BINNENLAND. KOLONIËN. Ctploffing als resultaat van ons artillerie- ur. Berlijn, 2 6 Nov. (W. B.) Bericht uit het groote hoofdkwartier van heden voor middag. In de nabijheid van de Oostzeekust ten noorden van Smorgon, en aan het front bij iie Serwetsj (tusschen Dwinsk en Minsk) en 6czara, is het vijandelijke geschutvuur he viger geworden. Russische afdeelingen, die In de streek van Krasjin en bij Osierki, in toet gebied van den Boven-Styr, oprukten, lijn teruggedreven. Weenen, 26 Nov. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. Russische afdeelingen, die aanvielen te OzieTki, aan de Boven Styr, werden door ons vuur verdreven. Petersburg, 26 Nov. (Tel.-agentschap). Communiqué van den grooten generalen Staf. Bij het station Prudy, ten noord-westen van Molodeczna (tusschen Wilna en Minsk) heeft ons machinegeweervuur een Duitsch vliegtuig naar beneden gebracht; de inzit tenden, een officier en een soldaat, nomen wij gevangen. Aan de Stochod is bij het dorp Voelka- porska een vijandelijk vliegtuig, dat wij bij het dorp Pojarka, ten noorden van Rozistsje getroffen hadden, neergekomen. De vleu gels van het toestel waren verbrand, de vliegers vielen in onze handen. Bij Nowo-Aleksinetz heeft de vijand onze liniën krachtig gebombardeerd. Vijandelijke vliegers hebben zich boven onze linies vertoond; een van hen moest na een gevecht van 30 minuten bij het station Roedmapotsjano neerkomen. Het toestel was onbeschadigd. Den vlieger en waarnemer namen wij gevangen. In het toestel waren twee mitrailleurs. Ten zuid-westen van den spoorweg Ezer- na-SoIotchof, in de streek van het dorp Af- goestofka, traden onze verkenners met suc ces op; een vijandelijke veldpost werd ge deeltelijk met de bajonet gedood, de rest werd gevangen genomen. Ten noord-oosten van Kirlibaba heeft de vijandelijke artillerie onze stellingen hevig beschoten. Weenen, 26 Nov. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. Op het Karstplateau was de artilleries tri jd van tijd tot tijd iets levendiger. In het Karinthische grensgebied beschoot de vijandelijke artillerie enkele plaatsen. Rome, 26 Nov. (Stefani). Officieel communiqué. Langs het geheele front heerschte groote artilleriewerkzaamheid. Onze artillerie ver nielde vijandelijke verdedigingswerken in de «treek van Tonale (Camenica-dal) en belem merde de gewone bewegingen van den vij and in het Adige- en Astico-dal, terwijl zij het vuur van de vijandelijke artillerie overal met goed gevolg beantwoordde. Wconen, 2 6 Nov. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. Een van onze vliegereskaders wierp bom men op de spoorweginrichtingen en barak ken van Tolmezzo. R o m e, 2 6N o v. (Stefani). Officieel com muniqué. Vijandelijke vliegtuigen trachtten op ver scheidene punten In het operatiegebied tochten te ondernemen, maar werden door het vuur onzer afweerbetterijen en door het vuur onzer afweerbetterijen en door het on middellijk opstijgen van onze vliegers daar in belemmerd. Een vijandelijk eskader, dat er in geslaagd was bommen op Tolmezzo te werpen, zon der slachtoffers te maken of schade aan te richten, werd door onze achtervolgings vliegtuigen aangevallen en uiteengedreven. Een vijandelijk vliegtuig werd neergescho ten; van de aviateurs werd één gedood, de andere gevangen genomen. In een lucht gevecht in de buurt van Biglia, ten zuid oosten van Görz, werd nog een ander vlieg tuig van den vijand neergeschoten. B e r 1 ij n, 2 6 Nov. (W. B.) Bericht uit het groote hoofdkwartier van heden voor middag. Bij Battea-Neagra in het Gyergyogebergte vielen Russische compagnieën zonder resul taat onze stellingen aan. In het Alt-dal is Rimnicu-Valcea bezet. Op de hoogten ten noorden van Curtea de Arges bieden de Rumendërs nog hardnek kig tegenstand. Ten oosten van de Beneden-Alt heeft de, onder bevel van luitenant-generaal, Von Schmettow staande Duitsche cavallerie, een Rumeensche cavalerie-divisie teruggewor pen en dringt nu verder voorwaarts. De van de Alt naar het Oosten voerende wegen lijn met vluchtende transport-colonnes be dekt; den weg, waarlangs deze colonnes trek ken, kan men aan de in brand gestoken dornen kennen. Met de over den Donau getrokken troe pen is aansluiting verkregen. Legergroep Mackensen. Een door vuur van de zee uit ondersteunde aanval, door vijandelijke infanterie langs de kust tegen den rechtervleugel van het Dobroedsja-leger gericht, is afgeslagen. Onder leiding van maarschalk Von Mackensen is het voor de verdere operaties In West-Rumenië bestemde Donau-leger, overeenkomstig het opgestelde plan, naar den anderen Donau-oever overgestoken. Wij •taan voor Alexandria. Aan het overwinnen der moeilijkheden, verbonden aan het overtrekken van de sterk gezwollen rivier, hebben naast onze dappere pioniers, ook meegewerkt afdeelingen van het keizerlijk-koninklijk motoibootcorps, de Oostenrijksch-Hongaarsche Donau-flottille, onder bevel van den kapitein ter zee Lucick en de Oostenrijksch-Hongaarsche pioniers- afdeelingen van generaal-majoor Cangl. B e r 1 ij n, 2 6 Nov. (W. B.) Avondbe- richt uit het groote hoofdkwartier. In Wallachije worden stelselmatig vorde ringen gemaakt. In de Dobroedsja gevech ten, die voor ons gunstig verliepen. Weenen, 26 Nov. (W. B) Officieel bericht van heden middag. Het Donauleger bereikte de streek bij Alexandria. Bij de uitvoering van de oever- verwisseling, die door het hooge water zeer bemoeielijkt werd, had onze Donauflottille een gewichtig aandeel. Een vijandelijke Farman werd door ons neergeschoten bij Usululet, ten noorden van Sistowo. Duitsche cavallerie, onder aanvoering van generaal Schmettow, wierp ten oosten van de Beneden-Alt eene vijandelijke cavalerie divisie terug. Rimnik Valcea, in het Altdal, werd genomen. Verder oostelijk, waar de vijand nog hevi- gen tegenstand biedt, naderen onze troepen Curtea de Arges. Een nieuwe Russische aan val in de streek ten zuidwesten van Bekas bleef wederom zonder succes. Sofia, 26 Nov. (Buig. agentschap). Communiqué van het hoofdkwartier. In de Dobroedsja artillerie- en patrouille gevechten. De vijand verschanst zich voor onze stellingen. Onze eenheden gingen, vereenigd met de Duitschers, het eerst de Donau over bij Svis- tow en namen na een gevecht de stad Zim- nicea, waar een groote hoeveelheid graan gevonden werd. Bij Somovit gingen Duitsche eenheden over de Donau en bezetten Izluzk en Bako- witza. Bij Turnu Severin ging een gedeelte von onze troepen, die den rechter Donau- oever bewaken, over de rivier en werkte mede tot de verovering \an de stad. Onze artillerie op den rechteroever verdreef vijan delijke colonnes, die opereerden tn de buurt van Turnu Severin. B er 1 ij n, 2 6 Nov. (W. B.) Avondbe- richt uit het groote hoofdkwartier. Aan het Macedonische front voor ons gunstig verloopen gevechten. Sofia, 26 Nov. (Buig. agentschap). Communiqué' van het hoofdkwartier. Aan het Macedonische front sloegen wij een aanval van een Italiaansch bataljon te gen het dorp Tamowa, ten noordwesten van Monastir, af. De Italianen lieten een groot aantal militaire voorwerpen voor onze stel lingen achter. Na artillerie-voorbereiding be proefde de vijand een aanval tegen hoogte 1050 ten oosten van het dorp Paralovo, zon der succes. Op de rest van het front was hier en daar vrij levendig artillerievuur. P a r ij s2 6 Nov. (Havas). Namiddag- comuniqué. Ten noordoosten van Monastir hevig ar tilleriegevecht. Als gevolg van het slechte weer werden er geen infanteriegevechten geleverd. Op den linkervleugel van de geallieerden maakten de Italianen opnieuw vorderingen in de richting van Tarnova (ten noordwesten van. Monastir). Engelsche vliegtuigen bombardeerden vij andelijke kampen in de streek van Nevhori (aan de Stroema-monding). Athene, 25 Nov. (R.). De Fransche admiraal Fournet heeft de Grieksche regee ring opnieuw een onta overhandigd, waarin de overgave geëischt wordt van de artillerie batterijen. De termijn, die daarvoor is ge steld, loopt op 1 December af. Bij niet voldoening daaraan zal hij ge noodzaakt zijn de maatregelen te nemen, die de toestand voorschrijft. Athene, 25 Nov. (R.). In aanmerking nemende de oorlogsverklaring van de regee ring te Saloniki tegen Bulgarije, is Grieken land nu eigenlijk in staat van oorlog met Bulgarije, want de geallieerden beschouwen het driemanschap te Saloniki als de feitelijke regeering van Griekenland. De voorloopige regeering heeft ook aan Duitschland den oorlog verklaard, omdat het schepen, die troepen van de nationalisten vervoerden, heeft getorpedeerd. Rome, 26Nov. (Stefani). Communiqué van den minister van koloniën. Het radiografisch station Nauen brengt het bericht van een gevecht in Tripolitanië, waarbij 6000 Italiaansche soldaten, 40 of ficieren, verscheidene kanonnen, een radio grafisch station en veel oorlogsmaterieel In handen van de Arabieren zijn gevallen. Dit bericht is geheel onjuist. Londen, 25 Nov. (R.) Bericht van de admiraliteit. In den nacht van 23 op 24 Nov. trachtten zes Duitsche torpedojagers het Noordelijke einde van de Downs te naderen, doch wer den door een patrouillevaartuig opgemerkt. De vijand loste snel ongeveer 12 salvo's en stoomde onmiddellijk weg. Eén granaat trof een treiler, maar niemand van de be manning werd gewond; alleen werd eenige schade aan het vaartuig aangericht. Geen enkele granaat viel ergens in de buurt van de open stad Ramsgate. Londen, 25 Nov. (R.) Bericht van Lloyds. De Noorweegsche stoomschepen Oifjeld en Trym ziin In den grond geboord. Londen, 26 Nov. (R.) Bericht van Lloyds. Het Britsche stoomschip Emlyn Verne moet in den grond geboord zijn. B e r 1 ij n, 2 4 Nov. (W. B.) De Keizer heeft aan staatssecretaris von Jagow het ge vraagde ontslag gegeven en hem benoemd tot lid van het Pruisische heerenhuis. Tot staatssecretaris van buitenlandsche zaken is benoemd Zimmermann, tot dus verre onderstaatssecretaris, In wiens plaats is gekomen de directeur van de politieke af- deeling von Stumm. Aangezien de omvang van de werkzaam heden aon het departement van buitenland sche zaken steeds grooter wordt, is tijdelijk een tweede onderstaatssecretariaat inge steld; met de waarneming van deze functie is de keizerlijke gezant baron von dem Bus- sche Haddenhausen belast. B e r 1 ij n, 2 5 N o v. (W. B.) De Norddeut- sche Allgemeine Zeitung bericht: In eenige bladen was sprake van een overeenkomst tusschen Duitschland en Frankrijk op grond waarvan 20,000 Duitsche en Fransche bur gerlijke geïnterneerden via Schaffhausen— Genève naar hun vaderland zouden terug- keeren. Dit bericht is niet juist. Het gaat hier niet om civiele geïnterneerden, maar om het vervoer van 20,000 Fransche vrou wen en kinderen uit de bezette streken van Frankrijk, die daar wegens hun hulpbehoe venden toestand niet langer blijven kunnen. P a r ij s2 4 Nov. (Havas). De minister raad heeft besloten eenheid te brengen in de diensten van de burgerlijke en militaire levensmiddelverzorging. Aan het hoofd van de beide diensten komt te staan Joseph Thierry, thans onder-staatssecretaris aan het departtement van orlog. Christian! a, 25 Nov. (W. B.) De geheele pers schenkt hier bijzonder groote aandacht aan de steeds dreigender worden de voedingskwestie in Engeland en Frank rijk. De daar bestaande plannen tot invoe ring van bijzondere oorlogsvoedingsdeparte- menten en vleeschlooze dagen worden als de gewichtigste verschijnselen van den legen- woordigen oorlogstoestand beschouwd. Het blad Aftenposten geeft een artikel in de Morning Post over den toestand uit voerig weer, waarin gezegd wordt, dat in werkelijkheid de Duitschers thans overwin naars zijn en dat het wereldrijk van Groot- Brittannie ernstig bedreigd is, als Duitsch land niet wordt overwonnen. Ne w-York, 18 Nov. (Radiogram van den vertegenwoordiger van W- B., vertraagd overgekomen). De New-York American zegt, dot over den toestond van de Russische financiën en ook van het Russische crediet tegenover zijne bondgenooten op eene wijze, die niet kon worden vermoed, eene onthulling Is ge daan door een verzuim van de Britsche cen suur. Daardoor is bekend geworden, dat de leening van 50 millioen yen, die de czaar in Japan trachtte te plaatsen, is mislukt. Op deze door schatkistbiljetten gedekte lee ning hadden Japansche bankiers ingeschre ven voor het bedrag, dat werd verlangd; maar de leening kon niet onder het publiek gebracht worden en bijna de geheele lee ning Is In hunne handen gebleven. Kopenhagen, 25 Nov. (W. B.) De commissie van den rijksdag, die is benoemd tot onderzoek van de vraag van den verkoop van de Deensche West-Indische eilanden, heeft haar rapport uitgebracht. De meerder heid bestaande uit de rinkerzijde, "de radica len en de sociaal-democraten, adviseert de voordracht aan te nemen. Ook een der con servatieve leden is voorstander van den verkoop, terwijl de andere zeven conserva tieve leden voorstellen de voordracht te verwerpen. Den 14en December zal het voorstel tot verkoop onderworpen worden aan de stem ming van alle mannelijke en vrouwe kiezers, in het geheele land. So tfcreenigde Staten en Mexico. AtlanticCity, 25November. (R.) De Mexicaansch-Amerikaansche commissie heeft zich verdaagd na onderteekening van een protokol, waarin wordt bepaald, dat alle Mexicaansche troepen uit Mexica zullen worden teruggetrokken en dat grenspatrouil- les zullen worden gevormd door de respec tieve legers ieder aan hunne eigen zijde. De Amerikaansche troepen zullen worden teruggenomen binnen veertig dagen na de ratificatie van dit protokol. Verspreide Berichten. Generaal-k oionel Aartsher tog Joseph. Keizer Karl van Oostenrijk- Ilongarije bekleedde tot nog toe den rang van generaal-opperbevelhebber aan het oostfront, van Galicië tot den Donau. Die functie is thans, nu bij als keizer opperbevelhebber van land- en zeemacht der monarchie wordt, over gedragen aan aartshertog Joseph, een zoon van den overleden aartshertog Joseph, en van prinses Clotildc van Saksen-Coburg. Aartsher tog Joseph is in 1872 geboren, genoot een mili taire opleiding en was vóór den oorlog com mandant der 31e divisie infanterie te Boeda pest. Hij Is gehuwd met prinses Augusta van Beieren, uit welk huwelijk twee zoons en een dochter geboren werden. De paniek in Rumenië. Men schrijft uit Zurich d.d. 21 Novmber aan de N. R. Ct.: Volgens berichten in Russische bladen vlucht de burgerlijke bevolking in Ru menië in steeds grooter scharen van de bedreigde punten weg. In Bukarest zijn voor de komende veertien dagen alle spoorweg kaartjes verkocht. De vreemdelingen vluch ten over de Russische spoorlijnen naar Engeland en Frankrijk. Vermogende Ru- meniërs gaan naar Odessa, Kisjenef of Kiëf. Anderen trekken naar hun stamgenooten in Bessarabië, waar reeds uitgestrekte barak ken voor deze vluchtelingen in gereedheid gebracht zijn. De meesten vluchten weg uit vrees voor de lucht-aanvallen, die onafge broken voortgezet worden. Het grootste deel der parlementsleden bevindt zich reeds in Jassy, de nieuvte residentie, die trouwens zoo overvol is, dat velen onder den blooten hemel moeien slapen. De universiteit en de verschillende scholen zijn er tot hospitalen ingericht. AH\V archieven en kostbaarheden zijn uit BukareCl weggehaald en elders ge borgen. Het bekende blad Le Journal des Bal cans verschijnt voortaan in Odessa. Oost-I ndlë. Dr. W. M. Ottow. t De correspondent te Soerabaja van het Hbld. meldt het overlijden van den chef van den militair pharmaceutischen dienst, dr. W. M. Ottow, kolonel-apotheker. (Dr. Ottow was in 1863 geboren en den len September 1885 als militair-apotheker 2e kl. in den Indischen militairen dienst getreden. Hij was begiftigd met het ridderkruis van de orde van den Nederlandschen Leeuw Vfi«o«n In Indifi. Men seint uit Weltevreden aan de Tel.: Hilgers heeft te Priok zijn eerste vlucht gedaan na zes weken. Hij vloog op een hoogte van 1300 meter, maar zonder bege leider, omdat door de slechte cylinders de machine niet in staat was twee man op te nemen. De zaak EVHnemi. De correspondent te Soerabaja van het Hbld. seint dat de Japansche journalist Minami. die tot een jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, van dat vonnis appèl heeft aan- geteekend. Onlusten op Atjeh. Uit Weltevreden wordt aan de Tel. ge seind: Een inlandsche patrouille arresteerde op Atjeh een vrouwelijke rebel, Teukoeteteh, met twee mannelijke en vier vrouwelijke volgelingen, die in Augustus deelnamen aan den opstand in de DorostTeek en in het Takingon-distrlct. Een militaire patrouille doodde te Blang Kedjejren twee rebellen, waaronder een als man verkleede vrouw. Onlusten fn Djambl. (Officieel). Bij het departement van Kolo niën is ontvangen het volgende bericht van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië. De bevolking aan de Batanghari is In haar geheel teruggekeerd. Wederom heeft zich een van de moordenaars van den contro leur Walter, Hadji Daoed genaamd, te Saro- langoen gemeld. De opstand op Riouw- Uit "Weltevreden wordt aan de Tel. ge seind: Officiéél wordt door den commandant in de streek van de Boven Toengkal gemeld, dat ongeveer zeshonderd man de streken van de Boven Tjenako ten Zuiden van de Tndragiri binnenvielen. De gouverneur van Suriname. (Officieel). De heer Staal, gouverneur van Suriname, heeft gisteren (Zaterdag) te Para maribo het bestuur over de kolonie van zijn voorganger, kolonel baron Van Asbeck, overgenomen. Reis van de Koningin. Het Hsgz. meldt, dat de Koningin a.s. Woens dag en Donderdag een bezoek zal brengen aan 's Hertogenbosch en omstreken. Het bezoek zal, evenals dat dezer dagen in West-Noord-Brabant, gewijd zijn aan een inspectie der onderwijs- en ontspannings gelegenheden voor de militairen. De graanbouw. Door het Kamerlid Schaper is, naar Het Volk meldt, aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del een vraag gesteld omtrent te nemen maat regelen in bet belang van een doelmatige be bouwing van den grond, met het oog op de behoeften aan voedingsmiddelen in het vol gend jaar, in 't bizonder aan broodkoren. Kamerverkiezing Ti el. De Katholieke Kiesvereeniging In het kiesdis trict Tiel heeft gisteren besloten de candi- datuur van den heer J. Beelasrts van Blok land, anti-revolutionair, te steunen. Kamerverkiezing Tiel. De anti-rev. kiesvereeniging te Tiel stelde can- didaat jhr. J. Beelaerts van Blokland te Oos terbeek. Niettegenstaande mr. A. G. A. Ridder van Rappard uitdrukkelijk verklaard heeft bij de ze Kamerverkiezing geen candidatuur te zul len aanvaarden, en bij eventueele verkiezing te zullen bedanken, is hij Zaterdag avond toch in een bijeenkomst van landbouwers, te Ochten, candidaat gesteld. Mr. M. Tydeman Jr. Het bestuur van de CentTale Liberale Kiesvereeniging te Tiel heeft besloten de nagedachtenis van mr. M. Tydeman Jr. te eeren door aan zijn weduwe en erfgenamen een herinnering aan zijn persoon aan te bieden. De besturen van de vrijzinnige concen- tratie^roepen hebben hun instemming met dit plan betuigd. N. Ct. St. Nicolaas-pakketten. De Direc teur-Generaal der Posterijen en Telegrafie maakt bekend dat bij gelegenheid van het aan staande St. Nicolaasfeest de vergunning om meerdere pakketten aan hetzelfde adres van slechts een enkele adreskaart te doen verge zeld gaan, voor den tijd van 2 tot en met 6 December wordt ingetrokken en derhalve bij elk gedurende dit tijdvak ter verzending aan geboden pakket eene adreskaart zal behooren te worden gevoegd. Voorts wordt, ter verzekering van een goede overkomst van de pakketten, aanbevolen: lo. zorg te dragen voor eene doelmatige en stevige verpakking van de voorwerpen in dier voege, dat deze op afdoende wijze tegen breken en beschadigen zijn gevrijwaard; 2o. zooveel mogelijk 'de adressen op de pak ketten te schrijven en, waar opplakken of aan hechten van een adres overmijdelijk is, dit zoodanig te bevestigen, dat voor het verloren gaan daarvan, gedurende het vervoer, geen vrees behoeft te bestaan; 3o. in de pakketten een tweede los adres te sluiten; 4o. de pakketten bestemd voor milital- 'l i ren le voorzien van een :i- waarop <i$. onderdeelen van het leper, waartoe de pa*, adresseerde behoort, duidelijk en vnlledi? aangegeven en deze pakketten ter bevordering van een geregelde verzending v 6 r 3 Deceits ber ter post te bezorgen. G. van Eijsselsteyn. t Na eeiij langdurire ziekte is te Rotterdam gistermor, gen op 51-jarigen leeftijd overleden dr. G. van Eijsselsteyn, geneesheer-directeur vort de gemeenteziekenhuizen te dier stede. Dr. van Eiisselsteyn is te Utrecht gepro» moveerd en heeft zich als officier van ge. zondheid bij de marine reeds een goeden naam verworven. Als zoodanig heeft hij West- en Oost-lndië bezocht, waar hij o mj krijgsbedrijven op Atjeh heeft meegemaakt,: Hij heeft volgens principes, dfe later juist zijn gebleken, de beri-beri op gelukkige wij, ze behandeld; onze regeering zond hem met een opdracht betreffende deze ziekte naa» Schotland. De overledene heeft zich ook veel bewo, gen op het gebied van eerst? hulp bij onge, lukken; op het congres te Weenen in 191$ heeft hij een lezing gehouden over kunstma tige ademhaling, waarvoor hij zich biizondef interesseerde. Dr. van Eijsselsteyn ls den len Septem. ber 1913 als geneesheer-directeur van de ge. meenteiekenhuizen te Rotterdam opgetre. den. Hij kwam toen uit Groningen, waar hij werkzaam was als directeur van het acade misch, provinciaal en stedelijk ziekenhuis. In zijn drukken arbeid te Rotterdam heeft hem al te spoedig een ziekte overvallen die hem na negen maanden voorgoed aan den werkkring, waaraan hij zich nog maar kort met al zijn krachlen had kunnen geven, heeft onttrokken. De begrafenis zal Donderdag op de twee- de algemeene begraafplaats te Utrecht plaat» hebben. (N. R. Ct.) Nederland en de oorlog. e 8.E O 'Ct Met 't oog op de mogelijkheid van nij pend gebrek aan steenko'en, heeft het Ka merlid Albarda den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel schriftelijk gevraagd of de minister bereid is spoedig een wets ontwerp in te dienen tot tijdelijke regeling van een algemeen vervroegde winkelslui ting. De minister heeft hierop geantwoord ter besparing van gas of electrisch licht o - overwogen wordt een vroegere sluiting der winkels. Om zoodanige sluiting, indien noo- dig, te verkrijgen, acht de minister echter vooralsnog een wettelijke regeling niet nood zakelijk. Tengevolge van de circulaire van 1 November betreffende bezuinigingen op steenkolen voor gas- en electrlciteitsbedrijf heeft de Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid in eene nieuwe circulaire de aan* dacht der burgemeesters er op gevestigd daf het noodig is dat de desbetreffende maat regelen uiterlijk on 7 December a. s. lu wer king treden. Behalve de in ons vorig nummer reeds aangekondigde bezuinigingsmaatregelen door den Minister aanbevolen, wordt door dezen laatsten nog medegedeeld dat bij den aanvang van elke maand door den Directeur der Bijkskolendiaiributie aan alle gas- en electriciteitsbedrijven in Nederland opgave zal worden gedaan van de in die maand voor hun bedrijf te verwachten hoeveelheden. Ten einde alle bedrijven in staat te stellen, hunne taak te blijven verrichten zal door genoem den directeur bij de verdeeling van de aan dfe Rijkskolendistributie in totaal ter beschikking staande hoeveelheden brandstoffen, rekening worden gehouden met de ter plaatse than* reeds aanwezige voorraden, terwijl bovendien, wanneer uit de maandelijks nan de Rijks kolendistributie te verstrekken opgave der verbruikscijfers een niet afdoend doorgevoerd de bezuiniging blijkt, dit voor de betreffende bedrijven van ongunstigen invloed zal zijn op het toedeelingspercentage. Men meldt ons uit Amsterdam: Heden zullen in het Gemeenteblad worden opgenomen voordrachten betrekking hebben de op de beperking van lichtverbrulk, welkfl voordrachten in de vergadering van den Ge< meenteraad van a.s. "Woensdag in behandel ling zullen worden genomen. In aansluiting met deze voordrachten overweegt de burge meester de intrekking der vergunning tot hot overschrijden van het sluitingsuur van koffie? huizen en dergelijke inrichtingen. N. O. T. Naar wij vernemen zijn de heeren mr. H. L. de Beaufort en mr. A. W. L. Talm a Sthee-» man. die sedert de inwerkingtreding van 'dë Nederlandsche Overzee-Trust Maatschappij aan die instelling verbonden zijn, door de Uit< voerende Commissie der N. O. T. benoemd tot adjunct-secretaris. Commissie van toezicht op de Boteivereeniging. De Minister van Landbouw heeft goedr gevonden, te benoemen tot lid der Rijkscom missie van Toezicht op de Botervereeniglng, den heer jhr. mr. L. E. M. von Fisenne, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-HollandJ te 's Gravenhage. De schaarschte aan jute. Een commissie uit de arbeiders defy firma Ter Horst en Co. te Rijsen heeft eenjj onderhoud gehad te Den Haag met dertj heer Engels, lid der Tweede Kamer voojj het district Almelo. De heer Engels deeldfr mede over deze zaak een onderhoud te heb* ben gehad met den Minister van Buitenland*, sche Zaken. Deze had hem medegedeeld^ dat de onderhandelingen met Engeland ovefy deze zaak een bevredigend beloop hebbeij en dat waarschijnlijk binnen eenlgen tijJ een bezending jute uit Engeland wordt vrij*} gelaten. Verder zal getracht worden de Ert«. gel sche legatie te bewegen de 2200 balen, jute, die te Amsterdam nog zijn opgestapeld, een die niet mogen worden vrijgelaten, te krijgen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2