KOLONIËN, "BiNNENLAND. jÜerlijk vastgesteld ~en geformuleerd kunnen '•worden, maar over het algemeene doel, dat jde geallieerden in dezen oorlog moeten be reiken. En om dat te doen moet ik u ver zoeken u te herinneren en nooit te vergeten hoe de oorlog ontstond. Wanneer wij in de stemming, zooals die behoort te zijn, over den vrede gaan spreken, dan kan dat slechts geschieden door ons voor oogen te houden en nooit, zelfs geen oogenblik, te ^vergeten, wat de ware oorzaak van den oorlog was. Sommige menschen zeggen: pOch, wij behoeven geene oude koeien uit de sloot te halen. Iedereen weet dat!" Maar men kan het niet te vaak ophalen, want het hangt nauw met de vredesvoorwaarden sa men. Duitschland praat over vrede. Zijne staatslieden praten over vrede. Over wat ;Voor een vrede praten zij? Zij zeggen: „Duitschland moet waarborgen hebben, dat het met weer wordt aangevallen." Als deze oorlog Duitschland opgedrongen was, zou dat een logische redeneering zijn, maar, omdat hij Duitschland niet opgedrongen .werd, doch Duitschland dien aan Europa 'opdrong, moeten juist de geallieerden waar borgen voor den toekomstigen vrede heb ben. (Toejuichingen). In Juli 1914 dacht niemand er aan om Duitschland aan te vollen. Er is gezegd, dat Rusland het eerst mobiliseerde. Zoo wordt het in Duitschland voorgesteld als recht vaardiging van de bewering, dat de oorlog geen agressieve oorlog van den kant van Duitschland was, maar opgedrongen werd. Rusland heeft nooit de mobilisatie, waar over Duitschland klaagt, bevolen, dan nadat Duitschland geweigerd had een conferentie te houden, en het heeft dit ook niet eerder gedaan dan nadat in Duitschland een be richt was verschenen, dat Duitschland tot de mobilisatie het bevel had gegeven en dit bericht naar Petersburg was geseind. (Toe juichingen). Het was weer de oude geschiedenis van 3870. De voorbereidingen tot den oorlog, ïiiet alleen wat het materieel betreft, maar ook de voorbereidende maatregelen, ver keerden te Berlijn in een meer gevorderd stadium dan in eenig ander land en toen het gekozen oogenblik aanbrak, werd er een manoeuvre uitgevoerd, om het eene of an- 'dere land uit te lokken tot het doen van een verdedigenden stap, en als deze gedaan .was, een ultimatum te stellen, dat den oor log onvermijdelijk maakte. Ik zou niets lie ver willen dan dat deze beweringen, dat Rusland's mobilisatie een agressieve en geen defensieve maatregel was en dat een andere mogendheid dan Duitschland met België's neutraliteit sjacherde of van plan was over België's grondgebied aan te val len, voor eene onafhankelijke en onpartij dige rechtbank onderzocht werd.' Wanneer vier mogendheden een confe rentie voorstelden en één mogendheid wei gerde, zijn het dan de mogendheden, die de conferentie aanboden, welke den oor log uitlokten, of de mogendheid, die haar afsloeg? De Czaar van Rusland stelde voor het Haagsche gerechtshof uitspraak te laten doen. Is het de vorst, die voorstelt zich tot den Haag te wenden, die den oorlog uitlokt? Of is het de vorst, die dit voorstel voorbij gaat? Aan den vooravond van den oorlog legde Frankrijk de belofte af, de neutraliteit van België te eerbiedigen, als Duitschland deze niet wilde schenden. Wij vroegen om een dergelijke belofte. Was het de mogendheid, die om deze belofte vroeg en de mogend heid, die haar gaf, welke voor de schending .van België's neutraliteit verantwoordelijk rijn, of de mogendheid die weigerde dien waarborg te geven? Nog kort geleden betreurde de kroon prins tegenover een Amerikaanschen cor respondent het verlies aan menschenlevens els gevolg van den oorlog. Ja, omdat wij wisten, welk verschrikkelijk lijden de oor log met zich moest brengen en hoe vree- selijk een oorlog in^ Europa zou zijn, trach ten wij hem in 1914 te voorkomen en om dat wij deze ontzettende ervaring hebben wat de oorlog beteekent zijn wij besloten dat deze oorlog niet zal eindigen voordat wij er van verzekerd kunnen zijn, dat de toe komstige geslachten en volken niet weer laan zulk een vreeselijke beproeving zullen blootstaan. Duitschland's plan was, dat Frankrijk en Rusland verslagen zouden worden en En geland geïsoleerd en vernederd. Wij moe ten nooit het aanbod vergeten, dat het ons deed, om ons uit den oorlog te houden. Er werd ons door Duitschland gevraagd onder zekere voorwaarden neutraal te blij ven. Men vroeg ons, de neutraliteit van België te verloochenen en Duitschland de vrije hand te laten van de Fransche kolo niën zooveel te nemen als het wilde. Dat was het plan, niet alleen om ons te isolee- ren, maar om ons in minachting te bren gen. Ik vraag iederen neutrale, wat de toe komst van dit land zou zijn geweest, als de Britsche regeering zulk een aanbod had aangenomen. Wij zouden ^je verachting van 2e gehéele wereld op ons hebben geladen. ^Gelukkig slaagde deze zoo doorzichtige toe leg niet. En nu wat de politiek betreft, die gevolgd móést worden. Een zekere professor Ostler, feen Duitscher, liet zich in 19T4 tegenover <cen Amerikaan uit. Hij noemde zich paci fist en omschreef Duitschland's doel. Duitschland moest aan het overige Europa 'den vrede dicteeren en het beginsel der vol strekte souvereiniteit van iedere individu- ©ele natie moest worden prijs gegeven. Dat was de geest, waarin de oorlog werd begonnen. Ik houd mij aan het woord van Iden premier, dat wij zullen strijden tot wij ©nze suprematie hebben gevestigd en het recht van vrije ontwikkeling onder gelijke omstandigheden verzekerd, waarbij alle sta ten, groote en kleine, In overeenstemming met hun aard, samen opbouwend kunner^ goj lui*-. ijlsjjsjl. -v-f yjiwu'iwmiaMK wamaw opgroeien, en werken als één gezin van het beschaafde menschdom. In dezen strijd hebben wij al ons geld, hulpmiddelen, materieel en arbeidskracht geworpen, zoodat wij thans een. groot leger slagvaardig hebben uitgerust. Wij hebben het levensbloed van onze natie gegeven, dat wij plengen zijde aan zijde met onze bondgenooten, aangespoord door de kracht die zij toonen in de verdediging van hunne landen. Wij plengen het omdat wij weten, dat onze zaak de hunne is en dat wij voor de toekomst samen staan en vallen, zonder ons van elkaar af te scheiden, voelende dat eendracht onmisbaar is niet alleen voor de overwinning, maar ook voor ons toekomstig leven en slagen. Duitschland tracht ons van elkaar te scheuren om zijn doel te verwe zenlijken. Maar geen week gaat voorbij, waarin niet ons besluit, om gezamenlijk met onze bondgenooten te volharden, beves tigd wordt en na den oorlog vertrouw ik, dat de herinnering aan den gezamenlijk be toonden moed, die ons door deze beproe ving heen brengt, een duurzamen band van vereeniging en sympathie tusschen onze regeering en ons volk zal vormen. Ik wensch nog een enkel woord over een ander onderwerp te zeggen. Wanneer ik aan de toekomst na den oorlog denk, vraag ik mij af, wat kunnen de onzijdigen doen? Ik heb aan iemand, die mij hierover polste, geschreven: „De geloof dat het beste wat de onzijdigen kunnen doen, is te trachten te voorkomen, dat een oorlog als deze weer voorkomt^' Wanneer de volken in zulk een besluit eensgezind waren geweest en in Juli 1914 met kracht er op hadden aange drongen, dat het geschil moest worden ver wezen naar eene conferentie of naar het Haagsche gerechtshof en dat het Belgische tractaat moest worden geëerbiedigd, zou er nu geen oorlog zijn. Van de oorlogvoerenden is niet te ver wachten, dat zij er tijd aan zullen geven om te overwegen wat, nadat wij de overwin ning behaald hebben, gebeuren moet. Maar de onzijdigen kunnen dit wel. Ik merk op, dat niet alleen president Wil son, maar ook de candidaat voor het presi dentschap Hughes de oprichting van een bond voorstaan, welke zich niet interventie in den huldigen oorlog tot doel stelt, maar het tot stand brengen van eene internatio nale vereeniging, om den vrede in de toe komst te verzekeren. Dat is een werk voor de neutrale-landen, dat wij allen met inge nomenheid en hoop moeten beschouwen. Maar wij moeten dit in het oog houden, dat, wanneer de natiën na den oorlog in staat zullen zijn iets effectiefs te doen, door zich te verbinden met het gemeenschappelijke doel den vrede te bewaren, zij er op voor bereid moeten zijn niet meer te onderne men dan wat zij in staat zijn te volbrengen en wat zij, als er een krisis komt. door hun ne macht kunnen handhaven. Wij moeten hen vragen: Als de tijd komt, zult gij er dan voor opkomen? Het -doel van dit verbond is te zorgen, dat verdragen worden nage komen en dat een andere uitweg wordt be proefd, voordat tot den oorlog wordt over gegaan. In 1914 bestond een dergebjk verbond niet. Wanneer wij ons eens voorstellen, dat de toestand van 1914 terugkeerde en er zulk een verbond bestond, zou alles er van afhangen, of de stemming der volken, die achter dit verbond staan, zoozeer doordron gen is van de lessen van dezen oorlog, dat zij ieder volk kan bewegen het als een levensbelang te beschouwen, dat de vrede anders dan door de macht wordt gehand haafd. Maar men moet meer hebben dan dat. Er moet eene overeenkomst komen na den oorlog betreffende de methodes, die bij het voeren van den oorlog in acht genomen moeten worden. Grey veroordeelde in scherpe woorden de Duitsche methodes van oorlogvoering; hij wees op het in 't wilde uitzetten van mijnen, de aanwending van verstikkende gassen, het in den grond bo ren van handelsschepen met bemanning en passagiers, de euveldaden bedreven in be zette streken. De onzijdigen hebben er be lang bij, dat er iets gedaan wordt om te verzekeren, dat in de toekomst regelen worden gesteld en gesteund, waardoor het duidelijk wordt, dat iedere daarvan afwijken de natie door de gansche wereld beschouwd wordt als een gemeenschappelijke vijand van het menschdom. In de jaren vóór-den oorlog, hebben wij in de sombere schaduw van het Pruisische militarisme geleefd. Er moet geen vrede zijn behalve een, die aan de volkeren van Europa de zekerheid verschaft, dat zij in de toekomst zullen leven van die schaduw be vrijd, in de open lucht en in het licht van de vrijheid. Dit is het doel waarvoor wij strijden. Gent, 24 Oct. (W. B.) Heden voormid dag vond de plechtige opening plaats der Vlaamsche universiteit te Gent. Ongeveer 1000 personen uit alle deelen .van België waren daarbij tegenwoordig. In de aula be vonden zich behalve de professoren en de studenten ook velen, die zioh op politiek gebied bewegen en het meerendeel der Vlaamsche literatoren. Rector Hoffmann sprak over de sociale beteekenis der hoogeschool en ontwikkelde in zijn rede vele nieuwe gezichtspunten. Hij verklaarde, dat de universiteiten hunne taak in sociaal en moreel opzicht slechts dan zouden kunnen vervullen als zij op normale grondslagen worden opgebouwd. Tot dusver was dit te Gent niet het ge val, daar niet in de moedertaal onderwezen werd. Ook waren voor studenten en leera ren grootere vrijheden noodzakelijk, wan neer de volksontwikkeling in alle lagen van de bevolking wil doordringen. De rede werd met levendigen bijval be groet. Nadat de curator, De Vries, eenige officieele ntededeelingen omtrent de uniyer- siteit had gecaan, was de plechtigheid ge ëindigd. Voor het universiteitsgebouw had zich een talrijk publiek verzameld, dat dc professo ren en studenten vriendelijk begroette. Hedenavond wordt in den Vlaamschen schouwburg een algemeene vergadering ge houden, waarin op de beteekenis van de Vlaamsche hoogeschool voor het Vlaam sche volk gewezen zal worden. Morgenvoormiddag beginnen de colleges. Londen, 24 Oct.-(R) Het ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat alle winkels 's Zaterdags om negen, Vrijdags om acht en de andere dagen der week om zeven uur 's avonds moeten ge sloten worden. Deze bepaling geldt niet voor restaurants, winkels voor vleeschwaren en die waar cou ranten worden verkocht. Weenen, 23 Oct. (W. B.) Heden avond werd in het politiebureau de moor denaar van den minister-president Stuergkh, dr. Friedrich Adler, voor de tweede maal verhoord door den rechter van instructie dr. Jakob. Waarschijnlijk zal hij morgen bij het Landesgericht worden ingeleverd. Oost-Indië Indië weerbaar. Uit Weltevreden wordt aan de Tel. ge seind: Oud-gouverneur-generaal Idenburg heeft zich bereid verklaard, bij de autoriteiten in Nederland de deputatie voor de weerbaar heid van Indië te introduceeren. Die depu tatie is thans samengesteld uit den Prins van Solo, den regent van Magelang, leden van Sarikat Islam en Boedi Otomo, luite nant Rhemrev, een/Menadoneesch en een Ambonneesch vertegenwoordiger, te zamen zeven personen. Kameroverzicht. Tweede Kamer. In de zitting van Dinsdag werd. na be- eediging van den heer De Kanter, nieuw lid voor Dordrecht, het wetsontwerp tot instel ling van een Volksraad voor Indië, zonder stemming aangenomen. Grondwetsherziening. De heer Van der Voort van Zijp (a.-r.) zet zijne rede voort. Hij acht het be grijpelijk, dat, bij den geweldigen omkeer in de stemming der linkerzijde, onder de voor standers van het bijzonder onderwijs er zijn, die, ook na den arbeid der Bevredigings commissie, nog vreezen, terwijl verschillen de uitingen in den laatsten tijd van de lin kerzijde gehoord en uitspraken van partijen recht geven te vragen naar de preciese be doelingen van de linkerzijde. We verkeeren nu in eene onzekerheid, waarin niets zeker is, dan dat men allerlei voorbehoud maakt, terwijl toch het voorgestelde artikel 192 het compromis is, waarbij de antirevolutionai ren het maximum hebben gegeven, van wat zij geven kunnen. Wat het kiesrecht betreft, hebben de an- tirevolutionnairen geen bezwaar tegen eeni ge honderd duizenden kiezers meer, wel echter tegen het beginsel, waarop het alge meen kiesrecht wordt toegekend, en dat de zegepraal van het individualisme beteekent. Het huismanskiesrecht is evenwel thans toch niet te verwezenlijkenhij wil daarom het algemeen kiesrecht aanvaarden als beter dan wat we thans hebben. Hij is tegen vrouwenkiesrecht, doch als het komt, moet het vooreerst aan de gehuw de vrouw gegeven worden. Stemplicht acht spr. ongeoorloofd. De heer L o e f f (r.-k.) betreurt, dat de her ziening niet breeder is opgezet, dat met name niet wordt onder de oogen gezien de vraag, of niet andere organen dan provin cies, gemeenten, waterschappen in ons staatsverband moeten worden opgenomen. Hij had ook liever kiesrecht en onderwijs in één ontwerp geregeld gezien; het verband was dan gemakkelijk gelegd. Hij brengt minister Cort van der Linden in de eerste plaats hulde voor de erkenning van het goed recht der bijzondere school, daar dit voor spreker eene zaak van recht is, terwijl algemeen kiesrecht slechts een quahs- tie is van politieke opportuniteit. Ook spre ker keurt den handel in beginselen af. Spre ker maakt zich ten aanzien van het kiesrecht los van de motiveering van den minister. In zake het passieve vrouwenkiesrecht geeft spr. zich gewonnen, omdat dit iets an ders is dan het actieve vrouwenkiesrecht. Het actieve vrouwenkiesrecht is voor de groote meerderheid der katholieken geen beginselquaestie, daarom zijn zij niet prin cipieel tegen wegneming van de beletselen er tegen uit de Grondwet, en zij vereenigen zich met het betreffende voorstel der regee ring, omdat zij het 't verstandigst achten quaesties van den dag, die beweging kun nen wekken, aan de gewone wetgevers over te laten. Spr. is voor evenredige vertegenwoordi ging en aanvaardt het stelsel door de regee ring gekozen. Stemplicht acht hij noodza kelijk en dringt bij den minister er op aan op dit stuk pal te staan. Ten slotte verklaart zich spr. voor de on- derwijsvoorstellen. Met art. 192 gaan wij mee zegt spr., maar zonder wijzigingen. De voorgestelde wijzi gingen zijn voor de Katholieken niet accep tabel. Spr. wil geen uitgewerkt stelsel in de ad- ditioneele artikelen, maar wel een eenvou dige bepaling, dat binnen een zekeren tijd de onderwijsvoorstellen geheel gereed zul len zijn. De heer De Mura 11 (u. 1.) bestrijdt de rede van den heer Troelstra, S£x4 fretoogt» dat de oppositie uitgaat van degenen die, ten plattelande gedwongen zullen worden het confessioneele onderwijs te volgen. In 't art. worden gemist de gelijke eischen van deug delijkheid voor bijz. en openbaar onderwijs. Spr. is voor invoering van algemeen man- nenkiesrecht en is van oordeel dat 't actieve vrouwenkiesrecht hier in de Grondwet moet wórden opgenomen. De heer Van Leeuwen (s. d.) houdt een uitvoerig betoog over het principieele verschil dat in de Kamer bestaat over het Vrouwenkiesrecht. Spr. betoogt dat het vrouwenkiesrecht niet in strijd is met de Christelijke beginse len en bestrijdt o.a. de meening dat vrou wenkiesrecht ongunstigzou werken op de vrouw, het gezin en de maatschappij. Spr. betoogt ten slotte dat de thans te nemen beslissing van grooten invloed zal zijn op de verdere ontwikkeling der maat schappij. Spreker bestrijdt de bewering dot het vrouwenkiesrecht een nadeeligen in vloed zou hebben op het gezinsleven. Te 5.40 uur wordt de beraadslaging ge sloten. Berichten. De Staatscourant van 24 October bevat o.a. de volgende Kon. besluiten op verzoek eervol gepensionneerd wegens volbrachten diensttijd de le luiteannt der infanterie van het Indische leger A. Visser, thans met verlof hier te lande; op non-activiteit gesteld wegens tijdelijke ongesteldheid de le luitenant L. H. A. Crommelin, van het 3e reg. huzaren. benoemd tot belasting-ontvanger te Hon- tenisse F. Greidanus, thans te Aardenburg; te Menaldum G. J. R. Slotboom, thans te Amstenrade. Deelneming. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft den Nederland- schen gezant te Weenen telegraf1--' opge dragen de deelneming der regec-;ng te be tuigen aan de regeering^ van Oo?4anrijk- Hongarije wegens den moord op den minis ter-president Graaf Stürghk. De heer von Kühlmann, aftredend Duitsch diplomatiek vertegenwoordiger te s Gravenhage, is thans weder voor eenige dagen te 's Gravenhage teruggekeerd, om, alvorens naar zijn nieuwen post te Konstan- tinopel te vertrekken, zijn officieele af scheidsbezoeken af te leggen. Eerste Kamerverkiezing. De Provinciale Staten van Zuid-Holland kozen gisteren in de vacature mr. van Water schoot van der Gracht tot lid der Eerste Kamer den heer F. H. van Wichen, roomsch- katholiek Tweede Kamerlid voor Haarlem mermeer, met 43 stemmen tegen 26 stem men op dr. A. Plate en 10 op den heer Vliegen. Tweede Kamer-vacature Haarlemmermeer. Als r.-k. candi daat voor de Tweede Kamer in het kiesdis trict Haarlemmermeer is, naar het N. v. d. D. meldt, in de plaats van den heer Wichen, die door Zuid-Holland naar de Eerste Kamer wordt afgevaardigd, reeds aangewezen de heer J. H. M. Balvers, lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland, te Hillegom. Art. 192 van de Grond we- Aan de Tweede Kamer is een adres gezon den door het Nederlandsch Onderwijzers- Genootschap, waarin gevraagd wordt: lo. de 4e alinea van het nieuw ontworpen artikel 192 der Grondwet aldus te wijzigen, dat zij zal luiden: Overal in het wordt van overheidswege voldoend openbar alge meen vormend lager onderwijs gegeven. 2o. de 5e alinea van genoemd artikel zdo te wijzigen, dat duidelijk blijkt, dat de ei schen van deugdelijkheid aan het geheel of ten deele uit de openbare kas te bekostigen onderwijs te stéllen, zoodanig bij de wet moeten worden geregeld, dat zij voor bij zonder en openbaar onderwijs dezelfde zijn. Bij Koninklijk besluit van 21 October 1916 no. 50, is aan den reserve-tweede luitenant T. J. Velderman, van het regiment grenadiers, ter zake van ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den militairen dienst, wegens lichaamsgebreken, en alzoo krachtens de artt. 36, punt 4o, en 37 der wet voor het reserve-personeel der land macht 1905, een eervol ontslag uit den mili tairen dienst verleend. K. Kater. Naar de Standaard ver neemt, is de heer K. Kater, eere-voorzitter van Patrimonium, Maandag bij een wande ling in de Leidschestraat door een duize ling bevangen en gevallen. Na thuis gebracht te zijn, scheen hij wat op te knappen, doch 's avonds kreeg hij een flauwte, een attaque van beroerte. Zijn toestand wordt zeer zorgelijk geacht; be wusteloosheid duurt voort C. van der Stok. t Te Leiden is overleden de heer C. van der Stok, burge meester-secretaris van Nieuwpoort, Lange- rak en Groot-Ammers, dijkgraaf van het hoogheemraadschap de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe. ledtrland «n de oorlog» Opgebracht. Bij de betrokken reederijen is officieel be richt ontvangen, dat de stoomloggers VI112 „Adriaan" van de reederij IJzermans te Vlaardingen, en IJM 33 „Jhr. Carel Herman van der Brandeler" van de Nat. Stoomvis- scherij-Maatschappij te Umuiden, naar Grimsby zijn opgebracht. Opgebracht naar Zeebrugge. De Caledonia, Zaterdag ochtend met steenkool en stukgoed j/an Huil naar Rot terdam vertrokken, werd, naar de N. R. Cf. meldt, in den nacht van Zaterdag op Zon-, dag op ongeveer 20 pujl afstand van hef Maasvuurschip door Duitsche marine-vaarW tuigen aangehouden en naar Zeebrugge op* gebracht. i Nadat aldaar de scheepspapieren waren' nagezien, mocht het stoomschip, zonder dal er iets van de lading behoefde te wordei^ gelost, de reis naar Rotterdam voortzet-* ten. Gisternacht om kwart voor twee is hel schip, met ongeveer twee etmalen -vertra* ging, den Nieuwen Waterweg blnnenge* loopen. De „Fortuna" gezonken. Gistermorgen was nog niets naders ver nomen omtrent het lot van de 15 leden dei- bemanning van de „Fortuna", die niet ol^ gered vermeld zijn, zoodat het vermoedert gegrond is, dat zij omgekomen zijn. Ondeij de niet als gered opgegevenen is ook de ge« zagvoerder, de heer R. Vooiham. Omtrent het vergaan der „Fortuna"' van de Koninklijke Nederlandsche Stoom boot Maatschappij, is bij de directie te Am*, sterdam een bevestiging ingekomen van den' Londenschen agent. De overlevenden zijn op 't oogeblik in de Engelsche hoofdstad* Naar de Tel. verneemt, is het s.s. „Fortu-. na" op de Amsterdamsche beurs tegen moe lestgevaar verzekerd voor 300.000 be* treffende het casco, en 225.000 voof vrachtpenningen. Suiker. Het Hbld. schrijft: Sedert eenige weken is de campagne "n de suikerfabrieken begonnen, maar nojf steeds is de regeling, waarbij bestemming aan het product wordt gegeven, niet geheef in orde. Nfet voor het binnenland en niet voor het buitenland. Wat de binnenlandsche voorziening be-, treft, weet men, dat er een regeling afge* kondigd is, waarbij althans gezorgd is, da( bij het einde van het seizoen zich geen te-< kort zal voordoen. De uitvoering van deze regeling brengt nogal wat moeilijkhedeit mede. Zoo b.v. is nu reeds gebleken, dat het verplichte inleveren van dagstaten vooii tusschenhandelaren, die èen betrekkelijk geringen afzet hebben, behalve den grootei\ last, ook in verhouding tot de winstmarge,, onevenredig hooge kosten met zich brengt. En bijna onoverkomelijk is het bezwaar voof vele afnemers dier tusschenhandelaren, dal zij telkens en telkens weer, als zij een klei* ne hoeveelheid suiker willen betrekken» daarvoor eerst een gang naar het gemeen* tehuis moeten maken. Ook over de prijsregeling heerscht zee* veel ontevredenheid. Daarover hebben dtf vorige week raiffinadeurs, tusschenhandela* ren en kruideniers eenige malen vergaderd, waarbij besloten werd aan te dringen op 'herstel van dezelfde prijsregeling als van het vorige jaar. Wat nu de uitvoerregeling betreft, deze is zelfs nog niet gereed. Voor zoover one bekend is geworden, schijnt de regeering het recht van uitvoer te willen verleenen aan een op te richten of reeds geconstitu eerde vereeniging van fabrikanten. Deze vereeniging heeft echter al aanstonds mei groote moeilijkheden te kampen. Duitsch land schijnt nJ. den eisch gesteld te hebberf om alles, wat wij niet noodig hebben voor - ons binnenlandsch verbruik, te ontvangen'. Dezen eisch wordt kracht bijgezet door de' bedreiging, dat we anders het volgende jaar geen kalksteen zullen krijgen (noodig bij de ruwfabricage) en ook geen zaaizaad voor de suikerbieten. Het kweeken van dat zaafc zaad is n.I. een afzonderlijke teelt, die voor* namelijk in Duitschland wordt uitgeoefend, Gebrek aan regeeringsmeel. Het bestuur van de Coöperatieve Broodbokkerij „De Volharding" te 's Gra* venhage deelt mede, dat het zich verplichl ziet aan de leden (13000 gezinnen) be* kend te maken dat de vereeniging wegens gebrek aan regeeringsmeel niet in staat 's regeeringsbrood (brood op broodkaart) tö leveren. Het bestuur voegt er aan - ';rt alle pogingen bij de autoriteiten aangewend, om nog regeeringsmeel te krijgen, gefaald heb*' ben. Gebrek aan paardenvoeder. Naar wij vernemen zal wegens onvol doende verstrekking van krachtvoeder voor de paarden van den trr.mdienst Dokkum-* Veenwoude ingaande TO October a.s. de dienst belangrijk worden beperkt. Duitsche kinderen. Gisternamiddag zijn 233 Duitsche kinde* ren uit verschillende plaatsen van ons Ian<J r.aarj>un vaderland teruggekeerd. Over de grens gekomen. Te Maastricht kwamen twee uit Duitsch land ontvluchte Russen aan. Te Aerdt arriveerden drie Duitsche deser* teurs in burgerkleeren. Te Maastricht kwam een uit Duitsche krijgsgevangenschap ontvluchte Rus aan. De ZsppeEin. Uit Gorinchem wordt ons geseind: In verband met een bericht, dat in de peri' de ronde doet, als zou het voorwerp, dat Zondagavond bij Gorinchem door een Zep pelin werd uitgeworpen, geen bom zijn, ver namen wij van deskundige zijde, dat men' niet aan de mogelijkheid mag denken, dat het bewuste voorwerp een eenvoudige ben-' zine-bus is. Immers, het is uitgesloten, dat een bus, welke benzine of benzol bevat, en' die omlaag valt of geworpen wordt, tot ont ploffing kan overgaan. De bus zou dart1 slechts vernield zijn, terwijl de benzine of benzol zich over den gronS zou versprei den. Waar in het onderhavige geval een' ontploffing is gehoord en bovendien een flink gat in den bodem geslagen werd, is de veronderstelling volkomen gewetógd, daf hier wel degel ij k van een bom sprake

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2