De gezantschapsraad te Petersburg leiding van dr. J. V. A. Doorenbos, is uitge- Jhr. F. Miohiels van Verduynen, wien tot steld tot 29 dezer, herstel van gezondheid een onbepaald ver- Geïnterneerden, lof is verleend, is te 's Gravenhage aange-Heden worden twee compagnieën ge komen tot het ondergaan van eene genees-interneerde Belgische soldaten overge- kundige behandeling De heer Gerhard, lid der Tweede Ka mer vom Amsterdam II, is ongesteld en zal op advies van zijn geneesheer vermoedelijk 1de eerste veertien dagen de vergaderingen ■der Kamer niet kunnen bijwonen. In den ouderdom van 70 jaren is te Schoon' oven overleden de heer H. G. Geel hoed, oud-secretaris dier gemeente, voorzit ter van de nUsbond Krimpenerwaard en be stuurslid van tal van vereenigingen in zijn •woonplaats. J. J. Westenburg. t Te Am sterdam is op 63-jarigen leeftijd overleden de heer J. J. Westenburg, directeur van het Nederlendsche Veem. Honderdjarige overleden. De honderdjarige heer A. Rïemersma, te De Lemmer, heeft op zijn lOOsten geboorte dag, dien hij ziek en bedlegerig doorbracht; uit alle oorden van ons land gelukwenschen ontvangen. Gisterochtend echter is hij j ©verlenVn. Nederland en de oortoa. c-evccp op Ce landbouwer:. De n.inistet van landbouw doet in verband met de tijdsomstandigheden een ernstig be roep op de Nederlandsche landbouwers om het bouwplan voor het volgende oogstjaar zoodanig te regelen, dat het grootst moge lijke deel der productie voor de voeding van de Meder'.andsche bevolking en van den veestapel gebruikt kan worden. D« aanvoer van graan en mee!. Naar het Rijksbureau voor de distributie van graan en meel ons mededeelt is het bericht, voorkomende in verschillende nieuwsbladen als zoude terstond na de be noeming van Lloyd George alle maatruimte van schepen uit Amerika beschikbaar gehou den zijn voor het verschepen van graan naar Nederland, van allen grond ontbloot. Wel is het waar dat door de regeering is besloten om voortaan de voor den graanaanvoer be stemde schepen uitsluitend met voor de re geering bestemde graan te beladen, doch deze maatregel staat in geenerlei verband met het optreden von Lloyd George. Aanhouding van brievenmalen. De navolgende stoomschepen hebben op last van de Britsche militaire autoriteiten de post te Falmouth moeten lossen: de Kangean en Nias onderscheidenlijk 7 en 16 November van Amsterdam naar Ba tavia vertrokken; bracht van Oudemirdum naar de kamp van Zeist. Zeppelins. Men schrijft uit Heerlen aan Het Volk Vrijdag werd een Zeppelin waargenomen omstreeks II uur 's morgens in de richting van Spekholzerheide, Zaterdag om 11 uur werden er in dezelfde richting en zeilden tijd twee waargenomen en 's middags om 2 uur boven Heerlen een Duitsche vliegma chine (tweedekker) op betrekkelijk grooten hoogte-afstand, kenbaar aan een kruis on der de vleugels. Op Heerlerheide werden door soldaat-kommiezen nog eenige ge weerschoten gelost, natuurlijk zonder re sultaat. Over de grens gekomen. Te Doetinchem zijn een Belg en 33 Polen aangekomen, die als burgerlijke gevange nen naar Duitschland waren vervoerd. Te Dinxperlo is een Russische krijgsge-, vangene over de grens gekomen. Smokkelaars gedood. In de buurt van Bladel (N.-Bzijn twee Belgische smokkelaars, welke brieven naar België trachtten over te brengen, door de Duitsche grenswacht doodgeschoten. ren, die wegens gebrekkigheid of ongeschikt heid van taal of rythme niet in aanmerking konden komen, waren er vrij vele, waarvan de dichter zich vermoedelijk geen oogen- blik de vraag had gesteld, of zijn lied wer kelijk door den Nederlandschen soldaat graag en uit eigen beweging gezongen zou worden, of die, zoo hij dit al had gedaari, klaarblijkelijk een niet zeer juiste vooretel ling bezat van den Nederlandschen volks aard. De commissie achtte het onwensche- lijk er toe mede te werken om het reeds groote aantal „volksliederen" van deze soort nog te vermeerderen. Intusschen verdiende naar het oordeel der commissie een der liederen, hoe zeer op meer dan een punt niet geheel bevredigend, een eervolle vermelding. Dit lied: Op Marech moet je zingen, bleek Ingezonden te zijn door den heer L. C. Steenhuizen, te Haarlem. Reclames. Wanordelijkheden In de Kalverstraat. Zondag- avond hebben zich in de Kalverstraat te Amsterdam klei ne incidenten voorgedaan tusschen militai ren en burgers. Om 9 uur werd een mili taire patrouille, wier taak het is in de Kal verstraat te letten op het gedrag van solda ten, het salueeren enz. lastig gevallen door burgers. De eerste wanordelijkheid deed zich voor op de Munt en was oorzaak, dat de patrouille terug moest trekken naar het bureau Singel. Toen de patrouille weer op straat was, ontstond wederom een incident, ditmaal bij de St. Luciënsteeg. Personen gingen de pa trouille vooraf en waarschuwden andere mi litairen niet te groeten. Spoedig was de patrouille omringd door een dichte menigte, die hinderlijk opdrong. Er kwam politie bij te pas en er vielert zelfs klappen. Het slot was, dat de patrouille ten twee den male de wijk moest nemen, ditmaal naar het posthuis Molsteeg. Een dievenbende. Uit Eind hoven meldt men aan de N. Ct. dat de Rijks politie door onderzoek naar de diefstallen bij de gloeilampenfabrieken van de firma T EMLI0N 1 per anker f 34. per flesch - 0.85, pins l 1.5Ö per anlter aoc'.ins. fnuiKiustniiiMutk ïiriehsctatmt 34. Telef. J45. STADSNIEUWS? de Wilis en Besoeki, onderscheidenlijk 25 V" T en 28 November van Batavia te Rotterdam d 2'ch_..V.°?raI op. de van Batavia te Am- aangekomen; de Oranje, 2 dezer iterdam teruggekeerd. De steenkolennood. Het stoomschip „Ambon" van de Stoom vaart-Maatschappij „Nederland" is heden nacht met eene volle lading steenkolen, on geveer 4500 ton, van Newcastle in Amster dam aangekomen. De boot wordt zoo spoe dig mogelijk gelost en zal wel de volgende week opnieuw naar Engeland vertrekken. De kolen zijn bestemd voor de Nederland- •che regeering. (H.bld.) Het benzinegebrek. In sommige streken van Friesland ma ken de geneesheeren bekend, dat zij door gebrek aan benzine, voortaan de buitenpa tiënten niet meer per auto zullen bezoeken. Zij geven hun in overweging hen per rijtuig te laten halen. Duurtetoeslag. Naar de Haagsche berichtgever der Tel. verneemt, zal over eenige dagen een •wetsontwerp tot het verleenen van duurte toeslag aan rijkspersoneel over 1917 wor den ingediend. De bedoeling moet zijn, in het algemeen 'den toeslag te bepalen op 12 pet. van het in komen, met een loongrens van hoogstens 1800. Over het loopende jaar bedroeg de toeslag 8 pet., met een loongrens van 1200, die later tot 1500 is uitgebreid. Er wordt echter ook thans een maximum bedrag vastgesteld, waarboven de toeslag niet mag gaan. Ook in den kinder-toeslag worden eenige veranderingen gebracht. Hardsteen uit België. De Bond van Steenhouwersp8troonsver- eenigingen heeft in een adres aan den mi nister van L., N. en H. er de aandacht op gevestigd, dat sinds begin September van dit jaar nagenoeg geen hardsteen meer wordt ingevoerd uit België, en dat hierdoor groote stagnatie wordt veroorzaakt in de bouwbedrijven en verschillende werkgevers door gebrek aan materiaal genoodzaakt zijn geworden hun werklieden te ontslaan. Indien deze toestand nog eenige weken aanhoudt, zal niet alleen in het steenhou- wersbedrijf de werkloosheid algemeen wor- zolder in de snijderij. Door de groote mas- den, doch zullen ook de aanverwante bedrij- sa aanwezig slroo stond de geheele opslag ven hiervan de nadeelige gevolgen onder- i plaats dadelijk In lichte laaie. Aanvankelijk vinden. vreesde men dat de omliggende huizen ook De Bond verzocht daarom het daarheen te een prooi der vlammen zouden worden, doch ontvreemding van kwik en metalen toeleg de met het plan deze tegen groote winsten naar het buitenland te smokkelen. Thans verluidt, dat zal worden overgegaan tot de opgraving- van het lijk van den onlangs plotseling overleden nachtwaker D. G., daar vermoed wordt, dat ook deze man het slachtoffer der dievenbende is geworden. Een krankzinnige Zaterdag viel op de spoorlijn Zwolle—Onisnen een ernstig ongeluk voor. Met den trein die om 10.02 v.m. te Ommen moet aankomen, reis de de rijksveldwachter uit Mariënberg, die even vóór 't station Ommen plotseling krankzinnig werd, zijn revolver trok en deze richtte op militairen en burgers in dien trein. Een der aanwezige militairen schrok zóó, dat hij van het balkon uit den in beweging zijnden trein sprong en met het hoofd tegen een paaltje terecht kwam, waardoor hij een bloedende hoofdwonde opliep. Bewusteloos opgenomen, werd de ongelukkige, na voor- loopig verbonden te zijn, per lorrie naar Ommen vervoerd, waar in de wachtkamer verdere geneeskundige hulp werd verleend, en vandaar per auto naar 't ziekenhuis te Zwolle gebracht. De krankzinnige veldwach ter zag in Ommen nog kans ',rn trein naar Mariënberg te nemen, waar -net behulp van ontboden politie werd ov osterd. De toestand van den gewonden militair moet zeer ernstig zijn. (Zw. Ct.) Brandwonden. Met brandwonden overdekt, tengevolge van het in aanraking komen met een brandend petroleumstel, is Maandag de 30-jarige mej. M. S., te Kam pen, naar het ziekenhuis aldaar vervoerd, waar zij in den loop van den dag is over leden. Kokende koffie. Te Delft kreeg Vrijdag avond het 2-jarig zoontje van den werkman D., den heelen inhoud van een ketel koffie over het lichaam. De arme klei ne werd vreeselijk gebrand en is Maandag onder hevige pijnen bezweken. Brand te Tilburg. Omtrent den brand in de Stroohulzenfabriek Catalonia, der firma Verbunt, te Tilburg, meldt men nog, dat de brand is uitgebroken op den willen lelden, dat de geregelde invoer van hardsteen weder verzekerd wordt, temeer daar de aanwezige voorraad aan de Belgi sche groeven groot is en men ook daar niets •Bever wil dan een geregelde aflevering. iVoor onze grens- en kustwacht. Het batig saldo van den kunstavond, de spoedig aangerukte brandweer wist deze te behouden. De schade is zeer groot. Oor zaak onbekend. Kunst en Wetenschap. P rij S v r a o marschliederen. den 4en December j.l. gegeven te 's Gra-.De commissie ter beoordeeling van de tek- \enhage in den Koninklijken Schouwburg,sten voor marschliederen, welke naar aan- krn bate van de militairen op grens- of kust- leiding an den oproep van het hoofdbestuur forten en stellingen, bedraagt van de Nationale Vereeniging voor den Wachten, [T 6400. Nederlandsche ambulance voor Roemenië. Volkszang rijn ingekomen, heeft dezer da gen uitspraak gedaan. Onder de 138 inzen dingen Meelt geen enkele tekst geheel te TT. -- *"VV* jcui i cimctc 5C11CC1 re rlei vertre* van de voorloopfge Neder- voldoen aan de eischen, dfe de commissie tondsche ambulance voor Roemnië, onder meende te moeten stellen, Behalve de bede- Grond verkoop. B. en W. stellen den Raad voor: aan G. van Hoogevest q.q., te Amersfoort, na kadastrale opmeting te verkoopen een perceel bouwterrein gelegen aan Laan 1914, groot achttienhonderd vierkante Meter (1800 M!) of zooveel meer of minder als bij kadastrale uitmeting zal blijken, voor den prijs van éen gulden vijftig cent 1.50) per vierkanten Meter; aan G. van Hoogevest q.q., te Amersfoort, nn kadastrale opmeting, te verkoopen een perceel bouwterrein aan de Huygens-laan, groot negenhonderd vierkante Meter (900 M'.) of zooveel meer of minder als bij ka dastrale uitmeting zal blijken, voor den prijs van twee gulden 2) per M'. Pensioensgrondslag. B. en W. stellen den Raad voor den pen sioensgrondslag van H. A. van Zwieten, con cierge van het Raadhuis, vast te stellen op j 1520. Openlucht voorstellingen. B. en W. stellen den Raad voor aan de N. V. Maatsch. tot Expl, van Feest-, Sport- en Tentoonst.-terreinen" alhier, bij de terreinen, welke zij op Birkhoven van de gemeente in huur heeft, nog te verhuren een stukje ter rein voor 10 per jaar, ten einde dit te kun nen inrichten tot het houden van openlucht voorstellingen. Verbetering- binnenstad. B. en W. stellen den Raad voor hen in ver hand met de uitvoering der plannen tot ver betering der binnenstad, te machtigen tot opneming van tijdelijk kasgeld tot een maxi mum-bedrag van 500.000, tegen eene rente, berekend naar ten hoogste 6 pet. 's jaars, te verwerken en op te nemen in 10 jaar, telkens op de Begiooting nader te re gelen, en de doeleinden aan te geven ondei voorwaarde, dat het jaarlijksch opgenomen bedrag aan het eind van ieder jaar, te begin nen met het einde van het jaar 1916, worde opgenomen in een tijdelijke geldleening, op welke laatste leening niet wordt afgelost tot dat het geheele bedrag van 500.000 is verwerkt, waarna deze tijdelijke leening in een definitieve leening zal worden omgezet. Bestrijding drankmisbruik. B. en W. stellen den Raad een wijziging voor der Verordening op de tapperijen, in verband met de maatregelen ter voorkoming van drankmisbruik door militairen en bur gers in geval van demobilisatie. Waterleiding. B. en W. schrijven aan den Raad De ontwikkeling van het Waterleiding-be drijf doet verwachten, dat binnen af zien- baren tijd het aantal bronnen zal behooren te worden vermeerderd. Het zal dan noodig zijn, de beschikking te hebben over daarvoor geschikt terrein. Nu zich de gelegenheid voordeed, op zoodanig terrein de hand te leggen, hebben wij ge meend, daarvan gebruik te moeten maken. Moet toch terrein worden gekocht als het noodig is, dan zal zoo het al is te krijgen een hooge prijs moeten worden betaald. Wordt thans tot redelijken prijs gekocht, dan kan het land worden verhuurd tot tijd en wijle het voor het beoogde doel noodig zal zijn. Thans is te koop een perceel weiland aan den Hoogen weg, bekend in Sectie A, nos. 571, 572 en 573, groot in totaal 4.22 H.A., voor den prijs van 13.000, zonder de kos ten. Het is verhuurd tot November 1917 voor 350 per jaar. Het terrein ligt ongeveer 300 M. Oost waarts van het pompstation en binnen de controle-putten der Waterleiding, zoodat het voor den aanleg van nieuwe bronnen zeer geschikt is. In overeenstemming met de adviezen van de Commissiën van bijstand voor de Bedrij ven en de Financiën hebben wij derhalve de eer U voor te stellen, tot aankoop van dit terrein te besluiten. Het is natuurlijk de bedoeling, het terrein terstond over te dragen aan het Waterlei ding-bedrijf, zoodat de lusten en de lasten op rekening van dat bedrijf komen. Distributiewet. B. en W. schrijven aan den Raad Bij uw besluit van 7 November j.l. werden, om prae-edvie* in onze handen gesteld een drietal adressen, alle betrekking hebbende op de uitvoering van de Distributie-wet De Commissie van verbruikers vraagt de beschikbaarstelling van cokes en eierkolen voor personen, wier belastbaar Inkomen de som van 600 niet te boven gaat, en verder den betrokken Minister te willen verzoeken, nog andere artikelen op de lijst van de te distribueeren artikelen te willen plaatsen; de afdeeling der Sociaal-Democratische Arbeiders Partij, de Amersfoortsche Bestuur- dersbond en de Vereeniging tot oprichting der Algemeene Arbeiders-coöperatie „De Dageraad" vragen ongeveer het zelfde, met dien verstande, dat de cokes zal worden ver strekt aon personen, die een inkomen heb ben van 2000 of daar beneden; terwijl het bestuur van de Soc. Dem. Vrou wen Club verzoekt, cokes tegen verlaagd ta rief beschikbaar te willen stellen. Onder wederaanbieding dezer adressen hebben wij de eer U het volgende mede te deelen en te adviseeren. Aan den Minister van Landbouw, Nijver- heid en Handel hebben wij verzocht, ook de cokes onder de distributie-artikelen te willen rangschikken. Hierop is een afwijzende beschikking ont vangen. Aangezien ons College de meening reeds was toegedaan, dat, voor het geval de cokes niet als distributieartikel werd aangemerkt, toch moest worden getracht, zekere hoeveel heid tegen verlaagd tarief beschikbaar te stellen, hebben wij intusschen daaromtrent het advies van de Commissie van bijstand ingewonnen. Uit dat advies is gebleken, dat, na aftrek 1 van de noodige hoeveelheid voor den eigen dienst, slechts eene hoeveelheid van onge veer 28.000 H.L. voor den verkoop beschik- haar blijft. Wanneer nu wordt bedacht, dat de normale loket-verkoop ong. 20.000 H.L. i bedraagt, dan zou indien met dezen ver koop werd doorgegaan slechts ongeveer 8000 HX. voor de distributie tegen verlaogd tarief overblijven. Deze hoeveelheid is zóó gering, dat wij, in overeenstemming met de gevoelens daaromtrent van de Commissie, van oordeel zijn, dat de geheele voorraad beschikbaar moet worden gesteld. Naar ons bleek is, ten einde dien voorraad zoo groot mogelijk te houden, de cokesverkoop thans reeds stop gezet. Zoolang evenwel voor het artikel cokes geen maximum-prijzen officieel zijn vastge steld, zal deze maatregel met voorzichtigheid dienen te worden uitgevoerd, opdat de Ge meente haar invloed blijft behouden bij de prijsregeling op de vrije markt. Hiervoor bestaat te meer aanleiding, om dat ook de thans nog beschikbare hoeveel heid onvoldoende is om in de behoefte te voorzien, terwijl door de beperking van het gasgebruik en de werking van de watergas- fabriek de voorraden, welke ter beschikking komen, niet van dien omvang zijn als in nor male omstandigheden wel het geval is. Daar om zal het noodig zijn, beperkende bepa lingen voor de distributie vast te stellen. De cokes dient enkel beschikbaar te wor den gesteld op kaarten, welke aan het Le vensmiddelen-Bureau verkrijgbaar zulien worden gesteld voor hier wonende gezins hoofden, waaronder begrepen Belgische, welke hier tijdelijk zijn gehuisvest. Evenals dit het geval is met de distributie- artikelen, zal dus ook de cokes voor allen verkrijgbaar worden gesteld. Elke grensbepaling is min of meer wille keurig, terwijl zij veel administratie nood zakelijk maakt. Het zal dan evenwel noodig zijn, en ook om er zooveel doenlijk tegen te waken, dat de cokes irr andere handen overgaat, dat d» verkrijgbaarstelling wordt beperkt tot zekere hoeveelheid voor een bepaalden tijd, bijv. ëen H.L. in de tien dagen. Het zou dan de bedoeling zijn, den ver koop op de gewone wijze door middel van het gasbedrijf te doen geschieden, zoodat het maken van extra-onkosten kan worden vermeden. De verkoopprijs dient naar hef ons voor komt gesteld te worden op 75 cent per H.L., verhoogd met 10 cent voor het thuis be zorgen. Daar de Gemeente aan het bedrijf 1 per HL. zal moeten vergoeden, wordt dus per H.L. 25 cent toegelegd. Blijft de hoeveelheid 28.000 Hi. dan zal dus een verlies worden geleden v«n 7000. Ten einde de hoeveelheid zoo groot mo gelijk te doen zijn, hebben wij bereids be sloten tot den aankoop van 100 ton giet- cokes, welke voor den eigen dienst kan wor den gebezigd. Omtrent de cokes-voorziening stellen wij U derhalve voor, ons te machtigen een rege ling te treffen als boven is omschreven en daarvoor een crediet ten laste van het Le- vensmiddelenbedrijf te verleenen, berekend naar 25 cent per af te leveren H.L. Wat betreft het verzoek, er bij den Minis ter op te willen aandringen, ook nog andere ertikelen (als schoeisel, klompen, leer, ga ren, sajet, enz.) beschikbaar te willen stellen, komt het ons voor, dat daarop afwijzend be hoort te worden beschikt. Het is reeds duidelijk geworden uit de daaromtrent gedane mededeetingen in de dagbladen, dat de Minister niet bereid is tot uitbreiding van de lijst met deze ertikelen. Maar bovendien, wil zulk een verzoek inder daad kans op inwilliging hebben, dan dient te worden aangetoond, dat er een mogelijk heid is voor de uitvoering en dat de daar aan verbonden economische en maatschap pelijke gevolgen werkelijk den te nemen maatregel wettigen. Met de cokes-distributie was dit het ge val, althans voor hetgeen de mogelijkheid van uitvoering betreft; maar ons College is niet in staat, dit ook te zeggen omtrent al de endere genoemde artikelen. En waar ten slotte de Minister geacht mag worden beter en vollediger op de hoogte te zijn van hetgeen noodig is en ln boeverre daaraan is te gemoet te komen, komt on® het richten van een verzoek, als wordt be» doeld, ook daarom overbodig voor. Jubileum. De heer A. M. A. van Zadelhoff, lading, meester der H. LI. S. M. alhier, hoopt den 15den dezer den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar bij de Maatschappij ln diens# trad. Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel en Fabrieken houdt Vrijdagavond eene openbare vergode* ring ten Raadhuize. Lezing Bierens de Haan. Gisteravond hield Dr. Bierens de Haan uit Aerdenhout voor de Ver. tot het houden van kunstbeschouwingen enz. in Amicitia eene lezing over „Het menschbeeid in drieërlei kunstperioden. Slechts een zeer klein pu bliek woonde de lezing bij, maar volgde met groote belangstelling sprekers schoone rede, welke zich echter minder goed leent voor een dagbladverslag. In zijne inleiding zette Spr. uiteen, dat kunst is een weerspiegeling van den geest en daarom moet de kunst niet alleen wor den gezien, maar ook verstaan. Wie alleen ziet, wordt beklaagd, maar wil men worden verrukt, dan moet men dieper dringen in het wezen van het beeld. Het is niet om te bo- hagen, maar om hoogere dingen te doen en daarom moet de kunst worden begTepen. De groote kunstenaar is het scheppende genie, die doorziet in al het bestaande hel onstoffelijke. Nu is de meest groote uitdruk kingsvorm het menschenbeeld, waarin de groote taal, die in het hart des kunstenaart leeft, zich uitspreekt. Spreker wil nagaan, wat men van dat beeld heeft gemaakt ln de Grieksche, Italiaansche en Hollandsche kunst en bespreekt achtereenvolgens den godenmensch van de Grieksche beeldhouw kunst, den renaissance mensch van de Itali aansche schilderkunst en den menscheüjken mensch van de Hollandsche schilderkunst. Lezing dr. K. E. W. Strootman. Voor de afdeeling Amersfoort van hat Jonge Vrouwen Gilde las gistermiddag In Maison de Kloet dr. K. E. W. Strootman, uit Utrecht, over Eugène de Beauhamois, den stiefzoon en aangenomen zoon van Na poleon. Spr. schetste ons de geschiedenis van Eugéne's huwelijk met prinses Augusta van Beieren, een huwelijk dat om politieke beweegredenen gesloten, toch zeer geluk kig werd, wijl de achting, die de jonge ech telieden elkaar toedroegen, spoedig over ging in liefde. Talrijke brieven, die Eugène op zijn krijgstochten in Duitschland, Oostenrijk en Rusland schreef aan zijn echtgenoote, zijn overgebleven. Spr. las er enkele van voor. Eugène de Beauhamais doorliep een schitterende militaire corrière. Napoleon maakte hem onderkoning van Italië. Maar hij doorleefde ook moeilijke dagen, toen Na poleon zich scheiden liet van Josephine de Beauhamais en later bij den val van Napo leon, toen diens vijanden alie moeite de den om Eugène de Beauharanis afvallig te maken. Na de verbanning van Napoleon leefde Eugène nog 9 jaren als Hertog van Leuchtenberg in Beteren, in groot aanzien bij de Europeesche vorsten. Napoleon op St. Helena verklaarde van hem: Eugène ia de eenige van mijn familie die mij nooit eenig leed heeft berokkend. Na de pauze sprak dr. Strootman over Florence en de Medicis. Hij schilderde ons de bekoorlijkheid van de „Bloemenstad" en haar rijkdom en knnstschatten, die zij onder het beheer der Medicis verkreeg. Lang stond Spr. stil bij het schitterends optreden van Lorenzo di Medici, den pracht- lievenden en daarnaast dat van zijn grooten tijdgenoot, Saronarolo, den boetprediker. Drankbestrijding. Het Ameref. Drankweercomité houdt 20 en 21 Dec. bijeenkomsten in de Arend, waarin de heer Bulten uit Almelo een de monstratie zal geven van de werking van alcohol op spijs en lichaam. De eerste avond is voor leeraren en jongelui van H. B. S. en Gymnasium en de tweede avond voor dia van Handelsschool en Rijks-normaallessen, Tuinbouwvereeniging „Amersfoor t". De najaarsvergadering der Tuinbouwver eeniging, gisteravond in „de Zwaan" gehot» den, werd geleid door den voorzitter, den heer Tromp van Holst. De notulen van 21 Febr. worden ongewij zigd goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat het stuK land achter den groentetuin, 't welk tot dus ver was verhuurd, 't volgend jaar bij den tuin wordt getrokken en met aardapjrelen bepoot. In het bestuur wordt de heer J. van der Wal Kzn. met algemeene stemmen herko zen. Deze nam de herbenoeming aan. De begrooting 1917 werd zonder debal vastgesteld op 5675, waarbij 103 voor „onvoorzien". Het saldo vorig jaar bedroeg 75. Ds verkoop van artikelen van den Groentetuin zijn geraamd op 4300. De subsidies zijn samen 1100 grootj hiervan 500 Rijk, 250 provincie en 350 gemeente. Bij de rondvraag wijst de heer Van der Linden, bestuurelid, op de mogelijkheid om de Tuinbouwalmanak te betrekken tegen 45 cent. Deze geeft tevens uiteenzetting van de Coöperatieve aankoopvereeniging, welke in beginsel is geconstitueerd. Het voorloopig bestuur wordt gevormd door de heeren Knotiebelt, Van Straaien en Van Esveld. Beide laatsten hebben tot deze vereeni ging het initiatief genomen. Het bestuur de» Tuinbouwvereeniging, dat bij de oprichting

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 3