BINNENLAND. Na oen hevige beschieting Tan Set dorp Moieika, ten noordot van Postawy, door cessen bevattende granaten, hebben de Duitschers onze afdeelingen uit Set dorp (verdreven, maar ons vuur dwong hen tot don terugtocht, soodat het dorp weer door ons pezet werd. Bij Gorodlste, ten noorden van Postawy, hebben de Duitschers na eene hevige beschieting door loopgraafmortleren een gasaanval ondernomen. Ten wetten van het dorp Bubnovo en In 'de streek ven BrodyTizetZolochef deden lip e verkenners geslaagde tochten. In de jk treek van het Michlsjchef-boscb en het Jjorp Llpntca Dolna kis>m de gevechtsactie ,tot bedaren. In de Woud-Karpathen twee werst van den berg Kapoet, heeft ons geschutvuur een Vijandelijke batterij tot ontruiming van hare •telling gedwongen. Ten zuiden van Doma Watra hebben onze trcepen eenige vorderhvgen gemaakt en een aantal hoogten .tusschen den berg Lamoen- teloe, het dorp Esolo en ten zuidoosten van Poetna bezet Weenen, 5 Nov. (W. B.) Officieel be ticht van heden middag. Er is niets nieuws te berichten. B e r 1 ij n, 5 N o v. (W. B.) Bericht uit hel groote hocf wartier van heden voormiddag. Op het Macedonische front geene ge beurtenissen. Londen.4Nov. (R.). De Observez be richt uit Athene van den 3en Het Giiek- «che leger is buiten Ekaterini. Het gevecht met de Venizelisten is begonnem Athene, 3 Nov. (R.). De troepen (ter geallieerden bezetten Ekaterina, ten einde bloedvergieten tusschen de aanhangers van iVenizelos en de Grieksche regeeringstroe- pen te voorkomen. Petersburg, 4 Nov. (Tel.-agent- cchap). Communiqué van den grooten gene- relen staf. Aan het Kaukazische front ondernamen ten zuiden van Ognosra» Turken een offen sief over het front Sigi Koldar—Guldar— IMelikan; zij werden teruggeworpen en op 'de vlucht gedreven, na een bajonet-gevecht. Tegelijkertijd gingen kleine Turksche troepenafdeelingen, door artillerie gesteund, in dezelfde streek op de fronten Zozarshakh- Dermuk en Sharizand-Kandas tot den aan val over, die tot staan werd gebracht. tosden, 4 Nov. (R). Officieel bericht. !n de richting van Iringa en NgomlmJI, waar de door de Belgen uit Tabora verdre ven Duitschers trachtten door te breken om Wahenge te bereiken, l-ordt sedert 22 Octo ber tamelijk hevig gestreden. Een klein de tachement uit Rhodesia was In een hinder laag gelokt en leed tijdens operatiën op 'dlcht-heboscht terrein zware verliezen. Kolo nel Baxendale werd gewond en gevangen genomen. Den 23sten October leed een sterks Duit- sche troepenmacht even zware verliezen, 12 mijlen ten noorden van Iringa. De Dultsche commandant werd gewond en gevangen ge nomen. Aanvallen, door een numeriek sterkeren .vijand den 30sten October op een troepen- Bfdeeling van general Van Deventer bij Ne- virenga gedaan, werden onder zware verlie zen voor hem afgeslagen. Meer zuidwaarts etreed de colonne van generaal Northey met goed gevolg aan de Ruhudje, 55 mijl ten zuidwesten van Mahenge. W e e n e n4 N o v. (W.-B.). Officieel be richt ran heden middag. In den avond van 3 November wierp een eskader watervliegtuigen talrijke bommen op de militaire objecten van San Cnnziano en Monfalcone en die aan de Adriatische 'Zee. Berlijn, 4 Nov. (W.-B.). Officieel be licht van den chef en de admiraalstaf der yioot. Den 23. October heeft een onzer duikboo- len een kleinen Engelschen kruiser, van ver ouderd type met twee schoorsteenen, ten westen van Ierland vernietigd. Londen, 4 Nov. (R.). Bericht van Lloyds. Het Engelsche stoomschip Spero is In den grond eeboord; de bemanning is gered. De Noorweegsche stoomschepen Thor en Ivanhoe zijn tot zinken gebracht. Drontheim, 5 Nov. (W.-B.). De duik boot U 56 heeft heden morgen in Larwik, aan bet Tanafjord, 16 man aan wal gezet van het stoomschip Ivanhoe uit Drontheim, dat twee ïïagen geleden op 40 zeemijlen ten oosten van Vardö in den grond is geboord. Het zchip bevond zich met eene lading planken pp weg naar Engeland. Kopenhagen, 4 Nov. (W. B.) De Berlingske Tidende bericht uit Stockholm, Hat het stoomschip Runhild op een mijn ge- loopen en gezonken is. Londen, 4Nov. (R.). De Iersche mail- oor Connemara is in den afgeloopen nacht, ort nadat zij de haven van Gneemore had verlaten, in hotsing gekomen met het stoom- jechip Retriever. Beide schepen zijn geson- lcen. Er is slechts één overlevende van de belde schepen gered. Men vreest, dat 300 perso nen verdronken zijn. j Tweede telegram. Nader is geble- Icen, dat er 50 passagiers aan boord van de tonnemara waren en dat de bemanning 31 poppen telde. De kolenboot Retriever had (eene bemanning van 13 koppen. Voor zoo- 'yer tot nu bekend is, is er slechts één gered. Derde telegram. De lijken van 48 ppvarenden van de Connemara, waaronder bet lijk van den kapitein en de verminkte lij ken van drie wouwen en een klein kind, zijn 'pp het strand aangespoeld. Velen konden wosien geïdentificeerd juideren waren onherktabaar, rr~r Be r 1 ij nf 5 Nov. (W. B.) Generaal von Beseier, de gouverneur-generaal te War schau, vaardigde heden het volgende ma nifest uit: Aan de bewoners van het gene- raal-gouvernement Warschau! Zijne Majesteit de Dultsche keizer en Zijne Majesteit de keizer van Oostenrijk en koning van Hongarije, gedragen door het vaste vertrouwen op de eindoverwinning van hunne wapenen, en geleid door den wensch, om aan het Poolsche gebied, dat der Russische heerschappij door hunne don- pere legers ontrukt is ten koste van zware offers, een gelukkige toekomst te verzeke ren, zijn overeengeomen, uit dit gebied een zelfstandigen staat te vormen met een er- felijk-monarchalen en constihrtioneelen re- geeringsvorm. De nauwkeuriger bepaling van de grenzen van het koninkrijk Polen blijft nog voorbehouden. Het nieuwe koninkrijk zal In de aanslui ting aan de belde verbonden mogendheden de noodige waarborgen vinden, die het voor de vrije ontplooiing zijner krachten noodig heeft. In een eigen leger zullen de roemrijke overleveringen van het Poolsche leger uit vroegere tijden en de herinnering aan het dappere medestrijden der Polen in den hui- digen grooten oorlog voortleven. De samenstelling, opleiding en aanvoe ring van dit leger zal in gemeenschappelijk overleg geregeld worden. De verbonden monarchen koesteren de gegronde hoop, dat de wensch naar de po litieke en nationale ontwikkeling van het koninkrijk Polen met inachtneming van de algemeene politieke verhoudingen van Europa en de welvaart en veiligheid van hunne eigen landen en volken thans ver- yuld zal worden. De groote westelijke nabuurstaten van het koninkrijk Polen zullen aan hun Oostgrens een vrijen, gelukkigen staat, die zich ver heugt In zijn nationaal leven, met vreugde weer zien opstaan en tot bloei komen. Op allerhoogst bevel van Zijne Majesteit den Duitschen keizer. De gouverneur-generaal. Een proclamatie van gelijken inhoud werd door den keizerlijken en koninklijken gou verneur-generaal „Feldzeugmeister" (gene raal der artillerie) Kulc, in Lublin uitgevaar digd. De Nordd. Allg. Zeitung schrijft: Duitsch- land en Oostenrijk-Hongnrije hebben eene historische beslissing genomen. Zij hebben besloten tot de wederoprichting van Polen. Honderd jafen zijn voorbijgegaan sedert de Europeesche mogendheden in het congres te Weenen het hoofdlichaam van Polen uit den kring van de westelijke kuituur geno men en aan Rusland's handen toevertrouwd hebben. De westersche mogendheden heb ben aan Polen vele malen platonische sym pathie betuigd; dikwijls klonk een tot geen daad verbindend Vive la Pologne! uit het westen. Telkens wanneer de Polen, ver trouwende op de hulp uit Londen en Pa rijs, zich in den strijd voor hunne onafhan kelijkheid begaven, bleek, dat zij op ijdele woorden hadden vertrouwd. Van deze zijde kon voor hen de vrijheid niet komen. De bevrijding van Polen is met de over- winning van Duitschland en zijne bondge- nooten verbonden. Slechts z«i, niet Rusland en niet de westersche mogendheden heh- ben bij het bestaan van een vrij Polen een eigen levensbelang. Het besef van dit be lang bij de ontwikkeling van Europa in de 20e eeuw is nog niet overal in Duitschland doorgedrongen. Vele ervaringen met de nu en in de toekomst onverbrekelijk tot den Pruisischen staat behoorende Poolsche gewesten schijnen voor den grooten worp, dien wij doen, niet gunstig te zijn. Boven al het voor en tegen echter staat beheerschend de stelling, dat wij ter wille van onze eigen toekomst Polen niet tot Rusland mogen laten terugkeeren. Duitschland's veiligheid eischt voor alle toe komende tijden, dat niet uit een als mili taire uitvalspoort ingericht Polen Russi sche legers, Silezië van Oost- en West- Pruisen scheidende, in het rijk kunnen dringen. Niet altijd zal een goedgunstig noodlot een Hindenburg tot onze beschikking stel len om, ondanks zulke grenzen, den Russi- schen vloed te stuiten. Met drie millioen groeit leder jaar de bevolking van het reu- zenrijk in het oosten. Krachtig beschermde grenzen zullen het stevigste fondement voor eene kalme verhouding tot onzen Russi- schen buurman zijn. Wij zullen het als eene groote aanwist hebben te beschouwen, wan neer wij bij de vraagstukken en de ontwik kelingen van de komende vredesjaren de Polen aan onze zijde hebben, die naar kui tuur, godsdienst en geschiedenis in het ver leden tot het westen behoorden en ook voor de toekomst daartoe moeten behooren. Aan de van de Russische heerschappij bevrijde Polen bieden wij de mogelijkheid zich in een eigen staat bij de centrale mo gendheden aan te sluiten en ln een vast verband met hen een politiek, economisch en cultureel leven vrij te voeren. Daarbij zullen zij vooral voor den eersten tijd eene sterke aanspraak maken op onze hulp. De Russische heerschappij heeft een Poolschen ambtenaarsstand en onderwijzersstand en eene Poolsche weerkracht niet laten opko men. Zij heeft het vooruitstrevende land weten klein te houden, te scheiden en te verwarren De aanleg van spoorwegen en waterwegen is verwaarloosd. Overal zijn de grondslagen van het staatsbestuur nog te leggen. Veel is tijdens de bezetting met de toewijdende medewerking van de Polen reeds verricht. Ook militaire krachten zijn door de Polen voor hunne bevrijding van het Russische juk ingezet; de Poolsche le gioenen hebben reeds in menigen slag aan de zijde van de centrale mogendheden roemvol gestreden tegen Rusland. De op richting van eene Poolsche weermacht is dus op zich zelf niets nieuws. Door de Polen geleidelijk tot de op richting en voltooiing van een eigen weer macht in staat te stellen, vervullen de cen trale mogendheden voor hen een vurigen wensch, die bij deze militair zoo begaafde natie bijzonder begrijpelijk i9. Stap voor stap zal het opbouwen van het Poolsche staatswezen verder gebracht worden. Er zal een harde, moeitevolle arbeid zijn te ver richten. Over alle moeielijkheden heen zal de oude statenvormende kracht van ons volk het groote doel bereiken en helpen berei ken. Zoo zullen wij mettertijd in den nieu wen Poolschen staat een Hinken, bevrien- den buurman krijgen en voor Duitschland naar het oosten een betrouwbaren en voor de toekomst van Europa waardevollen mak ker winnen. Warschau, 5 Nov. (W. B.) Prachtig weder begunstigde den dag, die voor Polen eene zoo groote historische beteekenls heeft. Eene groote menigte was op straat. Om 12 uur 's middags las de gouverneur- generaal Von Beseier in de groote zaal van het slot te Warschau de proclamatie van Po- len's herstel voor. Daarop volgde de voor lezing van eene Poolsche vertaling door graaf Hutten-Czapski. De gouverneur-gene raal hield hierop de volgende rede: „Te midden van het woeden van den wereldoorlog brengt het besluit der verbon den monarchen den lang gekoesterden wensch naar een zelfstandigen Poolschen staat in vervulling. De droeve vraag: wat zal er van ons worden? is uit de Poolsche har ten gebannen. Er is nu een nieuw doel: het goed opbou wen van den toekomstigen staat. Nog bloedt het land uit duizend wonden, nog worden dagelijks nieuwe offers ge vergd in den strijd tegen den vroegeren verdrukker. Maar overal spruit nieuw leven op, overal wordt het streven merkbaar naar een krachtig deelnemen aan den bevrij dingsoorlog en een medewerken om de c slagen wonden te heelen. Zoo treedt gij dan vol vertrouwen aan onze zijde, gelijk wij u ons vertrouwen schenken om den strijd tot een gelukkig einde te brengen en in gemeenschappelij- ken arbeid den vosten grond te leggen voor een Poolsch koninkrijk. Wij staan heden in zijn geboorteuur. Mo ge het zich als een krachtig lid voegen in de rij dier staten van Europa, die door ge lijke, intellectueels politiek en economische belangen met elkaar verbonden, op elkaar aangewezen zijn. Het woord der doorluch tige verbonden monarchen waarborgt uwe toekomst. De staat Polen is herrezen en weldra zal een Poolsch leger zoo hopen wij 'dat zich uit vrije verkiezing om zijne vanen schaart tot zijne bescherming gereed staan als symbool van zijn politieke zelfstandig heid. Ik wensch een gelukkige toekomst voor het koninkrijk Polen." De rector van de universiteit te Warschau Brudzlnski, betuigde dank voor het zoo even verkondigde besluit; het slot zijner rede werd overstemd door het Nisj Zji- geroep en een onbedaarlijk aoplaus. Vele Polen waren tot tranen geroerd. De betoogingen werden op straat voort gezet. De omtrek van het verblijf van von Beseier, het slot Belvedère, was het middel punt van vreedzame betoogingen, die het laat in den avond duurden. Duizenden zon gen met ontbloot hoofd en waskaarsen in de hand het volkslied. Warschau, 5 Nov. (W. B.) Tot den laten avond hielden de blijde betoogingen aan op den geheelen weg van het ko ninklijke slot dóór de Krakausche voorstad naar de woning van gouverneur-generaal Von Beseier in het slot Belvedère. Voor het raadhuis zongen duizenden blootshoofds het volkslied, een oud kerkelijk lied. het geen op de toehoorders een diepen in Iruk maakte. Overal verzamelden zich mens Sen- groepen, die zich de proclamatie uit de dag bladen lieten voorlezen. Lublin, 5 N o v. (Corr.-bureau). Heden middag om half twaalf heeft in de feestmaal van het militaire generaal-gouvemement de plechtige uitroeping plaats gehad van de op richting van het koninkrijk Polen. Lemberg,5Nov. (W. B.) In de avond uren had hier, naar aanleiding van de uit roeping van het koninkrijk Polen, eene in drukwekkende betooging plaats. Voorafge gaan door een muziekkapel, die de volkslie deren speelde, trok eene menschenmenigfe, die haar aantal bij duizenden telde, door de straten van de stad onder geestdriftige juichkreten op het zegevierende leger. Aan het gedenkteeken van Mickiewicz werden vurige toespraken gehouden. Lemberg en Krakau prijken in riike vlaggentooi. Weenen, 5 Nov. (W. B.) De Politische Korrespondenz bericht: Den 30en October ontving de minister van Buitenlandsche Za ken, baron Burian, een uit Warschau over Berlijn aangekomen deputatie van Poolsche notabelen, bestaande uit den rector van de universiteit te Warschau, den voorzitter van den gemeenteraad en den burgemeester van Warschau, een vertegenwoordiger van de Joodsche gemeenten, een vertegenwoordi ger van het steuncomité, een vroegeren Doema-afgevaardigde, den commandant van de militie te Warschau en anderen. Namens de deputatie hield rector Brud- zinski een rede, waarin hij een reeks wen- schen van de Poolsche natie uiteenzette, die culmineerden in de vestiging van eene Poolsche natie. Op deze rede antwoordde baron Burian het volgende: Het is mij een zeer groote voldoening u hier te ontvangen en u te kunnen mede- deelen, dat Z. M. mijn allergenadigste heer en hoogstdeszeiis bondgenoot, de Duitsche keizer besloten hebben den Poolschen staat te doen herleven. Het toekomstige koninkrijk Polen zal na tuurlijk eerst na het sluiten van den vrede zijn volkomen bestaan als staat kunnen be ginnen, in nauwe aansluiting met de beide centrale mogendheden en zoowel in politiek als militair opzicht waarborgen voor zijn be slaan vinden. Gij hebt ln uw memorandum een reeks wenschen opgesomd, waarop thans nog niet kan worden ingegaan. Gij kunt er echter van verzekerd zijn dat ik, ln overeen stemming mei den Duitschen bondgenoot, mijn best zal doen op het geschikte oogen- blik aan uwe wenschen zooveel mogelijk te gemoet te komen. Tot dusver hebben wij reeds dikwijls het bewijs van onze levendige belangstelling voor Polen en hebben wij de instelling ven een Poolschen staat voor bereid. Wij mogen echter niet verlammen ln strijd en arbeid, zoodat, wanneer de vrede komt, wij met genistheid uw vrijgeworden land onder de gunstigste auspiciën aan u kunnen overlaten. Wij willen Polen voor goed van het Russische juk bevrijden, maar rekenen daarbij ook op uwe krachtige hulp. Hebt volkomen vertrouwen in ons, legt uw lot vol vertrouwen In handen der verbonden mogendheden, werkt met al uw geestelijke en stoffelijke kracht mede aan de verwe zenlijking van de door Oostenrijk-Hongarlje en Duitschland besloten historische daad der wederoprichting van een vrij, zelfstandig koninkrijk Polen. De Poolsche heeren vertoefden na de offi- cieele begroeting nog langen tijd in druk gesprek met minister Burian en andere hee ren van het departement van Buitenlandsche Zaken. Weenen, 5 Nov. (W. B.) De Wiener Zeitung bevat het volgende schrijven van keizer Frans Jozef: Waarde dr. von Körber. Overeenkomstig het door mij met Zijne Majesteit den Duitschen keizer gesloten ver drag zal uit de door onze dappere legers aan Russische heerschappij ontrukte gebieden een zelfstandige staat met erfelijk-monarcha- len er constitutioneelen regeeringvorm ge vormd worden. Bij deze gelegenheid gedenk ik met bewogen gemoed de vele bewijzen van toewijding en trouw, die ik in den loop mijner regeering van de zijde van Galicië ondervonden heb; eveneens gedenk ik de groote en zware offers, die dit land in den tegenwoordigen oorlog, waarin bet aan 'svijands verwoeden aanval bloot stond, voor de verdediging van de Oostelijke gren zen van het rijk te brengen had en die het blijvend aanspraak op mijn vaderlijken voor zorg geven. Het Is daarom mijn wil op het oogenblik, waarop de nieuwe staat ontstaan zal, ook Galicië het recht te verleenen, om zijne eigen aangelegenheden, voor zoover zulks in overeenstemming is met zijn toebehooren tot het staatsgeheel, volkomen zelfstandig te regelen en daardoor aan de bevolking van Galicië hare nationale en economische ont wikkeling te waarborgen. Terwijl ik u dit, mijn voornemen, mee deel, geef ik u de opdracht, de voor de uit voering dezer plannen noodige voorstellen uit te werken en mij voor te leggen. Weenen, 4 Nov. (W. B.) De Wiener Zeitung bericht, dat het verzoek om ontslag van den buitengewonen gezant en gevol machtigden minister dr. Konstantin Theo- dor Dumba door den keizer ingewilligd is. Onc'er dankbetuiging voor de voortreffelij ke diensten aan het land gedurende vele ja ren bewezen. (Dr. Dumba is de gezant te Washington, die op verlangen van de Amerikaansche re geering moest worden teruggeroepen). Weenen, 5 Nov. (W.-B.). Het rrem- denblatt bericht, dat gisteren onder voorzit terschap van den gouverneur van het post spaarbankwezen baron Schuster eene alge meene vergadering heeft plaats gehad van het Consortium van de staats-financieele transactiën in Oostenrijk, waarin werd be raadslaagd over de uitgifte van eene vijfde Oostenrijksche oorlogsleening. 7er?preitfe Perlchtsii Gent, 5 Nov. (W. B.) Bisschop Anton Stillemans is gestorven, 84 jaren oud. Londen, 4 Nov. (R.). Heden morgen zijn bij eene ontploffing ln een m mitiefa- briek één persoon gedood en vier gewond. KOLONIÊN. Oost-indl? Qc onlusten in Pjambl. (Officieel). Bij het Departement van Ko loniën is van den vice-president van den Raad van Indië, bij afwezen van den Gou verneur-generaal, belast met het dagalijvj'b beleid van zaken, het volgende bericht ont vangen: De resident van Paiembang seint, dat twee verzetsleiders uit de afdeeling Rawas zijn gevangen genomen. De resident van Djambi telegrafeert dat in Bangko alles rustig was; de bevolking keerde in bare dorpen terug en verrichtte heerendiensten. Rio Depati meldde zich bij den contro leur; een der moordenaars van den con troleur Waiter meldde zich te Sarolangoen (Djambi). (Officieel). De vice-president van den Raad van Nederlandsch-Indië, bij afwezig heid van den gouverneur-generaal belast met het dagelijksch beleid van zaken, tele grafeert dat ln de AJar-Hitam-streek maré chaussees Raden Boeroeg met 13 volgelin gen gevangen hebben genomen en daarbij 5 Beaumoot-karabijnen in bejilag namen. Da Amarikaansche vliegtuigen in l/idiS. Uit Weltevreden wordt aan de Tel. ge- seind: Het departement van Oorlog heeft «art het Nederlandsch comité te San Francis ca een telegram gezonden, waarin het ztirf groote ontevredenheid uitspreek» over hoé feit, dat de gegeven orders niet sijn opge volgd. De onderdeelen zijn niet voldocude als goedgekeurd gewaarmerkt en zoo is he* mogelijk geworden, dat de fabriek vóór de verzending gekeurde motoren verwisselde met ongekeurde. Het groote aantal machi nes en onderdeelen heeft de commissie blijkbaar in de war gebracht. De Staatscourant van 4 November, bevat o.a. de volgende Kon. besluiten benoemd tot officier van gezondheid 2e klasse de student in de geneeskunde (arts) J. J. Preuninger; tot reserve-militair-apotheker 2e klasse de 'landweerplichtige le luitenant H. H. van der Zoo de Jong, van het 19e bataillon land* weer-infanlerie. De Koningi n-M oeder aan een groot gevaar ontsnapt. Door den sterken wind knakte gistermiddag orrw streeks halfeen in het Haagsche Bosch, op een gedeelte gelegen in het verlengde van de Laan van Nieuw-Oost-Indië, een zware boom af. Het vallende deel kwam met don derend geweld op den grond neer; een on deelbaar oogenblik te voren was bet rijtuig waarin de Koningin-Moeder gezeten was, de plaats van het gebeurde gepasseerd, zoo dat Hare Majesteit op gelukkige wijze aan een zeer dreigend gevaar is ontsnapt. Het gebeurde veroorzaakte ook overigen» geen persoonlijke ongelukken. Prins Hendrik te Amster dam. Zaterdagochtend omstreeks half elf kwam Z K H. Prins Hendrik te Amsterdam, teneinde in het Padvindershuis aan de Constantijn Huygensstraat een vergadering van het hoofdbestuur van de Nederlandsche Padvindersvereeniging te leiden. Een nieuw Oranjeboe k. In den loop dezer maand is weder de ver schijning van een Cranjeboek te verwach ten. Kamerleden in Distributie- commlsslën e.d. De Telegraaf deelt mede, dat nog zitting hebben in de com missies: uit de Tweede Kamer 7 liberalen, 6 socialisten, 4 anti-revolutionnairen en 3 christelijk-historischen, en uit de Eerste Kamer 7 liberalen, 3 Katholieken, 1 anti- rev. en 1 christ.-hist. Er zijn 5 vacatures. Het blad vermeldt de namen van hen, die doen In de boter: De Boer, Sannes, Tydeman, In de kaas: De Cgselaar, Albarda, Van deT Velde, in de aardappelen: Van den Berg, De Vis ser (één vacature), in de peulvruchten: Bergsma (één vaca ture), in de groenten: De Boer, Rutgers, Scha per, ln het varkensvleesch: Smeenge, Van Wichen, (één vacature), in het aardappelmeel: Dojes, (2 vacatu res), in de melkproducten: Staal, Gerretson, Gerhard, in de eieren: Patijn, Schimmelpennlnck, in de visch: Reekers, Duymaer van Twist. Ter Spill, in het zaad: Gilissen, Eerdmans, in het fruit: De Boer, Rutgers, Schaper, in de paarden: Fokker, Knobel, in het rundvee: Van Foreest, Spiekman. Nader verneemt het blad dat ook de Ka tholieke fractie in de Tweede Kamer be sloten moet hebben, dat geen enkel Katho liek lid meer zitting zal nemen ln een' Rijkscommissie van toezicht. In de afgeloo pen week hebben dan ook enkele leden voo^ een desbetreffende uitnoodiging bedankt. Kamerverkiezing Haarlem mermeer. Dat de verkiezing van een can- didaat, ter 'voorziening in de vacature-van Wichen, zonder strijd af zal loopen in Haar lemmermeer, zooals eerst wel werd gedacht, is thans lang niet zoo zeker meer zegt het N. v. d. D. daar de volgende week de Centr. Liberale Kiesvereeniging zal verga deren, met het doel, het stellen van een can* didaat in genoemde vacature. Ook door af- deelingen in het district worden vergaderin gen voor dat doel belegd, n.l. het bespreken van eventueele candidaten. Van democratische ziide wordt geen can- didaat verwacht. Het Hbld. meldt: Werd de heer A. B. Mi- chielsen, burgemeester van Haarlemmerlie- 'd: en Spearnwoude, reeds genoemd als can- didaat voor het district Beverwijk bij de ver kiezingen in 1917, thans treedt hij ook raar voren voor het district Haarlemmermeer; in enkele plaatsen van het district zal hij voor de R.-K. Kiesvereenigingen optreden. Tweede Kamerverkiezing gen. Door de districtfederatie van de Sv D. A. P. in het district Emmen is voor d$, Kamerverkiezing in 1917 candidaat gesteld de heer Bergmeyer te Dordrecht. Inlijving milltrcllchtitt- 1917. In het tijdvak van 1620 December 1916, zullen van de mllltielichting 19l7j worden ingelijfd: 1. de dienstplichtigen, toegewezen aan het eerste bataljon van een der regi menten grenadiers en jagers of aan een der overige regimenten infanterie; 2. de dienstplichtigen, toegewezen aan de compagnieën wielrijders. In deze inlijving >ullen niet worden bo»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2