RIJN- en MOEZELWIJNEN "stadsnieuws.* KOOPT UWE J. A. SCHOTERMAN Zn, Uit den omtrek. Verband van bet Grond \v ets- partikel met de voorstellen der Staatscommissie. Een orr/orbrekdbjk verband tusschen het .ibans voorgestelde art. 192 der Gron*iwe>t en fo© overige voorstellen der Staatscommissie zou &>p staatsrechtclijlocn grond moeten worden al gewezen over voorstellen tot uitvoering" ceiver [grondwettelijke bepaling die nog niet is^ aoav- genomcav ia debat uitgesloten. Dergelijke voorstellen zijn dan ook wel door de Staatscommissie gedaan, maar zij zijn door fde regocrang niet overgenomen. Indiening van dergelijke voonstellen zou ook daarom g een zin hebbon, omdat de Sta ten-Generaal in hunrvo to gen woordig-e samenstelling daarover niet te 'bo- •b'ssen hebben. Het doel met de instelling der Staatscommis sie wa»s te beproeven of door gemeen overleg en bespreking von alle concrete vraagstukken, dde zich bij een wettelijke regeling hoofdzake lijk van het leger onderwijs kunnen voordoen, fien grondslag" z«ou kunnan worden gevonden roor een compromis, dot do verschillende par tijen zou kunnen bevredigen. Mocht dit gelukken, don zou ook een grond wettelijke bepaling- kunnen worden ontwonpen vraanop verder kan w-orden voortgebouwd. De poging ia boven verwachting geslaagd. Doet men nu, hot Grondwetsartikel aanne mende, tegelijkertijd uitspraak over de overige voorst ellen der Staatscommissie? Zeer zeker niet. Het gezag dat aan die leden der Staatscom missie toekomt is waarborg dat de partijen *3ch in hoofdzaak aan het gesloten compromis «uilen houden. In dien zin geeft het Grondwetsartikel een belofte voor de toekomst. Pacificatie. Van do zijde van <ie leden, die zich met het wgoeringisvo ousted niet konden voreenjgen, werd betoogd, deit aanneming daarvan niet zal leiden tot pacificatie. De .politieke strijd die op hot gebied van het onderwijs gevoerd v.ordt, is naar hun inzien het noodzakelijk gevolg van bet beslaan van twee lijnrecht tegenover el kaar staande kr/ervsb esdhc u wirypen. Terecht werd van ajyiore zijde in het lidht ge steld, dat verzoening tusschen twee tegenover- gestelde levensbeschouwingen door niemand ven de aamemiryg van het r-qgeeringsvoorstel wordt verwacht. Men verlangt tot afweer van de propaganda van den geestelijken 1-egenstander, Staatssteun. Het is eene erkentenis, dat men in de krachl van eigen overtuigiryg weinig gelooft. Waar het 'bovenal oen miskenning van wat do taak der overheid in een land, waar de al- geheele vrijheid van geestesrichting wordt* hooggehouden, moot zijn- De minister ducht echrfér geenszins de gova- ;en, die men vreest. Hij is overtuigd, dot de politiek© schoolstrijd door aanneming van het regeerings- voorstel zal zijn geëindigd. Berichten. 0e Staatscourant van Dinsdag 5 Sep tember bevat o.m. het volgend Kon. besluit op verzoek eervol ontslagen mej. J. M. C. Huijs als directrice van het Post- en Tele- graafkantoor te Venray. De N. Ct. verneemt, dat hedenochtend (Woensdag) H. M. de Koningin te Den Hel der zou arriveeren tot een driedaagsch be zoek aan deze gemeente en de eilanden. Aan den reserve 1ste luitenant J. Moorman van het regiment Grenadiers is twee maanden verlof verleend, ten einde ge durende dien tijd te worden toegevoegd aan den benoemden Gouverneur van Suriname. Salarisherziening Hooger- onderwijs-personeel. Het hoofdbe stuur van den Algem. Nederl. Ambtenaars- ■bond ontving van den Minister van Binnen- üandsche Zaken de mededeeling, dat maat regelen in voorbereiding zijn, welke tot een iverbeterde regeling van de salarieering van het personeel aan de Rijksuniversiteiten en de Technische Hoogeschool kunnen leiden. Het hoofdbestuur heeft hierin aanleiding gevonden den Minister te verzoeken den 'bond in de gelegenheid te willen stellen 'de concept-salarisherziening te bestudeeren ,en eventueele wenschen zijner leden voor 'de vaststelling aan den Minister te doen 'toekomen. Naar nader gemeld wordt zullen In '1917 voor den Indischen dienst niet acht studenten (candidaat-mijningenieurs) in op leiding worden genomen, maar zullen in den loop van dat jaar acht gediplomeerde inge nieurs worden uitgezonden, om te worden .benoemd tot ingenieur bij het mijnwezen. Op 71-jarigen leeftijd is te Arnhem overleden jhr. W. C. Godin de Pesters, oud kapitein der artillerie. J. F. v a n G i n k e I. f Te 's-Graven- hage is uit Ned.-Indië bericht ontvangen van het overlijden van den heer J. F. van Ginkel, president van de wees- en boedel kamer "te Padang. Nederland an de oorlog* OorlogswinstbeSastsnga Naar wij vernemen zal de oorlogswinst- belasting vermoedelijk ruim 400 millioen gulden opbrengen. Koeten Oistributiewet. Naar aanleiding van het feit, dat de kosten van de Distributiewet, welke voor rekening van de gemeenten komen (Vio deel der totale (costen), steeds drukkender worden, hebben 'de burgemeesters van Eindhoven en Woen- sel het initiatief genomen om te 'trachten van de regeering te verkrijgen, dat deze kos ten van de schouders der gemeenten worden ?efgenomen. Voor de gemeente Eindhoven jen omliggende gemeenten bedragen die kos ten ongeveer 50,000 per jaar. De beide burgemeesters trekken aldus 'de N. R. Ct. het land door om gemeenje- besturen, welke, onder ongeveer dezelfde omstandigheden verkeeren. voor hun plan te winnen. Met dit doel hebben zij gisteren de gemeente Zaandam bezocht, welker bestuur zijn instemming met het denkbeeld betuigde. Van daar gingen zij naar Enschede en an dere plaatsen. Het doel is, in een audiëntie, welke reeds is aangevraagd, met de regeering te over leggen, op welke wijze de gemeenten van dezen drukkenden last zouden bevrijd kun nen worden. Uitvoerverboden. Verboden is de uitvoer van steenkolen- teerresidu, voorts van paardenhaar, en daar uit of daarmee vervaardigde artikelen, van appelen en peren, ook in verduurzaamden toestand. Verder is bepaald, dat het eenige artikel van het Koninklijk Besluit van 8 Jan. 1916 Stbl. No. 10 wordt gelezen als volgt: de uitvoer van stearine en andere vetzure parafine, Borneo-talk, China-talk, Japan talk, aardwas en ceresine, benevens van was van plantaardigen oorsprong o.a. Cor- nouba-was, alsmede mengsel en producten van deze artikelen is verboden. Eindelijk is bepaald, dat het eenige artikel van het Kon. Besluit van 19 Jan. 1915 Stbl. No. 21 wordt gelezen als volgt: de uitvoer van fosfor-zuur- houdende meststoffen en stoffen, welke voor de bereiding daarvan kunnen worden ge bruikt, is verboden. De vastgehouden graanschepen Het bericht van de N. Ct. dat aan lig gelden voor de vastgehouden graansche pen aan de Britsche havenautoriteiten on geveer een half millioen moest worden be taald, blijkt op een misverstand te berusten. Er is voor deze schepen geen liggeld be taald, maar de Nederlandsche Reedersveree- niging begroot de schade, door het opont houd geleden, op een half millioen en heeft aan de Regeering een vergoeding tot dat be drag verzocht. Getorpedeerd Te Rotterdam is bericht ontvangen, dat de Hull-boot „Rievaulx Abbey", die Za terdagnacht van daar vertrok. Zondagmid dag gezonken is; men vermoedt: getorpe deerd. Het eerste. In de Scheveningsche visschershaven is gistermorgen binnengekomen de Sch. 378, genaamd „Energie", schipper Nic. Pronk, reeder de heer J. J. de Niet, met 28 last haring. Dit is het eerste vaartuig, dat van de door de Engelschen opgebrachte Sche veningsche visschersvaartuigen, na de op heffing van de aanhoudingsmaatregel is teruggekeerd, na 14 dagen te Grimsby ver blijf te hebben moeten houden. Men ver wacht Zaterdag de meeste der aangehouden visschersvaartuigen terug. In den afgeloopen nacht zijn nog uit Schotland te IJmuiden teruggekomen de stoomkorders IJM. 15 Eveline van de Maat schappij Mercurius en IJM. 131 Eendracht II von de Maatschappij met gelijken naam. Vier der te Aberdeen vrijgelaten Neder landsche visschersschepen zijn te Vlaardin- gen binnengekomen. Weer opgehouden. De schipper van het Scheveningsche vis- schersvaartuig „Geertruida", dat door een Duitsohen onderzeeër in den grond geboord werd, en die met 2 kameraden naar Duilsch- land werd medegenomen, zijn in vrijheid ge steld, doch aan de grens opnieuw opgehou den, daar hun papieren niet in orde waren. Schapen. De regeering heeft aan de Geldersch- Overijselsche Maatschappij van Landbouw toegestaan 500 schapen uit de provincie Gelderland uit te voeren. Verboden invoer noar Pruisen. Men schrijft van de Geldersche grens aan het N. v. d. D.: De Duitsche overheid is begonnen krach tige maatregelen te nemen tegen den sluike- llngschen invoer van levensmiddelen, zooals boter, vet, zeep, spek, olie, welke in den laatsten tijd van uit Holland naar Pruisen plaats heeft met voorbijgaan der Z. E. S. te Berlijn. De politie heeft last gekregen alle zendingen en partijen welke handelaars over de grenzen brengen in beslag te nemen en deze personen te vervolgen. De smokkelarij heeft tengevolge, dat de maatregelen om een gelijke verdeeling der levensmiddelen onder de bevolking te verkrijgen, schipbreuk lijden. Verduurzamen van groenten. De minister van landbouw heeft een uit gebreide regeling van het bedrijf van hef verduurzamen van groenten vastgesteld, waarbij wordt verboden in eenige onderne ming voor het verduurzamen van groenten, groenten op eenige wijze te verduurzamen, tenzij in een onderneming bij de rijkscom missie van toezicht als bedoeld in de sta tuten der vereeniging ,,groentencentrale" ingeschreven als inrichting voor het ver duurzamen van groenten. Duurder gebak. Een groot aantal banketbakkerspairoons te Amsterdam hebben besloten alle in het bedrijf geproduceerde artikelen van 15 Sep tember a. s. af met 20 te verhoogen en 0.25 extra te berekenen voor bezorging na 's avonds 9 uur. Deserteur tegen wil en dank. De Duitsche soldaat, die, terwijl hij in een coupé zat te slapen, te Zevenaar over onze grenzen kwam, heeft op zijn verzoek verlof gekregen ongewapend weer naar Duitsch- land te mogen gaan. Aan den draad. Nabij Poppel is een Duitsche Feldwebel aan den draad blijven hangen. Drie collega's vonden het verkoolde lijk. Naar aan de Tel. wordt ge meld, heeft de nieuwe draadversperring reeds in een maand zes slachtoffers ge maakt. M ij n e n. Gedurende de maand Augustus zijn 62 miinen. waarvan 46 Epgelsche, 10 Duit sche en 6 von onbekenden oorsprong, «p de Nederlandsche kusten aangetroffen. Het totaal aantal mijnen dat sedert bet uitbreken van den oorlog is aangespoeld op onze kusten bedraagt thans 1279, n.l. 702 van Engelschen, 62 van Franschen, 229 van Duftschen en 86 van onbekenden oor sprong. Crisisuitgaven. B. en W. van Groningen hebben het Rijk een bijdrage van 300.000 gevraagd als tegemoetko ming in de crisisuitgaven. Zonder deze bij drage zal de begrooting voor 1917 niet slui tend kunnen worden gemaakt. Sommige sa- larisverhoogingen kunnen niet langer uit gesteld worden. Dr. B os-fonds. Naar de Tel. ver neemt, zal nog in deze maand een vergade ring plants hebben van afgevaardigden van tal van bonden, vereenigingen, maatschap pijen enz., waarin dr. D. Bos tijdens zijn le ven heeft gearbeid. Deze vergadering vordt bijeengeroepen door een commissie uit den Vrijzinnig-Democratischen Bond, van welke commissie de heer Fiedeldy Dop, te Amster dam, secretaris is. De bedoeling is, dat door die vergadering een commissie van uitvoe ring zal worden benoemd, welke de verdere regeling voor de vorming van een dr. Bos- fonds op zich zal nemen. Als deze commis sie is samengesteld, trekt de commissie uit den Vrijz-Dem. Bond zich verder terug. Het voornemen is, een fonds bijeen te brengen, waaruit allerlei belangrijke in stellingen op het gebied der volks-ontwik- keling gesteund zullen worden. Wilhelmina weide. Reeds is ge meld, dat mevrouw Willink van Bennebroek voornemens is een gedenknaald op te rich ten op de plaats op het weiland waar H. M. de Koningin op II Augustus het instructie bataljon inspecteerde. Mevrouw Willink heeft dat weiland thans „Wilhelmina-weide" gedoopt en een schild met de koninklijke kroon bevestigd aan den kastanjeboom, waaronder H. M. bij haar inspectie stond. Legaten. Wijlen mevr. de wed. mr. J. A. Hofkes geb. A. G. van Voorthuijsen, overleden te Velp 20 Augustus jl., heeft de volgende legaten vermaakt vrij van rechten: aan de diaconie der Ned. Herv. Gem. te Velp 1000, de vereeniging Huipbetoon aan Minvermogende Zieken te Velp 1000, het Ned. Zendingsgenootschap te Rotterdam ƒ1000, de Johannesstichting te Arnhem 1000, het ziekenhuis te Velp 1000, en het Diaconessenhuis te Arnhem 1000. Kurhaus te Valkenburg. Een consortium is opgericht met het voornemen om aan den voe( van het Rotspark te Val kenburg een Kurhaus te doen verrijzen. De benoodigde grond is reeds aange kocht. Aan het Kurhaus zal ook een hotel worden verbonden. Tentoonstelling voor Ge- meentefinanciën. In het Stedelijk Museum te Amsterdam is gistermiddag de tentoonstelling op gemeentelijk financieel gebied, in tegenwoordigheid van zeer vele belangstellenden geopend. Het denkbeeld om deze tentoonstelling te houden (en daaraan ook een congres te ver binden) is uitgegaan van de „Vereeniging van Ambtenaren der Gemeentefinanciën". Op haar initiatief vormde zich een centra le commissie, waarin naast deskundigen op tentoonstellingsgebied ook zitting namen vertegenwoordigers van die vereenigingen, welke meer of minder nauw in betrekking staan tot het gebied der gemeente-finan- ciën. Zoowel voor de tentoonstelling als voor het congres bleek groote belangstelling te bestaan. Wilde de tentoonstelling nut hebben, dan was in de allereerste plaats noodig dat zij omtrent de financiën der verschillende ge meenten vergelijkingen zou leveren, waaruit leering zou zijn te trekken. Met het oog hierop werd een centraal-bureau samenge steld dat de van de gemeenten te vragen gegevens moet bewerken en voor vergelij king vatbaar maken, aan welk bureau een centraal-bureau werd verbonden ter ver vaardiging van de noodzakelijke grafische voorstellingen en teekeningen. Jhr. mr. Elias werd bereid gevonden de leiding van dit centraalbureau op zich te nemen. Naast het geven van een inzicht in den financieelen toestand der gemeenten beoogt de tentoonstelling verder verbetering, aan vulling en vereenvoudiging van het bestaan de en moest zij ook strekken tot voorlich ting van den gemeente-ambtenaar, om hem te doen breken met den sleur en zijn oogen te openen voor nieuwe methoden. Zij biedt gelegenheid om kennis te vermeerderen en het inzicht juister te maken, doordat zij ge legenheid biedt verschillende administra tieve stelsels, bij verschillende gemeenten in gebruik, onderling te vergelijken. De tentoonstelling werd geopend door een rede van den voorzitter der commissie, mr. Ph. Falkenburg en van een eere-voor- zitter, burgemeester J. W. C. Tellegen. Bij de plechtigheid waren o.a. tegenwoor dig: jhr. mr. dr. A. Röell, comm. der Ko ningin in Noord-Holland; leden van Gedep. Staten der verschillende provinciën; de bur gemeester van 's Gravenhage, jhr. mr. dr. A. A. van Kamebeek; de burgemeester van Utrecht, mr. Fockema Andreae; voorts bur gemeesters, wethouders en secretarissen van een groot aantal gemeenten. Het gemeentebestuur van Amsterdam was vertegenwoordigd door wethouder dr. N. M. Josephus Jitta, wethouder H. J. den Hertog en den secretaris mr. J. A. Baëza. Een witte patrijs. De heer B., te Rijswijk (Gelderland), heeft een bijna geheel witten patrijs geschoten, een pracht exemplaar. dat naar Amsterdam is opgezojy den en opgezet, waarschijnlijk een plaatsje zal krijgen in Artis. De moeilijkheden aan de H e m b r u g. Het Vólk schrijft: De plannen der autoriteiten, tot de vor ming van een werklieden-brigade o.a. uit de aan de Hembrug werkzame arbeiders, die nog in militairen dienst zijn, nemen vaste- ren vorm aan. Gisteren ontvingen deze werklieden alle een ministerieel schrijven, waarbij hen wordt medegedeeld, dat zij zijn ingedeeld bij de werklieden-brigade. Een en ander verwekte nog al eenige opwinding en gisting. Men verkeert in twijfel omtrent het geen nu gebeuren gaat en daardoor is de bestaande ontevredenheid in sterke mate toegenomen. Naar het blad verneemt, zal het comité uit de Rijkswerkliedenbonden zich met en kele betrokken vakbonden in verbinding stellen. Gisteren was het Kamerlid Van der Voort van Zijp aan de Hembrug, terwijl hij daar na een onderhoud had met den vertegen woordiger van de Patrimonium-afdeeling in het comité uit de Rijkswerkliedenbonden. Een priester-smokkelaar. Onder bovenstaanden titel werd onlangs be richt, dat door de Rechtbank te Arnhem een R. K. priester uit Grave, wegens poging tot verboden uitvoer, veroordeeld is tot 15 of 15 dagen hechtenis. De geestelijke was aangehouden onder Beek, in het bezit van eenige gerookte hammen, die hij naar Duitschland wilde smokkelen. De Graafsche Crt. vertelt hoe de geschie denis eigenlijk in elkaar zit: De R. K. priester ondernam eenigen tijd geleden, met een liefdadig doeleinde, een reis naar België, welke over Aken moest worden afgelegd. Gezien de moeilijkheid zich op reis van het noodige te voorzien, nam hij ongeveer twee pond ham mede, welke hij, om uitdrogen te voorkomen, aan één stuk liet. De ambtenaar, die hem visi teerde, vond hierin echter een overtreding van het uitvoerverbod en maakte proces verbaal op, hetgeen dan dezer dagen aan leiding gaf tot veroordeeling van genoem den prister door de Rechtbank te Arnhem. Maréchaussee doodgesto ken. Maandagavond om 11 uur is te Geldrop bij gelegenheid van de kermis duchtig ge vochten tusschen maréchaussee en polder werkers. Een dienstdoende maréchaussee, Molenaar, uit Heeze (afkomstig van Hoorn) werd doodgestoken, een ander levensge vaarlijk verwond, terwijl de gemeenteveld wachter Soneks ernstige verwondingen op liep. Een viertal verdachten zijn hedenmorgen gearresteerd, onder wie de bekende Koks, Dirks en Van de Laar uit Stratum, Vervoort en Garibaldi, uit Woensel. De laatste moet de grootste aanstichter van de vechtpartij zijn geweest. De twist ontstond over het betalen in een café. Had je me maar. —-Te Leiden is door den bakker E. van Velzen bij de politie aangifte gedaan, dat zijn knecht De G. een wagen met brood, dat hij moest rondbren gen, onbeheerd op den weg had achterge laten en er met het geld, dat hij van de klanten ontvangen had, alsmede met het aan hem door zijn patroon meegegeven wisselgeld was vandoor gegaan. In zijn klan tenboekje, dat hij in den wagen had achter gelaten, had de knecht geschreven, dat hij naar Engeland ging, en daaronder„Had je me maar." In den trein laten liggen. Gistermiddag werd door een reiziger te Haarlem in den trein opgemerkt, dat er een pakje van een der reizigers was achterge bleven. Een Belgische dame, die juist de coupé verlaten had en wie door den vinder werd gevraagd, of dit pakje van haar was, gaf daarop een optkennend antwoord, waar op het in handen werd gesteld van den sta tionschef. Bij opening bleek het pakje het lijk van een pasgeboren kind te bevatten. Aangezien dé trein inmiddels naar Leiden vertrokken was, werd aldaar de stationschef met een en ander op de hoogte gesteld, ten gevolge waarvan de reiziger, die het pakje gevonden had, aan den trein door de politie werd opgewacht, waar hij aan het politie bureau, waar ook nog eenige Haarlemsche rechercheurs aankwamen, in verhoor werd genomen. Na dit verhoor is hij weer op vrije voeten gesteld. Doodelijkeval. Gistermorgen is de timmerman, werkzaam bij den bouw der R. K. kerk aan den Hoorn nabij Delft, van een steiger doodgevallen. Verdronkenbij eenmilitaire oefening. Tijdens militaire oefeningen is in de omgeving van Breda de militair Fransen van de lichting 1914 en afkomstig uit Budel, te water geraakt en verdronken. G e v a a r I ij k. De gevaarlijke ma nier om een schijnbaar uitgebrand fornuis te doen opvlammen door er een scheut pe troleum in te werpen, had te Meerkerk bijna een offer geëischt. Vrouw v. L. ging op deze ondoordachte wijze te werk, tengevol ge waarvan de vlam onder uit den rooster sloeg en haar kleeren in brand raakten. Zij is zeer ernstig aan de beenen verwond. Aanrijding. Het meisje, dat Zon dagavond op den straatweg van Hengelo naar Borne door een motorwielrijder werd aangereden, lag gistermiddag nog bewus teloos. Haar toestand is levensgevaarlijk. Het is de 19-jarige Anna Hendriksen uit Almelo. Getuigen verklaren, dat de schuld geheel ligt bij den motorwielrijder, die met groote snelheid reed en bij het passeeren onvoldoende uitweek. Instorten van een steiger. Bij het maken van een steiger voor de ge- welïen I9J1 de In aanduw pijnde I,-k. kerk te Den Hoorn nabij Delft is <fe stelgw Inpo, stort. De werkman D. Alsemgeest, uft Delft, geraakte er onder en was op slag dood. Ban tweede werkman, wonende te Tilburg, be. kwam ernstige kneusingen en brak een heenJ De overledene laat een vrouw met 6 klrvr deren aclhter. Marktberichten. Eiermarkt te .IrarJerda.n. 4 Sept. 19K Kipoieron V. p. N. f 8.76-f 0.00. Rogeorine: f 7.85—/" 8.15. Eondoieren V. P. N. f 0.00 f 0.00. Rageoring f 7.86 f 0.— Aanvoer 164960 Middenprfts por 100 V. p. N. f 0.09. Rogeering f 7.67 Tonge Hanen f 0.85—1.18. Oudo Hnnon f 1.00—1.40. Oudo Kippen f 1.00—2.28, Aanvoer 83 stuks. Kteriiiurkt Rotterdam. 5 Soplombor 1916. Kipeieron V. P. N. f 9.40 f 0.66. Regeorine f 7.50 f 8.25. Kendeferen V. P. N. f 8.00-8.60. Aa nvoor V. F. N. 12166. Regoering 152856 Totaal 166022. Reclames RIJ Telefoon 145. ütr. str. 34. Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, zullen bij de benoeming van een Directeur der op te richten Nanmlooze Vennootschap „Provinciale Utrechtsche Electriciteits-Maatschoppij", in de te houden vergadering van aandeelhouders dier Ven nootschap de stemmen der provincie Utrecht worden uitgebracht op den heer C. Noome, Directeur van het gemeentelijk' Electrisch Bedrijf te Dordrecht. Aangezien de provincie Utrecht in de ge noemde vergadering van aandeelhouders de meerderheid der stemmen bezit, kan de be noeming van den heer Noome tot gemelde functie verzekerd worden geacht. Noar de Tel. verneemt, zal de vrijzinnig- democratische bond op 21 en 22 October fo Utrecht een buitengewone algemeene vergade ring houden, hoofdzakelijk ter bespreking van de onderwijs-kwestie en de voorstellen voor staatscommissie en regccring. Naar het oordeel van het hoofdbestuur von den bond zijn de wetsontwerpen betreffende da wijzigingen in de lager onderwijswet zoozeer oon het thans voorgestelde grondwetsartikel verbonden, dot ook een bespreking van die wij zigingen noodzakelijk is, ja feitelijk evenals het bij de bevredigingscommissie is geschied aan do behandeling van het grondwetsartikel moet zijn voorafgegaan. Het hoofdbestuur zal de vol gende vraagpunten aan het oordeel der verga dering onderwerpen en wekt de leden op ze ook in hun afdeclingen te bespreken. 1. Wat is uw oordeel over het al of niet vol doende der voorgestelde waarborgen voor de voldoende deugdelijkheid van het gesubsidieerd bijzonder onderwijs? 2. Tot welke opmerkingen geeft de voorge* stelde salarisregeling voor de onderwijzers u aanleiding? 3. Kan de voorgestelde regeling der oplei* ding uw goedkeuring wegdragen? 4. Acht gij bij de nieuwe wet een evenredige schoolgeldregeling gewenschl? 5. Is naar uw oordeel de financieele gelijk stelling van bijzonder met openbaar onderwijs thans te aanvaarden (art. 102 lid 6)? 6. Wat is uw oordcel over het voorgestelde vierde lid van art. 102? 7. Idem over het vijfde lid? 8. Meent gij dat, in verband met voorgaand© uitspraken, de partij zich in beginsel voor het voorgestelde grondwetsartikel kan verklaren? Bij deze laatste vraag merkt het hoofdbestuur nog op, dot hierbij voorol het beginsel moet worden beoordeeld. Het spreekt von zelf, dat velen voor sommige deelen een andere lezing beter zouden achten; het is ook in geencn deelo uitgesloten, dat zulke wijzigingen uit het gemeen overleg tusschen den minister en de Tweeda Kamer zullen voortvloeien, daarvoor echter is een algemeene vergodering von een politieke partij niet het aangewezen lichaam. Deze kan alleen haar oordeel over een beginsel uitspre ken. B a a r n. Gisteren (Dinsdag) is de achttien jarige dochter van den veehouder Bouw* meester te Baarn bij het doorhalen van Waschgoed in de Eem verdronken. H. B. S. B. en W. schrijven aan den Raad Ten vervolge op ons voorstel d.d. 23 Augustus 1916, afd. I, no. 1927 (Gedrukte Verzameling no. 185) hebben wij de eer 11 te berichten, dat in den loop der maand Augustus van de ouders van eenige leer- lingen, voor wie plaatsing in de eerste klas se der Hoogere Burgerschool was aange vraagd, bericht is ingekomen, dat die plaatsing bij nader inzien niet werd ver langd. Dientengevolge is het aantal leerlingen der eerste klasse van dien aard, dat met splitsing 4ier klasse in twee afdeelingen kan worden volstaan. Het aanstellen van nieuwe tijdelijke leerv krachten wordt daardoor onnoodig. Verkoop grond. B. en W. stellen den Raad voor: Aan de Naamlooze Vennootschap „W e* verijen van D. van Ley den Zoon, t4 Krommenie, na kadastrale opmeting te vew kooien e§n perceel iabriekstsrrela gelegd®

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 3