L. STAS Z.M.B. Bockbier ne- EK L. G. PONNE f- M.A. Klein p. J. DE WIT GOHEN en Co., Arnhem. SCHOOLTASSCHEN. ADVERTENTIËN, H. IWEURSING, BRUINBROOD op BROODKAARTEN Laken en Flanellen Rokken Dames- Huishoudsehorten, Dienstboden- en Fantasie-schorten Kousen, Sokken, Trieot-goederen Stoom-T abaksker verij ii AMERSFOORTSCH WISSEL-en EFFECTENKANTOOR ROOMBOTER Koopt Uwe Kantoor-, School-, Schrijf- en Teekenbehoeften Langestraat 7. Machinale Fabrieken van Gebak. Afdeeling „Broodfabriek", AMERSFOORT. Langestraat 12 Telefoon 212. Atelier voor Ondergoed naar Maat. UITZETTEN LUIERMANDEN. Depot van Dr. Jaeger's Orig. Normaal WOL-ARTIKELEN. „De Rustende Landman" PRIJS-COURNT Nieuwe soorten lichte Rooktabak. De aflevering van heeft een aanvang genomen. frankrijk, Italil en Portugal met Nederland een pl<;enveep arbitragetractaat hebben gesloten, «oodat deze staten verplicht zijn op vordering per Nederlandsche regeering geschillen als hier fcedoeld, zoo die niet langs diplomatieke» weg kunnen worden opgelost, te onderwerpen aan &e beslissing van het Permanente Hof van Ar bitrage. dat n\et de andere oorlogvoerende staten zoo danig algemeen arbitragetroctaat niet is geslo ten, wijshalve te hunnen aanzien voor hetzelfde jfloel op eene bijzondere arbitrage regeling moet .Worden getroffen dat het dringend noodig moet worden ge acht, thans reeds de voorbereidingen ter zake te treffen, met name wat aangaat het bijeen brengen en in authentiöken, onaantastbaren Vorm vastleggen van 't bewijs van alle feiten fin rechtspunten, welke voor eene deugdelijke jpeslissing der bovenbedoelde geschillen van beteekeni9 zijn dat daartoe nooddg zal zijn de instelling van een orgaan met de noodige rechtsbevoegdheden bedeeld en samengesteld uit deskundigen op Rechtskundig, maritiem en handelsgebied, dlat in een geregelde procedure op verzoek van be langhebbenden in aanmerking komende zaken Bal onderzoeken en in authentieken vorm het resultaat van dat onderzoek zal vastleggen; op al welke gronden ondergeteekenden zich richten tot Uwe Excellentie als tijdelijk voorzit ter van den raad van ministers met het drin gend verzoek, dat de regeering de noodige stoppen moge doen en do noodige maatrege len moge nemen, opdat de zaken, waaromtrent gij de uitspraak van de prijsrechters der oor logvoerende staten in strijd met het recht ge wezen acht, aan arbitrage worden onderwor pen en ten spoedigste een voorbereidend or gaan als boven omschreven worde in het leven geroepen. De f|Konlngin Regentes" opgebracht Naar gemeld wordt, is de uitgaande boot pde Koningin Regentes" van de Maatsch. Zeeland gister ochtend omstreeks half 12 door Duitsche marinevaartuigen naar Zee- brugge opgebracht. De „B 1 o m m e r s d ij k." Het stoomschip „Rijndam" is voorgaats te Hoek van Holland ten anker gekomen met officieren van het getorpedeerde stoomschip pBlommersdijk" aan boord. 6tesnkoolgebrsk bij do spoorwegen Men meldt ons van bevoegde zijde, dat 'de geringe aanvoer van steenkolen uit het buitenland gedurende de laatste weken zich ook bij de spoorwegen doet gevoelen. Wanneer hierin binnenkort geen veran dering ten goede valt aan te wijzen, is het waarschijnlijk te achten, dat tot beperking .van den spoorwegdienst zal moeten worden Overgegaan. Meel en bloem. Mr. S. J. Blaupot ten Cate deelt ons nog /aar aanleiding van het bericht van het Rijksgraanbureau omtTent de verhouding hisschen regeering en bakker mede, dat frlke gedachte om de Regeering of het Rijks graanbureau onaangenaam te zijn, hem Vreemd is geweest. Zijne bedoeling is juist ffPU'PMt nm HfVAr moJo^loO Joon ran het erkennen der bakkerspatroonsorganisa- kles van regeeringswege de ongerustheid Hieromtrent weg te nemen, die blijkens en kele courantenberichten nog in bakkerskrin gen heerschte. Censuur over Duitsche boeken. Al9 contrast met berichten, die meldden dat de Engelsche censor alle Duitsche boe gen, met bestemming voor Nederlandsch- tndië of elders, achterhoudt, kunnen wi; Vermelden, dat dit toch niet immer het ge- Val is. Een Utrechtsch student, die zich Voor studie naar Engeland begaf, nam 60 feerboeken mede, waaronder 50 Duitsche. De Britsche censor liet de gansche collectie doorgaan. Wel een bewijs, dat het eerste Voorbeeld niet als regel mag worden aan genomen. Het mijnengevaar. Uit Hoek van Holland wordt ons geseind Aan een Scheveningsch visschersvaar- flrig werd voor den Nieuwen Waterweg belangrijke schade veroorzaakt door mijn- ontploffing. Toch gas. Nadat de curator in het faillissement van de Geldropsche gasfabriek kan de aangeslotenen, had medegedeeld, dat He fabriek gesloten zou worden, is na een geheime raadszitting bekend gemaakt, dat R»de zaak op den ouden voet zal worden Voortgezet". Geldrop houdt dus voorloopig fijn gasverlichting. Het conflict aan de Wester gasfabriek. Het scheidsgerecht voor ge meentewerklieden te Amsterdaln, uitspraak «doende in de zaak van 37 werklieden aan de Westergasfabriek aldaar, beslist, dat 35 pan de werklieden strafbaar zijn en dat hun een straf kan worden opgelegd, bestaande in één week schorsing, terwijl het geduren de ruim 2 weken, tijdens de voorloopige schorsing van 8 hunner ingehouden loon, niet zal worden uitbetaald In de gister middag gehouden vergade ring hebben B. en W. van Amsterdam over eenkomstig de uitspraak van het scheidsge recht een beslissing genomen. Tegen het voortdurend be drog met z. g. „waschmiddele n". Dr. Van Hamel Roos schreef in zijn Mdbl. legen de vervalschingen: Het is zeer zeker niet te verwonderen, .dat waar de rechtbank blijkens een dezer JÜagen gewezen vonnis te Haarlem van rneening is, dat een persoon vrijgesproken moet worden, die onder den naam van j„Ados" een schadelijke en voor de wasch geheel onbruikbare stof levert als „wasch- tmiddel", een heirleger van knoeiers zich 'ïiiet ontzien heeft, om de huishouding te Overstelpen met allerlei schier waardelooze *.g. waschmiddelen tegen natuurlijk geheel JDnevenredigs prijzen, Het «enige wat hier tegen te doen is, is op uitgebreide schaal publicatie te geven aan onderzoekingen van dergelijke producten, opdat het publiek wete wat het koopt. Nog steeds gaat men, blijkens onze jongste ervaringen, door met den vergoop van „Chloor-extract" of „bleek- poeder" met allerlei fantastische namen, evenwel zonder den naam van verkooper of fabrikant op de etiketten; en waar deze fleschjes ƒ0.10 of 0.12*4 per stuk ver kocht worden bij een intrinsieke waarde van onderdeeleft van centen, begrijpt men hoe veel „oorlogswinst" op deze wijze uit de zakken der burgerij geklopt wordt. Er is slechts één middel om dit bedrog tegen te gaan, men koope uitslui tend chloorkalk (bleekpoeder) waarvan de fabrikant of verkooper een percentage ac tief chloor garandeert (b.v. een minimum van 20 pet.), en weigere alle anonieme fa brikaten, welke men zonder eenige garantie aan den man tracht te brengen. Uitvoer van Ne o-s alversaan. Voor de rechtbank te Amsterdam is behan deld de zaak tegen den Braziliaanschen koopman de C., beklaagd van poging tot verboden uitvoer van een partij salversaan, neo-salversaan en beta-naphtol (606 prof. Ehrlich). Op 25 Mei j.1. werden in de douaneloods no. 3 van den Kon. Holl. Lloyd een reiszak en handkoffer en een koffer in beslag ge nomen, welk door bekl. ter vervoer per s.s. Zeelandia" naar Buenos Aires als passa- giersgoed waren aangeboden. De inhoud bleek na deskundig onderzoek te bestaak uit bovenvermelde stoffen, waarvan de uitvoer erboden was. Het O. M. eischte tegen bekl., die niet verschenen was, drie weken gevangenis straf, met verbeurdverklaring van de in be slag genomen partij. De waarde der stoffen was ongeveer 10.000. Uitspraak 22 dezer Valsche schepelingen boek jes. De commissaris van politie, tevens fungeerend waterschout, te IJmuiden, heeft op last van hoogerhand een onderzoek in gesteld naar het in dienst nemen van schepelingen op stoomtreilers op zooge naamde schepelingen-boekjes, door de op varenden monsterboekjes genoemd, 't Is meermalen voorgekomen, dat schepelin- lingen, die om de een of andere reden tij delijk wilden verdwijnen, hetzij omdat ze deserteur van een garnizoen waren, hetzij om aan een gevangenisstraf te ontkomen of om andere redenen, op valsche namen boekjes en daarmee een plaats op een stoomtreiler hadden verkregen. Op deze wijze was 't ook een gevluchten milicien gelukt op een haringlogger uit te varen, of schoon het monsteren op loggers volgens een monsterrol verplicht is. Doder ff e a ncïteeril. Te Sneek is in verband met de vermissing van 900 aan bankpapier uit de cassa van de firma B. aldaar, door de maréchaussées in arrest genomen J. K., daar ter stede woonachtig, die bekend heeft den dader te zijn. Het vermiste bedrag is in zijn bezitgevonden. Vroeger was K. reiziger bij genoemde firma geweest. Fabrieksbrand. Donderdagmor gen is de wollenstoffenfabriek der fi. André van Spaendonk en Zonen in de Koestrsat te Tilburg tot den grond toe afgebrandTDe brand ontstond in de draadmakerij door het warmloopen van een „selfacting". Kantoor en magazijnen bleven behouden, doch kre gen veel waterschade. De fabriek omvatte 70 gebouwen. Ze was verzekerd op beurs- polis. De schade wordt begroot op 3 4 ton. Ongeveer 140 personen zijn door den brand werkloos. KANTONGERECHT AMERSFOORT. J. v. d. H., Amersfoort, trekdier onbeheerd laten staan op openb. weg, f 4 of 4 d. J. v. d. H., Amersfoort, in dronkenschap eens anders veiligheid in gevaar brengen, 6 dagen hechtenis. R. D., Stouteriburg, in dronkenschap de orde verstoren, f 4 of 4 d. H. R., Baarn, nachtelijk burengerucht verwek ken, 4 of 4 d. C. LSpakenburg, niet voldoen aan eene wet telijke verplichting rot aangifte aan den ambte naar v. d. Burg. Stand voor de registers van geboortey f 3 of 2 d. Th. R., Amersfoort, dronkenschap bij 6e her haling, 3 weken hechtenis. H. M., Amersfoort, dronkenschap bij 2e her haling 10 dagen hechtenis. P. R., Amersfoort, dronkenschap bij 2e her haling 5 of 5 dogen hechtenis. W. H., Amersfoort, dronkenschap, 10 of 10 d'. hechtenis. M. S., dronkenschap, 8 of 8 dagen. J. D., Nijkerk, le. wielrijden zonder licht; 2e. niet op vordering der politie rijwiel doen stilhouden; 3e, opgeven van een valschen naam, resp. ƒ3 of 3d-, 5of5cL^20df20cL G. H., Scherpenzeel, vee leiden over een rij wielpad, 5 of 5 d. G. K., Eemnes, overtr. Jachtwet,, f 15 of 15 d. en verbeisrdverkl. van de klemmen. W. v. d. P., Barneveld, overtr. Jachtwet, f 10 of 10 d'. en verbeurdverklaring van het geweer. W. v. d. G., Spakenburg, rijden met honden zonder halters, f 10 of 10 d. J. de G-, Amersfoort, idem, 6 of 5 4 G. L., Soest, overtr. Arbeidswet, 3 maal f 9 of 3 maal 3 d. G. Amersfoort, to Amersfoort ©b etxaat aan een andere natuurlijke behoefte dan wate ren voldoen, f 10 of 10 d. F. W. L., Amsterdam, idem, f 10 of 10 d. W. H., Amersfoort, te Amersfoort wateren buiten de urinoirs, f 5 of 5 d. L. W., Nijkerk, idem, f 5 of 5 d. A. A. K-, Bussum, te Soest met motorrijtuig te snel rijden, f 20 of 10 d. A. H. Soest, te Baarn ongekeurd vleesch ver koop en, f 6 of 5 d. W. Bv Baarn, te Baarn rijden met meerdere personen op rijwiel, 5 of 5 d. T. D., Scherpenzeel, te Scherpenzeel rijden met meerdere personen op rijwiel, 3 of 3 d. Opgave van gevestigde personen van 30 Oct. tot 4 Nov. 1916 s Petrus van Burgsteden, van Nijkerk naar Hoogstraat 10, landbouwer. Mart in us H. Rovers, van Alkmaar naar D. Fockemalaan 96, ingenieur H. S. M. Constance E. Munder, van Indië naar Utr. weg 24. Egbert Vochteloo, van Infjkaz. naar Hoogeweg 17, sergeant. Kinderen de Bresser, van Vught naar O. So es ter weg 14. Hendrik J. van den Bedem, van Leusden naar Lageweg 21, boerenknecht. Hendrik J. van Oort, van Rhenen naar Aide- gondestraat 61, stationsbeambte. Diedjerika W. Raisig, van Leiden naar Kamp 19, gezelschapsjuffr. Gerrit G. v. Altena, van Tiel naar Schimmel- p.streat 46, monteur. Jan K. West, van Doesburg naar Kruisk. 15. Petrus Q. Hom, van Deventer naar 't Zand 26, kantoorbediende. Wed. J. W. de Vries—Kapteijn, van Assen naar Soesterweg 11. Aalt de Meijere, van Zeist naar Wijersstnaat 14, kappersbed. Jannetje van der Ham, van Weesp naar Utr. straat 19. Rutger van Barneveld, ven Soest naar Amh. weg 12, melkventer. Heimen van Kommer, van Leersum naar Woestijgerweg 32, scharenslijper. Alyda J. de Mey, van Olst naar Nieuwstx. 27. Coenradus J. J. Kessler, van Harderwijk naar v. Asch v. Wijcks-traat 35, kap. inf. Evertje de Mots, van Deventer naar Eem- stiaa1 8. Anthonia P. van Dam, van Oterleek naar Zuidsingel 44. Gezina M. Suidmon, van Groningen naar Zuidsingel 44. Hendrijca W. de Jager, van Hilversum naar Molenstraat 17. Adrianus v. Denderen, van Hilversum naar Soesterweg 155 inw. Wed. J. M. Reniers—Tijamansj, van Zwijn- direcht naar Utr.weg 28. Oene G. J. Gorter, van Rotterdam naar Utr. weg 135. Hendrik B. Doeleman, van 'sGravenhage naar Wijerestraat 14, kappersbediende. Gerritdina Heinhuis geb. Hermans, van 's Gra- venhage naar Schimmelp.straat 51. Jan J. A. Aghina, van Amsterdam naar Uti. straat 23, arts. Jocobo W. MidJcyaoI, von Amsterdam naar Eemstraat 26. Nelly J. v. d. Stadt, van Amsterdam naar Zuidsingel 12, verpleegster. Maria H. J. Beeger, van Utrecht naar Tuin straat 6, kanto-orbed. Johanna C. H. Stoel, van Utrecht naar Pr. Julianalaan 8. Opgave van verhuizingen binnen de gemeente van 30 Oct.—4 Nov. 1916. Antonius J. W. Heunks, van Coninckstraat 4 naar Kamp 39. Dirk van der Linden, xan Appelmarkt 12 naar St. Bonif.straat 5^ letterzetter. Cornells van Burgsteden, van Appelmarkt 12 naar St. Bonif.straat 52, koetsier. HendrükuE van Oostveen, van Bergstraat 1 n. J. v. Ola'enb.l. 14, koetsier Hermanus Bril, van G. v. Stellingw.straat 95 n. P. Pijperstraat 5, 1.1. machinist. Albertina J. v. Riemsdijk, van P. Muyslaan 8 naar Utr.weg 24. Johanna G. H. Keijzer, van Gr. Haag 55 naar Soesterweg 301, kok. Dirk Timmerman, van Hoogeweg 104 naar Hoogeweg 49, groent enk oopman. Jc'han W. Meijer, van Puntenb.L 19 naar Soesterweg 23, ambt. H. S. M. Jacobus van den Bedem, van Heiligenb.weg naar Liend.weg 2, boerenknecht. Hermanns van Eist, van Puntenb.l. 17 naar G. v. Stellingw^traat 95, brievenbest. Hendrik Elzenaar, van P. Pijperstraat 5 naar Arnkweg 82, kantoorbed. Johannes H. Huurdeman, van Weverssingel 27 naar Kamp 32, kleermaker. Dirk Klaasen, van Weversaingel 27 naar Kamp 32, timmerman. Antonius dien Enting, van Scberbierstraat 9 naar Kamp 32. Aart BliekendaaL van KL Koppel 16 naar Soesterweg 110, wisselwachter. Egbert Vochteloo, van Hessenstraat 5 naar Hoogeweg 17, sergeant inf. Pieter J. Borrias, van Driest 12 naar Dieven- weg 5, meubelmaker. Jan Bos, van Utr.wieg 127 naar P. C. Hooftl. 3. Anna C. J. Wiegman, van Puntenb.l. 13 naar Nieuws treat 19, ass. huish. Adrianus Hazelaar, van Teut 77 naar Alde- gondestraat 29, pakhuiskn. Andries L. Lablans, van Noordstraat 15 naar Noordstreét 11, letterzetter. Cornelia J. van der Veer, van Soesterweg 197 naar Monnikenpad 53, varkensslager. Jan W. R. Coenen, van Langestraat 57 naar Utr.weg 137, kellner. Berta C. C. Lablans, van P. Borstraat 68 naar Utr.weg 137, modiste. Hilbert J. Wagt, van Eemstraat 28 naar Co ninckstraat 32, arbeider. CHR. ROOSENDAAL'S Inlichtingen k. Bergstraat 14, Amersfoort (Mr. 8. G. VAN WELDEREN baron RENGER8). Kortegraohl 11. Tal. 176, Telegramadres „Wisselkantoor". Assurantiën. Inoasaeering van Wissels Credieten. en Quitantiën. Coupons. Vreemd geld. Deposito's, Wissels op Binnen- en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zjjn daarvoor spe- oiaal gebouwdo kluis (Safe Doposit) vol gens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zfjnen kantore. Vlasakkerweg 44, Teleph. 169 Oudste IXSTAf.FATIE-BlREAE rail EEECTRISCHE INSTAFFATIES Toor Licht on Kracht. Verschillende Villa's en Fahrleks» Installaties In bedrijf te bezichtigen. Bcgrootingen kosteloos. Directe levering van magazijn. Voordeelig adres voor Serre- en Bi-orlkasbedekklngen, Rolluiken. Jalouzteën. Markiezen. Zonneschermen. Dekkleeden. Oliegoederen. COHEN en Co., ARNHEM, Fabriek: RIJNKADE 19. Kantoor en Magazijn: XIECWE KRAAN 1. van de VOORUITGANG Woudenberg. Prijst f 2.— per Kilo. Verlirijgbaa bij: I. MEIIERS, Hachlagaalstraa' 16 bij Groote sorteerlug Dit brood kost 12 cent per K.g., zonder dividend. Daar de weistandsgrens er voor is vervallen, kan dit brood voor elk hutsgezin worden aangevraagd, hetgeen door eon der leden van het huisgezin of zijne dienstbode, voor den 20sten van elke maand, in het bureau aan de Appelmarkt persoonlijk moet geschieden, doch schriftelijk niet wordt aangenomen. De maximum-hoeveelheid van dit brood is 8 K.g. per week voor ieder lid van het huisgezin boven de 2 jaar. De broodkaart moet bij de ontvangst van dit brood worden getoond om er de juiste hoeveelheid dadelijk op te doen aanteekenen. Wegens de onvoldoende hoeveelheid tarwebloem, welke wordt beschikbaar gesteld, en die waarschijnlijk nog zal verminderen, is het t« voorzien, dat binnenkort de hoeveelheid wittebrood algemeen onvoldoende zal zijn, is de meest mogelijke zuinigheid er mede raadzaam^ alsmede om een gedeelte ervan door het Bruinbrood te vervangen, waarvoor vóór den 20sten van elke maand de broodkaart moet zijn aangevraagd. Eene snede Bruinbrood op eeno snedo Wittebrood is een zeer smakelijk en goedkoop voedsel. groote Reuze GOUDEN MEDAIEEE: BRUSSEL 100S. van Frlesclie Heerenbnal (krol)t 0.80 Blanke Frle.che Heerenbaai0.00 Maryland (krnl en HJn)- 0.00 Flarlda-Grof (krnl en l(Jn)1.00 Portorlco Grof (krnl en l(Jn) - 1.00 per Firma W. A. UILENBROEK, Kamp 49, mm Hoogachtend, Hoofdagent der Zuid-Hollandsche Bierbrouwerij Broestraat 12 - Tol. Int. 38S

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 6