BINNENLAND. I, irum en onzen rechtervleugel. De strijd Buurt voort. In de streek van Dragoslsve'e heeft een artillerie-bombardement plaats. Op den lin keroever van de Alt wordt de strijd hevig ^voortgezet tn de streek van Racovitza en Ti- testi. In het Jlul-dal hebben wij de vervolging festaakt, omdat de vijand versterkingen eeft ontvangen. Bij Orsova is de toestand niet gewijzigd. Langs den geheelen Donau artillerie-vuur. In de Dobroedsja hebben onze voorste Bfdeelingen den vijand genoozaakt terug te gaan. Op rijn terugtocht stak hij den brand In de dorpen Ldaeno, Licigar, Urosman en Harhaicar. Peteraburg, 6 Nov. (Tel.-agent- ichap). Communiqué van den grooten gene ra! en staf. In Transylvanie waren de Rumenlërs in de richting van Predeal na een hardnekkigen Btrijd genoodzaakt een weinig terug te gaan Jraar het zuiden. In de streek van Lizechti en het Tirgulonl- Bel werden alle aanvalspogingen van den vijand teruggeslagen. In het Jlu-dal gingen de Rumenlërs voort «den vijand naar het noorden terug te drin gen. Aan het Donau-front schermutselingen sran onze cavallerie met vooruitgeschoven Infanterie-elementen. Sofia, 6 Nov. (Buig. Ag.). Bericht van het hoofdkwartier. Ten zuiden van het Malik-meer (ten oos ten van het Presba-meer) hebben onze troe pen vijandelijke ruiterij verjaagd. Overigens hier en daar gevechten tusschen verkenners. Parijs, 6 Nov. (R.) Generaal Roques is in Saloniki aangekomen. Berlijn, 6 Nov. (K. N.) De Lokal An- ïeiger ontleent aan den Secoio het bericht uit Athene, dat de gezanten van de Entente den eisch ingewilligd hebben, dat de revolu tionairen Katerini moeten ontruimen. Gene raal Sarrail zal een beslissing in dien zin ne men. De koninklijke regeering heeft beslo ten Katerini onder alle omstandigheden we der te bezetten. Volgens een bericht aan de Corrlere Is de Koning ten hoogste verrast en verontwaar digd over de feiten, die hebben plaats gehad, en heeft hij tegenover de gezanten verklaard, (dat hij zich van de aangegane verbintenissen els ontslagen beschouwt en de stad Katerini met geweld weder in bezit zal nemen. De koninklijke Grieksche troepen zijn te voet, te paard en in automobielen naar Lerissa op gerukt. De voorste troepen staan reeds bij Litochori, 12 Kilometer van Katerini, tegen over de revolutionairen en wachten op na dere bevelen. Allen zijn er zich van bewust, dat de tegenwoordige crisis een van de ergsten is, die in Athene zijn voorgekomen. Londen, 6 Nov. (R.) Er wordt be richt, dat de FranvcKe vlag gisteravond ie gehesohen op eene Grieksche lichte flot- tiile te Keratsini. Londen, 5 Nov. (R.). Bericht van Lloyds. De Engelsche stoomschepen Olan, Les lie en Statesman zijn in den grond geboord. Chistianla, 5 Nov. (Noorweegsch telegraafbureau). Naar verluidt, is de Noor- «reegsche antwoordnota heden avond ove- handigd aan den hier gevestigden Duitschen gezant. Londen, <5 Nov. (R-). Bericht van Lloyds. Het Amerikaansche stoomschip Lanas is den 28en October tot zinken gebracht 30 man zijn te Barfy aan land gezet door het Noorweegsche stoomschip Tromp. Londen, 7 Nov. (R.) De Daily Mali bericht uit New-York: Het stoomschip La- nac, dat door een duikboot in den grond is geboord, was geen Amerikaansch schip, want het was den 24en Juli aan een Noot* Weegschen reeder verkocht. B e r 1 ij n, 5 N o v. (W. B.) Bericht van den Chef van den admiraalstaf. In den avond van den 4en is de duikboot U 20 in den mist ten noorden van Bovtjerg, Ban de kust van West-Jutland, vastgeraakt. Mie pogingen van de terstond te hulp ge roepen torpedobooten bleven zonder succes. De U 20 werd daarom heden middag opge blazen, nadat de bemanning door onze tor pedobooten was overgenomen. Bridgeport (Connecticut), 6 Nov. j(R.) De ontvanger van de in- en uitvoer rechten In Connectiecut bericht, dat de la- Hing van de Deutschland eene waarde heeft van nagenoeg tien millioen dollars. Negen millioen bestaan uit aandeelen, obligatiën fcn andere geldswaardige papleren met het Hoel Duitschlands crediet te versterken. De West bestaat uit verfstoffen, chemicaliën en een kleine hoeveelheid 1-istbare steenen, RumeniS. Bukarest, Nov. (Rumeensch agent schap). De L.jtenis van prins Mircea heeft gistermiddag plaats gehad in het pa leis te Cetroceni met het voorgeschreven .ceremonieel. De metropolitaan-primaat, om ringd door de hooge geestelijkheid, ver richtte den lijkdienst Het lijk is bijgezet in Hen grafkelder van de kerk te Cetroceni. KOLONIËN, Oost-IndK. Be samenzwering te Buitenzorg. (Officieel). Blijkens een uit Indlë ont vangen telegram heeft het hooggerechtshof van Ned.-ïndië in overeenstemming met bet requisitoir van den procureur-generaal He uitspraak van den Raad van Justitie te Batavia bevestigd, waarbij geen termen aan- vezig geacht werden tot verwijzing naar de terechtzitting: yen de zaak jan den verdach ten Keil, den hoofdpersoon in de beweerde samenzwering te Buitenzorg. De onlusten in Djambl en Palembang. (Officieel). Bij het Departement van Ko loniën is het volgende bericht uit Indlë ontvangen. D j a m b L Uit Sarolangoen wordt ge meld, dat in de Batangasarstreek de dorpen Loeboekresan en Sebakoel gedeeltelijk, Prembil Peloengo en Berau geheel verlaten zijn. Nabij Berau werden twee opstandelin gen gedood. In de Limoenstreek is het rus tig: de dorpen zijn alle weder bewoond. Konfp, de leider van de Sarekat Abang, meldde zich aan, evenzoo Wanap, de vroe gere voorzitter van de Sarekat Islam en La- him, de leider van den overval van Saro langoen. Een karabijn werd ingeleverd. Twee moordenaars van den lnlandschen klerk Haroen werden gevangen genomen. Uit Moeara Tembesi wordt bericht, dat de bevolking van de Ajerhitamstreek in de dorpen is teruggekeerd en dat de telefoni sche gemeenschap met Sarolangoen is her steld. Palembang. Een patrouille van Mar» tapoera nam nabij Waygiham Goeroe Alim, een propagandist van de Sarakat Abang, met acht volgelingen gevangen en kwam daarbij in het bezit van belangrijke bewijs stukken. De Staatscourant van 6 Nov. bevat o.a. het volgende Kon. besluit benoemd tot controleur van den havenar beid J. Luldens, te Amsterdam. Het hoofdcomité voor de stichting van een verblijf voor den oud-Indischen militair, voorzitter de oud-resident F. Fokkens, mocht vanwege Hare Majesteit de Koningin een bijdrage van 100 voor die stichting ont vangen. Audiënties. De minister van landbouw zal Woensdag en die van oorlog Donderdag geen audiëntie houden. De gewone audiëntie van den Minis ter van Marine zal op Vrijdag 10 November a.s. niet plaats hebben. Kamerverkiezingen 1017. De Centrale Anti-revolutionaire Kiesver- eenigingen te Zaandam heeft den heer D. L. Harms (A.-R.) te Zaandam, tot voorloopig candidaat voor de Tweede Kamer gesteld. De afdeeling Alkmaar van de S. D. A. P. heeft, naar Het Volk meldt, den heer Westerhof candidaat gesteld voor de Twee de Kamer. Opkomst landstorm. (Officieel). Zooals reeds is bekend gemaakt, zullen in het tijdvak van 16 tot 20 December a. s. worden ingelijfd de dienst plichtigen der militielichting 1917, bestemd -voor het le bataljon van elk Her regimenten infanterie. Tegelijk met deze ploeg zal ook een groep landstormplichtigen van de jaar- klasse 1909 in dienst worden gesteld. Tot deze groep zullen behooren de voor de in fanterie bestemde landstormplichtigen, wier geslachtsnaam begint met een der eerste letters van het alphabet. Waarschijnlijk zul len het de letters A—G zijn die voor op komst tn December in aanmerking komen. De rest van de jaarklasse 1909 zal voor het grootste deel in de eerste dagen van Febru ari 1917 moeten opkomen. Typhusgevallen in hef le ger. Hoewel reeds door verschillende autoriteiten de aandacht gevestigd Is op de wenschelijkheid geen rauwe melk aan den troep te verstrekken, heeft de opperbevel hebber van land- en zeemacht tn het feit, dat zich thans bij een der onderdeelen meerdere typhus-gevallen voordoen tenge volge van het gebruik van ongekookte melk, aanleiding gevonden den autoriteiten der landmacht te verzoeken de noodige maat regelen te doen nemen, ten einde.het ge bruik van rauwe melk tegen te gaan. Injiet bijzonder zal moeten worden zorg gedra gen, dat de melk in de militaire keukens, cantlnes en tehuizen niet anders dan ge kookt of gepasteuriseerd ln consumptie komt. Wordt gepasteuriseerde fabrieksmelk ver strekt, dan zullen de officieren van gezond heid geregeld in de fabriek moeten con troleeren, of de pasteurisatle op de Juiste wijze geschiedt Beschikken de cantines niet over mate rieel om de melk te koken, dan zal dit, zoo noodlg, uit het Cantinefonds aangeschaft moeten worden. Hulde m r. J. N. v a n Hall. Bij het aftreden van mr. J. N. van Hall als redac teur-secretaris van „De Gids" vereenigden zich een aantal zijner vrienden tot het ver zoek, hem zijn portret, geschilderd door dr. Jan Veth, te mogen aanbieden. De beer Van Hall stond dit verzoek toe. Het voltooide portTet Is thans, volgens den uitdrukkelijken wensch van den heer Van Hal! zonder eenige publieke ceremonie, in de onder De Bilt gelegen buitenwoning, die hij onlangs betrokken heeft, geplaatst. Mr. M. Tydeman Jr. Bij den aanvang van de godsdienstoefening in de Ned. Herv. Kerk te Tiel deelde de predi kant, ds. W. A. van der Scheer ran de van hun zitplaatsen opgerezen toehoorders het plotseling overlijden mede van mr. Tyde man, in wien ons land een eerlijk en kundig staatsman en de kerkelijke gemeente, al woonde de heer Tydeman niet meer te Tiel, iemand verloor, die de kerk en de diaconie steeds krachtig steunde. Daar voor gevoelde ds. Van der Scheer zich ge drongen tot een woord van dankbare er kentelijkheid. - i De heer Tydeman bracht elk jaar gere geld eenigen tijd door in zijn geboortehuis, het Ambtmanshuis te Tiel, dat hem toebe hoorde. En zelden werd daar voor een goed of schoon doel vergeefs aangeklopt. Aan de Nieuwe Ct. wordt uit Breda ge schreven: De dood van mr. M. Tydeman Jr. Is wel onverwacht en plotseling gekomen. Vrijdagavond alhier uit Den Haag terug gekeerd na de zitting van de Tweede Ka mer, ging hij den volgenden morgen naar zijn jachtveld onder de gemeente Hilvaren- beek. Op een gegeven oogenblik maakte de jachtopziener, die hem vergezelde, den heer Tydeman opmerkzaam op een haas in zijn onmiddellijke nabijheid, waarop het ge weer werd aangelegd om het wild te treffen, doch de heer Tydeman zakte nog vóór het geweer werd overgehaald ln elkaar en de jachtopziener zag hem roerloos blijven lig gen. De dood was oogenblikkelijk ingetre den, tengevolge van een hartverlamming. Zaterdagnacht is het lijk naar de woning alhier overgebracht. Sedert ongeveer 35 jaar woonde de heer Tydeman te Breda, waar hij ook aan de be langen van de gemeente en gemeentenaren ln de eerste jaren van zijn verblijf een werkzaam aandeel nam; later werden zijn tijd en werkkracht meer in beslag genomen door zijn veelomvattenden parlementairen arbeid. Toch bekleedde hij In Breda nog vele openbare functiën; o.m. was hij voorzitter van den Raad van beroep der dir. belastin gen; rechter-plaatsvervanger in de arr.- rechtbank; voorzitter van het departement Breda der Ver. van Nijverheid, enz. Zijn weldadigheidszin en hulpvaardigheid kwamen menigeen ten goede; verscheidene jongelieden werden door hem in staat ge steld een academische of andere opleiding te genieten, waardoor zij een positie In de maatschappij hebben kunnen verwerven, overeenkomstig hun aanleg en talenten. Naar het V a d. verneemt liet de gezond heidstoestand van mr. Tydeman reeds van 1913 af te wenschen over. Pogingen, toen door zijn familie aangewend om hem te be wegen de politiek vaarwel te zeggen, zijn toen afgestuit op zijn overtuiging, dat hij zich niet aan zijn werkkring onttrekken mocht. W. Geerling. f Het Volk meldt het overlijden op 47-jarigen leeftijd van den heer Geerling, directeur der Oostergasfa briek te Amsterdam. ■ederland en ds sorloo» Het schieten ep de onderzeeboot KI. (Officieel). Hr. Ms. onderzeeboot K. L, gesleept door de Witte Zee, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse jhr. Schorer, is op de reis naar Indië, in de na bijheid van het eiland Ouessant beschoten door een Fransch patrouillevaartuig, ondanks de gevoerde vlaggen en oorlogswimpel. Een zelfde incident deed zich voor in de Middel- landsche Zee, waar de Engelsche hulpkrui ser Mongolia, volgens Ingekomen rapport, eenige schoten op de gesleepte onderzee boot K. I. loste. Door een ter plaatse aan wezig Fransch patrouillevaartuig gewaar schuwd, heeft de Britsche hulpkruiser de beschieting gestaakt. In geen der beide ge vallen zijn de Nederlandsche schepen ge troffen. De Regeering, die tijdig aan de oorlogvoe rende regeeringen kennis had gegeven van den tocht van de Witte Zee, met de K. I. op sleeptouw, heeft van de voormelde rappor ten mededeeling gedaan aan de Fransche en de„ Britsche regeering en daaromtrent op heldering gevraagd. Een Duitsch stoomschip uit Antwerpen. Te Vlissingen is gistermiddag van Ant werpen aangekomen de Duitsche zeevracht boot Atto van de Roland-lijn Bremen. Dit is het eerste Duitsche stoomschip, dat sinds de bezetting van Antwerpen door de Duit- schers daar vertrokken is. De boot ligt thans in het kanaal bij Vlissingen en vertrekt heden binnen door naar Rotterdam. Jonge hanen. De Minister van Landbouw, N. en H. heeft onder intrekking van zijne beschikking van 24 Juli, zooals die gewijzigd was bij zijne beschikking van 19 Oct., bepaald, dat te rekenen van 6 Nov. 1916 consenten voor den uitvoer van levende jonge hanen niet meer zullen worden afgegeven, doch dat de reeds uitgereikte consenten nog geldig zijn tot en met 18 Nov. 1916. De Distributie wet en de gemeenten. In antwoord op een verzoek van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten om inlichtingen over uitkeeringen aan de gemeenten uit de oorlogswinstbelasting, heeft de directie van den minister van Fi nanciën afschrift ontvangen, van een brief van Zijne Excellentie aan gemeentebestu ren die hem gemelde uitkeering verzochten. In dit schrijven zegt de minister: „Vooropgesteld zij, dat omtrent de te verwachten opbrengst van de oorlogs winstbelasting ook slechts eenigszins be trouwbare gegevens niet beschikbaar zijn, zoodat ook niet bij benadering is te ramen welk bedrag eventueel voor het verleenen van steun aan de daarvoor in aanmerking komende gemeenten zal bestemd kunnen worden. In de tweede plaats ga de opmerking vooraf, dat de toekenning van bedragen aan de gemeenten uit het daarvoor ten hoogste beschikbare bedrag, te zijner tijd bij de wet zal moeten geschieden. Reeds op grond van een en ander kan op dit oogenblik geenerlei bindende toe zegging door mij worden gedaan. Doch ook afgescheiden van hef voren- Staande zou een zoodanige toezegging niet mogelijk zijn, aangezien de vraag, naar welken maatstaf de hferbedoelde steun- verleenfng zou Inoefen geschieden, nog ln onderzoek is. Wel ben ik bereid hieronder mede te deelen op welke wijze, afgescheiden van de kosten der uitvoering van de Distributiewet, naar mijn aanvankelijke meening te dezer zake zou zijn te werk te gaan. Hierbij valt te onderscheiden tusschen derving van inkomsten als gevolg van de crisis en stijging ven uitgaven uit dezelfde oorzaak. Wat de eerste betreft, ben ik van oordeel, dat hier de vergoeding zich in leder ge- va! zou moeten beperken tot den achter uitgang >-an de opbrengst ven rechten en loonen en andere gelden, in artikel 238 der Gemeentewet bedoeld, ter zake van het gebruik of genot van openbare werken en inrichtingen, die strekken ten dienste van het verkeer, daaronder niet begrepen in richtingen en werken, uitsluitend ten dien ste van het verkeer binnen de gemeente. Achteruitgang van andere inkomsten der gemeente behoort naar het mij voorkomt te worden gedekt door belasting of tarief- verhooging. Slechts in gevallen waarin van de inkomstenbelasting een zeer belangrijk deel mocht gedorven zijn door de crisis, ware ook daarvoor eenige tegemoetkoming denkbaar. Wat de vorenbedoelde stijging van uit gaven aangaat, ben ik van oordeel, dat de vergoeding uit dezen hoofde zou kunnen bestaan n het vrneenen van een tege moetkoming aan die gemeenten waarvan bliikt, dat de kosif-n van het armwezen se dert het uitbreken van den oorlog sterk z:tn gestegen en een beduidend grooter percen tage vormen van de gewone uitgaven dier gemeente dan in gewone tijden. In elk bijzonder geval zal intusschen na der zijn te beslissen in hoeverre de st-nd der financiën in de betrokken ^-meenten en de mogelijkheid haar inkomsten te ver sterken, termen opleveren de tegemoetko ming niet te verleenen of tot een lager be drag te beperken dan anders zou zijn te verleenen. Ik teeken te dezer plaatse nog aan, dat met name voor de buitengewone uitkeerin gen aan werkloozenlcassen, waarvan het Rijk r eeds de helft te zijnen laste nem, voor duurtetoeslagen aan personeel en voor de kosten van tijdelijke werkkrachten ter vervanging van gemobiliseerde ambte naren en werklieden geen vergoeding zal verleend kunnen worden, tenzij dan in bij zondere gevallen, waarin de werkloosheid buitengewoon groot was, ln verband met bepaalde alleen in de betrokken gemeente geldende omstandigheden. Mocht uw col lege het wenschelijk achten reeds thans na dere gegevens voor uw gemeente te ver strekken omtrent de factoren, welke vol gens de hierboven weergegeven, aanvanke lijke meening te zijner tijd bij de bepaling der vergoeding in aanmerking zouden te nemen zijn, dan zal ik die gaarne ontvan- gen. De kosten der Distributiewet. Gedeputeerde Staten van Gelderland heb ben aan de gemeentebesturen in dat gewest een circulaire gericht betreffende de kosten der Distributiewet, voor zoover deze op re kening van de gemeente komen. Gedepu teerde Staten hebben voorgeschreven, dat die kosten als verplichte uitgaven op de ge- meentebegrooting gebracht moeten worden. Wordt er geen distributiebedrijf ingesteld, dan moeten alle ontvangsten en uitgaven door de rekening der gemeente loopen. De distributie te Arnhem. Het gemeentelijk distributiebedrijf te Arn hem zal 13 November in werking treden met het systeem van bonboekjes. Deze boekjes zullen 96 genummerde bons bevatten; voor elke drie personen wordt 1 boekje afgege ven, terwijl er geen weistandsgrens gesteld wordt. De bons zullen genummerd worden, terwijl des Zaterdags zal worden bekend ge maakt welke bons in de volgende week zul len geldig zijn. De winkeliers zullen de be trokken goederen niet anders dan op bons mogen verkoopen. Voor de distributie der bonboekjes wordt de gemeente in drie dis tricten verdeeld. Vermoedelijk zal Woens dag begonnen worden met de uitgifte der bonboekjes. Geen brulnbrood. Te Maurik, een gemeente van ongeveer 4000 zielen, staat de laatste drie dagen de voorziening van bruimbrood geheel stil. De vi s s ch e r s vl o o t weer naar zee. De berichtgever te LJmuiden van hetHbld. schrijftZaterdag zijn in het geheel 41 stoomkorders naar zee vertrokken, alsmede 1 beugschip en 3 haringschepen, welke laat ste echter buiten het verband der IJmuider vloot varen en dus niet in eene der convooi- klassen ingedeeld waren. De regeling der verschillende groepen was toevertrouwd aan eene commissie van bevaren schippers, die alle schepen der v'oot op hun duimpje kennen en dus het beste konden uitmaken in welke groep de schepen moesten visschen. De „Admiraal" van iedere groep werd door de medevarende schippers aangewezen en men kon zich in het alge meen goed vereenigen met de indeeling. Wij hoorden althans geene klachten tegen de regeling uiten. Het was een zeer interessant gezicht bu'- ter. de haven de vertrokken schepen te zien ankeren, totdat iedere groep bijeen was. Zoodra de „Admiraal" zijn scheepjes voltal lig had, ging de Nederlandsche vlag ln den voormast omhoog en werd koers gezet naar de visscherijgronden. Het geleek wel een flottilje marinevaartuigen. Om de markt niet te veel op één dag te belasten met een overgrooten aanvoer, is door de schippers-commissie tegelijkertijd bepaald op welke dagen de onderscheidene groepen mogen binnenkomen om te mark ten. Wij vernamen dat de regeling zóó nauwkeurig uitgewerkt is, dat alle schipper», ven een groep weten, wie eventueel da plaatsvervangende „Admiraal" is, wie bit' een eventueel ongeval het eerst een sleegtf tros moet overbrengen. Koperen munt. Te Stratum en in den omtrek wordênj bronzen geldstukken, voornamelijk halvól stuivers, opgekocht tegen 4 cent per stutS;"1 Men voert deze muntstukken uit. ('s H. Ct) De zeek SohrSder. De Hooge Raad deed gisteren uitspraak op de cassatieberoepen van den procureur»! generaal bij het gerechtshof te Amsterdam!] tegen de arresten van dat Hof, waarbij J. Cdj Schroder, hoofdredacteur van het dagblad] „De Telegraaf" te Amsterdam: 1. is vrijgeS sproken van het opzettelijk eene handeling] verrichten waardoor de onzijdigheid van de rij Staat in gevaar wordt gebracht, door het; doen opnemen in genoemd blad van het stuk betreffende „de schurken van Europa", en 2. van alle rechtsvervolging is ontslagen met betrekking tot het hem ten laste gei legde doen opnemen in „De Telegraaf" van. het stuk „Perscamarilla", waardoor even» eens de onzijdigheid van den Staat zou worden in gevaar gebracht. Geconcludeerd was in de eerstbedoelde zaak tot vernietiging van het arrest van bef Hof en verwijzing der zaak naar een aan grenzend Hof, ten einde op het bestaands beroep te worden berecht en afgedaan, op grond dat het Hof in verband met een on juiste uitlegging van art. 100 Strafwetboek zou hebben beraadslaagd en beslist niet naar aanleiding van hetgeen werkelijk ten' laste ls gelegd, doch naar aanleiding van eene lezing, die het ten onrechte voor hef ten laste gelegde heeft gehouden, zoodaf eene rechtskundige beslissing betreffende het ten laste gelegde zou ontbreken. In de tweede zaak was geconcludeerd foï verwerping van het beroep, op grond dat feitelijk was uitgemaakt, dat slechts de bloote mogelijkheid, niet de waarschijnlijk heid van schending der onzijdigheid was. De Hooge Raad besliste in de eerste zaaV ambtshalve, dat het Hof niet heeft gegeven eene beslissing over bet al dan niet bewe- zene der tenlastelegging en over gerequi- reerde schuld daaraan, en vernietigde op dien grond overeenkomstig de conclusie van het O. M. het bestreden arrest en ver wees de zaak naar het gerechtshof te 's Gravenhage, ten einde op het bestaande hooger beroep opnieuw te worden berecht en afgedaan. In de tweede zaak werd eveneens over eenkomstig de conclusie van het Openbaar Ministerie het cassatieberoep verworpen (met niet-ontvankelijkverklaring van het be roep voor zoover dit ts geëischt tegen de bij het bestreden arrest gedeeltelijk gedene bevestiging der in eersten aanleg gegeven' uitspraak). Mijnen. Gedurende de maand October zijn 145 mijnen, waarvan 121 Engelsche, 13 .Juit- sehe en 11 van onbekenden oorsprong op de Nederlandsche kusten aangespoeld. Het totaal aantal mijnen dat tot 1 Novem ber op onze kusten is aangespoeld, belraagt 1553, nJ. 926 van Engelschen-, 63 ven Franschen-, 251 van Duitschen en 313 van onbekenden oorsprong. Gehulidigde redders. Jïe Fransche Regeering heelt belooningen toe» gekend aan den kapitein, eenige andere of» ficleren en vrschillende leden der beman» ning van het Nederlandsche stoomschip „Tamtora", voor den moed en de toewij* ding, aan den dag gelegd bij het verhenert van hulp aan de passagiers van de maüboo) „Euphrate." Dat schip, dat eene bemanning had van 86 koppen en 656 passagiers annj boord had, werd den llen September 1913 bij zeer slecht weder op de klippen van hef eiland Socotara geworpen, waarop het dreig» de te pletter te slaan en liet om hulp v<e» gen. De „Tambora" gaT c woord en kwam op de plaats van het onfrerr ann; de kapitein liet twee booten gereedtnaken, die naar da „Euphrate" voeren en, terwijl ernstige geva» ren dreigden, 51 passagiers opnamen. Een zilveren reddingsmedaille le klasse bekwam de kapitein, de heer Van der Putte; een zilveren medaille tweede klasse de of ficieren H. Kuymans en 1. Luidinga; lerwrjl brenzen medailles kregen de leden der ba» manningT. Metz, P. J. F. Rotgans, A. van Essen, H. van Pelt, B. van der Schoor, J. Reevers, J. Kroes, G. Lakerveld, G. J. Schu» rink, H. Brakken, A. van Kooy, J. P. Koof man, D. Levering en A. J. J. Breedvelt. Kon. Weerbaarheids-Vereen. Heden is het 25 jaar geleden, dat te Amsterv dam werd opgericht de Nederlandsche Weerbaarheidsvereeniging, thans Konlnk* lijke Nederlandsche Weerbaarheidsvereent» gm£- De gemeenten en de brand verzekering. De Vereeniging van Ne» derlandsche Gemeenten besloot voort te zet» ten het onderzoek naar de mogelijkheid om' door samenwerking van gemeenten op de kosten van verzekering aan gemeente-eigen» dommen tegen brandschade te besparen, welk onderzoek werd aangevangen door een commissie, ingesteld door de thans opge heven Vereeniging van kleine stedelijke en plattelandsgemeenten in Nederland. De Commissie, die bestond uit de heerert D. Kooiman, burgemeester en secretaris van Wormer, A. van de Wiel, burgemeester en secretaris van Huissellng en M. Fernhout» burgemeester van Mijdrecht, is geconti» nueerd en aangevuld met de heeren P. H« van der Kemp, oud-lld van den gemeente-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2