Verspreide Berichten KOLONIËN. inne^LanTBT" -1*— V {•-.bi Heine schermutselingen op Ket Karst- |>Iateau hebben wij 43 gevangenen gemaakt. Vijandelijke vliegers hebben gisteravond Dpnieuw aanvallen gedaan in het gebied Her beneden Isonzo, op de lagune van Gra- ilo en op andere, achter de linie gelegen plaatsen hebben zij een groot aantal bom men geworpen. Drie dooden, eenige ge- ponden. 'Weenen, 10 Oct. (W. B.) Officieel. In den nacht van 8 op 9 October wierp *en onzer eskaders zeevliegtuigen met goed gevolg bommen op het vliegterrein en de havens van Vlora. In den nacht van 9 op 10 October viel een watervliegtuigeskader plaat- Ben van militaire beteekenis te Monfalcone, een vliegstation bij Grado, esn spoorweg station en andere plaatsen van militaire be- leekenis van San Giorgio di Nogara aan. Vele bommen troffen doel. Alle vliegtuigen lijn, ondanks de hevige beschieting, onbe- fchadigd teruggekomen. Weenen, 10 Oct. (W.-B.). Officieel Ten noordoosten van Vernaheutz hebben >nze troepen aanvallen der Rumeniërs afge slagen. Ten zuiden van Hatzeg (bij de grens) tverd den vijand de berg Negnilui ontnomen. In den slag bij Kronstadt hebben wij tot- 'dusver 1175 man gevangengenomen en 25 itukken geschut buit gemaakt, waaronder 13 .Van zwaar kaliber, verder tal van munitie- en gewone wagens, twee locomotieven, meer dan 800 wagons, meestal geladen met ver- plegingsmateriaal en ander oorlogstuig. Het verslagen tweede Rumeensche leger wordt in het gebergte vervolgd. Het leger van generaal Von Arz wierp zich op de ach terhoede van den vijand,, die stand hield en ls voornemens de uiteinden van de Uzik- vlakte en het Cypergyoe-bekken te ver overen. Ber 1 ij n, 10 Oct. (W. B.) Rumeensch Wgerbericht van 8 October. Noord- en Noord-west front. In de berg streek van Calinan, Churghhi en Harghitza patrouille-schermutselingen. Bij Chimboul ten westen van Kronstadt sloegen wij ver scheidene vijandelijke aanvallen af. In de ftauwe bergpassen van de Alutz en Jiu artil- leri eb edri jvighe id Zuidelijk front. Langs den Don au en even* eens in de Dobroedsja artilleristische actie. Par ij s10 Oct. (R.) Aan het Stroema- front ontruimde de vijand Car-darmah, Or- manli en Haznatar. In het centrum van het front raakte een patrouille handgemeen. Aan den linkervleugel gaat ons offensief succesvol voort. Er werd bijzonder ernstig fevochten in de Tserna-bocht tusschen de erviërs en de Bulgaren. In dit gevecht wer den 816 gevangenen gemaakt. Vliegtuigen bombardeerden Monastir en Prilep. Londen, 10 Oct. (R.) Officieel. Ka- landra en Hoondos zijn veroverd, de vij and is teruggeworpen op de heuvels ten N.-W. van Seres. Athene, 9 Oct. (R.) Het kabinet zal morgen beëedigd worden. Het is in politiek opzicht het meest kleurlooze kabinet, dat Griekenland ooit gekend heeft. Het eenige lid met, politieke reputatie is de minister van binnenlandsche zaken Tse- los, een partijgenoot van Gounaris, die bij de verkiezingen van 1915 als prefect van Athene alle kunstgrepen aanwendde om Ve- nezelos te verslaan. Zalocasias, de vroegere gezant te Sofia, wordt minister ven buitenlandsche zaken, generaal Dracos minister van oorlog, admi raal Damianos blijft minister van marine. Londein, 10 Oct. (R.) De Times ver neemt uit New-York, dat de U 53 te New port een volledige lijst ontving van de in- en uitgaande geallieerde stoomschepen. Zij ls onmiddellijk daarna haar operaties begon nen. Londen, 10 Oct. (R.) De Daily Tele graph verneemt uit Washington: Een teere kwestie rijst in de huidige verhouding tus schen Duitschland en Amerika door het feit, dat opzettelijk schepen in den grond zijn ge boord dicht bij de Amerikaansche kust, om- 'dat Britsche kruisers uit achting voor de oogenblikkelijke Amerikaansche voorstellen zich uit de handelswegen nabij de Ameri kaansche waters terugtrokken. Washington, 9 Oct. (R.) Het mari ne-departement begon de voorbereidingen tot het maken van een schild van oorlogs schepen langs de kust, om in geval van noodzaak de zekerheid te hebben, dat de neutraliteit van de Vereenigde Staten niet wordt geschonden door de Duitsche onder zeeërs. Washington, 10 Oct. (R.) De secre- teris-generaal van Buitenlandsche Zaken, Polk, maakt bekend, dat de regeering der Vereenigde Staten weigert op het vertoog der Entente-mogendheden in te gaan, dat de neutralen hun havens zouden sluiten voor alle duikbooten, onverschillig of zij het karakter van handels- of oorlogsvaar- Kiigen hebben. Ne w-York, 10 Oct. (R.) De gezant der Vereenigde Staten bij het Duitsche hof, Gerard, is hier aangekomen. Hij weigerde zich uit te laten over het doel van zijn be zoek, en ontkende noch bevestigde de mede- deeling hedenmorgen in de „World" gepu bliceerd ,dat hij de regeering der Vereenig- 'de Staten er over zou inlichten, ac t Duitsch land van plan is den duikbootoorlog te her natten op een wijze, die de betrekkingen hisschen dit rijk en Amerika zouden kun nen bedreigen. N e w-Y ork, 10 Oct (R.) Alvorens haar Longbranch te vertrekken om presi dent Wilson te bezoeken, had minister Lan ding een lang onderhoud met Gerard en kolonel House, Wilson's vertrouwde raads man. Londen, 10 Oct. (R.) De Times zegt dft-flStle der JJ 53 "i Tenyljl ja theorie deze phase van den Duitschen duikbooten oorlog door de Duitschers kan worden voorgesteld als een blokkade van de Engel sche eilanden op grooten oFstand, een maat regel die, naar een deskundig schrijver he denmorgen uiteenzet, niet toelaatbaar is uit een oogpunt van internationaal recht; ir. de practijk is het een vreedzame blokkade van de Amerikaansche kust en geeft het een openlijke aanleiding voor maatregelen van de regeering der Ver. Staten. Maar er kunnen zich nog gewichtige bij zaken voordoen, mocht het blijken, dat de „U 53" in de Amerikaansche wateren in een of anderen vorm hulp heeft gekregen, of dat inlichtingen, door den commandant van de Duitsche duikboot in Amerika zelf verkre gen, hem in staat stelden, met grooter ge mak en zekerheid schade aan de Engelsche scheepvaart toe te brengen. Waarschijnlijk zullen er nog andere ge schillen tusschen Nederland en Duitschland en tusschen Noorwegen en Duitschland ontstaan wegens de vernieling van de „Blommersdijk" en de „Christian Knudsen." Het is aan president Wilson om de waar digheid en de belangen van het Ameri kaansche volk te beschermen, doch aan de regeeringen der geallieerde mogendheden duidelijk te maken, dat zij niet langer het optreden der Duitsche duikbooten kunnen beschouwen als vallende binnen de erken de regelen van het oorlogsrecht. Christian! a, 10 Oct. (Havas). Het blad „Tldensteg" schrijft: De plicht van Noorwegen als neutrale staat bestaat daarin, te beletten dat het land een basis voor vijan delijke operaties wordt. Sluiting van de Noorsche wateren voor Duitsche duikbooten zou een waardig antwoord zijn op de menig vuldige torpedeeringen van Noorsche sche pen. Andere Noorsche bladen laten zich op denzelfden toon uit. Kopenhagen, 10 Oct. (W. B.) De Berlingsske Tidende verneemt uit Stock holm; De Engelsche gezant alhier heeft medegedeeld, dat de nieuwe certificaten, die Engeland verelscht, uitsluitend gelden voor Groot-Brittannië en de Engelsche ko loniën, niet echter voor neutrale landen. De uitvoer van hout naar Engeland zal op den ouden voet voortgaan. Kopenhagen, 10 Oct. (W. B.) Het Ekstrabladet verneemt, dat de Engèlsche nota, die voor eenige dagen aanleiding gaf tot het staken van een deel van den Zweed- schen uitvoer naar Engeland, daar zij certi ficaten van oorsprong eischte voor de ver voerde producten, hetgeen indruischt tegen de Zweedsche oorlogshandeiswet, ook aan de andere neutrale staten is toegezonden. Over de beantwoording wordt op het oogen- blik bij verschillende regeeringen overleg gepleegd. Men houdt de eischen van de nota voor een uitvloeisel van de besluiten der Parijsohe economische conferentie. Kopenhagen, 9 Oct. (W. B.) De di rectie van de Deensche posterijen maakt be kend: Van het Noorsche, op Amerika varen de stoomschip „Bergensfjörd" zijn op de reis van New-York naar Bergen bij de door zoeking te Kirkwall 93 voor Denemarken bestemde postzakken door de Engelschen in beslag genomen. Verder Is van het Deen sche stoomschip „Tjaldur", dat op weg was van de Faroer-eilanden naar Kopenhagen, onderweg bij de doorzoeking te Leith de geheele pakketpost in beslag genomen. N e w-Y ork, 10 Oct. (Havas). De „New York Tribune" geeft verklaringen weer van dr. Buohmann, een Amerikaansch genees heer, die in den loop van de laatste zes maanden zijn diensten heeft verleend in ver schillende Duitsche hospitalen aan het Wes telijk front. Na den slag aan de Somme werd het aantal gewonden zoo groot, dat het na genoeg onmogelijk was hen allen te ver zorgen. Een officier van den Duitschen generalen staf verzekerde dr. Buchmann, dat er dagelijks meer dan 15.000 gewonden waren, die men, bij gebrek aan transport middelen, niet naar de achterhoede kon stu ren. Ber 1 ij i10 Oct. (K. N.) Gelijk de Kölnische Volkszeitung' uit parlementaire kringen verneemt, zal in de Rijksdagzitting een nieuw crediet van twaalf milliard mark raagd worden. Par ij s, 9 Oct. (Havas). Men heeft be sloten de jaarbeurs in Mei 1917 te Parijs te houden. Men is overeengekomen met de stad Lyon, dat de jaarbeurs te Parijs natio naal zal zijn, d. w. z. dat ze uitsluitend zal zijn voor Fransche handelaren, terwijl de jaarbeurs te Lyon, die in Maart geopend wordt, internationaal zal zijn. De kapitein van de „U 53." Kapitein Rose, die de Duitsche duikboot van Wilhelmshafen naar Newport voerde, is in 1903 in dienst getreden van de marine. Bij het uitbreken van den oorlog werd hij tot kapitein bevorderd, voerde eerst het bevel over de „S 15" en diend eveneens op het schip „Loreley", dat te Konstantinopel was, en op het slagschip „Wettin." De nieuwe Duitsche duik boot-actie. Naar „de Tijd" uit een Duitsche bron, die haar reeds meer berich ten verschafte, welker juistheid later werd bevestigd, verneemt, berust de Duitsche duikboot-actie in de zeewegen naar Ameri kaansche havens op een nieuw stelsel van bevoorrading. Behalve groote duikbooten van een geheel nieuw type en die haar eigen voorraden kunnen meenemen, voor weken lange reizen, kunnen ook duikbooten van het oude type ver van hare basis opereeren, dank zij het gebruik, dat thans van onder- zeesche bevoorradingsvaartuigen (gebouwd in den vorm van handelsduikbooten) wordt gêjpoakf, die op afgesproken fijaats.y* en uren midden op zee de opereerende booten van al het noodige voorzien. De nieuw in getreden actie is een gevolg van een com promis, hetwelk de Duitsche rijkskanselier heeft getroffen met de hem bestrijdende par tijen in 't binnenland. Erw as reeds eerder toe besloten en hierop zinspeelde ook de heftige uitlating tegen Engeland in de jong ste rede van den Rijkskanselier. Men ver- wacht In Duitschland veel van aanvallen op Amerikaansche munitie-verschepingen. De „Deutschland." Van het boek van kapitein König, van de Deutsch- land, zijn na een verkoop van een week reeds 220,000 exemplaren geplaatst Vijf-en-twintlg mlllloen gra naten. Een militaire medewerker van de Times, in het Britsche hoofdkwartier in Frankrijk, heeft berekend, dat aan het Brit sche front aldaar van weerskanten sinds 1 Juli 1.1. tot begin October ongeveer 25.000.000 granaten zijn verschoten. Dat is dus door de Britten en door de Duit schers, die tegenover het Britsche front staan. Het is maar goed, dat in den moder nen oorlog niet ieder schot een treffer is! Het zou interessant zijn, te weten, op hoe veel die 25 millioen projectielen wel aan de belastingbetalers van Engeland en Duitsch land te staan komen. De „Vorwarts" verboden. De „Vorwarts deelt op een strooibiljet mede, dat de verschijning van het blad in gevolge beschikking van de militaire over heid in de provincie Brandenburg tot nader order is verboden. Oost-Indlë. De onlusten op Djamba. Uit Weltevreden wordt aen de Tel. ge seind: De „Preangerbode" verneemt, dat de mi nister van Koloniën den Gouverneur-Gene raal heeft verzocht, allen officieren te ver bieden inlichtingen aan de pers te verstrek ken over de gebeurtenissen op Djambi. Over die gebeurtenissen moet de striktste geheim houding worden bewaard, aangezien tele grammen naar Nederland slechts ongerust heid kunnen wekken. Deze legerorder heeft in Indië een zeer slechten indruk gemaakt. Officieel wordt medegedeeld, dat in de meeste dorpen in de benedenstreek van de Tembesi en de Batang Hari de bevolking terugkeert. Gevechten hadden plaats bij Penindjoan en Doesoentroesan. Drie en zes tig opstandelingen werden gedood, onder wie herkend is sultan Hassanpoespo. Ongeregeldheden op Java. De correspondent te Soerabaja der N. R. Ct. seint: Hier loopen geruchten over ongeregeld heden in Ngadiloewi, Toeloengagóeng en Bodjonegoro, vopial over Ngadiloewi, waar de Sarekat Islam zeer sterk is. 100 man zijn onder leiding van drie doofden door de dor pen getrokken en hebben een heilige uitge roepen. De politie wist door snel optreden opstand te voorkomen en de drie hoofden zijn gevangen genomen. In het binnenland zijn sedert die dagen vele Europeanen gemolesteerd, maar dit waren uitingen van persoonlijken haat bij de inlanders. (Ngadiloewi is een dorp in de residentie Kediri, Toeloengagoeng een district in deze residentie, Bodjonegoro een afdeeling van de residentie Rembang. Red.) Het Huis ten Bosch. Het be richt van de Telegraaf, als zoude het in het voornemen van H. M. de Koningin liggen niet meer Haar intrek in het Huis ten Bosch te nemen, aan wélk besluit de vochtige om geving niet vreemd zou zijn, is, naar wij van bevoegde zijden vernemen, van allen grond ontbloot. Collefctief'ontslag van Ka merleden? Naar de Haagsche correspon dent van de Tel. verneemt is er onder een aantal leden der Tweede Kamer een bewe ging gaande om te komen tot een collec tieve ontslagneming door Kamerleden uit de commissies van toezicht op de levens middelen-distributie! Tweede Kamerverkiezing Dordrecht. Gisteren is in het district Dordrecht ge kozen in de vacature Schim van der Loeff tot lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal de heer P. J. de Kanter, lib., oud lid der Kamer, met 2116 van de 2534 gel dige stemmen. Op den heer D. Wijnkoop waren 418 stemmen uitgebracht. Oudegeest Kamercandi- d a a t. In' de gisteravond gehouden ver gadering van de afdeeling Amsterdam IH der S. D. A. P. werd besloten den heer J. Oudegeest bij de komende Kamerverkiezin gen candidaat te stellen. Naar vernomen wordt hebben zich de voorloopig genoemde candidaten, onder wie mr. P. J. Troelstra, ten gunste van de candidatuur-Oudegeest teruggetrokken. Bij Koninklijk besluit is tijdelijk be noemd bij het reservepersoneei der land macht bij het personeel van den geneeskun digen dienst, tot reserve-officier van gezond heid der 2de klasse, de gewezen tijdelijk of ficier van gezondheid der 2de klasse J. S. Rudelsheim, van het leger in Nederlandsch- Indië. Hoofdbestuur P. en T. Naar In kringen van de posterijen en telegrafie ver nomen wordt, zou de heer mr. J. F. van Royen, hoofdcommies bij het hoofdbestuur der P. en T., belast worden met de waar neming vai\ functie van administrateur bij het hoofdbestuur, ter vervanging van den heer De Bloeme, dfe fn verband mei de hem opgedragen voorbereiding van de invoering van den postchequè en girodienst tijdelijk uit dat ambt ontheven is. lederlmd en do oorlog. De l9Blommersdijk". Nader wordt vernomen, dat het getor pedeerde Nederlandsche stoomschip Blom mersdijk 6500 ton aan de Regeering ge consigneerde tarwe vervoerde. De directie van de HollandAmerika-lijn heeft van den kapitein van de Blommersdijk bericht ontvangen, dat het schip Zondag avond om half acht 3 mijlen van Nantucket is getorpedeerd. De bemanning is gered door de Amerikaansche torpedoboot Ben ham en te Newport geland. De kapitein van de Duitsche duik boot deelde den kapitein van de Blom mersdijk mede, dat hij alle schepen zou doen zinken, die een Engelsche haven aan hadden te doen. De waarde van de Blommersdijk was ge taxeerd op 2H millioen gulden, en ongeveer de helft van de waarde was tegen molest verzekerd. De graanleding voor de Nederlandsche regeering was niet tegen molest verzekerd; de regeering loopt met haar graanladingen steeds eigen risico. (N. R. Ct.) De „Blommersdijk" werd vier maanden geleden door de directie der Hollend Amerika-lijn, tegelijk met het zusterschip „Beukelsdijk", aangekocht van de firma MüIIer. Het was de derde reis, die de „Blom mersdijk" voor de N.A.S.M. maakte. Het is het vroegere s.s. „Bluethberg", dat voor de firma Muller als ertsboot dienst deed. Toen de ertsuilvoer werd stopgezet, kocht de Holland-Amerikalijn dit vaartuig. De bij zondere inrichting voor het vervoer van erts maakte de „Blommersdijk" uitermate geschikt voor het Innemen van graan. (Tel.) De correspondent te Rotterdam van het Hbld. seint: Wij vernemen, dat de directie der Hol land—Amerika Lijn nog geen stappen ge daan of maatregelen genomen heeft In ver band met het torpedeeren van haar stoom schip „Blommersdijk" aan de Amerikaan sche kust. Zij wenscht daarmede te wach ten tot haar de volledige bijzonderheden bekend zijn van de omstandigheden, waar onder de vernietiging van het schip heeft plaats gehad. Wel is waar seinde de kapi tein reeds als nadere bijzonderheid, dat de gezagvoerder van den onderzeeër had ver klaard, dat elk schip hetwelk een Engelsche haven aandeed zou worden vernietigd, doch die verklaring is in overeenstemming met een der jongste wijzigingen in de Duitsche Prisen Ordnung en bevat dus als zoodanig geen nieuws. Alleen zou dan echter de ge zagvoerder van den onderzeeër zich te vo ren behoorlijk van het karakter der lading hebben moeten overtuigen om met hef voorschrift der Prisen Ordnung In over eenstemming te zijn. Het is dus van veel gewicht om te weten of hij behoorlijk inzage heeft genomen van het ladings manifest. Overigens is er, zoo deelde men ons nog mede alle aanleiding tot eenige terughouding, in afwachting der- nadere bij zonderheden, voor de quaestie eenigermate gecompliceerd wordt door het feit, dat inderdaad de schepen der HollandAmeri ka Lijn, evenals die van andere 'groote Hollandsche maatschappijen, geregeld En gelsche havens aandoen, al is dit dan ook gedwongen. Gemakshalve wordt niet meer opgebracht, doch komen de schepen vrij willig uit eigen beweging om moeilijkheden met Engeland te ontgaan. Daar komt dan nog bij, dat dit gedwongen verblijf heel dik wijls voor de Engelschen aanleiding is om van de lading dezer schepen iets te laten lossen, zelfs al geschiedde consignatie aan de N. O. T. Bij verdere actie der Duit sche duikbooten zal men. dus een zeer sa mengestelde zaak krijgen te ontwarren, waarvan allicht een der uitvloeiselen kan zijn, dat de Hollandsche schepen het aan de Engelsche kust op opbrengen zullen moeten doen aankomen. Onze schepen oplndië. De Rotterdamsche correspondent van het Hbl. verneemt, dat sinds verleden week de naar Ned.-Indië bestemde Hollandsche sche pen te Port-Said aangehouden en genoopt worden een deel der uitgaande lading te lossen. Nederlandsch schip opge bracht. De Voss. Ztg. meldt, dat, volgens de New- Yorker Evening Post, het Nederlandsche schip „Anakoa", van Java naar de Philip- pijnen, in de Gibutu-passage, dus ln een Amerikaansch stroomgebied, door den En gelschen hulpkruiser „Kadmus" aangehou den en naar Sandachami (Britsch-Borneo) is gebracht; daar werden lading en post van het schip doorzocht, en de post voor Manilla eerst nadat de censor er kennis van had ge nomen, wreder vrijgegeven. Suiker. Het suikerdistributiekantoor heeft aan bur gemeesters medegedeeld, dat de voorraad, welke ter beschikking was voor distributie aan de gemeentebesturen, geheel is toege wezen, en dus geen verdere opdrachten tot levering kunnen worden gegeven. Nu evenwel binnenkort de suiker van den nieuwen oogst voor de consumptie beschik baar zal komen, vertrouwt het kantoor, dat na de ontvangst en het verbruik van de sui ker van zijn laatste toewijzing, de suiker weer op gewone wijze zal kunnen worden De Westersuikenaffmaderij heeft, naar het Hbld. meldt, thans haar werkzaamheden op beperkte schaal hervat. Zogdra de mijQis- fer zijn sanctie heeft gegeven, kan met aflevering worden begonnen. De raffinaderij van de firma Spakler 8 Tetterode zal a.e. Maandag beginnen v produce eren. Wat er met one voedsel gebeurt De eerste en tweede klas bloemkool moet voor 75 pet. in ons land blijven eilf mag voor 25 pet. naar het buitenland uii gevoerd worden. Het uitschot mag evenwej[ in 't geheel uitgevoerd worden en brengt zeer hooge prijzen op. Gevolg is, dat d^ tuinders ln de Streek, tusschen Hoorn eij Enkhuizen hun best doen om de goede koo|j tot uitschot te maken. Zoodra de kool zicKl ln de plant begint te zetten, moet zij metj een bloemkoolblad worden bedekt, omda!» anders door de inwerking van zon en wlndS de witte kleur, die voor eerste soort bloem-; kool beslist noodzakelijk ls, verdwijnt, en' de kool grijs wordt en een onoogelijk aan*' zien krijgt. Zulke ongedekte kool kan slechts als uitschot worden verkocht. De boeren laten met opzet het dekken de? kooien na, en laten dus met opzet de een»' ste kwaliteit bederven tot zij geheel minden» waardig is geworden. De „groenten-centrale" greep in en al9 gevolg daarvan heeft, naar De Tel. meldt, de vellingsvereeniging „De Tuinbouw" ta_ Grootebroek aan hare leden het volgende vertrouwelijke schrijven gericht: Vereeniging „De Tuinbouw", ge vestigd te Grootebroek. Grootebroek, 9 Oct. '16. „Door de vereeniging „Groentencentrale'4 ls aan ons veilingsbestuur last gegeven, vooral toezicht te houden op de sorteering der bloemkool. „Dengene der leden, welke zijn bloem kool met opzet laat verwaarloozen, hiertoe aangelokt "door de hooge prijzen der uit schot, of die eerste en tweede soort bloem kool, vermengd onder de derde soort, ten verkoop aanbieden, zal het recht tot ver koop aan de veiling worden ontnomen. „Het bestuur der veiling waarschuwt ie der, dat aan deze regeling beslist de hand zal worden gehouden, ten einde te vooi* komen, dat door de misbruiken van enkelé leden de markt aan het station Bovenkar- spel geschorst zou kunnen worden. Namens het bestuur: (w. g.) J. J. KOK, voorz, (w. g.) P. J. JONG Kzn. secr. Schandelijke prakt ij ken. De Zaansche „Voorpost" (het blad van den heer Duys) meldt, dat in de Donderdag gehouden boerenvergadering werd besloten' de melk, zoo noodig, te vernietigen, liever dan ze voor II ets. te leveren. Ingevolge dit besluit gaven tal van boeren hun meK aan de koeien te drinken, anderen ontzagen zich niet heele bussen melk in de sloot té gooien. Zij zullen zich voor hun schunnige praktijken voor den rechter hebben te ven- antwoorden. Vischvoorziening van Engeland. In verband met de steeds gTOOter worden de hoeveelheid visch, welke de F^-relschö handelaren te IJmuiden opkoopen, en de minder goede gelegenheid tot verscheping, is de Britsche stoomkorder H 1324 Eastward vön de Great Northern S.S. Fishing Cy Ltd. te Huil, te IJmuiden ln de Visschershaven aangekomen om een volle lading visch in te nemen. Deze korder is van zeer grooie afmetin gen en behalve op groote lading tevens op snel loopen ingericht, dus in het u' - nder aangewezen voor dit vervoer. Naar men verneemt, zal het vervoer ver der hoofdzakelijk met dit soort schepen ge schieden. Steenkolen-invoer. In de afgeloopen week werden door vijl stoomschepen uit Engelsche en Schotschft havens 3,944,000 Kg. steenkolen langs hel Noordzeekanaal ingevoerd tegen 3,960,50(1 Kg. door vier stoomschepen in de wèek W voren. Het kamerlid Schaper te B e r 1 ij n. Naar de Avp. verneemt, is het kamerlid Schaper te Berlijn geweest en heeft hij er een onderhoud gehad met onzen gezant om de vrijlating van den heer Barends te Delf zijl, die verdacht wordt van spionage en te Berlijn gevangen zit, te bewerken. De ge* zant verzekerde dat alles gedaan wordt oir de zaak tot opheldering te brengen. Over de grens gekomen. Te Winterswijk zijn vier ontvluchte krijgs gevangenen, twee Franschen en bij uitzon dering twee Engelschen, aangekomen, die in de laatste maanden in de mijnen te Ober- hausen gewerkt hadden. Ze hadden zeven nachten geloopen. Ook kwamen te Winterswijk twee Duifr sche deserteurs over de grens, beiden mijn* werker van beroep. De een had pas een op roeping voor het front ontvangen, de anderft had reeds 18 maanden medegestreden ert kwam juist, hersteld van zijne verwondirv»' gen, uit het lazaret. Te Gennep heeft zich een Duitsche deseiw teur, een cavalerist uit Brandenlburg, aang^r; meld, die in burgerkleeding over de grenf was gekomen. Over Denekamp is te Oldenzaal aangeko men een Rus, die was ontvlucht uit het ge vangenkamp Mesum bij Rheine, waar hij 13 maanden had vertoefd. Een Fransche krijgs gevangene, die met hem was ontvlucht, wert^ nabij de Nederlandsche grens te Nordhorij door. de Duitsche grenswacht doodgeschö* ten. Te Bergen (Limb.) zijn drie Russen ov#£ de grens gekomen. Te Nieuweschans is een ontvluchte Se> ylSQ^e krijgsgevangene aangekomen

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2