BINNENLAND. im1 -Jg Parijs, 8 Nov. (Havas). Namlddagcom- mimlqué. Ten zuiden van de Somme was de nacht betrekkelijk rustig. De Duitschers bepaal- Uen zich tot het bombardeeren van dë nieuwe Fransche stellingen In den sector |yan de suikerrafinaderij te Ablaincourt. 'Er was kanonvuur met tusschenpoozen op 'de rest van het front. Ten noordoosten van Pont-è-Moussen wer den twee Duitsche vliegtuigen in luchtge vechten door een Franschen vlieger neerge veld. Een viel bij Vieville-en-Haye, het an dere bij Veluy-sur-Trey. In den nacht van 6 op 7 November wierpen acht Fransche bombardement-vliegtuigen 1200 K.G. pro jectielen op de luchthal te Frescati en 1200 K.G. op het militaire station te Chambley. De objectiefs werden getroffen. Avond-communiqué. Ten noorden van de Somme verstrooide onze artillerie de vijandelijke troepen-verza melingen ten oosten van Saillisel. Ten zui den van de Somme bombardeerde de vijand hevig de stellingen, die wij gisteren hebben genomen. Onze batterijen beschoten mar- cheerende troepen bij Chaulnes. Er waren allerhevigste artillerie-duels in 'de streken van Damloup en Douaumont. Londen, 8 Nov. (R.) Avond-communi qué. De vijandelijke artillerie beschoot heden ons geheele front ten zuiden van de Ancre. Overigens is niets te berichten. Het weder blijft stormachtig. Milnchen, 8Nov. (W. B.) Prins Hein- rich van Beieren is den heldendood ge storven. Hij werd den 7en bij eene ver kenning zwaar gewond en stierf in den nacht van den 7en op den 8en. (De overleden prins, een neef van den koning van Beieren, was den 24en Juni 1884 geboren en majoor in het infanterie- regiment van de Beiersche garde du corps). Teenen,8Nov. (W.-B.). Officieel be richt van heden middag. Op het front der legers van prins Leopold niets nieuws. Petersburg, 8 Nov. (Tel.-agent- schap). Communiqué van den gTooten gene- ralen staf. Aan de Stochod, in de streek van Sltovitsj en in de streek van Ostrow Volos werden de pogingen van den vijand om onze stellingen le naderen, door ons vuur teruggeslagen. In de Karpathen was Borscis, ten westen van Tartarow, het tooneel van een luchtge vecht tusschen een van onze vliegtuigen en eene vijandelijke machine. Ons toestel werd neergeveld; de vlieger kwam om, de waar nemer verkeert in hopeloozen toestand. Ten zuiden van Dorna Watra gingen onze Iroepen op nieuw vooruit ln de streek ten suiden van den berg Lamoentela en bereik ten hier het rivierdal van de Bistritza, van Belbor tot Holly. Teen«n,8Nov. (W.-B.). Officieel be licht van heden middag. De rust in het gebied van Görz houdt aan. ft an het Fleimstal-front werden aanvallen ven enkele Itallaansche bataillons in het Col Bricon-gebied en aan de Bocche-stelling af gewezen. Drie officieren en 50 man en twee machinegeweren vielen hierbij in onze han den. Rome, 8Nov. (Stefani). Officieel com muniqué. Aan het front van Trente was de vijande lijke artillerie in actie aan de Pasubio en bij de Vanor. In het Travignole-dal werd een stelling op de helling van de Cima dl Bogche, die door het vuur van den vijand volkomen vernield was, ontruimd om aan Hoellooze verliezen te ontkomen. Op het Karstplateau was de vijandelijke artillerie bijzonder hevig tegen onze liniën in de streek van den berg Falti en Boscomalo (Hudilog); de onze antwoordde krachtig. Wij gaan nog voort met de door den vijand op verschillende plaatsen achterge laten buit te verzamelen. Op een heuvel werden gisteren nog vier stukken veldge schut en een kanon van 37 mH. gevonden. Vijandelijke vliegers wierpen gisteren bommen op de gewone plaatsen aan de be- neden-Isonzo. Twee dooden en eenlge ge wonden. Een onzer watervliegtuigen bombardeer- 8e vijandelijke versterkingswerken te Punta Ealvora, aan den ingang van de Pirano-baai. Weenen,8Nov. (W.-B.). Officieel be richt van heden middag. Ten ruiden en zuidoosten van den Szurduk- pas werden Rumeensche aanvallen afgesla gen. Bij Splni en ten zuidwesten van Pre- deal drongen wij den vijand verder terug. Aan beide zijden van den Bodzaweg zijn wij weder in het bezit van al onze vroegere stel lingen. Ten noordwesten van Tölgyes kon den de Russen wederom eenige ruimte win nen. Bij Tartarow schoot een O.-H. vlieger een Russischen Nieuport-tweedekker neer. Bukarest, 8 Nov. (Rum. agentschap). Communiqué van het hoofdkwartier. Aan de westelijke grens van Moldavië niets nieuws. In het Buzeu-dal, bij Tabla- butzé, Bratocea en Predelus artillerie-actie. In het Prahova-dal hevig bombardement; wij sloegen een aanval van vijandelijke infan terie terug. Op de rest van het front is de toestand onveranderd. Aan het zuidelijke front werden langs de geheele Donau artillerie- en infanteriescho- ten gewisseld. In de Dobroedsja gingen wij naar het zuiden vooruit. Vijandelijke watervliegtuigen vielen Su- finn aan. Een toestel werd neergeveld en genomen met den bestuurder en den waar nemer. Petersburg, 8 Nov. (Tel.-agent- schap). Communiqué van den grooten genexalen staf. In de richtingen yan Predeai en Olta du ren de vijandelijke aanvallen voort. Ten oosten van het dal van de rivier Jiu nam de vijand, na versterkingen te hebben ont vangen, het offensief. Van het Donaufront is niets belangrijks te vermelden. Berlijn, 9 Nov. (W. B.) De Bulgaren hebben den 5en November met het eiland Dinu aan de Rumeniërs het derde gewich tige Donau-eiland ontnomen, nadat zij reeds de eilanden Kalafat en Swistow bezet had den. Met kracht ondersteund door de Oos- tenrijksche Donaumonitors, die zich reeds dikwijls onderscheidden en te zijner tijd bij den jammerlijk mislukten Donau-overgang van de Rumeniërs bij Rjahovo op 1 en 2 October door een kloeken aanval de Ru meensche pontonbrug stuk schoten, gelukte het den Bulgaren op het eiland Dinu, ten noorden van Mirgos, voet te vatten, en van hier uit den Rumeenschen Donau-oever te bereiken en zich daar, na het afmaken van de Rumeensche Donauwacht, te neste len. Twee kanonnen en munitie bleven de buit van de Bulgaren. De Russky Invalid, het orgaan van den Russischen generalen staf, heeft verklaard, dat de overgang over den Donau en de tocht naar Bukarest voor den toestand van Rumenië verderfelijke gevolgen kan hebben. Weenen,8Nov. (W.-B.). Officieel be richt van heden middag. Op het zuidoostelijke ooriogstooneel geene bijzondere gebeurtenissen. B e r 1 ij n, 8 Nov. (W. B.) Bericht uit het groote hoofdkwartier van heden voormid. dag. Op het Macedonische front bleven vijan delijke aanvallen in den Czernaboog zonder resultaat. Er was een levendige artillerie actie aan de Belaszitza en aan het Stroema- front. P o r ij s8 Nov. (Havas). Namiddagcom muniqué. In den Czernaboog vielen de Bulgaren tot drie malen toe de Servische stellingen aan. Op de geheele linie teruggeworpen door een hevig artillerie- en machinegeweervuur keerden de Bulgaren in hunne loopgraven van uitgang terug met achterlating van tal rijke lijken op het terrein. Op de rest van het front was artilleriestrijd zonjler infante- rie-actie. Vliegtuigen van de geallieerden bombar deerden vijandelijke kampementen in de streek ten noorden van Monastir. Petersburg, 8 Nov. (Tel.-agent- schop). Communiqué van den grooten generalen staf. In de richting van Ognot ondernamen de Turken, een bataillon sterk, een aanval. Zij werden door ons vuur teruggeworpen. Konstantinopel, 9 Nov. (Milli.) Communiqué van het hoofdkwartier. Op het Tigrisfront hinderden wij den te genstander door een werkzaam artillerie vuur. Ten zuiden van de stelling van Fela" hie, aan den rechteroever van de rivier, joe gen onze vrijwilligers een escadron vijan delijke cavallerie uiteen en versloeg twee bataillons infanterie, die de vijand als ver sterking zond. In den loop van deze gevech ten, die eindigden met onze overwinning, leed de vijand groote verliezen; de onzen waren onbeduidend. Aan het Kaukazische front waren voor ons gunstige schermutselingen op den rech tervleugel. In het centrum joegen wij den vijand uiteen door ons werkzaam vuur. Op den linkervleugel sloegen wij met succes aanvals- en verkenningspogingen van den vijand terug. Wij deden een verrassingsaanval tegen het eiland Kecow, gelegen ten westen van Antalia, dat sedert lang een schuilplaats van roovers was, die onder bescherming van de vijandelijke vloot onzj kusten op hunne tochten plunderden. Deze verrassing lever de goede uitkomsten. De roovers hadden 100 dooden; ook maakten wij eenlge ge vangenen, die zullen worden opgehangen. Een FranSch vliegtuig, dat uit de richting van Mytilene in de buurt van Smyrna kwam, werd door een van onze vliegers aangeval len; het kwam in de zee terecht en de be manning kon niet gered w-orden. Weenen,8Nov. (W. B.) Officieel be richt van heden middag. In den namiddag van den 7en wierpen vijandelijke vliegers op de steden Rovlgno, Parenzo en Citta Nuova bommen neer. Er werd r.iet de geringste materleele schade aangericht en niemand gewond. Onze eigen vliegtuigen stegen op voor de vervolging. Een daarvan schoot een vijandelijken vlieger neer, die neerkwam bij de in volle zee zich bevindende torpedo-vaartuigen. Deze wer den door onze vliegtuigen met bommen aan gevallen en verwijderden zich naar de vijan delijke kust. In den avond van denzelfden dag wierp een vijandelijke vlieger eveneens zonder succes bommen neer bij Umago. Onze eigen vliegtuigen bewierpen des avonds militaire objecten van VeTmigliano en Monfalcone krachtig met bommen; zij keerden onbeschadigd terug. Rome, 8 Nov. (R.) Communiqué van de admiraliteit. Gisternamiddag ondernamen een Itali- aansch en Fransch vliegtuig-eskader een verkenningstocht naar de kust van het vij andelijke gebied. Er werden met succes bommen geworpen op het vliegterrein Pa renzo en op militaire vaartuigen, die in de haven van Cittanova lagen. Ondanks het hevige vuur van het afweergeschut en te genaanvallen van vijandelijke vliegers, keer den onze vliegtuigen behouden terug. De vijandelijke vliegers wierpen zonder eenig resultaat vele bommen op onze torpedo- booten, die ook ongedeerd hunne basis weer hebben bereikt Londen ,8 Nov. (R.) De pakketboot Arabia, van de Peninsular Oriental lijn, 1 is tot zinken gebracht, naar men meent in |de Middellandsche zee. Tweede telegram. De admirali teit bericht, dat het mailstoomschip Arabia den 6en in de Middellandsche zee zonder waarschuwing getorpereerd en in den grond geboord is. Alle passagiers, ten getale van 437, zijn gered, de bemanning eveneens, behalve twee machinisten. Londen, 8 Nov. (R.) Het Noorweeg- sche stoomschip Reime is in den grond geboord. Londen, 8 Nov. (R.) Bericht van Lloyds. De treilers Caswell, Hosfat Castle en Kyoto en het vrachtstoomschip Leatonia zijn in den grond geboord. De bemanningen van de treilers en 15 man van de Leatonia zijn opgepikt door den Deenschen treiler Bragi. Men onderstelt, dat de overige 15 man van de Leatonia opgepikt zijn door een Engelsch oorlogsschip. Het Noorweegsche stoomschip Finnland is gisternamiddag in den grond geboord. De bemaning is gered en aan land ge bracht. Christlania, 8Nov. (W. B.) De Noor weegsche antwoord-nota werd heden aan den Duitschen gezant overhandigd. Rome, 8 Nov. (Stefani). Joffre en Ca- dorna hebben gisteren eene ontmoeting ge had in Saint-Michel de Maurienne. Weenen,8Nov. (Corr.-bureau). In de zitting van heden van de commissie van controle op de staatsschuld, hield de minis ter van financiën Marck eene rede, waarin hij zeide, dat volgens zijne principieele op vatting van het staatscrediet de verplichtin gen van den staat onder alle omstandighe den moeten worden vervuld. Liever gebrek en honger lijden, dan dat de verplichtingen niet worden nagekomen. De staat, die voor zijne staatshuishouding onmachtig wordt voor crediet, zou ook voor zijne volkshuis houding nergens crediet vinden. Onze volks huishouding heeft na den oorlog bovenal het buitenlandsche crediet noodig om de be hoefte aan grondstoffen te kunnen bevredi gen. Zij zal dit crediet slechts dan vinden, als het buitenland de overtuiging koestert, dat het staatscrediet in den vreeselijken storm, waaraan ons vaderland moedig het hoofd biedt, ongeschokt gebleven is. Onder alle omstandigheden moet de rentedienst verzekerd worden. Daarom meet er aanhou dend aan de verhooging var de staatsinkom sten gedacht worden. Het opbrengen van belasting mag niet meer als een onaange name dwang beschouwd worden, maar moet worden gevoeld als een van zelf sprekende blijde plicht, als iets wat mer doet in zijn eigen belang. De staat, wiens burgers dit geestesproces sneller verwekren, zullen vlug. ger en zekerder dan de dralende staten in gevestigde omstandigheden komen. Al zijn wij in vele dingen van eene andere mee ning, allen zijn wij vereenigd In hel vaste vertrouwen op het bestaan van het vader land en op de degelijkheid en offervaardig heid van het volk. De minister deed daarna mededeelingen over den vorm van de weldra uit te geven vijfde oorlogsleening, die zal bestaan in 5K pets. schuldbrieven, aflosbaar in 40 jaren, en 5K pet. schatkistbiljetten met een omloops tijd van 5ff jaar. De commissie besloot do leening te contrasigneeren. Vereen igde Staten. Nfw.york,8Nov.(R.).T erwijl gister avond zoo stellig verzekerd werd, dat Hughes was gekozen, hetgeen zelfs werd toegegeven door dagbladen van de Wilson-partij maken de laatste berichten over de stem ming ln de staten van het verre westen en in andere staten de toestand eenigszins on zeker. Beide partijen maken aanspraak op de overwinning. Londen, 8Nov,(R.)De New-Yorksche bladen berichten: De algemeene voorzitter van de democra tische partij heeft aan alle districts- en graafschapsvoorzitters geseind: Wilson is herkozen. Gij moet persoonlijk zorg dragen voor het bewaken van de stembussen. Onze tegenstanders zijn wan hopig. repfiek voort. Hij geeft daarbij ook zijn denk- beeiu van de instelling van een vrouwen raad prijs. Dat de meerderheid zal zijn voor algemeen kiesrecht is een triomf voor den heer Troelstra. Hij bestrijdt de massaal- kiesrecht, theorie van minister Cort van der Linden. Spr. bestrijdt eveneens het evenredig kies recht. De heer Nolens (R.-K.) zal stemmen teger de motie-Troelstra betreffende de in voering van vrouwenkiesrecht. Hij gevoelt geen neiging den heer Troelstra gelegenheid te geven met die motie te paradeeren en ziet niet in dat hier sprake is van een drin genden eisch des tijds. De termijnbetaling voor de uitwerking van het onderwijsartikel heeft wel beteekenis, doch die zal niet zoo groot zijn, omdat toch spoedig aan de onderwijswetgeving zal moe ten worden gewerkt wegens den aandrang naar salarisverhooging en omdat de pacifi catie eerst komt door uitwerking van het Grondwetsartikel. Ook om wat meer zetels door de evenre dige vertegenwoordiging geven de Katho lieken niet zooveel en nu wil men dat de Katholieken daartegenover toegeven op het stuk van bezwaren tegen het voorgesteld on derwijsartikel. Spr. wil daarover echter thans niet spreken, doch zulks uitstellen tot de be handeling der artikelen. Op raad van den heer Van Raalte en met goedvinden van den heer Troelstra, besluit de Kamer over de motie-Troelstra inzake vrouwenkiesrecht te besfissen na afloop van de Grondwetsherziening. Minister Cort van der Linden zal zich beraden over de instelling eencr staatscommissie voor vrouwenkiesrecht. De minister verklaart niet te zullen heengaan bij verwerping van het grondwetsvoorstel. De minister acht het niet onmogelijk ook voor alinea's betreffende de waarborgen in ert 192 een andere redactie te vinden. Daar bij mag echter niet geraakt worden aan de vrijheid en zelfstandigheid der bijzondere school. De algemeene beraadslagingen worden daarna gesloten. Berichten. De Staatscourant van 8 November be vat de volgende Kon. besluiten: benoemd tot notaris te Beetsterzwaag, ge meente Opsterland, R. Zijlstra, candidaat- notaris te Gorredijk; benoemd tot adjunct-directeur bij den dienst der posterijen jhr. H. B. Graswinckel, thans hoofdcommies der posterijen; aan den reserve-kapitein J. H. E. Rückert, van het regiment genietroepen, ter zake van ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den militairen dienst, wegens lichaams gebreken, een eervol ontslag uit den mili tairen dienst verleend; De leider der Vrij-Libera, le Kamerfractie. Da Kamer-fractiq der vrij-liberalen heeft naar aan de Tel. wordt gemeldt prof. mr. A. C. Visser van Uzendoorn tot voorzitter gekozen. De Tweede Kamer-vacaturi te Tie 1. Uit parlementaire kringen deel! men aan de Tel. mede, dat de vrij-liberalei^ de candidatuur van Tiel hoogstwaarschijivj lijk zullen aanbieden aan den heer mr. H;> C. Dresselhuijs, secretaris-generaal ven het departement van Justitie. Begrafenis Mr. Tydeman. Gistermorgen elf uur werd het stof felijk overschot van het ontslapen Kamer-t lid mr. M. Tydeman Jr. van zijn woning to. Breda vervoerd naar den trein, die het naarj Tiel zou overbrengen. Reeds vroeg vulde: zich de stationswachtkamer met vele vrien.^ den en belangstellenden onder wie meiv opmerkte den burgemeester van Breda mr;' E. baron van Hövell tot Westerflier, de le« den van de rechterlijke macht, het Kamera lid Bogaardt, den gouverneur van de Korï«' Mil. Academie J. W. P. van Hoogstraten,ï gen.-majoor adj. in buitengewonen diensf. van H. M. de Koningin, met zijn adjudant en eerste-officier der Kon. Mil. Academie; kolonel M. A. Elout, den commandant vart het 3e reg. veld-artillerie, kolonel E. J. daïj Bock, en tal van andere autoriteiten, dent heer Van "der Linden als vertegenwoordigen van den Bond van Vrij-Liberalen, afdeelingj Breda e.a., deputaties namens VolksonderJ wijs, het college der visscherij, de afdj Toonkunst, enz. Toen de kist gedekt met bloemen eif kransen, uitsluitend van familieleden, naai den gereed staanden wagen werd gebracht^ presenteerde de stations-wacht het geweei en schaarden allen zich met ontblootei\ hoofde in lange rijen op het perron. De familieleden en de vrienden van den ontslapene, de heer G. Rueb en mr. F. Peltf Rycken, begeleidden het stoffelijk over»3 schot naar Tiel. Men meldt uit Tiel Onder groote belangstelling had gistere middag te Tiel de teraardebestelling plaats van mr. M. Tydeman Jr., lid der Tweede Kamer. Op het kerkhof waren o. a. aanwezig alle leden van de Vrij-Liberale Kamerfractie, behalve de heeren de Beaufort en van Vol lenhoven, die verhinderd waren, Fock en Koster, vertegenwoordigers van de vrijzin* nige Concentratie, van Doorn en Patijn na* mens de Unie-Liberale Kamerfractie, de hee* ern Teenstra namens de Vrijz-Dem. fractie, van Leeuwen namens de Soc.-Dem. fractie, Schimmelpenninck namens de Chr.-Historin sche fractie en De Monté VerLoren namens de Anti-Rev. fractie. Voorts merkten wij op van Leeuwen, vice-president van den Kameroverzicht. Tweede Kamer. Grondwetsherziening. De heer Marchant (V.-D.) herdenkt In de zitting van Woensdag mr. Tydeman en repliceert daarna. Hij bestrijdt nader het or ganisch kiesrecht en weerspreekt opnieuw dat de vrijzinnigen inzake het algemeen kies recht achter de sociaal-democraten zouden zijn aangekomen. De bedoeling van het blanco-artikel is nooit een andere geweest dan de onmiddellijke invoering van het al gemeen kiesrecht. Spr. ziet af van de indie ning van een amendement, om het gebod tot invoering van vrouwenkiesrecht op te nemen, bij de Kieswet, ter vervanging der additioneele kiesrechtbepalingen, nadat hem is gebleken dat de rechterzijde en dus de re geering ook dit niet wil. Hij blijft overtuigd, dat wijzigingen in art. 192 toch geen reëele beteekenis kunnen hebben. De moeilijkheid dat in katholieke streken geen scholen zul len kunnen zijn voor enkele protestantsche kinderen, wordt hoogstens verhaast door art. 192 en is te ondervangen door huisonder wijs op kosten van de overheid. De heer Van Idsinga (R.-l^) repli ceert. Hij handhaaft zijn standpunt" inzake het kiesrecht en laat bij nadere overweging 't denkbeeld van uitwerking van art- 192 in additioneele artikelen los. Na de pauze zet de heer van Idsinga zijn Landmacht, bij het dienstvak der militaire administratie, tot reserve-tweede-luitenant voor speciale diensten, de dienstplichtige se-peanten C. J. Brandt, van het 36e batal jon Landweer-Infanterie; E. P. E. le Cocq d'Armandviile, van het 48 e bataljon Land- wecr-infanterie: C. W. P. M. Höffer, van het lie regiment infanterie. Prinses Juliana ongesteld- Mer meldt ons uit den Haag, dat prinses Juliana sediert Dinsdagmiddag ongesteld is mei verschijnselen van koorts, zoodat zij ge noodzaakt is het bed te houden. benoemd bij het Reserve-personeel der Raad V£m S(ate_ de Jong van Beek en iriilmftrnë nir nal ri i or. r t. r o Ir nAr TmlifairA J Donk, oud-gouverneur van Suriname, gene raal Kempers, gepens. vice-admiraai Tyde man, de heeren van Lonkhuijzen, directeu# der Ned. Heidemaatschappij, mr. Hasselman, fid van den Raad van State; mr. DresselhuiK secretaris-generaal aan het departement van Justitie, mr. Meijlink, substituut-griffier der. Tweede Kamer (mr. Artzenius was verhin-j derd); mr. J. J. Tilanus, consul van België Inij Tiel als vertegenwoordiger van den Belgi-1 schen gezant, (de overledene was lid van dé] Ned.-Belgische commissie); M. VereveldJ voorzitter van den Bond van Vrijzinnige Pro-O pagandavereenigingen en de oud-Kamerleej den Hintzen, Hugo van Gijn en jhr. mr. Fjj W. van Styrum, het Eerste Kamerlid vanj Lanschot, oud-burgemeester van Breda, dsr heeren Plemp van Duiveland, hoofdredacteur van de Nieuwe Courant en Graadt van Rog/ gen, hoofdredacteur van het Utr. Dagblad? terwijl vertegenwoordigd waren de afd. Ami sterdam, Haarlem, Bloemendaal, Breda, Nijï megen en Tiel van den Vrij-Liberalen BondJ Alle kiesvereenigingen en tal van andere or* gaisaties in Tiel en alle polderbesturen uit het district waren ook aanwezig; de burgee meesters uit tal van omliggende plaatsen,' terwijl de burgerij van Tiel groote belangstel^ lfng toonde. Vele hulzen waren ten teekerjj] van rouw gesloten. De eerste woordvoerder was jhr. va n_j Fore est, die sprak namens de Vrij-Llbe-: rale Kamerclub, waarvan de overleden?: voorzitter was. Spreker wees er op hoe korf] geleden de secretaris van de club hem ver zocht eenige herinneringen uit Tydeman'?] leven op te stellen op een door hem sear-ri te stellen feestblad. Hoe weinig hadden wij -toen gedacht thans afscheid te noemen ne-.' men aan deze geopende groeve. Wij zullen hem missen als voorzitter en als vriend, wij! zullen trachten den slag die zijn overlijden" beteekent te boven te komen, door ons hemt' te blijven herinneren als den ridderlijken!' strijder, die voor niets ert niemand uit derf weg ging, doch die anderer opvatting wist t^ eerbiedigen, door de ware liberale beginse len, waarvan hij de drager was, hoog te hou den en te ttachten die in het land te doelt H. M. de Koningin, H. M. de Koningin- Moeder en Z. K. H. de Prins hebben giften doen toekomen ten bate der stichting „Te huis voor alleen staande blinden" te Wolf- heze. De Veerman van den Brlel. Aan de commissie tot het aanbrengen van een gedenkraam voor Coppelstock in de Sint-Catharinakerk te Brielle is bericht in gekomen van een gift groot 50 van Prins Hendrik. De Minister van Marine, kapitein ter zee Rambonnet, is voornemens a.s. Vrijdag, vergezeld van zijn adjudant luit. ter zee Ie kl. mr. Jager, en den ingenieur voor het loodswezen B. A. Verhei], een bezoek te brengen aan het Marine-etablissement "te Amsterdam. Gezant Rosen. De nieuw optre dende vertegenwoordiger van het Duitsche keizerrijk bij het Nederlandsche Hof, dr. Ro sen, is thans te 's Gravenhage aangekomen ert heeft ln het gezantschapsgebouw aan den Langen Vijverberg intrek genomen. Dr. Rosen, die, evenals de heer von Kühlmann, zal optreden als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, belast met het Duitsche gezantschap, heeft gister middag zijn opwachting gemaakt bij den Minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. dr. Loudon, in diens kabinet. Jhr. mr. A. C. D. de Gr a e f f. Jhr. mr. A. C. D. de Graeff, met ingang van 2 Januari 1917 benoemd tot vice-president van den Raad van Nederlandsch-Indië, als opvolger van den heer J. B. van der Hou- ven van Oordt, heeft een schitterende In dische carrière achter den rug. Studie- en jaargenoot van den tegen- woordigen gouverneur-generaal van Ned.- Indië, trad hij in de 90er jaren in den In- dischen administratieven dienst en werd met ingang van 27 Augustus 1909 be noemd tot eersten secretaris van het gou vernement. Déze functie vervulde hij tot 19 Juli 1913, toen hij werd benoemd tot algemeen secretaris, terwijl hij in zijn be trekking van gouvemements-secretaris werd vervangen door den heer Moresco. Met ingang van 30 December 1914 volg de zijn benoeming - tot lid van den Raad van Ned.-Indië, welke functie hij dus bij het aanvaarden van het vice-presidentschap twee jaar zal hebben uitgeoefend zegevieren. Jhr. Van Styrum, sprekende namens dei» Vrij-Liberalen Bond, roemde de gaven erf de talenten die Tydeman gesteld had irf dienst der gemeenschap, welke hij paard? aan karakter. De overledene kon niet ge mist worden, niet in de Kamer en niet itt der. Bond, dien hij opgericht en geleld heeft en waarvan hij de ziel was. Hij heeft veel van den Bond gehouden. Wederkeerig waS hij in dien Bond de geziene man niet alleen bij de ouderen, maar ook bij de jongeren. Dat kwam doordat hij met behoud van zijn' beginselen een groot aanpassingsvermogen' bezat. Zijn redevoeringen waren de groot© aantrekkingskracht voor de bezoekers den vergaderingen. Wij" zullen trachten in zijnf geest te Werken. De heer Van Lith de Jeude bracht namens de Centrale Liberale Kiesvereeni-( ging uit het district Tiel eerbiedige huid©

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2