KOLONIËN. Bukarest, 12 Sept. (Rumeensch agentschap). Ofricieel communiqué. Noordelijk en Noord-Westelijk front. De ^vijand blijft zich terugtrekken naar het Wes ten in de bovendalen van de Maros en de Oit: Zuidelijk front. De vaart van vijandelijke handelsvaartuigen op de Donau is volkomen gestremd. Aan het front in de Dobroedsja zijn de iDperatiën aan den gang. Vijandelijke vliegers wierpen bommen op <le stad Piatra en Neametz, waardoor een oude man gedood en twee kinderen zwaar gewond werden. Petersburg, 12 Sept. (Tel.-agent- Bchap.) Namiddag-communiqué van den grooten generalen staf In de streek van de rivier Bely Czere- mosz bezetten onze troepen verscheidene hoogten. De pogingen van den tegenstan der om ze te hernemen waren vruchteloos. In de Woud-Karpathen bezetten onze troepen in de streek van den berg Kapoel 'den geheelen keten ten noorden van dezen berg. Bij de vervolging van den vijand ver overden zij den berg Kapoel; zij maakten 13 officieren en 900 soldaten gevangen en namen 7 machinegeweren, 3 bomwerpers en een zoeklicht. Weenen, 12 Sept. (W. B.) Officieel belicht van heden middag. Aan het front tusschen de Etsch (Adige) en het Astachdal herhaalden de Italianen hunne aanvallen tegen den sector Montp Spil—Monte Major. Zij werden overal on- 'dêr gevoelige verliezen afgewezen. In het kustland nam de artillerie-werkzaamheid toe in den sector van het Karst-plateau. Rome, 12 Sept. (Stefani). Officieel communiqué. In de streek tusschen Vallarsa en de Po- Bina beproefde de vijand, na een intens bom bardement van de den lOen door ons ver overde stellingen, ze aan te vallen; hij werd dadelijk teruggeslagen. Er worden nieuwe kleine vorderingen gemeld in de Vallarsa en aan de Boven Poslna. In kleine gevechten op Lagalusi (Travena- tesdal), de hellingen van de Cima Bocche (Travignolodal) en Sleme (Monte Nero) wierpen wij den tegenstander terug en brachten hem verliezen toe. Aan de Isonzo geen enkele belangrijke gebeurtenis. Een vijandelijk vliegtuig wierp bommen op San Pietro (Görz) zonder slachtoffers te maken of schade aan te rich ten. Berlijn, 12 Sept (W.-B.). Bericht uit bet groote hoofdkwartier van heden voor middag. De onder het opperbevel van generaal- weldmaarschalk von Mackensen staande Duitsche en Bulgaarsche krachten zetten bun opmarsch in de Dobroedsja voort. Aan het Macedonische front waren leven dige artilleriegevechten in het Vardargebïed en voor de Bulgaarsche troepen met succes bekroonde gevechten aan de Stroema. Weenen, 12 Sept. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. Op het zuidoostelijke oorlogstooneel is bij de Oostenrijksch-Hongaarsche troepen geene verandering. P a r ij s, 12 Sept. (Havas). Namiddag communiqué. Aan het Stroemafront leverden de Engel- ■che troepen levendige gevechten, in den loop waarvan het dorp Nevolgen in storm ge nomen werd. In de streek ten zuiden van het Doiran- meer werd de artilleriestrijd met hevigheid voortgezet. Batterijen van de geallieerden bombardeerden krachtdadig de Bulgaarsche Versterkingen in den sector Machukovo. Ten westen van de Vardaj^leverde het krachtige offensief van de geallieerde troe pen in de streek ten noorden van Majadag Uitmuntende uitkomsten. Alle Bulgaarsche loopgraven werden genomen op een front van 3 Kilometers over eene diepte van om streeks 800 Meterg. Ten westen van het Ostrowomeer toonde de Servische artillerie zich zeer werkzaam in de streek van Banika. Ten zuidwesten van het meer brachten partieele gevechten eeni- ge voordeelen aan de geallieerden. Een Bulgaarsche aanval werd door het vuur van de geallieerden terug geslagen en leed zwa re verliezen. Londen, 12 Sept. (R.) Bericht van iden commandant der Britsche troepen te 5>aloniki. Eene afdeeling, die gisteren de Stroema was overgetrokken bij Neohon, nam loopgra ven op den oostelijken oever. Eene Fran- sche afdeeling, die met de Engelschen sa menwerkte, veroverde het dorp Yenernah en maaktx 30 gevangenen. De vijand leed zware verliezen tijdens deze operatiën door <ons geweer- en artillerievuur tijdens zijne tegenaanvallen en zijn terugtocht. B e r 1 ij n, 12 Sept. (K. N.) Uit Budapest wordt aan den Lokal Anzeiger geseind, dat de middagbladen aldaar een bericht publi- ceeren van de Moldawa te Bukarest, volgens hetwelk de Rumeensche koninklijke familie Bukarest heeft verlaten. De oogenblikkelijke verblijfplaats van de koninklijke familie is niet bekend. Volgens het bedoelde bericht moet de koning naar het in allerijl nieuw in gerichte paleis te Galatz vertrokken zijn; volgens de andere berichten bevindt de ko ning zich thans te Jassy. Dit laatste bericht iklinkt waarschijnlijker, aangezien ook alle rijksbanken en bijna alle ministeriën en hooge autoriteiten hun zetel naar Jassy overgebracht hebben. Athene, 12 Sept. (Havas). Het kabi- net-Zaimes heeft zijn ontslag genomen. Athene, 12 Sept. (R.). HHet verzoek om ontslag van Zainis is blijkbaar aangeno men, ofschoon dit nog niet officieel be richt is. Tweede telegram. Zainis volhardt bij de ontslagaanvrage van het-kabinet. Men gelooft in de regeerlngskringen, dat de koning zelf niet in staat zal zijn om orde op de zaken te stellen. Athene, 11 Sept. (Havas). Kolonel Mazarakis, die samen met kolonel Zembras- kakis de aanstichter was van de revolution- naire beweging onder de militairen, richtte aan den koning van Griekenland een open brief, om hem te bezweren Macedonië te verdedigen. Wij zullen eerbied afdwingen voor den nationalen wil en alle moeilijkhe den, hoe groot zij ook zijn, die dit in den weg staan, te boven komen. Wij vreezen niets en niemand dan God en ons geweten. Wij zijn niet goed geregeerd. Wij hebben gewacht op de gelegenheid om met luider stemme onze wanhoop uit te roepen. Laten wij ons daarheen begeven, waar onze plicht ons poept. Met Christodoulos en onze dap pere strijders zullen wij onzen erfvijand ver jagen en het vrije Macedonië weder aan het vaderland teruggeven. En dan zullen wij van het tooneel aftreden. Petersburg, 12 Sept. (Tel.-agent- schap). Namiddagcommuniqué van den grooten generalen staf. Aan het Kaukazische front maakten onze troepen zich meester van den Pyramiden- berg ten zuiden van het dorp Pirdjan. Zij bezetten de hoogten langs den linkeroever van de rivier Maria Darassi. Op de bergen viel sneeuw en des nachts heeft het gevro ren. Weenen, 12 Sept. (W. B.) In den nacht van 11 op 12 September viel een zee- vliegtuigeskader de luchtschiphal in Gosi, de stationsinrichtingen van Tolconara en de afweerbatterijen van Ancona aan. De luchtschiphal werd eenige malen getroffen. De vliegtuigen werden door afweerbatterijen beschoten, maar keerden allen behouden terug. Rome, 12 Sept. (Stefani). Een groep vijandelijke zeevliegtuigen wierp gister avond tusschen kwart voor negen en kwart voor tien eenige bommen bij het spoorweg station te Ancona en bij Sesi. De schade is zeer gering; er is geen enkel slachtoffer. Londen, 12 Sept. (R.). Bericht van Lloyds. Het stoomschip Leyderhorn, van Bergen, is in den grond geboord. De bemanning is gered. Londen, 12 Sept. (R.) Bericht van Lloyds. Van de Noorweegsche stoomschepen Fura, Fredovore en Polynesia wordt bericht, dat zij tot zinken zijn gebracht. 24 man van de bemanning van de Polynesia zijn in Pen zance aan land gebracht; vier worden ver mist. Weenen, 12 Sept. (W. B.) De keizer heeft d.d. 8 Sept. den volgenden eigenhan- digen brief gezonden: Waarde kolonel-generaal baron von Pflanzer Baltin. Met oprecht leedwezen heb ik vernomen, dat gij door uw wankele gezondheid gedwon gen zijt ontheffing van het legercommando aan te vragen. Dit, na een zelfverloochenen- den, inspannenden arbeid gedurende twee moeilijke oorlogsjaren genomen besluit ten volle eerbiedigend, voel ik mij genoopt uw verzoek in te willigen. Dankbaar gedenk ik uwe buitengewone, door de in moeilijke omstandigheden ontwikkelde werkzaamheid en verdere leiding van de troepen onder uw bevel verworven verdiensten en ik spreek u mijne bijzondere waardeering en lof uit. B e r 1 ij n, 12 Sept. (K. N.) Uit Stock holm woidt aan de Rundschau geseind, dat de zeer in aanzien staande professor Migu- lin in zijn blad Nowy Oekonomist het vol gende schrijft: Wij twijfelen geen oogenblik aan ons definitief succes; doch makkelijk zal het niet gewonnen worden. De legers onzer tegenstanders zijn nog zeer aanzien lijk; zij zijn voortreffelijk uitgerust en voor zien van angstwekkende hoeveelheden mu nitie. De stellingen onzer tegenstanders zijn zoowel door de natuurlijke ligging als door kunstmatigen arbeid buitengewoon sterk en de stemming der troepen is uitstekend. De vijand beschikt over buitengewone reser- ven. Nog niet alle mannen, die geschikt zijn de wapens te voeren, zijn opgeroepen. Ook de Oostenrijkers beschikken nog over aan zienlijke troepenmassa's. In den laatsten tijd wordt in de Russische pers steeds weder gesproken van de tuohteloosheid in het Duitsche leger, van hongeroproeren en van het verlangen in Duitschland naar vrede. Deze berichten missen eiken grond van waarheid, daar zij afkomstig zijn van bericht gevers, die op sensatie belust zijn. Een tuch teloos leger deelt niet zulke klappen uit als het Duitsche leger doet. Men moet de feiten en den stand van zaken nemen zooals ze -zijn. Men mag niet rekenen op een spoedi- gen afloop van den oorlog. De oorlog kan nog langen tijd duren. B e r 1 ij-n 12 Sept. (W.-B.). De Noor weegsche gezant heeft, in opdracht van zijne regeering, de verklaring van Noorwegens onzijdigheid op nieuw bevestigd. B e r 1 ij n, 12 Sept. (K. N.) De Voss Ztg. ontleent aan het Hamburger Fremden- blatt het bericht uit Londen, dat de regee ringen van Rusland en Frankrijk de Engel- sche regeering verzocht hebben eenige cón- cessiën te verleenen in de aangelegenheid der zwarte lijsten en de behandeling der Amerikaansche post van de Vereenigde Staten. Te Londen schijnt echter weinig ge neigdheid te bestaan om aan het verzoek van Rusland te voldoen. Rome, 12 Sept. (Stefani.). Al6 uit komst van het onderzoek, dat is Ingesteld naar den ondergang van het op 2 Augustus jongstleden gezonken oorlogsschip^ Leonardo da Vinei, waarvan 26 officieren en 227 man der bemanning de slachtoffers zijn geworden, is vastgesteld, dat in dit ge val elke uitwendige beleediging van het schip is uitgesloten en dat ook niet als oorzaak valt te denken aan de op de sche pen der oorlogsmarine gebruikte ontplof fingsmiddelen. Door den minister van ma rine is een commissie benoemd met het doel opheldering te verkrijgen over alle omstandigheden, die met deze ramp in be trekking kunnen staan, en of de ramp in verband kan staan met incidenten van kwaadwilligen aard, die laatstelijk zijn voor gekomen in het land, ook buiten de marine. Oost-lndië. Onlusten In OJambl. (Officieel). Blijkens een van den Gouver neur-Generaal van Nederl. Indlë ontvangen telegram, is de kolonel F. J. Kroesen te Ba tavia aangewezen, om de leiding der mili taire actie in Djambi op zich te nemen. He den vertrekken nog de compagnie infanterie en een sectie genietroepen derwaarts. De laatste tot herstel der telefoon- en telegraaf verbindingen. Tevens is va"h den resident van Paiembang mededeeling ontvangen, dat de controleur Walter 2 dezer te Saroelan- goen is vermoord. Aan de T e 1. wordt geseind: Een patrouille heeft in Djambi achttien opstandelingen gedood en 21 gevangen ge nomen. De rebellen hebben getracht het garnizoen van Telok Pandjang(?) naar bui ten te lokken en deze plaats te bezett maar hun toeleg is mislukt. In alle andere districten is het rustig. Pest op Java. Regeeringstelegram betreffende de pestge- vallen op Java. Van 11 tot 24 Augustus: Probolingo 1, Negawi 1, Blitar 2, Kediri 3, Pairee 1 doodelijke gevallen. Madioen 7 nieuwe gevallen, 6 dooden; Soerabaja (stad) 6 nieuwe gevallen, 5 doo den. Totaal 21 gevallen en 19 dooden te genover een nagenoeg overeenkomstig 14- daagsch tijdvak van het vorig jaar (13 tot 26 Augustus 1915) 92 gevallen en 87 doo den. Aardbevingen. De bijzondere berichtgever van het Hbld. seint uit Soerabaja: Hevige aardbevingen zijn gisteren en ook heden waargenomen. In Soerabaja zijn geen ongelukken voor gekomen. Ernstige schade is echter aange richt in de residentie Banjoemas, voorna melijk te Maos, Keboemen en te Banjoe mas. Te Maos werden negen hevige schok ken gevoeld; met een groot geraas vielen alle huizen in. De brug over de riviftde Se- rajoe is beschadigd. De rails van den spoor weg werden ontzet, zoodat de spoorweg dienst gedesorganiseerd is. Te Maos kampeeren duizenden vluchte lingen in de open lucht. De meening, dat de Slamat in werking trad, is nog niet bevestigd. Zaterdagavond te 7 en 11 uur hebben hevige aardbevingen plaats gehad in Mid- den-Java, vooral D jok ja, Poerworedjo en Maos. Een groot aantal huizen stortte in. Naar aanleiding vgn deze telegrafische berichten ontleent het Hbl. het volgende aan een particulier schrijven uit Lawang omtrent de verhoogde werking van den Bromo op Midden-Java: „Binnenkort 2al ik verplicht zijn van hier te vertrekken; de geheele omtrek wordt n.l. onbewoonbaar gemaakt door den aschregen van den vulkaan de Bromo, op 4 uur van hier gelegen; alle hotels in het gebergte moeten sluiten door gebrek aan bezoekers en de geheele vegetatie is langzaam maar zeker ten ondergang gedoemd; reeds twee jaren valt er asch, doch thans zóó veel, dat de geheele streek er centimeters dik mede bedekt wordt; iedereen maakt'dan ook aan stalten te verhuizen." ~B U ITEN LAN D. De Staatscourant van Dinsdag 12 Sep tember bevat o.m. de volgende Kon. be sluiten benoemd bij het reserve-personeel der Landmacht tot reserve-2e luitenant A. bij de infanterie de milicien-sergeants: bij het le regiment M. Löwenstern, van het regiment jagers; bij het 2e regiment G. M. v. Basten Ba tenburg, van het corps bij bet 3e regiment L. J. Vogels, van het regiment grenadiers bij het 4e regiment H. L. C. T. Küntze en P. A. Wernink, onderscheidenlijk van het regiment Grenadiers en van het corps; bij het 6e regiment M. A. J. de Bruijn en J. G. P. Hezemans, beiden van het corps, bij het 7e regiment A. P. M. Audretsch, van het regiment Jagers bij het 9e regiment H. Turkstra en J. Wynia, beiden van het corps bij het 13e regiment J. J. A. Lamberti, A. J. N. Boosten en C. H. F. F. Schroder, onderscheidelijk van het regiment Jagers en van het corps bij het 14e regiment M. C. M. van Kalmt- hout, van het corps; bij het 15e regiment G. de Kwaasteniet, J. G. Deur en V. C. Koch, allen van het corps bij het 19e regiment E. Priester, van het regiment Jagers bij het 20ste regiment T. H. Breimer van het corps; bij het 21e regiment H. Schrooder en P. A. Jousma, beiden van het corps; bij het 22e regiment C. H. Ktthne van het xegiment Jagers; B. bij de infanterie der Landweer de land- weerplichtige sergeanten: bij het 4e bataljon G. de Groot, H. Cre- bas en R. L. Koops, ondersch. van het 18e, 23e en 13e bataljon; bij het 5e bataljon K. E. Helder van het 38e bataljon; C met bestemming voor den dienst bij de landweer bij de infanterie der land-, weer: bij het 5e bataljon J. L. Weber van het wapen der infanterie; tijdelijk benoemd bij het reserve perso neel der Landmacht bij de infanterie: bij het 12e regiment tot reserve 2e luitenant de milicien-sergeant D. A. Piers van het corps. benoemd tot adjunct-commies bij het de partement van Justitie mr. M. v. Aken te 's Gravenhage; op verzoek eervol ontslagen met dank mr. M. Mz. v. Heioma, kantonrechter te Heerenveen; voor 3 jaar bij het Nederlandsche leger gedetacheerd de le luitenant der infanterie bij het Indische leger G. A. A. von Raisseld Meijer; Benoemd tot electro-technisch ambtenaar bij de telegrafie 3e klasse P. C. Tolk, H. v. d. Linden, H. J. Wessels en H. J. van Blaa- deren, allen thans adspirant; benoemd tot tijdelijk adjunct-commissaris van de loodsen te Maassluis G. J. Morel, 4e stuurman ter koopvaardij. De Koningin in Zeeland. Middel burg was gisteren in feesttooi, ter eere van het Koninklijk bezoek. Te 10 u. 42 kwam de Koninklijke trein bin nen; aan het station bevonden zich ter be groeting de Commissaris der Koningin, de burgemeester, de schout-bij-nacht, comman dant in Zeeland, met deir chef van de staf. H. M. reêd per auto naar den Buitentuin, waar Zij haar paard besteeg, om zich naar het Molenwater te begeven, waar de troepen uit Walcheren waren opgesteld. Aan het Molenwater waren duizenden getuige van de inspectie. Onderweg werd H. M. luide toegejuicht en niet minder toen -zij gekleed in amazone het exercitie-terrein kwam oprijden. Terwijl de muziekkorpsen volksliederen speelden, reed H. M. langs de opgestelde troepen, die vervol gens voor haar defileerden. Te 12.10 verliet H. M. Middelburg per Koninklijken trein en vervolgde de reis naar Vlissingen. De ko ninklijke trein kwam om kwert over twaalf te Vliasingen aan en reed voor het Zuidelijk per ron. In den trein werd eerst de lunoh gebruikt. Te kwart over een verliet H. M. den trein. No door den burgemeester van Vlissingen te zijn begroet, begaf H. M. zich aan boord van den mijnenlegger „Balder waarmede de tocht naar Breskens wordt gemaakt. Het talrijk publiek juichte H. M. toe en de Jantjes aan boord van de oorlogsschepen stonden in paradevorm op gesteld en joelden. H. M. de Koningin keerde te zes uur te Vlis singen terug en begaf zich per koninklijken trein naar Middelburg, waar op het stationsem- placement in den trein de nacht zou worden doorgebradht. Vandaag werd bezoek gebraoht aan Oostelijk Zeeuwsch-Vloorvderen en des middags hedt H. M. een revue over de oorlogsschepen op de reede van Vlissingen. Da naar Bern overgeplaatste gezant van Portugal bij bet Nederlandsche hof, de heer Ferreira, verliet gisteren voor goed de residentie. Grondwetsherziening. Naar de Tel. verneemt, ligt het in de bedoeling om aan de Tweede Kamer voor te stellen de Grondwetsherziening nog dit jaar in be handeling te nemen en wel kort nadat de ontwerpen der Staatsbegrooting voor 1917 in de afdeelingen zullen zijn onderzocht. Het voorstel zal er dan tevens toe strekken, om te beginnen met de behandeling van het ontwerp tot wijziging van Art. 192. Als de Kamer zich hiermedè vereenigt, zal dus eerst het onderwijs-vraagstuk en daarna de kiesrecht-kwestie worden behandeld. Straatverruiming te 's Gra venhage. Ingediend is een wetsontwerp tot verklaring van het algemeen nut fier onteigening van eigendommen, noodjg voor en ten behoeve van een straatverruiming ter verbreeding van het Carnegieplein vóór het Vredespaleis, met de Anna Paulowna- straat te 's Gravenhage. Torpedobooten. Vrijdag is, volgens de N. R. Ct., de torpedoboot Z. 7 door de maatschappij Fijenoord aan het de partement van marine opgeleverd, en bin nenkort zal ook de torpedoboot Z. 8 door het departement van marine van voornoem de maatschappij worden overgenomen. De ze beide vaartuigen zijn de eerste torpedo- booten van een nieuw type, belangrijk groo- ter dan de bestaande G-booten. Onderzeebooten. De onderzee boot K 1 der Nederlandsche Marine heeft heden van Nleuwediep de reis naar Neder- landsch-Indië aanvaard. Ned. Ver. tot bescherming van dieren. De heer C. F. Ph. H. van Deursen heeft op 17 Augustus zijn mandaat als secretaris van de Nederlandsche Veree- niging tot bescherming van dieren neerge legd. Na een plechtigen lijkdienst in de St. Jacobus-keik te 's Gravenhage, waarbij te genwoordig de Belgische gezant baron Fal lon, Prinses de Ligne, tal van aldaar woon achtige Belgen en eenige leden van het Belgische Roode Kruis, werd het stoffelijk overschot van den heer H. J. L. M. baron de Royer de Dour de Fraula, in leven com missaris van het arrondissement Brussel en president van het Belgische Roode Kruis in Nederland en zijne koloniën, heden voor middag op de R.-K. begraafplaats te 's Gra venhage ter aarde besteld te midden van een breeden kring van familieleden en be kenden De lijkbaar was gedekt met een groot aaiv tal bloemstukken en kransen. ■ederland an de oorlog, Proe f-mo.bilis at i.e. Naar aanleiding van het -door ons mede gedeelde bericht van „Het Centrum'' heeft de H. Ct. zich om inlichtingen gewend te meest bevoegder plaatse, waar men ver klaarde: „Van een te houden proef«» mobilisatie is in het geheel niets beken d." Meel. Aan den minister van Landbouw, Nijver heid en Handel is door de Nederlandsche Vereenlging van Handelaren In Buiten- landsch Meel het volgend telegram verzon den; Daar volgens offiGieele mededeeling de veiling van Amerikaansch meel te Amster dam is uitgesteld, niettegenstaande het ge brek aan dit meel zoo groot is, dat op het oogenblik 25 pCt. boven den door de Re geering vastgestelden prijs betaald wordfc terwijl bovendien bij een komende veiling: deze schaarschte zich nog scherper zal af- teekenen, wenscht ondergeteekende uw aandacht er op 1e vestigen, dat indien de gemeentebesturen of andere lichamen be last worden met de distributie van meel, het alsdan noodig'is, Amerikaansche naast in- landsch beschikbaar te stellen met een prijs verschil van 1 per 100 K.G., gelijk in dertijd door uw voorganger bepaald. Ondergeteekende stelt er prijs op te ver klaren, dat door dezen maatregel de winsten van den meelhandel In het algemeen en dié' harer leden in het bijzonder, beperkt zullen worden. Immers, door het huidig gevolgde veilingssysteem, gepaard met de te kleine aanvoeren van Amerikaansch meel, waarte- gen ondergeteekende herhaalde malen vruchteloos gewaarschuwd heeft, is de te genwoordige schaarschte ontstaan. Dit opent wel voor enkele meelhandelaren en bakkers de gelegenheid tot meelspeculatie, doch bedreigt het bestaan der bakkerij als zoodanig. Ondergeteekende geeft u daarom in over weging de distributie van meel op zoo'n wijze te doen plaats hebben, dat den tus- schenhandel een passende provisie wordt uitgekeerd en speculatie voorkomen. Daar bij zal het noodig.zijn, dat de aanvoeren van; Amerikaansch meel plaats hebben in dezelf de hoeveelheden als vóór den oorlog bui- tenlandsch meel werd ingevoerd. Op deze wijze heeft men de schaarschte, gelijk dia thans in Nederland heersoht, in andere lan den, met name Scandinavië en Engeland, weten te voorkomen. Nu de ervaring bewezen heeft, dat afwij king onzer adviezen in dit geval het alge meen belang heeft geschaad, vertrouwen wil dat u als uitvoerder der algemeene beland gen, meer dan tot heden met onze adviezen rekening zult houden, zelfs indien.enkelen, uit overwegingen van persoonlijk belang, zloh hiertegen mochten verzetten. Tarwe. De Minister van Landbouw heeft aan de burgemeesters per circulaire bericht, dat, evenals zulks met rogge mogelijk Is, aan landbouwers of anderen, die gewoon zijn hun eigen brood te bakken, een hoeveelheid tarwe kan worden gelaten, noodig voor hef bakken van deze broodsoort voor zich en hun gezin. Zij zijn dan van het verkrijgen' van brood- en meelkaarten en van rogge om daarvan zelf brood te bakken, uitgesloten. De hoeveelheid tarwe, welke hun zal kun nen worden toegewezen, bedraagt 1 tot l*f' H.L. per jaar voor ieder gezinshoofd boveif de 2 jaar. Melkvoorziening in Noord- en Z u i d-H o 11 a n d en Ut recht. In velband met de dezen winter te vej£ wachten verplichte melkvoorziening van da groote gemeenten in Noord- en Zuid-Holland en Utrecht, is er te Deventer een vergade^ ring gehouden van aangeslotenen bij het, Botercontróle-station Gelderland-Overijsel, samengeroepen door de commissie voor da melkvoorziening in Gelderland-Overijsel. Het doel is om het dezen winter te ven» wachten tekort' aan consumptiemelk in de groote steden aan te vullen uit de oostelijke provincies; dit zal dan plaats vinden doof tusschenkomst van de Botercontróle-^tations, die alle gegevens bezitten van de door de aangeslotenen verwerkte melk. Hiervoor zijn door den inspecteur van het zuivelwezen besprekingen gehouden met de spoorwegmaatschappijen en zijn door de commissie voornoemd de verschillende boterfabrieken in beide' provinciën inge* deeld naar gelang van hun boterproductie. Daar deze indeeling vrij plotseling moest plaats hebben, deden zich verschillende be«^ zwaren voor in verband met het lokaal transport naar de verschillende stations, plaatselijke prijzen enz., die aanleiding ga* ven tot een uitvoerige gedachtenwisseling», Als gevolg der uitgebreide debatten werd besloten, om de commissie, rekening hoisjf' dende met de verschillend geopperde be* zwaren, op te dragen een nieuwe regeling te ontwerpen, die daaraan zooveel mogelijk zal tegemoet komen. Kapok. Dank zij de bemoeiingen van de N. O. is een totaal van 422000 K.G. kapok vrij/ gegeven. Cacaoboonen. De N. O. T. fs er in geslaagd eene re geling te treffen, waardoor de moeielijkhe- den, die aan den invoer van cacaoboonen in den weg stonden, volkomen uit den weg zijn geruimd, zoodat verwacht mag worden, dat binnenkort de aflevering van cacaoboo' nen aan fabrikanten weder zal aanvangen. Sod a-c o m m i s s i e. In verband met mededeelingen van hai* delsreizigers, die waschmiddelen te koop Lieden en vertellen dat na 31 Decembe*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2