"bïnnënlandT Verspreide Berichten. KOLONIËN™ *Öen vijand voort. Er eerden 500 nieuwe jge»angenen gemaakt en ook een troep telefonisten van het vierde Siberische korps. Bukarest, 29 Oct. (Rum.-agent- 6chap). Communiqué van het hoofdkwar tier. Bij Tulghes en Bicaz artillerie bombar dement. In het Trotusdal en het Uzuldal en aan 'd grens bij Vrancea is niets nieuws ge beurd. In het Buzeu-dal belemmerde het slechte weder de operatiën. Bij Tabla Butzi, Bratocea en Predelus is •de toestand niet veranderd. In het Tiahoya- 'dal werd een aanval van den vijand gestuit. De berg Unghiamare is door ons fcezet. In de streek van Dragoslavele sloegen wij aanvallen op hun centrum en rechtervleu gel afr op den linkerflank maakte wij vor deringen. Ten oosten van het Alt-dal heeft de vij- fnd met een sterke troepenmacht aange vallen. De strijd, duurt voort. In het Jiul-dal zetten wij ons offensief voort en vervolgen den vijand, die in de bergen terugtrekt; wij maakten nog 10 offi cieren en 250 Beieren gevangen en vero verden twee batterijen houwitsers van 105 c.M., behoorende tot het 21e regiment Bei- «ersche artillerie. De kanonnen werden on middellijk tegen den vijand gericht en be wezen ons groote diensten. Verder maak ten wij nog vier mitrailleurs en vele muni tiewagens buit. In de streek van Orsowa viel de vijand na een hevig bombradement in de richting van Varful-Cocosului aan, maar werd terug geslagen. Aan het zuidelijk front is de toestand niet veranderd. Berlijn, 29 Oct. (W. B.) Bericht uft het groote hoofdkwartier van heden voor middag. Ten zuidoosten van Konali en in den Cer- nahoog zijn vijandelijke aanvallen bloedig mislukt. Sofia, 29 Oct. (Buig. ag.) Communi qué van het hoofdkwartier. Aan het Macedonische front was tus- schen het Prespameer en de Cerna eene levendige artillerie-actie. Wij sloegen door een tegenaanval den aanval van den vijand terug tusschen den spoorweg Bitolia—Le- rina en de Cerna. Verscheidene aanvallen van den tegenstander bij den Cernaboog en op het front van de Duitsche troepen mis lukten. In het Moglenitza-dal en ten westen van de Varaar zwak artillerievuur. Ten oosten van de Vardar en ten zuiden van Storakovo levendig artillerievuur. Aan den voet van de Belasitza zwakke kanonnade. Aan het Slroemafront was groote werk zaamheid van verkenningsdetachementen en zwak artillerievuur. Aan de Egeische kuj* heerschte rust. Par ij s, 29 Oct. (Havas). Namiddag communiqué. Op den linker Stroema-oever hebben de Engelschen Bulgaarsche tegenaanvallen ten noorden van Ormanli afgeslagen. In 2den Cernaboog hebben de Serviërs opnieuw vorderingen gemaakt. De Franschen hebben in een schitterend gevecht zich meester gemaakt van het dorp Gardilovo. Meer links, tusschen Kenali en de Cerna, heeft een Fransch regiment een loopgraafsysteem genomen. Op den linkervleug<p der geallieerden blijft de artilleriestrijd 2eer sterk. Het vuur hunner kanonnen heeft een ontploffing ver oorzaakt in een munitiebergplaats bij Ve- lucino, ten noorden van Kisovo. Londen, 29 Oct. (R.) Britsch com muniqué uit Salonüki. Een sterke vijandelijke patrouille is terug gedreven op het Stroemafront in de buurt Van Kalendra. Londen, 29 Oct. (R.) De Observer bericht uit Athene, dat de geallieerden be sloten hebben de beweging in Salonikl te steunen door het toestaan eener leening van 400,000. Uit Athene wordt bericht, dat de minis terraad met de directie van den spoorweg naar Larissa gedurende tien uren over de «taking van het personeel heeft beraad slaagd. Ten slotte zijn de eischen van het personeel toegestaan. De dienst zal hervat worden. Petersburg, 29 Oct. (Tel.-agent- 6chap). Communiqué van den grooten gene- ralen staf. Aan het Kaukazische front, ten westen van Soedjboelak, namen onze troepen twee levensmiddelenkonvooien van den vijand. In de richting van Hamadan namen aan zienlijke Turksche krachten het offensief bij het aanbreken van den dag op den 28en; zij stuitten het na een verwoed gevecht. Ten zuiden van de lijn Ahmetabad Noeda, in de richting van Boeroedjirn, wierpen wij de Koerden terug. Xcnstantinopel, 2 9 Oct. (Milli). Communiqué van het hoofdkwartier. c.n het Kaukazische front werd op den rechtervleugel een vijandelijke aanval door bommen met bloedige verliezen teruggesla gen. Op den linkervleugel werd vuur gewis seld. Op de andere fronten niets van belang. B e r 1 ij n, 2 9 Oct. (W. B.) In een lucht gevecht van 28 October is kapitein Bölcke tengevolge van een botsing met een ander vliegtuig, waardoor een landing moest vol gen achter onze liniën, doodeKjk gewond. Den 27en October had hij zijn 40ste vij andelijk vliegtuig neergeschoten. Christian ia, 28 Oct. (W. B.) Naar Aftenposten verneemt, is gistermorgen om Vier uur een Duitsche U-boot in Hornings- vaag aangekomen met 23 man van <\i be manning van het Engelsche stoomschip Po- la, dat Donderdegncmiddag 30 mijlen van de Noordkaap in den grond geboord was. De Pola, groot 3500 ton, was met kolen van Newcastle naar Alexandrowsk onder weg. Londen, 28 Oct. (W. B.) Bericht van Lloyds. De Noórweegsche stoomschepen Pan en Dan, het Noorweegsche zeilschip Kathinka, het Zweedsche stoomschip Jönköping en het Engelsche stoomschip Sparta zijn in den grond geboord Van de Pan en de Sparta zijn de bemanningen aan land gebracht. Londen, 29 Oct. (R.) Het Atheensche stoomschip Angelika, dat vrijwilligers bracht naar Saloniki, is getorpedeerd. Kopenhagen, 29 Oct .W(. B.) De Deensche driemasterschoener Valborg (207 ton) met eene lading hout van Canada naar Tunis onderweg, Is in de Middellandsche zee door een U-boot in' den grond geboord. De bemanning is gered. Londen, 29 Oct. (R.) Bericht van Lloyds. Het Russische zeilschip Ingersoll, het Deensche stoomschip Sif zijn in den grond geboord. Christiania, 28 Oct. (Noorweegsch telegraafbureau). Tengevolge van de reusachtige verliezen van schepen in den laatsten tijd, besloot de oorlogsverzekering gisteren tot eene aan zienlijke verhooging van de premiën voor reizen, die gebleken zijn bijzonder gevaar lijk te zijn, vooral voor reizen met betrek kelijke contrabande. Het spreekt van zelf, dat munitie en dergelijke oorlogscontraban de thans evenmin als vroeger toegelaten worden. De oorlogsverzekering besloot ver der een gedeelte goederen niet toe te laten, die juist thans aan bijzonder gevaar bloot gesteld schijnen te zijn. De reizen naar de Witte zee worden beschouwd als zijnde voor dit jaar gestaakt. Weenen, 29 Oct. (W. B.) De Wiener Zeitung bevat vier brieven van den keizer en wel: 1. een brief aan den minister van buitenlandsche zaken Burian, waarin -den keizer mededeelt, dat hij von Koerber, naar aanleiding van zijne benoeming tot minis ter-president in Oostenrijk, heeft ontheven van het ambt van gemeenschappelijk mi nister van financiën en Burian belast heeft met het beheer van het gemeenschappelijke ministerie van financiën en met de opperste leiding in de zaken van Bosnië en Herze- gowina. 2. een brief aan von Koerber, waarin de keizer, naar aanleiding der ontheffing van zijn ambt als gemeenschappelijk minister van financiën, hem zijne volle wr.ardeering en warmen dank uitdrukt voor de in dit ambt en inzonderheid aan het hoofd van het landsbestuur van Bosnië en Herzego- wina bewezen uitnemende diensten. 3. een brief aan den minister van binnen- landsche zaken prins Hohenlohe, waarin de keizer van het verzoek van de Oostenriik- sche ministers om ontslag kennis neemt, hen tot nader order opdraagt de zaken te blijven voeren en tegelijk mededeelt, dat hij von Koerber tot minister-president in Oostenrijk heeft benoemd. 4. den volgenden brief aan von Koerber: De benoem u tot mijn Oostenrijkschen mi nister-president en zie uwe voorstellen no pens de samenstelling ven een nieuw mi nisterie tegemoet. Joodsch Brigad e-g e n e r a a I. Het Engelsche leger heeft volgens het Cen- traalblad voor Israëlieten, een tweeden Joodschen brigade-generaal gekregen. De zen rang verkreeg de luitenant-kolonel H. S. Seligman. En dat, terwijl volgens het blad tegen een benoeming van een ander Engelschman, ook met zulk een Duitschen naam, vele protesten zijn opgegaan. Duikbooten oorlog. Aan Noorsche »bladen, die beweerd hebben dat Duitschland den duikbootoorlog niet tegen vijandelijke, doch tegen onzijdige schepen voert, legt de Lokal-Anzeiger de officieele cijfers der statistiek van in den grond ge boorde schepen voor. Tot 12 October zijn, van 't begin van den oorlog af in den grond geboord: 1253 vijandelijke schepen met een inhoud van 2.559.501 ton bruto en 200 onzijdige met een inhoud van 276.528 ton bruto. Dus ongeveer 10 vij andelijke scheepstonnen tegen 1 onzijdige. Londen, 29 Oct. (R.) Bericht van Lloyds. Het Russische stoomschip Kiev, van Ar changel naar Leith, is gestrand bij Rattray Briggs en zal waarschijnlijk totaal wrak worden. Öost-lndI6. Bezoek van den rouverneur- Generaal aan Mldden-Java. Uit Weltevreden wordt aan de Tel. ge seind: De gouverneur-generaal heeft een bezoek gebracht aan verschillende steden op Mid- den-Java. De ontvangst, welke den gou verneur-generaal van de zijde der bevolking te beurt viel, was zeer hartelijk en feestelijk. Er heerscht nog steeds gisting onder de bevolking van Kediri. Gisteravond is een suikertrein ontspoord. De suikerplantages worden des nachts be waakt, daar men vreest voor kwaadwillig heid. Homtbrand in Korintji. De controleur van de onderafdeeling Korintji meldt, dat in den nacht van 24 op 25 dezer de dorpen Doesoen Baroe en Se- moeroep, die 40 huizen bevatten, door een nog onbekende oorzaak in vlammen zijn op gegaan. Er gingen 30.000 gantangs riist verloren» De totale schade is nog niet be kend. Doesoen Baroe en Semoeroep liggen in N.-W. richting omstreeks 10 K.M. van de hoofdplaats van Korintji, Soengai Penoeh. De gantang is zoowel inhoudsmaat als ge wicht. Als gewicht is de gantang gelijk te stellen met 10 kali's 6.17 K.G. (Hbld.) De Staatscourant van 28 October be vat o.a. de volgende Kon. besluiten voor ten hoogste 3 jaar gedetacheerd bij landmacht in West-Indië cle le luitenants der infanterie van het Ned. Indische leger H. M. C. van Dijk en J. van der Zee; be\orderd tot kapitein-luitenant ter zee de luitenant ter zee le klasse G. J. te Win kel en tot luitenant ter zee le kl. die der 2e klasse L. Keers; tijdelijk werkzaam gesteld bij het depar tement van Oorlog mr. L. A. Nypcls, ad vocaat-procureur te den Haag. eervol ontslag uit den militairen dienst ver leend aan den kolonel J. J. Schuil, commandant in het 3de genie-commendement, ter zake van lichaamsgebreken benoemd, bij het wapen der genie, bij »len stof van het wapen, tot kolonel, de luitenant-kolonel A. D. J. Berkhout, van dien staf op zijn daartoe gedaan verzoek, op grond van gevorderden leeftijd, met ingang van 1 Nov. a.s. eervol ontslag uit zijne betrekking verleend, aan den graveur Tste klasse hij de Topographische Inrichting L. G. Kierdorff. Het vertrek van den heer Von Kühlmann. Zaterdagmiddag te 2.59 is de gezant, de heer Von Kühlmann, belast geweest met het Duitsche gezant schap te 's Gravenhage, per Staatsspoor naar Konstantinopel vertrokken, waar hij tijdelijk het ambt van ambassadeur gaat ver vullen. Op het perron van het Staatsspoorstation waren bij zijn vertrek aanwezig de minister van Buitenlandsche Zaken en de chef van zijn kabinet, mr. Doude van Troostwijk. Voorts de leden der Duitsche legatie, waar van de gezantschapsraad, de heer Von Stumm, op dit oogenblik optreedt als zaak gelastigde van Duitschland; de leden der Oostenrijksche legatie en de verdere diplo matieke vertegenwoordigers en leden van legatiën die-aanzaten aan het noenmaal, dat de diplomatieke vertegenwoordiger van Turkije den heer Von Kühlmann Zaterdag in Hotel des ïndes aanbood. Onder de ve len, die verder den rertrekkenden gezant uitgeleide deden, werden opgemerkt dr. Bredius en dr. Hofstede de Groot, kunst vrienden van den heer Von Kühlmann; per sonen uit kerkelijke kringen als ds. Van Gheel Gildemeester en jhr. mr. L. van den BerCh van Heemstede; -de oud-voorzitter van de Tweede Kamer gTaaf Van Bylandt; de directeur van het kabinet der Koningin ba ron De Vos van Steenwijk; de rechtsgeleer de adviseur der Duitsche legatie mr. Ad- dink; vele leden vande Duitsche kolonie en de Deutsoher Flottenverein te 's Gra venhage, de Duitsche predikant te 's Gra venhage ds. Funcke en kerkbestuurders der DuitsCh-Evangelische gemeente. Toen de trein zich in beweging zette werd de gezant,' die van te voren velen der aanwezigen voor 't laatst de hand had ge drukt, door de sdhare op het perron harte lijk toegejuicht. Dr. von Külhmann. Het Ber liner Tageblatt verneemt, dat aan dr. von Külhmann bij zijn afscheidsaudiëntie door H. M. de Koningin het grootkruis in de orde van Oranje-Nassau is verleend. Dr. Rosen. Naar de Vossische Zeitung verneemt, zal de nieuw benoemde gezant aan het Nederlandsche Hof, dr. Ro sen, in het begin van de volgende week te 's Gravenhage aankomen, om de leiding van de Duitsche legatie op zich te nemen. Zweedsche maritieme mis sie. Te 's Gravenhage zijn aangekomen de heeren Felkman, directeur van het ma rine-station te Stockholm en Lubeck, lid der Tweede Kamer in Zweden en kapitein bij den dienst der openbare werken. Deze Zweedsche autoriteiten, die in het hotel des Indes intrek namen, komen hier te lande tot het bezoeken van de werf te Willemsoord en van de werf de Schelde te Vlissingen. Kamerleden in commis sies. De „Vrijzinnig Democraat", mel ding makende van het bedanken door den heer E. W. Teenstra als lid van de commis sie van toezicht op de aardappelvereeniging, door den heer jhr. mr. dr. C. A. v. Beresteyn als lid van de aardappelmeelcommissie en door den heer A. C. A. van Vuuren als lid der commissie van toezicht, waarin hij zit ting had, deelt mede, dat oorzaak van dit besluit der heeren Teenstra en Van Bere- steijn is geweest, dat zij meer en meer tot de ervaring zijn gekomen, dat de functie van lid eener commissie van toezicht niet wel te vereenigen valt met het kamerlid maatschap, terwijl daarnöast andere bezwa ren staan, ontleend aan de werkwijze der commissies. De „V. D." zegt voorts nog nader te kun nen mededeelen, dat ook de heer mr. J. Limburg ontslag heelt genomen als lid van de commissie van toezicht op de aardappel- meel-vereeniging, en thans geen der leden der V.-D. Kamerfractie meer deel uitmaakt van een commissie van toezicht. Promotie genie. Naar wij ver nemen is de luitenant-kolonel A. D. J. Berkhout, van den staf der genie, toege voegd aan den inspecteur van het wapen. bevorderd tot kolonel en is de luitenant kolonel J. J. Schuil gepensionneerd.-? De oudste sergean t-m a j o o r- instructeur. Vrijdag had te Kampen voor het front van het Inriructiebalaljon de uitreiking plaats van de gouden medaille aan den sergeant-majoor J. W. J. M a n d o s Hier bij was tegenwoordig de generaal-majoor Buiizc, inspecteur van het wapen der infan terie, die, na een toespraak van den comman dant van het Instructiebataljon, in herinne ring bracht dat de jubilaris de oudste ser- geant-majoor-instuctcur is van het wapen der infanterie. Na thuiskomst van den troep werd den jubi laris door kapitein J. A. H. Abeleven een gou den horloge namens alle officieren van het I.-B. overhandigd en door den korporaal Her mans een tafel namens de 2c compagnie. De kapitein Van Kaathoven vereerde hem een gouden medaille namens de vier laatste com mandanten der 2e compagnie, 's Namiddags in de enntine werd hem door den adjudant- onder-officier F. H. Spruitenburg, uit naam van de onderofficieren, een gouden horloge- .ketting aangeboden. (Hbld.) Hooger personeel Posterijen en Telegrafie. Door den directeur-generaal der pos terijen en telegrafie, is het volgend ant woord verzonden aan de samenwerkende vereenigingn van hooger personeel bij pos terijen en telegrafie. „Uw uitvoerig schrijven van 25 dezer brengt geen verandering in mijn oordeel over de wijze waarop de actie voor salaris- verbetering door het hoogere personeel wordt gevoerd. Ik blijf die onbetamelijk achten. Het verwondert mij dat door de bestu ren der betrokken vereenigingen niet wordt ingezien, dat de motie behoort te worden ingetrokken." West-Indische mail. De direc teur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend dat de eerstvolgende ver zending van de post uit Nederland naar West-Indië, langs den rechtstreekschen zee weg zal plaats vinden met het 3 November e„- k. van Amsterdam naar Paramaribo ver trekkende stoomschip van de stoomvaart maatschappij „Koninklijke West-Indische Maildienst." Uitreiking Bakhui s-R ooze- b o o m-m e d a i 11 e. In de vergadering^ van de afdeeling, bestemd voor de wis- en na tuurkundige wetenschappen, van de Ko ninklijke Academie is Zaterdag aan prof. F. A. H. Schreinemakers uit Leiden de Bakhuis-Roozeboom-medaille na het uitspre ken van een rede door prof. dr. Ernst Co- hen uitgereikt. „De Ingenieur" meldt dat de heer Ir. 1. Jacobson, ingenieur bij de fabriek der Opiumregie in Nederlandsch-Indië, met ver lof in Nederland, met ingang van 1 Novem ber 1916 benoemd is tot directeur van de Nederlandsche Kogelager Maatschappij S. K. F. te Amsterdam. Monument voor Philip Loots. Te Haarlem is een comité ge sticht tot oprichting van een eenvoudig mo nument (waarschijnlijk een bank van gra niet) ter eere der nagedachtenis vön den musicus Philip Loots. Penningmeester van het comité is de heer G. B. Crommelin, voorzitter van de Haarlemsche Bach-vereeniging, onder eere voorzitterschap van jhr. mr. W. B. Sand- berg, burgemeester van Haarlem. Rederland en dn oorlog, Ce uitvoer van Engeland naar naar Kederland. Reuter seint ons uit Londen: Officieel wordt bekend gemaakt dat er tot nader aankondiging geen uitvoerconsenten naar Nederland meer zullen worden ver strekt voor vlas, linnengaren en linnen, ma nufacturen, versch fruit (behalve bananen) en was (behalve paraffine.) Beschikbaar ges te 1de levens middelen. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft aan de gemeentebe sturen medegedeeld, dat van af 28 Octo ber een voldoende hoeveelheid ter beschik king kan worden gesteld voor de gemeente besturen, die van behoefte daaraan tijdig mededeeling hebben gedaan, van de vol gende goederen: Stapelgroenten: roode kool, gele kool, uien, Friesche en andere soorten fijne peen. Vatgroenten: pronksnijboonen, enkele spercieboonen, dubbele spercleboonen, zuurkool, andijvie. Voorts deelt de minister mede, dat met 1 November a.s. ter beschikking zullen zijn de volgende goederen: rundvet, spek, rijst, gort, havermout. Winteraardappelen. (Officieel). In verband met het onlangs gepubliceerde officieele communiqué inzake winteraardappelen wordt, in antwoord op de tot den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel gerichte vraag, welke soorten nu wel en welke niet vervoerd mogen worden, het volgende medegedeeld. Vervoer naar buiten de gemeente is ver boden van alle kleiaardappelen. Terwijl dit vervoerverbod zich aanvankelijk bepaalde tot de meest duurzame soorten: Bravo s Blauwen, Bontblauwen, Roode Star, Frisia's, de Wetten en Industrie, is het thans uitge strekt tot olie kleiaardappelen, dus ook tot de op klei verbouwde Eigenheimers en Borgers. De aardapp«len van zand- en veengrond mogen allen worden vervoerd. Voor de con- sumtie komen hiervan vooral in aanmerking Eigenheimers, Groninger Kroon en Roode Star. Met het oog op den slechten oogst van consumtieaardappelen op de kleigron- I "*JI den wordt het nub* ik nogmaals opgeweïcï om, ter voorkoming ,fen aardappelschaarsch- te in het aanstaande voorjaar, voor de eerst volgende maanden vooral aardappels var» zand- en veengrond op te slaan. Doet het publiek zulks niet, maar volgt het den dezer dagen door den directeur eener Coöperatieve Vereeniging te Rotter dam gegeven raad, om in plaats van de goedkoope Regeeringsaardappelen te ne* men, liever iets meer te betalen, dan kan men voor het bezwaar komen te staan er in Mei 19l7~hier te lande geen aerë pelen meer te krijgen zullen zijn. Aardappelen. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft aan de gemeentebesturen bericht, dat ook de aardappelen, vermeld onder no. van zijn beschikking van 9 September j.l. geregeld aan de gemeenten, die daarom hebben gevraagd, worden af geleverd en dus voor belanghebbenden kunnen worden beschikbaar gesteld. 0« mclkvoorziening. (Officieel). De maatregelen, genomen om In den komenden winter de aflevering van voldoende consumptiemelk overal te verze keren, berusten in <?e eerste plaats op hef beginsel, dat zooveel mogelijk bij de geheele levensmiddelen^voorziening wordt toege- past, n 1. op de handhaving van de normale bedrijfsinrichtingen. De melk, die geproduceerd wordt op een boerderij, welke vroeger ook geregeld con sumptie-melk afleverde, mag nu niet aan een fabriek van gecondenseerde melk ver kocht worden en evenmin mag deze melk verkaasd worden. Evenwel, enkel de toepassing van dit be ginsel waarborgt niet, dat er steeds en overal voldoende consumptiemelk zoude zijn. De waarschijnlijkheid bestaat, is zelfs vrij groot, dat bedoelde boerderijen door een minder intensieve exploitatie (men denke hierbij in het bijzonder aan den schaarschen aanvoer van veevoeder) min der melk zullen produceeren dan vóór den oorlog, terwijl ande.Zijds de mogelijkheid van een ruimer verbruik niet is uitgesloten. Er behoorden dus maatregelen genomen te worden om een aanvoer van consumptie- melk uit breederen kring te verzekeren; de fabrikant van gecondenseerde melk en melkpoeder, welke artikelen voor de binnen- landsche voeding van geen overwegende beteekenis zijn, zal niet als de concurrent van de opkoopers van consumptiemelk mo gen optreden. Hij zal met zijn inkoopsprij zen niet mogen gaan boven de prijzen, die, met inbegrip van den bekenden toeslag voor de consumptiemelk, betaald kunnen worden. Bovendien is de Vereeniging van fabrie ken van melkproducten, evenals zulks tot hiertoe ook het geval was, verplicht, daar waar zulks noodig is, melk te leveren. In hoofdzaak zijn de fabrieken van de le der dezer vereeniging in Noord- of ZuicL Holland gevestigd en om nu den aanvoer van meer consumptiemelk voor de groote steden te verzekeren, zal nog een belang rijke stap verder gegaan worden, n.l. door het laten loopen van speciale melktreinen, die melk aanvoeren uit het Noorden en het Oosten des lands. Voorloopig loopt er niet meer dan één melktrein, die melk, geleverd door een der tigtal Friesche zuivelfabrieken, gelegen langs de lijn DokkumLeeuwardenSneek' Stavoren aanvoert. De loop en de regeling van meerdere treinen uit andere provinciën zijn evenwel reeds vastgesteld, zoodat, naar behoefte meer melk kan worden aangevoerd. De eerstbedoelde trein rijdt sedert Woens dag 11 October j.l. Goedkoope levensmiddelen. Naar Het Volk verneemt is dooi den minister Posthuma een circulaire aan de gemeentebesturei. gezonden, waarin dis tributie van groenten, bruine 'boonen, groe ne erwten, rundvet, spek, rijst, gort, haver mout, en zachte zeep in deze week wordt aangekondigd. De minister van landbouw enz. heeft aan de burgemeesters eene circulaire ge richt waarin hij inlichtingen vraagt omtrent het aantal op 1 October afgegeven en op 1 November in omloop zijnde broodkaarten, en de hoeveelheid brood, welke voor 1 Oc tober j.l. gemiddeld per maand en die welxe gedurende de maand October werd ver strekt. De Fortune. Men meldt uit Vlissingen: De mailboot Koningin Regentes is Zater dag avond te zes uur binn ^komen mei 101 passagiers, onder wie 7 overlevenden^ van de Fortuna. Men moest langen tijd wachten alvorens de manrten te kunnen' spreken, daar zij eerst door de marine-auto riteiten werden gehoord. De eerste stuurman W. Moerdijk, is voor het schouwen der aangespoelde lijken en de tweede stuurman A. Verwaaijen en He stuurmansleerling G. Hogenkamp zijn we gens lichte ongesteldheid in Engeland ach tergebleven. Het ongeval is gebeurd nabij Beatchyj Head om één uur in den nacht van 21 op 22 October. De mannen vielen allen ini het water en r.vommen bïf h:vig '4 nvvpeïVi en regen in den piOdonkeren nacht, sonv» migen een kwartier lang, rond, tot zij dé .boot vonden. Het was elf uur in den mor gen, voor zij door een Engelsch patron!'^ levaartuig werden opgepikt en neer N?w-' haven gebracht. Men had niets verdachts gezien, maait gelijk met de ontploffing hoorden de opva renden een sissend geluid. In een mmuut was de Fortuna verdwenen. Aanbouw van schepen voor vreemde rekening. Men meldt ons uit Den Haag: De aanbeuv; vsn schepen voor vreem de rekening op de- Nederlandsche werven

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2