Rant. Pl.verv. leden: F. M. Houbaer, H. J. de Kempenaar, A. J. Looxma van Welde ren •baron Rengers, Mr. L. Stadig, A. FSuther land, B. van Vollenhoven en W. V olff. Kamer von Koophandel; Leden: N. Veis Heyn en A. By sink. Plaatsverv. leden: J. W. Jorissen en A. M. Iromp van Hoist. 3. Behandeling geineente-begiooting, dienst 1917. Algemeene beschomvingen. De heer Hofland wijst er op, dat B. en ]W- in hun antwoord op de afdcelingsver- slagen hun bevreemding hebben uitgespro ken, dat spr. toch met enkele voorstellen is gekomen, die de beginselen, waarnaar deze bcgrooting is soamgesteld, miskennen. De omstandigheden zijn moeilijk cn de taak om de begrooting sluitend te krijgen is ook moeilijk. Maar B. en W. zijn er in geslaagd Nu is het volstrekt niet waar, dat men de beginselen miskent, als men nog een stapje verder wil gaan. Veel verdient waardeering, maar op sociaal terrein moesten dingen wor den gedaan, die in normale tijden achter wege hadden kunnen blijven. Als B. en W. nteenen er met het vermenigvuldigingscijfer van 1.2 te kunnen komen, dan zegt spr. neen, er zijn ook nog andere dingen en we zullen moeten gaan bijv. tot 1.3. Hoe staat het nu met de financiën. Bij een nauwkeurige bestudeering van de be grooting heeft spr. niet kunnen vinden de nauwkeurige beginselen, waarnaar de be grooting is saamgesteld. De inkomstenbe lasting is met 25,000 overschreden, het belastbaar inkomen is dus 8 a 9 ton toege nomen. B. en W. komen nu met een raming van 170,000. Als we nu het accrès der laatste jaren nagaan, kunnen we een regel matige toename jaarlijks constateeren van 11 12,000 gulden. Steunende op de rea liteit had men de opbrengst kunnen ramen op 170,000, zonder belastingverhooging. B. en W. hebben nu den veiligen kant ge kozen en dan komen ze bij salarisverhoo- ging met het argument, dat het niet gaat. Als men zonder verhooging komt tot 'ƒ170,000 en men let op het jaarlijksche accrès, dan had men veilig kunnen ramen op 187,000. En als men daarbij dan nog het vermenigvuldigingscijfer brengt op 1.2, dan kan men veilig komen op 210,000 Spr. meent te mogen aannemen, dat die 0.2 verhooging zou goed maken het benoodig- de voor de Distributiewet. Dan zou spr. nog wel ƒ10,000 kunnen losmaken voor den duurtetoeslag. Maar men moet ook de mo gelijkheid onder de oogen zien om te ko men tot verhooging. B. en W. hebben een breed gebaar gemaakt en gezegd, je kunt "doen wat je wilt, maar de financieele verant woording is dan voor den Raad. Nu meent opr. dat de verantwoordelijkheid altijd voor Üen Raad is. Of meenen B. en W. het be sluit niet te zullen uitvoeren, zullen ze het bijltje er bij neerleggen? Dat gelooft spr. niet. De Distributiewet legt zware offers op de gemeente, maar kunnen we die niet over winnen, als we de menschen, die in onzen 'dienst zijn, een behoorlijk salaris geven? In leen der adressen zijn zeer merkwaardige cijfers gegeven, die het nog te mooi voor stellen. B. en W. zeggen,-dat het loon tij dens de crisis met 1.50 per week is toege nomen en dat ze nu niet meer kunnen doen Öan door uitvoering der Distributiewet in 't algemeen. Wat die ƒ150 betreft, dan moet men eens de prijzen vergelijken van vóór den oorlog. Spr. heeft voor zich 13 artike- leny welke tijdens den oorlog 50 pet. zijn toegenomen. En thans in 1916 zijn ze meer dan 100 pet gestegen. Stel je nu eens een buishouding voor met een inkomen van if 13, dat ƒ1.50 meer heeft gekregen en nu weer vraagt ƒ1.50 meer, mag men dan komen met het argument: de Distributiewet geeft zooveel verlichting. Die wet geeft niets. De aardappelen zijn ƒ3.10, maar vóór den oor- Jog waren diezelfde aardappelen 2.25. De 'kapucijners waren vóór den oorlog 14 cent en nu 38 cent de liter. Voelt men nu wel, pat die Distributiewet geen argument geeft. Dat kleine beetje, wat de menschen tijdens de crisis hebben gekregen, dekt niet de meerdere uitgaven. Brqine boonen kosten nu 26 ct. per pond en vóór den oorlog 14 cent per 8 ons. Suiker kostte voor den oorlog 23 cent en nu 28 cent. Spr. vraagt wat kunnen de menschen i\u voor 1 koopen In verhouding met voor den oorlog. Het belastbaar inkomen is in 5 faar tijds met 2 millioen toegenomen. Is er nu reden voor het pessimisme, om alle so ciale maatregelen af te wijzen? Volstrekt Siet. De bron waaruit de 25,000 meer- ere opbrengst dit jaar zijn gevloeid, zal Jvolgend jaar niet zijn opgedroogd. Er be- Vtaat dan ook geen reden de voorstellen Van den Bond van Ned, Onderwijzers af te Wijzen. B. en W. hebben verklaard, als de buitengewone omstandigheden niet beston den. zouden die verzoeken niet zijn gedaan. Cn de adressen wordt er dan ook op gewe zen, dat dankbaar wordt erkend, wat is ge daan, maar de prijzen zijn zóó gestegen, dat men er niet meer kan komen. De gelden zijn iwel te vinden, zonder de lasten te hoog op te voerén. Als men het vermenigvuldigings cijfer op 1.3 bepaalt, hebben B. en W. het geld voor de Distributiewet, kunnen die ƒ10,000 worden uitgetrokken voor den 'duurtetoeslag en blijft er nog 10,000 voor loonsverhooging. De werklieden vragen ƒ1.50 loonsverhooging en dat zal kosten ff 7800, waarvan een groot deel komt voor tekening van de gasfabriek, zoodat niet*zoo- yeel uit de gewone middelen behoeft te Vórden gevonden. Spr. wil nog een opmerking maken over iden aftrek van noodzakelijk levensonder- boud bij de inkomstenbelasting. B. en W. keggen, dat dit punt een zaak van overwe ging uitmaakt. Dat beteekent volstrekt nog niet, dat de zaak tot uitvoering zal komen. ,i)aai fnoet een ppgitieyer anlftppxd op ko men. Spr. is niet in de gelegenheid ge- veesteen becijfering te maken van de finan cieele gevolgen, maar hij heeft een voorstel den aftrek met 100 te verhoogen. Ook heeft Spr. gevraagd om den kinderaftrek on gelimiteerd te doen plaats hebben. Een voorstel daarvoor zal Spr. echter niet doen. Maar wanneer de Raad van meening is, dat met 1,3 niet voldoende zal bereikt worden, dan moet er nog iets bij, want een aftrek van 400 is niet rechtvaardig. Daarvan kan niemand bestaan. Dat moet worden 500 en tot 3 kinderen 600 en met meer kinderen 700. Meerdere plaatsen hebben dat en Amersfoort komt in dat op zicht achteraan, en dat mag niet. De vices voor belastingverhooging speelt bijna elk gemeentebestuur parten. Zou het nu geen tijd worden eens den nadruk te léggen op de rechtvaardigheid van het stel sel. Waar bestuurd moet worden, moet geld wezen. En toch is er altijd die vrees. Die vrees is ongegrond. Men zegt, dan gaan ze in Soest wonen. Maar dat kan niet aanbie den, wat Amersfoort aanbiedt. Vooral het goede onderwijs van Amersfoort is bekend. De toestrooming naar Amersfoort zal ze ker aanhouden. Onder de tegenwoordige omstandigheden moet de huishouding duur zijn en het gemopper moet er uit, als men een paar gulden naaT den fiscus moet bren gen. Het beginsel moet zijn, dat ieder zoo veel mogelijk moet bijdragen In de lasten. Wij moeten begrijpen, dat wij allemaal ons deel moeten bijdragen aan de instandhou ding der gemeentehuishouding. De heer Van N ij natten zegt de voor stellen van den heer Hofland mede te heb ben onderteekend. Het gesprokene van hem kan Spr. dan ook grootendeels onderschrij ven. Het antwoord van B. en W. is pessimis tisch gestemd. In het college zien we nu voor de helft nieuwe leden. Dekken ook die nieuwe leden het antwoord van B. en W.? Elke verzwaring der financieele lasten is niet in het belang der gemeente, staat in het antwoord. Mijn medelid heeft al aange toond, dat er nog wel een en ander te vin den is. MaaT de financieele toestand van de gemeente was uw college toch wel bekend. En dan verbaast het me toch, dat uw col lege zich in de vorige vergadering kon uit spreken voor den 4den wethouder. En dan verbaast het me ook, dat een tweede direc teur der Gemeentereïnigïng wordt noodig geacht. Dan had men toch m. i. wel wat zuiniger mogen zijn. Ook op de begrooting is wel wat te bezuinigen. Er is toch een zekere luxe in de gemeentehuishouding, die we nu moeten vermijden nu er noodtoestand is en een groot deel der menschen om hulp roept. Br zijn tal van telefoontoestellen. Wat aan huur wordt betaald heeft Spr. niet ge heel kunnen nagaan, maar voor een deel weet hij, dat reeds 1910 aan huur wordt betaald. Er zijn 37 vaste toestellen en 7 tafeltoestellen. Er zijn 9 fietsen, met een onderhoud van 30Ö, dus als er een bood schap vlug moet gedaan worden, kan men altijd een fiets nemen. Voor onderhoud aan meubelen wordt 500 uitgetrokken. Dat zijn kleinigheden, maar er kan bezuinigd worden. Verder kunnen de kantoren van den ontvanger en van den controleur der gemeentebelasting overgebracht worden naar het gemeentehuis. Behalve een deurwaarder hebben we een controleur, een adjunct-controleur en een klerk, en dan een ontvanger met 2 klerken. Dus 7 ambtenaren voor de inning der be lastingen. En dan wordt er nog 500 uit getrokken voor de beschrijving der belas tingen. De deurwaarder is fe veel overladen met het werk, dat de controleur moest doen. Als die kantoren konden worden overge bracht naar het Gemeentehuis, zou er al ■weer wat bezuinigd kunnen worden. Door de politieagenten is gevraagd een vrije dag om de 8 dagen. Dat moest van- zelfspreken. Maar er wordt gezegd om de 10 of 12 degen. Van af Augustus hebben ze echter om de 15 of 17 dagen een vrijen dag gehad. En die menschen doen per week 80 82 uur dienst en om de drie dagen nachtdienst. Dat zijn toestanden, die niet mogen bestaan. Er wordt gezegd, als aan het verzoek gevolg wordt gegeven, zullen er meer agenten noodig zijn. Maar is het dan niet noodig, dat die menschen om de 8 da gen een vrijen dag hebben. Welnu, dan. verwijs ik naar uw woord in de vorige ver gadering over den vierden wethouder. Het is noodig, en ze namen het. Ook dit is noo dig. Gevraagd is ook spoediger overgang naar de eerste klas. De mogelijkheid voor de meesten is uitgesloten om nog eens eer ste klas te worden. De arbeider is zijn loon waard. Van die stelling gaan B. en W. uit bij den directeur van den keuringsdienst. Laten ze dat nu ook bij de politie doen. Spr. wil nog even stilstaan bij de onder wijzers, gewoonlijk la béte noire. Vergelij ken we het salaris met andere plaatsen, bijv. Hilversum, dan zien we dat het minimum en maximum nog ver beneden andere plaatsen zijn. De onderwijzer heeft een moeilijke taak en is hier met 'een maximum van 1250 ge woon een minimumlijder. Nu zal men aan voeren, dat een onderwijzer kan komen tot 1400, maar dan verwijs is naar de en quête in Den Haag, waar het meerendeel der onderwijzers de paedagogische waarde der bijakten ontkende. De billijkheid en de stand der onderwijzers brengt mede, dat door alle onderwijzers een iViaximum moet kunnen worden bereikt van 1500. De Voorzitter zegt, dat de heer Hof land een zeer aanlokkend beeld heeft ge schetst. Maar hij heeft voorbijgezien, dat de belasting met Yt pet. is verhoogd en dat de progressie is ingevoerd. De opbrengst is dus hooger omdat het percent is verhoogd. Dat argument moet Spr. dan ook den heer Hof land uit d* hand slaan. Ook het belastbaar inkomen is niet toe genomen met 2 millioen, maar met ƒ1.350.000. De verhooging is ook tot stand gekomen doordat de controle zeer is ver scherpt. De toename jaarlijks is ongeveer 230,000 en rekenen we tegen 4 pet., dan is de toename der belasting f 7 h f 8000. Er is bezwaar tegen "de raming hooger te némen dan ƒ170,000. Voert men het cij fer op, dan zal ook het aantal oninbare pos ten grooter worden. Men moet dus zeer voorzichtig zijn. Dit jaar is het belastbaar inkomen 8 ton meer geworden Maar dat kan men voor het volgend jaar niet rekenen. Dat wordt dan kapitaal. De heer Hofland wil de trac tementen der werklieden aanzienlijk verhoo gen. B. en W. zouden daaraan mee willen doen, maar zij zijn dichter bij de inkomsten en meenen voorzicht:g te moeten zijn. De heer Hofland wilde 15 pet. toestaan, maar wilde niet zijn plus royaliste que le roi. En daarom is hij ook voor de ƒ1.50 meer. Maar voor de- wacrdeering zijner argumen ten is dat niet bevorderlijk. Meent hij dat 15 pet. noodig Is, dan moet hij daarbij blij ven. B. en W. zullep niet op den loop gaan. Als het voorstel wordt aangenomen zullen ze het zoo goed mogelijk uitvoeren. Het idéé om den aftrek voor kinderen te verhoogen Is B. en W. sympathiek. Aan de hand van volledige gegevens zullen B. en W. hun meening uiteenzetten in een wel dra voor te stellen wijziging der betreffen de verordening. De stukken worden reeds gedrukt. Voor eenig wantrouwen is dus vol strekt geen plaats. Wordt de aftrek voor noodzakelijk levens onderhoud verhoogd, dan daalt het belast baar inkomen sterk. Veel beter zal hét dan zijn het o.menigvuldigingscijfer te brengen op 1.4, maar spr. zou voorstellen de dis cussie uit te stellen tot het betreffende on derwerp. De heer v. Nynatten heeft een rede ge houden die stond in het te eken der zuinig heid. Maar later is hij geschenken gaan uit deel en. De hqer v. Nynatten heeft de onderwijzers minimumlijders genoemd. Maar hij weet nog niet, dat nog geen twee jaar geleden de sa larissen aanmerkelijk zijn verhoogd. De agenten le klas hebben een bepaalde functie en het instellen van meerdere le klassers zou een heele reorganisatie teweeg brengen. De ambtenaren, der belasting brengen ze ker hun geld op. De heeren der reclame commissie kunnen dit bevestigen. De kantoren van den gemeente-ontvan ger en van den controleur kunnen niet on dergebracht worden naar het gemeentehuis. Daar is geen plaats. In de vorige vergade ring is een crediet toegestaan juist om de kantoren van die ambtenaren te verbeteren. De juiste kosten voor den 4den wethou der is ƒ1500 en wat betreft de tweede di recteur der reiniging, dat komt zoo op de proppen. Is het wel goed daar zoo over te spreken? De directeur der reiniging mag wel eens denken: bewaar me voor mijn vrien den. B. en W. zijn met dit voorstel niet ge komen dan na ernstige overweging. Deze dienst moet worden gereorganiseerd en zui nigheid zou hier de wijsheid bedriegen. Alleen zouden we kunnen bezuinigen op de fietsen, maar dan moeten we meer bo den hebben. Of er op de meubelen kan worden bezui nigd zullen we onderzoeken. Wat de telefoons betreft, meent spr. dat men het op prijs moet stellen, dat een Ge meentebestuur meegaat met de moderne middelen van verkeer. Een gesprek per tele foon is soms veel waard, dat is niet-onder geld te brengen. Als we willen bezuinigen, laten we het dan doen, maar niet op zulke kleine middelen. Ten slotte antwoordt spr., dat de memorie van antwoord is saamgesteld door het col lege in zijn nieuwe samenstelling. Wethouder Jorissen deelt mede, dat hij meegewerkt heeft aan de Memorie van Antwoord. Indertijd heeft hij gesproken voor duurtetoeslag. Sprekers systeem is dat men in buitengewone omstandigheden geen verhooging moet geven, maar een duurte toeslag. Nu wil men een deel verhooging geven en een deel toeslag. Dat is inconse quent. Had men van den zomer Spreker's voorstel aangenomen, dan was deze heele rompslomp niet noodig. Een duurtetoeslag acht hij op zijn plaats, maar geen loonsver hooging. Daarom kon Spr. zoo volkomen het antwoord van B. en-W. onderschrijven. De heer Hofland zegt vorig- jaar reeds op verschillende wijzigingen in de belasting te hebben aangedrongen. Dan is dit nu eën antwoord zeker op mijn toen uitgespro ken wenschen. En dan krijgen We volgend jaar misschien de toezegging, dat de ver ordening komt. Als de voorzitter me nu dat zoo forsch uit de handen slaat, dan Is daar niemand blijder om dan Ik. Wantrouwen, laat dat toch eens uitwezen, dat bij verschil van meening altijd van wantrouwen wordt gesproken. Dat bestaat van mij ten opzichte van u niet. Over de daling van het belastbaar inko men maakt Spr. zich niet ongerust. Als dit jaar op 175,000 mag worden gerekend, dan zijn B. en W. pessimistisch als zij voor het volgend jaar 170,000 ramen. Dat mist eiken reëel-en grond. De cijfers wijzen een toename aan en ik mag veilig op een op brengst rekenen van 185,000. Door het vermenigvuldigingscijfer op 1.2 te brengen rekenen B. en W. op 200,000. Die 30.000 verschil is dat dan die 0.2 p.ct Mijn optreden en argumenten hebt u min of meer verdacht willen maken. Dat vind ik niet mooi. Ik wü niet koningsgezinder zijn dan de koning, zegt u. Maar als de men schen meenen, dat 1.50 voldoende is, dan wil ik de lakten niet nog meer verzwaren. De eenheid van het optreden der arbeiders wil ik niet breken. In dezen zomer voelde iedereen, dat wat meer moest worden gegeven. Maar de zaak kwam in gevaar door de houding van B. en W. Toen zijn er voorstellen gekomen en moftst worden uitgemaakt welk voorstel den voorrang hack Ik had het voorstel-Jorissen gesteund en heb toen een voorstel bij de hand gehad, indien het voorstel-Jorissen werd verworpen. De Raad heeft toen mijn voorstel aangenomen en dal van Dr. Joris sen verworpen. Zoo was de toestand. Men mag dus niet zeggen, dat de misère van thans een gevolg is van de aanneming van mijn voorstel. Wat de Voorzitter heeft vergeten te be antwoorden, is belangrijker. De Distributie zal verlichting brengen zeggen B. en W. Maar spr. heeft vakkundig cijfers naar vo ren gebracht en daar heeft de Voorzitter niet op geantwoord. Ten slotte spijt het sprdat Dr. Jorissen aanstonds zijn standpunt heeft losgelaten bij zijn intrede in het college van B. en W. Hij Is een renegaat geworden van zijn eigen standpunt Of nu een toeslag moet worden gegeven of een verhooging maakt weinig uit. Spr. Is overtuigd, dat na den oorlog de toeslag als loonsverhooging zal blijven be stendigd. Waarom nu terug gegaan voor het financieele bezwaar Spr. wijst nog op het verzoek der politie agenten om een vrijen Zondag. Hij hecht zelf heel veel daaraan. Dan zet hij alle be slommeringen van zich af, gaat genieten van de vrije- natuur, gaat naar de kerk en hij wil dat voor anderen ook geven. Ten slotte zegt spr. aan zijn medeleden der commissie ad hoe steunt toch het voor stel, dat ge zelf hebt gedaan. De heer Van Nynatten zegt, dat de Voorzitter hem heeft behandeld als nieuw lid en dat hij aangedrongen had op bezui niging, maar ten slotte wenschen had geuit. Spr. wijst er op, dat zijn vraag om bezui niging zich aansloot bij de woorden van den heer Hofland inzake de belastingen. Spr. wilde bezuiniging om iets te vinden voor den armen werkman en voor den armen ambtenaar. Er zijn ook nog wel andere bron nen, bijv. een belasting op de vermakelijk heden. Als er een wil is, is er ook een weg te vinden en spr. zou B. en W. ernstig in overweging geven, daarover eens te denken. De onderwijzers zijn zeker minimumlij ders. En als men zegt, dat de salarissen pas verhoogd zijn, dan blijkt daaruit alleen, dat ze vroeger nog meer beneden peil waren. Op mijn vragen omtrent de politie heeft de Voorzitter niet geantwoord. Hij heeft wel gezegd, dat de agenten le klas een anderen werkkring hebben. Zij hebben bijv. wacht, maar wat is er nu tegen om een agent, die op straat dienst doet, ook le klas te maken. Et zijn agenten van 49 jaar, die nog 2e klas zijn. en geen kans hebben het ooit te wor den. Nu heeft de Voorzitter gezegd, dat de be lastingambtenaren hun geld opbrengen. Ja, dat moest er nog bijkomen, dat ze dat niet deden. Ik heb er op gewezen, dat we heb ben een controleur en een adjunct-contro leur en dat de deurwaarder werk van den controleur doet. Er is gezegd, dat de kantoren niet op het Gemeentehuis konden worden onderge bracht, daar de menschen dan de trappen opmoeten. Maar bij den controleur moet men altijd de trappen op. De Voorzitter heeft gezegd f bewaar me voor mijn vrienden. Ik ken de Directeur niet eens. Maar waar ik op gewezen heb is dit, dat de Directie straks 4500 zal kosten. Dat is te duur betaald. Voor takken di« veel importanter zijn, zijn de kosten minder. Spr wil gaarne gebruik maken van al het geen de moderne tijd biedt. Maar wanneer hij ziet dat in de gemeentebureaux de mo derne techniek wordt benuttigd, dan stemt Spr. daarmee in, onder voorwaarde, dat m?n ziin werklieden ook modern behandelt. Wethouder Jorissen zet uiteen, dat nie. hij, maar de heer Hofland van standpunt is veranderd. Spr. is voor een duurtetoe slag, maar tegfen loonsverhooging. Wil iemand komen met het voorstel dat hij dezen zomer zelf heeft gedaan, dan is hij er voor. De heer Houbaer meent, dat de wet houder zich tot h vergist. De commissie heeft voorgesteld een toeslag toe te ken nen en heeft zich niet uitgesproken over loonsverhooging aan de werklieden. Daar mee zult u het toch volkomen eens zijn. De Voorzitter: Ik krijg een voorstel van den heer Hofland om de vergadering te verdagen. Ik zou dat voorstel ook willen doen om te verdagen tot Donderdag, maar na de algemeene beschouwingen. De Voorzitter beantwoordt de spre kers en legt er nog meer de nadruk op, dat dit jaar oorlogswinsten zijn gemaakt, wel ke volgend jaar echter geen inkomen meer zijn, maar kapitaal. De heer Hofland is toch niet op de hoogte geweest van het standpunt der ar beiders. Hij zegt altijd te staan temidden der beweging, maar nu wist hij het toch niet. Dat wasoht het water van de zee niet af. Wat de belasting betreft, toont de Le vensmiddelenbelasting, welke B. en W. voorstellen, toch wel, dat ze tegemoet \.u- len komen aan sommige wenschen. Het toestaan van een vrijen Zondag voor de politieagenten zou een uitbreiding met 8 agenten noodig maken. Van een belasting op publieke vermake lijkheden verwacht spr. weinig. De organisatie der politie brengt mee, dat er een bepaald aantal agenten le klas noodig zijn. Als er iets gevonden moet wor den ter verbetering der financieele pos.''ie, dan moet men het vinden in periodieke ver hoogingen. Het is volkomen Juist, dat de dueoUg 'dej reiniging duur ral lijn. U tuit daar vae| succes mee hebhen Het Ie een goedVooo, aardigheid. De heer van N Ij natten: Het is een dure aardigheid. De Voorxltter: Neen da aardigheid1 is goedkoop. Maar wij hebben den tegenwoordige directeur zooveel mogelijk In zijn waardlg* heid willen laten. De algemeene beschouwing-en worden daarna gesloten. 4. Voorstel van B. en W. tot het verlee- nen van eervol ontslag, overeenkomstig ver zoek, aan mej. J. H. van Achterbergh, on derwijzeres aan school G. Z. d. en z. h. st. aangenomen. 5. Voorstel van B. en W. tot het verlee- nen van ziekteverlof aan mej. M. C. B Beek, onderwijzeres aan sohool A. Als voren. 7. Voorstel van B. en .W om machtiging te verleenen tot splitsing der eerste klasse van de Herhalingsschool. Als voren. 8. Voprstel van Burgemeester en Wethou ders tot vaststelling van jaarwedden en pen sioensgrondslagen van leeraren, verbonden aan het Gymnasium en de Hoogere Burger school. Als voren. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot vaststelling van jaarwedden en pen* sioensgrondslagen van de leeraren W. B. Moll en J. M. Thiel. Als voren. 10. Voorstel van het College van cura toren van het Gymnasium tot wijziging van het Reglement van het Gymnasium te Amersfoort, in verband met invoering van 3 dagen herfst-vacantie. De heer Kroes wil het ook voor de H. B. S. doen gelden. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. dit niet voorstellen met het oog op den overgang aan 't Rijk. Het voorstel wordt z. h. st. aangenomen. 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verwijderen van de pomp bij het perceel Langestraat no. 90 en tot verkoop van den vrijkomenden grond. Z. d. en z. h. st. aangenomen. 13. Voorstel van Burg. en Weth. tot op neming van gronden, aangekocht van den heer W. Kleber, mevrouw Stiekkel Schoe- maker en de familie Koppen in het Grond bedrijf. Als voren. 14. Voorstel van Burg. en Weth. tot ver koop van ongeveer 7400 vierk M. bouw terrein, ad. 2.50 per vierk. M. aan jhr. A. W. den Beer Poortugaal. Als voren. 15. Voorstel van Burg. en Weth. tot aan koop van een vijftal schuren, gelegen aan de Hellestraat, van P. van de Zuidwind. Als voren. 17. Voorstel van Burg. en Weth. tot wij ziging der Gemeentebegrooting, dienst 1916. Als voren. 18. Voorstel van Burg. en Weth. tot wij ziging der begrooting van het Grondbe drijf, dienst 1916. Als voren. 19. Voorstel van Burg. en Weth. tot wij ziging der Begrooting van de Gasfabriek, dienst 1916. Als voren. 20. Voorstel van Burg. en Weth. tot wij ziging der Begrooting van de Waterleiding, dienst 1916.* Als voren. 21. Voorstel van Burg. en Weth. tot wij* ziging der Begrooting van het Electrlcl* teitsbedrijf, dienst 1916. Als voren. Daarna wordt de vergadering verdaagd tot Donderdagavond 7 uur. B e I a s t i n g-v oorstellers. De 'heeren Hofland, Van Nynatten, Rent en Leinweber hebben den Raad voorgesteld het vermenigvuldigingscijfer der inkomsten* belasting te bepalen op 1.3. En dezelfde heeren met baron Rengers hebben voorgesteld dan aftrek van diezelfde belasting met 100 te verhoogen en der* •halve te brengen op 500, 600 en 700. Kathleen Parlow. Voor de derde maal binnen eenige jaren mochten we het voorrecht genieten de Ca- nadeesche violiste voor ons te hooien op treden, en wederom heeft ze ons een avond van heerlijk kunstgenot gebracht. Onwille keurig werden we er toe gebracht te denkert aan haar debuut in onze concertzaal, on ge* veer drie jaar geldden, en ons den indruij voor den geest te brengen, die haar spel toen op ons maakte. En dan herinneren wó ons 'hoe zeer we onder de bekoring kwamen" ven 'haar snarenspel, in 't bijzonder van haie edelen en frisschen toon en hare schit-' terende techniek. Deze eigenschappen von den we ook nu weer terug, mcar danrenbo* ven bleek het ons duidelijk, hoezeer haar talent sinds dien is gerijpt, hoeveel bezonke-^ ner alles nog is geworden. Ook het dooi^ haar gekozen programma was daarvanv^eene afspiegelingvergelijken we dit met het pro-J gramma van haar eerste optreden, dan zien1 we aanstonds, dat door haar steeds minder wordt geofferd aan den moloch der virtuosi teit. Vóór de pauze kregen we toch tweaj werken in grooten stijl te hooren, n.l. hfcfj concert in a-mineur van Vieuxtemps en döj •Sonate in d-majeur van Handel, waardoor^ zeker in ruime mate werd -jldaan aan da wenschen van hen, die gaarne luisteren nauil degelijke mimiek. En met welk eene voor< naairtheid werden deze werken door haat^ ten gehoore gebracht, elk in zijn eigen, zeer van elkaar verschillend genre. Wcll^ eene schittering in het eerste gedeelte van het conceri van den Fr-nscl.:.. meester, hoé «angerig het adagio, hoe pittig hei eilegriï

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 3