Verspreide Rerichteü KOLONIËN. BINNENLAND (V-ermauuovillers voor de Duilsche linies 'Idood in het spervuur. j Vijf vijandelijke vliegtuigen werden in een [luchtgevecht en door afweergeschut naar ifcen eden geschoten. Kapitein Bölcke stelde zijn 30sten tegen stander buiten geveoht. Parijs, 4 8 Oct. ('Havas). Namiddag- Communiqué. Een regenachtige nacht zonder belang-- rijke gebeurtenissen. Aan de Somme rea geerden de Duitschers sledhts weinig. Fran- sche vliegers deden verschillende vluchten en ontdekten de opstelling van een aantal fn actie "zijnde batterijen in de Somme streek. Zij leverden zes gevechten en wierpen gommen op Moislains (ten zuidoosten van Combles), het Bois de Vaux en ten noorden .van Peronne. Londen, 8 Oct. (R.) Veldmaarschalk Haig bericht: Gisteravond deed de vijand een tegen aanval op onze nieuwe stellingen'ten noor den van Les-boeufs en heroverde een klein gedeelte van de verloren loopgraven. Op andere plaatsen behielden wij onze aan winsten. Geheel Le Sars is thans in onze handen. Er zijn reeds meer dan 500 gevangenen aangebracht. Ten noorden en ten noordoosten van Courcelette brachten wij ons front aanmer kelijk vooruit. Berlijn, 8 Oct. (W. B.) Officieel. Er valt niets van bijzonder belang mede te deelen. Weenen, 8 Oct. (W. B. Officieel. Aan het Russische front gebeurde niets van belang. Konstantinopel, 8 Oct. (Milli). Aan het Galicische front ten westen van de rivier de Hatalipa hernieuwden de Russen den 23en September (Turksche tijdrekening) hun aanval. Tegen den heldhaftigen weer stand van onze troepen viel de aanval totaal fn een met zeer zware verliezen voor den vijand. Het aantal door ons gemaakte ge vangenen steeg tot 400, w. o. 2 officieren. Lemberg, 7 Oct. (W. B.) Keizer Wil helm kwam hier om Kalf acht voorbij, op zijn weg naar het oostelijk front Daar een officieele ontvangst was afgelast, bevonden zich op het station slechts de commandant van de stad en de Duitsche consul-gene raal. De keizer, van wien het algemeen op viel, dat hij er uitstekend uitzag, informeer de bij generaal Riml naar de toestanden in de stad en voerde ook een gesprek met den Duitschen consul-generaal. Te 7 uur 58 vervolgde hij zijn reis naar het front. Weenen, 8 Oct. (W. B.) Officieel. De hevige beschieting van onze stellin gen op het Karst-plateau is opnieuw begon nen. Zij duurde gisteren den geheelen dag met volle kracht voort. Ten zuiden van Nova Vas trachtte vijan delijke infanterie tegen den middag groeps gewijs vooruit te dringen.'Zij werd echter door ons artillerievuur verdreven. Aan het front Fleims-dal werd vooral de lector Gardinal-Coldose voortdurend onder vijandelijk vuur genomen. Een krachtige nachtelijke aanval tegen deze hoogten werd blo:dig afgeslagen. Rome, 8 Oct. (Stefan!). Het communi qué meldt: Tegen onze nieuwe stelling op de Busa Alta (Vanoi-Cismon) heeft de vijand in den nacht vari*6 op 7 dezer herhaalde aanvallen gericht, afgewisseld door hevige beschietin gen. Hij werd telkens onder zware verliezen teruggeslagen. De vijandelijke artillerie was zeer actief tegen den Col Bricon (Travigno- li-dal), in de streek van den Col-di-Lana en de Ponta del Forame (Boven-Boite) Onze artillerie antwoordde met gelijke kracht. In het Gail-dal heeft ons zwaar geschut een sterke vijandelijke colonne op weg van Mauther naar Dellaoh, uiteengedreven. Aan het Gïulia-front artillerie-actie, voor al op den Karst. In antwoord op de beschieting van wo ningen te Mon falcon e wierpen Italiaansche batterijen een aantal bommen op militaire kampen te Cominianö (Comen). De Italianen maakten in kleine gevechten een 30-tal gevangenen. Eenige vliegtuigen wierpen zonder suc ces enkele bommen op de omstreken van Asiago, Gallio en Fonzaso. Berlijn, 8 Oct (W. B.)«Officieel. De Rumeniërs trekken terug op het ge- heele oostelijk front. De troepen der bond- genooten hebben de uitgangen van het Geestenbosch naar het Alt-dal en het Bur- zenland vermeesterd. Flink erop losslaand dreven zij den vijand verder terug. Kron- etadt is genomen. Weenen, 8 Oct. (W. B.) Officieel. De Oostenrijksch-Hongaarsche en Duit- >che tToepen zijn gisteravond Brasso (Kron- Itadt) binnengedrongen. Andere colonnes namen het Alt-dal ten oester van het Geestenbosch. Hongaarsche landstorm-huzaren bezetten Bzekeiy-Udvarhely (Oderhellen). Ook in het Gorgenygebergte trekt de vlmnd terug voor de O.-H. troepen van ge neraal v. Arz. Budapest, 8 Oct. (W. B.) Minister president graaf Tisza verklaarde in de club der Nationale Arbeiderspartij, uit Zeven-1 burgen het officieele bericht te hebben ont vangen, dat de troepen der centrale mo gendheden Kronstadt binnengetrokken zijn. B e r 1 ij n, 8 Oct. (W. B.) Rumeensch legerbericht van 6 October. Noordelijk en noordwestelijk front: Hevige ge echten in het dal van de Boven-Tarnava. ^aar de vijand in de streek van Fogaras- Vlcdeni met een overmacht een aanval deed, trokken wij onze strijdkrachten terug. In de bergengte Cainemï en het Jioe-dal kleine - schermutselingen. Zuidelijk front: In de Dobroedsja maken de Russisch-Rumeensche troepen vorderin gen met hunne aanvallen in het centrum en op den linkervleugel. B e r 1 ij n, 8 Oct. (W. B.) Rumeensch legerbericht van 7 Oct. Noordelijk en noordwestelijk front. Acties van geringe beteekenis in de bergengten van Cainemi en Jioe. De Rumeensohe troe pen hebben het offensief hervat. Artillerie-gevecht langs de Donau. In de Dobroedsja rukten de Rumeensche troepen vooruit op den rechtervleugel en bezetten zij vijandelijke loopgraven. In het centrum sloegen wij een nachtelij ken aanval van den vijand af. Petersburg, 8 O c t. (Tel.-agentschap). "Het communiqué van hedenmiddag meldt: Van ons Westelijk front valt niets te melden. Sofia, 8 Oct. (W. B.) Bericht van den gfooten generalen staf. Een vijandelijke aanval bij het dorp Dolnodoetein aan den oostelijken oever van het Presba-meer werd door een tegenaanval afgeslagen. Herhaalde aanvallen, die de vijand met een sterke legermacht ondernam op het front Gradesjitso—spoorweg Fiorina—Bito- lia werden bloedig en met groote verliezen zijnerzijds afgeslagen. Pogingen van vijandelijke infanterie om bij de dorpen Dobroveni en Skotsjivir over de Tsjèrna te trekken, mislukten. In het Moglenitza-dal werden alle vijan delijke aanvallen op de hoogten Pojar en Bahovo afgeslagen. Aan beide zijden van de Vardar zeer zwak artillerie-vuur. Aan den voet van de Belasitza Plannina heerscht rust. Aan het Stroema-front zwakke artillerie- bedrijvigheid en patrouille-gevechten. De Bulgaarsche artillerie dreef twee com pagnieën infanterie en een-eskadron cava lerie uiteen, die trachtten op te rukken te gen het dorp Elissan. Aan de kust van de Egeïsche zee kruist een groot aantal vijandelijke schepen. De vijandelijke vloot Beschoot zonder succes hoogten in de buurt van het dorp Orfano. Sofia, 8 Oct. (W. B.) Officieel. Na de bloedige nederlaag, die den 6den October zes vijandelijke bataljons op het front tus- schen de dorpen Kenali en Gradesnitsa hebben geleden, heeft de vijand zijn pogin gen om op te rukken niet herhaald. In dit vak gisteren slechts zwak artillerievuur. De vijandelijke infanterie poogde opnieuw bij Skotsivir over de Tserna te rukken, maar werd met zware verliezen teruggeslagen. Aan het Maglenitsafront hevige beschie ting op de heele linie. Aan beide zijden van de Vardar en aan den voet van den Belasi- ca Planina zwak artillerievuur. Aan het Stroemafront geen verandering. Met ons hevig artillerievuur hehhen wij verscheide ne vijandelijke infanterie- en cavalerieafdee- lingen verstrooid, die verkenningen wilden uitvoeren en twee gepantserde auto's terug dreven. Par ij s, 8 Oct. (R.) Officieel wordt uit Saloniki gemeld: Vanaf Cerna tot aan het Presba-meer duren de gevechten voort. De Serven bezetten de Dobroepolje-top, terwijl de Franschen Kissovo bezetten in de Baba- bergen. Saloniki, 8 Oct. (R.) De Serviërs be zetten gistermiddag na een hevig gevecht vijandelijke stellingen ten noorden van Po jar en noodzaakten de Bulgaren tot een overhaaste vlucht. De actie werd gedurende den nacht voort gezet en de Serviërs vatten voet in Dobro- jolitsj, een zeer belangrijke grensvesting, die de Bulgaren voor onneembaar hielden wegens de krachtige versterkingen, die zij daar hadden aangelegd. De Serviërs namen een vrij groot aantal Bulgaren gevangen en maakten veel buit Op de rest van het front krachtige artil lerie-actie. Servische afdeelingen maakten vorderingen. Saloniki, 8 Oct (R.) Officieel be richt over Londen: Op het Doiranfront het gebruikelijke bombardement. Op het Stroemafront telden wij dicht bij onze linies 1500 lijken van Bulgaren. Athene, 8 Oct. (R.) Prof. Lambros heeft definitief de opdracht tot vorming van een kabinet aanvaard. Athene, 7 Oct. (R.) Uit MytUene wordt gemeldt, dat volgens vluchtelingen uit Aiwati (Klein-Azië) c' Turken den Griekschen aartsbisschop en 500 Grieksche notabelen gevangen hebben genomen en naar het binnenland gezonden. Konstantinopel, 8 Oct. (Milli). Officieel communiqué van den 24en Sep tember (Turksche tijdrekening). Aan het Kaukasische front over 't geheel slechts weinig beteekenende botsingen tus- schen patrouilles. Wederzijds artillerie- en infanterievuur. Geen gebeurtenis van be teekenis op de overige fronten.- Petersburg, 7 Oct. Officieel com muniqué. Onze troepen rukten de Perzische stad Kushan binnen. Londen, 7 Oct. (R.). Lloyds deelt mede, dat het Britsche stoomschip „Lanter- na" tot zinken is gebracht. Sta vanger, 7 Oct. (W.-B.). De kapi tein van het Noorsche stoomschip „Mallin" seint, dat zijn schip op 1 October door een Duitsche duikboot tot zinken is gebracht en de bemanning te Bilbao aan land is gezet. De „Mallin" voer van New-York naar St. Nazaire. Boston, 7 Oct. (R.) De kustwacht ont ving een draHloós Bericht van het Britsche stoomschip Westooint, luidende dat een on derzeeër dit schip op 40.25 N.B. en 69 W.L. had aangevallen. Een particulier be richt meldt, dat de „Westpoint" getorpe deerd en gezonken is. De bemanning heeft zich in booten gered. De plek des aapvals bevindt zich onmiddellijk bij de transatlanti sche route. Christian! a, 8 Oct. (W. B.) Volgens een telegrarrt van het Noorsche gezantschap te Parijs is het Noorsche stoomschip JRis- holm" van Grimstad naar Brest in den grond geboord. De bemanning is gered. (De „Risholm", groot bruto 2155 ton en in 1908 gebouwd, behoorde aan de reederij Markussen, Jörgensen en Co., te Grimstad). New-York, 8 Oct. (R.). De'Britsche stoomboot Strathdene van New-York naar Bordeaux is" getorpedeerd. Twintig leden der bemanning zijn opgenomen aan boord van het lichtschip Nantueket. Een Amerikaan- sche torpedo-flottielle is van Newport ver trokken om hen aan wal te brengen. Newport (Rhode Island), 7 Oct. (R.) De Duitsche onderzeeër „U 53" is hier van Wilhelmshaven aangekomen na een reis van 17 dagen. Hij moet berichten voor den ambassadeur Bernstórff hebben medege bracht. Na een verblijf van twee uren te Newport vertrok de onderzeeer naar een onbekende bestemming. Het schip is uitgerust met twee kanonnen, acht torpedo's en een installatie voor draadlooze tetegraphie. Newport (Rhode Island), 8 O c t. (W. B.) De onderzeeër „U 53" uit Wilhelmsha ven is hier aangekomen. Hij ging den Oce aan in 17 dagen over. Hij werd door den Amerikaanschen onderzeeër „D 2" de ha ven binnengebracht. De commandant Rose bracht een bezoek aan den rear-admiral Knight, com mandant van het marine-station. Twee uren na zijn aankomst verliet de „U 53" de haven weder. Wolff teekent hierbij aan: Naar wij vernemen is de onderzeeër een Duitsche U-boot, die op een tocht over den Atlantischen Oceaan de Amerikaansche haven Newport is binnengeloopen. Het schip vertrok weder zonder dat brandstof of ander materieel werd aangevuld. Washington, 8 Oct. (R.) De Engel- sche gezant heeft een bezoek gebracht op het departement van buitenlandsche zaken en daar, naar bericht wordt, geprotesteerd tegen het binnenkomen van een oorlogs-on- derzeeër in een Amerikaansche haven. Kopenhagen, 7 Oct. (W. B.) De di rectie der Deensrhe posterijen maakt be kend, dat de brief- ei} pakketpost van het stoomschip „Frederijc VIIT', dat van Dene marken op Amerika vaart, op zijn weg van Kopenhagen naar New-York, tijdens een on derzoek van het schip te Kirkwall, in beslag is genomen. Stockholm, 7 Oct. (W. B.) Stock- holms Tidningen verneemt uit Gotenburg, dat vandaar sinds gisteren geen koopvaardij schepen naar Engeland afvaren. De Engel- sche regeering verlangt nl. vanaf het begin van October van de Zweedsche kooplieden bijzondere certificaten van oorsprong voor alle artikelen, als bewijs van den Zweed- schen oorsprong. De Stockholmsche han delscommissie is echter van meening, dat het onderteekenen van deze certificaten niet in overeenstemming is met het wetboek van koophandel in oorlogstijd geldende; tenge* volge daarvan vinden er diplomatieke onder' handelingen plaats tusschen Londen en Stockholm. De Gotenburgsche exporteurs wachten den uitslag daarvan af en laten zoo lang him schepen niet uitvaren. B e r 1 ij n, 8 O c t. (W. B.) De Keizer heeft het volgende telegram gezonden aan graaf v. Rödern, minister van financiën: „Uwe mededeeling betreffende het resultaat van de oorlogsleening heeft mij- groote vreugde bereid. U enden president van de Rijksbank benevens allen, die tot dien uitslag hebben medegewerkt, betuig ik mijn warmen dank. In het resultaat van de leening_zie ik een nieuw bewijs van het "vastq besluit van het geheele Duitsche volk om den oorlog met alle middelen tot een gelukkig eind te bren gen." B e r 1 ij n, 8 O c t. (W. B.) De Keizer richt te het volgende schrijven aan den Rijkskan selier: „Meer dan 1ÓK milliard werden bij de vijfde oorlogsleening uit alle kringen van het volk bijeengebracht. Het bedrag dat in den vorm van leeningen op langen termijn ter beschikking van 'het vaderland werd ge steld, is daarmede tot e^n bedrag van pl.m. 47 milliard gestegen. Dit resultaat, dat bereikt is tijdens den sterksten aanval, die tot dusverre op ons. front gedaan werd, moet beschouwd worden als de uitdrukking van het onwrikbaar ver- -trouwen van de natie op zichzelf en hare toekomst. Duitschland arbeidt voort temidden van de verschrikkingen van den oorlog. Zoolang ieder alles, wat hij bij dezen arbeid over houdt, aan ihet Rijk geeft, rust dit, zonder dat het uitgeput kan raken, op zijn eigen kracht. Ik gevoel mij dankbaar en gesterkt in het vertrouwen, dat de onverwinbare. kracht van het gansche volk ons tot de overwinning zal lelden. Ik draag u op dit schrijven ter algemeenen kenni9 te brengen. WILHELM I. R." Groote Hoofdkwartier, 7 Oct. Londen, 7 Oct. (R.). Over September bedroeg de invoer in Engeland 77.488.368- of 7.202.131 meer, de uitvoer 43.477.677 of 11.169.245 meer dan in 1915. Bern, 7 Oct. (Havas). Volgens de Bul gaarsche bladen die in Zwitserland zijn aan gekomen, is het aantal gewonde en zieke Buig aai sche soldaten in gulk eert mate, ge- stegen, dat alle voorname hotels in Sofia als mil tair hospitaal zullen worden ingericht. Budapest, 7 Oct. (W. B.) De presi dent van het Hongaarsche huis van afge vaardigden, Paul Beöthy, die te Lemberg in oorlogsdienst is, heeft een beroerte gekre gen. Berlijn, 8 Oct. (W. B.) Op het traject SchneidermühlBerlijn reed hedennacht te vier uur D-trein 24 tegen een stilstaanden voortrein. Elf reizigers van den D-trein wer den gedood, vijftien gewond, van wie vier ernstig. Een goederenwagen en verscheiden per sonenwagens werden vernield. In den stilstaanden trein werd niemand gekwetst. Oost-Indië. De onlusten in Djambi. De correspondent te Soerabaja van het Hbld. seint „De correspondent van de „Locomotief" in Djambi beschouwt den resident van Djambi, H. E. C. Quast en luitenant-kolonel Gerlach als twee zondebokken. De resident zou verantwoordelijk zijn voor hpt uitbreken van den opstand en de luitenant-kolonel voor de uitbreiding daarvan. Veertien dagen vóór het uitbreken van den opstand ontvangen waarschuwingen van aanhangers van het bestuur te Moearo. Tembesi werden in den wind geslagen. Controleur Walter had ook den resident gewaarschuwd. De „Locomotief", die der Sarikat Islam veeleer goedgezind is, zegt dat het volmaakt zeker is, dat de Sarikat Islam oorzaak was van den opstand." Uit Weltevreden wordt aan de „Tel." ge seind De militaire commandant van Djambi, majoor W. C. Gerlach, is van zijn post ont heven, waarschijnlijk omdat men ontevre den was over zijn gebrek aan activiteit. Uil óe Her* £rt 5 f! Frans Netscher schrijft in de door hem geredigeerde Binnenlandsche Staatkundige Kroniek van De Nieuwe Gids het vol gende, na eerst opgemerkt te hebben, dat het rapport der Bevredigingscommissie niet onsympathiek, bij al wat links was, ontvan gen is geworden: „En er waren er, die begrepen, dat deze financieele gelijkstelling van het bizonder met het openbaar onderwijs voor sommi ge streken van ons land de vernietiging van de openbare school zal beteekenen. Het Kamerlid, de heer Roodhuijzen, heeft beproefd dit gevaar weg te doezelen, weg te redeneeren. Hij schreef, dat men toch niet vergeten moest, dat het bestaande Grondwetsartikel niet verhinderd had, dat er in 22, gemeenten van ons vaderland geen openbare school is, en' dat dus de ouders, die in genoemde gemeenten openbèar on derwijs voor hun kinderen verlangen, daar om te vergeefs vragen. Tenvijl zij bij het nieuwe Grondwetsartikel zullen krijgen wat zij verlangen. „Wie daaraan nu twijfelt," zoo riep hij uit, „wie durft zeggen, dat dit in dc practijk eene hersenschim zal blijken, houdt zeker de voorstanders van het Open baar Onderwijs in de Tweede Kamer voor bakerkinderen, die niet te zijner tijd zullen zorgen dot de ge\yonc wetgever al. 4 van het nieuwe Grondwetsartikel in de onder wijswet zóó zal uitwerken, dat er alle waar borg is, dot het behoorlijk tot zijn recht komt." Zeker, aldus de schrijver, dit zijn fiere woorden, maar, zouden we willen zeg gen, 't zijn woorden en meei niet. „Zij, die het platteland, die de provincie bewonen, en die er het politieke leven mee leven, weten, of kunnen weten, dat 't er in werkelijkheid hèel anders voor staat. Zij zullen kunnen verklaren, dat al zaten er vijfhonderd Kamerleden in Den Haag, dit de tegenstanders der openbare school niet zou kunnen beletten om van allerlei niet in wetten of verordeningen omschreven middelen gebruik te maken om haar een kwijnend bestaan te doen voortsleepen of den doodsteek toe te brengen. Dat pastoor en dominee plaatselijk soms meer macht en gezag hebben dan een dozijn heeren uit Den Haag. Maar dit weten de Kamerleden over 't al gemeen niet of niet meer. Zij bewonen het platteland niet; slechts een 20 procent ver keert in dit geval; de overige 80 procent woont in den Haag of in een andere groote stad, en hun ontgaan dus de stille krach ten, die buiten de groote steden en dus buiten hun waarnemingskring, de openbare school bestrijden. En is 't nu noodig om die stille krachten nog te versterken door een hulpmiddel, dat de Grondwet zelf hen in de hand wil geven? Maar de leider der vrijzinnig-democrati sche Kamerfractie, Mr. Merchant, meent, dat zij, die zoo redeneeren iets over 't hoofd zien. „De voorgestelde herziening, zoo zegt hij, is dé" eerste stap om te gera ken tot opheffing van het peil van geheel het lager onderwijs in Nederland. Door verbetering van het gehalte van het onder wijs zelf. door verheffing van de positie der leerkrachten. Dit is een zaak van millioenen. Met de verkeerd begrepen liefde voor de openbare school wordt de zwaartillendheid gemengd in het verhoogen van belastin gen." Er schuilt waarheid in die woorden, wij geven 't toe. En de verhooging van het peil van het lager onderwijs, de verbetering van het gehalte van het onderwijs en de verheffing der positie van de leerkrachten is zeker wel een offer waard. Maar ook het offer, dat men vraagt, te- inger da§r men al diQ yqpi^eelgii ook nog; op een andere wijze kan verkrijgen, o.a. door wijziging der Lageronderwijsw«t, zon der de openbare school in gevaar te bren gen. Men mag toch ook niet over 't hoofd zien, dat velen in den lande de openbare, neutrale school niet alleen voor hun .eigen kinderen; maar voor het geheele volk, pre- fereeren boven de secteschool, omdat zij is de school die vereenigt en qiet kunstmatig scheidt. En met hun inzichten moet tóch ook re kening worden gehouden; zij mogen nu niet ineens in den hoek worden gedrongen; hun zienswijze mag men nu niet ineens brandmerken als verouderd en onverdraag zaam; en de roes van zoogenaamde tege moetkomendheid, waarin men in eenige kringen van Links sedert kort verkeert, kai\ op den langen duur geen voldoende veront schuldiging blijven voor het hautain mede lijden, waarmee de trouwe verdedigers van een beproefd beginsel der vrijzinnigheid in de laatste dagen wel eens behandeld wor den, welk beginsel zij nu maar niet ineens voor een onware, mode-verdraagzaamheid wenschen prijs te geven. Zeker, 't is volkomen waar, dat hoofdzaak is dat .het volk goed onderwezen wordt en dat 't er niet op aankomt, waar de jeugd de noodige kennis opdoet, op de openbare of op de bizondere school. Maar dit ideaal is alleen te bereiken als er de noodige wet telijke waarborgen geëischt kunnen worden, dat, bij gelijke financieele behandeling, hel bizonder onderwijs ook even goed is all het openbaar. En die waarborgen zijn niet in de Grond wet te stellen. Die zullen aan den gewonen wetgever moeten worden overgelaten. Maar men weet, dat iedere nieuwe Ka mérmeerderheid zoo'n wet kan veranderen en dus die eischcn van deugdelijkheid kan wijzigen, verslappen, wenden naar een be paald doel. En wat heeft mep dus. zulke waar borgen? 't Is dus zoo te verwonderen, dat men lang niet algemeen in vrijzinnige kringen met de voorgestelde wijziging van art. 102 wegloopt, temeer daar men weet, dat zelfs het offer, hetwelk men brengen gaat, toch niet eens tot het zoo vurig begeerde einde van den schoolstrijd zal leiden." Ber'.chf- De Staatscourant van 7 Octobei bevat o.a. de volgende Kon. besluiten: benoemd tot chef eener onder-af deeling van het Nederlandsche Roode Kruis, opge richt ter informatie naar zieken en gewon den, de eervol ontslagen reserve-luitenant kolonel van de landweer-infanterie A. J. Ph. A. de Vries en de gep. majoor der infanterie van het Indische leger E. C. van Swieten; Genoemd tot reserve-paardenarts 2de kl. de landstormplichtige J. Westra; benoemd tot Teserve-officier van gezond heid 2de klasse de landstormplichtige F. W. Sypkens; bevorderd bij de zeemacht tot officier van gezondheid 1ste klasse die der 2de klasse R. A. F. Lach de Bère. op verzoek eervol gepensionneerd "we gens langdurigen dienst de kapitein-luite nant ter zee J. L. von Leschen; bevorderd tot kapitein ter zee de kapitein luitenant ter zee J. W. F. J. de Wal; tot kapitein-luitenant ter zee de luitenant ter zee le klasse W. R. H. van Leersum en A. Quispel, tot luitenant ter zee le klasse die der 2de klasse F. A. Gastmann en R. J. Brakema; benoemd tot geneesheer-directeur van. de Rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam dr. R- J. Th. Meurer, leeraar in de verloskunde aan die inrichting. - Het Hiiis ten Bosch. Naar de Tel. van welingelichte zijde verneemt, zou het in het voornemen van H. M. de Ko ningin liggen niet meer haar intrek in het Huis ten Bosch te nemen. De vochtige om geving moet aan het nemen van dit besluit niet vreemd zijn. H. M. de Koningin-Moeder - ontving dezer dagen den nieuwbenoemden com mandant van de zeemacht in Ned.-Indië, schout bij nacht Brom; den gepensionneer- den vice-admiraal van Hecking Colenbran der, oud-commandant der marine van de di rectie te Hellevoetsluis en den gep. luite nant-generaal Boefje, oud-Ieger-cómman- dant in Indië. De audiëntie van den Minister van Buitenlandsche Zaken zal op Vrijdag 13 October a s. niet plaats hebben. De heer von Kühlmann, aftredend di-J plomatiek vertegenwoordiger van Duitsch- land te 's-Giavenhage, is Vrijdagavond uijy Berlijn teruggekeerd, echter thans nog;; slechts voor enkele dagen ter regeling van - particuliere aangelegenheden. Binnenkort vertrekt hij weder naar Duitschland, maar komt dan later, vermoedelijk in de tweede helft dezer maand, nogmaals te 's Graven-" hage ten einde, alvorens definitief de resi-'; dentie te verlaten in verband met zijn be- stemming aan het hoofd der ambassade te1 Konstantinopel, zijn officieele afscheidsbed zoeken ten hove en bij verschillende autori teiten af te leggen. Mgr. L o c a t e 11 i. Mgr. Locatelli, de Pauselijke Internuntius bij Hr. Ms. Hofgj is Zaterdag weder naar Brussel, waar hij standplaats heeft als Nuntius, teruggekeerd. Mgr. Vallega blijft, gelijk voorheen, als zaakgelastigde, de Internunciatuur te 's Gra- venhage beheeren. Consulaire vertegen woor- d i g i n g.\ De aan het vice-consulaat der^ Nederlanden te Winnipeg (Canada) verbon-^ den vice-consul W. P. Montijn is voor eene dienstreis door Canada vertrokken. Gedu rende zijne afwezigheid is de waarneming! van het vice-consuiaat opgeö. „.gen aan den heer B, Uytwerf Sterling, aan wien irt

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2