'binnenland. KOLONIËN. tfen beginne af door de geallieerden is aan- genomen. New-York, 2 Jan. (R.) De geheel e ^merikaansche pers houdt zich bez:g met j kle bespreking van het antwoord der gealli eerden op het Duitsche vredesvoorstel. De Herald schrijft: De mogelijkheid, zelfs Be v. aars (pijnlijkheid bestaat, dat het ont- (woord der geallieerden duidelijk zal blijken «en stap nader in de richling van den vrede te beteekenen, ondanks en op grond van de «tellige afwijzing van de zoogenaamde vre-1 desvoorstellen van Berlijn. Tot op heden was 1 ide Duilsche regeering er in geslaagd, het Duitsche volk onkundig te houden van hare (verantwoordelijkheid voor den oorlog, waar in zij de wereld heeft gestort en van den Vastberaden wil van de volken der Entente- landen, om clen oorlog voort te zetten, tot dat de vrijheid van Europa zal zijn gewaar borgd. Den dag, waarop het Duitsche volk ide bezadigde en logische veroordeeling van Ide door de Duitsche regeering in zijn naam jgepleegde misdaad zal lezen zal het besef fen, waarom het als een paria onder de vol leen wordt beschouwd en deze dag zal het ibegin z:fn van de merkelijke beweging voor den vrede, omdat hij het einde van het Prui sische militarisme zal met zich brengen. De Tribune, die de meening uitspreekt, dat de oorlog moet worden voortgezet. Schrijft: „Het antwoord van de Entente sluit ide poging tot bemiddeling der Vereenigde Staten uit". De Sun merkt op, dat het antwoord der geallieerden gelijk staat met een aanklacht. Uit geen "enkele zinsnede is op te maken, idat de geallieerden door het verleden zijn ontmoedigd, of door hetgeen de toekomst kan brengen, zijn geschokt. Het antwoord ademt een geest van groot vertrouwen." De Times, die nagaat langs welken weg |en slotte de vrede kan worden hersteld, •preekt zich aldus uit: „Dat Duitschland, dat vrede wenscht te sluiten, vóór het met al- gehecle uitputting wordt bedreigd, staat vast en aangezien zijn bondgenooten onmachtig rijn, om door te vechten, heeft het de we reld doen gelooven, dat het verlangen naar den vrede niet voortspruit uit zwakte. Er is thans een weigerend antwoord op net eer ste vredesvoorstel gegeven. Nu zullen de Duitschers opnieuw een aanbod doen. In dien dit niet voor 1917 geschiedt, is duide lijk in het licht gesteld, dat het met zoo veel ophef aangekondigde verlangen naar Ben vrede onoprecht was." De Providence Journal, dat het antwoord bet eenig logische noemt, zegt: In dit ant woord wordt zoowel uiting gegeven aan de verontwaaH'ging over het verleden als aan bet vertrouwen op de toekomst De gealli eerden zijn van de overwinning zeker. De Philadelphia Public Ledger is van mee ting, dat de Entente Duitschland schaakmat •et. De Washington Post gelooft, dat het ant woord der geallieerden het vonnis van Duitschland bekrachtigt. De Minneapolis Tribune schrijft: Het zegt veel, wanneer men van iemand kan zeggen, idat hij een man van zijn woord is. Een na tie, die men niet vertrouwt, omdat zij ver dragen papieren vodden noemt, gelooft men niet gemakkelijk, wanneer zij met het een of andere voorstel komt. Ne w-Y ork 2 Jan. (Havas). Honderd bekende geestelijken hebben een manifest geteekend, waarin elk denkbeeld van een voorbarigen vrede scherp veroordeeld wordt, daar de oorlog voortgezet moet worden tot een \Tede verkregen wordt, die gebaseerd Is op het recht, en belang van de mensch- beid en christenheid. De voornaamste zinsneden in dit stuk zijn de volgende: Wie beëindiging van den huldigen oorlog eischt, en de heerschappij van waarheid, recht en eer niet als voorwaarde stelt, zoekt geen vrede, maar onheil. Wij zijn Ameri- kaansche Christenen en als Christenen mee- nen wij, dat het recht gehandhaafd moet worden, zelfs ten koste van menschenle- vens. Daarom stellen wij onzen medeburgers de volgende vragen: Is de verwoesting van België een goede of een kwade daad? Is de vermoording van Armeniërs geoor- loold of een onvergeeflijke misdaad? Is de torpedeering van de Lusltania een Inc'dent of een moord met voorbedachte rade? Het manifest is o. a. onderteekend door 'de bisschoppen van Pennsylvenië, Massa- chusets en Chicago, den president van den evangelischen zendingsbond, den rector van do universiteit van Princeton en de voor naamste geestelijken uit de Vereenigde Sta- Staten. Londen, 1 Jan. (R.) Het munitie-minis terie bericht, dat voortaan geen koper mag worden verstrekt voor het gieten van legee ringen. behalve voor de vervaardiging van munitie. Weenen, 2 Jan. (W.-B.), Volgens de bladen verluidt in de politieke kringen, dat over het compromis tusschen de Oostennjk- eche en de Hongaarsche regeering ieeds ereenstemming is verkregen. Sta vanger, 2 Jan. (W.-B.). Een hier gevestigde kolenimporteur heeft gister voor middag van zijn vertegenwoordiger in Enge land een telegram ontvangen, dat alle licen- Eën van Noorwegen den 31 en December rijn opgeheven. Londen, 1 Jen. (R.) De regeering heeft bet beheer van de Iersche spoorwegen over genomen met ingang van heden. De Engel- ■che en Schotsche lijnen zijn reeds ondeT regeerings beheer. Verspreid» Berichten. —7 -o n n g s p 1 e c h t i p h e i d t Bote Liet ouderwetsche pracht en praal zijn keizer-koning Karei IV en zijn ge maild Zita Zaterdag gekroond. De plechtig heid begon reeds vroeg in den morgen. Bel ie huizen van den Rijksdag kwamen reeds s morgens om zes uur In gemeenschappe- ijke zitting bijeen, waarin besloten werd vol gens de grondwet aan de kroning deel te nemen. Hierop begaven zich de leden van den rijksdag, de president voorop, op weg naar de kroningskerk, die in het hartje van het oude stadskwartier van Breda is ge legen. In de kerk waren reeds vertegenwoor digers van de comitaten bij stedelijke over heden aanwezig. De kroning moet namelijk, volgens constitutioneel gebruik, geschieden in tegenwoordigheid van de natie en hare vertegenwoordigers: van de afgevaardigden, \an de leden van het magnatenhuis en de vertegenwoordigers der comitaten en der steden. Het koningspaar verliet tegen half negen den burcht, en begaf zich in een rijtuig met acht paarden met groot gevolg ter kerke. In de Lorettokapel werd de koning bekleed met den mantel van den Heiligen Stepha- nus en met diens zwaard omgord. Daarna namen de vorsten plaats op den troon op het hoogaltaar, omstuwd door de baanderheeren des rijks. De koning knielde op de frappen van het hoogaltaar; daarop wendde de aartsbisschop van Kalocza zich tot den vorstprimas met de in het roomsche pontificaal voorgeschreven woorden: „Reverendistime pater! Postulet sancta mater ecclesia catholica ut praesen- tem serenistimum Carolum IV ad dignita tem Hungariae regis suble vetes." (Allerhoogwaardigste Vader! De heilige katholieke Moederkerk wenscht dat de hier aanwezige doorluchtige heerscher Karei IV verheven wordt tot de waardigheid van ko ning van Hongarije.) Daarop richtte de vorstprimas de volgen de vraag tot den aartsbisschop: „Seitis ilium dignum et utilem esse ad hanc dignitatem?" (Weet gij dot hij die waardigheid waard is en er voor geschikt?) De aartsbisschop ant woordde: „Et novimus et credimus cum dig num esse ac utilem ecclesiae Dei et ad re- gis". (Wij weten en gelooven dat hij haar waardig is, en de heerschappij over het ko ninkrijk tot heil zal strekken.) Daarop zette de Vorst Primas en Graaf Tisza den Koning de kroon op, waarbij de kerkvorst de woorden sprak: „Accipe Coro- nem" (ontvang de kroon.) De kroon werd de Koningin boven den schouder gehouden. Daverend „Eljen"~geroep doorklonk den grooten dom. De Koningin verhiel zich om met haar gevolg naar den burcht terug te keeren. De Koning sloeg hierna eenige uitver korenen tot ridders van den Gulden Spoor. De eedsaflegging die thans volgde, ge schiedde onder den blooten hemel. Don derende saluutschoten en klokgelui weer klonken. Vóór de kathedraal legde de koning In vol ornaat, het kruis in de linkerhand, vóór het volk den eed op de grondwet af. Het kroningsmaal. Nog iets over de eigenaardige plechtig heden, waarmee ook nu weer de kroning te Boedapest is gepaard gegaan, lezen we in de N. R. Ct.: Naar men weet, is de koning met zijn ge volg van den kroningsheuvel naar het kro ningsmaal gereden. Dit is een zonderlinge eetpartlj: oude historische gebruiken, tot le ven gewekt. Het eten wordt slechts aange duid. Slechts zes personen zaten daarbij aan. En wel de koning met aan zijn rech terhand den prins-primaat van Hongarije, naast wien de aartsbisschop van Kalocsa zit, de koningin met links van haar den apostolisohen nuntius en naast dezen de plaatsvervanger van den paladijn, graaf Tisza. Voordat de koning en de koningin gin gen zitten, wieschen zij zich overeenkom stig de regelen. De edelknapen brachten het bekken, de plaatsvervanger van den pa ladijn schonk het water over de handen, terwijl de prins-primaat den handdoek aan gaf. Daarna sprak de prins-primaat den ta felzegen uit en nam het koninklijke paar zijn plaatsen in. Het maal wordt opgediend als het van oudsher de gewoonte aan het Hongaarsche koningshof is geweest. De afgezant van den Rijksdag draagt de spijzen op, zet ze op tafel en neemt ze in de voorgeschreven volgorde weer weg. Zoo vaak de koning en de koningin de glazen aan den mond bren gen, staan de gasten op. Dan blijven ze net zoo lang staan, tot koning en koningin het glas aan den schenker, die het hun heeft overgereikt, teruggegeven hebben. Ook wordt bij het maal een soort rede gehouden. Bij den eersten slok, dien de koning markeert, als hij voor het eerst den beker aan de lippen zet, zegt hij onder den donder van de op den Blocksberg opge stelde kanonnen de volgende woorden: El- Jen a haza. Dat wil zeggen: leve het vader land. De prins-primaat antwoordt daarop: Eljen a kiraly, leve de koning. Hierna verlieten de hofdames, die in functie waren, de zaal en keerden pas tegen het einde van h?t feestmaal daarin terug, en wel op het oogenblik, dat het „Konfekt" opgedragen werd, naar in de oude hoftaal het dessert wordt genoemd. Dit maal is de laatste van de kronings plechtigheden buiten het parlement. Tot slot wordt de geschorste ritting van den Rijks dag voortgezet. De kleurenpracht van de nationale gewa den, die daarbij ten toon werd gespreid, moet betooverend zijn geweest. Wapens en kleederdrachten zijn oude erfstukken van de Hongaarsche aristocratie. Zoo droeg graaf Julius Andrassy een kostuum, dat verre voorouders reeds gedragen hadden. Het wordt nooit versteld en men ziet aan de slijtage, die het onderging, hoe oud het Is, maar ook aan de schoonheid daarvan kon men dat bemerken. De Neue Freie Presse meldt nog over het kroningsmaal, dat op een kleine verhooging de wit gedekte tafel in hoefijzervorm onder j een groot baldakijn was opgesteld. Op tefel1 stonden groote gouden vazen vol frissche bloemen, gouden borden, bekers en krui- j ken. Het -midden van de zaal bleef vrij. Het eigenaardige van de plechtigheid is, dat tal van toeschouwers, of hoe men de gasten noemen wil, daarbij worden toegelaten. 7oo I waren leden van het parlement en dlplo-1 maten aanwezig. Ook op de galerijen be vond zich een deftig publiek. Daar zag men Ferdinand van Bulgarije met zijn broer Fi- lips van Koburg, evenals kroonprins Otto, j Het verhaal ven de bovengenoemde al- gemeene bepalingen van het tafelprogram kan nog worden aangevuld met te vertellen, dat na het gebed de opperkamerheer den koning de kroon van het hoofd nam en ze op een gouden bord legde, dat op een zij tafel stond. Het maal, dit, naar men be merkt, een zuiver zinnebeeldig karakter draagt, was in zes minuten afgeloopen. De spijzen waren zoo mogelijk in de Hongaarsche kleuren samengesteld, b.v. roode en witte knollen eiv groene sla. De pooten van de fazanten, die werden voor- gediend, waren verguld. Brisbane, 1 Jan. (R.) Het noorden van Queensland is door groote overstroo mingen geteisterd. In Clermont zijn 100 personen verdronken. Londen, 3 Jan. (R.) De Nestorian, een sohip van de Leylandlijn, groot 7000 ton, is In een dikke mist op de kust geioopen en is totaal wrak. Een man is door een ongeluk gedood. Oost-lndlë. Indische berichten. Uit Batavia wordt aan de N. R. Ct. ge seind: De gouverneur-generaal van de Philippij- nen heeft het plan een bezoek te brengen aan Sumatra, om op de tijger- en olifanten- jacht te gaan. Tot secretaris van het departement van gouvernementsbedrijven is benoemd de heer C. C. P. Vigelius. Tot assistent-resident van Tapanoeli is be noemd de heer W. K. H. Ypes, en tot assis tent-resident van Nieuw-Guinea de heer E. E. W. G. Schroder. Den heeren dr. G. Gijns, directeur'van het chemisch laboratorium, en J. Fraser, assis tent-resident van Tapanoeli, is een jaar ver lof naar Europa verleend. Kapitein Lamster, van de Djambi-expedi- tie te Padang teruggekeerd, heelt zware koorts gekregen en is na eenige dagen over leden. De vermoorde mevrouw Maitimo was af komstig uit Arnhem; rij heette Johanna Kruuk. Verboden pubHcatie. Uit Weltevreden wordt aan de Tel. ge seind: Tegen den journalist Van Ghert is, we gens het publiceeren van scheepsbewegin- gen, een maand gevangenisstraf geëischt en veroordeeld in de kosten van het geding. De Staatscourant van 2 Januari bevat o.e. de volgende Kon. besluiten op verzoek eervol ontslagen J. Noordhoff als directeur van het Huis van Bewaring te Maastricht; benoemd als zoodanig H. C. Dagevos, thans te Almelo; tot directeur van het Huis van Bewaring te Almelo H. Ebels, commies le rang aan het Huis van Bewaring te Breda; benoemd bij het hoofdbestuur der poste rijen en telegrafie tot klerk T. J. Addens, J. P. van Bommel, D. E. de Rapper, P. de Vries, N. van 't Hoff, thans op tijde lij ken voet in dienst. tijdelijk benoemd, bij het reserve-personeel jer landmacht, met Bestemming voor den dienst bij die landweer, bij de infanterie der land weer, tot reserve-hiitcnant-kolonel, de gepen- sionneerde luitenant-kolonel der infanterie G. J. Verstege, van het leger in Nederlandsch- Ir.aië benoemd, bij het reserve-personeel der land macht, bij het wapen der infanterie, bij he» lste regiment, tot re-serve-tweede-luitcnant, de milicien-sergeant H. Steensma, van het regi ment grenadiers benoemd tot adjunct-commies bij het Depar tement van Oorlog, de klerken bij dat Depar tement jhr. J. J. Boreel do Mauregnauit on N. A J. van Marion. Af reden van den Engelschen gezant. Uit diplomatieke kringen vernemen wij met zekerheid, dat de Engelsche gezant te 's Gravenhage, Sir Alan Johnstone, eerlang het jongste tijdstip is nog niet bekend zijn post bij Hr. Ms. Hof gaat verlaten. Zijn opvolger werd nog niet genoemd Sir Alan Johnstone is sedert den 15en December 1910 bij het Nederlandsche Hof geaccrediteerd en volgde Sir Henry Howard op. De vertrekkende gezant genoot de repu tatie van groote bekwaamheid en was in onze regeeringskringen een zeer geziene persoonlijkheid, die niets heeft nagelaten om, ook in de moeilijkste tijden, de betrek kingen tusschen ons land en Engeland vriendschappelijk te doen blijven. De militaire missie voor Engeland. De militaire missie, bestaande uit generaal-majoor Burger, hiit.-kolonel Röell en den kapitein Van Overschot, welke, gelijk gemeld, opf uitnoodiging der Britsche regeering aan bezoek aan het Engelsche front ral brengen, maakte heden hare op wachting bij den minister van Buitenland- sche Zaken, jhr. dr. Loudon. Naar wij vernemen zal de Engelsche ge zant, Sir Alan Johnstone, de missie kort vóór haar vertrek, dat vermoedelijk 3 dezer zal plaats hebben, een dejeuner in het gezant- sohapsgebouw aanbieden. De leden van de Tweede Kamer zijn bijeengeroepen ter vergadering op Woens dag 10 Januari a.s., te 11X ure. Ce nieuwe stsatsleenlng. Naar men ons mededeelt, vormden de In schrijvingen op de nieuwe staatsleening gisteren nog slechts een in verhouding ge ring bedrag. Het schijnt in verband hier mede niet ondienstig er op te wijzen, dat men goed zal doen er niet te sterk op te ver trouwen, dat dc leening evenals de beide vorige malen wel zal volteekend worden. Buitenlandsche paspoorten. Ten einde tegemoet te komen aan herhaal de in beide Kamer der Staten-Generaal ge uite klachten betreffende het tegenwoordige formulier van de buitenlandsche paspoorten, en tevens om dit legitimatiestuk zooveel mo gelijk aan zijn bestemming te doen beant woorden, heeft de minister van buitenland- sche zaken voorschriften vastgesteld nopens den vorm en den inhoud van een nieuw mo del buitenlandsch paspoort, dat met ingang van 1 Januari het thans geldende zal vervan gen. Het paspoort zal voortaan worden uitge geven in den vorm van een boekje in octa voformaat met linnen omslag, bevattende 12 doorloopend genummerde bladzijden. Op de eerste bladzijde wordt in de Nederlandsche, Fransche Engelsche en Duitsche taal ver- meld het aantal genummerde bladen van het boekje. Op de tweede bladzijde wordt afgedrukt de Nederlandsche tekst van het paspoort, op de derde, vierde en vijfde blad zijde een vertaling In de Fransche, Engel sche en Duitsche taal van den oorspronke- lijken Nederlandschen tekst. In den linker bovenhoek van den Nederlandschen tekst van het paspoort zal het portret uit den laat- sten tijd van den houder of houdster wor den opgeplakt. De in blanco gebleven blad zijden zijn bestemd voor de opneming van visa, verlengingsclausulen en in het alge meen van alle zoodanige verklaringen, die op de geldigheid en den duur van het bui tenlandsch paspoort betrekking hebben. Mr. J. Kappeyne Van de Coppello heeft ter gelegenheid van den dag, waarop hij voor 25 jaar benoemd werd tot stadsadvo caat, vele bewijzen van belangstelling ont vangen. De burgemeester en de waarn. ge meente-secretaris kwamen hem namens het dagelijksch bestuur der gemeente compli menteeren. Huldiging F. Dome la Nieu wen hu is. Ter gelegenheid van zijn 70en verjaardag is de heer F. Domela Nieuwen- huis op Oudejaarsdag in de groote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam gehul digd. Onder het spelen van het Vrijheidslied kwam de heer Domela Nieuwenhuis aan den arm van zijn echtgenoote de zaal binnen. Na een kort openingswoord werd een groot aantal telegrammen voorgelezen. Verschillende voorgangers van de anar chistische beweging voerden bet woord en vele geschenken werden aangeboden, be staande in bloemen en andere blijken van stoffelijke belangstelling. De toespraken werden afgewisseld door muziek en zang. Aan het eind van den middag nam de ju bilaris onder daverend applaus zelf het woord. Behalve een woord van dank haalde hij enkele gebeurtenissen aan uit zijn leven om te eindigen met zijn geloof uit te spreken voor de toekomst. 's Avonds werd het feest voortgezet. Bij resolutie van den minister van ko loniën is A. A. F. Snel, te Den Helder, ge steld ter beschikking van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië om daar te lande te worden benoemd tot ernstvuurwer- ker bij het marine-etablissement te Soera- baja. Te 's Gravenhage is in den ouderdom van 61 jaar overleden de heer J. S. C. Pi- chal, oud-luit.-kol. bij den geneeskundigen dienst, te Amersfoort. In den ouderdom van 69 jaar is te Den Haag overleden de heer T. C. C. van Orsoij Veeren, gepensioneerd majoor der Infanterie (indertijd van de grenadiers en jagers). Ge n.-m a j o o r E. G. W i n c k e 1. i In den ouderdom van 70 jaren is te 's Gra venhage overleden de gepens. generaal- majoor der Intendance, de heer E. G. Winckel. Ongeveer 35 jaren heeft de thans ontsla pene dee! uitgemaakt van het officierskorps der militaire administratie van het leger. Hij was officier in de orde van Oranje- Nassau. J. Coster, f Te Gouda is op 85- jnrigen ouderdom overleden de heer J. Cos- ter, grondlegger der firma J. Coster en Zo nen, zuivelfabrikanten, aldaar. Bij gelegenheid van het 40-jarig jubileum der firma en zijn 80sten verjaardag erkende de regeering zijn verdienste door hem te be noemen tot Ridder in de Orde van Granje- Nassau. Te Wageningen is op 74 jarigen leef tijd overleden de heer J. J. de Wit, notaris aldaar Nederland en de oorlog. "edcivanC er. Ce j 3:i. nt -2 Het Ilaagsch Correspondent! ebureeu nvcWf ons: Blijkens telegrammen uit Sofia zou de Bulgaorsche minis.er-president hebben nte» degedeeld, dat hij ingelicht was dat o.a. coK Nederland voornemens zou zijn den stap van President Wilson te steunen. Of het bericht dier mededeeling jvkst is is ons niet bekend, maar wel hebben wij'goede gronden om els zekér aan te nemen: dat het voornemen der Nederlandsche regeering om zich bij de Amerikaanschc Nota aan t* sluiten thans nog evenmin bestaat of over» wogen wordt als eenige dagen geleden, toen een bericht daaromtrent reeds in de pe:« tegenspraak vond. Maximumprijzen. De minister vsn Landbouw, Nijverheid en Handel heeft ingevolge de Distribuiie- 1916 voor verschillende artikelen mexf- mum-prijzen vastgesteld, welke zullen "el- den tot nadere aankondiging. De prij en worden vermeld in da Staats Ct. van 30 De cember no. 306. Uitvoer van spina ziezaad. De Rijkscommissie van Toezicht op de Vereeniging „Zaad-Centrale" deelt mede: 1. dat gelegenheid zal worden gegeven rond spinaziezaad uit te voeren onder voor waarde, dat voor 100 K.G. uitvoer 100 K.G. eener in Nederland gebruikelijke ronde soort beschikbaar zal -worden gesteld voor de „Zaad-Centrale", tegen den prijs van 50 per 100 K.G. en met een kiemkracht van tenminste 70 en een zuiverheid ven ten minste 88 2. dat na 6 Januari 1917 geen gelegen heid meer zal worden gegeven rond spinazie zaad uit te voeren tegen beschikbaarstelling van scherp spinaziezaad; 3. dat aanvragen van binnenlandsche handelaren en kweekers voor spinaziezaai tegen de daarvoor vastgestelde prijzen, uiter lijk 6 Januari 1917 bij de Vereeniging „Zaad-Centrale" moeten zijn ingekomen. Belgen aan Nederlandsche Universiteiten. Men meldt: De Belgische regeering zal, na de herope ning van het parlement, de noodige maat regelen voorstellen tot bekrachtiging op den grondslag der gelijkwaardigheid van de studies in de neutrale of geallieerde lan den afgelegd door jongelingen, die zich aan hunne militaire verplichtingen onderworpen hebben. Dit besluit werd door den ministerraad met eenpangheid van stemmen genomen. Er dient echter nadrukkelijk op gewezen te worden en zulks is ook de geest waar in het Belgische regeeringsbesluit werd ge nomen dat alleen de jongelingen, die zichi van hunne militaire verplichtingen kweten, de colleges der Nederlandsche universitei ten kunnen volgen, in de hoop eener wette' lijke bekrachtiging. Een besluit-wet van 1 Maart 1915, toe passelijk gemaakt op de in Nederland ver toevende Belgen op 6 November 1915, be helst den verplicht end en oproep der jonge lingen van 18 tot 25 jaar. Bijgevolg mogen alleen de jongelingen, door de bevoegde Belgische commissies tot militairen dienst ongeschikt verklaard, verzekerd zijn dat hun diploma's door de Belgische Kamer zuilen bekrachtigd worden. De lichtbezuiniging. Toen dezer dagen minister Posthuma in antwoord op een desbetreffende vraag van den heer Schaper verklaarde, dat de thans bestaande vooruhzh hi en om'rent de kolen- voorziening niet van dien aard zijn, dat een verbod van nachta.beid in bakkerijen ter wille van de besparing van brandstoffen ge« motiveerd geacht kan worden, heeft de bur gemeester van Amsterdam den Minister on middellijk telegraphisch er op gewezen, dot hij als hoofd der politie, ten einde de licht bezuiniging te bevorderen, alle nachtvergun ningen had ingetrokken. De heer Teilegen, die er van overtuigd is, dat de caféhouders door het vervroegde sluitingsuur veel schade ond' rvin .en, wenschte te weten, of na de geruststellende mededeeling van den Minister het chv cm ingenomen standpunt nog voldoende •;emo- tiveerd bleef. Per telegraaf kwam daarop uit de residentie de mededeeling, dat de Minis ter de genomen maatregelen zeer toejuichte en geen termen aanwezig vond om tot ver zachting er van te adviseeren. Uit een onderhoud, hetwelk het Hbld. met den wethouder voor de bedrijven mr. S. de Vries Czn. had, bleek, dat de toestand in zake de lichtbesparing stationnair gebleven is. Er wordt nog steeds flink gespaard. Blij ven de zaken in Den Haag zooals ze thans zijn, dan ligt het niet in de bedoeling van burgemeester en wethouders om de reeds ingevoerde bezuinigingsmaatregelen met nieuwe te vermeerderen. Veranderingen in tegenovergestelden zin staan echter evenmin te wachten. Zelfs als zou men over den kolenaanvoer op hef oogenblik tevreden rijn, dan dient In dez« uiterst gewichtige quaestie ook met een be trekkelijk ver verwijderde toekomst rekening te worden gehouden. Voedingsmiddelen u i t Nederland naar Duitschland. De Berlijnsche correspondent van hel Hbld. schrijft d.d. 28 December: De Duitsche overheid heeft opnieuw v» anderingen aangebracht in de regeling be* treffende het zenden van voedingsmiddelen uit Nederland naar Duitschland. Veranda* ringen, waarmede zoowel afzender als on#» vanger gaarne genoegen zal nemen. Ven 1 Januari af gaan deze zendinge» buiten de Central Einkeufsgesellschalt

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2