BUITENLAND,. "binnenland. KOLONIËN. UCSK2Z: o wredesaciie Londen, 3 Jan. (R.) Wij vernemen, dat het antwoord der geallieerden aan Wilson eerst bekend zal worden gemaakt een paar dagen nadat het in het bezit van den pre sident is gekomen. Het stuk ondergaat nog enkele kleine redactie-wijzigingen. Aangezien het antwoord aan Duitschland de voorwaarden aangaf, welke niet aanvaard zouden worden, kan worden verwacht, dat het antwoord aan Wilson verder zal gaan en ïn meer preciesen vorm zal aanduiden, wat de eerage preliminaires zijn op grond waar van de geallieerden bereid zouden zijn te onderhandelen. De oorlog* In de Dobroedsja zijn Macin en Jijila door de troepen van den vierbond genomen. Van de verdere oorlogstooneelen niets bijzonders. Volgens een Duitsche opgave zijn de ver liezen, die de oorlogsvloot van de Entente- jnogendheden tot dusver heeft geleden, grooter dan de totale tonnage van de Fran sche oorlogsvloot toen de oorlog begon. Londen, 3 Jan. (R.) Het Fransche zeilschip Aconcagua is in den grond ge hoord. Van het Zweedsche stoomschip Poosebridge wordt hetzelfde bericht. Londen, 3 Ja. (R.) Bericht van Lloyds. Het Engelsche stoomschip Hollybranch en het Noorweegsche stoomschip Erica zijn In den grond geboord. B e r 1 ij n, 3 Jan. (W. B.) In de buurt van Malta werd volgens de Vossische Ztg. het Fransche linieschip Vérité, groot 14870 ton, door een Duitsche duikboot getorpe deerd. Het schip ligt zwaar beschadigd voor ie haven. Be Vereenigde Staten en cVlexleo. New-York, 3 Jan. (R.) De hier geves tigde consul-generaal van Mexico is ge vangen genomen op de beschuldiging be trokken te zijn in eene samenzwering tot verscheping van wapenen en munitie naar Veracruz, met overtreding van Wilson's embarg-proclamatie van October 1915. Verspreide Berichten. Kochem, 3 Jan. (W. B.) In het nabu rige Beilstein aan de Moezel is in den na middag de veerpont gezonken. Een twintig tal personen, meest vrouwen en kinderen, ziin verdronken; ook de veerman werd ge dood. Twee kinderen werden gered. Londen, 3 Jan. (R.) Een volle pas- «agierstreln van Edlnburg naar Glasgow, Is op een locomotief geloopen, die bij Ratho op de lijn stond. Er zijn elf personen gedood en 43 gewond. Oost-IncHC. Onlusten ap Flares. Uit Batavia wordt geseind, dat op het •Hand Flores nieuwe onlusten zijn uitge- fcroken. De opstandelingen vielen het ge wapend politiekorps te Aimere aan. Uit Bndeh zijn militairen gezonden De Staatscourant van 3 Januari bevat o.a. de volgende Kon. Besluiten benoemd tot accountant bij den dienst der Directe Belastingen, bureau 's Gravenhage, R. A. Bijken en aan het bureau Amsterdam, tf. L. Vleming; bevorderd bij het Weduwen en Weezen- fonds voor Burgerlijke Ambtenaren tot refe rendaris A. M. Evers thans hoofdcommies; benoemd tot adjuct-inspecteur der directe belastingen met den persoonlijken inspec teurs-titel de ontvanger J. C. Sijpkens aan de inspectie te Amsterdam 2e afdeeling; J. IA. Petter, idem bij de 3e afdeeling; J. H. Bicke aan de inspectie te Den Haag 4e af deeling; V. R. Heijmans, aan de inspectie te Amsterdam, le afdeeling; L. M. J. Hoebens, idem bij de 4e afdeeling; voorts de com mies ter directie P. A. La Rose aan de in spectie te Amsterdam, 3e afdeeling en de waarnemend adjunct-inspecteur J. P. Bak ker aan de inspectie invoerrechten en ac- ciinsen te Amsterdam; herbenoemd tot lid van de Centrale Com- m ssie voor de Drinkwater voorziening L. 'Vi Havelaar, directeur der Gemeentelijke Dr nkwaterleiding te Haarlem; ij de marine-resreve bevorderd tot lui- Hei 'nt ter zeer 2e klasse de adelborsten der 1 basse H. J. H. Meijer, A. de Haan, G. W. P. Mol, J. H. Nagtegaal en J. van der Meer; ederom benoemd tot leeraar aan de IK dëlbare Koloniale Landbouwschool te D enter A. Du Bois. rpaald is, dat de heer G. Th. van Dam, li- an de directie der artillerie-inrichtingen, ie rekenen van 1 Januari 1917, ,al optre de- als voorzitter van genoemde directie; - met ingang van 1 Januari 1917 be- fic=md tot leeraar in de natuurwetenschap pen aan de Hoogere Krijgsschool, dr. D. H. Wester te 's Gravenhage; benoemd bij het reserve-personeel der Landmacht tot reserve-tweede luitenant bij bun tegenwoordig korps: a. bij het wapen der infanterie, de. vaan drigs J. Molenaar, van het 14de regiment; P C. J. Meijs, van het 19de regiment; M. de Niet, van het 5de regiment; J. M. Voorduin, van het 4de regiment; A. van den Tol, van bet 11e regiment; J. Adolfs, van het 12de regiment; P. Al, van het 21ste regiment; L. li. R. Kuhn, van het 1ste regiment; D. Doets, van het 21ste regiment; U. Bottinga, van het 7de regiment; H. Rodenboog, van het 10de regiment; T, Tuinstra, «an hat 1ste regiment; J. Q. J. van Douveren, van het 17de regi ment; T. P. Huisman, van het 6de regiment; J. Eeftink, van het 8ste regiment; L. van den Enae, van het 5de regiment; H. H. Franssen, van het 19de regiment; D. J. Dees, van het 6de regiment; J. L. Jaossen van Raay, van het 11de regiment; A. Speelman, van het 15de regiment; J. G. A. Mulder, van het 20ste regiment; L. de Sterke, van het 13de regiment; J. G. P. Groenman, van het 7de regiment; G. R. R. Jagers, van het 18de re giment; P. F. W. Guinée, van het 22ste regi ment; J. A. Barbas, van het 16de regiment; D. W. Jansen Venneboer, van het 11de re giment; G. F. van der Schaaf, van het 3de regiment; C. A. M. Dekker, van het 5de re giment; A. C. van den Bijllaardt, van het lste regiment; A. Hannema, van het 9de regiment; J. J. Rinkes, van het 19de regi ment; J. de Jeu, van het 5de regiment; M. Niihoff, van het 17de regiment; M. Bannink, van het 2de regiment; F. Kluin van het lste regiment; L. de Regt, van het 14de regiment; H. C. Andrea, van het 17de regiment; W. B. Wagtendonk, van het 18de regiment; J. van der Hoeven, van het 15de regiment; R. A. Burgemeister, van het 20ste regiment; A. E. C. de Groot van Embden, van het 22ste regiment; A. P. van Stigt, van het 6de regiment; J. A. J. van Horssen, van het 14e regiment; b. bij het wapen der cavalerie: de kor netten D. A. A. Dezentje, en P. M. M. Hoo- geweegen, beiden van het 3de regiment hu zaren; benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, tot reserve-kapitein: I. bij het wapen der infanterie, de reserve le luitenants L. de Ruyter en J. Dijckmees- ter, beiden van het regiment grenadiers; H. Schürmann, van het 22ste regiment; J. W. Holsbergen, van het lste regiment; M. A. E. Seeuwen, van het 5e regiment; J. C. van Houten en J. A. J. Lam, beiden van het 7e regiment; J. de Jong, van het 12de regi ment; dr. G. J. de Groot, van het 15e regi ment; J. N. F. Boeschoten, van het 11de regiment en G. H. Moolj, van het 17de re giment; II. bij de infanterie der landweer de res.- eerste luitenants G. H. Honing en P. A. C. Stam, onderscheidenlijk van het 26ste en van het 14e bataljon landweer-infanterie. is op non-activiteit gesteld ter zake van tijdelijke ongesteldheid de majoor J. H. Welsch van het 17e regiment infanterie, en zijn met ingang van 1 Januari 1917 be noemd, met afwijking voor zooveel noodig van de bestaande organisation: a. bij het wapen der infanterie, tot kapi tein de lste luitenants W. van Steensel van der A, van het regiment grenadiers en H. H. de Lange, adjudant van het 2e regiment; b. bij het wapen der artillerie, tot kapitein bij de bereden artillerie de lste luitenants I. M. P. A. Quadekker en jhr. D- R- Gevers Deynoot, onderscheidenlijk van het 3e en van het le regiment veld-artillerie; bij de vesting-artillerie de lste luitenant J. Her berts, van het 4de regiment; c. bij het wapen der koninklijke meré- chaussée, tot majoor, bij zijne tegenwoor dige divisie, de kapitein G. J. P. A. Thom son, van de 3e divisie. Hal heengaan ven den Engels gezant. Men meldt ons uit Den Haag: Naar aanleiding van de berichten omtrent het heengaan vén den Britschen gezant bij ons Hof sir Alan Johnstone en zijn ver vanging door sir Walter Tornley, vervoeg den wij ons gisteren op de Britsche legatie, ten einde omtrent een en ander iets naders te vernemen. Bevestigd werd dat de gezant zijn post zal verlaten; omtrent het tijdstip van zijn vertrek was Intusschen nog niets met zekerheid vast te stellen. De gezant is voorshands niet belast met de vervulling van een anderen diplomatieken post. Omtrent zijn opvolger is hem nog niets bekend, den naam van Sir Walter Tornley vernam hij gisteravond uit de bladen en of dit bericht juist was, kon hij ons uit den aard der zaak niet mededeelen. Wat het motief aangaat van zijn heengaan, hieromtrent achtte de gezant het niet noodig eenige verklaring te geven. Wel echter machtigde hij ons, mede te deelen, dat zijn heengaan geenerlel ver andering beteekent in de vriendschappelijke betrekkingen tusschen de Britsche en de Nederlandsche regoeringen. De opvolger van Sir Alan Johnstone. Volgens de Liverpool Post zou naar de Ned. verneemt, Sir Walter Townley als Britsch gezant bij het Neder landsche hof sir Alan Johnstone opvolgen. Sir Walter Townley is pas te Teheran ge weest, maar had vooraf langdurige onder vinding van Europeesche diplomatie opge daan. Hij begon zijn loopbaa te Parijs en bracht kort daarna zijn eerste bezoek aan Perzië, maar drie jaren later was hij weder in Parijs terug; later ging hij naar Boekarest, Lissabon en Berlijn, alwaar hij twee jaren doorbracht en vervolgens naar Rome. Hij is ook in Peking, Konstantinopel, Was hington en Buenos Ayres geweest. De aftredende gezant van Amerika bij het Nederlandsche Hof, de heer Henry van Dyke, zal omstreeks 15 de zer uit 's Gravenhage vertrekken. Mgr. Locaselli, nuntius bij het Belgi sche en internuntius bij het Nederlandsche Hof, is voor een achttal dagen te 's Graven hage aangekomen. De verongelukte torpedo- boot. Schout-bij-nacht W. T. de Booy, ohef van de afdeeling Materieel aan het departe ment van Marine, ging gisteren, vergezeld van den directeur van scheepsbouw Van Veen naar Vlissingen om besprekingen te houden met den commandant van de Stel ling van de Monden van de Maas en de Schelde, schout-bij-nacht Smit, in verband met het ongeval met de torpedo boot (niet torpedoja g e r) G. 1. In het bericht van Dinsdag omtrent het voorgevallene met die torpedoboot is door een misverstand geschreven, dat het feit, dat het vaartuig onder stoom lag, het gevaar vermeerderde. Het tegendeel toch was waar. Het stoom op hebben was, met het oog op de plaats dicht.onder den wal waar het schip lag, juist een voorzorgsmaatregel om bij een eventueel ongeval zoo snel mogelijk te kunnen handelen. Het zeer ruwe weder heeft ten slotte toch, zoo men weet, het op de kust slaan niet kun nen verhinderen. Tweede Kamer. Naar wij ven- nemen moet de voorzitter van de Tweede Kamer voornemens zijn om in de kamerver gadering van Woensdag a.s. bij de regeling van werkzaamheden mede te deelen, dat de centrale afdeeling besloten heeft om Don derdag 11 Januari, des voorm. in de aldee- lingen te doen onderzoeken de wetsontwer pen: aanvulling en verhooging van het tiende hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1917 (beschikbaarstelling van levensmiddelen); wijziging van art. 26 der Burgerlijke Pen sioenwet, art. 32 der Pensioenwet voor de bijzondere leeraren 1913 en art. II der wet van 21 Juni 1913 (Stbl. no. 303); nadere verhooging der begrooting van het staatsbedrijf der artillerie-inrichtingen voor 1916 (vergoedingen wegens leverantiën en diensten voor het departement van oorlog); overbrenging van een gedeelte van den rijksweg Eemnes—Hoevelaken in beheer en onderhoud bij de gemeente Amersfoort; onteigening van eigendommen noodig voor het vergrooten van de algemeene be graafplaats te Leeuwarden. De militaire missie naar En geland. De drie officieren van ons leger, aangewezen om aan de uitnoodiging der Engelsche regeering tot het bezoeken van het Engelsche front gevolg te geven, zullen zich heden avond per Hollandsche Spoor trein van 7.52 uit Den Haag naar Vlissingen begeven, om van daar den volgenden dag naar Engeland te vertrekken. So c.-d em. Mobilisatieclubs. De Vereeniging van Sociaal-democratische Mobilisatieclubs heelt naar Het Volk me dedeelt het volgende schrijven van mi nister Bosboom ontvangen: De minister van oorlog, beschikkende op een adres van voorzitter en secretaris van bet hoofdbestuur der Vereeniging van Soci aal-democratische Mobilisatieclubs, Fannius Scholtenstraat 65, Amsterdam, waarbij wordt verzocht het daarheen te willen lei den, dat in legerplaatsen en forten vrijelijk in vergaderingen kan worden gesproken over de sociaal-democratie en verwante onder werpen; geeft aan adressanten te kennen, dat hij aan hun wensch niet kan voldoen, aangezien verzoeken tot het houden van be sprekingen in vergadering in legerplaatsen en forten, door de betrokken commandanten naar omstandigheden behooren te worden beoordeeld en afgedaan. Statistiekzegels. Ter voldoe ning van het, ingevolge de wet op het sta- tistiekrecht te hebben recht zullen statistiek zegels worden ingevoerd, welke verkrijgbaar zullen zijn aan de kantoren der posterijen. De zegels worden uitgegeven in de waarde van 1, 2, 2*, 5, 10, 15, 25 en 50 cent en van 1, 2, 2X, 5 en 10 gulden. Die van lager waarden dan een gulden zijn uitgevoerd in roode kleur met roode waarde-vermelding en die van de waarde van een gulden en hooger in blauwe kleur met zwarte waavde- vermelding. (N. R. Ct.) Credletbehoeften waters noodsier. htoffers. Vanwege de Re- geerings-commissie inzake het midden standskrediet wordt het volgende medege deeld: Zooals bekend is, ontwierp de Regeering, kort na de overstrooming van het vorige jaar, een regeling om van staatwege de voorziening in de kredietbehcefte van de door den watersnood getrolfenen te verge makkelijken. Deze regeling is thans door de Staten- Generaal goedgekeurd. Voor zoover het hulp betreft aan de slachtoffers, behooren den tot den handeldrijvenden en industriee- len middenstand, werd de uitvoering opge dragen aan de Regeeringscommissie in zake het Middenstandskrediet. De bedoeling is dat de Staat, onder ze kere voorwaarden, zich als borg zal stellen voor 55 der benoodigde voorschotten. De Provinciale Staten van Noord-Holland hebben zich, voor zoover het deze provin cie betreft, bereid verklaard om een aanvul lende garantie op die van den Staat te ver kenen van 35 zoodat door deze krediet- behoevenden slechts voor 10 van het voorschot op andere wijze zou moeten wor den borg gesteld. Slachtoffers van den watersnood, voor zoover zij behooren tot den handeldrijven den en industrieelen middenstand, kunnen zich dus thans tot het bekomen van een voorschot wenden tot de bij de Regeerings commissie aangesloten bankinstellingen. Voor zoover de adressen daarvan aan be langhebbenden niet bekend zijn, kunnen zij zich tot het bekomen van nadere inlichtin gen wenden tot het secretariaat van de Re geeringscommissie inzake het Midden standskrediet, 2e Sweelinckstraat 84, Den Haag. Nederland en de oorlog. nieuwe RiaximuRi-priislijsi Von bevoegde tijde wordt de aandacht gevestigd op de nieuwe maximum-prijslijst, welke met ingang van 4 Januari 1917 van kracht wordt en welke, behalve wat de wij ziging van enkele prijzen betreft (o.a. aard appelen, roode kool, gele kool, kaas, petro leum, soda, zout, tarwebloem, gebuild tar- wewaterbrood), in 't bijzonder in dit opzicht van de vorige afwijkt dat thans het over- groote meerendeel der prijzen èn krachtens art. 2 èn krachtens art. 8 der Distributiewet 1916 werd vastgesteld, hetgeen tot prac- tisch gevolg heeft, dat goederen van de zelfde soort, onverschillig of zij door tus- schenkomst van de Regeering worden be schikbaar gesteld, dan wel uit de z.g. vrije markt worden betrokken, niet dan voor ten hoogste denzelfden prijs, d. i. den gestelden maximum-prijs, mogen worden verkocht. Vlas. De Rijkscommissie van Toezicht op de Vlasvereeniging deelt mede dat de Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel 30 December J.l. vergunning heeft verleend tot den uitvoer van 1000 tons half ge schoond of gebraakt vla» en 300 tons schoon vlas. In vrijheid gesteld. De Belgische zeeloods A. P. L., te Vlis singen, die te Terneuzen was gearresteerd als verdacht van spionnage, is in vrijheid gesteld. Over de grens gekomen. Te Glanerbrug ls een Duitsch deser teur over de grens gekomen, een Elsasser, die verklaarde, aan de zijde der Pranschen tegen de Duitschers te zullen strijden. Bij Oldenzaal is de Pransche sergeant vlieger M. Felix over de grens gekomen, die het gevangenkamp te Diilmen, waar hij 10 maanden was gevangen gehouden, wist te ontvluchten. Te Maastricht is 1 ontvluchte Rus aan gekomen. Bij Siebengewald (Limburg) zijn twee Duitsche deserteurs over de grens gekomen. Nabij het grenskantoor Hekkens (gemeen te Ottersum) zijn 5 Russen over de grens gekomen. Een zesde werd volgens hun zeg gen door de Duitsche grenswacht doodge schoten. Te Neuzen is een Duitsche deserteur, een Elzasser, aangekomen, die nu pogingen doet om aan het Fransche front te komen. Door den electrischen draad gedood. Men meld: uit Sas van Gent, d.d. 1 Jan. aan de Tel.: Een Belg, die aan zijne vrouw een par tijtje levensmiddelen wilde toewerpen, kwam met de electrische grensafsluiting In aanra king. Hij werd door den stroom achteruit ge worpen en viel levenloos op Hollandsch grondgebied. De man is gehuwd en vader van 7 jeugdige kinderen. Smokkelaar doodgeschoten. De smokkelaar v. L. uit Turnhout, ls In de onmiddellijke nabijheid der grens dood geschoten. De man is vader van een groot gezin. Smokkelen. Het onderzoek in de smokkelzaak te Weert, waar 940 schapen werden uitge voerd, is geëindigd. Procesverbaal is opge maakt en verschillende arrestaties hebben plaats gehad. De medeplichtige landstorm- wachten zijn eveneens gearresteerde. De waarde van de uitgevoerde schapen was plm. 50.000. De burgemeester van Doetinchem heeft het nitiatief genomen om per telegram de regeering in Den-Haag op het onhoudbafe van den toestand, geschapen door den steeds grooter omvang nemenden smokkel handel, te wijzen. Dit is een hoopvol teeken. De heer V. Brantsen schrijft naar aanlei ding hiervan in de N. R. Ct.: Ópen en bloot trekken de smokkelaars in benden van 30 tot 40 man zwaar beloden des avonds naar de grenzen, om den volgen den ochtend stom dronken weer terug te keeren, op heen en terugweg zoo goed als steeds den zelfden weg volgendef Laat de regeering toch in hemelsnaam ingrijpen zonder aanzien des persoonsf Alles smok kelt. Laat men toch de eenmaal uitgeweke nen niet meer binnen het in staat van beleg verklaarde gebied doen terugkeeren; dit is de initieele fout geweest, waardoor de toe stand is, zooals hij thans is. Het zal voor waar niet gemakkelijk vallen den augiasstal thans nog te reinigen, maar 't kan toch. Hoe langer men echter wacht, hoe moeielijker 't wordt. Men zij dan vooral onverbiddelijk te gen de groote en machtige smokkelaars, die machtigen steun elders ontvangen? Geen maatregel kan te streng zijn om hier tegen op te treden! Een origineele geluk- wensch. Te Amsterdam werd van 't oude- op 't nieuwe jaar precies te 12 uur, de abon- né der gemeente-telefoon no. 1917 opge beld door een hem onbekend mede-geabon neerde, die hem met hartelijke gelukwen- schen zijn waardigheid overdroeg. Deze ge abonneerde heeft 1916. Tel. Verwarming der treinen. Blijkens bij den Algem. Nederl. Bond van Handels- en Kantoorbedienden op zijn be treffend schrijven van de Holl. IJz. Spoor weg Maatschappij ingekomen antwoord, ligt het vooralsnog niet in de bedoeling der Maatschappij, de verwarming der treinen te verminderen.. Poging tot doodsleg. Het gerechtshof te Amsterdam heeft arrest ge wezen inzake het beroep van de Zaandam- sche visschers P. de Vries en P. v. d. Meer, die wegens poging tot doodslag in den nacht van 11 op 12 Augustus j.l. in het voor malig Y onder Spaarndam gepleegd, door de rechtbank te Haarlem ieder tot anderhalf jaar gevangenisstraf werden veroordeeld. Beklaagden zouden namelijk getracht heb ben, toen zij op het visschen in water, waar geen recht hedden te vieechen* betrapt waren, den rijksveldwachter De Jong en den pachler van het vischwater Hartenrlorp te verdrinken. Het Hof veroordeelde hen heden tot één jaar gevangenisstraf. Een infame oplichter. De 26» jarige J. H., recidivist, verscheen naar da Msb. meldt, voor de Rotterdamsche recht bank. Beklaagde had aan de Maaskade in een dubbel bovenhuis een „Controle-bureau voor den crediethandel" opgericht. Na eenigen tijd telde het een zeventigtal leden, die van 6 tot 25 contributie betaalden. Vervol* gens waren aan dit bureau een incasso-bu- reau, een informatie-bureau en een persbu reau toegevoegd. Beklaagde had echter geen kapitaal en ka pitaal was voor deze bureaux noodzakelijk. Daarom werden aan het incasso-bureau „in casseerders gevraagd.'' Een 40-tal kleine luiden die zich daar voor aanmeldden, werden verplicht bedra gen van 35 tot 500 als borgtocht te stellen. Er zou van déze depots 5 pet. rente worden uitgekeerd. De incasseering ving aan. Een, die 500 cautie gestort nad, incas seerde dagelijkseen dubbeltje! Soms 3. Maar meer nooit. En aldus verging het al len 40. Sommige incasseerders hadden niets te doen dan brieven te bezorgen naar de uiteinden der stad. De weekloonen 16) werden uitgekeerd, geen rente. En het zuur- bespaarde geld der kleine menschjes ve* Ier gansche bezit werd door bekl. tei\ eigen bate aangewend. In totaal beliep het bedrag, waarvoor op gelicht was, ƒ3 4000. Het O. M. eischte wegens oplichting als voortgezet misdrijf, 3 jaar gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Moord en brandstichting. Te Veen (N.-Br.) brandde voor een paar ja ren op geheimzinnige wijze de boerenwo ning van de wed. D. af. Zij zelf en haar knecht kwamen in de vlammen om. De kooide lijken werden gevonden. Men dacht aan misdaad. Dezer dagen nu kregen een paar inwo ners een woordenwisseling. Men deed el kaar verwijten, waaruit viel op te maken, dat het den twistenden bekend was, dat de we duwe D. en haar knecht destijds om hef leven zijn gebracht en dat, om de misdaad te bedekken, het huls In brand gestoken ls Een drietal personen werden in verband met deze uitlatingen gearresteerd. Een hun ner bekende; de anderen blijven hardnekkig ontkennen. Zij zijn naar 's Hertogenbosch getransporteerd, terwijl het onderzoek wordt voortgezet. Een opzienbarende arres tatie. Op lost van de Bredasche justitie is gelijk wij reeds meldden, Vrijdag j.l. te Tilburg door de politie gearresteerd de hoofdagent-rechercheur van politie G. J., verdacht van omkooping van een belasting-- ambtenaar. Het gold hier naar men nader aan De Tijd meldt het bewerken op aanstichting van Duitsche personen, met de Duitsche regee- ring in betrekking staande, van een fraudu- leuzen uitvoei van een groote partij woL Daartoe was echter de medewerking noodig van een belasting-ambtenaar. En om nu zoo iemand voor het zaakje te winnen, werd In Augustus j.l. door een der leden van de smokkelaarsbent, zekeren J. C. v. d. Poel, thans woonachtig te Boxtel, waarheen hij, na betrokken te zijn geweest in een consen- ten-zwendelzaak, van uit Tilburg de wijk had genomen, de hoofdagent van politie J. in den arm genomen. Aan J. werd gevraagd, of hij niet in staat was een belasting-amb tenaar om te koopen; zijn belooning zou 15.000 bedragen. De verdachte, die een uitstekende repu tatie genoot als politie-man, liet zich, helaas, door de groote geldsom verleiden en stelde zich in verbinding met den commies-verifi cateur de Vos, te Tilburg, die na eenig be raad zijn toestemming verleende om bij de te plegen fraude, de behulpzame hand te bieden. De kommies, die 5000 loon zou krijgen, vatte echter al aanstonds het plan op, om de zaak, als zij eenmaal aan 't rollen was, aan 't licht te brengen. Met die bedoeling woonde hij dan ook de verschillende bijeenkomsten bij van de smokkelaarsbent, waartoe ook behoort een wolcommissionnair uit Tilburg. De commies hield telkens nauwkeurige aanteekening van het gesprokene en toen later, om tot nog toe onbekende redenen, de smokkelpartij niet doorging, zoodat J. noch lastgevers, noch geld ooit terug zag, stelde hij een uitvoerig rapport op van het gebeurde en zond dit de Bredasche justitie toe. Met het bekende gevolg. J., met wien men algemeen medelijden heeft, heeft eene volledige bekentenis afgelegd. Diefstal van f 2190 ')■"■- zdag is bij d- politie aangifte gedaan, dat- lit de brandkast der firma Vroom en Co. te Am sterdam e>- i bedrag van 2100 gestolen is. Tindiefstal. Door het uitsnijden van een ruit heeft men zich in den Oude jaarsnacht toegang weten te verschaffen tot één der blikfabrieken aan de Padloan te Krommenie, en toebehoorend aan de N. V. Vereenigde Blikfabrieken en daar ongeveer 250 K.G. tin ontvreemd. Inbraak. In de sodafabriek aan den Spaarndammerweg is Dinsdag Ingebro ken. Alles is doorzocht, lessenaars zijn opengebroken. Wat vermist wordt, kon nóg niet worden opgegeven. Met houweelen en ijzeren staven werd getracht de brandkast open te breken, hetgeen niet gelukt is. V e c h t p a r t ij e n. In het anders vnj rustige Westkapelle is het op Oudejaars avond tot een ernstige botsing gekomen tus- ichen militairen en burgen. Te ongeveer

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2