Verspreide Berichten. KOLONIËN. "BÏNNE NLANDT" Bremen, 25 Aug. (W. B.) Het Boes- jmann-bureau bericht, dat de handelsduik- rixxrt Deutschland heden middag in de vrij haven is binnengevaren. Bremen, 25 Aug. (W.-B.). Bij de ree- 'derij is een gelukwensch ontvangen van den rijkskanselier, waarin wordt gezegd „De Duitsche techniek en de Duitsche onderne mingsmoed vieren eene schitterende over winning en leveren daarmee een nieuwen waarborg voor de onbedwingbare kracht, waarmee de Deutschland haren weg door de wereld zal gaan." Hall e a/d. Saaie, 25 Aug. (W.-B.). De geneeskundige faculteit van de universi teit te Haile heeft aan kapitein König, den gezagvoerder van de Deutschland, het docto raat honoris causa verleend op grond, dat hij de vijandelijke blokkade heeft gebroken en aan de wetenschap en de geneeskundige en scheikundige industrie heeft mogelijk ge maakt hunne plaats in het aanzien der we reld in een moeielijken tijd te heroveren. DeVlaamsche hoogescKool. Bij den pennestrijd over de Vlaamsche hoogeschool te Gent is o. m. beweerd, dat de pensioenen, welke de Duitsche regeering den Nederlandschen geleerden in uitzicht etelde, bij voorbaat op 't Belgische volk ver haald worden. „Vrij België" beweerde zelfs dit bericht „van zeer ernstige zijde" te heb ben. Van gezaghebbende zijde wordt „Het Vad." echter uit Brussel ten stelligste ver zekerd, dat die „zeer ernstige zijde" de re dactie van „Vrij België" bij den neus gehad heeft. De gelden voor het pensioenfonds toch, worden uit de middelen van het Duit sche rijk bestreden en de voorstelling, alsof zooals „Vrij België" zich uitdrukt, België „gebrandmerkt zou worden en Belgisch geld voor de betaling der pensioenen zou worden vastgesteld bij een of andere Duitsche ver zekeringsmaatschappij, is absoluut onjuist Norman Angel 1. Dat de bekende Engelsche schrijver Norman Angell tot anderhalf jaar tuchthuis straf veroordeeld is, zal hen, zoo schrijft Het Vaderland, die dezen oprechten vredes- en waarheidsvriend kennen en waardeeren onder de huidige omstandigheden niet zoo heel sterk verwonderen. Zijn boek „The Great Illusion", dat eenige jaren vóór het uitbreken van den grooten oorlog verscheen, had hem den haat van de oorlogspartij in Engeland op den hals gehaald, het wend in alle talen der wereld vertaald, en In hon derdduizenden exemplaren verkocht. Als overtuigd pacifist is hij er nooit voor teruggeschrikt de kuiperijen van de Engel sche militaristen te onthullen. Zijn waar schuwingen hebben echter weinig uitge werkt. Het Engelsche volk dat eigenlijk vredelievend van aard is, zag zich tegen zijn zin in den oorlog betrokken. Norman Angell bleef desniettemin tegen de partij van den oorlog getuigen, dat de Engelsche regeering dit met leede oogen aanzag, is begrijpelijk. Nu is hij voor geruim en tijd onschadelijk gemaakt. „Avanti" meldt, dat hij geheel van de buitenwereld is afgesloten en geen ver gunning krijgt een brief te schrijven. Wellicht zal het nageslacht voor dezen martelaar Van de vredesgedachte, van het geloof in de betere hoedanigheden des men- Bchen, een gedenkteeken oprichtenl Oost-I ndië De weerbaarheid van Indlê. Aan de N. Rott. Ct. wordt uit Soeraba- ja geseind: De Singapore Frée Press zegt over het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp betreffende de invoering van dienstplicht voor Europeanen en inlanders in Nederl.- Oost-Indië, dat de voorgestelde sterkte van het leger zeer klein is in vergelijking met het totale bevolkingscijfer van Java en Ma- doera en ook in vergelijking met hetgeen een goed georganiseerde, rijke en sterk be volkte vijandelijke mogendheid, die de zee beheerscht, zou kunnen bezigeft om Java aan te vallen. De weerbaarheid van een kolonie hangt af van de kracht der koloniseerende natie en nog meer van haar vermogen om de ge meenschap open te houden. In deze dagen van snelle verbindingen hangen de kracht en de veiligheid van een kolonie van het moederland af. Kamerverkiezingen. De heer W. O. A. Koster heeft voor de hem aan geboden Kamercandidatuur in het district [Weststellingwerf bedankt. (N. R. Ct.) De Liberale Kiesvereeniging te Ooster- fiout besloot geen candidaat te stellen voor de a.s. Kamerverkiezing. Burgemeester en gemeente secretaris. In de raadsvergadering te Heilo deelde de burgemeester, jhr. N. van Poreest, mede, dat hij, ingevolge een on derhoud met den commissaris der Ko ningin, met ingang van 1 Juli, wanneer zijn benoeming tot burgemeester verlengd zal snoeten worden, ontslag aanvraagt als se cretaris, aangezien de commissaris het niet gewenscht oordeelt, dat de beide functies In één hand vereenigd blijven. Marine-personeel. Aan Het Volk wordt uit Den Helder gemeld: De opperbevelhebber van land- en zee- Klacht, generaal Snijders, heeft onderstaan de circulaire verzonden. r?Het is ©ij geblekep, dat het hoofdbestuur van den Bond van Zeemiliciens in overleg en samen met den Bond voor» minder mari ne-personeel geschriften aan boord ver spreidt, waarvan de inhoud afbreuk doet aan de handhaving eener goede krijgstucht, ter wijl het meer in het bijzonder eenige malen mijn aandacht heeft getrokken, dat uit het Correspondentieblad van genoemden Bond een hoogst onmilitaire geest sprak. Is zulks onder gewone omstandigheden reeds ontoelaatbaar, in nog meerdere mate is dat het geval in de tegenwoordige ern stige tijden, waarin onvoorwaardelijk op ieders medewerking gerekend moet kunnen worden. Door mij wordt in verband met het vorenstaande verboden om schrifturen en periodieken van den Bond van zeemiliciens in bezit te hebben, te lezen en te versprei den aan boord van Hr. Ms. schepen en bij inrichtingen of onderdeelen van de Marine aan den wal. Uitingen van het vereeniglngsleven zullen onder geenerlel form aan boord en bij in richtingen of onderdeelen van de Marine aan den wal mogen worden geduld. Mits dien wordt u uitgenoodigd uw toestemming te onthouden aan elke handeling die van den Bond van zeemiliciens uitgaat." Nederland en de oorlog* Het gestook van de XXe Siècle. Bij een bericht van de „Maasbode" dat het Duitsche stoomschip „Lulea" (2417 ton) uit de haven van Rotterdam is uitge varen, teekent de „XXe Siècle" aan: „Dit is het zeventiende in Nederland ge ïnterneerde Duitsche schip, dat er in ge slaagd is te ontsnappen." De opmerking is eenvoudig een domheid, zegt de N. Ct. Vreemde handelsschepen die zich bij het uitbreken van den oorlog in onze havens bevonden, zijn natuurlijk niet „geïnterneerd"; zij waren en zijn vrij om hier te blijven of te vertrekken, naar nun goeddunkt. Het spreekt vanzelf dat de Duit sche handelsschepen er de voorkeur aan ge geven hebben niet uit te varen de Noord zee is voor hen allergevaarlijkst terrein. Nu en dan echter waagt een het er eens op; de Lulea schijnt reeds het 17de te zijn. Maar van een ontsnapping uit intemeering is hier bij geen sprake: over de vrijheid van deze schepen om te vertrekken hebben de Ne- derlandsche autoriteiten niets te zeggen, in dit opzioht rust op hen geenerlei volken rechtelijke of onzijdigheids-verplichting. Dit is een waarheid die aan het welgezin de Belgische blad onbekend kan zijn. Maar wat doet dat er toe als het de gelegenheid schoon ziet om in Frankrijk iets onaange naams voor Nederland te zeggen? Onze graanschepen. Naar de N. R. Ct verneemt bedraagt het aantal graanschepen, dat door Engeland vrijgelaten wordt, 38, waarvan er 36 voor Rotterdam en 2 voor Amsterdam bestemd zijn. Een dezer stoomschepen, de Drieber gen, is gisterochtend reeds te Rotterdam aangekomen. De overige worden de eerst volgende dagen verwacht. De meelnood. Het doorlaten der graanschepen zal, naar aan het N. v. d. D. van bevoegde zijde medegedeeld werd, ontspanning geven in den thans heerschenden meelnood. Toch zal het nog wel een week duren, voordat het broodkoren, dat deze schepen aanvoeren, in de bakkerijen is. Met het uitladen door de graan-elevators, de distributie en het ver werken in de meelfabrieken gaat wel eenige tijd heen. Een aantal kleine bakkers, die meel koo- pen van het geld, dat ze met den brood verkoop verdienen, beleven thans ernstige tijden, daar de meelprijzen zeer gestegen zijn. Zij kunnen wel Amerikaansch meel krijgen, maar zoo duur, dat zij dit niet kun nen verbakken binnen de vastgestelde broodprijzen. Tot dusver zijn bij de levens- middelen-commissie nog geen berichten in gekomen, dat bakkers hun werk hebben moe ten staken. Gebruik van den aardappel- oogst. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt ter kennis van alle belang hebbenden bij den handel in en bij de ver werking van aardappelen, dat na eene be spreking met de betrokken vereenigingen en oommissiën van toezicht door hem in hoofdlijnen de volgende regeling is vastge steld ten einde de voorziening van het bin nenland met aardappelen voor het jaar 1916- 1917 zooveel mogelijk te verzekeren. 1. Naar het rich laat aanzien zal de oogst van de in Nederland onder gewone omstan digheden verlangde soorten consumptie aardappelen voldoende zijn voor binnen landsch verbruik, maar geen overschot voor uitvoer overlaten, zoodat de uitvoer van deze aardappelen dan ook niet kan worden toege staan. 2. Aan de aardappelmeelfabrieken is voorloopig toegestaan de vermaling van 8,2 miUioen HL. fabrieksaardappelen onder ver plichting van het geproduceerde meel 50 ter beschikking van de Regeering te houden en onder voorwaarde, dat de verdeeling de zer 8,2 millioen HL. over de speculatieve en coöperatieve fabrieken door deze onderling wordt geregeld, hetgeen reeds is geschied. Voor zoover de fabrieken nog niet over het kwantum aardappelen, waarvan de ver maling is toegestaan, beschikte, zullen ze die op de vrije markt kunnen aankoopen. 3. Naast de bovengenoemde in Nederland gevraagde consumptieaardappelen en de hoeveelheid van 8,2 millioen HL., waarvan de vermaling aan de fabrieken is toegestaan, blijft er, naar het zich laat aanzien, nog een aanzienlijke hoeveelheid aardappelen over, hoofdzakelijk bestaande uit fabrieksaardap pelen en daaraan verwante soorten, die on der gewone omstandigheden hun weg vilden óf naar de aardappelmeelfabrieken en dro gerijen óf naar den exporteur. Het ligt in de bedoeling deze Hoeveelheid dienstbaar te maken aan het vormen van eene reserve voor binnenlandsch verbruik in het algemeen en in het bijzonder van eene reserve van die soorten, welke kunnen duren tot de maanden Mei en Juni. Ten einde de belangen der volksvoeding zooveel mogelijk te dienen zonder die van verbouwers, aardappelmeelfabrikanten, aard appeldragers en exporteurs al te zeer uit het oog te verliezen is het de bedoeling, zoover de grootte der voorraden en de prijzen der aardappelen zulks toelaatbaar doen schij nen, de verwerking of de export van de ge noemde fabrieksaardappelen en daarmede verwante soorten op nader vast te stellen tijdstippen toe te 6taan onder voorwaarde, dat door fabrikanten en exporteurs eene ze kere hoeveelheid van voor binnenlandsch© consumptie geschikte soorten ter beschik king van de Regeering worden gesteld te gen nader vast te stellen prijzen. Voor zoover genoemde fabrikanten en ex porteurs de ter beschikking te stellen aard appelsoorten niet bezitten en bezwaar heb ben om ze zelf aan te koopen, zal de Aard- appelenvereeniging daarbij hare bemiddeling verleenen. Eene nadere uitwerking dezer regeling zal te zijner tijd ter kennis van de belangheb benden worden gebracht. .Uitvoer van boonen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft, gelet op zijn beschikking van 12 Augustus 1916, houdende bepalin gen betreffende den uitvoer van verschillen de soorten boonen, onder intrekking van het bepaalde sub VI van bovengenoemde be schikking, vastgesteld, dat de exporteurs van Hinrichs Riesenboonen en van alle andere in meergenoemde beschikking niet vermel de soorten stamspersieboonen verplicht zul len zijn, voor elke 100 K.G. dezer boonen, waarvoor zij consent aanvragen, beschikbaar te stellen voor binnenlandsch gebruik 35 K. G. witbloeiende pronksnijboonen tegen den prijs van 6 cents per K.G. of 35 K.G., enkele spersieboonen zonder draad tegen den prijs van 11 cents per K.G. of *35 K.G. dubbele spersieboonen tegen den prijs van 6 cents per K.G. Rogge. Te Deventer is sinds eenige dagen geen roggebrood meer verkrijgbaar. De rogge van den ouden oogst is opgebruikt en de nieuwe nog niet voor de distributie beschikbaar. Beetwortelen en suiker. De minister van Landbouw, Nijverheid en handel heeft bepaald, dat het is verboden beetwortelen en suiker anders dan in me- lassevorm te verwerken op spiritus. Suiker. Te Arnhem en te Deventer begint zich het gebrek aan suiker steeds meer te doen ge voelen. In Arnhem is zoo weinig suiker, dat wanneer er niet wordt aangevoerd, de vol gende week ge en winkelier nog suiker ten verkoop zal hebben. De Arnhemsche Ver- eeniging voor Handel en Nijverheid besloot" een adres tot den burgemeester te richten met verzoek suiker te bestellen. Onkruid in broodkoren. Naar aanleiding van het ook door ons meegedeelde verhaal betreffende het vuil, dat in regeeringsgraan gevonden was, schrijft een graanhandelaar aan de Msb. Voor een groot deel is daarvan de regee ring schuld. Vóór den oorlog was de handel in tarwe en rogge uitsluitend in handen van graan handelaren, die bijna zonder uitzondering in het bezit zijn van machinale reinigings inrichtingen, die al dat vuil verwijderen. Al die reinigingsinrichtingen liggen bijna zonder uitzondering stil, omdat het Rijks- distributiebureau heeft besloten om de tar we voor ongebuild tarwemeel uitsluitend aan molenaars te verstrekken. De meelfa brieken, die daaronder ook behooren, kun nen natuurlijk prima reinigen, maar al die dorpsmolenaars malen dat rommeltje zoo als het komt maar lustig tot meel. Dito gaat het met de rogge, bij welk artikel de Brood-commissies met de burge meesters de lakens uitdeelen. In dit artikel vindt men ook nog veel van het zoo gevaar lijke moederkoren, en vooral bij inlandsche rogge rattendrek, wat soms 1 kilo en meer per -hectoliter bedraagt. Wanneer Gezondheidscommissies hieraan hun aandacht eens willen wijden, zal er gauw verandering komen, want maagkwalen en erger nog besmettelijke ziekten kunnen niet uitblijven. Het opbrengen van vissch'ers- schepen. Te Vlaardingen is binnengekomen het loggerschip „De Vijf Gebroeders" (Sch 62) van de reederij P. J. van Leeuwen, waar van de schipper K. den Heijër, rapporteerde met ïiog drie Nederl. loggers te zijn opge bracht. Doordat des nachts de tros brak, wist de Sch 62 te ontkomen. Postpakketten in beslag genomen. Ten vervolge op zijn mededeeling, voor komende in de St.-Ct. van 5 Juli no. 156, brengt de minister van Buitenlandsöhe Za ken ter kennis van belanghebbenden, dat aan boord van de Noordam, de Nickerie, de Oranje-Nassau, de Rindjani en de Insulinde door de Britsche autoriteiten postpakketten zijn in beslag genomen, welke zijn aange duid op een lijst in de St.-Ct. no. 200. Briefport naar bezet België. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt bekend dat het port der brieven naar het door Duitschland bezet ge deelte van België bedraagt: 12 cent voor een gewicht van niet meer dan 20 gram en 7 lA cent voor elk gewicht van 20 gram of gedeelte van 20 gram daarboven. Wegens ontoereikend gefrankeerde brieven wordt twee maal het ontbrekend bedrag van de geadresseerden geheven. Hèt port der brie ven voor de Nederlandsche-consulaire amb tenaren, behoort steeds, volgens bovenbe doeld tarief, bij vooruitbetaling te worden voldaan. Fransche kinderen. Thans is ook voor Zeeland een comfté opgericht voor huisvesting van kinderen uit Noord-Frankrijk. Naar Frankrijk terug. Gisteravond kwamen te Vlissingen een 150-tal Fransche vrouwen en kinderen en ©en paar mannen aan, die reeds voor den oorlog in Brussel woonden of er gedurende den oorlog van andere deelen van België of Noord-Frankrijk kwamen. Hun doel is over Engeland naar Frankrijk te gaan en daar hun mannen en familieleden terug te vinden. Daar eerst Maandag de mailboot vertrekt zal dan het eene deelteerst kunnen vertrekken maar anderen moeten nog langer te Vlis singen Vertoeven. Het leven in Brussel noemden allen schrikbarend duur. Pluimvee. In verband met de aangekondigde opening der grenzen voor pluimvee, was de aanvoer ter kippenmarkt te Barneveld gisteren groo- ter dan ooit te voren. En hoewel de prijzen ook ietwat hooger waren dan de vorige week, schrijft de N. Ct., voldeden deze toch niet aan de verwachtingen der talrijke kooplui, die reeds in 't begin der week groote par tijen tegen flink verhoogde prijzen hadden opgekocht en die nu bijna of iïi 't geheel geen winst konden maken, of die zelfs met hun beesten bleven zitten. Dit was ook het geval met een paar confi- seurs-cuisiniers, die naast hun gewone be drijf, ook tijdelijk dat van kippenkoopman hadden uitgeoefend en die al hadden bere kend hoeveel honderden gulcfèns zij op hun kippetjes zouden verdienen, als zijden te verwachten prijs konden besommen. Thans bleken de beestjes echtetr voor de door hen gevraagde prijzen onverkoopbaar, zoodat het zoete winstje nog slechts in hun verbeelding bestaat. Zeppelins boven ons land. Nadat gistermorgen te 6 uur op den Pie tersberg een Zeppelin was waargenomen op zeer groote hoogte, verscheen om halfzeven uit het Noordoosten, koersende naar Zuid west, weer een Zeppelin. Eerst als een streep werd hij al grooter en grooter. De twee schuitjes waren te onderscheiden, af en toe hoorde men den motor snorren, tot hij te half acht plotseling draaide, daalde en in Zuidelijke richting dreef. Honderden men- schen waren op de been om het ongewone schouwspel gade te slaan. Hij volgde geheel de grens van ons land. Van militaire zijde deelt men aan het N. v. d. D. mede, dat het luchtschip dat boven Amsterdam vloog, in N.O. richting over de stelling is getrokken; in verband met de aan zienlijke hoogte, waarop het zich bewoog en de duisternis, hebben de militaire auto riteiten het nutteloos geacht er op te schie ten. Het gedaalde vliegtuig. Het gisteren bij Schoondijke gelande vliegtuig is, naar de Middelb. Ct. meldt, een Fransch vliegtuig, gemerkt A 4—9396. Het was bemand door een Engelsch officier. Na de landing overgoot de vlieger de machine met petroleum en vroeg#aan de omstanders om lucifers, doch deze werden hem niet ver strekt. De vlieger moest naar Nederland wijken, daar de motor niet meer werkte, en de twee dekker hevig beschoten werd. Over de grens gekomen. Gistermorgen is bij Lobith een Duitsche deserteur over de grens gekomen. Door over den Rijn te zwemmen wist hij den Nederland schen bodem te bereiken. Maat ij. van Weldadigheid. Van voorgenoemde maatschappij ontvingen wij het jaarverslag over 1915 met het verslag van het verhandelde op de laatstgehouden algemeene vergadering. Uit het jaarverslag stippen wij aan, dat de oorlogstoestand ook op de Maatschappij ongunstige invloeden blijft uitoefenen. De levensvoorwaarden voor arbeiders en ambtena ren waren ongunstig; hun werd een toeslag ver leend. Was de oogst in 1915 over het algemeen bevredigend, men vreest dat tengevolgé van het niet verkrijgbaar zijn van kunstmest, speciaal ohilisalpeter en ammoniak, de oogst in 1916 aanmerkelijk minder zal zijn. De 5 Rijksscholen in de Maatschappij, waar aan 16 leerkrachten zijn verbonden, werden be zocht door 456 leerlingen. Herhalingsonderwijs aan die scholen gegeven werd gevolgd door 77 leerlingen. De jongens vinden voorts gelegenheid zich op velerlei gebied te bekwamen. Voor zoover de Maatschappij niet over die onderwijsinrichtingen beschikt bestaat daartoe gelegenheid o.a. aan de Ambachtsschool te Steenwijk, de Normaal school aldaar en de Rijksrietvlechtschool te Noordwolde. Op het Algemeen Bureau der Maatschappij worden de jongens, die daar werkzaam zijn, te vens tot boekhouder opgeleid, waartoe zij ge regeld les ontvangen van den algemeenen boek houder. Door den opzichter der gebouwen te Fre- deriksoord werd aan 9 leerlingen les gegeven in rechtlijnig- en handteekenen. In het „lokaal gewijd aan onderwijs en ont spanning" te Willemsoord werd aan 18 meisjes een cursus gegeven in Landbouwhuishoudkunde. Aan 38 leerlingen werden cursussen gegeven in landbouw- en fruitteelt (snoeien), welke cur sussen door het Rijk gesubsidieerd werden. Reeds geruimen tijd deed zich de behoefte te Fredriksoord gelden aan een geschikte locali- teit, waarin de verschillende cursussen konden gehouden worden. Dank zij eene ruime bijdrage van een belang stellende was men in staat te Frederiksoord een gebouw te stichten voor onderwijs, ontwikkeling en ontspanning, welk gebouw den 3en Mei feestelijk werd ingewijd. De dennen op de ont gonnen gronden in Boschoord groeiden uitstej kend. Voor de ontginning: kwamen ongeveer J HA. gereed, die dit jaar beplant worden. Ongel veer 5 H.A. eikenbakhoutbosch werd tot dennen, bosch omgevormd. Twee HA. dennenbosch werd verkocht voor de som van 3376. De vrijboeren hadden een gunstig jaar. Twee nieuwe vrijboer woningen werden bijgebouwd. Op Erica werd weder 3 HA. heideveld aan gelegd tot bouwland, zoodat th'ans dit complex, samen groot 18 HA., geheel ontgonnen is tot bouw- en weiland. Overigens werd niet veel aai* ontginning gedaan, wegens gebrek aan werk volk. Ook kwam het in deze tijden, nu de kunst mest moeilijk te verkrijgen en zeer duur is, ni&( gewenscht voor. De berichten omtrent de Gerard Adriaan van Swieten-tuinbouwschool zijn opnieuw gunstig* De tuin ontwikkelde zioh bijzonder goed. Op de verlies- en winstrekening van de Maat schappij komt een saldo verlies voor, grool 3940. Daar de Mij. zware jaren tegemoet gaat, wordt in het verslag met klem aangedron gen op steun. Bestuursvergaderin g N. V. B. (Slot), Het bestuur besloot afwijzend te beschikken op het verzoek van Ajax (Amsterdam) om bij keuze tot eerste-klasser te worden gepromoveerd. Ten opzichte van de toelaatbaarheid van de 3e-elftallen van tweede-klasse-clubs en 2e-elf- tallen van 3e-klasse-clubs werd nader besloten, dat zoodanige elftallen, die reeds eerder in da N. V. B. competities uitkwamen, daarin kunnen bb'jven gehandhaafd en met nieuwe elftallen vart dien rang naar omstandigheden van plaatselij ken aard of competitiebelang zal worden ge handeld. Aan de vereeniging Middelburg, combinatie van Zeelandia en M. V. V. O., werd in dit ver band, toegestaan met drie elftallen uit te komen, nJ. een in de eerste, een in de tweede en een in de derde klasse der Zuidelijke afdeeling. De vereeniging Olympia (Gouda) werd bij keuze tot de tweede klasse gepromoveerd. Op een gelijk verzoek van de Stormvogels (IJmui- den) werd afwijzend beschikt, eveneens op dat van Doetinchem en H. S. C. (Hoogezand). M. S. V. (Maastricht) werd tijdelijk in de le klasse en N. A. C. 2 tijdelijk in de 2e klasse van het Zuidelijk district ingedeeld. Als afgevaardigde ter algem. vergadering van den R.-K. V. B. werd benoemd de heer Van Bel. In verband met het voeren van nadere onder handelingen met de Fedëratie van R.-K. Bonden werd een commissie tot dit doel samengesteld, bestaande uit de heeren Warner, Engelberts, Kips, Van Bel en Kalma. De heer Buskop werd herbenoemd tot voor zitter der scheidsrechterscommissie. De tentoonstelling te Enk huizen. De historische tentoonstelling in den Drommedaris wordt goed bezocht. Hel getal betalende bezoekers is reeds gestegen tot bijna 4000. In De Nederlander vertelt Joh. E. H. te A. van een oefenaar, dien hij heeft ge hoord. In het gangpad tusschen de schaars be zette stoelen van 't zaaltje in een achterbuur' heen en weer loopende, sprak hij „Weten jullie wel hoe of de paarlen uit de mosselen worden gehaald Niet Nou, ik zal 't je vertellen Dan worden ze in 'n bak gelegd in de zon en de zon blijft er op schijnen, tot er van het vlcesch niks meer over is, en den gfOOit men er helder water over. Zie je, en als ze dan dat rotte vleesch en de schalen hebben weg genomen, dan b'ggen van onderen de paarlen I Begrepen Ja, als je daar nou de daadzaak en de hebbelijkheid maar van Yatten magEn niet alle mosselen hebben paarlen I Lang niet, hoor I Ach, als je nog zoo'n naampje op je voorhoofd geschreven hebt staan van dominee of ouder ling houteling moesten die menschen hee- ten dan is 't nog niks met je gedaan. Ja, en dan willen die lui nog, dat je bij hullie aange nomen wordt en belijdenis doet. Wat aanne men, wat belijden? Ach, als je maar eerst eens goed in je harten-straatje gekeken hebt. Nou, dan hoef ik je niks meer te vertellen. Wel, wel, wat zullen er weinigen behouden wordenDat merk ik hierwie komt luisteren Temet nie mand. Ja, die beweeglijke woorden van lui, die gestudeerd hebben, die willen ze nog aannemen* Gestudeerd, bah I Alsof 't niet heel ergens an ders vandaan moet komen als uit je hoofd en de boeken T Ze zullen 't merken, als ze uit hun dooie lijf zijn uitgestapt I D'r werd me eens gevraagd om te bidden met 'n vrouw, die op sterven lag. *k Zeidenk je, dat ik kom bidden bij iemand, die de verdoemenis al hoort ramme len L Dank je stichtelijk I Neen, als je 't ge had hebt, zooals ik, dat je van 's nachts half twaalf tot half drie ligt te kermen op je bed en dan eindelijk ruimte krijgt, dat 's andere kost. Maar daar blijven de menschen koud van! M*n eigen moeder, 'n groenvrouw, vroeg 'n uur voor d'r dood, of we er om denken wilden, dat de spruitjes waren opgeslagen. Zoo ging ze de hel in Eenoudevos. Een 83-jarige te Tiel werd gisteren met een auto van zijn werk' gehaald, ten einde voor de 25ste maal zijn straf te ondergaan ais strooper. Vingerafdrukken. Als daders van de inbraken in het pakhuis van den heer K. aan de Nieuwe Groenmarkt te Haar lem, en in het kantoor van de Haarlemmer- oliefabriek, Anthoniestraat aldaar, eenige maanden geleden gepleegd, zijn thans be kend geworden de zioh reeds in het Huis van bewaring bevindende inbrekers K. en Zv Het vingerafdruk-systeem bewees hier goeden dienst. Beiden legden een volle be kentenis af. De diefstal van 650 0. Gis teren is te Amsterdam gearresteerd de dadeT van den bekenden diefstal van 6500 teji Eindhoven. Op hem werd nog 1000 ge.; vonden, hij deelde mede, dat hij 100Ö aan zijn ouders had gestuurd. De politie' te Eindhoven heeft zijn overbrenging ver. zocht. 11 Een oplichter. Te Kampen Is de; hand gelegd op zekeren E. F. v. d. B., uil Raalte, verdacht van oplichterij bij verschil, lende ingezetenen. - Smokkelen. In het UlvenhoutschV bosch (N.-Br.) zijn door den rijksveldwachte^ twee Belgische dames aangehouden, diej voor 50 aan kant en sajet om het lichaam^ hadden gebonden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2