de e em lan der'. "buitenland" N" 87. Woensdag 11 October 1916. OdK*dermooi Mhi Klein model 40,60, FEUILLETON. EEN STRIJD OÏDE Z8H. 15de Jaargang. MARIE VAN VERSENDAAL. Hoofdredactie! j Mf 0 j VAN SCHAARDENBURO. Uitgevers: VALKHOFF 6 Co. AB0NNEMENT8PKUS: f*er 8 maanden root Amersfoortt 1*80. Idem franco per post1.80. Per week (met gratis verzekering tegen ongelukken) 0.12». Aizonderlyke nummer»0.05. Wekelijksoh bijvoegsel nD$ HollandscJu Huhnrouu* (onder redactie ran Thérèae Hoven) per 8 mnd. 50 ets. (Wekelüksob bijvoegsel aPah nu nuf per 8 mod 52 ct®. t Bureau; UTRECHTSCH ESTRAAT 1. Intercomm. Telefoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regelsf 0.80. Elko regel meer 0.15. Dienstaanbiedingen 1—6 regels.. 0.50* Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijl bestaan zeet voordeolige bepalingen tot het herhaald adverteeron in dit Blad, bij abonnement. Eonn circulaire, bevattende do voorwaardeu, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgeving. KAASMARKT TE AMERSFOORT. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort fcrengen ter kennis van belanghebbenden, dat de kaasmarkt met ingang van Maandag 9 Octo ber 1916 zal worden gehouden des Maandags van iedere week, aan te vangen telkens des morgens om tien uur. Amersfoort, 6 October 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, A. R. VEENSTRA. VAN RANDWIJCK. Politiek Overzicht De Duitsche duikbootenactie aan de Amerikaansche kust. Wederom hebben de Duitsche duikbooten yan zich doen spreken. Allereerst de over vaart naar Amerika van de U 53; na een tocht van 17 dagen dwars over den Atlantischen Oceaan heen is de onderzeeër in Amerika aangekomen en na .twee uren oponthoud weder vertrokken. Ditmaal was het géén handelsduikboot het had de lang ver wachte „Bremen" kunnen zijn maar een oorlogs-onderzeeër, van uit Wilhelms haven vertrokken en te New-port geland. Kapitein Rose was de gezagvoerder; hij heeft onmiddellijk na aankomst in Newport een bezoek gebracht bij den bevelhebber van het marine-station en voor den Duit- schen gezant brieven medegebracht, waar aan men in het eerst geruchten heeft vast geknoopt aangaande vredesvoorstellen. Voor zoover thans bekend is geworden, be vond zich onder de door de U 53 overge brachte brieven wel een eigenhandig schrijven van keizer Wilhelm, maar deze missive betrof het voedingsvraagstuk in Po len. Wat er mee? door kapitein Rose is over gebracht, blijft' "vborloopig nog een geheim en dus een dankbaar object voor al lerhande veronderstellingen. Wat wel zeer de aandacht heeft getrokken is het korte oponthoud van den onderzeeër in de Amerikaansche territoriale wateren en het feit, dat de U 53 uit Newport is vertrok ken zonder dat zij haar brandstof of mate riaal heeft aangevuld. Volgens het volken recht mag een oorlogsvaartuig niet langer dan 24 uren in de territoriale wateren eener neutrale mogendheid vertoeven. De gezag voerder van de U 53 heeft zich strenger aan de bepalingen van het volkenrecht gehou den dan bepaald noodzakelijk was: na ver vulling zijner opdracht is hij onmiddellijk weer weggevaren. Dit feit vindt de Lok. Anz. niet alleen uit een technisch, maar ook uit een politiek oogpunt van beteekenis. „Het schijnt, aldus het blad, een zwijgend antwoord op het jongste memorandum der viervoudige Entente aan de zeevarende on- zijdigen, in welke nota de bewering wordt geuit, dat de Duitsche duikbooten in de wa teren van de neutrale landen in het geheim punten hadden, waar zij werden voorzien van het benoodigde en dat haar daarom be scherming moest worden onttrokken. Deze nota zag het licht onder den indruk van de duikboot-successen in de Middellandsche Zee en de IJszee. Thans is klaar en duidelijk bewezen, dat de Duitsche duikbooten voor het afleggen van lange wegen geen tus- schenstations behoeven." Tegelijk met de berichten over de U 53 kwamen telegrammen In van andere duik boot-prestaties, die ons plotseling weer den duikbootoorlog in heel zijn afschuwelijke gedaante voor oogen hebben gesteld. Een serie Engelsche en neutrale schepen, die uit Amerikaansche havens naar het continent waren uitgevaren, zijn in den grond ge boord. In hoeverre de U 53 hieraan schul dig is en of nog meerdere duikbooten men schat hun aantal reeds op acht aan deze afschuwelijke klopjacht hebben deelgeno men, is nog niet uit te maken. Maar het schijnt er duchtig van langs te zijn gegaan. In de Vereenigde Staten werd het althans beschouwd volgens een telegram aan de Daily Chronicle als een voorproefje van wat er gebeuren zou als Amerika eens in een „heuschen oorlog" gewikkeld werd. Den ge- heelen dag werden draadlooze hulpkreten opgevangen. De opwinding moet in New- York al even groot geweest zijn als in de .eerste dagen van den oorlog. Bij den schrik over het gebeurde voegde zich nog de angst voor het lot van de schepen, die in of nabij de gevaarlijke zone zich moeten bevinden. Volgens de Times zou de U 53 te New port en volledige lijst van in- en uitgaande stoomschepen hebben gekregen en daarop onmiddellijk de operaties zijn begonnen. Wat is de bedoeling van deze plotselinge duikboot-furie vlak aan de kusten van Ame rika en welke zullen de gevolgen ervan zijn? Ziedaar een vraag van het allerhoogste be lang. Wat nu geschied is, is gedaan met een opzet; aan een plotselinge krankzinnigheid van één duikbootgezagvoerder of een com plot van drijvend gebleven torpedo's kan moeilijk worden gedacht. Dat de gebleken onmogelijkheid om in de nabijheid van Engeland's kusten te opereeren, de eenige aanleiding zou zijn geweest om het operatiegebied der Duitsche duikbooten naar A m e r i k as kustwateren te verleg gen, is niet aannemelijk. Blijkbaar wordt èn met de overvaart der U 53 èn met de daarop gevolgde razzia op koopvaarders een de monstratie bedoeld ten opzichte van Ame rika. Maar wat voor demonstratie Heeft Duitschland de gelegenheid aangegrepen om president Wilson ernstig te benadeelen in zijn campagne voor zijn herkiezing? In sommige Amerikaansche kringen heerscht een dusdanige opvatting. „Het feit aldus wordt uit Washington aan de Daily Chro nicle geschreven dat de duikbooten om zoo te zeggen tot voor president Wilson's eigen deur zijn gekomen, om er neutrale schepen in den grond te boren en vijande lijke schepen te vernietigen, die Amerika nen aan boord hebben, zal, naar algemeen wordt aangenomen, een slechten invloed hebben op de kansen van den president, om stemmen te verwennen Hoe zal Amerika op deze demonstratie antwoorden? Vast staat dat de Duitsche ma rine-autoriteiten, die te dezer zake wel niet gehandeld zullen hebben zonder overleg met Berlijn, iets heel gevaarlijks hebben uit gehaald. Het Boston Journal zegt: „Als de duikbooten het verlies van Ameri kaansche levens direct of indirect bij de Amerikaansche kust veroorzakèn, zullen de Vereenigde Staten niet anders kunnen doen, dan den oorlog verklaren. Wilson's positie is zeer moeielijk." Hierbij sluit zich aan, hetgeen uit New-York arm de Daily News wordt gemeld: „De Duitschers hebben den president in de grootste moeielijkheid van heel zijn pre- sidentieele loopbaan gebracht. Indien hij be slissende maatregelen treft, zullen de repu blikeinen zeggen, dat, indien hij dat in een vroeger stadium gedaan had, d» waardig heid van de Vereenigde Staten tfcred ge worden zou zijn en de tegenwoordige toe stand niet ontstaan zou zijn. Als hij niets doet dan weer een nota schrijven, zal hij den steun van duizenden Amerikanen verbéuren, die den vrede gun stig gezind gebléven'zijn, maar geen vrede tot al te buitensporigen prijs zouden aan vaarden." De internationale zijde van de quaestie wordt nog ingewikkelder door de omstan digheid, dat de Engelsche kruisers van de handelswegen in de nabijheid van de Ame rikaansche wateren waren teruggetrokken, ter tegemoetkoming aan dringende vertoo- gen van de Amerikaansche regeering. Wat uit dit alles groeien zal, is nog niet te overzien. Maar dit is wel zeker: er zijn ernstige dingen op til. Wie weet öf niet de U 53 in de geschiedenis der menschheid geboekt zal staan als te zijn geweest de overbrenger van den oorlogsfakkel van de Oude Wereld, die in vlammen opgaat naar de Nieuwe Wereld, waar de oorlogsbrand- stof reeds hoog opgestapeld ligt? De oorlog. B e r 1 ij n, 10 Oct. (W. B.) Officieel van het hoofdkwartier. Legergroep van prins Ruppreoht. Ook gisteren deed de vijand voornamelijk des avonds en des nachts sterke aanvallen op het groote gevechtsfront tusschen de Ancre en de Somme. Zij bleven alle zonder succes. Een aanvalspoging van de Franschen ooste lijk van Vermande Ovillers werd verhinderd. Legergroep van den kroonprins. Aan weerszijde van de Maas levendige artillerie- er mijnenbedrijvigheid. Par ij s, 10 Oct. (Havas). Communiqué van den rtamiddag. Ten Zuiden van de Somme aan beide zij den ^werkzaamheid van de artillerie. In het begin van den nach< hebben de Duitschers een versperringsvuur geopend in den sector van Déniécourt, en bombardeerden hun houwitsers met traonverwekkende granaten de omgeving van Lihons. Niets te berichten van de rest van het front. In een verrassenden aanval ten zuiden van Sailly-Saillisel werden 50 krijgsgevan genen gemaakt. Ten zuiden van de Somme deden wij een aanval op een front van vijf K.M. tusschen Berny-en-Santerre en Chaulnes; wij ver overden de stellingen, om welke de aanval ondernomen was, benevens nog eenige ver der gelegen punten. Het gehuoht Bouvent, de noordelijke en westelijke zoom van het Ablaincourt- en het grootste gedeelte van het Chaulnes-bosch werden genomen. De vijand leed zware verliezen, vooral bij Ablaincourt. Tot dusverre zijn 1250 gevangenen aan gebracht. Londen, 10 Oct. (R.) Officieel be richt van generaal Haig. Tijdens den dage raad hedenmorgen nomen wij de vijandelijke infanterie in de nabijheid van Grandcourt onder artillerie-vuur. Een. succesvollen aan val deden wij in den afgeloopen nacht ten Z.-W. van Givenchy op de vijandelijke loop graven, hoewel deze door een aanzienlijke macht vastgehouden werden. Wij brachten den vijand verliezen toe. Er zijn nog 268 gevangenen gemaakt, onder wie vijf officieren. Er werd ten Noorden van Neuville St. Vaast een vijandelijk vliegtuig neergescho ten. Onze vliegers waren zeer actief. Een machine wordt vermist. B e r 1 ij n, 10 Oct. (W. B.) Officieel van het hoofdkwartier. Legergroep prins Leopold. Bij Kol. Os- trow (aan de Stochod N.W. van Luck) wier pen wij de Russen uit een vooruitgeschoven stelling en sloegen hun tegenaanvallen af. Ten westen van Lick geen infanterie-actle, Duitsche afdeelingen bestormden met zeel geringe verliezen het dorp Herbutow ten westen van Narajowka en namen AO officie* ren en 200 monschappen gevangen, terwijl zij eenige machinegeweren buit maakten. Het front van aartshertog Karei. In d® Karpaten mislukten de Russische tegenaan* vallen tegen de 8 dezer door ons veroverde stellingen aan de Babaludowa. Weenen, 10 Oct. (W.-B.). Officieel. Wij sloegen vijandelijke aanvallen in hel Ludowa-gebied af, terwijl de Duitsche troe» pen het dorp Herbutof, aan de Narajofkt^, stormenderhand veroverden. W 8 e n e n, 10 Oct. (W. B.) Officieel. De Italianen gingen gistermiddag, na een krachtige voorbereiding van 8 dagen door de artillerie en mijnwerpers tot een alge- meenen aanval over in den sector tusschen Sangradodivnerna en het Doberdomeer te gen onze stellingen op het Karst-plateau. Het was een „eeredag" voor onze in deze streek vechtende troepen. Het aanhouden de vuur heeft ze niet aan het wankelen kunnen brengen. Met onverzwakte kracht sloegen zij den hevigen aanval onder zeer zware verliezen voor den vijand af en be hielden al hun stellingen. Aan het Fleimsdal-front duurt de strijd voort. In het Lusia-gebied bracht een onzer pa» trouilles 53 gevangenen aan. Verscheidene krachtige aanvallen der Ita lianen tegen den sector Gardinal—Busa alt® werden afgeslagen. Ook tusschen het Suga- na- en Adige-dal is de vijand hier en doai zeer actief. Aon de Pasubio is nog een groot gevecht in gang. Rome, 10 Oct. (Stefani.) Officieel. Op den Pasubio hebben wij, na een be hoorlijke artilleristische voorbereiding, loop graven in het vijandelijk gebied tusschen den Cosmagnon en de Sette Rocci stor menderhand veroverd. Wij namen 176 Kai- serjagers gevangen, waarbij een officier en veroverden een mitrailleuse. In het Travignolo-dal heeft de vijand na een demonstratie op de hellingen van da Cima Bocche, met groote troepenmacht on ze stellingen aangevallen op den tweeden top van den Col Bricon. Met zware verlie zen is hij afgeslagen. Onze artillerie be^ stookt hem op zijn vlucht met een wèlge- richt vuur. Ook op de Oostelijke hellingen van den Monte Sief is een vijandelijke aanvalspo ging tegen onze voorste linies mislukt. In de Julische Alpen wast de werkzaam heid der artillerie. De vijand heeft op Gön geschoten; eenige gebouwen zijn bescha digd en enkele personen der burgerbevol king getroffen. De menschelijke natuur houdt zich on danks alles zoo hardnekkig vast aan de hoop op aa Isch geluk. Uit het Noorsch van Hulda Garborg. Vertaald door A. M. VAN DER LINDEN-VAN EDEN. 40 - öp Sörli, in het oude kerspel, zou een bijeenkomst van boeren plaats hebben, waarover veel gesproken was. De bijeen komst zou geleid worden door twee inge nieurs, die wilden gaan concurreeren tegen de Maatschappij en die een nieuwe politie ke partij in het leven wilden roepen. Het zou wel met de bedoeling zijn het socialis me in Viken den kop in te drukken want Alleen de groote boeren zouden de bijeen komst bijwonen. De aanvoerder van den troep jongens en fneisjes, Gunnerius Carlsen, wist ook te yertfJlen dat er een nieuw blad zou uitko- jrnen, om de „Fakkel" en de heele arbeiders partij te fnuiken. „Halloï en dat denken die gortmagen te Eunnen klaar spelen," zei Ingebret Iversen, jtte een socialist en een vijand der boeren fcas. De meisjes lachten. De jongens spuwden zoo ver en zoo dreigend als zij konden en namen een pruim om er kracht bij te zet ten. En zij liepen verder in den pas als op commando. Dezen nacht gingen zij naar het boer-enkerspel en zouden zij eens flink pret maken. Er was in het Sörlibosch zoo'n mooie plek om te dansen. En het zou een wonder zijn als die bijeenkomst van boeren hun geen extra pretje zou verschaffen. De directeur-generaal was juist met den bestuurder van de fabrieken en met twee ingenieurs van huis gegaan. Misschien waren zij ook naar Sörli ge gaan; dan zou het een vroolijke boel wor den. Zij zouden het met hem houden tegen de boeren; maar overigens de duivel hale de kapitalisten. Spoedig verlieten zij den hoofdweg om verder te gaan door het bosch en langs de heuvels. Verderop zouden zij halt houden en zich met spijs en drank versterken, daar na zouden zijn, als bij toeval, te Sörli aan landen. Harold Haave was in het begin tevreden geweest over den gang van zaken, waardoor de golven in beweging waren gekomen. Met de uitbreiding van het bedrijf en de daarmee gepaaid gaande verandering van het kerspel, van een boerenstaat in een cen trum van industrie, ging het langen tijd zoo gemakkelijk als hij het bijna niet had durven denken. En hij lette met trots op iederen stap vooruit, die de beschaving in Viken, vooral door zijn invloed, had gedaan. Vroeger was het gelijkmatig vooruitgegaan; doch toen hij was gekomen had de uitbreiding zulk een vaart genomen dat de menschen, als het ware, den adem inhielden. Maar toen kwam er in den winter plotse ling een stilstand. Het was toen hij met zijn vrouw naar Boston was gereisd, waar zij haar broers en haar advocaat wilde raad plegen. Het resultaat daarvan was dat zij er allen liefst uitgekocht wilden worden. Dit was niet naar zijn zin, en hij liet haar ach ter zonder droefheid te gevoelen en reisde alleen naar Europa terug. Over Frankrijk en Engeland kwam hij in Viken terug, zon der de zaak in orde gekregen te hebben. De nieuwe bouwplannen moesten voor onbe- paalden tijd uitgesteld worden. Nu was hij geheel van streek. Aan advo caat Gulliksen werd opgedragen het met de Amerikanen schriftelijk te regelen; dat wil de zeggen, dat hij zou zien mevrouw Haave en haar broeders in stilte uit te koopen. En Praestgard, waar Gunnar nu als pachter voor de Maatschappij woonde, zou mis schien weer verkocht moeten worden; over den aankoop van den grooten waterval kon niet gesproken worden voordat men zag hoe de zaken zich zouden afwikkelen. Wat het groote plan van de kopermijnen aan ging, dat moest wachten totdat men het noodige geld zou hebben om er meê te be ginnen. De zaak van den waterval lag nu ter af doening voor de eerstvolgende bestuursver gadering. nadat de advocaien hadden uitge maakt dat zij nu verder uit hun handen kon worden gegeven. Vandaag was de laatste Zaterdag vóór de beslissende vergadering. In de groote ka mer op Sörli zaten veertig van de notabelen uit het kerspel bijeen; er waren geen ande re vrouwen dan Brjta, Eli, mevrouw BÖhme en Liv. Allen werden ontvangen als de gasten van Sverrè; zij zaten aan een rijk gedekte koffietafel met het oude familiezilver, als voor een groot gastmaal. Maar toen de tafel opgeruimd was, stond Sverre op en zei kalm, maar duidelijk, waar om hij hen dezen avond verzocht had hier te komen. Vooral bedankte hij den direc teur-generaal en de andere vertegenwoor digers der Maatschappij voor hunne komst. Hij wilde gaarne dat ook vakmen- schen zouden hooren wat hij te zeggen had. Toen vertelde hij Koe ingenieur Runge dezen winter alle teekeningen en plannen had uitgewerkt, die hij in den loop der tij den gemaakt had, met dezen uitslag, dat het kerspel zich den grooten waterval zelf ten- nutte zou maken, volgens de bedoeling van dokter Lange en mevrouw Eli Runge, en eveneens een deel van de overige water kracht, die het kerspel bezat in zijn kleinere watervallen en rivieren. Zij wilden geen en kel plan geheim houden; zij wilden gaarne dat allen zouden weten wat zij wenschten en beraamden in het belang van het kerspel. Toen doorliep hij in groote trekken, kalm en duidelijk, ieder afzonderlijk deel van zijn croot, lansr overwogen olan. waaraan hii droomen vastknoopte voor de toekomst, wanneer het werk in de oude kopergroeve hervat zou worden voor eigen rekening van het kerspel en met voorschotten van binnen- landsch kapitaal. Men moest klein beginnen en alles in kalk en cement zetten. Tenslotte verzocht hij allen te bedenken dat dit geen gewone zaak was. Zijn stem werd diep en krachtig, en zijn oogen schoten vonken als in den tijd toen hij jong was, ofschoon nu zijn haren zilver grijs over het hooge voorhoofd lagen. Het ging nu hierom, dat de bewoners van het kerspel nu moesten besluiten zeiven de toekomst in handen te nemen, of dat zij hun geboorterecht in het dal wilden verkoo- pen en aldus van de aarde zouden worden weggevaagd. Niemand wenschte de Maat schappij in Viken iets in den weg te leggen, maar zij konden natuurlijk ook niet dulden zelveri gedwarsboomd te worden. Het moest een eerlijke concurrentie blijven een' strijd, als het wezen moest; maar hij wilde liever dat alles in vrede zou gaan. Hij was ook van meening dat dit moge lijk was, wanneer beide partijen eerlijk en zonder omwegen wilden handelen, waartoe zij, naar hij oplecht hoopte, genegen zou den zijn. Hiermee gaf hij de zaak in han den van het bestuur; en verzocht de man nen, die daarin zaten, aan het kerspel te denken als aan hun eigen tehuis, en vooral het goede en groote niet achter te stellen voor hetgeen misschien op den duur zou kunnen blijken minderwaardig te zijn.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 1