KQLON iÈN. "'BINNENLAND. Ver?preine Berichten. tan brachten den vijand zware verliezen toe. den loop van beide operaties hebben wij «wee officieren en 303 man gevangen ge- liomen. In den afgeloopen nacht zijn wij vijande lijke loopgraven ten westen van Serres, ten ^noorden van Roclincourt, ten noordoosten van Pestubert en ten noorden van Neuve Chapplle binnengedrongen en hebben ge- vanrenen gemaakt. P a r ij s, 1 6 O c t. (R.) Officieel. Den 14en October hebben wij in den sector Ablain- courtBelloy 1100 gevangenen gemaakt. Londen, 16 Oct. (R.) Officieel. Als resultaat van de succesvolle plaatselijke Operatie van gistermorgen ging onze linie langzaam vooruit ten N.-O. van Gueude- court. De vijandelijke artillerie is werkzaam geweest tusschen Lesboeu's en Courcelette, evenzoo in de nabijheid van de Schwaben- jedoute en het Ancre-dah De vijand liet een mijn springen in den vroegen morgen ten N. van Neuve Chapelle. Geen schade werd aangericht. De laatste 21 uur zijn 47 ge hangenen gemaakt, o. w. 2 officieren. Petersburg, 14 Oct. (TeL-agent- schap). Officieel. Bij de bronnen der Stochod, in de streek van het dorp Raymesto, bij Hemerinka, ten zuiden van Kisseline en in de streek van Silvaine, ten westen van Roebnofu, deden onze verkenners geslaagde ondernemingen, vei dreven vijandelijke posten en bezetten hun loopgraven. De tegenaanvallen werden afgeslagen. In de streek van Dornawatra werkte de artillerie wederzijds. Hier werd de aanvoer der van een der kozakkenregimenten, kolo nel Touskaieff gedood. Konstantinopel, 14 Oct. (Miili) Officieel. In Galicië hebben onze troepen in den nacht van 11 op 12 October verschillende gedeelten van het vijandelijk front onver wacht aangevallen, een hoeveelheid wapens veroverd en loopgraven verwoest. B e r 1 ij n, 15 Oct. (W. B.) Officieel. Op het front ten westen van Luck hield de ver hoogde gevechtsactie aan. Het krachtige ar tillerievuur, dat zich ongeveer' op het front van Siniowka aan de Stochod) tot oostelijk van Gorochow uitstrekte, 'eicfde de Russi sche aanvallen in, welke g'steren tot in het boschgebied ten zuiden van Zaturoy en in de streek van Boebnow -perkt blever en afgeslagen werden. Ook tusschen den van Pluhow en Rohatyn naar Ternopol leiden den spoorweg en aan de Marajowka ging het levendiger toe. In de Karpathen heroverden wij den op 21 September verloren Smotrec-top. In den sector van Kirlibaba behaalden de Oosten- rijksch-Hongaarsche troepen uij den aanval voordeelen en namen man gevangen. Weenen, 15 Oct. (W. B.) Officieel. Ten Oosten van Kirlibaba wonnen onze troepen door eer. verrassenden aanval ter rein en namen drie Russische officieren en 413 minderen gevangen, terwijl één ma chinegeweer buitgemaakt werd. Duitsche bataljons namen den Smotzec-top weer in bezit. Ten Zuidoosten van de Pantyr-keten werd een aanval der Russen afgeslagen. In Wolhyni ënam de bedrijvigheid der Russische artillerie steeds meer in hevigheid toe over een groote uitgestrektheid van het front. Hier en daar kwam ook de infanterie uft de loopgraven, doch nergens gelukte het haar, tot onze versperringen door te drin gen. Weenen, 14 Oct. (W. B.) Officieel. Daar ook de dag van gisteren op het kust- front rustig verliep, is de achtste groote stormaanval der Italianen met de gevechten van 11 Oct. als afgeslagen te beschouwen. Onze moedige Karst-verdedigers door ster den een week van het zwaarste geschut muur, trotseerden daarop drie dagen van on ophoudelijke stormaanvallen van den over- machtigen vijand, totdat deze, door zijn ver liezen genoodzaakt, zijn aanvallen staakte. Rome, 14 Oct (Stefani). Officieel. In het dal der Boven-Vanoi hebben wij in den nacht van 12 op 13 October een vij andelijke 88nvalspoging tegen onze stellin gen op den Busa Alta oogte 2456) ver ijdeld. Onze artillerie heeft de vijandelijke kamt pementen tegen den kleinen Pal in brand geschoten. Ten zuidoosten van Görz hebben onze troepen hun terreinwinst bij de hoogte van Sober in noordelijke richting uitgebreid tot aan den weg van San Pietro Prebacin. Wij hebben eenige gevangenen gemaakt en een lijken wapenbuit. Op het Karstplateau is de dag betrekkelijk Jcalm voorbijgegaan, waarvan wij gebruik ge maakt hebben om de pas overde stellin gen fe versterken. Onze arkenners heb ben een honderdtal gevr ngenen gemaakt, grootendeels gewonden. Weenen, 15 Oct. (W. B.) Officieel. De gevechtswerkzaamheid bleef over het al gemeen gering. In de streek van Görz de den de Italianen heden ochtend een aanval op onze stellingen op de hoogte ten Oosten van Sobei. Deze aanval liep gedeeltelijk reeds in ons artillerievuur te pletter, gedeel telijk werd hij in een handgemeen afgesla gen. Ten Oosten van Triënt werd een vijande lijk Farman-vliegtuig in een luchtgevecht neergeschoten. Van het Zuidoostelijk front en Albanië geen nieuws. Rome, 15 Oct. (Stefani.) Officieel. Op de hellingen van den Monte Pasubio werden ftieuwe aanvallen van den vijand door onze troepen afgeslagen, die door een krachtigen tegenaanval in de richting van de Boite op nieuw vorderingen maakten. In de zóne van Cosmagnon is pen geheele batterij, uit yies bergkanonncn bestaande, met een groote hoeveelheid munitie in onze handen geval len. In 't Posina-dal heeft de vijand onze vooruitgeschoven posten ten westen van Tovo verrast; nn de ontvangst van verster kingen werd hij echter volkomen terugge worpen. Aan het overige gedeelte van het front artillerie-actie; ons geschut heeft mili taire werken in Predazzo (Avisio) bescho ten. De vijana wierp enkele projectielen op Gorizia. Weenen, 14 Oct. (W. B.) Officieel. Zevenbergen. Ten zuiden van Hatseg (Höt- zing) vermeesterde de vijand een gedeelte van den brensbergrug. Door een nachtelij ken tegenaanval werd hij teruggeworpen. Om de hoogte wordt nog gestreden. Het zuiveren van het Zuidoostelijk en .Oos telijk grensgebied van Zevenburgen maakt snelle vorderingen. De Rumeniërs werden op talrijke punten over de passen terugge worpen. Overal, met name in het Cyergyo- gebergte, vinden onze troepen geheele af- deelingen op van de meest uiteenloopende uiteengeslagen Rumeensche regimenten. Bukarest, 14 Oct. (Ag. Roum.) Offi cieel. Hongaarsch front. Van de Caliman- bergen af tot in het dal van de Boven-Uzul len Westen van de grens hebben kleine ge vechten plaats gehad. Wij maakten ver scheidene gevangenen, onder wie twee offi cieren. Het dorp Pojana-Sara (Sosmezek), in het Lovituzdal) is na een wanhopige worsteling door onze troepen hernomen. In het Buzou-dal, ten Noorden van de grens en bij Bratocca artillerie-actie. Bij Predelus is de viiand teruggetrokken. Bij Predeal hebben wij twee vijandelijke aan vallen afgeslagen. Bjj Ginvalla werden onze troepen gedwon gen op Rugar terug te tTekken. Tusschen de hoogten op den rechter- en linkeroever van de Olt heeft een levendig bombardement bij Cotzi plaats gehad, waar generaal Praporgeami sneuvelde. Op den berg Jobul Chitziane heeft ons artillerievuur een vijandelijk convooi uiteen gedreven. In de streek van de Jicil hebben wij in stormloop de bergen Sigleul en Muncelul genomen. De vijand leed zware verliezen en trok in wanorde terug. Wij hebben gevange nen gemaakt en een mitrailleur veroverd. Aan het front bij Orsowa had een artil lerieduel plaats. Op verscheidene punten aan de Donau hebben wij barken met Bulgaarsche soldaten, die onzen oever naderden om te plunderen, tot zinken gebracht. In de Dobroedsja hebben wij een aanval van den vijand op onzen linkervleugel ge makkelijk afgeslagen. Het totaal der gevangenen, dat wij tot dus ver aan alle fronten hebben gemaakt, be draagt 103 officieren en 14.911 soldaten. Athene, 14 Oct (R.) De geallieerden controleeren het scheepsverkeer in de ha ven van Piraeus. Zij hebben de forten, die Athene beheerschen, bezet. Petersburg, 15 O c t. (Tel. Ag.) Of ficieel. In den Kaukasus niets bijzonders. Konstantinopel, 14 Oct. (Milli) Officieel. Aan het Kaukasische front: Op den rechtervleugel geschutvuur; op den lin kervleugel voor ons voordeelige schermut selingen. Aan de overige fronten geen gebeurtenis sen van beteekenis. Weenen, 14 Oct. (W. B.) Officieel, In den nacht van 12 op "*3 October wierp een onzer zeevliegtuigeskaders opnieuw met succes bommen op de militaire punten van Monfalcone en San Canziano. In den avond van 13 October deden c~~e zeevliegtuigen een aanval op de kustwerken van Monfal cone en schoten vele keeren raak. Vijandelijke vliegeniers wierpen bommen op de oude haven van Triest en bij Mira- mar zonder ergens schade aan te richten. Zij werden door onze z liegtuigen ver volgd; hierbij werd een vijandelijke vliege nier door luitenant Banfield tot een hals- over-kop dalen achter de vijandelijke linies gedwongen. Rome, 14 Oct. (Stefani). Onze vliegers hebben bommen geworpen op vijandelijke kampementen in het Fugana-dal; ze zijn on beschadigd teruggekeerd. De vijand heeft weer de gewone vlieger aanval gedaan op de beneden Isonzo; scha de noch slachtoffers. Londen, 14 Oct. (R.) Van bet groot aantal Engelsche en Fransche vliegtuigen, dat den 12en October met succes een" aan val deed op Oberndorf, zijn drie Engelsche vliegtuigen niet teruggekeerd. Par ij s, 14 Oct. (Havas). Fransche vliegtuigen bombardeerden Bouzilvern en Ardeuil. Mist en wolken belemmerden de operaties in de lucht over bet geheele front. Athene, 15 Oct. (R.) Politis, secre taris-generaal van het departement van bui- tenlandsche zaken, vertrok naar Saloniki, om de portefeuille van buitenlandsche zaken in het voorloopig bewind te aanvaarden. Ge meld wordt, dat hij na een kort verblijf te Saloniki, met een bijzondere opdracht West- Europa zal bezoeken. Parij s, 1 5 Oct. (Havas.) Ondanks de 300 meter laag hangende wolken en het slechte weer hebben de Fransche vliegers gisteren bij de gevechten ten zuiden van de Somme krachtigen steun verleend en dp stoutste verwachtingen overtroffen. Een vliegtuig keerde terug door meer dan 200 kogels getroffen. Ten noorden van de Somme hebben twee Fransche vliegers, die zeer laag vlogen, de Duitschers in hun loopgraven van nabij met hun mitrailleurs bestookt. In den loop van een nieuwen vliegeraan val Pü de Maj^erfabrieJ^en te Qberndorf heeft adjudant Luciery van de Amerikr.an- sche afcleeiing zijn vijfde Duitsche machine neergeschoten. Londen, 14 Oct. (R.) Lloyds meldt: Het Rusrische stoomschip Mercator en het Rumeensche stoomschip Bistritza zijn gezonken. Frankfort, 14 Oct. (WJ3.) De Frankf. Ztg. meldt, dat de Bistritzö, een munitie- boot, on weg wc3 van Brest naar Archangel. De lading was tegen millioen kronen verzekerd. De bemanning is gered. Kopenhagen, 15 Oct. (W.B.) Naar de National Tidende uit Berlewaag (Finmar ken) verneemt, is gisteren de bemanning van een Engelsch stoomschip, dat getorpedeerd werd, daar aangekomen. Voorts heeft de dertig koppen tellend* bemanning van een andere stoomboot gisteren te Vadsö voet aan wal gezet. Een Duitsche duikboot bad ze in den grond geboord. Petersburg, 15 Oct (Tel.-Ag.) Offi cieel. De duikboot Tiula, onder commando van luitenant ter zee Kilitzin, heeft bij de Bos- phorus, na een ongelijken strijd, die een uur duurde, met het gewapende Turksche transportschip Rodosto, dat 6000 ton meet, en door Duitsche officieren gecommandeerd werd, dit schip vermeesterd en ondanks de opgeloopen averij naar Sebastopoi gebracht. Sofia, 15 Oct. (Buig- Ag.). Op den verjaardag van Bulgarije's intrede in den wereldoorlog heeft de generalissinus Jekoff een legerorder uitgevaardigd. Na gewezen te hebben op de noodzakelijkheid van den strijd voor Bulgarije, op het neergesmakte Servië, den trouwbreuk en ongehoorde gru weldaden van Rumenië, verklaarde Jekoff Wij zullen Rumenië onder Gods hulp en met den machtigen steun van onze sterke bond- genoolen den genadostoot toebrengen. Petersburg, 16 Oct. (Tel. Ag.) Naar aanleiding van de verspreide geruch ten in zekere persorganen over de mogelijk heid van een aparte vrede tusschen Rusland en Duitschland zijn wij gemachtigd deze verzonnen geruchten, welke door Duitsche agenten vooral in neutrale staten worden verspreid, teneinde het wantrouwen der ge allieerden op te wekken in de Russische politiek absoluut te loochenen. De regeering is vastbesloten den ooriog te voeren tot het einde. Petersburg, 14 Oct. (Havas). Ge neraal Berthelot, die door Joffre naar den Rumeenschen generalen staf is afgevaardig- digd, werd door den keizer van Rusland "in het groote hoofdkwartier ontvangen. De ge neraal had een onderhoud met generaal Alexejef, dat een zeer hartelijk karakter droeg. B e r 1 ij n, 14 Oct. (K. N.) De. Vlaam- sche hoogeschool te Gent zal op 25 Octo ber haar colleges weder beginnen. Aan Duitsche collegianten, die gedurende de occupatie te Gent studecren, wordt deze studietijd volgens een beschikking van jus titie voor vol aangerekend. Stockholm, 15 O t. (W. B.) De staatscommissie voor den Handel deelt me de, dat de regeering voorloopig tot 1 No vember de onderteekening toelaat van nieu we certificaten van oorsprong voor den uit voer naar Engeland, welke op bepaalde pun ten van de door Engeland geëischte certifi caten afwijken. Kopenhagen, 14 Oct. (W. B.) De Berlingske Tidende verneemt: De Zweedsche koopman Grebst, uit Go- tenburg, is, op het Deensche schip Frede- rik Vril naar Amerika reizend, te Khkwall vastgehouden, terwijl zijn vrouw mocht door reizen. Grebst was n.l., wegens zijn leven dige handelsbetrekkingen met Duitschland, door de Engelschen op de zwarte lijst gezet. Essen, 14 Oct. (W. B.) De mijnbezit- ters van het Rijnsch-Westfaalsche kolen- syndicaat hebben eenstemmig besloten het syndicaat te verpieuwen, zoodat het tot 31 Maart 1922 is verlengd. Duitschland. M n c h e n, 14 Oct. (W. B.) De Beier- sche Staatscourant verneemt: „Thans staat vast, dat de Münchener pronuntius, kardi naal Frühwirth, bij het tegen het einde van de volgende maand plaats hebbende con- sistorium den kardinaalshoed van den paus ontvangen zal. Tot opvolger van Frühwirth Is de nuntius in Brazilië, mgr. Aversa, be noemd. Stockholm, 15 Oct. (W. B.) Graaf Taube, Zweedsch gezant te Berlijn, is in hei ziekenhuis te Alingsas, nadat hij een hals- operatie had ondergaan, gestorven. Hij was hier naar a^eiding van de ziekte zijner 88-jarige moeder. De avondbladen noemen zijn dood onder de tegenwoordige omstan digheden een groot verlies. Bulgarijë. Sofia, 15 Oct. (W. B.) Msrr. Menini, apostolisch gezant te Sofia en Philippopel, is gisteren overleden. Zout in Rusland. Volgens ingestelde onderzoekingen, be- draagfde hoeveelheid glauberzout, die in de nabijheid van ds Golf van Karabaugaz, aan de Kaspische Zee wordt gevonden, ongeveer 36 milliard poed. Deze ghuberzoullagen zijn de rijkste, die bekend zijn en kunnen gedurende ettelijke tientallen jaren in de ge heele wereldbehoefte aan soda voorzien. OosMndi'j Cc c::!uston in Djatzib'. (Officieel). Bij het Departement van ko loniën is van den gouverneui-generaal van Nedeiiaudsch-Indië de navolgende ïuiug- deeling ontvangen: Volgens de laatste berichten zijn slechts drie margas in Polembang, nl. Moeara Roe- pit, Soeka Pindah en Soeka-Pindah Dir (alle in de Rawas-districten) in verzet. Vijf bri gades gewapende politie, uit Djambi naar Palembang gezonden, ziin door een gelijk aantal militairen van Java vervangen. Cjamhl en Palcrr-bsrig. De correspondent te Soerabaja van het Hbld. seint: Het Soer. Handelsblad verneemt, dat het in Palembang en omstreken kalm is, ter wijl de bevolking van de Bovenlanden ze nuwachtig en ongerust is. Er zijn troepen uit Djambi aangekomen. De raderboot „Nederland" werd bij Moe ara Roepit door opstandelingen aangeval len, die levensmiddelen stalen. Er werd nie mand gewond. Soeroelengan (in Rawas) werd door de opstandelingen verschoond. De assistent-resident J. W. J. Wellan ver trok met troepen naar Soeroelangoen. De bevolking in het stroomgebied van de Batang Hari Leko is over het algemeen eensgezind met de opstandelingen. Het blad teekent hierbij aan: De Batang Hari Leko is een linker-zijri- vier van de Moesi in de noordwestelijke binnenlanden van Palembang en heeft haren oorsprong in het land der Koeboe's terwijl zich langs de rivier ook eenige Koe boe-dorpen bevinden. De Koeboes zijn de oorspronkelijke bewoners dier streken, die tot voor korten tijd nog geheel heidensch waren maar in de laatste jaren door actieve propaganda grootendeels voor den Islam werden gewonnen. Staten - Generaal. Het uitvoerverbod van appels en peren. Het Kamerlid de heer De Wijkerslooth de Weerdesteyn heeft betreffende het uitvoerver bod van appelen en peren, de volgende schrif telijke vragen aan den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel gesteld: 1. Welke redenen hebben den minister er toe gebracht een koninklijk besluit uit te lokken, waardoor de uitvoer van appelen en peren is verboden? 2. Waarom is bij dit uitvoerverbod geen on derscheid gemaakt: a. tusschen qualiteiten en soorten die hier te lande geen afzetgebied vinden en andere waar mede zulks wel het geval is; b. tusschen luxe fruit en ander; c. tusschen soorten waarvan een normaal gewas is geweest en andere. 3. Bevat het in de bladen gepubliceerde be richt waarheid, dat de minister nog onderscheid, als boven bedoeld, wenscht te maken, en zoo ja, waarom kon dan niet onmiddellijk de juiste re geling intreden, zonder voorafgaand algemeen verbod? 4. Indien de bedoeling is appelen en peren ter distributie gereed te houden, hoe stelt de minister zich dan de bewaring voor, speciaal voor soorten die geleden hebben door 't ongun stig zomerweer of die voor dadelijk gebruik zijn aangewezen, en zoo geen geregelde distri butie plaats vindt, hoe stelt de minister zich dan voor dat de appelen en peren met name van de aangeduide soorten, komen ten bate dergenen te wier behoeve eventueel het uitvoer verbod is uitgevaardigd? 5. Waarom is het uitvoerverbod niet bekend gemaakt vóór de verpachting van peren- en ap pelboomgaarden plaats had, zoodat de pachters bij hun bod hiermede rekening konden houden? 6. Heeft de minister de belanghebbenden ge raadpleegd alvorens dezen maatregel uit te lok ken? 7. Indien wat het uitvoerverbod van zooge naamd „crout" betreft het motief de vrees voor werkloosheid in de jamfabrieken is geweest, heeft de minister zich dan vergewist dat deze fabrikanten den verhoogden prijs voor het crout niet zouden kunnen betalen zonder het bedrijf stop te zetten of te verminderen? en zoo ja hoe? 8. Heeft de minister maatregelen genomen of denkt hij deze te nemen, opdat de zoodoende kunstmatig gedrukte prijs der grondstof niet den industrieelen ten goede komt, waardoor im mers de klasse der handelaren ten voordeele der industrieelen zou worden benadeeld, zonder voldoende reden voor deze verplaatsing van winst, doch komt ten bate der consumenten door de lagere prijzen der jams? Zoo ja, hoe zijn of hoe denkt de minister zich die maatregelen? 9. Rekent de minister de appels en peren, waarvan hij eventueel het intvoerverbod wil handhaven tot het onontbeerlijke volksvoedsel of is de reden tot ingrijpen geweest het ver schaffen van een goedkoop genotmiddel aan consumenten? Op welke gronden oordeelde eventueel de minister genoemde artikelen onontbeerlijk volksvoedsel? Hierop heeft de minister het volgende ant woord ingezonden: Ad I. Het uitvoeryerbod van appelen en pe ren is uitgevaardigd op grond van de overwe ging, dat bij voortduring van den oorlogstoe stand het buitenland, naar verwacht kon wor den, beslag zou leggen op een groot deel van de dit jaar geproduceerde appelen en peren, zoo in verschen als in verduurzaamden staat, zoomede in verband met den slechten uitslag van den oogst van appelen en peren dit als ge zond voedsel zeer hoog te schatten fruit voor het overgrootc deel der bevolking onbereik baar zou ziin geworden. Ad TI en ITT. Door de intusschen genomen be schikkingen is een regeling getroffen, welke het mogelijk maakt, den uitvoer van de fijne soorten van appelen en peren toe te staan, ter wijl de in het'land gebruikelijke soorten bin nenslands blijven. Tc dien einde is inmiddels opgericht dc vereniging Fruitcentrale, welke genoemden uitvoer onder hear controle zal heb ben. Een regeling als bovenbedoeld kon niet in werking worden gesteld zonder dat het contro- leerendé lichaam (d. i. de- Fruitcentrale), alsme de de commissie van toe richt daarop varen ingesteld- deze controle, welke een. uitgebreide kennis der verschillende fruitsoorten vereischt, kon aan de douaneambtenaren niet worden op gedragen. Anderzijds kon, naar de ^eeenir.g vnn ondergeteekende, met het uitvaardigen van het uitvoci verbod niet langer .worden Slacht. aangezien de mogelijkheid bestond, dat in dien tijd een te groot quantum appelen en peren over de grens zou worden gevoerd. Uit inmiddels ontvangen berichten blijkt, dat inderdaad op verschillende plaatsen fruit te vroeg is geplukt en ter veiling aangevoerd, met de kennelijke bedoeling dit zoo spoedig moge-' lijk uit te voeren. Art. IV. Uit de hierboven bedoelde beschik kingen, ter zake genomen, blijkt, dat de last cm de appelen cn peren, welke voor het bin-] nerland bewaard moeten blijven, wordt gelegd op hen die fruit voor het buitenland verkoopen, dus in de meeste gevellen op hen die zulks ook in normale tijden doen. Ad V. Ondergeteekende erkent, dat het beter geweest zou zjjn indien het betreffende uitvoer* verbod had kunnen worden uitgevaardigd vóór de fruitverpachtingen hadden plaats gehad. Toen was echter de noodzakelijkheid ven het verbod aan ondergeteekende nog niet gebleken. Juist de hooge prijzen, aan de fruitverpachtin gen besteed, hebben de noodzakelijkheid tot ingrijpen aangetoond. Ad VI. Alvorens op het uitvaardigen van het betrokken koninklijk besluit werd aangedron gen, zijn eenige deskundigen geraadpleegd. Hierbij rij gewezen op dc moeilijkheid ter zake in ruimen kring overleg te plegen, aangezien verwacht kon worden, dot belanghebbenden bif het bekend worden van de aanhangige plannen zouden trachten, vóór het uitvaardigen van het verbod en het instellen der besproken regeling groote partijen appelen en peren naar het bui tenland te verplaatsen. Ad VI en VUT. Het verbod tot uitvoer van appelen en peren omvat ook deze vruchten in verduurzaamden vorm, zoodat van eenige be voordeeling van den fabrikant ten opzichte van de handelaren geen sproke kon zijn. Intusschen is een regeling in voorbereiding, welke onder nader vast te stellen voorwoorden den uitvoer van jams en marmelades mogelijk zal maken. Tegen eenzijdige bevoordeeling van den fabri kant en exporteur van jam en marmelade zal daarbij worden gewaakt. Ten aanzien van het zoogenaamde kroet is een regeling getroffen, die den uitvoer onder bepaalde voorwaarden mogelijk maakt. Voorts is bepaald, dat, indien op de veilingen van fruit de prijzen van het kroet beneden 5. per TOO K.G. dalen, dit afval door de jamfabrikanten mog worden gekocht voor de jjambereiding. De kweekers zijn daardoor verzekerd voor hun kroet een rodelijken prijs te ontvangen. Ad IX. Een onontbeerlijk volksvoedsel kun nen appelen en peren bezwoarlijk genoemd worden, doch van welk voedsel kan dit feitelijk' gezegd worden? Daarentegen acht onderge teekende appelen en peren, evennis het meeste andere fruit, een uitermate gezond voedsel, waarvan het gemis in de tegenwoordige omstan digheden, nu alle andere voedingsmiddelen schoarsch zijn, zich dubbel zou doen gevoelen* Berichten. De Staatscourant van 14 October be vat o.a. de volgende Kon. besluiten: benoemd tot inspecteur van het lager on derwijs in de 3de inspectie: A. Rienks, schoolopziener in het district Deventer; gesteld ter beschikking van den gouver neur-generaal ven Ned.-Indië, ter aanstel ling tot administratief ambtenaar in de bui ten-bezittingen L. C. Heyting, te Rijswijlc (Z.-H.) op zijn verzoek, met ingang van 1 Nov. a. s., eervol ontslag verleend, uit zijne betrekking van kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Gouda, aan mr. E. M. B. Kortenoever, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten bevorderd bij de Koninklijke marine-reserve, met ingang van 16 October 1916 tot luitenant ter zee der 1ste klasse, de luite nants ter zee der 2de klasse C. W. Koenderink, R. W. Braun en M. A. Hooykaas tot luitenant ter zee der 2de klasse, de adel* borsten der 1ste klasse P. J. Bakker, G. Buttar en U. Udema. Wijziging in de Troonopvol-, ging. In de serie vlugschriften getiteld»' De Nederlandsche Zaak die de firma van Holkema en Warendorf voor de VadeT- landsche Club uitgeeft, zijn zoo juist ver schenen: Beschouwingen over „de troon opvolging in Nederland" van Prof. Mr. D. P. S. D. Fabius. Na een overzicht te hebben gegeven, van de verschillende groepen van verwachters en de vertegenwoordigers dier groepen vol gens de thans geldende regeling, en na te hebben gewezen op eenige onaangename gevolgen die deze regeling zou kunnen hebben, indien de eerste van die groepen het Huis SaksenWeimar tot de troon ge roepen werd, wijst het vlugschrift erop, dat de Grondwet toelaat dat zonder dat zijzelve gewijzigd wordt er in de orde van erfopvol ging verandering kan worden gebracht. Het acht echter voor zoodanige verande ring geen gewichtige gronden aanwezig, omdat de verschillende groepen van ver wachters (de Huizen SaksenWeimar, Reuss, Köstritz, SaksenMeiningen, Ho- henzollern, een andere tak van Reuss, Köstritz, SleeswijkHolstein, Noorwegen, SchaumburgLippe, Zweden, Wied) aan ons land allen even vreemd zijn, omdat de eene lijn van cognaten niet verder van ons staat, maar stellig ook niet nader aan ons dan de anderen. Vervolgens wordt de vraag gesteld: „Is het mogelijk alle verwachters buiten Prinses Juliana eenvoudig te schrappen? Kunnen en mogen wij onze Grondwet zoodanig wijzigen, dat alle erfopvolging van andere nakomelingen dan die uit wijlen Koning Willem II wordt afgesneden?" En na een korte, heldere argumentatie, komt het boekje dan tot een bevestigend antwoord. Waar de verwachtingen van de cogna- tische Huizen, zooals betoogd wordt, op de Grondwet van 1814, niet op de opdracht der Souvereiniteit van 1813, rusten, mogen de cognatische verwachters worden afge wezen. Ook op de vraag, wat voor ons iand ver kieselijker is: dat het door den toestand te laten zooals hij is zich b ij v o o r b a a t bindt aan een Huis, dat ons allengs geheel] vieemd woiüi]

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2