RIJN- en MOEZELWIJNEN J A. SCHOTERMAN Zn. STADSNIEUWS. ADVERTENTIÉN. KOOPT UWE Telefoon 145- Utr. str. 34. Ingezonden Stukken. •L" flederland en de oorlog Invoer uit Lngaland. Reuter seint ons uit Londen: Officieel jwordt bekend gemaakt, dat tot nader be ticht geen verdere faciliteiten meer worden Verstrekt voor den invoer naar Nederland )van beschuit, borstels, eieren, eierdooiers, ielwit, visch, olie, fruit, nooten en pitten, jgoms, haar, honig, lucifers, pek, geconser veerde en in blikjes verpakte artikelen, jfcwavel, spiritualiën, specerijen, stijfsel, rub- jflber en balata, talk in poeder, teer, planten- yezels en gist. Naar aanleiding van dit bericht verneemt tiet Hbld., dat dit be sluit reeds eenige da gen geleden ter kennis van de N. O. T. iwerd gebracht. Voor verschillende artikelen tooals plantenvezels, eieren en rubber werd feeds lang geen consent tot invoer door En geland gegeven. Blijkbaar is het de bedoeling der Engel- $che regeering om te voorkomen, dat van Dverzee artikelen in ons land worden inge voerd, -fie wij zelf produceeren en weer uit voeren naar Duitschland. Het ligt in het voornemen van de N. O. T. om gedaan te krijgen, dat voor de ver schillende artikelen wederom invoer zal gorden toegestaan tot een hoeveelheid, be antwoordend aan de binnenlandsche be hoefte. Distributie. Vanwege den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, is de volgende cir culaire tot de gemeentebesturen gericht: Ik heb de eer u hiernevens te doen toe komen mijne beschikking van heden, hou dende aanwijzing van artikelen ingevolge artikel 1 van de Distributiewet 1916. Ik voeg hieraan toe, dat deze artikelen ver krijgbaar zullen zijn voor gemeentebestu ren, die vóór 24 dezer aan mij zullen heb ben opgegeven, welke hoeveelheden zij be hoeven. Ik herinner u er aan, dat tengevolge van artikel 1, tweede lid van de Distributiewet 4916, de gemeentebesturen thans zorg heb ben te dragen, dat van de goederen, ge noemd in deze beschikking, steeds vol- 'doende hoeveelheden in de gemeenten aanwezig en verkrijgbaar zijn, tenzij de ge meentebesturen tijdig aan mij beschik baarstelling hebben gevraagd en aan deze aanvrage niet of niet geheel is kunnen gorden voldaan. De aangewezen artikelen zijn: A. Levensmiddelen. 1. Ongebuild tarwemeel, voor zoover dit Hient voor het bakken van Regeerings- bruinbrood. 2. Rogge, voor zoover deze Hient voor het bakken van Regeerings- roggebrood. 3. Aardappelen, t.w. Eigen heimers, Groninger Kroonen, Roode Stars en daarmede door den Minister gelijk te stellen soorten, 4. Groenten, t.w. de vol gende stapelgroenten: roode kool, gele kool, uien, Friesche peen, Flakkeesche of Hillegomsche peen, knolrapen, en de vol gende vatgroenten: Pronksnijboonen, en kele en dubbele sperzieboonen, zuurkool, andijvie. 5. Peulvruchten, t.w. bruine boo- Tten en groene erwten. 6. Rundvet. 7. Spek, ï.w. inlandsch en Amerikaansch. 8. Var- kensvleesch. 9. Rijst, (t. w. Voorloop Ran goon of Bassein). 10. Gort (Gewone soort). II. Havermout (Inlandsche of Amerikaan- sche). 12. Margarine tw. Normaal-Marga rine). 13. Boter. 14. Kaas, t w. de soorten, genoemd in de lijst van maximumprijzen voor de maand September 1916. 15. Eieren. 16. Melk:. 17. Suiker. 18. Zeevisch. B. Brandstoffen. 19. Turf. C. Huishoudelijke artikelen. 20. Zachte zeep (groene of gele). De suikerdistributie. Van zeer bevoegde zijde heeft „De Tele graaf eenige bijzonderheden vernomen be treffende de regeling der suikerdistributie onder leiding van het distributie-bureau te Amsterdam door bemiddeling der gemeen ten. Het was een aaneenschakeling van klachten tegen het bureau; de zegsman van het blad liet zich zelfs het woord „Jan boel" ontvallen. Het voornaamste bezwaar tegen de re geling is wel, dat ze tot aanzienlijk finan cieel nadeel leidt óf voor de gemeente, óf voor de detailhandelaars. De maximum- groothandelsprijs der suiker bedraagt bij levering boven 1000 K.G. ƒ50.90 per baal van 100 K.G.; daar alle betalingen contant geschieden, kan van dit bedrag de gebruikelijke korting, ad 1^ pCt. worden afgetrokken, zoodat die feitelijk ƒ50.15 bedraagt. De gemeente wordt echter door liet distributie-bureau niet als gTossier be schouwd. De suiker n.l., die de gemeenten van het ■distributie-bureau ontvangen, moe ten zij betalen met den maximumprijs, dien Hp grossier van den winkelier mag eischen, ziinde ƒ51.50. Een verschil dus van niet minder dan ƒ1.35 per 100 K.G. De gemeenten krijgen bovendien de ver boer- en opslagkosten voor haar rekening; li het geval van verschillende gemeenten, 2ïe hun regeeringssuiker vermoedelijk uit Rotterdam moeten betrekken, zullen deze oigeveer 80 ct. per baal bedragen, zoo- klat de prijs daardoor feitelijk op 52.50 •v/ordt gebracht. Waar de prijs van een baal suiker voor een winkelier bij een grossier Jdus ƒ51.50 benevens een bedrag van 20 tof 30 cent vervoerkosten bedraagt, zal de man thans minstens 1.35 meer moeten betalen. Tenzijde gemeente bijpast. iEn de regeeringssuiker tegen den maxi mum-grossiersprijs van ƒ51.50 afstaat. Het ligt nl. voor do hand, dat deze prijs- Arerhooging niet op den consument ver haald kan worden. De maximum-handels- prijs is en blijrt 0.55 per K.G. Koopt de 'Nvinkelier dus suiker van de gemeente te lgen den prijs, dien deze haar, kost, dan is zijn brttcwwinst ternauwernood ƒ2.50 per per 100 K.G. Waar dan nog de onkosten van verpakking, enz., afgaan. Onder deze omstandigheden lijkt het niet onwaar schijnlijk, dat de winkelier zich maar liever geen suiker aanschaft. Tenzij we wezen daar reeds op de gemeente het verschil voor haar rekening neemt. Mocht het zoo ver komen, dan staan de toch reeds zoo zwaar beproefde gemeentekassen voor een nieuwe, ernstige aderlating. Maar doet de gemeente 't niet, dan legt de winkelier het loodje. Intusschen gaan de fabrikanten, bij wie de suiker in beslag genomen is, met de winst strijken. De Zeemeeuw opgebraoht. Wolff's bureau te Berlijn bericht, dat in den morgen van 10 September in de Noord zee is opgebracht het Nederlandsche motor schip Zeemeeuw, dat met contrabande aan boord op reis was van Rotterdam naar Lon den. Het opbrengen van de „Niob e". Omtrent het opbrengen van het stoom schip „Niobe" verneemt het N. v. d. D. nog de volgende bijzonderheden: Woensdag was de „Niobe" uit IJmuiden naar Bordeaux vertrokken, met een lading stukgoed, waaronder een belangrijke hoe veelheid kaas, welke als voorwaardelijke contrabande beschouwd wordt. Donderdag om één uur werd de „Niobe", toebehoorende aan de Kon. Ned. Stoomboot- Mpij., even voorbij den Noord-Hinder aan gehouden door een Duitsche duikboot. Er werd geen waarschuwingssein geheschen; wel werden een paar losse schoten uit een mitrailleur gelost Daarop stopte de „Niobe" dadelijk. Op een sein van de duikboot ging een s'nap van de „Niobe" met den len stuur man naar den onderzeeër, om de scheeps- papieran te brengen. Deze behield de com mandant van den onderzeeër. Men vond blijkbaar na inzage van de scheepspapie ren voldoende aanleiding het schip met het oog op de lading op te brengen. Even later verscheen dan ook een Duitsche ma rine-officier met een prijsbemanning op het schip, dat naar Zeebrugge opgebracht werd. Na een paar dagen konden gezag voerder en bemanning van het Nederland sche schip Zeebrugge weer verlaten. On der een militair geleide kwamen ze tot de Nederlandsche grens en vandaag zijn allen te Amsterdam teruggekeerd. Men herin nert zich, dat de bemanning van de „Zaan- stroom", die destijds opgebracht werd, veel langer in Zeebrugge moest blijven. De „Niobe" ligt thans in Zeebrugge, in afwachting van de beslissing, welke het prijsgerecht omtrent lading en schip zal nemen. Naar bekend is, kan een uitspraak van het prijsgerecht zeer lang op zich laten wachten. Op een mijn geloopen. Te 's-Gravenhage is bericht ontvangen dat het visschersvaartuig V. L. 65, op een mijn is geloopen en gezonken. De beman ning is te Hoek van Holland aangebracht. De electrische draad. Te Gemakzucht? Te Delft heeft de politie een hulpbesteller der posterijen ge verbaliseerd, die een pakje brief- en prent kaarten verscheurde en verbrandde in plaats van ze te bestellen. School- en Kerknieuws. Met ingang van 1 October a.s. heeft de heer dr. E. C. Gödée Molsbergen, te 's Graven- hage, wegens zijn benoeming' tot gewoon hoog leeraar aan de Vlaamsche hoogeschool te Gent, in de algemeene geschiedenis van het gebied buiten Europa, speciaal koloniale geschiedenis en de politieke aardrijkskunde er van, eervol ontslag gevraagd als lector aan de Gemeente lijke Universiteit te Amsterdam. Het bericht uit de N. Ct., dat de heer Tenhaeff een benoeming tot hoogleeraar aan de Gentsche hoogeschool heeft aangeno men, is niet juist. Om persoonlijke redenen heeft hij gemeend te moeten bedanken. Te Dordrecht is in den ouderdom van 66 jaar overleden de heer B. J. Lips, hoofd der Rijksleerschool en onderwijzer by de Rijksnor- maallessein te Maastricht. Reclame BIJ Examen. Bij het gehouden toelatings-exnmen der Rijks- tuinbouwwinterschool te Boskoop slaagden onze stadgenooten de heeren: J. Langkamp en F. Ongerbocr. Internationale School voor Wijsbegeerte. Cursus Dr. .1. D. Bierens de Haan. IV. Geestesleven is, dat de persoonlijkheid zich ontvouwt. Om dit werk van het godde. lijke denken te vervullen zijn werkkrach ten noodig. De menschelijke ziel nu bezit als werk krachten het denken en het streven. Daftrover kunnen alle psychische functies verdeeld worden. Er heerscht een oude strijd tusschen hen, die den mensch als een stre- ver beschouwen, die zijn denken daartoe aanwendt (voluntaristen) en degenen, die raeenen, dat de mensch zijn streven voor zijn denken gebruikt (intellectualisten). Spr. wil den voorrang toekennen aan het denken. De psychische bouw van den mensch is in de eerste plaats denknatuurdèt is ons hoo- ger standpunt, boven het dier uit, dat ook streefwezen is. Toute notre dignité consiste dans la persée (Pascal). De groote strevers hebben gestreefd vanuit de gedach- j, t. te>' 't denkbeeld was hun leidend ideaal. De Bergeijk (N.-B.) rs het 5-jang zoontje van bezieling komt ui( de gedochte; we ,jjn den landbouwer J. W. door den electrischen draad gedood. De vader, die het ongeluk zag gebeuren, wilde het kind van den draad nemen, doch werd door eenige personen tegengehouden. Met behulp van een stok met gummie om wonden werd het kind van den draad ge haald. Het in gevaar brengen van onze neutraliteit. Naar het N. v. d. D. verneemt, zullen de bekende strafzaken tegen den heer J. C. Schroder, redacteur van de „Telegraaf', Maandag 25 September voor den Hoogen Raad dienen. Handel shooge school. De N. R. Ct. deelt mede, dat het nieuwe gebouw van de Handelshoogeschool aan den Pieter de Hooghweg te Rotterdam bij den aanvang van den nieuwen cursus op 21 dezer in ge bruik zal worden genomen. De toestand aan de Hero- brug. De Ministerraad heeft geantwoord op het adres van de werkliedenorganisa ties, waarin verzocht werd, de herziening van de arbeidsvoorwaarden voor de rijks werklieden ter hand te willen nemen, door verbetering van de bestaande loonen. De Ministerraad deelt mede, met leed wezen vernomen te hebben, dat er een voortdurend toenemende ontevredenheid onder alle arbeiders in 's Rijks dienst be staat. Voorts overwegende, dat uit de aange voerde gronden voor dezen slechten geest afgeleid mag worden, dat aan de Artillerie- Inrichtingen de ontevredenheid 't grootst is, en dat 't aanbeveling verdient een on derzoek te doen instellen naar de grieven aldaar, ten einde maatregelen te kunnen beramen om aan die grieven zoover noo dig en mogelijk tegemoet te komen, deelt de Ministerraad aan adressanten mede, dat zulk een onderzoek aanstonds zal wor den ingesteld. Het schrijven is geteekend door den t*j- delijken voorzitter van den Ministerraad, minister Cort van der Linden. I baal. Zegge en schrijve een rijksdaalder niets van bekend Bejoofd. Zaterdagmiddag werd na bij de gemeentelijke M. IL L. O. school te Sloten een bejaard man in een sloot ge vonden. 's Nachts omstreeks 3 uur, zoo vertelde hij, hadden een paar kerels hem daarin geworpen, na hem van ongeveer 'ƒ160 te hebben beroofd. De Slotensche politie heeft in verband met dit geval twee verdachte personen aangehouden. Diefstal. Men meldt dat het bericht over diefstal in villa Catharine Maria te Rijs wijk onjuist is. Bij de politie aldaar is er vers omdat en nadat we denkers zijn. Per slot van rekening echter hebben wij slechts één werkkracht. Die eene werk kracht, die we zijn, de werkzaamheid van den geest, heeft in het denken en streven slechts een verschil in richting, 't Denken is middelpuntzoekend, 't streven middelpunt vliedend; middelpunt is het zelf. 't Denken is de algemeene bezinning van den geest in zijn totale verband; in zijn opklimming tot de eenheid, de oneindigheid (voorstel- ling verstand rede), 't Streven is de geest, die zich uit zich rioht, zich aan de wereld doet gelden. Die tweeheid, waauln zich de werkkracht richt, heeft z'n plaats in de wereldorde van het hoogste gezichts punt gezien. Het instrument moet aanwend baar zijn voor de verwerkelijking van de idee. Is echter niet het denken in zijn diepte de. stelling van de identiteit, de geest die zich tot zich zelve richt; terwijl in het stre ven de geest zich meer verlaat, meer het andere stelt? Na deze metaphysische uiteenzettingen daalt spr. af naar de psychologie van het denken en streven. Denken is het hebben en verwerken van voorstellingen, 't Bewust zijn in zijn ordenen, de werking klimt van de verbeelding over het verstand op tot de rede, waar het hoogste, het ab solute verband gevonden wordt. In het streven wordt de gedachte verwer kelijkt. Het streven is allereerst spontane werkzaamheid. Niet dat het streven niet af hankelijk is van het denken, doch dat is geen rationeele afhankelijkheid; 't denken richt slechts en leidt de aandrift, de streef- kraoht, die echter op zich zelf elementair is. Een volgende eigenschap van de streving is de doelbeooging. Willen is iets wil len, d. i. een doel beoogen. Hierbij kunnen we dan onderscheiden de doelvoorstelling, die de kwaliteit en het wilsbesluit, dat de sterktegraad van het streven bepaalt. Een derde eigenschap is de tweeslachtig- h e i d, 't streven is positief of negatief, toe neigend of afneigend, liefde of strijd. Gewoonlijk deelt men onze psychische organisatie niet in tweeën, doch in drieën, door tusschen 't denken en willen 't g e- voelen te plaatsen. Gevoelen definiëert meer dan als een toestand van lust of on lust. 't Onderscheidende, het eigene, dat aan het gevoel kleeft, is het innige, 't Ge voel is momentaan actueel, direct. Elk ge voel is een neiging naar iets toe of van iets af. 't Gevoel is dus onder te brengen onder 't streven, 't Is een streven, maar in een bij zonder opzicht. Van het streven niet het geheel, maar alleen het ontspringpunt; het eene punt van overgang, daar waar het denken in het streven overgaat. Zoo is dus menschelijk instrument een tweeledige. Wat werken we uit met ons instrument, met onze werkkrachten? Het bouwen van cultuur, een gemeenschappelijke wereldbe schaving. Doch die cultuur is niet het hoogste, is slechts middel. De menschelijke werkkrachten werken uit, dat ze zich zelf veredelen. De persoonlijkheid werkt ten slotte op zich zelf; en dat niet om zich zelfs wille, maar om de idee te verwerkelijken. In laatste instantie komt de godheid tot zich zelf in het menschelijk zelfbewustzijn. En daarom is de taak van het geestesleven in hoogste instantie zelfveredeling. Dat geestesleven is in het wereldverwer- kelijkingsdrama de tweede phase, 't Gees tesleven is de zelfontvouwing, de zelfverwer kelijking van de persoonlijkheid. Het gees tesleven is, dat het geestelijke, transcenden te ik zich hoe langer hoe meer in de psy chische eigenschappen, 't denken en stre ven, doet gelden. De zelfontvouwing moet t. a. v. verschil lende hoofdopzichten beschouwd worden, n.l. naar doel, richting en weg. Doel is hier in den algemeenen zin ge nomen; niet in de speciaal concreet voorge stelde beteekenis van doel-van-streven, doch in de metaphysische. 't Leven heeft een doel, een ongeweten, bovenzinnelijk doel, doordat de idee in ons inwoont. In dat doel, de volledige openbaring van het be ginsel is de zin van het leven gegeven. De mensch heeft tot doel tot zich zelf te komen, zich zelf te worden, het eene, wat hij is, te verwerkelijken. Hij moet, gelijk Ekkehard het uitdrukt, sich seiner Einigkeit befleis- sigen. De eenheid is slechts eenmaaL Niet heeft elk wezen op zich een eenheid, 't Eene is de eenheid van het universum; de godde lijke eenheid; de idee, die zich stelt en door de tegenstellingen zich handhaaft en tot zichzelf komt. De plant slaapt daaromheen en het dier droomt, doch de mensch komt in zijn geestesleven tot het weten van zijn eenheid met den wereldgrond, de eenheid van mensch en God. Heeft 't geestesleven een doel, richtpunt, dan heeft het ook een richting t. w. naar dat richtpunt toe. De natuur heeft tot rich ting de expansie, de menigvuldigheid zon der mate, zonder grens; de natuurdriften willen zich uitleven. De geestelijke mensch daarentegen zoekt concentratie. Doch dit kan slechts langs den dienstbaren weg van de expansie. We moeten voor de ware gees telijkheid niet de veelheid verwerpen, maar haar aanvaarden om daardoor tot de wereld eenheid te komen, 't Geestesleven als twee de faze in het wereldproces moet de ver schijning aanvaarden om zichzelf op te bou wen, naturalistische en ascetische richtingen trachten ieder een dier phasen te vermijden. Zoo kan zich echter de ware geestelijkheid niet verwerkelijken. De weg van het geestesleven is die, welke leidt in de richting van het doel. En dus is de weg de gedragswijze der bewustwording. Fundamenteel gezien is de mensch in de eerste plaats niet een zedelijk, aesthetisch of religieus, doch een redelijk wezen. Door die redelijkheid komt de mensch de natuur te boven. Door de rede komt hij in aanra king met het superindividueele; komt hij •boven 't empyrische ik uit tot de deelne ming aan de Idee, tot het verkeeren in net Universum. 't Geestesleven is bewustworden. En dit is mogelijk, omdat 't denkend zijn het leven niet uitsluit, maar insluit. De persoonlijk heid schrijdt voort; 't eeuwige Ik doet zich in het geestesleven gelden, 't Geestesleven is een toenemende mate van denkend zijn, opklimmend langs de lijn verbeelding, ver stand, redelijkheid. En in die bewustwor ding ligt de bereiking van het menschelijke levensdoel. Gouden Bruiloft. Heden werd het 50-jarig huwelijksfeest gevierd door den 82-jarigen A. van Rouen- dal en zijn 75-jarige echtgenoote. Danscur6us. Zooals uit Achterstaande advertentie blijkt zal de heer D. van Bemmel, dans- leeraar te Utrecht, die voor eenige jaren het dansonderwijs hier ter stede heeft ge leid, dit jaar wederom een danscursus geven in het lokaal Beukenlaan 4. Voetbal. Zondag speelt op Birkhoven Quick, voor den beker, tegen O. D. E. uit Amsterdam. Telefoon. Aan het plaatselijk telefoonnet zijn nieuw aangesloten No. 438 T. H. Veenstra, Utr. weg 22. No. 467 E. Roodhuizen, Pr. Mariel. 18 en No. 468 M. van Rijn Stuart; J. v. Oldenburglaan 22. AGENDA. Heden Bioscoop Langestraat. Museum Flehite. Openbare Leeszaal (Beukenlaan) 10 12J4, 2M—10 uur, Zondag 2%—5M uur. Maandag 2V?10 uur. 15 Sept. Bioscoop Langestraat, operetten- gezelschap dir. H. Reis. 15 Sept. Herstemming Gemeenteraad. 17 Sept. Birkhoven N. M. V. Sportfeesten. Reclame». Lambcrtus Cornell's Huls en Maria Hcrfohïf van Zwol. GEBOREN: Cornells Robertus, z. v. Cornelii Roberlus Meinders en Janette Alida Georgian Slok Soede. Woutera Maria, d. v. Wouter van den Eehol en Maria Cornelia Jacoba van Leeuwen. Petrus Franciscus Johannes, z. y. Antoniua Marie van Nieuwenhoven en Huberta Adrian® Smulders. Kaasmarkt. Gemeente Amersfoort, 11 September 1910. Aanvoer 13 wagens met 3825 K.G. Prijzen 60 64.50 per 50 K.G. Ge«t/ 66.50 per 50 K.G. Handel vlug. Amerif. Bad- en Zweminrichting De temperatuur van het water was heden morgen 7 uur 63 graden Fahrenheit. Telefonisch Weerberioht. Naar waaitieiiuiiL' in den ruoceen ra» 12 September 1916.- MedegetUdé dooi hd Kon. Ntd. Md Instituut U dé Bilt Hoogste stand762.0 te Maastricht. Laagste stand: 751.8 te Ghristiansund. Verwachting tot den avond van 13 Sepif Aanvankelijk zwakke tot matige, later web' licht toenemende Z.-O. tot Z.W. wind, meesl zwaar bewolkt tot betrokken, tijdelijk opkla*' rend, wellicht regenbuien, zelfde tempera' tuur. Fietslantaarn aansteken 7.55 uur. 413e STAATSLOTERIJ. Vijfde Klasse. Deze klos9e, welke trekt van 18, 20—22, 25-28 Sept., 2-5 en 9-13 Oct. 1916, bevat behalve de premie van 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van ÏOOO of hooger en de premie van ƒ3000 voor het laatst uitgetrokken lot, de navolgende prij zen: 1 van ƒ100.000, 1 van ƒ50.000, 1 van ƒ25.000, 1 van ƒ15.000, 1 van 10.000, 1 van 5.000, 1 van 2.000, 3 van 1500, 55 van 1000, 65 van 400^' 70 van 200, 170 van 100 en 3730 van ƒ70. Loten zijn ten kantore van den Collectemy A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort^ (Breestraat 22), door aankoop nog verkrijgST' baar, h 3.50 per V». Het opnemen van ingezonden stukken beteekert geenszins dat de Redactie met den inhoud instemt. De covie wordt aan den inzender niet teruggegeven. Rijks- en Gemeenteambtenaren e» de oor 1 ogs winst. Naar aanleiding van het ingezonden schrijd ven der perscommissie van do ufd. Amersfoort en Omstr. van den Bond van Ned. Ond. zij beflf mij vergund eenige opmerkingen te maken. Kort na het uitbreken van den Europeeschen oorlog Augustus 1914 trad op bijna els gebied een groote malaise in. 't Gevolg hie* van wa^ dat menigeen na kort eren of langere* tijd dermato in het gedrang kwam, dat andere? hulp moest worden ingeroepen. In die dagen is menig beroep gedaan op do beurs van rijks- en gemeenteambtenaren. Dezé ondervonden geen direct nadeel door den oom.' logstoeston/d en weren door huti vost salaris het best in staat steun te verleenen. Zoo weird er geredeneerd1. Sommigen gingen nog veel verW der en eischten, dat van overheidswege dart' ambtenaren de verplichting zou worden opge*. legd, een deel van hun salaris voor steun be schikbaar te stellen. Een dergelijk ingrijpen vaq overheidswege bleek in t geheel niet noodzaken, lijk te zijn. Zonder eenige pressie, goh eel olleefjj' gedreven door plichtsgevoel, hebben de amb tenaren gesteund, zooveel in hun vermogen was. Na twee jaar oorlogstoestand is veel veron*i dead. Menigeen, die in 1914 bijna aan den grond zat, is nu een gee eten man. Winsten, groote winsten zijn gemaakt In groot- en kleinhandel is enorm verdiend. Het nationaal vermogen i« reusachtig toegenomen. En hoe staat het nu met de rijks- en gemeen- teambtonarenP Zijn zij óók kapitaalkrachtiger geworden? Integendeel. De steeds duurder wor dende tijden hebben juÉst hen, met hun niet voor uitzetting vatbaar salaris, tai aldoor onguw stiger conditie gebracht. Het is thans jufs* de ambtenaarsstand, die het meest steun in den vorm van een verhoogd/ salaris noodig heeft. In 1914 hebben de ambtenaren hun in nood verkeerende medeburgers krachtdadig en spon*1 taan geholpen, om zich door de moeilijke tijdeit; heen te slaan. Welnu, mijnheer de redacteur/ is het dan te veel gevergd, dat diezelfde ambi teneren in 1916 een deel der oorlogswinst voof zich vragen, opd'at daarmee hun salarissen in overeenstemming met de eischen des tijds ge« bracht kunnen worden 1 Bik verzoek van een groep ambtenaren, in dienst van Rijk of Gemeente om verhoogd sa* kris is m. i. door den abnormaal hoogen lei vensstandaard volkomen te rechtvaardigen. Ver der kan aan billijke eischen hier ruimschoota voldaan worden, want Nederland zal el haast, in verhouding tot zijn bevolking, het rijkste land van Europa zijn. De zoo ruim vloeiende belastingen stelleó Rijk en Gemeente in staat de salarissen hunnen ambtenaren te verbeteren. Laten zij het dan ook doen. Rijk «n Gemeente dienen ook in dit op? zicht aan het particuliere bedrijf een goe< voorbeeld te geven. Met dank voor de plaatsing, Een ambtenaar. G. SAS BACH, CoiffeurCoïffeune, Utrechtscheweg 50. Speciaal adres voor Haarwerken. Burgerlijke Start*. van 12 September 1916. GEHUWD: Johannes Leonardus Hendrikus Marie Meyer en Susanna Alyda Hüsken. Johannes Woudenberg en Cornelia Snijders. Cornelis van. den Donker en Antje Wolfs- t gevoel els moment van het streven be-wjnkel. grijpbaar en blijft de inrichting van het Jozef Leefsjna en Rebekka de .Vriegf Getrouwd CORN VAN DEN DONKER en ANNIE WOLFSWINKEL die, nnmen9 wederzijdsche familie, liarteiyfci dank zeggen vorr de vele blykon van belangt stelling bij hun huwelijk ondervonden. Amersfoort, 12 September 1916.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 3