KOLONIËN. BINNENLAND.^ •Hi* rr nr hoopte 1248, die de vijand met de ■uiterste hardnekkigheid verdedigt. De Iialiaansche troepen gaan eveneens {vooruit in de bergachtige streek van Cre- *c. a en Slena. Londen, 29 November (R.) De Admiraliteit deelt mede, dat Britsche wa tervliegtuigen in den amiddag van 28 No vember de haven van Zeebrugge hebben aangevallen. Wegens de weersgesteldheid was 't on mogelijk de resultaten waar te nemen. Alle machines zijn behouden teruggekeerd. Londen, 29 Nov. (R.) De admiraliteit bericht: Met betrekking tot het Duitsche draadlooze bericht van heden, dat de Brit- Bt he kruiser Newcastle den 17en Novem ber in den ingang van de Firth of Forth op een mijn geloopen en gezonken is en dat 27 leden van de bemanning gedood en 45 gewond zijn, wordt opgemerkt, dat geen van Z. M.'s schepen gemineerd of gezonken is gedurende de week van 12 tot 18 Novem ber in de Noordzee. Het geheele verhaal mei al zijne bijzonderheden is een verzinsel. Londen, 29 Nov. (R.) In het lager huis deelde minister Balfour mede, dat ad miraal Jellicoe benoemd is tot „first sea- lord" ter vervanging van Sir Henry Jackson. Ook is hij benoemd tot president van het ^Naval college" te Greenwich. Admiraal Beattie is benoemd tot opper bevelhebber van de groote vloot. (Toe juichingen). De besluiten, waarvan deze benoemingen het uitvloeisel zijn, werden eenige weken geleden genomen, maar om militaire rede nen is de openbare mededeeling uitgesteld. Er zullen nog eenige andere wijzigingen vol gen in den rand der admiraliteit. Ca i r o, 2 8 Nov. (R.) Het Grieksche stoomschip Margharita is door een duikboot Sn den grond geboord. De passagiers en de bemanning zijn in Alexandrië aan land ge bracht. Londen, 29 Nov. (R.) De drie Engel- 6che stoomschepen King Malcolm, Moresby en Maud, het Noorweegsche stoomschip Perra en het Spaansche stoomschip Lu- cienne zijn in den grond geboord. Bern, 28 Nov. (W. B.) In een artikel van de Popoio d'Italia wordt gezegd: Klein !Walachije is verloren. Groot Walachije in gevaar. Ook gedurende den winter zal de Entente blijvend een druk moeten uitoefe nen op Duitschland. Het gaat niet aan, dat de Entente thans een wapenstilstand laat intreden, want Duitschland zou daaruit nut trekken. Men moet trachten Hindenburg voor te zijn. Het is hoog tijd om te hande len, want Bukarest staat op het punt het lot van Brussel en Belgrado te deelen. Weenen, 29 Nov. (W. B.) De keizer ontving heden namiddag in de hofburg de aan zijn hof geaccrediteerde gezanten in eudientie. Weenen, 29 Nov. (W. B.) Keizer Ka- rel heeft kroonprins aartshertog Frans Jo- eef Otto tot ridder van het gulden vlies be noemd. Be r 1 ij n, 2 9 Nov. (W. B.) Gisteravond verzamelde zich voor het paleis van den rijkskanselier eene groote menschenmenig- *e, om hem aan den vooravond van zijn 60en verjaardag geluk te wenschen. De rijkskanselier antwoordde o. a. het volgende: Ik dank u met diep ontroerd gemoed voor uwe schoone liederen, uwe hartelijke woor- der en vriendelijke gezindheid. Deze ge zindheid is slechts eene uitdrukking van de onbegrensde toewijding en liefde voor ons volk, die ons allen vereenigt en ons met Gods hulp tegen dood en duivel beschermt. Gij hebt de ernstige opwekking gehoord, die in deze dagen uitgaat aan ons volk, opdat hef onzen strijders niet ontbreke aan wape nen en het volk thuis niet aan het noodige. De krijgsdienst en de hulpdienst fn het va derland zij thans ons aller stTeven. Allen moeten, allen zullen de roepstem volgen. De geest van dien warmen Augustusnacht, waaraan gij zoo juist hebt herinnerd, leeft heden nog. Daarom moeten v/ij den zwe ren tijd, die op land en volk drukt, in de ge dachte aar. onze zonen en broeders, die bui ten lijden en bloeden, strijden en overwin nen, zegevierend doorstaan met heiligen toorn in het hart, met liefde voor het vader land, dat niemand kan vernietigen zoolang ee^ Duitscher leeft. Het rijk moet voor ons behouden blijven. Met het door den rijkskanselier uitge brachte „hoch" op den keizer stemde de menigte vol geestdrift in. B e r 1 ij n, 2 9 N o v. (W. B.) In de zitting van den Bondsraad van heden werd behalve de door den Rijksdag aangenomen wetsont werpen betreffende de voorloopige hechte- rt:s (..Schutzhaft") de beperking van het recht van verblijf op grond van den staat van be leg, ook het wetsontwerp over den staat van oorlog goedgekeurd. B e r 1 ij n, 2 9 N o v. (W. B.) Aan de tafel van den Bondsraad is de plaats van den D'kskanscÜer is ter gelegenheid van zijn öOen verjaardag met chrysanten versierd. De voorzitter verzoekt den kanselier, de ge- lukwenschen van den Rijksdag te wilien aanvaarden, waarop de kanselier den voor zitter en h^t Huis voor de vriendelijke woorden dank zegt en de bloemen in ont vangst neemt als een het Duitsche volk ge lukbrengend symbool. (Levendige bijval.) Het huis begint terstond met de eerste le- i"4 van het wetsontwerp betreffende den vaderlandschen hulpdienst. Donderdag volgt de tweede lezing. Verspreide Berichten. Blo. nitui, 2 9 Nov. (R.) De oud-presiuent van den Oranje-YriisUat Steyn is overleden (Met M. T. Steyn is een van de manner, verdwenen,, die in den oorlog tusschen Groot-Brittannië en de Zuid-Afrikaansche republiek eene hoofdrol hebben vervuld. Toen de Transvaal den 9en October T899 aan Engeland het ultimatum stelde om de tToepen van de grens terug te trekken en Engeland's weigering om daaraan te vol doen den oorlog onvermijdelijk maakte, trad de Oranje-Vrijstaat aan de zijde van de zus- ter-republiek en heeft onder de leiding van Steyn den strijd volgehouden, totdat door het verdrag te Vereeniging van 31 Mei 1902 de vrede gesloten werd met de on derwerping van de Boeren onder het Brit sche gezag.) De neergeschoten Zeppe lins. Het luchtschip, dat aan de kust van Durham omlaag is geschoten, werd aldus een Reutertelegram aan enkele bladen het eerst gezien toen het tegen middernacht anderde. Nog geen vijf miunten later was het reeds getroffen door het vuur der kanon nen. De vlammen van het brandende lucht schip waren op 30 mijl afstands nog te zien. Kort nadat het schip getroffen was, zag men dat het doorbrak. De beide deelen en de bemanning vielen in zee. Het tweede luchtschip, dat aan de kust van Norfolk anar beneden werd geschoten, werd het eerst gezien te 5 uur 45 in den ochtend, terwijl het zich langzaam op groote hoogte voortbewoog. Tien minuten daarna, toen aeroplanes hei schip hadden bereikt, dat verscheiden mijlen van de kust af was, zag men het in eht midden doorbuigen en als een steen in zee neervallen. Dit schip had ongeveer een dozijn bommen geworpen op een klein oppervlak in het noorden van de Midlands, waardoor echter geen ernstige schade werd aangericht. In de plaats, waar de meeste bommen neervielen, gebeurden geen persoonlijke ongelukken. Voor zoover nagegaan kan worden is het derde luchtschip aan de noordkust gezien. Er is echter nog weinig bepaalds bekend daaromtrent. Merkwaardig is hoe snel de vlammen van het eene einde van het luchtschip naar het andere oversloegen, zoodra het schip ge raakt was. Bijna onmiddellijk nadat de eer ste granaat getroffen had, zag men een vuur gloed aan het einde van het luchtschip, die zich verspreidde tot het geheele omhulsel één vuurmassa was. In beide gevallen ging het ongeveer precies op dezelfde wijze. Oost-lndlè Pjambi. De correspondent te Soerabaja der N. R. Ct. seint; Kolonel Kroesen zal waarschijnlijk in den loop van de volgende maand van Djambi terugkeeren. Onder de in beslag genomen documenten zijn gevonden portretten van den voorzitter van de Sarikat Islam te Batavia, met door dezen gedane aanwijzingen voor de voor mannen der Sarikat Islam, die een belang rijke rol bij den opstand in Djambi hebben gespeeld. Het Soerabajasch Handelsblad verneemt, dat de directeur van het departement van Binnenlandsch Bestuur, die de oorzaken van den opstand in Djambi onderzoekt, tot dezelfde gevolgtrekkingen komt als reeds eerder werden geseind, n.l. dat de S. I. op een opstand heeft aangestuurd, dat men een grooten opstond had voorbereid, die terzelfder tijd in verschillende afdeelingen op Sumatra had moeten uitbreken. De op stand brak echter ontijdig uit, waardoor het doel is gemist. (Officieel). Bij bet Departement van ko loniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur-generaal van Nederl.- Indië: In Djambi is de moordenaar van den in- landschen commanctent der gewapende po litie te Moeara Tambesi, die den 26sten Augustus j.l. vermoord werd, gevangen ge nomen. De controleur van Moeara Tebo telegra feert, dat de politieke toestand gestadig ver beterd; in de bovenlanden bevindt zich nog slecht; Raden Pr.'-oe met elf vo1~el!ngen. Kameroverzicht. Eerste Kamer. In de vergadering der Eerste Kamer van Woensdag kwam aan de orde de wijziging der successiewet. De heer Van Lanschot (R.-K.) be strijdt de wijziging der Successiewet, om 8 niillioen meer uit het successierecht te ha len. Hij wil daarvoor in de plaats geen be lasting van minder kapitaalkrachtigen, maar een belasting op sigaretten, op waardever meerdering, gronden, enz. Spreker zal tegen het ontwerp stemmen. De heer De Vos van Steen w ij k (C.- H.) verklaart na deze rede van het woord af te zien. De heer Van Houten (U. L.) bestrijdt hel beroep op de toeneming der rijksmidde len door de tegenstanders dezer ontwerpen, zoomede den wensch om de behandeling der ontwerpen uit te stellen tot na de crisis, in ieder geval tot na de afdoening van de andere belastingontwerpen in de Tweede Kamer. De eischen der schatkist rechtvaar digen de voorgestelde wijziging der Succes siewet. De heer Van Kol (S.-D.) wil een afzon derlijke regeling voor de belasting op uit- keeringen, krachtens de levensverzekering, aan welk nuttig bedrijf thans moeilijkheden worden in den weg gelegd. Overigens ver dedigde spr. het onlwerp, zoomede de invoe ring van staatsmonopolies. De heer V a n N i e r o p (U. L.) houdt uifc» voerige financieele beschouwingen, ter ver dediging van de Successiewet en ter bestrij ding van den heer Van Lanschot. Hij vraagt ten slotte of één Minister van Financiën tot financieele gelijkstelling op onderwijs ge bied zal kunnen medewerken, als zijn be lastingontwerpen zoo worden ontvangen, als hier geschiedt. De Minister van Financien be strijdt eveneens het beroep op middelen-ac cres en wijst ook op de groote uitgaven, die uil art. 192 der Grondwet zullen voort vloeien. Ook zullen de crisisuitgaven toene men. De Minister bestrijdt verder de belas tingplannen door den heer Van Lanschot geopperd, ter vervanging van de successie- verhooging. De Minister verdedigt voorts uitvoerig het successiewetsontwerp. Door schenkingen werd het successierecht in hooge mate ontdoken en dit zal ook ge schieden door levensverzekeringen als het successierecht wordt verhoogd. Wat de schenkingen betreft zullen vrijstellingen ruim toegepast worden. Spr. zou de verant woordelijkheid bij verwerping van het suc cessie-ontwerp moeilijk kunnen dragen. Waar het hier is la mort sans phrase kan men van den minister moeilijk verwachten, dat hij nog langer zal trachten den finan- cieelen wagen in het goede spoor te houden. Het ontwerp werd verworpen met 22 tegen 18 stemmen (zuiver rechts tegen links). De beraadslagingen over de andere ontwerpen werden daarna op verzoek van den minister geschorst en de vergadering tot Donderdag ochtend elf uur verdaagd. Berichten. De Saatscourant van 29 Nov. bevat o.a. de volgende Kon. besluiten benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad Mr. J. Kosters, hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid aan de universiteit te Groningen, rechter plaatsvervanger in de rechtbank aldaar met eervol ontslag uit laatstgemelde betrekking. op verzoek is de aan notaris H. M. Mar- cusse aangewezen standplaats Colijnsplaat, veranderd in Cortgene. H. M. de Koningin heeft gisternamid dag ten half zes uur ten Koninklijke Paleize in het Noordeinde ontvangen Moekthar Bey, die verzocht heeft zijne opwachting te mo gen maken vóór zijn vertrek uit Den Haag, na van de maand Juni, tijdens de afwezig heid met verlof van Nousret Sadouillah Bey, tot diens terugkomst op 18 December 1916, met den rang van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister aan het hoofd te hebben gestaan van het Ottomaansche ge zantschap te 's Gravenhage. Afiredfn van minister van Gijn. Men meldt ons uit 's Gravenhage, dat minister Van Gijn de Kanjer schriftelijk er mede in kennis zal stellen (casu quo gister avond reeds heeft gesteld) dat hij de ver dediging van bedoelde wetsontwerpen niet meer op zich kan nemen. Voor een vermoeden, dat al dadelijk na de Kamer-vergadering in de parlementaire kringen werd geuit, dat wellicht het geheele kabinet, nu de zoo noodige versterking van 's Rijks middelen, welke met de wetsontwer pen beoogd werd, weder op losse schroeven wordt gesteld, zich het votum zou aantrek ken en daaraan gevolgen zou verbinden, moet geen grond bestaan. Nog hoorde men de veronderstelling dat wellicht een der andere ministers de over gebleven belasting-ontwerpen zou verdedi gen. De Kamervacature 's Gra venhage II. Naar men ons uit Den Haag meldt is een poging door de vrijzinnigen gedaan om de verkiezing van een lid der Tweede Kamer voor het kiesdistrict II te 's Gravenhage (vacature ontstaan tengevol ge van het bedanken door den heer mr. W. Dolk) zonder stembusstrijd te doen afloo- pen, afgestuit op de weigering van de recht- sche partijen. De federatie van de S. D. A. P. had zich in beginsel bereid verklaard voor deze vaca ture geen ei?en candidaat te stellen mits de candidaat der vrijzinnigen alleen voor de loopende Kamerperiode zou zitting nemen en in 1917 geen nieuwe candidatuuT voor district II zou aanvaarden. Als ernstige candidaten voor dezen Ka merzetel worden genoemd: mr. J. A. de Wilde voor de rechterzijde en de heer L. Hoejenbos voor de S. D. A. P. Consulair examen. Bij het aan het departement van buitenlandsche za ken gehouden consulair examen is geslaagd als aspirant-vice-consul mr. H. C. van Oven, te Scheveningen. Ontslag bij de artillerie. Naar wij vernemen is op hun verzoek eer vol ontslag verleend uit den militairen dienst aan de kolonels van het wapen der artillerie H. L. G. A. Schwartz commandant van het 2e reg. vesting-artillerie W. F. van Hoogstraten, commandant van het le regi ment vesting-artillerie en M. J. A. Mast- hoff Thz. toegevoegd aan den commandant der Nieuwe Hollandsche Waterlinie. Nederland en de oorlog. Gronds'iOKtn voor o zen munitie- aanmaak. Men meldt ons uit Den Haag: Naar wij vernemen komen de voor onze artillerie-inrichtingen ter verwerking be stemde goederen uit Amerika, welke sedert geruimen tijd in Engeland waren opgehou den, thans achtereenvolgens binnen en ziin er met den toevoer van zoodanige goederen volgens toezegging der Engelsche regee ring geen moeielijkheden meer te vreezen. Het gedeeltelijk stopzetten yen sommige werkplaatsen en daarmede het ontslag van een aantal losse werklieden, dat van ver dere onderbreking der aanvoeren het nood zakelijke gevolg zou zijn geweest, behoeft thans gelukkig niet plaats te hebben. De eteenkolennood. Naar de N. R. Ct. verneemt, gaat onze regeering schepen opeischen om kolen in Engeland te halen. Het stoomschip Ambon, van de Mij. Nederland, dat gisteren te Am sterdam gereed lag om naar Indië te ver trekken, heeft de bunkerkolen moeten los sen en moet thans voor de Regeering kolen in Engeland gaan halen. Het zelfde blad meldt: Na samenspreking met den heer Van Male, districtshoofd van de Ie Arbeidsin spectie te Deventer, wordt door de indus- trieelen aldaar het plan geopperd met het oog op het dringend kolengebrek hier te lande, een meer oeconomische arbeiders- regeling in de fabrieken in te stellen. De Fabrikanten vereeniging heeft aan den minister van landbouw voorgesteld, de werk tijden meer naar het midden van den dag te verleggen en den vrijen Zaterdagmiddag ten deele prijs te geven mits in het ge heele land ook in alle industrieën hetzelfde geschiedt, geen langere arbeidsduur wordt toegestaan en een zelfde dagverdeeling wordt in acht genomen. Deze algemeene regelirg beoogt als tij delijke maatregel een werktijd in te voeren van 7H uur 's morgens tot 12 uur en van 12 Yi uur tot 6 uur, terwijl des Zaterdags middags tot 4 uur zal worden gewerkt. Limburgsche kolen. Naar men uit Amsterdam uit vertrouw bare bron meldt, zal voor de schepen onzer marine voortaan het stoommateriaal van de Staatsmijnen in Limburg betrokken worden in den vorm van briketten. Een proeftocht door een oorlogsbodem waarbij deze bri ketten gebruikt werden, heeft bevredigende resultaten opgeleverd. Jute-moellljkheden. Men meldt ons uit vakkringen: Sinds geruimen tijd bevindt zich de jute- verwerkende industrie hier te lande, doordat aan den aanvoer van ruwe jute allerlei moei- heden zijn in den weg gelegd, in een noodtoe stand. Nadat de jute-spinners en -wevers hunne voorraden aan grondstoffen, resp. ruwe jute en jute-garens, zoolang mogelijk hadden ge rekt, door inkrimping hunner productie, moest, toen verdere aanvoer van grondstof fen uitbleef, tot stopzetten worden overgegaan. Het ligt voor de hand, dat bij'het onder vinden van belemmering van den aanvoer allereerst het oog gericht werd op de N. 0. T., als het lichaam, waarvan hulp te verwachten viel. En tot haar heeft men zich dan ook om hulp gewend. In belanghebbende kringen heeft men de overtuiging, dat de-N. O. T. bij de onderhandelingen, welke deze had te voe ren om de moeilijkheden uit den weg gernimd te krijgen, voor de betrokken industrieën alles heeft gedaan wat zij doen kon. Vruchtdragend echter zijn deze onderhandelingen tot dus- verre niet geweest. Terwijl reeds sinds October 1914 de uit voer van ruwe jute, jutedoek en jutegarens verboden was, konden belanghebbenden geen grondstoffen aangevoerd krijgen, zoolang 't juteverbod geen verdere strekking had verkre gen.' Zou er een uitvoerverbod zijn voor jute in eiken vorm, dan zou de aanvoer van ruwe jute, enz., wel weder zijn te verwachten. Om zulk een verbod uitgevaardigd te zien, hadden belanghebbenden zich tot de Neder- landsche Regeering te wenden. Hare mede werking werd gevraagd, en, in het belang van de juteverwerkende industrieën, zoo mede van de vele verbruikers van jute-in- elken-vorm, werd tot wijziging van de be staande verboden overgegaan en bij Kon. Be sluit van 30 Augustus jl. de uitvoer van jute in eiken vorm verboden. Mocht nu redelijkerwiizc verwacht worden, dat de fabrikanten weder in het bezit van grondstoffen zouden worden gesteld, gebeurd is zulks intusschen niet. Men heeft zich opnieuw, en herhaaldelijk, gewend tot de N. O. T. en tot de Regeering. H^t staat vast, dat door de Regeering, naar 'aanleiding van de niet alleen door belangheb benden, maar zelfs door Gedebuteerde Staten dpr provincie tot haar gerichte klemmende vertoogen met de N. O. T in overleg gelre den is. Ook dat lichaam heeft er bij de Brit sche Legatie op aangedrongen, om aan den noodtoestand thans een eind te maken, door reeds het eigendom van Nederlandsche firma's zijnde partijen jute. in Engeland ge kocht, naar Nederland te doen vervoeren, of, voor zoover zij reeds hier te lande waren aangekomen, te doen vrijgeven. Van Britschen kant werd echter weder ge weigerd. En nog steeds blijft de Britsche Regeering weigeren grondstoffen voor de Nederlandsche jute-industrie te doen aanvoe ren. Het argument voor deze weigering moet, naar bij onderzoek is gebleken, thans gezocht worden in het feit. dat in den loop van 1918 een partij jutezakken (750.000 stuks) naar Duitschland is uitgevoerd. Dat zulks inderdaad het geval is. moge in de oogen der Britsche autoriteiten een ernstig feit zijn, of het zóó ernstig is, dat daar voor heel een Industrie moet worden opge offerd, duizenden arbeiders broodeloos ge maakt en toenemende ontstemming in het land gewekt, is een tweede punt, dat Enge land goed zou doen te overwegen. De partij zakken, waarvan hier sprake was. was bijna geheel Duitsch eigendom en in Nederland als verpakkingsmateriaal met Duitsche goederen ingevoerd. Slechts ca. 70.000 stuks, of nog geen tiende van de genoemde partij, waren niet uit Duitschland ingevoerd, maar waren vóór den oorlog hier te lande ingevoerd en derhalve absoluut N. O. T.-vrij. De wegvoering der Belgen. De vergadering der S. D. A. P. inzake de wegvoering der Belgen is uitgesteld tot 11 December. - Ten bate van de Fransche krijgsgeyangenen. Een yooretailing Vrijdagavond 24 dezer in den Koninklijken Schouwburg te den Haag gegeven door het comité 's-Gravenhage, ten bate van da1 Fransche krijgsgevangenen in Frankrijk,' heeft meer dan 6000 opgebracht. Over de grens gekomen. Te Maastricht zijn 3 ontvluchte Russen en 2 Fransche militairen aangekomen. Te Glanerbrug zijn drie Duitsche de serteurs over de grens gekomen,d rie broe ders, die allen voor Verdun hadden gevoch ten en allen gewond waren geweest, een enen reeds vier keer en een ander drie maal. Zij moesten nu alle drie terug naar het front, doch verkozen de vlucht. Te Doetinchem is een Pool en een Duitsche deserteur aangekomen. Te Dinxperlo is een Duitsche militair van de grenswacht in verregannden staat van dronkenschap over de grens gekomen. Zondag zijn van Hilvarenbeek naar Dert: Bosch overgebracht twee in burger gekleedG militairen van Belgische nationaliteit, die zich sinds enkele dagen onder verdachte omstandigheden aan de grens ophielden ei\ bij hun arrestatie in 't bezit bleken van kne vels, baarden, gummihandschoenen, tangen, revolvers, foto's van verschillende grenspun- ten, telegrammen en een groote som aan Nederlandsch geld. Bij Roermond zijn twee uit Duitsche krijgsgevangenschap ontvluchte Russen ove» de grens gekomen. Te Maastricht zijn 3 ontvluchte Russert aangekomen, die in de buurt van Eipdert over de grens gekomen waren. Volgens hun zeggen hadden zij den electrischen draad doorgeknipt. Te Maastricht zijn weer drie ontvluchte Russen aangekomen. Een duur paardje. Eenige landbouwers te Heen (N.-Br.) hebben in sa menwerking met de hengstenassociatie le Nieuw-Vosmeer 30,000 h 40,000 bij eengebracht tot aankoop van een hengst. Een steenarend. Door jhr. mr. H. A. M. van Asch van Wijck is op he! jachtterrein van jhr. mr. O. Q. van Swin- deren te Noordlaren geschoten een steen arend. Het dier heeft een vlucht van 2.10 M. en is 0.93 M. lang. (N. Gr. Ct.) Een veldwachter opgehan gen. De veldwachter Den B. uit Nieuw- Lekkerland, was een dezer dagen de dupe van een flauwe, zoo niet ergerlijke gTap. Toen hij, na zijn gewone route naar huis keerde, werd hij plotseling overvallen door drie gemaskerde kerels. Zij stopten hem een prop in den mond en hingen hem daarna op aan een dikken boom, even voorbij het Elshoutsche stoomgemaal; gelukkig nief aan den hals, want dan was de man er niet zoo afgekomen. Een touw werd hem onder da armen gebonden en daar hing de man eert paar voet van den gTond te bengelen. Hulp kwam niet opdagen, schreeuwen was hem niet mogelijk, en zoo hing hij den ganschert kouden, ijzfgeri Novembernacht. Stijf van kou en schrik werd hij den volgenden mor« gen uit zijn netelige positie verlost. Men is op het spoor van twee der daders. (Dordr. Ct.) Plichtverzuim. Tegen een over* wegwachter der Staatsspoorwegen is proces* verbaal opgemaakt, omdat hij zijn post in da Rosespoorstraat te Rotterdam verlaten had, de boomen van den overweg van het spoor open latende. Tijdens ziin afwezigheid pas seerde een sneltrein van Dordrecht, waar* door ongelukken hadden kunnen geschie den, omdat juist een paard en wagen aan kwam, waarvan de bestuurder gelukkig den sneltrein opmerkte. Reeds meevmalen Is dl! verzuim voorgekomen. („N. R. Ct.") Nekkramp. De milicien uit daf Morschpoortkazerne te Leiden, bij wien nekkramp was geconstateerd, is gisternacht in het Ceciliagasthuis, werwaarts hij was overgebracht, overleden. Door een auto gedood. Dinsdagavond geraakte te Amsterdam eert persoon. Van Tielrooy genaamd, wonende in de 2e van Swindenstraat, toen hij in de Linnaeusstraat op een tram van lijn 9 wil de stappen, onder een particulieren auto. Hij werd naar het O.L. Vrouwegasthuif vervoerd w aar hij weldra overleed. R ij tuig te water. Het rij tuig van den heer L. B. te Zwolle kwam he* den in een sloot terecht, met het ongeluk kig gevolg, dat de vrouw, die in het rijtuig zat, om het leven kwam. Beklemd geraakt. Dinsdagmorgen is, bij het stappen uit een rijdenden treilt van de Zuid-Hollandsche Electrische Spoor weg-Maatschappij op het Hofplein, de 13- jarige J. L. gevallen en beklemd geraakt tus schen een treeplank en het perron. Me! een gebroken arm en been en een verwond hoofd is de jongen naar het ziekenhuis ge* bracht, waar hij denzelfden ochtend aan dd gevolgen is overleden. Ongeluk op de Zaan. Eert drietal jongens, werkzaam aan de stijfselfan- briek „De Bijenkorf", waren in het middagn uur aan het varen met een ijzeren vlet ofl de Zaan. Door een onhandige beweging ge raakte de vlet in aanvaring met een motor boot. De vlet zonk direct; slechts twee valt de drie jongens konden gered worden; dm derde verdronk. (N. v. d. D.) Marktberichten. Eiermarkt te hmsterüam. 28 November 1916. Kipeieren V. P. N. f 12.5 W 1^.00. - Regeering f 12.15—12.90. Eendeieren V. P. N. 12.90—f 13.95. Regeering f 10.90f 0.00. Middenprys V. P. N. f 13 93. Kegeenng f 12^0 Koelhuis-Kipeierea 10.00—10J5. ïetud

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2