inr. Th. Heemskerck, de oud-commandant A-an het veldleger, gep. hiit.-generaal De Weester en mr. L. J. Plemp van Duiveland, president van den Ned. Journalistenkring. De bijeenkomst had een streng vertrou- .pwelijk karakter, zoodat omtrent het doel er- (ren en omtrent het onderwerp der bespre kingen vooralsnog geen mededeelingen aan *de pers konden worden gedaan De besprekingen in de gisternamiddag op initiatief van den Nederl. Anti-Oorlog Raad In Restaurant Royal gehouden vergadering werden niet tot een einde gebracht en rul len in een de volgende week te houden bij eenkomst worden voortgezet. Verkeer met Engeland. De mailboot „Prins Hendrik" kwam giste ren te 5 uur in Vlissingen binnen met 40 passagiers, onder welke 21 voor Duitsch- fand, 500 zakken mail en 500 zakken pak- ketpost. Voor vertrek op morgen liggen 250 zak ken mail, 1300 zakken pakketpost gereed. De nieuwe •taatsleening volteen-end Men meldt uit 's Gravenhage Naar wij vernemen is de staatsleening van 125 millioen gulden ruim volteekend. Hel broodrantsoen. Naar „Het Volk" meldt, zal het brood rantsoen worden vastgesteld op 4 ons per dag en per persoon boven 1 jaar. Voor per sonen, die zwaren arbeid verrichten, zullen toeslagkaarten worden gegeven, zoodat zij meer kunnen krijgen. Vergunning tot uitvaren. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt in de Staatscourant ter ken nis van belanghebbenden, dat voortaan door de inspecteurs der invoerrechten en accijn- ren, slechts dan voor binnenschepen vergun ningen tot uitvaren naar het buitenland zul len worden verleend, indien nóch de eig&- near, nöch een der opvarenden van het schip sich in de voorafgaande drie maanden aan uitvoerfraude hebben schuldig gemaakt. Verbouw van bepaalde gewassen. De minister van Landbouw, Nijverheid en Hendel, gezien zijne beschikking van 13 October 1916, houdende bepalingen om trent de beperking van den verbouw van be paalde gewassen ingevolge art. 7 der Distri- lutiewet 1916; heeft goedgevonden te be palen den datum tot welken verbouwers gelegenheid hebben de opgaven aan de bur gemeesters te doen tot het bekomen van het •ub Ia van genoemde beschikking bedoelde vergunningsbewijs te verschuiven tot 15 'Januari 1917. Mals. De minister van Landbouw, Nijverheid an Handel maakt in de Staatscourant bekend, 'dat van Maandag 8 Januari eerstkomende tot en met Zaterdag 13 Januari d.a.v. de prijs ven mais, uitsluitend bestemd om aan de ge meentebesturen te worden verstrekt v>or rui'mg tegen rogge van den oog-t 1916, be draagt voor alle soorten 235 per last »an C000 K.G. of 8.22Y: per K.G., zoowel te Rotterdam als te Amsterdam te ontvangen. Zouten voor de regeering. Naar De Vee- en Vleeschhandel ver neemt, wordt bij de verlenging van de uit- voerperiode voor varkensvleesch alleen uit gevoerd door worstfabrikanten en zouters. Dit houdt verband met het zouten van var kensvleesch voor de regeering. De regeling is dusdanig, dat tegen 100 K.G. uit te voeren versche waar naar Duitschland, 80 K.G. bacon naar Engeland moet worden geleverd, terwijl een hoeveel heid van 65 pet. van de naar beide zijden uit te voeren hoeveelheden voor binnen- landsch gebruik moet worden gezouten (schouders en hammen). De exporteurs moe ten dit gezouten varkensvleesch tot April ter beschikking van de regeering houden. Reeds wordt overeenkomstig deze regeling geslacht. Kunstmest De N. R. Ct. meldt, dat de aanvoer van kunstmest uit Duitschland gisteren via Nieu- weschans is begonnen. De invoer van gi6t Reuter seint ons uit Londen: Het ministerie van buitenlandsche zaken Heelt mede, dat de beperkende bepalingen op den invoer van gist in Nederland, nader aangegeven in de bekendmaking van 11 September 1916, opgeheven zijn en dat verzoeken om uitvoervergunningen in over weging zullen worden genomen. De Sphinx. Het bestuur van den R.-K. Vakbond God en ons Recht die bij den Engelschen gezant aan ons hof pogingen in het werk had ge steld om de moeilijkheden, aan den in- en uitvoer van materialen voor de Sphinx te Maastricht in den weg gelegd, op te lossen, heeft thans, naar de Limb. Koerier meldt, van den gezant bericht ontvangen, dat de zaak in orde is en de in- en uitvoer voor de fabriek weer is toegestaan. Te werkgestelde geïnter neerden. De directie van.de naaml. venn. Gazelle Rijwielfabriek v.h. Arentsen Kölling, ge vestigd te Dieren, beklaagt zich er in een uitvoerig adres aan de Tweede Kamer over, dat enkele Belgische geïnterneerden, bij haar in dienst, moesten vertrekken, toen de 'Algem. Nederl. Metaalbewerkersbond voor de afdeeling der slijpers van haar fabriek een staking had geproclameerd. Plotseling en zonder eenig voorafgaand waarschuwen, veel minder overleg, werden de bij haar te werk gestelde geïnterneerden, zoowel bankwerkers als slijpers, op telegra- fischen last van den generaal-majoor, hoofd der interneeringsgroepen, uit hare fabriek weggehaald om naar het kamp te Harderwijk Ie worden teruggevoerd. Zij meent, dat dit U geschied op verlangen van den Algem. Ne.'l rl. Metaalbewerkersbond en voorts op de tachtigen aandrang van den heer Fol- mc-r, directeur der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling. Schorsing van een weekblad. Het weekblad De Kerkrad en aar, dat te Kerkrade wordt uitgegeven en geredigeerd door den heer L. Ackens, lid van den ge meenteraad van Kerkrade, is door het mili tair gezag voor een maand geschorst. Duitsche kinderen. Te Delden zijn Dinsdag middag 24 Duitsche kinderen aangekomen, van onge veer 12-jarigen leeftijd. Zij zullen in het be kende hotel „Carels'haven" onder dak go- bracht worden voor rekening van R. F. ba ron van Heeckeren van Wassenaar van Twickel Gistermiddag zijn te Arnhem 85 Duitsche kinderen aangekomen, van wie 70 voor Arn hem en 15 voor Amsterdam bestemd waren. Over de grens gekomen. Nabij Susteren is een Duitsche deserteur over de grens gekomen. Te Maastricht zijn 3 ontvluchte Russen aangekomen, die bij Kerkrade over de grens gekomen waren. Met 8 andere Belgen zijn de zoon van den directeur der zink fabriek te Baelen en e enpaar ingenieurs van die fabriek over de Brabantsch-Belgische grens gekomen. Duitsche propaganda. De „Socialiste beige", het weekblad van de Belgische socialisten in Nederland, doet het volgende verhaal: De Duitsche Kommandantur te Brussel stuurt aan een Nederlandschen officier in het interneeringskamp te Zeist 350 exem plaren van den „Bruxellois", ter verdeeling onder de Belgische militairen. De „Bruxel lois" Is een krant, die moet dienen om de Belgen In bewondering te brengen voor Duitschland's kracht, Duitschland's bescha ving, Duitschland's modelbestuur over het overweldigde gebied, enz., enz. Zij moet on der de Belgen afvalligen en verraders kwee ken van de Belgische zaak. De Nederland- sche officier, die dit pak kranten ontving, stuurde ze niet terug, zooals zij gekomen wa ren, maar deed werkelijk een poging tot verspreiding ervan. Eerst toen hij den wind van voren kreeg, gaf hij te kennen dat men de zending van de „Bruxellois" kon sparen. Het was verloren moeite. Maar een veertien dagen later, op 16 De cember, liet hij in het kamp een biljet aan plakken, in het Fransch en in het Hol- iarvdsch, van den volgenden inhoud 25 GULDEN BELOONING uitgeloofd aan den geïnterneerde, die mij inlichting kan verschaffen, hetzij on- derleekend of anoniem, doch in het laatste geval onder opnoeming van be wijzen, hoe de omslag van een aan mij geadresseerd pakket dagbladen naar buiten het kamp kan opgezonden zijn. De mededeeler kan op geheimhouding van zijn naam rekenen. De eerste luitenant, Van Stockum. De heer Van Stockum is directeur van het onderwijs in het kamp te Zeist. „Het Volk", waaraan het bovenstaande is ontleend, acht een onderzoek dringend noodig. Dienstplichtige Belgen ontvlucht. Voor de tweede maal is het een aantal Belgen gelukt, per boot Holland te bereiken. Heden nacht hadden zich 96 dienstplichtige jonge Belgen op een passagiersboot, „De Atlas", ingescheept. Om 1 uur vertrokken zij uit Luik. Toen de Duitschers het bemerk ten, schoten zij met een klein kanon en met een mitrailleur op de vluchtelingen, echter zonder dat iemand gewond werd. Door het hooge water en den sterken stroom schoot de boot flink vooruit Nabij de grens ramei- den ze den afsluitketting en kwamen van nacht behouden te Eysden aan land. Een vrouw met twee kinderen en een ontvluchte Rus hadden den tocht meegemaakt. Heden morgen kwamen zij te Maastricht aan en be gaven zich naar het Belgische consulaat. (Tel.) Een mijn in de Zuiderzee. Kapitein W. Veenstra, varende op een der booten AmsterdamHarlingen, rappor teert hedenmorgen omstreeks half negen een mijn te zijn gepasseerd in de Boontjes, bij de vuren van Zurich en het tweede zwart kruisbaken van Harlingen, op hoogstens 20 M. afstand van zijn schip. Het is een mijn met een lange staaf of buis dwars over. A1 g. Nederl. V e r b o n d. De af deeling Amsterdam van het Alg. Ned. Ver bond heeft vergaderd. In behandeling kwam een motie ven den heer Ten Napel, luiden de: „De afdeeling Amsterdam van het A. N. V., in algemeene vergadering vereenigd; van oordeel, dat het wegvoeren van Vla mingen tegen hunnen wil uit het bezette gebied door de Duitsche overheden een ernstige bedreiging vormt voor den Neder landschen stam, welke daardoor in die stre ken kwijnt; van meening zijnde, dat een zwijgen in deze onvereenigbaar is met het doel en de waardigheid van het A. N. V.; noodigt het hoofdbestuur uit, namens het geheele A. N. V. in het bondsorgoan „Neer- landia" ten spoedigste hare afkeuring hier over uit te spreken en gaat over tot de orde van den dag". De voorzitter zette uiteen, dat het bestuur het wel eens was met den inhoud van de motie, maar het Verbond bemoeit zich niet met politieke qïïaesties en het hoofdbestuur zou zich ongetwijfeld sterk tegen de motie verzetten. De heer mr. J. Loosjes stelde voor, de motie aldus te veranderen; „De afd. Amsterdam, enz.; van oordeel, dat door het wegvoeren van Vlamingen tegen hun wil uit het bezette ge bied door de Duitsche autoriteiten een vei* bittering bij het Vlaamsche volk wordt ge wekt, welke slechts den voor den Nederland' schen stam gevaarlijken Franschen sympa thieën in België ten goede k8n komen; van meening, dat een zwijgen hierover de Nederlandsche stambelangen benadeelt; betreurt het, dat het hoofdbestuur niet na mens het A. N. V. in het bondsorgaan „Neerlandia" deze daden heeft afgekeurd". De heer Ten Napel verdedigde de motie Na debat werd de motie-Ter Napel met 8 tegen 2 stemmen verworpen. Over de motie-Loosjes staakten de stem men (5—5), en Is dus ook verworpen. De voorzitter wees er op, dat het hoofd bestuur een inconsequentie heeft begaan, door een telegram van hulde te zenden aan President Wilson; dit Is ook een daad van zuiver politieke strekking. Landbouwbelangen. Het be stuur van het Nederlandsch Landbouwcomité heeft in een onlangs gehouden vergadering besloten eene commissie te benoemen, die rich zal bezig houden met de bestudeering van wetten en belastingontwerpen, waarbij de belangen van den landbouw rechtstreeks betrokken zijn. De commissie zal naast stu die-commissie tevens zijn commissie voor het uitbreng envan adviezen over deze on derwerpen aan het bestuur van het Neder landsch Landbouwcomité. Tot leden der commissie zijn benoemd de heerenmr. F. I. J. Janssen, lid der Tweede Kamer te Maastricht; J. Bs. Westerdijk, lid dei Eerste Kamer te UithuizermeedenG. J van Poppel, voorzitter der Noordbrabant- sche Landbouwmaatschappij te GilseC. G. J A. van Genderen Stort, oud-inspecteur der belastingen, en J. H. Th. W. Reimers, •hoofdredacteur van „De Veldpost" te Wage- ningen. 'sLandsplantentuin te Bui tenzorg. Ter gelegenheid van het hon derd-jarig bestaan van 's Landsplontentuin te Buitenzorg op 18 Mei a.s. wordt er, ter herdenking van dit zeer gewichtige feit te Amsterdam een feestvergadering gehouden, waarbij tal van buitenlandsche geleerden zijn uitgenoodigd benevens vertegenwoordi gers van de botanische tuinen van Kew bij Londen, Berlijn en St. Petersburg. Op die vergadering zal door prof. We ber, (Amsterdam) gesproken worden over den invloed van den tuin op de cultuurge wassen; prof. Rombach (Utrecht) zal mededeelingen doen over den invloed van den tuin op de Koloniale landbouw, terwijl prof. Went (Utrecht) zal spreken over den invloed van den tuin op de plantkunde in het algemeen. Het Quarantaine-station te A m s te r d a m. Men meldt ons uit Am sterdam Door den Gemeenteraad werd het vorig jaar een crediet verleend om aan den Zee- burgerdijk een quarantaine-station op te richten. Dit station is sedert eenigen tijd gereed. Verschillende barakken zijn daar gebouwd, terwijl het oude „Huis Zeeburg" werd ingericht voor de administratie en enkele kleine huisjes daar zullen dienst doen om gegradueerden in observatie te houdpn. Het spreekt van zelf, dat een groot deel van het jaar deze barakken ongebruikt zul len blijven. De gemeenteraad heeft daarom voor enkele weken goedgekeurd, dat, nu er zoo groote behoefte aan ziekenhuis-ruimte is, in deze barakken zullen worden opgeno men een aantal herstellenden gasthuispa tiënten. Deze patiënten zullen echter zoo dra het station aan zijn bestemming moet beantwoorden, onmiddellijk verwijderd wor den. Heden zijn de eerste patiënten daarheen overgebracht. Er is plaats voor ongeveer 50 herstellenden. Deze ziekeninrichting staat onder beheer van dr. van Royen. R e g e e ri n g s f i 1 m van leger en vloot. Zooals indertijd is medegedeeld is door den opperbevelhebber van land- en zeemacht, namens den minister van Oorlog, aan de firma Alberts Frères opdracht ver strekt tot het vervaardigen van een uitge- breiden film, betrekking hebbende op onze weermacht te land en ter zee. Na het maandenlang verrichten van op namen in verschillende deelen van het land door den heer Willy Malltus, firmant van Alberts Frères, is deze film thans gereed gekomen. en H. M. de Koningin, H. M. de Koningin- Moeder en Z. K. H. de Prins der Nederlan den zullen het eerst deze film, die gedoopt is „Nederlandsche Regeeringsfilm Leger en Vloot" aanschouwen. De Vorstelijke Perso nen hebben namelijk hunne tegenwoordig heid toegezegd op een gala-avond, welke a.s. Dinsdag, ten 8 ure, in de Residentie-Bios- ooop aan de Kettingstraat te Den Haag, waarin Alberts Frères hunne wintervoorstel- lingen geven, zal plaats hebben met het doel deze nationale film voor hooggeplaatste autoriteiten te demonstreeren. Daartoe zijn, door tusschenkomst van het algemeen hoofdkwartier, uitnoodigingen gericht tot de ministers, opper-, vlag-, hoofd- en verdere officieren te 'sGravenhage met hunne da mes, terwijl ook de burgemeester der Resi dentie, jhr. mr. dr. Van Kamebeek, de de monstratie zal bijwonen. Belasting goud en zilver. Men meldt uit Schoonhoven aan het Hbld.: In het jaar 1916 zijn aan het kantoor van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken alhier aangeboden 151,670 gram goud en 3,992,150 gram zilver, ge vende aan belasting ƒ52,691. Aan essaai- loon werd ontvangen ƒ215.67 en voor transactie 30. De totale ontvengsten be droegen ƒ52,937 (over 1915 ƒ36,477.) 1500 per vierkanten me ter. Een klein winkelhuis, Leidschestraat 42, te Amsterdam, 27 vlerk M. groot, is gis teren verkocht voor 39.600, hetgeen dus overeenkomt met een prijs van 1500 per vierk. Meter. Voor een perceel Leidsche- straat, hoek Keizersgracht, waar nu een bij kantoor van de Disconto- en Effectenbank gevestigd i6, werd destijds 1200 per vierk. M. gegeven. (N. v. <L D.) Orgaan van veehandelaren. Verschenen is het eerste nummer van „De Veehandel", het officleele orgaan (week blad) van den Nederlandschen Bond van Veehandelaren. De strekking van dit weekblad Is zuiver economisch. Het bedoelt evenals de Bond de belangen van den veehandel te behorti- gen. Tevens dient het als Nieuwsblad voor den veehandel. Tot dusver bestond er op dit gebied geen vakblad. Eerst ln 1916 kwam de veehandel tot organisatie. De redactie voert P. Teunissen Jr., alge- meer. secretaris van den bond. Een bond van Duitsche de serteurs! Te Alkmaar is, naar de Alkm. Ct. meldt, een vereeniging gesticht van. Duitsche deserteurs, genaamd Teutonia. De vereeniging stelt zich ten doel een bond on der de zich in ons land bevindende deser teurs te vormen, om zoo mogelijk aan voor- loopig geïnterneerde deserteurs, die vrijge laten worden, eenigen steun te verleenen. „Atjeu". Men meldt uit Nieuwstad aan de Limb. Koerier: Op Oudejaarsavond verlaat een Duitsch deserteur uit Isenbruck die „Heimat", terwijl hem als afscehidsgroet een half dozijn blau we boonen door zijn trouw gebleven colle ga's worden nagezonde. Als de man goed en wel op gastvrijen bodem staat en hij voelt dat zijn ribben en knoken nog heel zijn, draait hij zich verachtelijk om en roept de inmiddels tot op korten afstand genader de Duitsche grenswacht met verontwaardi ging toe: „Ben jullie kerelsl Iemand zes ko gels nasturen zonder hem „kapoet" te schie ten! Dat doet geen Pruisisch soldaat. Jk schaam mij over u. Daarom: Atjeu!" De stagnatie in het scheep vaartbedrijf. Het te Harlingen beladen liggende stoomschip „Prof. Buijs" wordt door de machinisten-staking verhinderd van daar naar Huil te vertrekken. Door den Bond van Machinisten ter Koopvaardij te Rotterdam is besloten inzake het collectieve arbeidscontract voor de ma chinisten bij de algemeene vrachtvaart en de geregelde lijnen in de korte vaart vast te houden aan het afsluiten van een collectief arbeidscontract en aan het daarin opnemen van een premie voor de hoofdmachinisten ten bedrage van pCt. van de bevaren brutovracht en c.q. passagegelden, benevens het betalen van bestaande hoogere gages en de staking niet op te heffen voor aan deze wenschen door de Scheepvaartvereeniging is voldaan. Teylers stichting. De heer F. Ch. Omes, te Amsterdam, voorzitter van de Vereeniging van erfgenamen van P. Teyler van der Hulst, die meer dan 600 leden telt, heeft bij de Haarlemsche rechtbank een ver zoekschrift ingediend om den officier van justitite te belasten, strafrechtelijke vervol ging in te stellen tegen de directeuren van Teyler's stichting te Haarlem, op grond dat het testament na den dood van Teyler zou vervalscht zijn. De heer Cunes verzoekt, de directeuren van Teyler's stichting uit hun ambt te ontzetten en beslag te leggen op den boedel. De officier van justitie te Haarlem heeft geweigerd deze zaak ter hand te nemen, van daar dat dit verzoekschrift bij de rechtbank is ingediend. Het grondspeculatie-schan- d a a 1. Zooals men zich herinneren zal, wer den Vrijdag j.l. drie speculanten in grond door de politie van het bureau Stadhouders kade te Amsterdam gearresteerd. Deze ar restatie geschiedde op grond van het feit, dat zij den Duitschen bankier Hethey, der firma Erdmann en Hethey, hadden voorge spiegeld, dat zekere gronden in den Groo- ten Duivendrechtschen Polder zeer in prijs zouden stijgen, wanneer een spoorlijn er dwars door zou worden gelegd. De drie speculanten hadden deze landerijen gekocht en slaagden er ir. ze aan den heer Hethey te verkoopen, nadat ze hem plannen had den voorgelegd, waaruit zou moeten blijken dat het spoor door het grootste deel der gronden zou snijden en dat vermoedelijk een rangeerterrein aldaar zou worden aan gelegd. Deze nieuwe plannen hielden ver band met de Haven West. De heer Hethey betaalde ten slotte het driemanschap de som van ƒ120,000. Zich bedrogen achtende, deed de heer Hethey aangifte bij de politie en de commissaris, de heer Tjassens Keiser, liet twee van het drietal arresteeren. De derde, die ziek was, en volgens de verklaring van zijn medicus het huis niet mocht verlaten, kreeg een agent voor de deur. Den volgenden dag wer den de speculanten ter beschikking gesteld van den officier van justitie, die ze spoedig op vrije voeten deed stellen. Deze speculanten zijn, naar de Tel. meldt, J. A. Faesen, J. E. H. Zikking en J. M. C. Ligtermoet, voormalig adjunct inspecteur bij de Staatsspoor. De eerste twee zijn in de speculantenwe reld geen onbekenden. Faesen deed vroe ger druk in huiden, lïjolïe, rubber en ande re smokkelwaren en zijn verdiensten waren groot. Met het verdiende geld begonnen ze grond te koopen. Hun methode is bijna steeds dezelfde. Zikking, als bouwkundige, neemt de terrei nen op hun naam en hij zelf of Faesen bie den ze aan. Ze strooien rond, dat er een grooïe winst te maken is, maar dat hun hei noodige kapitaal voor zulk een transactie! ontbreekt. Allicht meldt zich dan iemand aan. Is dit gebeurd, dan laten te doorscheme* ren, dat ze een goede relatie bij de Staats spoor hebben, iemand, die er wel voor te vinden zou zijn inlichtingen omtrent da gronden te verschaffen. De zaak wordt in' een geheimzinnig waas gehuld en de hooga ambtenaar der Staatsspoor verschijnt ten slotte ten tooneele. Dit is Ligtermoet, wiens solide verschijning er wèl naar is indruk te maken. Hij wordt overgehaald, een dossier, voorzien van het woord: geheim, komt voor den dag, en spoedig liggen de plannen en stukken op tafel. Deze papieren dragen 't- hoofd Staatsspoor en Centralen Dienst. Op de kaarten komt het ontwerp voor van do lijn door den Grooten Duivendrechtschen Polder, welke spoorweg de landerijen snijdt. In werkelijkheid moet de nieuwe lijn slechts een klein hoekje der gronden snijden. In hoeverre hier vervalsehing in het spel is, zal nog door de justitie uitgemaakt dienen te worden. De grond Is van de boeren voor lagen prijs gekocht, ln den laatsten tijd echter wordt de grond in optie genomen. In dit verband wil de Tel. nog herinne ren aan een oproep, die in October 1916 in eenige bladen tweemaal verscheen: Allen, die in relatie staan of gestaan heb ben met J. A. Faesen en J. E. H. Zikking te Amsterdam en hun, die acten van koop en verkoop met genoemde heeren hebben gepasseerd ten overstaan van notaris J. P< van Wisselingh te Amsterdam, of door een hunner aanbevolen deskundigen zijn voor gelicht betreffende cultuurzaken en grond- speculaties te Nieuwer- Amstel, Water graafsmeer, Duivendrecht, of in zake Haven West, wordt nogmaals verzocht zich te wen den tot Joh. Visser, bouwkundige te Laren, óf Bouw Mij. Leonora, te Amsterdam. Toen reeds werd dus de aandacht op deze practijken gevestigd. Eenige landbouwers werden op meer of mindere wijze slachtoffers van het drieman schap. Tal van particulieren hebben voor groote bedragen grond gekocht. Zoo zou een nota ris te Rotterdam een bedrag van 90 110.000 besteed hebben, een scheeps bouwer te Bolnes bij Rotterdam voor 40.000. Toen deze echter zag, dat hij meer betaald had, dan de grond naar zijn meening waard was, nam hij een advocaat mr. Kappeyne v. d. Coppello in den arm en slaagde er in zijn 40.000 terug te ontvangen. Een enorme slag van ongeveer 3K ton moet geslagen zijn te Rotterdam, terwijl een directeur eener maatschappij hier ter 110.000 betaalde. Eer. poging om n directeur eener schoenfabriek en den direc teur van een hotel hier ter stede in een transactie te betrekken, faalde. Een der laatste slachtoffers was een fir mant van een boekhandel, die 260.000 betaalde. De terreinen waren maar 60.000 waard. De bewuste heer deed echter geen aangifte, maar berustte in deze nadeelige transactie. De aangifte van den heer Hethey, wiens optie den lsten Juli verloopen was, is nog oorzaak geweest van een ander geval. Het feit, dat de heer Hethey Duitsdher is, gaf aanleiding tot een grove insinuatie aan het adres der Amsterdamsche politie. In verband hiermede verscheen Zaterdag avond in het Handelsblad de volgende ad vertentie: „Loop de Amsterdamsche politie a& ■e'11- leiband van Duitsche bankiers. Binnen enkele dagen verschijnt brochure". Tal van rechtsgeleerde raadslieden zijn in deze zaken aan 't werk. Behalve deze ook nog een practizijn, Baruch geheeten, die de overtuiging van den eerlijken opzet van de grondspeculaties, tracht veld te doen win nen. Het viertal bezit ieder een auto en er wordt goede sier gemaakt, vooral door Fae sen en Zikking. Ligtermoet schijnt niet zoo goed bij kas te zijn en ofschoon hij met z'n geheim dossier en z'n inlichtingen meerma len den doorslag geeft, schijnt het leeuwen aandeel toch niet voor hem weggelegd te zijn. Faesen en Zikking hebben geruimen tijd gelogeerd in Hotel Hamdorf te Laren, waar de champagne rijkelijk stroomde en veel geld werd uitgegeven. In hoeverre de handelwijze van de drie genoemde heeren m strijd is met de c'raf- wet, zal de justitie dienen uit te maken. Oneerlijke employes der N. O. T. Ter zake zich te hebben schuldig ge maakt aan valschheid in geschrifte stonden voor de rechtbank te 's Gravenhage terecht twee kantoorbedienden van de Nederland sche Overzee Trustmaatschappij te 's Gra venhage. Hun is ten laste gelegd het opma ken en teekenen van valsche bons en het innen van 4 maal 337.50 aan de alge meene kas van de N. O. T. Bekl. deden het voorkomen alsof het geld moest dienen voor het zegelen van stukkan. Zij bekenden het hun ten laste gelegde en gaven op het geld verbrast te hebben. Na het hooren van de getuigen vorderde de officier van justitie veroordeeling ven beide bekl. tot 1 jaar gevangenisstraf, daarbij in 'herinnering brengende, dat toen deze zaak uitkwam, bekl. juist van plan waren een valsch stuk voor een bedrog van 1500 te vervaardigen. Mr. Speyer pleitte voor den eersten bekl. Mr. Rolandus Hagedoorn voor den twee den. In zijn repliek herstelde de officier een verzuim en requireerde olsnog aftrek van da preventieve hechtenis. Vervolgens stond terecht beschuldigd één soortgelijk misdrijf gepleegd te hebben een 26-jarige bode van de N. O. T., die every*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2