BINNENLAND. Verspreide Berichten. rvellen afgeslagen, voordat de aanvallers Fransche loopgraven hadden bereikt. In de Vogezen deden de Duitschers, na een hevige beschieting door de artillerie, leen aanval op Schönholz. Eenige Duitsche efdeelingen drongen door tot in de Fran sche loopgravén, maar ze werden er onmid dellijk weer met zware verliezen uit verdre ven door de Fransche granaatwerpers. Duitsche vliegers hebben bommen ge worpen op Gerardmer en Belfort. De aan gerichte schade is onbeduidend. Het Duitsche verdragend geschut heeft, zonder resultaat, vijf granaten geworpen in de richting van Belfort. Aan het Britsche front toonde de Duit sche artillerie weinig verhoogde artillerie- bedrijvigheid. Ten noorden van Neuville-St. Vaast kon het springen van een Duitsche mijn den Engelschen troepen geen verlie zen toebrengen. De Engelschen onderna men met succes een tweede operatie tegen de Duitsche loopgraven ten zuiden van Hul- luch. P a rij s, 11 Oct. (R.) Twee hevige aan vallen op de nieuwe Fransche stellingen in bet Chaulnes-bosch werden afgeslagen na een hevig gevecht van man tegen man. Een aanval met handgranaten aan den rand van het bosch St. Pierre Vaast werd eveneens afgeslagen. Het totale aantal gevangenen, dat giste ren ten zuiden van de Somme gemaakt is, bedraagt 1702 man, waaronder twee bataiL* lons-commandanten en 25 andere officia ren. Londen, 11 Oct. (R.) Officieel be richt van Haig. Onze troepen ondernamen met succes een aanval tegen vijandelijke loopgraven ten Zuiden van Hulluch. Londen, 11 Oct. (R.) Officieel bericht van hedenavond. Den heelen dag zware be schieting van den vijand. Een vijandelijke aanvalspoging ten Noor den van Courcelette is gestuit. Wij hebben •vijandelijke infanterie, die zich achter haar linies verzamelde, met granaatvuur bescho ten. Weenen, 11 Oct (W. B.) Officieel. De slag aan den Zuidelijken vleugel van het front in de kuststreek duurt dag en nacht voort en strekt zich thans ook uit ten Noor den van de Wippach tot St. Peter. Aan het geheele front tusschen deze plaatsen en de zee vielen zeer sterke Italiaansche troepen aan; het gelukte den vijand op meerdere punten onze voorste loopgraven binnen te dringen. Ten Zuiden van Nova Sas won hij aanvankelijk zelfs terrein in de richting van Uamiano, doch onze tegenaanvallen wierpen de Italianen overal weder terug. Om enkele •n 'svijands bezit gebleven stukken loop graaf wordt nog gestreden; wij maakten 1400 gevangenen. De gevechtsactie in het Fleims-dal is ver flauwd; In de laatste gevechten hadden de Italianen hier niets bereikt. Het gevecht bij de Pasubio is nog niet geëindigd. Rome, 11 Oct. (Stefani). Sedert een week ongeveer spraken de Oostenrijksche oorlogsbulletins hardnekkig van succes op het Karstplateau. Dit is volmaakt verzonnen en kan in bijzonderheden worden aange toond. Zoo leest men b.v. in het stafbericht van den lOden dat de Italiaansche infanterie na niet minder dan acht dagen van artille- rievoorbereiding, een algemeenen aanval deed op de Oostenrijksche stellingen en, dat spreekt vanzelf, dat die aanval met zwa re verliezen werd afgeslagen. Dit en de rest is geheel onwaar. Noch in de afgeloopen week, noch gisteren heeft de Italiaansche infanterie op het Karstplateau eenigen aan val gedaan. Men bepaalde zich tot een steeds krachtiger artillerie-actie en kleine verkenningen om de resultaten van het schieten na te gaan. Daarbij werden zelfs eenige gevangenen gemaakt. Berlijn, 11 Oct. (W.-B.). Zevenben- gen In het Maros-dal biedt de vijand nog hardnekkigen tegenstand. In den Goer- genny-boog en ten N.O. van Parajd week hij opnieuw. Ten O. van Csik Scereda en meer naar het Zuiden in het Alt-dal is' hij teruggewor pen. De vervolging bij Kroonstad van de geslagen tweede Rumeensche armee wordt voortgezet. Legergroep Mackensen: Aan den Donau en in de Dobroedsja geen gebeurtenissen. Onze vliegtuigeskaders bombardeerden met suces het troepenverkeer bij Kon- stantsa. Weenen, 11 Oct. (W. B.) Officieel. Aan het Oostelijk en Zevenbergsche front hebben geen bijzondere gebeurtenissen plaats gehad. Bij Brasso (Kronstadt) wordt de grens streek van vijanden gezuiverd. CsikSze- reda is weer bezet. In het Goergeny-gebergte blijft de vijand .we --stand bieden. Ten Noorden van Kirlibaba is een aanval ider Russen afgeslagen. Sofia, 11 Oct. (W. B.) Officieel. Aan den Donau bij Vidin zwakke artille rie-actie. Onze batterijen brachten die van den vijand tot zwijgen. In de Dobroedsja ten westen van den spoorweg Dobritsj—Nedjldie heerscht rust 'Ten Oosten van deze linie zwak artillerie vuur. Aan de kust van de Zwarte Zee beschoot teen vijandelijke torpedojager de stad Man galis. Petersburg, 11 Oct (Tel^agent- Khap). Officieel communiqué. In de Dobroedsja actie der verkennlngs- Iroepen en wisseling van geschutvuur. Boekarest, 11 Oct. (Agence Rou- maine). Officieel. Noordelijk en Noordwestelijk front Wij hebben bij Tarland (Tatrang) met gemrf een Vijandelüken aanval afgeslagen* Bij Osancz in het Temes-da! hebben onze troepen stellingen bezet ten noorden van Predeal. Bij Mocciu, ten N.O. van Giuvala, hebben wij een vijandelijken aanval bloedig afgesla gen. Bij Caineni en op de hoogten ten oosten en ten westen van den Jiul hebben wij een vijandelijken aanval van den kant van Bagu gestuit. Aan het CLsowa-front geschutstrljd. Aan het Zuidelijke front heeft onze artil lerie Vidin gebombardeerd en zware bran den veroorzaakt. Verder aan den Donau ge schutvuur. In de Dobroedsja niets nieuws. Vijandelijke vliegtuigen hebben bommen op Constantza en op Donau-steden gewor pen. Berlijn, 11 Oct. (W.-B.). Officieel. Omtrent den driedaagschen slag van Kron stadt worden nog de volgende bijzonderhe den gemeld Op den westrand van het Geestenbosch werd het tweede Rumeensche legerkorps op 5 October voor de eerste maal verslagen. Het hoopte zich op de hoogten ter weerszijden van Kronstadt opnieuw in stelling te kunnen brengen, te meer, daar zij op dat punt'belangrijke versterkingen had samengetrokken. Reeds op 7 October evenwel werden hun achterhoeden, die op den oostrand van het Geestenbosch tijd moesten winnen, door de sterk opdringende troepen der centralen verslagen. Nog denzelfden dag drongen de laatsten door tot de hoofdstelling, waar de Rumenen allerhardnekkigst tegenstand bo den en door tegenaanvallen de vervolging tot staan trachtten te brengen. In den morgen van 8 October was de zoom van Kronstadt genomenin de stad ontbrandde toen een 24 uur lange verbit terde strijd in straten en huizen. In den morgen van 9 October viel de be slissing de vijand week van het westen uit de richting van Törzburg en van het noord oosten over Spaszherman. De begonnen dubbele omsingeling wordt in het gebergte voortgezet. De vijand leed ook in dezen slag weer zware bloedige verliezen. Boven dien verloor hij aan ons 1175- gevangenen, 25 kanonnen, waaronder 9 houwitsers en 4 kanonnen van 10 c.M. De 820 spoorwagens, die in onze handen vielen, zijn grootendeels geladen met levensmiddelen, enkele met kleedingstukken. Londen, 11 Oct. (R.) Officieel be richt uit Saloniki. Wij bezetten Topalova en Prosnick. Een vijandelijke cavalerie-afdee- ling werd door onze ruiterij ten zuiden van Seres uiteengedreven. Berlijn,ll Oct. (W.-B.). Naast af en toe levendige gevechten kwam het aan de Tsjema, aan de Nidzeplanina en in de streek van Ljumnica (ten W. van de Vardar) tot vruchtelooze aanvallen van den vijand. Sofia, 11 Oct. (W. B.) Officieel. Van het Presba-meer tot aan de Tserna, zwakke artillerie-actie. In de Tserna-bocht het gewone geschut vuur, dat van tijd tot tijd heviger werd. Ten N. en N.-O. van het dorp Skotchivis hebben wij het dorp Brod heroverd en verschillende nachtelijke aanvallen afgeslagen. Op de hellingen van de Nldze Planina hebben wij twee vijandelijke compagnieën verdreven, die ten westen van Dobropole trachtten op te rukken. In het Moglenitsa-dal de gewone artille rie- en mijn-actie. Ten W. van de Vardar zwak artillerie vuur en gevechten tusschen vooruitgescho ven afdeelingen. Bij het dorp Hadjibayri- magle hebben wij door ons vuur en aanval met de bajonet twee vijandelijke compag nieën verslagen. Ten Oosten van de Vardar en aan den voet van den Belasica Planina werden hier en daar eenige schoten gewisseld. Aan het Stroema-front zwakke patrouille gevechten. Aan de Aegelsche- kust heeft een vijan delijke kruiser de hoogten ten Noorden van Kawalla tevergeefs beschoten. Athene, 11 Oct. (R.) De bevel hebber der Fransche oorlogschepen over handigde de Grieksche Regeering een ulti matum, waarin met het oog op de veilig heid van de vloot der geallieerden de vrije beschikking geëischt werd over de geheele Grieksche vloot, uitgezonderd de Averoff, Lemnos en de Kilkisch tegen één uur 's na middags. Ook werd geëischt de beschikking Over den spoorweg PiraeusLarissa. De Minister van Marine verklaarde dat de eischen geheel werden ingewilligd en dat de vloot binnen den gestelden termijn zou worden uitgeleverd. Athene, 11 Oct. (R.) In het ultimatum zet -de admiraal uiteen, dat het vervoer van ammunitie en geschut in Griekenland, de bewegingen der Grieksche schepen de de voortdurende roerigheid der reservisten en vereenigingen de vrees hebben doen op komen voor ordeverstoringen op punten waar de vloot der geallieerden geankerd is, waardoor tevens de veiligheid der entente- toepen op den Balkan bedreigd wordt. Het ultimatum vraagt ook de ontwapening van de Averoff, de Lemnos en de Kilkisch, de ontmanteling der kustforten en de overgave van twee forten. Ook wordt het toezicht op bepaalde forten vereischt Petersburg, 11 Oct. (Tel.-agent- schap). Officieel communiqué. In het kustgebied hebben onze troepen de Turken verdreven van de hoogtekammen bij de Tsjinardjik, en maakten zich meester van den rechteroever van de Kardoetda- rasse tot aan den mond. Konstantinopel, 11 Oct. (Milli) Officieel. Kaukasisch front. Aan onzen Techtervleu- gel patrouillegevechten en lichte artillerie actie. Aan den linkervleugel dieven wij den vijand, die een overval deed, terug. Geen gebeurtenis van belang op de overige fron ten. Washington, 11 Oct. (R.) De re geering van de Vereenigde Staten richtte tot de Entente-mogendheden een antwoord op de memorie van dezen inzake de bezoe ken van oorlogvoerende onderzeeërs aan neutrale havens. Het besluit van de Ver eenigde Staten luidt, zooals Polk, de se cretaris-generaal van buitenlandsche zaken heeft medegedeeld. (De Vereenigde Staten weigeren dus hun havens voor duikboo- ten van oorlogvoerenden te sluiten). Washington, II Oct. (R.) Bij zijn terugkeer van een conferentie met presi dent Wilson te Longbeach verklaarde Lan sing dat er tot dusver geen beslissing was genomen ten aanzien van de nieuwe Duit sche duikbooten-compagne aan de Atlan tische kust. Het onderzoek in de geheele zaak duurt voort. Uit andere bron verneemt men dat Wilson tal van telegrammen ont vangen heeft, waarin hem gevraagd wordt tusschenbeide te komen ten einde een her haling der duikbootaanvallen te verhinde ren. Londen, 11 Oct. (R.) Reuter ver neemt, dat de nota van de Ver. Staten aan de geallieerden verzonden werd vóór de aankomst van de U 53. Londen, 11 Oct. (R.) Reuter's agent schap verneemt omtrent het Amerikaansche antwoord op de nota der bondgenooten van Augustus nopens de aanwezigheid varrduik- booten in onzijdige wateren, dat sedert de ontvangst der Amerikaansche nota monde linge besprekingen dienaangaande in Wa shington hebben plaats gevonden met het departement van buitenlandsche zaken. Van belang in dezen is, dat ter eerbiediging van de wenschen der regeering van de Ver eenigde Staten Engelsche oorlogsschepen op eenigen afstand van de Amerikaansche territoriale wateren zijn gehouden, dezelfde, waarin vijandelijke duikbooten thans haar vernielingswerk doen. Berlijn, 11 Oct. (W. B.) Van 30 Sep tember tot 5 October boorde een van onze onderzeeërs in het Kanaal 5 vijandelijke of met contrabande beladen neutrale handels schepen met een gezamenlijken tonnenin houden van 5576 ton in den grond. Christiania, 11 Oct. (W. B.) Het Noorsche stoomschip Birk is in de Middel- landsche Zee op zijn reis naar Marseille ge torpedeerd. De bemanning werd gered. De Tidens Tegn ontving tijding van Vardö, dat de Engelsche stoomboot Altoria, meten de 4262 tonnen, 40 zeemijlen buiten Nord- kyn den 9en dezer om zeven uur 's morgens door een U-boot in den grond geboord is. De 16 leden van de bemanning zijn -aan land gebracht. Christiania, 11 Oct. (Noorsch tele graafbureau). Aangezien in den laatsten tijd een reeks Noorsche scepen door Duitsche duikbooten in de Noordelijke IJszee in den grond werden geboord, heeft de Minister van Buitenlandsche zaken aan de pers de volgende mededeeling doen toekomen. De Noorsche regeering heeft reeds onderhan delingen met de Duitsche regeering ge opend en zal dat ook voortaan weer doen ten aanzien van alle gevallen, waarin volgens bij de Noorsche regeering ontvangen inlich tingen, in strijd werd gehandeld met de ver plichting, om onder alle omstandigheden de personen, die zich aan boord bevinden, in veiligheid te brengen, voordat het schip in den grond wordt geboord. Alle gevallen van in den grond geboorde Noorsche schepen, welke onlangs geschied zijn en waarvan niet duidelijk is gebleken, dat de noodige maatregelen voor de veilig heid der opvarenden zijn genomen, worden nauwkeurig door de regeering onderzocht. De regeering zal voor zoover daartoe aan leiding bestaat, opnieuw tot de Duitsche regeering vertoogen richten, wegens het niet nakomen van de volkenrechtelijke be palingen door de Duitsche autoriteiten. Tegelijkertijd zal zij de aandacht van de Duitsche regeering vestigen op de stemming van het volk van Noorwegen, welke reeds gewekt is door de talrijke ontvangen berich ten, dat de opvarenden van de Noorsche schepen in kleine sloepen in de Noordelijke Uszee aan hun lot werden overgelaten. De Londensche declaratie geeft slechts het recht neutrale schepen, welke in beslag ge nomen worden, bij uitzondering in den grond te boren, wanneer ze niet naar de haven kunnen worden opgebracht zonder gevaar voor de veiligheid van de oorlogs schepen, welke hen hebben aangehouden. De regeering, welke zich geplaatst ziet tegenover het feit, dat de uitzonderingen regel sohijnen geworden te zijn, valt het na tuurlijk moeilijk te onderzoeken in hoeverre deze bepaling van de Londensche declara< tie in ieder afzonderlijk geval nagekomen werd. De Noorsche regeering kreeg intus- schen aangezien in den laatsten tijd zoo veel Noorsche schepen in den grond wer den geboord de verzekering dat de Duit sche oorlogsschepen niet overeenkomstig bepaalde instructies ten aanzien van Noor sche schepen hebben gehandeld en dat de ze niet anders werden behandeld dan an dere neutrale schepen, welke contrabande vervoeren. De Noorsche regeering heeft verder de verzekering ontvangen, dat de Duitsche duikbooten op hun weg naar de Noordelijke Uszee niet binnen de Noorsche Scheren of in 't algemeen binnen de territoriale wate ren van Noorwegen varen. De Noorsche autoriteiten, welke alle mo gelijke maatregelen nemen om de rechten en verplichtingen van Noorwegen als neu trale staat te handhaven, hebben ook niets yernomen wat in strijd met deze verzekerin gen zou kunnen zijn. De regeering meende echter dat zij de quaestie betreffende nieu we bepalingen ter beperking van het toe laten van duikbooten in het zeegebied van Noorwegen moest uiteenzetten. Geen neu traal schip kan, onder welke omstandighe den ook, worden in den grond geboord wan neer het andere goederen vervoert dan goederen die contrabande zijn. Bij de be slissing van de vraag wat als contrabande is te beschouwen, heeft de Noorsche regee ring de 'verschillende oorlogvoerenden her haaldelijk gewezen op de bepalingen van de Londensche declaratie, die golden als re gelen voor het volkenrecht. Zij heeft niet erkend de daaraan gegeven uitbreiding, vol gens welke alle internationale goederen transporten door de oorlogvoerende landen tijdens den tegenwoordigen oorlog als con trabande worden beschouwd." Christiania, 10 Oct. (W. B.) Tot dusver bedroegen de totale verliezen van Noorwegen: 171 schepen, metende 235.000 ton en vertegenwoordigende een verzeke ringsom van 480 millioen kronen. 134 zee lieden, misschien 140 vonden den dood. Kopenhagen, 11 Oct. (W. B.) De Berlingske Tidende verneemt uit Stockholm: Zooals met stelligheid wordt beweerd, is de Zweedsche regeering van plan een de putatie, bestaande uit 3 vertegenwoor digers van de belangrijkste bedrijven naar Engeland te zenden om te beraad slagen over een regeling inzake de handels moeilijkheden, die tengevolge van de En gelsche blokkade zijn ontstaan. De broeder van den minister van Buitenlandsche Zaken, de directeur van de Enskilda Bank, Marcus Wallenberg, wordt als lid van de deputatie genoemd. Aftonbladet raadt aan, de depu tatie een beperkte volmacht te geven, daar zich hieruit voor de Zweedsche regeering gemakkelijk nieuwe moeilijkheden kunnen ontwikkelen. Londen, 11 Oct. (R.) In den loop der eerste zes dagen van uitgifte, zijn er £20,621,000 schatkistbiljetten van 6% verkocht. Dit bedrag gaat het vorige bedrag van £19.641.000 bij de uitgifte van de oude 5 pet. biljetten, in Januari, te boven. Berlijn, 11 Oct. (W. B.) De Rijksdag nam in drie lezingen de wet aan betreffende de verlenging van den zittingsduur van den Rijksdag tot 12 Januari 1917. Duitschland. München, 11 Oct. (W. B.) Koning Otto van Beieren, die tientallen van jaren geesteskrank is geweest, is te Fiërstenfried bij München overleden. (Otto I Wilhelm Luitpold Adalbert Walde- mar, koning van Beieren, geboren 27 April 1848 te München, zoon van koning Maxi- miliaan II en prinses Maria van Pruisen, maakte den oorlog van 1866 mede in het hoofdkwartier van zijn oud-oom, vorst Ka- rel en den oorlog van 1870'71 in het hoofdkwartier van koning Wilhelm. Reeds In 1872 vertoonden zich bij hem geestes stoornissen, die een geneeskundige verple ging noodzakelijk maakten. Hij werd naar het slot Nymphen-burg gebracht en daar on der streng toezicht gehouden. Later ver voerde men hem naar Schleisgheim en ver volgens naar Fürstenfried. Na den dood van zijn broeder Ludwig 13 (13 Juni 1886) werd hij tot koning geproclameerd, doch zijn oom prins Lui! pol d nam het regentschap er voor waar. Na diens dood in 1912 aanvaard de diens zoon, Lodewijk m, de regeering onder den titel koning van Beieren). Japan. N e w-7 ork, 11 October. (R.) De Associated Presse verneemt uit Tokio: Teranchi verklaarde in een interview, dat het program niet revolutionair-agres sief of militairistisch maar opbouwend is, en dat hij niet het voornemen heeft de souvereiniteit van China te schenden of de mededinging van belanghebbende naties te belemmeren. Al zijn krachten zal hij wijden aan het bewaren van de royauteit jegens vreemde mogendheden en het vervullen der verplichtingen tegenover de bondgenooten Engeland en Rusland. De sluiswachter van de 7s er. De correspondent der N. R. Ct. te Havre, meldt het overlijden van Henri van der Guoht, den 81-jarigen sluiswachter, officier van de Leopoldsorde, die in 1914 de over strooming van de Yser heeft bewerkt, waar door aan de Duitschers belet werd verder op te rukken. Behoefte aan arbeids krachten. De Fransche generale staf heeft het ge mobiliseerde Fransche spoorwegpersoneel van de lichting 1911 en van vroegere lich tingen, uitgezonderd de officieren, weder ter beschikking van den spoorwegdienst gesteld, alsmede dé bij de staking van 1910 ontsla gen machinisten en stokers, en zulks in ver band met de dringende behoefte aan ar beidskrachten bij de spoorweg-maatschap pijen. De rijkdom der Ver. Sta ten. De „Times" meldt, dat gedurende de laatste twee jaar de rijkdom der Vereenigde Staten met 96,000,000,000 gulden is toegenomen. Kopenhagen, 11 Oct. (W. B.) Vol gens een telegram van den gouverneur der Deensche Antillen heeft een orkaan St. Tho mas en St. Jean geteisterd. Van St. Jean zijn tot dusverre nog geen berichten geko men. De gouverneur verzoekt dringend om hulp uit het moederland, die telegraphisch is toegezegd. De Staatscourant van Woensdag 11 t$g tober bevat o.a. de volgende Koninklijk besluiten: benoemd tot opziener 2e klasse van de via scherijen der Zeeuwsdhe stroomen D. Ba$ thans opziener 3e klasse; op verzoek eervol ontslagen J. Bor als d&' recteur van de gevangenis te 'sHertogertf bosch; idem J. J. Schalij, notaris te Breuköl len-Nijenrode; idem wegens gevorderde?! leeftijd J. Wind Jr., hoofdcommies aan hef departement van oorlog. De heer Von Kühlmann, aftredend ^lf». plomatiek vertegenwoordiger van het Duitó sche rijk te 's Gravenhage, is gisterochtend weer voor korten tijd naar Duitschland ver*! trokken om ongeveer den 20en dezer wedetf; terug te kèeren, alvorens zich voor goe<r naar Konstantinopel te begeven. Voorloopig verslag staats» begrooting. De commissie van rajfc; porteurs der Tweede Kamer over de algetf meene beschouwingen der Staatsbegrootingf; voor 1917 kwam heden namiddag bij< een In verband met het uit te brengen voor? loopig verslag. Ingetrokken zilverbons. Da minister van Financiën maakt in de Staats* courant bekend, ter voldoening aan artikel 6 der wet van 6 Augustus-1914 (Staatsblad nr. 377), dat in de maand September 191(J bij de Algemeene Rekenkamer zijn overge»' bracht a. 500,000 stuks zilverbons 2.50 van den bij Kon. besluit van 31 Maart 1915 (Staatsbl. nr. 174) bepaalden vorm, en b. 100,000 stuks rilverbons 1 van den bij Kon. besluit van 22 April IQI& (Staatsblad nr. 168) bepaalden vorm. L De minister van marine kapitein fef zee Rambonnet, gaf dezer dagen een af*: scheidsdiner voor den binnenkort naar Ne«c derlandsch-Indië vertrekkenden schout-bij* nacht Brom, benoemd tot commandant detf zeemacht daar te lande. Eenige aan het departement werkzame hoofdofficieren der marine en 's ministers adjudant luitenant-ter-zee le kl. mr. Jager waren daarbij 's ministers gasten. Naar wij vernemen zal de kapitein ter zee A. C. Dunlop, inspecteur van den mari* ne-torpedodienst, eerlang naar Londen ver» trekken met een gelijke zending als waarvi mede voor het leger majoor de Quay en luia tenant-kolonel Muller Massis respectievelijk' naar Parijs en Berlijn zijn afgevaardigd. De toestand aan de Hem» brug. De minister van oorlog heeft gis* teren, vergezeld van luitenant-kolonel Logw ger, hoofd der afdeeling artillerie aan zijiü departement, een bezoek gebracht aan dé artillerie-inrichtingen aan de Hembrug, en daar besprekingen gehouden. Militaire auto's. De griffier van het Delftsche kantongerecht, mr. IJ. de Koek, heeft een request opgesteld ter aan bieding aan den minister van oorlog, waar in gewezen wordt op de vele ongelukken, veroorzaakt door de militaire auto's. Den minister wordt verzocht maatregelen te ne men, opdat de vrijheid en de veiligheid van het verkeer op den openbaren weg af doende wordt verzekerd. flederland en de oorlog* De Blommersdïjk. Men meldt ons uit Rotterdam, dat verte genwoordigers van de HollandAmerika- lijn gisteren aan het departmente van buiten landsche zaken met minister Loudon en den heer Van Heeckeren, chef van de afdeeling politieke zaken van het ministerie van buk tenlandsche zaken, besprekingen hebben ge? voerd in verband met het torpedeeren vart de „Blommersdijk". De bemanning van het s.s. Blommers dijk, die, zooals bekend door de Amerikaan sche torpedoboot „Benham" te Newport (Rhode Island) geland werd, zal per s.s. Rijndam omstreeks 20 dezer van New-York naar Rotterdam terugkeeren. Aanhouding van brievenmalen. De stoomschepen „Nieuw Amsterdam" eni „Rijndam", respectievelijk 5 Augustus en 30 September van Rotterdam naar New- York vertrokken, hebben de mail te Kirkwall moeten lossen. De post, welke zich aan boord bevond van de stoomschepen „Ternate" en „Noordam", onderscheidenlijk 5 dezer uit Oost-Indië en 9 dezer uit Noord-Amerika te Rotterdam aangekomen, moest te Falmouth worden ontscheept. Ontsnapt. De te Ho*k van Holland aangekomen; logger V L 120 rapporteert, dat hij met een onbekenden logger door twee Engel* sche torpedojagers werd opgebracht, docfï doordat de trossen braken, wist te ontsnap pen. De logger had 14 dagen reis en 6 last haring aan boord. Stil gelegd. Van de Nederlondsche Stoombootree- derij is te Krimpen a. d. Lek een 7-tal sa- lonraderbooten opgelegd. Deze booten, welke een dagelijkschen dienst onderhielden' van Rotterdam op Keulen, zijn wegens het geringe vervoer tengevolge van den oor logstoestand uit de vaart genomen. De Nederlandsche scheepsbouw. Men weet, dat onze scheepsbouw en niet de scheepsbouw alleen, maar onze ge heele metaalindustrie gevaar loopt té worden stopgezet, daar de aanvoer van het materiaal, waarvoor wij van Duitschlands

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2