kolonTènT ""BINNENLAND.- Ver8pretöa fterfchten. jjringen; de regimenten no. 1 en 3 van de JCeizerjagers uit Tirol herwonnen echter alle Werloren stellingen, namen een bataljons commandant, 10 officieren en 153 man ge vangen en veroverden twee machinegewe ren. Ook een latere aanval der Italianen werd afgeslagen. Sterke vijandelijke afdeelingen, die zich voor den Boite-rug verzamelden, wer- iden door ons geschutvuur in toom gehou den. Overigens hier en daar artilleriege- vechten. Onze vliegers hebben op Salcano en op Costagnavizza (bij Görz) bommen laten val- ien. Rome, 19 Oct. (Stefani). Officieel communiqué. Op den Pasubio-berg volgen de aanvallen en tegenaanvallen elkaar bijna zonder op houden op, met uiterst hevige bombarde menten in de tusschenpoozen. Gistermor gen slaagde de vijand er zelfs in de redoute op den „tand" binnen te dringen. Hij werd onmiddellijk na een verwoed handgemeen teruggeworpen. Een honderdtal gevange nen, onder wie negen officieren, een buit gemaakt kanon en een granaatwerper van 10.5 c.M. getuigen van de dapperheid van onze troepen op dezen moeilijken dag. Aan het verdere front hadden alleen ar tillerie-gevechten plaats. Op het Karstplateau maakten wij in klei ne gevechten eenige gevangenen en ver overden een machinegeweer. Vijandelijke vliegtuigen wierpen bommen op Borgo en op onze liniëen ten oosten van Görz, zonder slachtoffers te maken of scha de toe te brengen. Bij San Giovanni (Ivangrad), ten westen van Comendo, veroorzaakten onze vliegtui gen brand in een vijandelijken observatie- ballon. Weenen, 19 Oct. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. "Front aartshertog Karei. De gevechten aan de Zevenbergsche Zuid- en Oostgrens 'duren voort. Sofia, 19 Oct. (Bulgaarsch agent schap). Communiqué van het hoofdkwartier. Op het geheele Rumeensche front is niets .van gewicht gebeurd. Bukarest, 19 Oct. (Rumeensch agentschap). Officieel communiqué. Noordelijk en noord-westelijk front. Bij Fulghes en Bicaz artilleriestrijd. Een onzer afdeelingen trok over het Lampris-gebergte haar Agas in het Trotus-dal, viel den vijand ^net de bajonet aan en vernielde 12 kanop- jfien met voorwagens. Zij trok zich terug met jlvegvoering van 600 gevangenen. Een an- bere afdeeling die Gojoasa in het Trousdal panviel, verraste den tegenstander; zij maak te 300 gevangenen en nam eenige machi negeweren. In het Uzul-dal sloegen wij aan ballen van den vijand af. h In het Oitoz-dal duren de gevechten met uiterste hevigheid voort. In Vrancea wa- ^en lichte gevechten aan de grens bij Tabla Buri. Bij Buzea artilleriestrijd. Bij Bratocca jen Predelus ls de toestand onveranderd. Bij Predeal hebben wij kleine vijandelijke roepen-afdeelingen, die naar Chabucetul en aunilui oprukten, over de grens terugge worpen. In den Brau-pas hebben wij terrein gewonnen. In de richting van Dragostavele «ijn vijandelijke colonnes, die naar den Sca- ra-pas oprukten, tegengehouden. Op de rest van het front-en ook op het •uidelijke en zuid-westelijke front is de toe- ptand onveranderd. Londen, 19 Oct. (R.) In het Lager- Ruis deelde Bonar Law mede, dat de toe stand in Rumenië sinds eenigen tijd een boorwerp van zorgvuldige overweging is bij jje Engelsche regeering en hare bondgenoo- len en dat al het mogelijke gedaan wordt. B e r 1 ij n, 1 9 O c t. (K. N.) Uit Bern tyordt aan de Voss. Ztg. geseind, dat on danks de groote verwachtingen die eenige (Parijsche bladen thans nog van de tegen stand van Rumenië koesteren, toch de ont goocheling over den nieuwen bondgenoot fen de pessimistische opvatting van den ge- Reelen toestand overheerschend schijnt te gijn. Nooit heeft Hervé zijn oproep om de Eumeniërs te hulp te komen luider doen inken. Bukarest zelf, of het Rumeensche •eger althans dat deel van het Rumeen sche leger dat tusschen Zevenbergen en jden mond van den Donau staat schijnt ^yolgens hem bedreigd. Indien de Duitschers .er in slagen zich van die Rueensche troe pen meester te maken, dan wordt Rumenië in twee deelen gespleten, het Rumeensch- Russische leger in de Dobroedsja wordt dan In den rug aangevallen en een groote buit tean graan en petToleum valt dan in handen Ber Duitschers. Weenen, 19 Oct. (W.-B.). Officieel bericht van heden middag. Uit Albanië is niets te berichten. B e r 1 ij n19 Oct. (W.-B.). Bericht uit het groote hoofdkwartier van heden voor- jtnicïdag. Aan de Cerna ontwikkelden zich nieuwe gevechten. B e r 1 ij n, 19 Oct. (W. B.) Officieel. Aan het Macedonische front ontwikkelden lich aan de Cerna nieuwe gevechten. P a r ij s, 19 Oct. (Havas). Namiddag- communiqué. in de streek van het Doiranmeer werden ^uigaarsche aanvallen, die in den nacht yan 17 op 18 October gericht werden te gen de stellingen van de geallieerden ten poorden van Dodjili, teruggeslagen door het yuur van de geallieerden met ernstige ver liezen voor den vijand. In de bergachtige streek van Dobropol gaat de strijd voort in het voordeel van de Serviërs, ondanks den hardnekkigen tegen stand van den vijand. Aan den linker Cerna-oever veroverden W «i. ii. Mmui «s. de Serviërs in den loop van een schitterend gevecht het geheele dorp Brod. Een vijftig- tol gevangenen bleven in hunne handen. Op den linkervleugel van de geallieerden duurt de artilleriestrijd met hevigheid voort. Londen, 19 Oct. (R.) Britsch com muniqué uit Saloniki. Er is niets van belang gebeurd aan het Stroema-front. De vijand deed In den nacht van den 17en een krachtigen aanval op onzen rech terflank in den sector van Doiran. Hij werd teruggeslagen. Sofia, 18 Oct. (Bulgaarsch agent schap). Communiqué van het hoofdkwartier. Aan het Macedonische front, tusschen het Prespa-meer en den spoorweg Monastir-Flo- rina, werd het gewone artillerie-vuur gewis seld. In de bocht van de Cerna zijn hevige ar tillerie- en infonterie-gevechten geleverd. De strijd duurt voort. Een zwakke aanval van den vijand op Larnowa werd afgeslagen. In het Moglenitza-dal en aan weerszijden van de Vardar is geringe artillerie-actie. Aan den voet van de Belasitza-Planina heerscht rust. Aan het Stroema-front werd druk ver kend en hier en daar zwak artillerie-vuur gewisseld. Aan de kust van de Egeïsche zee bom bardeerde een vijandelijke kruiser zonder resultaat de hoogten rondom het dorp Or- fano. Petersburg, 19 Oct. (Tel.-agent- schap). Communiqué van den grooten ge- neralen staf. Aan het Kaukazische front vielen onze bergkozakken bij Talmieh in een stoutmoe- digen aanval een vooruitgeschoven Turk- schen post aan, die bijna geheel vernietigd werd. Er werden eenige gevangenen ge maakt. Tien werst ten Zuid-westen van Moesh, bij Marnik, werd de Russische voorhoede door een vijandelijke overmacht omsingeld; zij baande zich, dapper strijdende, met on- beteekenende verliezen een weg naar hare loopgraven. Londen, 19 Oct. (R.) Officieel com muniqué. Onze bereden troepen in Egypte verken den de vijandelijke troepenmacht bij Mog- hara op 65 mijl ten Oosten van Samiulia. Na een moeilijken marsch van twee nach ten door een zandige streek werd de vijand in een krachtige stelling ontdekt. In den morgen van den 15en slaagden wij er in hem terug te drijven na een ge vecht van twee uren, waarbij onze vliegers de hoofdstelling van den vijand bombar deerden. Er werd een twaalftal lijken in de loopgraven gevonden. Wij namen 16 Tur ken gevangen en maakten een aantal ka- meelen bult. Onze verliezen bedroegen één doode en twee gewonden. Onze colonne kwam den 17en terug zon der een enkelen kameel te hebben verloren; zij heeft inlichtingen van groote waarde verkregen betreffende de streek en de stel ling van den vijand. Londen, 19 Oct. (R.) De minister van koloniën heeft rapporten ontvangen over de operatiën in de Zuidelijke distric ten van Duitsch-Oost-Afrika, waarin het volgende wordt bericht: Den 6en Juni viel kapitein Roger den vijand aan en dreef hem op de vlucht. Kort voor deze actie was er een afschuwelijk incident voorgekomen. Een cavalerist van de tweede Zuid-Afrikaansche afdeeling werd door den vijand gevangen genomen, op het wiel van een kanon ge bonden en door een inboorling onder be vel van een Europeaan geranseld. Daarna werd op hem geschoten, zoodat hij door zeven kogels getroffen werd. Twee dagen later stierf hij; daar hij zijn bewustzijn niet verloren had, kon hij het een en ander me- dedeelen. De commandeerende officier van de vijandelijke troepenmacht was graaf Fal- kenstein. Men gelooft, dat onder de gevangenen drie Duitschers zijn, die bij deze mishande ling tegenwoordig waren en van wie één vermoedelijk medeplichtige is. Verder wordt nog gemeld: Onder de gevangen genomen Europea nen waren dertien zendelingen, maar zij hebben aan den strijd deelgenomen, of bij den aanvoer en het transport geholpen. Londen, 19 Oct. (R.) De Belgische troepen in Oost-Afrika, onder bevel van Tombeur, houden thans het westelijk deel van den centralen spoorweg van het Tan- ganjikameer tot Tabora tot op een afstand van 65 kilometer ten oosten van deze plaats bezet. De vijand vernielde op zijn terug tocht alle bruggen, maar de Belgen voeren uit den Congo materiaal over het Tanganji- ka-meer naar Kigoma aan en herstellen de lijn. Volgens de laatste berichten is de dienst op den spoorweg over een afstand van 80 kilometer hervat. De lijn van het meer naar Tabora zal binnenkort heropend worden. De Duitschers hebben de lij- van Tabo ra naar de zee eveneens ernstig bescha digd en belangrijke bruggen vernield. In afwachting van de noodige herstellingen hebben de Engelschen er een auto-dienst georganiseerd. Er is geen enkele Duitscher meer ten Noorden van den centralen spoor weg en de vijand is eveneens «verdreven van de oevers van de drie meren, het c- toria-, Nyassa- en Tanganjikameer. Het aantal Duitschers, da tnog e er is, wordt op een duizendtal geschat. Dé Duitschers vluchtten bij de nadering der geallieerden naar Neu-Iranga en zijn thans geconcen treerd in de ongezonde en moerassige streek van Matenge, waar de troepen 'der geallieerden hen opsporen. Berlijn, 19 Oct. (W. 3.) Officieel bericht van den chef van den admiraalstaf der marine Door onze duikbooten werden in de Mid- dellandsche Zee tot zinken gebracht: den 4en Oct. het ledige Engelsche troe pentransportschip Franconia van 18.150 ton; den lien Oct. het bewapende Engelsche transportschip Crosshill van 5002 ton, met paarden en Servische geleiders; den 12en Oct. het bewapende en zwaar geladen Engelsche troepentransportschip Sebek van 4600 ton. De Crosshill en de Sebek bevonden zich op weg naar Salo niki. Den 16en Oef. heeft een van onze duik booten een fabriek en spoorwegwerken bij Catanzaro (Calabrië) met succes bescho ten.) Londen, 19 Oct. (R.) Het Britsche stoomschip Alaunia is in den grond ge boord. De Alaunia is een schip van de Cunard- lijn, groot 8000 ton netto. De kapitein en de bemanning, 163 koppen sterk, is aan land gebracht. Vooraf waren de passagiers, om streeks 180 personen, waaronder een aan tal vrouwen en kinderen, aan den wal geko men. Kristiansand, 19 Oct. (W. B.) Het in Bergen thuis behoorende stoomschip Sten, met eene lading nikkelerts van Skiën naar Grimsby onder weg, is Dinsdag voor middag door een Duitsche duikboot in den grond geboord. De uit 16 man bestaande bemanning werd door een Zweedsche stoomboot des avonds te Kristiansand aan land gebracht. Kopenhagen, 19 Oct. (WB.) De Zweedsche bark Gretha, uit Stockholm, met mijnhout van Göteberg naar Sunderland, is in den middag in de buurt van Hertehals door een Duitsche U-boot in brand gesto ken. De bemanning van 18 personen kreeg tien minuten tijd om het schip te verlaten; zij werd door een Noorweegsch poststoom- schip opgenomen en des avonds in Frede- rikshavn aan land gezet. B er 1 ij n, 19 Oct. (K. N.) In leidende politieke kringen wordt het optreden van Noorwegen in de duikbooten-kwestie als een directe onvriendelijke daad tegen Duitschland gevoeld. Het verwijzen van de pers van Noorwegen naar het optreden van Zweden op gelijke wijze wordt te Berlijn als niet juist teruggewezen, want Zweden had zich te beklagen over belangrijke neu- traliteitsschendingen, terwijl aan Noorwe gen r.iets van dien aard is overkomen. Bo vendien is men te Berlijn van oordeel, dat Noorwegen, indien het oorlogsschepen in twee klassen wil onderscheiden, zulks bij het uitbreken van den oorlog had moeten doen en niet eerst nu na verloop van verschei dene jaren. Aangezien echter de duikboot nota van Noorwegen bovendien onder de pressie van de Entente-mogendheden tot stand gekomen is, tegen welke pressie Noorwegen zich op geenerlei wijze verzet heeft, verlaat de regeering van Noorwegen daarmede volgens de opvatting te Berlijn ten eenenmale het standpunt van strikte neutraliteit, waaraan het beter deed in 't be lang van Noorwegen te blijven vasthouden. Te betreuren is het, gelijk men te Berlijn doet uitkomen, dat de houding van de pers van Noorwegen niet geschikt is om het in cident kalmer te beoordeelen. Die houding heeft integendeel de ontstemming te Ber lijn grooter gemaakt. Washington, 19 Oct. (R.) Het ver lies van de handelsduikboot Bremen wordt thans feitelijk toegegeven door Duitsche diplomaten, die van de bewegingen van het schip op de hoogte zijn. Kopenhagen, 19 Oct. (W. B.) Gis teren is te Aalborg het Noorv.eegsche schip Olaf aangekomen met een Engelsche prijsbemanning van vijf man, onder wie één officier. Het schip was den 9en October op de Noordzee door een Engelschen kruiser aangehouden en van een prijsbemanning voorzien, die 't schip naar Stornoway moest brengen. Tijdens een storm werd het schip in oostelijke richting gedreven, zoodat de Engelsche officier het commando weer aan den kapitein overgaf, die koers zette naar Aalborg. Kopenhagen, 18 Oct. (W. B.) Naar de National Tidende verneemt, is het plan om zieke krijgsgevangenen naar Dene marken over te brengen, nog niet opge geven. Al wil Engeland voorloopig geene gevangenen naar Denemarken zenden, de commissie ad hoe zet toch haren voorbe reidenden arbeid voort. Van Rusland is nog geen antwoord ont vangen. Londen, 18 Oct (R.) Op de alge- meene vergadering van de Ericson Ship ping Compagny verklaarde de voorzitter heden, dat de Duitschers zich ten volle bewust zijn van het overwegend belang van de toekomst hunner scheepvaart. Al het gepraat in Duitschland over de vrije zee is slechts een masker, om de neutralen te misleiden. Hun werkelijk doel is de Britsche scheepvaart te ondermijnen. Het zal noo- dig zijn, als de tijd daarvoor is gekomen, erop aan te dringen, dat de vijand schip voor schip alles vergoedt, wat de geallieer den ten gevolge van de zeeroovers-metho- den der Duitschers verloren hebben. Het zal ook noodig zijn, de vraag te overwegen of de geheele tonnage van de Duitr -he koop vaardijvloot, evengoed als die van.de oor logsvloot, aangenomen zal worden als ge deeltelijke betaling van de schadeloosstel ling. Kopenhagen, 1-8 Oct. (W. B.) Het dagblad Politiken v erneemt uit Berg:n: Van de Murmankust wordt bericht, dat de Russische bevolking daar de Noorweeg- sche zeelieden beschuldigt hare Schepen in den grond te boren en daarom tegen dezen eene vijandige houdig aanneemt. In Alexandrowsk werd aan een doodzieken Noorweger onderdak geweigerd. Zijne ka meraden verkregen door dwang, dat hij In het ziekenhuis werd opgenomenmaar Jaar kreeg hij geene verpleging en stierf na eenige dagen. Het verkeer tusschen Archangelsk en Vardö is steeds gestremd. P a r ij s, 19 Oct. (Havas). In de negen eerste maanden van 1916 stegen de Fran- sche uitvoeren tot 2516 millioen tegen 2179 millioen gedurende het correspondee- rend tijdperk van 1915, zijnde eene ver meerdering van 337 millioen. Dit is eene aanwijzing van eene aanmerkelijke ople ving van de industrie. D e U 35. Volgens het Berl. Tageblatt heeft de com mandant van de U 35, kapitein-luitenant Arnauld de la Perrière, van den Keizer de orde pour le mérite gekregen. Arnauld is een van de duikboot-commandanten die het meeste succes heeft gehad, en die de U 35 in den tijd van driekwart jaar, waarop hij commandant is, met groote bravoure heeft geleid. Zooals bekend is, was het ook de U 35 die de Spaansche haven Cartagena binnen liep en daar een eigenhandig geschreven brief van den Keizer aan Koning Alfons heeft afgegeven. Door de U 35 werden se dert 126 schepen met een totalen tonnen inhoud van 270.000 ton in den grond ge boord, onder welke de Fransche kruiser Ri- gel en de Engelsche kruiser Primula. Ook verscheidene vijandelijke hulpkruisers wer- der door de U 35 in den grond geboord, o.a. de Gallia, de Provence en de Minnea polis. Voorts zijn door de U 35 verscheidene vijandelijke transportschepen met bestem ming naar Saloniki tot zinken gebracht. De U 35 had in het geheel bij de door haar ge voerde operaties 17 gevechten te doorstaan. Door deze enkele duikboot werd. aan den vij and een schade berokkend van 450 millioen Mark. De dood van een vlieger. Norman Prince, een Amerikaansch vlieger in Franschen dienst, heeft het leven verlo ren tengevolge van een ernstige verwon ding. Prince stierf in het hospitaal. Hij was in zijn vliegtuig gewond bij een lucht gevecht en gevallen. Onder het vallen kwam hij met het hoofd op een telegraafdraad te recht. Als doodsoorzaak wordt dan ook „bloeduitstorting in de hersenen" opgege ven. Prince had de militaire medaille en het oorlogskruis verworven. Mevrouw Joubert. f De 'Afrï- kaansche bladen melden het overlijden van de echtgenoote avn wijlen generaal Piet Joubert. Zij werd in 1830 te Richmond in de Kaapkolonie geboren en heeft alle avon turen der voortrekkers meegemaakt. Namens duizenden Afrikaansche vrou wen heeft zij in het begin van den oorlog tevergeefs bij Botha om genade gesmeekt voor Jopie Fourie. Rochette gearresteerd. Uit Parijs wordt aan het H.bld. geseindDe beruchte bankier Rochette, die door aller lei oplichterijen indertijd van de Fiansche spaarders een paar honderd millioen frs. wist los te krijgen en die na tal van juridi sche en politieke incidenten te hebben uit gelokt, de vlucht wist te nemen, is nu ont dekt. Rochette was tot drie jaren gevange nisstraf veroordeeld, maar verdween spoor loos. Thans is hij teruggevonden en gear resteerd. Sedert Augustus 1914 deed hij onder een valschen naam dienst als motor- wielrijder aan het front. Stockholm, 19 Oct. (Ritzau.) Uit Understed wordt medegedeeld dat het stoomschip Alfhild uit Stockholm gisteren tijdens een storm in de Aland-zee gezon ken is. Tien mannen en twee vrouwen, die aan boord waren, verlieten het stoomschip in twee reddingbooten, waarvan de ééne, met zes man en twee vrouwen, omsloeg. Al deze personen, met uitzondering van één vrouw, die zich in de tweede boot redde, verdron ken. De tweede boot kwam hedenmorgen vroeg bij het lichtschip van Understed aan. Een lichtmatroos was dood. De tweede ma chinist was in een vlaag van krankzinnig heid overboord gesprongen. Oost-IndiS. De onlusten in Sumatra* (Officieel). Bij het Departement van Ko loniën is ontvangen het volgende telegra fisch bericht van den Gouverneur-generaal van Nederl.-Indië: Bij een aanval op het detachement te Paoetoea (aan de Tembesi, benedenstrooms van de samenvloeiing met de Merangin) sneuvelden zes opstandelingen; aan onze zijde bekwam niemand letsel. Uit Weltevreden wordt aan de Tel. geseind: De opstand in Palembang breidt zich langs de Rawas-rivier uit. De colonne Grashuis is bij Paoeh waarschijnlijk met de rebellen slaags geraakt. De bevolking van Peman- goeng keert terug. Bij Ajer Itan, in het Ta- bir-gebied, hadden kleine gevechten plaats, waabij 15 opstandelingen werden gedood en evenveel gevangen genomen. De Indische correspondent van het Hbld. seint: Officieel wordt gemeld: De colonne AscK- moneit had van 68 October een ontmoe ting met de opstandelingen in de streek van de Ajer Hitam. De vijand kreeg5 doo- den. De controleur van Djambi bezooht van 11 tot 13 October alle dorpen in de afdeeling Pemajo ng. De toestand is gunstig. Vier per? :\en zijn ..wangen genomen. Kapitein Snol heeft te Matembesi van de door ds opstandelingen 26 Augustus gesto len 14,000 gulden 8200 teruggebracht. Kapitein Brasser meldt uit Bangko, dat in de streek Tabia 12 opstandelingen zijn ge dood. Luitenant Vlasblom heeft 5 oproerlingen te Pamenang aangehouden, luitenant Vors!* 12 te Kritnji. (Officieel.) Bij het Departement van Ko loniën is het volgende telegrafische bericnf van den gouverneur-generaal van Nederl.- Indië ontvangen: De controleur van Rawas bezocht alle be nedenstrooms gelegen rawasdoesoens, waarbij 8 opstandelingen werden gevangen1 genomen. In de Rawas is het nu rustig. De patrouille van den kapitein Frankamp kwam via Moeara Kling!, Moeara Bliti eri Trawos te Moeara Roepit aan. Van particuliere zijde wordt aan de N. R. Ct. het volgende uit Palembang ont- vangen telegram toegezonden: „Om onnoodige ongerustheid ten uwenf te voorkomen, deelen wij u mede, dat da politieke toestand in de residentie Palem bang, tengevolge van de door de regeering genomen maatregelen, geen reden tot ern stige ongerustheid oplevert." Oneerlijke controleur. Uit Weltevreden wordt aan de Tel. ge seind: De controleur van Tambesi heeft 18.000 aan belastinggelden gestolen, waarvan 8.000 teruggevonden is. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Het wetsvoorstel om do wettelijke rege ling en bescherming van de mijnarbeiders, thans vastgelegd in het Mijnreglement, als nog uit te stellen tot 1 November 1921, werd in de zitting van Donderdag aangenomen, na verwerping met 41 tegen 20 stemmeif van een amendement-Albarda, om slechte tot 1 Nov. 1918 uitstel te verleenen. Grondwetsherziening. De heer Troelstra zet zijn rede voo.t. Hij betoogt, dat 't zou getuigen van groote politieke kortzichtigheid, te beweren, dat de volkswil zich niet zou hebben uitgesproken voor algemeen kiesrecht. Hij houdt verder een uitvoerig betoog, om aan te toonen, dat de noodzakelijkheid van algemeen kiesrecht voortvloeit uit de histo- risch-malerialistische opvatting der geschie denis. Vrouwenkiesrecht is niet allereerst een sexe-zaak, doch een arbeiderszaak, daar de vrouw nog sterker door het kapitalisme wordt uitgebuit dan de man en een wapen moet hebben om te strijden voor verbetering vai\ toestanden. Algemeen kiesrecht voor mannen en vrou wen is, betoogt mr. Troelstra verder, een! eisch van consequente toepassing der begin selen van de S. D. A. P. en moet in de Grondwet worden vastgelegd. Hij waar schuwt echter tegen den eisch van alles of niets. Wegneming van beletselen tegen vrouwenkiesrecht is niet genoeg te achten y de gehuwde vrouw mag niet worden uitge sloten. We hebben noodig de normale vrouw, uit het gezin en niet alleen de vrouw, die' door allerlei omstandigheden van den nor malen weg der vrouw is afgeweken. Spr. is voorstander van evenredig kiesrecht, opne ming van stemplicht in de Grondwet zou in opportuun zijn met het oog op een latere in voering van vrouwenkiesrechthij wil daar om facultatiefstelling. Met het door de regeering voorgestelde onderwijsartikel kan spr. zich vereenigen, al is hij bereid mede te werken tot eene rege ling, die onedele concurrentie kan voorkon men. Hij is evenwel verbaasd over het rel letje, opgezet door hen, die doen alsof de openbare school het uiterste gevaar loopt. Spr. ziet slechts één leemte in het voorge stelde* artikel 192. Hij zou de uitdrukkelijke uitspraak willen, dat het onderwijs op beide soorten van scholen op gelijk peil moet staan, iets wat trouwens reeds een stilzwij gende conditie is. De heer De Meester(u. 1.) acht de op portuniteit der yoorstellen boven twijfel. Dq, consequentie van het standpunt van den mw* nister brengt ook het algemeen vrouwen-" kiesrecht mee. Spr. zou daaraan willen mee werken als de herziening daardoor niet iri gevaar zou worden gebracht; bovendien iST wat geboden wordt, niet gering en wordt acri het concentratieprogram ten volle voldaan, Spr. is voorstander van evenredige verte genwoordiging en wenscht niet te tornen aan het door de regeering voorgestelde stel sel. Ook wenscht hij stemplicht als comple ment van evenredige vertegenwoordiging. Wat het onderwijs betreft, staat de Libe-( rale Unie nog op het standpunt dat de opener bare school de beste iszij wil evenwel ra*' kening houden met het feit, dat zeer veler^ de openbare school niet willen, waardoor we komen tot den strijd, die alleen door geeste-^ lijke middelen kan worden gestreden ei\j waardoor we logisch komen tot financieelé gelijkstelling. Mr. Tydeman (u. 1.- acht het tijdstip^ voor de behandeling eigenlijk niet gunstig, 1 maar heeft toch ook niet veel bedenking te-; gen bespreking op dit oogenblik. Hij hadj liever uitgebreider Grondwetsherziening ge zien, doch komt er tegen op, dat de regee ring het verband tusschen het kiesrecht er> het onderwijs heeft aanvaard. Te half vijf wordt de vergadering verdaagd tot heden half twaalf. BerlcMen. De Staatscourant van 19 October beval o. a dc volgende Kon. besluiten: op verzoek >\cgens solhracbt^fi dieusUij4

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2