EIMIUON BINNENLAND. WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. Uit den omtrek. •étrifd duurt voort met groote hardnekkig heid aan weerszijden. I Londen, 30 Oct. (R.) Britsch com- fnuniqué uit Saloniki. Een geslaagde inval van onze troepen op fiet Doiranfront bracht aanzienlijk verlies oe aan de Duitschers en Bulgaren ten noordoosten van Macuhovo. Kopenhagen, 30 Oct. (Ritzau). Het p.s. „Iylland" heeft te Friedrichshaven de bemanning aan land gebracht van het Noor- «veegsche s.s. Stemskist, welk sohip met ijzer len hout geladen op weg was van Göteborg naar Hull en in de Noordzee tot zinken ge bracht werd. Het schip zonk in 5 minuten. De duikboot sleepte de booten met de be manning gedurende vier uur, waarna zij aan boord van het Zweedsche s.s. Dorothea wer- iden gebracht. De Iylland nam de beman ning bij Skagen van de Dorothea over. Londen, 30 Oct. (R.) Bericht van Lloyds. Men gelooft, dat het stoomschip Marina In den grond is geboord. Londen, 31 Oct. (R.) De kapitein en 50 man der bemanning van de Marina zijn verdronken. 40 overlevenden zijn geland. Lloyds bericht, dat het Grieksche stoom schip Germaine den 28en October In den grond is geboord door een Duitsche duik boot. De bemanning is gered. De bemanning van de Fransche visschers- «chuit Saint-Charles is in Plymouth aan land gebracht. Het schip is tot zinken gebracht. Washington, 31 Oct. (R.) De con sul van de Vereenigde Staten in Queen- stown heeft aan het staatsdepartement be richt, dat het in den grond geboorde stoom schip Marina eene gemengde bemanning had van Engelschen en Amerikanen. Het werd tot zinken gebracht door kanonvuur zonder waarschuwing. Er zal nader onder zocht worden of de door Duitschland aan de Vereenigde Staten gedane beloften ge schonden zijn. Volgens een telegram uit Newport News waren er 50 Amerikanen aan boord van de Marina, die den 21en (September van daar is vertrokken. Gefle, 30 Oct. (W. B.) Volgens een bericht van het Zweedsche telegraafbureau is het motorschip Elly, dat den 22en van Oeregrund naar Raumo vertrok, door een Duitsche U-boot in den grond geboord. De bemanning is gered. Stockholm, 30 Oct. (W. B.) De dag bladen berichten, dat de in Christiania thuis behoorenae schoener Ellen, die met mijn- bout naar Engeland onderweg was, in de Noordzee tot zinken gebracht is door een Duitsche U-boot. De bemanning is in Noor wegen aan land gebracht. B e r 1 ij n, 2 9 Oct. (W. B.) De Keizer heeft den minister van oorlog, luitenant- generaal Wild von Hohenborn, belast met de leiding van een legerkorps in het wes ten en heeft den bevelhebber van het 14de reservekorps, luitenant-generaal Von Stein, tot Pruisisch minister van oorlog en van staat benoemd. Deze verandering is noodig, omdat de minister, die thans beslist omtrent strategi sche maatregelen, door eene ruime erva ring als troepenleider op de hoogte moet zijn van de behoeften van het veldleger. Berijn, 29 Oct. (W.-B.). In een ge sprek, dat de vertegenwoordiger van de Neue Freie Presse te Berlijn had met maar schalk von Hindenburg over den toestand op het oorlogsterrein, verklaarde de maar schalk, dat het zoo gunstig staat als maar eenigszins mogelijk is, en dat alles verder goed zal gaan. Hij zeide Het is onzin te beweren, dat ik voornemens zou zijn het front in het westen in te krimpen. Waarom zou ik dat doen? Het front in het westen staat bomvast, al winnen ook de tegenstan ders met reusachtige opofferingen van ar tillerie en munitie hier en daar een weinig grond, zij zullen er nooit doorbreken. Dan zouden zij nog 30 jaren moeten aanvallen, als zij daarvoor mepschen genoeg hadden. De slag aan de Somme kost aan onze vijan den vele honderdduizenden, veel meer dan aan ons. Op de vraag of de Franschen de ontzet tende verliezen nog lang zouden kunnen uithouden, antwoordde HindenburgDe Frsnschen leggen eene groote taaiheid aan den dag, maar zij roeien zich zelf uit door hunne strijdwijze. Hunne taaiheid zal hen jiiet baten, want ten slotte zullen er geene Franschen meer zijn. Het Fransche volk heeft dit vooral aan de Engelschen te dan ken. De Franschen roepen de Engelschen 'te hulp en de hulp, die de Engelschen ver- leenen, bestaat hierin, dat zij de Franschen 'dwingen zich zelf te vernietigen. In het Somme-offensief is een groot deel van het Fransche leger gebleven. Wanneer de Engelschen in het aanstaande voorjaar een rueuw offensief verlangen op denzelfden voet, dan zullen zij de Franschen berooven yan de rest van zijn leger en zijne weer kracht. Dat kan voor ons niet anders dan goed zijn. Maar het is toch zonderling, dat 'de Franschen niet merken wat de bondge noot hen kost." Verder zeide Hindenburg nog, dat ook deze oorlog geene verandering zal brengen In het oordeel over de waarde van de mili taire prestatiën van Engeland. Met name zijn Be groote Engelsche statigen ook ditmaal Achterwege gebleven. 0\ er Zevenbergen zeide Hindenburg Daar gaat het uitmuntend. De Rumeniërs taan terugzij krijgen hunne afrekening. Ik begroet hun optreden met vreugde. Wij zijn daardoor uit de stellingsstrijd verlost. Rome, 29 Oct (R.) De Paus heeft een apostolischen brief aan kardinaal Gib- pons, aartsbisschop van Baltimore, gericht, paarin hij de Amerikaansche geestelijkheid fn geloovigen krachtig aanspoort om het tPorftdk door Hoover, den voorzitter van1 het Amerikaansche steuncomité voor Bel gië, aan den Heiligen Stoel gedaan, n.l. om aan Belgische kinderen maaltijden te ver schaffen, te steunen. Het Pauselijk schrijven schildert den ellendigen toestand der kleine Belgische kinderen en drukt de Ame rikaansche broeders, die er zooveel beter aan toe zijn, op het hart, hier (hulp te bieden. De Paus zegt, dat hij juist bezig was, op middelen te zinnen om hier hulp te brengen, toen het voorstel van Hoover hem gewerd. De brief eindigt met de mededeeling, dat de Paus als nummer één wil teekenen op de inschrijvingslijst voor dit .doel, opdat deze kinderen van den hongersnood en allerlei ziekten, die 't gevolg van ondervoeding zijn, gered kunnen worden. De Paus zond den aartsbisschop 10.000 francs en sprak zijn leedwezen er over uit, dat de financieele toestand van den Heili gen Stoel niet toelaat een grootere gift te schenken. KOLONlÉNw Oost-lndlë Amertkaaneche vliegmachines afgekeurd. Uit Weltevreden wordt aan de Tel. ge seind Er heerscht groote ontsteltenis aan het departement van Oorlog over het d?skim- j digr apport, waarbij alle Amerikaansche tweedekkers hier afgekeurd zijn wegens het te weeke materiaal, waarvan de cylinders vervaardigd zijn. Deze waren na twee uur uitgesleten en de vliegproeven moesten ge staakt worden. De schuld wordt gegeven aan het Neder- landsche comité te San Francisco, 'at na slechts oppervlakkig onderzoek de machines goedkeurde. De onlusten In Djambl. (Officieel). Bij het departement van koloniën Is het volgende bericht van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-In- dië ontvangen: Kolonel Kroesen telegrafeert, dat de po litieke toestand in Soezoelangoes Djambi bevredigend is; hij begaf zich naar Bangko, Boengo en Tebo. Patrouilles vertrokken naar de Batangasai en Limoenstreek (Zuid- westwaarts van Soeroelangoen Djambi). De Staatscourant van 30 October be vat o.a. de volgende Kon. besluiten benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Heerenveen C. L. de Liefde te Hilversum; op verzoek eervol ontslagen dr. J. M. Smit als directeur-leeraar aan de R. H. B. S. te Warfum; eervol ontheven de kapitein-luitenant ter zee O. H. van Persijn van het bevel over het torpedo-instructieschip „Schorpioen"; en dit bevel opgedragen aan den kapitein-luite nant ter zee G. Hoogenraad, onder eervolle ontheffing van het bevel over de „Zeehond", en het bevel hierover opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee jhr. J. C. F. von Mühlen, adjudant van de Koningin; benoemd tot hoofddirecteur van de Rijks werkinrichting te Veenhuizen J. A. Gerth van Wijk, directeur van de tuchtschool te Haren. met ingang van 1 November 1916; lo. bij den generalen staf tot luitenant kolonel de majoor C. van Tuinen, van dien staf; 2o. bij het wapen der infanterie tot kapi tein de eerste luitenant H. M. W. L. van Bennekom, van het le regiment; 3o. bij het wapen der artillerie; tot luite nant-kolonel de majoor op non-activiteit F. Aronstein, van het wapen; bij de vesting-ar tillerie bij het 3e reg. tot commandant van het korps, de luitenant-kolonel D. G. van der Voort Maarschalk van het le reg.; tot majoor de kapitein F. H. Umbgrove, van het 3e reg. veld-art.; bij het 2e reg. tot majoor de kapitein J. van Gastel, adjudant van het korpsbij de bereden artillerie, tot luit.-kol. bij hun tegenwoordig korps de majoors J. C. P. W. A. Steenkamp en J. M. H. van der Grinten, onderscheidenlijk van het 3e en van het le reg. veld-art.; 4o. bij het wapen der genie; tot luit.-kol. de majoor jhr. E. W. van Panhuys, van den staf van het wapen; 5e bij het reserve-personeel der land macht, a. bij het wapen der genie, bij het regi ment genietroepen tot reservë-luit.-kol de reserve-majoor P. A. M. Hackstroh, van het korps; b. bij de infanterie der landweer, tot res.- majoor de reserve-kapitein, met titulairen rang van majoor F. C. Kruyt, van het 11e bat.; met ingang van 30 October 1916, bij de infanterie der landweer, tot landweer-le- luitenant de landweer-tweede-luitenant F. A. van Dorp, van het 28e bataljon. aan den tijdelijk benoemden reserve eer ste luitenant der infanterie G. F. L. van Doom, op zijne aanvrage eervol ontslag uit den militairen dienst verleend; aan den reserve-majoor G. van Swighem, commandant van het 47e bataljon Land- weer-infanterie, op zijne aanvrage een eer vol ontslag uit den militairen dienst ver leend; aan den tijdelijk als zoodanig benoemden reserve-eerste-luitenant J. W. Hoekman, van het wapen der infanterie, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ont slag uit den militairen dienst verleend; benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, met bestemming voor den dienst bij de landweer tot reserve-tweede-luitenant kwartiermeester, bij het 39e Bataljon Land- weer-infanterie, de reserve-adjudsnt-onder- officier-kwartiermeester J. F. C. Oudt, van het korps; benoemd bij het reserye-j>ersoneel der landmacht, bij het personeel van den Ge neeskundigen Dienst, tot reserve-officier van gezondheid der 2e klasse de heeren R. H. Arntzenius, J. H. M. Hermans en C. H. Delprat, artsen; benoemd bij het personeel van den Ge neeskundigen Dienst der Landmacht, tot officier van gezondheid der 2e klasse, de studenten in de geneeskunde (artsen) Y. Wielinga en H. Peeters. Beëediging gouverneur West-Indië. H. M. de Koningin heeft gistermiddag ten Paleize ontvangen den heer G. J. Staal ter zijner beëediging als gouverneur van Suriname. De minister van Koloniën, mr. Pleyte, was bij de beëediging tegenwoordig. H. M. de Koningin-Moeder heeft den heer Staal, den eerstdaags vertrekkenden gouverneur van Suriname, in afscheidsge hoor ontvangen. Jhr. S. M. 8. de Ranltz.f In den afgeloopen week is na een lijden, dat ln den laatsten tijd zeer verergerd was, in den ouderdom van ruim 70 jaren te 's Graven- hage overleden Jhr. S. M. S. de Ranitz, sedert 1903 Grootmeester van het Huis van II. M. de Koningin-Moeder, vroeger, toen zij nog Regentes was, Haar particulier secretaris en daarna als Intendant aan Haar Huis ver bonden. Jhr. de Ranitz was ook Voorzitter van den Raad van Commissarissen van het door Koningin Emma gestichte Sanatorium Oranje Nassau Oord bij Renkum en tevens als presi dent aan het hoofd van de Nederlandsche Centrale Vcreeniging tot Bestrijding van de Tuberculose. Reeds als jong officier kwam hij aan het Hof van nu wijlen Koning "Willem III, want in 1870 werd hij ordonnans-officier des Konings en later in 1881 diens particulier secretaris, terwijl hij in 1885 tevens tot Konings adjudant werd benoemd. Na den dood van Koning "Willem III werd jhr. de Ranitz in 1890 particulier secretaris van H. M. de Koningin-Regentes en in 1894, toen hij als kapitein den militairen dienst ver liet, Kamerheer van H. M. de Koningin. Sedert 1898 was de thans ontslapene Intendant van H. M. de Koningin-Moeder, terwijl hij sinds 1903 behoorde tot de Grootofficieren van het Civiele Huis van H. M. de Koningin als zoodanig dienstdoende als Grootmeester bf) het Huis van H. M. de Koningin-Moeder. Jhr. De Hanitz was o. a. Ridder in de Orde van den Nederlandsclien Leeuw, Grootofficier in de Oranje-Nassau Orde, Grootkruis der Huisorde van Oranje, terwijl voorts tal van builenlandsche orden zijn borst sierden. Ten teeken van rouw over het heengaan van dezen vriendelijken, innemenden man, waren gister de Bureaux van het Secretariaat van H. M. de Koningin-Moeder gesloten. H. M. de Koningin-Moeder heeft gisterna middag persoonlijk ten sterfhuize van den Grootmeester van Haar Huis, Jhr. S. M. S. de Ranitz een bezoek afgelegd, en Mevrouw de Douairière-Jhr. de Ranitz Hare diepe deelne ming betuigd. Namens Hare Majesteit de Koningin heeft Luitenant-Generaal Baron Sirtema van Gro- vestins, Grootmeester van Ilarer Majesteit's Huis, gisterochtend een bezoek van rouwbe klag afgelegd bij Mevrouw de Douairière-Jhr. S. M. S. de Ranitz, weduwe van den Groot meester van het Huis van H. M. de Koningin- Moeder. Tevens deed Baron Sirtema ten sterfhuize in de Riouwstraat, namens H. M. de Koningin een krans bezorgen. Naar wij vernemen hebben de betrekkingen van wijlen Jhr. de Ranitz bedankt voor het bijzondere eerbetoon bij de ter aardebestel- ling van het stoffelijk overschot, verschuldigd aan den rang van Groot-Officier van het Civiele Huis van H. M. de Koningin, door Jhr. de Ranitz bekleed en zal de begrafenis op eenvoudige wijze plaats hebben Donderdag 2 November a. s. op de begraafplaats Oud-Eik en Duinen. H. M. de Koningin zal bij de begrafenis plechtigheid worden vertegenwoordigd door den Grootmeester van Haar Huis, Luitenant- Generaal Baron Sirtema van Grovestins. H. M. de Koningin-Moeder zal zich bij de begrafenis van den Grootmeester van Haar Huis, jhr. de Ranitz, doen vertegenwoordi gen door Haar Hofmaarschalk, jhr. mr. R. E. W. van Weede. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, vergezeld /an den Direc teur-Generaal van den Landbouw, de heer Van Hoek, heeft gisteren de herdenking van het 10-jarig bestaan van het Kaascon- tröle-station te Oudshoorn bijgewoond. Paarden en Rundvee. De mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft benoemd tot leden van de Rijkscom missie van Toezicht op de Paardenvereeni- ging, gevestigd te 's Gravenhage, de heeren: Mr. A. J. F. Fokker, lid van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal te Zierikzee; F. M. Knobel, lid van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal te 's Gravenhage; S. C. Goos- zen, luitenant-kolonel der artillerie, direc teur van het Reïpontewezen, voorzitter der algemeene keuringscommissie voor de paardenfokkerij te 's Gravenhage, en tot leden van de Rijkscommissie van Toezicht op de Rundveevereeniging te 's Graven hage, de heeren: jhr. mr. P. van Foreest, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene raal, te Heiloo; H. Spiekman, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Rot terdam, en T. J. Swierstra, veeteelt-consu lent te Arnhem. De KI. Te Den Haag is bericht ont vangen, dat de „Witte Zee" met de K. I. Za terdag jl. in den voormiddag te Colombo is aangekomen en dat gisteren van daar de reis naar Nederl.-Indië zou worden voort gezet. In het tijdvak van 1 tot 15 December 1916 zullen worden ingelijfd de dienstplich tigen der lichting 1916, toegewezen aan het regiment genietroepen met bestemming voor opleiding tot milicien-telegrafist of te lefonist en werkzaam bij den rijks post- en telegraafdienst, hetzij bij de spoorwegen. Alleen om zeer gewichtige redenen, waar onder ook in dit geval studiebelangen be grepen worden, kan aan de dienstplichtigen uitstel van eerste oefening worden verleend. Dienstplichtigen moeten er evenwel reke ning mee houden, dat zij ten allen tijde kun nen worden opgeroepen, zoodra de omstan digheden dit vorderen. Dr. Friedlënder, die gedurende een vijftal weken Prins Hendrik heeft be handeld, vertrekt Woensdag, 1 November, weder naar Duitschland. De professor is van zijn functiën aan het front ontheven en treedt op als hoofd van het ziekenhuis te Frankfort a. Main. (TeL) ledtrland de eoHoo» Onze kaashandel. Het Hbld. schrijft: De Kaasvereeniging heeft aan de expor teurs officieel bericht gezonden, dat van het exportgedeelte 50 pet. gereserveerd moet worden voor Engeland of Frankrijk. Van deze 50 pet. moet gedeelte worden verzonden op de tot dusver gebruikelijke wijze: d.w.z. in consignatie. Het andere der de gedeelte (dus 17 pet. van de totale ex port) zal voor uitvoer naar Engeland worden betaald met 65, waarbij de uitvoerkosten ten laste komen van den verkooper. De net to-opbrengst wordt dus ongeveer 62.25. Voor de resteerende 50 pet. van de voor uitvoer bestemde kaas zegt het bestuur der Kaasvereeniging is nog geen rege ling getroffen, maar deze zal waarschijnlijk tegen een vastgestelden prijs moeten wor den geleverd. Wanneer dit laatste inderdaad het geval is (practisch komt het waarschijnlijk hierop neer, dat met de Z.E.G. over een vasten prijs wordt onderhandeld) dan zal het voor- loopig met onzen kaashandel om zoo te zeg gen vrijwel gedaan zijn. De vrije handel be staat dan alleen nog voor de neutrale mark- ten en kan slechts loopen over de betrek kelijk geringe voorraden die op dit oogen- blik bij enkele handelaren verkrijgbaar zijn. Van de zijde van den handel deelt men ons mede, dat nu reeds op verscheidene overzeesche markten, zelfs in onze koloniën, het Hollandsche product door Canadeesche kaas is verdrongen. Algemeen bestaat de vrees dat dit proces zich verder zal ontwik kelen. Uitvoer van landbouwproducten. Naar wij vernemen bevinden de heeren Linthorst Homan, voorzitter van de commis sie voor de voeding van mensch en dier en van het Nederl. Landbouwcomité en Broe- kema, directeur van het Landbouw-Export- bureau, zich sedert eenigen tijd te Londen tot het voeren van besprekingen met verte genwoordigers der Engelsche regeering in zake de uitvoering der bekende met Enge land getroffen regeling betreffende den uit voer van landbouwproducten. Nader vernemen wij dat met de hee ren Linthorst Homan en Broekema een aantal vertegenwoordigers van landbouw- organsaties ongeveer een vijftiental de besprekingen te Londen over den uit voer van landbouwproducten hebben bijge woond. Drie dezer zijn reeds in ons land teruggekeerd, de overigen worden in den loop dezer week terug verwacht. Tegen het mijnengevaar. Men meldt uit T~""~ingen, dat het stoomschip Batavier IV Zaterdag, cr.danks de als geheel, mislukte proef toch nog een paar mijnen heeft geknipt. Een nieuw interneeringskamp. Naar het Hbld. verneemt zal te Gro ningen ook een kamp worden gebouwd voor Belgische geïnterneerden. Uit het interneeringskamp te Groningen. In het interneeringskamp te Gronin gen zijn in beslag genomen toestellen voor draadlooze telegrafie. De geïnterneerden hebben deze toestellen zelf samengesteld en gebruikten ze eerst alleen voor het op vangen van berichten. Toen dat goed ging j werden ze driester en seinden ook mede- deelingen weg. Dit leidde tot de ontdek king. De toestellen zijn in beslag genomen. (Hbld.) Spionnage. De Duitsche ingenieur F. W- H. M. is te Rotterdam aangehouden als verdacht van het verstrekken van inlichtingen, waardoor de neutraliteit van ons land in gevaar zou gebracht kunnen worden. Voor hem bezwa rende papieren zijn gevonden en in beslag genomen. Hij wordt ter beschikking der jus titie naar het huis van bewaring overge bracht. (N. R. Ct.) Naar aanleiding van een verzoek der organisaties van spoorwegpersoneel aan de Directie der N. C. S. orrj een onderhoud in zake I het uitstel der loonregeling voor den tijd van één jaar, heeft, naar wij vernemen, deze I Directie geantwoord, "dat gedurende het jaar 11917 gelijke voordeelen zullen worden toege kend als door de Maatschappij van S. S. reeds is besloten te geven. Vooraf is dus tegemoet gekomen aan het verzoek der Vcreenigiugen en zal dus ook aan het personeel der N. C .S. de toeslag over 1917 blijven toegekend, aan gevuld met een bedrag voor ieder van f 12.50 i neens, uit tc betalen vóór 1 Juli 1917. Diefstal uit een badkoetsje. De rechtbank te 's Gravenhage veroordeel de R. L. A. van L., zich noemende Jhr. R. L. A. van L., geboortig en wonende te Brussel, verblijf houdende te Scheveningen, wegens diefstal van een portefeuille met geld uit een badkoetsje te Scheveningen, tot 6 maanden gevangenisstraf. De eisch was 1 jaar. Inbraak in een goudsmid^ winkel. Te Amsterdam hebben in'bré- kers hun slag geslagen op het kantoor vanf den handelaar in gouden- en zilverenwer* ken en gros Henri L. van Em, Heereit^ gracht 144. Door de kelderdeur open te breken, kwamen de dieven in het kantooiV Hier werd de brandkast geforceerd. Volgens de opgaven van den handelatfK werden gouden en zilveren voorwerpen ge stolen, tot een waarde van ongeveef? 10.000. Roodvonk. Te Enkhuizen zijn in de laatste dagen geen nieuwe gevallen von roodvonk opgegeven. Toch heeft men voorzichtigheidshalve besloten, ook de Zojw dagscholen kinderkerken voorloopig sluiten. Noodlottige vol. De 71-jari- ge wed. S. te Neede had het ongeluk in den kelder te vallen. Kort daarop is zij aan de gevolgen overleden. Noodlottige klimpartij. Een li-jarige jongen te Kampen klom ovéa£ het hek der R.-K. school en had daarbij hei ongeluk dat een der ijzeren punten hem in den onderbuik drong. Hij is aan de gevoli gen in het ziekenhuis overleden. Doodgekneld. Nabij het station Buitenpost is gisteren een arbeider tusschen de spoorbrug en een trein beklemd geraakt en zoodanig verwond, dat hij kort daarna overleed. Verdronken. Zondag avond is te Gorinchem een militair uit Wageningen van een legger in de Merwede gevallen en verdronken. Reclames per anker f 34. per flesch - 0.85, pins f 1.50 per anher accijns. UirecMschestrsat 34. Telef. 145, Gemeenteraad van UtreeKf De beraadslagingen over de gemeentebe- grooting werd Zaterdagmiddag voortgezet. Met 29 tegen 5 stemmen werd aangeno men een voorstel Boomsma om het voor het presentiegeld voor raadsleden uitgetrokken bedrag van 4100 te verhoogcr. met 2460 ten einde het presentiegeld van 2.50 of 4 per zitting te brengen. Bij de behandeling van het hoofdstijl „Brandweer" gaf de Voorzitter uiting aan de ontroering die zich van de burgerij heeft meester gemaakt wegens het brand weerongeluk, waarbij een trouwe brand wacht het leven verloor. Onmiddellijk na de ramp is een onderzoek ingesteld naar de oorzaak, doch wat tot heden bekend werd geeft nog weinig licht. Het onderzoek wordt echter voortgezet, waarbij dan een beroep zal gedaan worden op inlichtingen van den commandeur Simonis, die meer dan een an der met de ladder vertrouwd was en ook nu met de bediening was belast. Spr. hoopte dat de heer Simonis spoedfg hersteld zal zijn en B. en W. dan bij hun verder onderzoek zal kunnen voorlichten. De resultaten van dit onderzoek zullen B. en W. aan den Raad voorleggen en dan te vens de waag laten bespreken en dienaan gaande oen voorstel doen wat er moet ge schieden om het lot van het achtergebleven gezin van den brandwacht Janssen mate* rieel zooveel mogelijk te verzachten. Bij het hoofdstuk „Politie" gaf de voorzit ter de verzekering, dat zoodra de nieuwe hoofdcommissaris zal zijn benoemd de reor ganisatie van den politiedienst onmiddel lijk zal worden ter hand genomen. In de vergadering van Zaterdagavond werd van verschillende zijden vernietigende crl- tiek geoefend op het laksohe beleid van Mf< De Wilde, den wethouder van onderwijs. De behandeling van de gemeentebegro ting werd gistermiddag voortgezet en tot een einde gebracht. Bij den memoriepostsubsidieering van het bijzonder bewaarschoolonderwijs, ver klaarde de heer Van Bolhuis te meenen, daf de Raad door dezen memoriepost te aan* vaarden, niet bepaald gebonden is aan een subsidieverleening. De voorzitter beaamde dit. Bij de verdere discussie adviseerde dé heer Van Leeuwen het koken voor de schoolvoeding in gemeentelijk beheer te nemen, daar hem was ter oore gekomen dat de particuliere spijskokerijen 20 procent winst maken. De wethouder antwoordde hierop, dat hij bezig was exploitatiecijfers te verzamelen van particuliere spijskokerijen. Van de daar bij opgedane bevindingen zal het afhangen of een voorstel te wachten is om de school voeding in eigen beheer te nemen. Inmiddels zal reeds het volgend jaar aan gevangen worden met het leveren der voe-( dingsmiddelen door de gemeente aan dé spijskokerijen. De wenschelijkheid zal onderzocht worden van het samenstellen eener commissie uit den Raad, om in zake de subsidieregeling van het Utr. Sted. Orkest den Raad van ad vies te dienen. Nadat wethouder Kettlitz op een deabe* treffende vraag had medegedeeld, dat B. en met het oog op eventueele groote wer keloosheid reeds overleg hebben geoieegd met de Regeering, werd-de begrooting voor 1917 goedgekeurd op een bedrag van 8,687,859,33 H aan ontvangsten en f 9,245,859,33.# aan uitgaven, met een post

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2