EÜILIQN WIJNHANDEL J. A. SCHQTEDMAN Zn. STADSNlI WST (Jtrechtschestraat 34. Telef. 145. Uit den o m trek. Ingezonden Stukken. 1 ptrecht werden inlichtingen over het doel der iJoarbeur^ verstrekt. Aan het zestiende verslag der Vereeniging fcs het volgende ontleend: Het afgelooperi Vereenigingsjaar was voor de organisatie in verschillende opzichten gunstig; het totaal aantal leden steeg van 203 op 236. De oprichting der Industrieele Credietbank ves tigde de aandacht van verschillende industricelen iop de Vereeniging. Het aantal leden der Indus trieele Credietbank bedraagt thans ongeveer ,(160, voor wie aan garanties tot een bedrag van bijna 62,000,000 is afgegeven. Gedenknaald. Dinsdag is op (het weiland van mevr. Willink, te Benne- Ibroek, een gedenknaald geplaatst met het opschrift: „Ter herinnering aan het bezoek ivan H. M. Koningin Wilhelmina in het bivak van het Instructie-Bataljon uit Kampen 11 Augustus 1916." Z o m e r t ij d. Ten einde verwarring voor de reizigers te voorkomen zal op de spoorwegen de terug keer van den zomertijd naar den Amster- idamschen tijd plaats hebben, nadat in den macht van Zaterdag 30 September op Zon dag 1 October de laatste reizigerstrein zijn eindpunt zal hebben bereikt. Tot dat tijdstip .wordt dus op de spoorwagen de zomertijd gehandhaafd. Bigamie. Te Maastricht is voor de rechtbank tegen L. een gevangenisstraf geëischt van 2 jaren wegens bigamie. Hoe wel hier te lande gehuwd, is hij kort gele den ook in Duitschland in het huwelijk ge treden. Onnoodig hard. Dinsdag werd met een der ochtendtreinen van Naarden— Bussum naar Amsterdam (en wellicht ver der) een in uniform gekleed soldaat ver voerd. De man was tusschen een gewnpen- den marechaussee en een infanterist van Naarden komen loopen. Zijn handen waren geboeid Een middagtrein bracht hem en zijn ge leide terug, waarna hij op dezelfde wijze naar het arrestantenlokaal in Naarden werd gebracht. Toevallig waren wij aldus meldt het Handelsblad getuige van beide tochten. Wat de man misdaan heeft, wij weten het niet en het doet er ook niet toe misschien is hij een dief of een deserteur maar in elk geval is hij een mensch, en nergens staat in het strafwetboek, dat naast de op te leggen straf nog zulk een zedelijke marteling moet worden ondergaan. Beseft men, wat er in de ziel van dien jongen man moet zijn omgegaan, toen hij zóó, met de geboeide handen voor het lichaam, langs den open baren weg werd gevoerd, waar hij zijn ka meraden tegenkwam en waar het publiek hem aanstaarde? Een burger in dezelfde omstandigheden wordt gewoonlijk per celwagen vervoerd .waarom dan zulk een transport voor een man, die de Nederlandsche uniform draagt? De militaire strafrechtspleging dateert nog [van een eeuw geleden maar als men zulk een moreele mishandeling ziet, dan zou men denken, dat ze uit de middeleeuwen dagtee- Icent. Men vergete toch niet, dat ons militie- leger geen bende huurlingen meer is, maar (bestaat uit burgers, die door de wet worden aangewezen om zich tijdelijk beschikbaar te Stellen, ten einde de noodige militaire ge oefendheid te erlangen. En voor zulke soldaten past wat ook hun misdrijf moge zijn zulk een behan deling in het openbaar niet meer. Handcls-Hoogescnool hebben mr. H. L. Druc-dat, wordt^Ues ontvangen, cr een surplus is ker, die onlangs door dc Kamer van Koophan del en Fabrieken te Rotterdam ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van dr. D. Bos tot curator benoemd is, tot voor zitter, en den heer C. A. P. van Stolk tot onder voorzitter van het College van Curatoren aan gewezen. Curatoren hebben voor den cursus 1916/17 wederom prof. mr. G. W. J. Bruins tot rector- magnificus aangewezen. Haarlem's Muziekkorps. In een drukbezochte vergadering der Haarlem- sche Orkestvereeniging werd door het be stuur besloten, op verzoek uit de vergade ring gedaan, om het voorstel tot ontbinding der vereeniging in te trekken. Een nieuw bestuur werd gekozen met mr. J. H. Thiel als voorzitter en mr. J. M. M. Noback als se cretaris. Besloten werd het reeds opgezegde ge meentelijk subsidie van 15000 weer aan te .vragen. Reclame» per anker f 34. per flesch - 0.85, pins f 1.50 per anker accijns. D istributiewet. Ten gemeente huize te Veenendaal is een bijeenkomst ge houden van burgemeesters, winkeliers en grossiers uit gemeenten in Oostelijk Utrecht, om besprekingen te voeren in ver band met de Distributiewet. Besloten werd voor de levensmiddelenvoorziening een bonnenstelsel in te voeren. Ongeval. Te Elden is tijdens een optocht een 4-jarige jongen onder de Setuwsche tram geraakt en vermorzeld. Muziektempel ingestort. Bij den aanvang van een uitvoering, welke d->or de gemengde zangvereeniging „De Stem des Volks" op het Newton-plein te 's Gra- venhage werd gegeven, stortte een gedeel- ïe van de muziektent, waarin de uitvoering gegeven werd in, en vielen dientengevolge /een aantal dames en he eren van het zang koor op de straat. Zooals zich laat begrijpen, bracht het on geval groote consternatie teweeg, zoowel 'onder de leden van het zangkoor, als onder het talrijke publiek. De Eerste Hulpdienst was spoedig ter plaatse om bijstand te verleenen. Het bleek dat een der zangeressen, een 17-jarig meis je, bij den val een beenbreuk had bekomen. Eij werd per zieken-auto naar het gemeente ziekenhuis vervoerd. Nog drie andere dames-leden van het koor hadden lichte kneuzingen aan de be enen bekomen, terwijl een andere aan den rug licht was verwond. Zii werden naar hunne woningen gebracht. Van' het voortzetten der zanguitvoering was natuurlijk geen sprake. Brand. Te Veghel is het woonhuis jnet toebehooreri van den spoorwegbeamb te, tevens steenkolenhandel aar Verberk ge heel afgebrand. Brand. Gisteren is in de Weperpol- ,er onder Harderwijk de boerenwoning van Hof afgebrand. School- en Kerknieuws. P r o!. Hugo de Vries. Met het begin .van cc.-n nieuwen cursus zal prof. Hugo de Vries niet meer Amsterdamsch ingezetene zijn. Naar het N. v. d. D. meldt, heeft de heer De Vries te Lunteren,"in Gelderland, het bui- (ten „De Boeckhorst" gekocht en gaat hij zich metterwoon aldaar vestigen. Hij blijft echter, jtotdat hij over twee jaren zijn emeritaat zal hebben bereikt, zijn colleges in den Hortus geven en komt daarvoor eenige keeren per week in Amsterdam. Prof. De Vries laat te Lumteren naast zijp huis een laboratorium en een proeftuin bou* yen, nnereavoeg gelijkende op wat hij thans in "den Hortus tot zijn beschikking heeft Begroot ing 1917. B. en W. schrijven aan den Raad Wij hebben de eer U hierbij de concept-be grooting, met de daarbij behoorende bijlagen, voor den komenden dienst aan te bieden. Zooals bij lezing zal blijken, heeft de samen stelling een ingrijpende verandering ondergaan door de ingevoerde gewijzigde boekhouding. Al zullen de voordeelen hiervan ook pas ten volle kunnen worden gewaardeerd wanneer het instituut der Centrale boekhouding enkele jaren zal hebben gewerkt, wij meenen, dat het overzicht nu reeds aan duidelijkheid heeft ge wonnen. En dit valt te meer te waardeeren nu, tenge volge van de crisis, nog grootere moeilijkheden bij het ontwerpen vielen te overwinnen dan an dere jaren reeds het geval was. Want het spreekt wel van zelf, dat ook deze Begrooting geheel staat In het teeken der ab normale omstandigheden; niet alleen immers viel thans rekening te houden met het oogen- blikkelijke, maar ook de resultaten van de ach terliggende periode deden hunnen invloed ken nen. De rekening van 1915 leverde een saldo op van rond 8000,jiat is 12000 minder dan het saldo waarmede de dienst van dat jaar aan ving. En al is dit resultaat, bezien in het licht der omstandigheden, op zichzelf niet onbevre digend immers, tot heden werden alle las ten nog uit de gewone middelen gekweten, in tegenstelling met vele andere Gemeenten, waar soms belangrijke tekorten door leeningen moes ten worden gedekt dit neemt toch niet weg, dat voor den dienst 1917 direct een mindere op brengst van rond 12000 valt te constateeren. De kosten van het algemeen bestuur stegen met 10,000, die van het onderwijs met 16,000, rente- en aflossing (uitsluitend voor de eigen huishouding) vroegen een hoogere uit gaaf van 32,000, terwijl de reorganisatie van de Reiniging eveneens een vrij aanzienlijk be drag vraagt, zoodat de Uitgaven in totaal ste gen met rond 80,000. Hiertegenover staan in de Ontvangsten de verhoogde uitkeering door de Gasfabriek en de opbrengst van de in te voeren Rioolbelasting, te zamen geschat op pl.m. 40.000. Volt dus het verschil van deze bedragen te dekken, daarnevens moet worden geconstateerd, dat, door de welbekende prijsstijging van schier alle voorwerpen, zeer vele posten behoorden te worden verhoogd, ook dan, wonneer zooals is geschied wij ons beperkten tot het strikt noodzakelijke. Behoudens enkele nader te noemen posten, is deze Bcgrooting dan ook zoo sober mogelijk samengesteld, omdat wij het raadzaam hebben geoordeeld, de grootst mogelijke zuinigheid te ■betrachten en ons af te houden van het doen van voorstellen, welke nieuwe lasten met zich zouden brengen. En niettegenstaande dat, is het ons toch niet mogen gelukken, de Begroo ting sluitende te krijgen, zonder onze toevlucht te nemen tot een bijzonderen maatregel. Na opzetting der cijfers vertoonde het sche ma een tekort van pl.m. 20,000, bij eene ra ming van de Inkomstenbelasting op 170,000. Deze raming kömt ons gemotiveerd voor, als wij nagaan in welke mate de opbrengst uit de zen hoofde de laatste jaren is gestegen, zuiver als een gevolg van de toeneming van de be volking en van het belastbaar inkomen dat werd gevonden, en bovendien rekening wordt gehou den met de bijzondere omstandigheden. De loopende dienst doet een even hoog be drag verwachten. De thans opgemaakte kohie ren wijzen een eindcijfer aan van niet minder dan 175,000. De oorzaak hiervan moet wor den gezocht in de omstandigheid, dat verschil lende inwoners zich mochten verheugen in het behalen van „oorlogswinst" en dat tal van ne ringdoenden een ongekenden bloei in hun za ken ondervinden ten gevolge van de aanwezig heid van het groot aantal militairen en de vele Belgen. Dit op zich zelf verblijdend verschijnsel maant niettemin aan tot voorzichtigheid. Een zoo hooge opbrengst kon als normaal niet worden verwacht. En al hebben wij het ver trouwen, dat de normale ontwikkeling een op brengst voor 1917 van gelijk bedrag mag doen verwachten, voor 19T6 moet de oorzaak deels worden .gezocht in buitengewone invloeden. Op de Begrooting voor den loopenden dienst van 25,000. Dit bedrag zal het saldo, en dus de Begroo ting voor 1918, ten goede komen. Een nauwgezet onderzoek naar de uitkomsten van den loopenden dienst leverde het resultaat op, dat met reden mag worden verwacht, dat met terzijde stelb'ng van het zooeven genoem de bedrag een saldo zal worden verkregen ongeveer gelijk aan dat van den dienst 1915. Hierin hebben wij aanleiding gevonden om de vraag te stellen, of het niet geoorloofd mag worden geacht en rekening houdende met de omstandigheden of het zelfs niet wensche- lijk zal zijn, dat over oen deel van het vermoe delijk saldo van 19T> wordt beschikt ten be hoeve van den nieuwen dienst. De oorzaak van het tekort moet stellig en zeker worden ge zocht in de buitengewone omstandigheden, ter wijl die zelfde omstandigheden zooals bleek de gunstige uitkomsten van de Inkomsten belasting ten gevolge hebben. Het voortduren van de crisis maakt het op die wijze raadzaam, dat de verschillende invloeden, zoo mogelijk, tegen elkander worden uitgewisseld. Trouwens, een op deze wijze ontstaan hoog saldo levert ook eenigszins een gevaar op voor volgende jaren, omdat bij de samenstelling der Begroo ting hiermede allicht rekening wordt gehouden. Langs deze redeneeringen zijn wij er toe ge komen, voor te stellen, het meergenoemde te kort te dekken door te beschikken over een deel van het vermoedelijk saldo van den loopenden dienst. Wij zouden dan ook de Begrooting aldus heb ben aangeboden dus zonder belastingverhoo- ging indien de uitvoering van de Distributie- wet 1916 zulks niet had verhinderd. Uit een circulaire van Gedeputeerde Staten dezer Pro vincie, betreffende de uitvoering dezer wet, is gebleken, dot het College zal verlangen, dat al thans een zoo groot mogelijk deel van de kos ten, die deze wet verobrzaakt, ten laste worden gebracht van de gewone uitgaven. In ons ver stel betreffende de uitvoering dezer wet, heb ben wij onze meening hiromtrent uiteengezet. Geheel dus tengevolge van de hooge kosten, die de uitvoering van de Distributiewet 19T6 voor de Gemeenten veroorzaakt en waarop de Gemeentebesturen niet den minsten invloed kun nen uitoefenen, moet de bestaande Inkomsten belasting worden verzwaard, tenzij en door voor wenscht ons College, zooals uit meerge noemd voorstel kan blijken werkzaam te zijn andere wegen worden aangewezen, waarlangs de dekking dezer kosten kan plaats pinden. Overigens geeft de Begrooling weinig aan leiding tot het maken van opmerkingen. Ter uitvoering van de besluiten van 2 Juni 1.1. is voor een schoolarts een post uitgetrokken en is de nieuwe Straat- en rioolbelasting ge raamd geworden. Voorstellen hieromtrent zullen U nog dit jaar bereiken. Het zal de aandacht trekken, dat nevens een bedrag voor bezoldiging van den schoolarts een bedrag is uitgetrokken voor een verpleeg ster. Het is het voornemen, op nader bij het aan te bieden voorstel te ontwikkelen gronden over te gaan tot aanstelling van een verpleegster, die den schoolarts ter zijde zal staan en controle zal uitoefenen op naleving van de gegeven voorschriften. Het maakt verder nog een punt van overwe ging uit, in hoeverre de aanstelling van deze titulares mogelijk een reorganisatie van de ge neeskundige armenpraktijk wenschelijk -naakt. Ook is de in uitzicht gestelde herziening der jaarwedden van de leeraren bij het Middelbaar- en het Hooger onderwijs ter hand genomen. Een daartoe strekkend voorstel gaat hiernevens. Een technische herziening van de Inkomsten belasting, als een gevolg van de invoering der Rijks-inkomstenbelasting, is in bewerking en zal U weldra worden aangeboden. Tevens zal dan worden voorgesteld, het maxi mum-bedrag, dat mag worden geheven, te ver- hoogen, daar door den natuurlijken groei het be drag van 150,000 reeds is overschreden. Volgn. 172 (Uitgaven voor de Tram) is thans geraamd op 1500, m verband met het ver moedelijk tekort op dezen dienst. Nu een zóo belangrijk offer uit de Gemeente kas wordt gevraagd, achten wij het oogenblik gekomen, dat van de verleende subsidies aan- teekening wordt gehouden en deze slechts wor den verleend onder voorwaarde, dat zij in de balans van het bedrijf als schuld aan de Ge meente worden geboekt. Bij eene eventucele naasting van het bedrijf, of in verband met an dere ingrijpende veranderingen daarin, kan dan, zoo noodig, met die schuld rekening worden gehouden. Een afzonderlijk voorstel daartoe zal U weldra bereiken. Voor het overige meenen wij le mogen ver wijzen naar de stukken zelf en de daarbij ge geven toelichting. Ingevolge de Verordening op de heffing eener plaatselijke directe belasting naar het in komen zal, in verband met het vorenstaande, het vermenigvuldigingscijfer moeten worden vastgesteld op 1.2. adres voorzien. Dan is het voor de verzen- narek- omstandig lieden van de nw.ste docon\ ding gereed en de ontvanger (geodresseer- n dor Rijks hoogere burgerscholen in dm de) heeft eenvoudig langs de perforatie de i staat. gegomde strookjes te verwijderen. Ook voor zakenmenschen zijn postbladen zeer wel als z.g. memo's (memorandums) te gebruiken, daar ze ongeveer denzelfden vorm (zonder klep) hebben. De postbladen zijn verkrijgbaar in 3 soor ten, n.l. van 3^ cent (met 3-cents postze gel), van 514 cent (met 5-cents postzegel) en van 13 cent (met 1214-cents postzegel). Kennismaking met de postbladen is zeer aan te bevelen. Leveranties garnizoen. Gedurende de maand October 1916 zijn de n. v. leveringen ten behoeve van het garnizoen Amersfoort, toegewezen, tegen de mede daarbij vermelde prijzen aan: Firma Diekerhof, Amersfoort, aardappe len 5.49 per 100 K.G. Firma Gerritsen, Amersfoort, roggestroo in bossen ^14.20 per 1000 K.G. Firma Putman, Amersfoort, steenkolen 2.09 per 100 K.G., eierkolen 1.58 per H. L., anthraciet 2.07 per H. L., cokes 1.06 per H. L., lange turf 0.89 per 100, vuurmakers 0.32 per 100, hout 7.85 per 100 stuks. AGENDA. Heden Concert Harmonie. Amersf. Bioscooptheater. Museum Flehite. Openbare Leeszaal (Beukenlaan) 10— 1214, 2)410 uur, Zondag 2K—SH uur, Maandag 2)4 10 uur. Amicitia, Zondag- en Woensdagmiddag half 4 tot half 6 „strijkje". 29 Sept.—2 Oct. Bioscoop de Arend. 2 Oct. Amicitia. Cabaret Dumas. 3 Oct. Maison de Kloet, Luthersche Kring. 7 Nov. Amicitia. Concert Kathleen Par- low. 14 Dec. Amicitia. Hollandsche Strijk kwartet. 22 Febr. Amicitia. Concert Josef Pem- baur. Reclame Personalia. Bij beschikking van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, is, voor het tijdvak van 1 October 1917, benoemd tot assistent aan de Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Boschbouwschool te Wageningen, P. J. van der Ham, te Amersfoort. (St. Ct.) Concert Harmonie. Heden, 'Donderdag avond zal de Amersfoortsche Muziekvereeniging „Har monie" uitvoering geven van het program ma, dat wij gisteravond in ons blad vermel den. Postbladen. Zij, die weinig brieven te schrijven heb ben, beschikken in den regel niet over „postgerei". Vooral de kleine man betaalt, als hij te schrijven heeft, naar verhouding een te groot bedrag voor de benoodigdhe- den. In een buurtwinkeltje haalt hij een vel letje papier, een enveloppe en, laat ons zeggen, een 5-cents postzegel. Hij betaalt dan te zamen 1 1 5)4 cent 7)4 cent. Het is alweer niet algemeen bekend, dat hij met 534 cent af zou kunnen door het koopen van een postblad: een dubbel te vouwen, van geperforeerde, gegomde rand jes voorzien papier met een 5-cents post zegel bedrukt. Dat is dus eigenlijk een com binatie van papier, enveloppe en postzegel. Nadat het beschreven is, wordt het met G. SAS BACH, Coiffeur—Colffeuse, IJtreohtscheweg 50. Speciaal adres voor Haarwerken. Burgerlijke Start* 29 September 1916. Geboren: Carla Marie, d. van Charles Marie Cremer en Carla Martin; Josepha, d. van Eloi Louis Bantuelle en Rosa Delhaye. Ondertrouwd: Cornells Joseph van der Veer en Maria Hartman; Philippe Ade- lin Collart en Juliette Fran^oise Victor Mas- sart. Overleden: Een els levenloos aange geven kind; Anna Heys, 33 jaar, echtgen. van Jan Willem Karei van Wandelen. Telefonisch Weerbericht. Naar waarneming in den morgen van 28 September IV» 16. Medegedeeld door het Eon. Ned. Met. Instituut te de Bilt. Hoogste stand boven 770 in Oost-Duitsch- land; laagste stand 758.1 te Vllssingen. Verwachting tot den avond van 29 Sept.: Zwakke tot matige, Oostelijke tot Zuide lijke wind, half tot zwaar bewolkt, later waarschijnlijk regen of onweer, over dag iets koeler. Fietslantaarn aansteken 7.17 uur. r- Nederlandsche Hand els-Ho o- K e s c h p p h .Curatoren der Nederlandsche A werd de opbrengst'geschat op 150,000, zoo-j de gegomde strookjes dicht geplakt en van vokloende belangstelling in de werkelijk b«- Het opnemen van ingezonden stukken beteeken geenszins dat de Redactie met den inhoud instemt. De cooie wordt aan den inzender niet ieruqqeqeoen Onvoldoende salarieering en onbillijke achterstelling. Men v-erzoekt ons te willen overnemen het volgende ingezonden stuk, voorkomende in de Nieuwe Rotterdamsdhe Courant van 26 dezer (ochtendblad). De beide Kamers van de Staten-Generaal zijn. wederom bijeengekomen !H. M. de Koningin heeft de leden der volksvertegenwoordiging wederom opgewekt tot ijver en toewijding, en de Min. v. Financiën heeft de begrootingen aan geboden. En als altijd hebben de ambtenaren met begoerige blikken d»e hoofdstukken beke ken, elk van het departement, waaronder hij ressorteert. Heel veel zijn diegenen, die mee- eten aan onze staatsruif, niet gewenden een; voorstel tot salarisvesrbetering komt niet ge makkelijk uit de bureaux der departementale ambtenaren naa>r de Staten-Generaal. Maar dit maal, ditmaal leefde er, ondanks tijdsomstan digheden, ondanks oorlogsleeningen, ondanks tekorten pp den gewonen dienst, een sterke hoop in de harten van één bepaalde categorie van staatsdienaren, die zich sindis lang in den hoek getrapt gevoelde, die reeds sinds vele jaren met klimmende zekerheid aanvaardde, dat zij van hoogere Rijkshand beschouwd werd als een qunntité négligeable. Maar die niet zeer groote, doch maatschappelijk belangrijke en in vele opzichten invloedrijke kring "had nü, ef\ niet zonder grondige redenen, dte verwachting, dat zij thans hersteld zouden worden in den stand en in de positie, waarop zij recht heb ben krachtens hun opleiding, hun ontwikkeling, hun maatschappelijken invloed. Wij bedoelen ere leeraren aan de Rijks H. B. Scholen. Het is zeker mindier bekend, dat onder deze ambtenaren vele vertegenwoordigers der fat soenlijke aamoede gevonden worden. Immers, niet waar? een leeraar bij het M. O. wordt door het groote publiek gehouden voor iemand, die ten minste een belooning van 100 gulden pea- wekelijksch lesuur als jaarlijksch aanvangs salaris geniet. En als iemand hoort, dat een leeraar een 25 uur m de week les g'deft en eén paar dienstjaren hoeft, dan schat hij hem op een 3000 gulden inkomen. En het is zeker deze geheel onjuiste voorstelling, die aan een Meestal wordt men niet piepjong uitverkoren. tot do bekleeding van hot ambt vofi ojyi derwijzor en opvoeder van onze joi^eling^ sclxap van 12 tot IS jaar. We kunnen aannek men dat een leeraar eerst gemiddeld op 28 30-jarigen leoftijd een volledige betrekking aart een H. B. S. aanvaardt, bijna altjjd na een langdurige- universitaire opleiding en na eenigH kleinere betrekkingen bekleed te hebben, di hem de noodige routine en ervaring en paedo- rogischje kennis hebben verschaft. Welnu, zóó iemand, die don op den leeftijd van jongga-, huwde of iets ouder isv geniet bij oen groot aantal lesuren een bezoldiging van f 2100? waarvun hem do Staat gedurende 4 achtereen volgende jaren 17$ inhoudt als ponsic^enstor ting, zooda* nven pier maand clo fatale som van bijna 147 gulden wordt uitbetaold. Vraag niet, wat ook deze ambtenaren in die kleino* provinciesteden, waar zij meest wonen, moetcii afstaan aan stedelijko lusten, die vaak hinder lijk veel hooger zijn don in groot o gemeenten, bijvoorbeeld bodiridend hooger dan in hot dure Amsterdam (dort nota bene mee gaat deelcn irt de opbrengst dar oorlogswinst belasting ten einde de stedelijke belasting niet zwaarder té doen drukken') Vraag niet, wat bittere algunst leeft in ons Rijksleeraren, die hot moeten aan zien hoe onze gelijken of minderen in andere takken van dienst heitere salarissen genieten eneen toekomst hebben 1 Een Rijksleernar droomt slechts van één toekomst, en die is begunstigd te worden door een benoeming aan oen gemeenteschool. Want de collega's aan do gemeentelijke H. B. S.'en verdienen salaris sen, die weliswoor niet hoog genoemd kunnen worden, maar toch veelal de helft hooger zijn dim de onze! Bij de Riegeering is sinds lang hot tekort aan bevoegde onderwijskrachten voor Rijksscholen bekend. Maar niet is eenige afdoende poging gedaan om do betrekking eanmem el ijker eii daardoor het aanbod von bevoegde onderwijs krachten gnooter te maken. Neen, siaids enkele jaren wordt subsidie ver leend aan cursussen tot opleiding voor d^ examens der middelbare akten. Zóó moeten óa onderwijzers verleid worden van de eene fat soenlijke armoede naar de nog fatsoenlijker en pijnlijker armoede van do Rijksleeraren. Doch laten we ons niet langer verdiepen in de vele en grondige grieven, die in ons corps bestaanlaten we niet uitweiden over de voort durend toenemende ontevredenheid, over den druk, dien finantieelo zorgen leggen op het goede humeur en welke de opgewektheid bij het onderwijs beporken. Laten we terugkeeron tot de feiten von dezo week en de voorgeschie denis. Telkenjapo Is betreffende onze salarissen door het hoofdbestuur von die (algemeene) Veri eeniging van Leeraren bij hot M. O. een adres gericht aan Z. Exc. den Min. van Binm. Zaikcn. Het laatste dateert van 25 April 1916 (hel voorlaatste van 10 Deo. 1915) en daarin stoat zoo dringend het verzoek, de „verhooging von die jaarwedden van de leeraren der Rijks hoo gere burgerscholen niet langer op grond van de tijdsomstandigheden uit te stellen (n.l. waa zij reeds drie jaren geleden door den Min. ur gent verklaard 1). Juist door de tijdsomstandig- hed/n is verhooging te meer dringend nood zakelijk." Twee leden van het hoofdbestuur had den op 13 Mei van dit jaar een onderhoud met den chef der afd. Onderwijs, waarbij do drin gende noodzakelijkheid van de (herziening der jaarwedden kon worden aangetoond. En sinds het begin von den zomer was het «en publiek geheim, dat er voor ons op de begrooting van hert komende jaar een aanzienlijke post was uit getrokken voor de reeds zoo lang uitgestelde salarisherziening. Zóó was de iioop gegroeid en do verwachting hoog gespannen. De openbaar making der begrooting heeft de pijnlijkste te leurstelling gebracht. Nog één illusie blijft over het zeggenschap d)er Tweede Kamer! Zullen de leden van one volksvertegenwoordiging hun ijver en toewij ding, waarom H. M. de Koningin verzocht, ook doen blijken in belangstelling voor het Mid delbaar onderwijs? Zal men alsnog willen bo« grijpen, hoe otngewenscht het is een toenemen de ontoVredeniheid! te laten voortbestaan? Hoe ongewerischt het is, als de Rijksleeraren zich gaan vereenigen in oen volk vereeniging, in een /strijd vore en igirig" om voldoende loon? Dé klassenstrijd is al ver doorgedrongen in onze maatschappij. Mogen w,e dus voor een klassen strijd van Rijksleeraren gespaard blijven. Eh( dat kan, als. naast vele andere verhoogingen, die wordetn voorgesteld, ook de hoogst noo dige wordt aangenomendie von de jaarwed den der leeraren aan de Rljlas hoogere burger scholen W. A. MULLER. G M. DE JONGH SCHIEFER. F. H HOLZMULLER. J. J. BECKER ELZINGA. H. JAGER. H. A. NARER. 28 September 1916. Ten slotte meent men er op te mogen wij zen, dat in de gemeente Amensfoort tot nog toe de salarieering der leeraren bij het M. O. e»n aan het gymnasium nog iets ongunstig g e r is dan bij het R ij k. Hierop is ons slechts één uitzondering bé kend. Toen nl. te Leeuwarden na herhaalde op roeping geen sollicitant voor de betrekking von leeraar irs de nat. hist, zich oonmeldde, if voor deze betrekking het salaris met f 500 ver^ hpogd, zoodat het eindsalariö zich zou bewe gen om en nabij de f 3000. Ons scheen h<4 echter gevaarlijk voor sollicitanten om naar cm lokaas te happen. Want men is in Den Hoog wèl vernuftig in het uitleggen van bepalingen, zóó, dot altijd de kapitaalkrachtige ambtenaar hét loodje legt voor het arme Rijk der Neder landen I STAATSLOTERIJ. Hoogste prijzen der 5. kloooe. TREKKING VAN 27 SEPT. f 1500 7069 f 1000; 12311 ■100: 200: 100: 362 8615 9718 13596 2800 5851 9123 12-125 16130 19941 105 1814 2126 2683 3613 3891 3902 4601 4312 9900 10239 1092' 11751 14630 11974 Vijfde Klasse. Prijzen van 70.—. 44 181 310 lal 551 554 613 7(19 781 906 1606 1188 1291 1569 1596 1611 1635 18*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 3