centraal-Station Z. K. H. Prins Hendrik. De Prins was in generaals uniform en droeg een Roode-Kruis-band om de mouw. Hij was vergezeld *van zijn adju dant, jhr. Backer. Met een hof-auto begaf de Prins zich reeds in den ochtend naar het Weesperpoort-Station, waar een der treinen gereed stond, vijftien wagens lang. De Prins werd hier ontvangen door de heeren S. P. van Eeghen, Rud. Lehmann en dr. S. Sturkop, leden van het comité, en J. H. Osinga, lid der technische commissie. Door deze heeren begeleid, wandelde de Prins door de wagens, die langs het derde perron stonden. De treinen zijn vervaardigd door Werkspoor, te Zuilen, en Gebr. Beljnes, te Haarlem. In eiken wagen, omgebouwde oude waggons der S. S., zijn ligplaatsen voor tien gewonden. Voorts is er een wa gen voor de doctoren, voor het personeel en voor het materieel. De wagens hebben een groene kleur; op de zijkanten en ook op de bovenzijde, met het oog op vliegma chines, is het Roode Kruis geschilderd. Tn den keukenwagen gaf mevrouw Sturkop eenige inlichtingen. Op het perron stond voorts een nieuwe Roode Kruis-auto van het leger, welken de Prins eveneens bezichtigde. In het „Amstel-Hotel" bood het comité den Prins een lunch aan. Hier zaten mede aan de heeren S. P. v. Eeghen, prof. Hector Treub, dr. Sturkop, minister Bosboom, generaal Snijders en de adjudanten van den Prins. Te voren had Prins Hendrik een bezoek gebracht aan het nieuwe „Scheepvaarthuls" op de Prins Hendrikkade, waar hij rondge leid werd door den directeur den heer Paul den Tex. Inlijving militielichting 1916. In de hierna genoemde tijdvakken zullen van de militielichting 1916 worden in gelijfd: 1. in het tijdvak van 2—5 October 1916: a. de dienstplichtigen, toegewezen aan het dorde bataljon van een der regimenten gre nadiers en jagers of van een der overige regimenten infanterie, met uitzondering van hen, die in het bezit zijn van het in art. 70 der Militiewet bedoelde bewijs van voorge oefendheid. Deze laatsten zullen twee maanden later worden ingelijfd. b. de thans nog niet opgeroepen dienst plichtigen, die zijn toegewezen, hetzij aan de regimenten veld-artillerie, hetzij aan het korps rijdende artillerie. 2. In het tijdvak van 16 tot 20 October 1916: de dienstplichtigen, toegewezen aan de regimenten vesting-artillerie en bestemd voor het laatst in te lijven gedeelte. 3. In het tijdvak van 1 tot 5 November 1916: de thans nog niet opgeroepen dienst plichtigen, toegewezen aan de regimenten huzaren. Alleen om zeer gewichtige redenen waaronder in dit geval ook studiebelangen kunnen worden gerekend kan aan deze In te lijven dienstplichtigen uitstel van eer ste oefening worden verleend, indien zij daartoe alsnog ten spoedigste zelf hun vei- langen bij (ongezegeld) verzoekschrift aan den minster van oorlog te kennen geven, met overlegging van een deugdelijk bewijs stuk omtrent het werkelijk bestaan van de reden der aanvrage. In het verzoekschrift behoort te worden vermeld de gemeente, voor welke do dienst plichtige is ingeschreven, alsmede het korps en het korpsonderdeel, waaraan hij is toe gewezen. De dienstplichtigen zullen echter rekening moeten houden rrvct de mogelijkheid, dat het uitstel wordt ingetrokken, zoodra de om standigheden daartoe aanleiding mochten geven. Bij Koninklijk besluit is tijdelijk be noemd, bij het reserve-personeel der land macht, met bestemming voor den dienst bij de landweer, bij de infanterie der landweer, tot reserve 2de luitenant, de gepensionneer- de onder-luitenant der infanterie G. Hiem- stra, van het leger in Nederlandsch-Indië. Directeur Quellinus-school. Benoemd is tot directeur der Quellinus- school te Amsterdam de heer J. L. Lauwe- riks, directeur der Kunstgewerbeschule te Hagen in Westfalen, een Nederlander van geboorte. flederland en de oorlog* De Engelsch-Nederlandsche handel. Reuter seint ons uit Londen: In het Lagerhuis zeide Lord Robert-Cedl, dat de N. O. T. over het geheel bevredi gend werkte en dat hoewel smokkelen on vermijdelijk was de Nederlandsche wetten goed werden nageleefd om het smokkelen te beteugelen. De Britsche regeering had groo te bezorgdheid gehad wegens de groote ver mindering In den uitvoer van Nederlond naar het A^ereenlgde Koninkrijk, vergeleken bij den vroegeren uitvoer, doch er was de laatste weken een besliste verbetering waar te nemen. Hei opbrengen van visschersschepen Het voortdurend opbrengen van haringlog- gers door Britsche marineschepen heeft te IJmuiden al eenige moeilijkheden met zich gebracht. Verschillende opvarenden van zeilloggers wenschten bij het vertrek niet mede te gaan, alvorens zij zekerheid hadden verkregen, dat hun gezinnen geldelijken steun zouden ont vangen, indien hun schepen werden aange houden en opgebracht. De betrokken reeders hebben den eisch zoover ingewilligd, dat een vaste uitkeering aan de gezinnen der opvarenden hunner vaartuigen wordt gegarandeerd, indien de schepen worden opgebracht van buiten het door de Admiraliteit verboden gebied. Worden de schepen echter aangetroffen binnen het verboden water, dan zal geen uitkeering volgen, omdat de' bemanningen er zelf voor kunnen waken in verboden ge bied te komen. Met deze voorwaarden gingen de zeelie den accoord, wparna de schepen naar de yis- sdherij vertrokken. De Dinsdag te IJmuiden gehouden ver gadering van reeders van visschersvaartui gen heeft besloten tot aanneming van de voorstellen der Britsche regeering, volgens welke een gedeelte der te IJmuiden door de treilers aangevoerde versche visch door Brit sche koopers in de open markt zal worden gekocht. De Britsche regeering heeft zich' verbon den, de 7 opgebrachte treilers, die voor het prijzenhof zijn gebracht, onmiddellijk vrij te laten en de prijzenhof-procedure niet door te zetten, zoodat deze treilers binnen enkele dagen te Umuiden kunnen verwacht wor den. Conferenties te Londen. Terwijl de voorzitter van "de Nijverheids- commissie, de heer Delpoot, .reeds te Lon den vertoeft, heeft zich heden ook de heer Doyer, secretaris der commissie derwaarts begeven. Vrees voor gevaar. De mail boot „Prins Hendrik" van de maatschappij Zeeland zou gistermorgen kwart over vier van Vlissingen vertrekken. Stokers cn ma trozen weigerden evenwel in donker te va ren, waarom de boot om half zes vertrok. De bemanning van den logger MA 24 „Onderneming" heeft Zondag 7 loggers zien opbrengen en, bevreesd ook opgebracht te worden, is zij zonder vangst teruggekeerd. Eroodnood. Men schrijft aan het H.bld. Binnen eenige dagen is er in de groote steden gebrek aan wittebrood te wachten en wel in de tiende week na de bruinbrood- periode. Begonnen de bakkers op 24 Juni met een voorraad bloem, voldoende voor één week, deze is thans tot op één of twee da gen verminderd. Hier en daar stonden reeds bakkerijen stil in de afgel'oopen weken en het is te voorzien, dat thans de voorraad" niet meer toereikend is, om kleine vertragingen in de expeditie van meel aan te vullen. Als gevolg daarvan is het te verwachten dat dan de eene bakkerij en dan weer de andere 's morgens in gebreke zal blijven om het gewone versche wittebrood te be zorgen. Uit den aard der zaak wordt door de bakkers tot het laatste oogenblik alles gedaan om nog bloem te krijgen, zoodat het wel te Iaat zal zijn om tijdig de afnemers te waarschuwen. Men verontruste zich ech ter niet, want den volgenden dag heeft die bakker allicht weer bloem gekregen welke voor een ander ergens in Brabant of Lim burg ter verzending rgereed lag, zoodat dezen dan niet de bloem, doch. dezelfde on aangename verrassing bezorgd wordt. Zoo gaat deze broodloterij voort, doch trekt el- ken dag met meer nieten. De oorzaak is de volgende Sedert 24 Juni wordt er niet meer tarwe in Nederland gemalen dan in 1914 vóór den oorlog en twee maal zooveel Amerikaan sche bloem gedistribueerd als toen inge voerd werd. De bloem die uit Duitschland, Frankrijk en België kwam is echter slechts half vervangen, (door 100.000 baaltjes tarwebloem meer te distribueeren) zoodat 1/9 "ontbreekt aan het geheel. Er valt nu te kiezen tusschen af en toe een dag geen brood voor enkele steeds grooter wordende groepen broodeters, tot dat het getal van één „broodlooze" in de 9 dagen bereikt is, of een georganiseerde dis tributie van bloem, waardoor elke bakker slechts 8 brooden van de negen, die ge woonlijk besteld worden, zal kunnen leve ren, tenzijer meer bloem verstrekt kan worden tegen den prijs van hoogstens fl. 19.25. Een nieuwe bruinbroodperiode wordt niet waarschijnlijk geacht, want dan zou het noodige afval niet meer beschikbaar komen voor het vee en hieraan is in de gegeven omstandigheden nog meer behoefte. Distri butiewet 1916. Stbl. 198 bevat de wet van den 19en Augustus 1916, tot vaststelling van bepalin gen in het belang van de volksvoeding en van een doelmatige distributie van goederen. Deze wet treedt in werking met ingang van den dag na dien harer afkondiging. De nieuwe graanoogst. Men meldt uit Groningen: Van landbouwerszijde worden verschil lende bezwaren geopperd tegen de regee- ringsmaatregelen betreffende den nieuwen graanoogst. Om deze reden heeft het Dag. bestuur van den Groninger Landbouwbond een bespreking gehouden met den heer R. P. Haan, secretaris der Provinciale Brood commissie en lid der Centrale Broodcom missie. Uit deze besprekingen bleek dat men van overheidswege zich zoo veel mogelijk wenschte te houden aan den normalen gang van zaken, om te vermijden dat per sonen, welke in gewone omstandigheden bij het graanbedrijf, wat betreft de tarwe, gerst en haver, befrokken zijn, worden uitgescha keld of in hun belangen getroffen. Doordat de graanhandel in verschillende streken van ons land verschillend georganiseerd is, zal ook de tegenwoordige regeling verschillen vertoonen, met dien verstande echter, da_t zooveel mogelijk de eene streek niet bevoor deeld of benadeeld wordt ten opzichte van een andere streek. Waar aan de beurs te Groningen de qualiteits- en prijsbepaling naar het H.L. gewicht plaats heeft, zal hier aan ook- nu worden vastgehouden. De heer Haan deelde echter mede dat de qualiteits- bepaling hoofdzakelijk volgens het H.L.-ge- wicht zal plaats hebben, en dat slechts bij uitzondering een monster getaxeerd zal wor den beneden den door de regeering vastge- stelden prijs. Op den eersten beursdag waar voor de nieuwe regeling gold, werden dan ook slechts een klein aantal monsters gerst beneden den regeeringsprijs gewaardeerd. Wanneer zich de taxatie-commissie aan dit stelsel houdt, zal men niet kunnen spreken van een benadeeling der Groningsche land bouwers in vergelijking met provincies waar de granen per gewicht verkocht worden. Van landbouwerszijde werd het bezwaar gemaakt dat de taxatie-commissie eenzijdig uit handelaren of commissionair* bestond en dat er geen practische landbouwers in ven tegenwoordigd waren. De heer Haan merkt* hiertegen op, dat het zeker wenschelijk zou z^jn ook een practisch landbouwer in dezq commissie te hebben, doch dat het zoo goed als onmogelijk zou zijn een landbouwer ta vinden, in staat om evenals een gerouti neerd vakman, in een korten tijd honder- den monsters nauwkeurig te taxeeren. De handel ia zaaigranen zal aan zeer een voudige formaliteiten gebonden zijn. Zaal- granen mogen uit een gemeente vervoerd worden met toestemming van. den burge- mester dier gemeente, die hiervan opgave moet doen aan de Prov. Broodcommissie, Ook de handel buiten deze provincie zal op dezelfde wijze kunnen geschieden. Wat de aflevering betreft zal zooveel mo gelijk de vrijheid aan de landbouwers gela- ten worden. Om echter een te groote to&» vloed naar Groningen te kunnen vermijden^ zal de Prov. Broodcommissie door middel van den burgemeester de macht moeten be zitten den tijd van aflevering te regelen. Het bestuur van den Groninger Landbouwbond heeft er bij de Cenriale Broodcommissie opj aangedrongen aan de lanbouwers een ven» goeding van 2 cent per H.L. per week ulf te keeren, voor levering na 1 October, om dat dit een regelmatige toevoer zal bevoi* deren en een vergoeding voor het bewaren' van het graan en het renteverlies alleszins billijk is. Op de vraag hoeveel graan men voor hef veevoer tot zijn beschikking mag houden' kan nog geen antwoord gegeven worden, omdat dit eerst kan uitgemaakt worden wan neer de grootte van den totalen voorraad veevoer in ons land bekend is. Over het algemeen was men van oordeel dat deze regeling, in zijn algemeenen opzet althans, geen reden geeft tot ernstige klach ten. Van de uitvoering zal in deze zeer veel afhangen. Weliswaar zullen verschillende belangen misschien eenigermate geschaad worden en zullen er enkele onbillijkheden' kunnen voorkomen, maar er mag niet uit het oog verloren worden, dat de inbeslag neming der granen, in het belang van de voeding van mensch en dier, bij den tegen woordig zoo schaarschen overzeeschen aan voer, onvermijdelijk was, en dat de regee ring hierbij rekening moest houden met de tegenstrijdige belangen van verschillende groepen van personen. Meel. Bij ministeriëele missiven van 10 ei T2 Augustus is, naar aan het Hdbl. wordt '- meld, aan de meelfabrieken in den lande meegedeeld a. dat ingetrokken is het recht van voor keur bij de distributie van meel aan hen, die in de 6 maanden voorafgaande aan 1 Au gustus 1914 gewoon waren inlandsche bloem te betrekken van de meelfabrieken b. dat de minister het wenschelijk acht, dat een recht van voorkeur wordt gegeven aan de afnemers, die gedurende de laatste 3 maanden van het jaar 1915 van de meelfa brieken hebben betrokken en wel in dien zin, dat zij iedere 14 dagen als maximum kunnen ontvangen die hoeveelheid bloem, die zij in bovenbedoelde drie maanden gemiddeld per veertien dagen hebben betrokken. Veevoeder. Een dezer dagen zullen de onlangs inge stelde veevoederbureaux in de dagbladen aankondigen. Waar bestelbiljetten voor vee voeder verkrijgbaar zullen zijn. Deze biljet ten zullen binnen een zeer korten termijn, vermoedelijk uiterlijk 7 September a.s., in gediend moeten worden. Zooals de regeling thans luidt, moet elke landbouwer, elke vee- of stalhouder, elke particulier, met andere woorden, ieder in Nederland woonachtig, die voor zijn paarden, hoornvee, varkens, schapen, kippen of ander pluimvee, noodig heeft voeder-artikelen, welke van de regeö« ring worden betrokken, een bestelbiljet tee kenon, en aan het veevoederbureau van de provincie, waar hij woont, doen indienen door een handelaar, coöperatieve vereeni- ging of andere organisatie. Ook winkels zul len dus voor hun klanten door dezen getee- kende bestelbiljetten moeten indienen, daar het te voorzien is, dat weldra geen ander veevoeder, als het door de regeering be schikbaar gestelde, te verkrijgen zal zijn. Geen v e e-u i t v o e r. In een te Groningen gehouden vergade ring van veehandelaren, deelde de voorzitten mede, dat de minister van Landbouw op een met hem gehouden conferentie heeft ver klaard, dat van uitvoer van vee volstrekt geen sprake was en dat deze ook niet te verwach ten was, evenmin als consenten daarvoor 2ul/ len worden verstrekt. tfitvoer van bietenbladeren. Aangezien gebleken is, dat in sommige streken des lands bladeren van bieten wor den opgekocht, waarschijnlijk rnet de bedoe ling deze uit te voeren, brengt de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ter kenr« nis, dat deze bladeren, alsook die van knol*' len en soortgelijke gewassen worden geacKf te vallen onder het uitvoerverbod van „gra^ klaver en ander groenvoeder,'in verschen en geconserveerden toestand". De uitvoer van deze bladeren is derhalve verboden en ont heffingen van het verbod zullen niet worderi verleend. De cacao-industrie. Naar gemeldt wordt, behoort de N. V. Er ven Caspar Flick onder de cacaofabrieken, die genoodzaakt zijn wegens gebrek aait cacaoboonen thans geheel te stoppen. Jute. Naar de N. Ct. verneemt, is thans alia uitvoer van jute, onder welken vorm ook*' uit ons land verboden. Ook als verpakking, wordt de uitvoer niet meer toegestaan dait alleen in zeer enkele gevallen, onder bij» zondere voorwaarden; zoo moet bij den uit* voer van goederen in zakken er voor ingo

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2