UIT DEN OMTREKT den in die eventueele Centrale Commissie echtte ook de Minister zeer gewenscht, die er zidh aanvankelijk wel mee kon vereeni gen dat de verschillende Centrales der amb tenaren daarin eenige vertegenwoordigers touden kunnen aanwijzen. Gesproken werd over de mogelijkheid de ze eanheids-commissie te doen bijstaan door sub-commissies voor de verschillende Departementen. Het onderhoud, dat circa 2 uur duurde, had een bevredigend verloop. Het Salaris-Comité komt deze week op nieuw bijeen. Het ligt in de bedoeling de Tweede Kamer te verzoeken een eenheids- duurte-toeslag te doen tokennen van min stens 120 en de loongrens op te voeren tot 2500. Arbeidsvoorwaarden Hoo- ger Onderwijs-personeel. De hoofdbesturen van den Algem. Nederl. Amb- tencarsbond en van Nosokomos, te ramen tellende 3600 leden, van wie 1600 verple- genaen, hebben besloten tot samenwerking, ter vergemakkelijking van de taak der Staats commissie, aan wie is opgedragen, de her ziening van de arbeidsvoorwaarden van het Hooger Onderwijs-personeel voor te berei den. Het verkeer tusschen deze Staatscommis sie en de organisaties van het betrokken personeel zal thans zeer vlot kunnen verloo- pen. Beide hoofdbesturen stellen zich op het standpunt, dat deze samenwerking eer lang zal hebben plaats te maken voor nau were aaneensluiting der beide organisaties. Studiereis naar Duitseh- 1 an d. De heeren Wibaut, wethouder, in zijn hoe danigheid van voorzitter der Levensmidde lencommissie, mr. Reitsma, secretaris dier commissie en Rodrigues de Miranda, lid van den gemeenteraad en van de levensmidde lencommissie te Amsterdam, zullen binnen kort naar Duitschland vertrekken, ten einde o. a. te Hamburg en te Berlijn de maatrege len te bestudeeren tot verstrekking van be leid voedsel. (Hbld.) Het vluchtoord te E de. Men meldt ons uit Arnhem Wij vernemen, dat de Regeering besloten fvee-ft het vluchtoord te Ede op te heffen. De bevolking wordt overgebracht naar het vluchtoord te Nunspeet. De ontsnapte Belgen. Naar aanleiding van de ontvluchting van de 09 Belgen vernam de correspondent van het Hbld. te Maastricht nog de volgende bij zonderheden: De bewuste sleepboot, waarin de ontvluch ting plaats had, moest gisteren uitgeleverd worden aan de Duitschers. Zij lag aan de kade en van 3 uur Woensdagmiddag af be gon de inscheping deT Belgen. Om geen argwaan te wekken waren zij één voor één successievelijk aan boord gekomen. Te on geveer 11 uur 's avonds waren allen present. De boot was onder stoom en de stuurman liet de boot eenigszins van den kant gaan. Op het geroep der Duitschers, wat dit te be- teekenen had, gaf hij ten antwoord, dat hij, alvorens de boot af te leveren, wilde beproe ven of de machine goed werkte en even rond wilde stoomen. Maar nauwelijks van wal, werd volle stoom gegeven en ging het er ven door. Telefonisch en telegrafisch werden de Duitschers in Visé gewaar schuwd, waar inderdaad met machinegewe ren op hen geschoten werd. De Maas was echter zóó woest en de stroom zóó sterk, dat de schoten misten. Zij moesten onder de bruggen te Wandre, Argenteau en V«sé en de spoorbrug te Visé door en over de fer- metten, wat een geweldige stoot gaf. De houten brug bij Visé voeren zij middendoor en brachten zelfs stukken mee. Te 12K uur waren zij te Eysden en gistermorgen trok ken zij, zingende, Maastricht binnen. Smokkelen. Men schrijft uit den Geld. Achterhoek De kommiezen te Heurne (gem. Aalten) hebben in 11 dagen tijd 170 personen we gens poging tot verboden uitvoer geverbali seerd. In dien tijd werd een hoeveelheid van ruim 2300 pond aan allerhande artikelen in •beslag genomen. De mooiste vangst deden zo in den laatsten nacht van het jaar, toen 30 zakken gevuld met zeep, spek, vet, enz. werden buitgemaakt. De hoeveelheid werd door een groote troep smokkelaars uit Zei- hem, Doetinchem, Gaanderen, Dieren en nog verder gelegen plaatsen aangevoerd. E<m 20-tal hunner werd gearresteerd, waaronder een persoon uit Heerlen, die uit het in staat vrn beleg verkeerend gebied van Noord- Brabant en Limburg gewezen was. Ook in Aalten zelf lieten de kommiezen zich niet onbetuigd. In een paar dagen tijds hadden ze 40 beroepssmokkelaars te pak ken, die 1020 pond smokkelwaar, waaronder 80 pond sajet, bij zich hadden. Bij de aan gehoudenen behoorde ook zekere M. uit Yarsseveld, die vroeger grenswachtsoldaat t"; '\alten was en de juiste paden goed kende. Onder Voorst (gem. Gendringen) wilden 25 smokkelaars een partij van 3000 pond *ecp, vet, spek, 4 balen koffieboonen, enz. o\ei de grens brengen, doch de kommiezen waren hen voor. Denzeltden dag werd een andere bende smokkelaars in dezelfde buurt verrast, met het gevolg, dat circa 500 pond smokkelwaar werd geconfisqueerd. In de buurt van Ter- borg ging het den smokkelaars ook niet naar den vleeze. Een heele bende werd daar ge pakt mer 900 pond smokkelwaar. Aangedreven mijnen op onze kust. Steeds drijft door het zwaar stormweer der laatste dagen een groot aantal mijnen aan de kust nabij Umuiden, Zandvoort en Wijk fiön Zee aan. Het moet reeds tot boven de vijftig rijn gestegen. De militairen zijn dan ook voortdurend be- •ig deze zeemonsters door ontploffing on schadelijk te maken, zoodat men meermalen zware dreuningen in den omtrek van IJmui- dén kan waarnemen. Gistermiddag ontploften nabij IJmu'den een tweetal mijnen door den zwaren zeegang en was men genoodzaakt het zeestrand al daar door militairen te doen afzetten uit vrees voor meerdere zelfontploffingen der aangedreven mijnen. (Hbld.) Over stroomingen in Lim burg. Men schrijft ons: Het ziet er in Limburg, vooral in Zuid- Limburg allerbedroevendst uit. In tal van steden en dorpen ziet men zoover het oog reikt niets dan overstroomde weiden en vel den. Deze overstTOomingen vinden goed deels hun oorzaak in het buiten de oevers treden van Maas en Geul. Bij een waterstand van 4.01 M. d.i. 46.02 pl.m. N.A.P. stonden weldra verschillende toegangswegen naar Maastricht blank. Het gehucht Heugem en een gedeelte van Heer vooral hadden onder den watervloed te lijden. Heugem staat geheel onder, ter wijl op den Meerssenerweg bij de brug te Limmel 35 c.M. stond. Het stadspark te Maastricht staat gedeel telijk onder. De bewoners van Wijk (Maastricht) heb ben allen zonder uitzondering de kelders on der water staan, op sommige plaatsen zelfs tot een hoogte van circa 1 M. Dit is ook het geval in het aangrenzende St. Pieter, als mede in het z.g. Villapark. Zoo is het niet alleen Maastricht, doch in alle plaatsen langs de Maas en Geul gele gen. Zoo te Venlo heeft de Maas aan de bewoners van huizen in de op de Maaskade uitloopende straten veel last veroorzaakt. Er is daar bijna geen huis of het water staat er op eenige hoogte in. In de buurt van Echt, is de Oude Maas schrikbarend gewassen. Onafzienbare oppervlakten staan blank. Ohe en Laak en Stevensweert staan groo- tendeels onder. Vooral het z.g. eiland in laatstgenoemd dorp geeft een verschrikke lijk aanzien. Slechts per kar is verplaatsing mogelijk. Niet het minst heeft Valkenburg geleden, niet echter van het Maaswater, maar van dat van de Geul. Alle beemden staan er blank. Zelfs in het dorp. Zelfs welde het water door de straten en binnen de huizen, tot zelfs in de kerk. De verwoede stroom ontzag niets in zijn loop; bruggetjes werden meegenomen, muren omvergewor pen. Hoe hoog het water reikte, blijkt wel daar uit dat de paarden tot aan de borst in het water stonden. Veel schade is aangericht. De muur langs de Geul is op verschillende plaatsen weggespoeld, de tuinmuur langs het klooster der Eerw. Zusters is grooten- deels weggeslagen; er zijn elders nog gaten in muren geslagen van wel drie Meter leng te en diepte. Hoe sterk de strooming was, bleek wel daaruit dat een instrument (mu- ziek-automeat) van 30.000 M. als een veer van zijn plaats werd opgenomen en een heel eind werd meegenomen. Ook verder opwaarts zooals b.v. in Simpelveld en Wylre staat het water in de straten. Zoo staat b.v. het stationsgebouw te Simpelveld in het wa ter. Het is een treurig gezicht deze ruines aan te zien; het is daarom te hopen dat spoedig door de regeering wordt ingegrepen om aan dezen toestand een einde te maken en waar door dergelijke rampen waarmede het zui den zoo dikwijls geteisterd wordt, worden voorkomen. Het denkbeeld is geopperd om zich in een request tot de regeering te wenden, opdat men de overtuiging krijge, dat zal gedaan worden wat gedaan kan worden en om een comité te vormen om tot dit doel te gera ken. Men schrijft uit Roermond aan het Hbld.: Tot kort voor Kerstmis bleef de stand van het Maaswater zóó laag bleef de Maas zóó klein zeggen de Limburgers als het in geen jaren tot bijna einde December ge weest was, maar de geweldige, aanhoudende regenval van de laatste dagen heeft plotse ling een absoluten ommekeer gebracht in het aspect van 't landschap aan weerszijden van de rivierwaren de groene uiterwaar den tot voor enkele dagen nog gestoffeerd met allerhande soort vee, dat zich volop te goed kon doen aan het malsch gebleven gras, nu is het één woeste, schuimende, bruisende zee, nu golft en schuurt het wild stroomende water langs de hooge populie ren en over het lage wilgenhout waarmee de uiterwaarden beplant zijn, nu schiet het met ruischend geweld door de doorlaten welke in de verhoogde wegen zijn aange bracht. Zoo onrustbarend snel kwam op Oude jaarsdag de rivier buiten hare oevers tre den, dat het vee nauwelijks tijdig genoeg naar hoogere gedeelten kon worden gehaald en op verschillende plaatsen hebben waag- halzige jonge kerels een flink bedrag ver diend met het bergen van koeien en paar den, die op te gevaarlijke plekken waren achter gebleven. Zoo werd er te Roermond door een eigenaar van een paar paarden tevergeefs tien tot vijftien gulden bergloon geboden en eerst toen hij zijn aanbod tot twintig gulden verhoogde was er een waag hals die 'zich aanbood om ze door en over onzichtbaar geworden afvoerslooten en kui len heen naar hun veiligen stal op een hoo ger terrein te halen. Met zoo'n verrassende vlugheid ook kwam in verschillende dorpen het water de straten binnendringen en oprijzen tegen de muren van de woningen, dat pogingen om door het opwerpen van dijken en dammen de huizen bewoonbaar te doen blijven ach terwege gelaten moesten worden. Zoo wer den er te Wessem verschillende perceelen ontruimd, terwijl te Buggenum zelfs de openbare school gesloten moest worden, daar de vloeren diep onder water staan. In Valkenburg zomerbezoekers van dit vriendelijk oord zouden verbaasd gestaan hebben als ze een paar dagen geleden de anders zoo kalm vlietende Geul eens had den kunnen zien rees het water ter hoogte van 75 c.M. in de straten, zoodat alle kelders zonder uitzondering vol liepen en ook vele gelijkvloers gelegen woonver trekken ontruimd moesten worden. De conr'punicatie tusschen de dorpen aan weerszijden van de rivier, die in normale omstandigheden met behulp van gierponten wordt onderhouden is door het hooge water ook al vrijwel geheel verbroken. Slechts op enkele plaatsen, zooals te Kessel, waar aan beide zijden de oevers steil omhoog rijzen, waardoor de afstand van den eenen kant naar den andere nooit grooter wordt dan 3 400 M., blijft de veerman zijn taak vervul len. Al is het niet op even handige en vlugge wijze als onder normale omstandig heden, kan men, wanneer de Maas normale afmetingen heeft, erop rekenen hoogstens binnen tien minuten tijds overgehaald of overgebracht te worden. Op 't oogenblik, nu er zoo zwaar en met zooveel beleid gewerkt moet worden in den snellen, sterken stroom, mag men blij zijn als men binnen een uur tijds over is, daar de veerman eerst d&n een tocht waagt, wanneer aan een der beide oe vers zoo'n groot aantal gegadigden is te zamen geloopen, dat het de moeite van een groole inspanning loont. Maar de reizigers aanvaarden zonder murmureeren den toe stand, blij dat er tenminste nog enkele plaatsen zijn waar ze tegen den normalen prijs van de eene zijde naar de andere kun nen komen. Wil een voetganger of een fiet ser overgezet worden op een plaats waar de pont haar werk niet kan doen, dan lukt dat meestal ook wel, omdat de veerknechts wel een vlet of een roeiboot ter beschikking hebben en graag een extratje verdienen, maar ze laten zich dan toch allicht met een gulden betalen voor hun moeite en hun in schikkelijkheid, terwijl men anders voor drie 5 vijf cent met de pont over kan. Zoo ontstaat er bijna overal veel ongerief, veel last en veel schade uit den hoogen waterstand, maar voor de bezitters van de uiterwaarden staan daar zeer belangrijke voordeelen tegenover. Het slib toch, dat door het Maaswater uit hoogere streken wordt meegevoerd, heeft een zeer groote plantenvoedende kracht an aan dat slib is het te danken dat in de uiterwaarden zonder noemenswaardige bemesting niet enkel zeer groote hoeveelheden gras groeien, waarvan hooi gewonnen wordt van uitstekende kwa liteit, maar dat er tevens nog op iedere H.A. oppervlakte een 25 30 tal Canadeesche populieren zooveel groeikracht uit den bo dem halen, dat ze per jaar en per stuk 1 a 1.50 in waarde vooruit gaan. Laat de Maas daarom maar gerust groot worden, zoo'n keer of twee, drie iederen winter, zeg gen de boeren, die stukken uiterwaard tot hun bezittingen mogen rekenen. Al klotst het water ook dagen, soms weken lang rond hun erf en tegen hun gebouwen, al zitten ze al dien tijd geheel geïsoleerd, zoodat met een boot soms een kilometer en verder nog gevaren moet worden om de kinderen naar school te brengen of de melkbussen voor de fabriek af te leveren, ze getroosten zich al dien last en al dat ongerief met een op gewekt humeur, daar ze steeds leven in 't weldoende bewustzijn, dat een steeds dik kere laag zegenbrengend slib wordt afge zet op den bodem, hetwelk straks, als de milde dagen weer komen, medehelpt om den weiden een aanzien te geven van mal- sche weelderigheid. Art. 251 bis. Voor de Vijfde Ka mer der rechtbank te Amsterdam, diende de strafzaak tegen de 50-jarige T. R., huis vrouw van K., wonende in de Kerkstraat 172 aldaar, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring, beschuldigd van overtreding va art. 251 bis Wetb. v. Strafrecht (het in behandeling nemen van een vrouw uit winst bejag, daarbij de verwachting opwekkende van abortus). De zaak werd met het oog op de openbare zedelijkheid met gesloten deu ren behandeld. Er waren 20 getuigen ge dagvaard. Het O. M. eischte 3 jaar gevangenisstraf. E en ontrouw brievenbestel ler. Donderdagavond is te Delft gearres teerd de brievenbesteller S., die op het post kantoor werd betrapt op het stelen van brie ven. Hij bekende, zich in den laatsten tijd ongeveer 60 vrieven, waaronder enkelmot geldswaarde, te hebben toegeëigend. Bii zijn aanhouding had hij nog een partijtje postzegels en enkele andere uit brieven af« kom**'"* \oorwerpen in bezit. Op heeterdaad betrapt. In den nacht van Donderdag 4 op Vrijdag 5 Jonjsri zijn door den veldwachter Padmos in den Y-polder bij Amsterdam op heeter daad bij een poging tot inbraak befrapt twee als heeren gekleede Duitschers. Zij werden in arrest gesteld. Bij het voor- loopig verhoor, dat zij ondergingen, bleken zij ook de daders te zijn van inbraken, de laatste weken te Sloterdijk gepleegd. Zij worden eveneens verdacht van de g oote inbraak, waarvan de vorige week een der bewoners van Watergraafsmeer het slachtoffer was. In elk geval stait wel vast dat op een tweetal hoogst gevaarlijke indi viduen de hand is gelegd. Vleesch vergiftiging. Weder om heeft zich te 'sGravenhage een geval van vermoedelijke vleeschvergiftiging /oor- gedaan, nu bij een gezin in de van Leeu wenhoekstraat hier ter stede. No het gebruik van bussenvleescn werden gisteren eenige inwonenden ongesteld en één in hevige mate, zoodat de Eerste Hulp Dienst assistentie moest verleenen. De toe stand is thans weer bevredigend. Het vleeschrestant is door den Eerséifi Hulpdienst ter nader onderzoek meegeno men. Branden. De sigarenfabriek „Lang- kat" van de firma J. Goossens te Deventer werd Donderdag avond door een brand ge teisterd. Verzekering dekt de schade. De brand is in den schoorsteen ontstaan. Gister is brand ontstaan in den Twent- schen Boterhandel van den heer de Jong te Deventer. Met moeite rijn man, vrouw en zeven kinderen bijtijds gereed. De oorzaak van den brand is, dat er sigaren dicht bij de kachel stonden te drogen. Verzekering dekt de schade. Marktberichten. Eiermarkt te Amsterdam» 4 Jan. 1916. Kipeieren V. P. N. f 12.55—f 13.50. Regeering f 10.85—/ 12.75. Aanvoer V. P. N. 804. Regeering 177307. Middenprijs V P. N. f li>.92t Middenprije Regeering j er 100 f 11.75. Jonge Hanen f 1.70—2 03. Oude Hanen f 1.10—3.00. Oude Kippen f 1 10— 2.30. Eenden f 1.70—2.00. Ganzen f 13.00—0.00. Duiven f 0.60. Aanvoer 333 8)uke. School- en Kerknieuws. De nieuwe Remonstrantsche hoogleeraar. Dr. Gerrit Jan Heering, die tot opvolger van prof. Groenewegen is geko zen als hoogleeraar aan het Remonstrantsche Seminarium, is 15 Maart 1879 geboren te Pa- soeroean, waar zijn vader, de later zoo bekende Haagsche predikant en novellist, destijds predi kant was. Heering Jr. is achteree..volgens (van 1904) te Oude Wetering (van 1907) te Dordrecht en (van 1914) te Arnhem predikant geweest bij de Remonstrantsche gemeenten daar ter plaatse. In 1906 promoveerde hij cum laude op een proefschrift over „Onderzoek naar het wezen van het Zedelijk Oordeel", waarin de waardee ring van den aard van het zedelijk motief bij verschillends hedendaagsche ethici (Martinau, von Hartmann, Sidgwick) onderzocht werd. Sindsdien schreef hij eenige ethisch-religieuse studies: over „Zonde en Schuld" en „Het ge loof in Gods Voorzienigheid" (Holl.-drukkerij, Baarn) en over „Natuurzin en Godsdienst" (Er ven Bohn, Haarlem), eenige critieken en (in „Onze Eeuw") een uitvoerige studie over „de Psychanalyse". In het najaar kwam een klein bundeltje preeken van hem uit. Dr. Heering wordt aldus het Hbld. ge acht te behooren tot de rechterzijde van de moderne richting, bepaaldelijk wegens de cen trale plaats die de persoon van Jezus Christus in zijn geloofsleer inneemt en wegens de sym pathie, welke hij meer dan eens ondubbelzinnig heeft uitgesproken voor velen der z.g. ethisch- orthodoxen. Even ondubbelzinnig heeft hij zich echter steeds onder de modernen geschaard en daar een gewaardeerde plaats onder de junio res bekleed. Behalve in den kring van zijn kerk genootschap, beweegt hij zich in den Protes tantenbond en in de jonge beweging der Wood- brookers. Dat hij menigmaal optrad als spre ker voor verschillende studentenvereenigingen, belooft voor zijn nadere aanraking met de aca demische jongelingschap enkel goeds. Drietal te Amsterdam. Men meldt ons uit Amsterdem, dat de Kerkeraad der Ne- derduilsch Hervormde Gemeente te Amster dam het kiescollege geadviseerd heeft op het drietal dat a.s. Maandagavond in de vacature- Schuilei tot Peursum moet worden gesteld de volgende candidaten te plaatsen Dr. J. F. Bee- rens, Utrecht; Ds. G. Bolkestein, Katwijk aan Zee en Dr. A. II. den Hartog te Haarlem Ds. S. Ulfers, pred. bij de Ned. Herv. Ge meente te Rotterdam, die onlangs ziin 40- jarige ambtsbediening herdacht, zal in het a.s. voorjaar zijn emeritaat aanvragen. Ambtsjubileum dr. De Lind van Wijngaarden. Dr. J. D. de Lind van Wijngaarden, predikant bij de Ned. Hervormde gemeente te Feyenoord, heeft gisteravond in de Wilhelminakerk, in de Oranjeboomstraat te Rot terdam, zijn 25-jarig ambtsjubileum herdacht. In de geheel bezette kerk merkte men op den kerkeraad, kerkvoogden, notabelen en collectan ten. In den loop van den namiddag is gisteren aan dr. J. D. de Lind van Wijngaarden, door den heer B. Sjerp, namens een commissie, het geschenk der gemeente en van de ambtsbroe ders aangeboden, welk geschenk bestaat uit een salon- en kamer ameublement. Hierbij was ge voegd een album. N. R. Ct. Ned. Herv. Kerk. Collecte voor de Algemeene Predikanten- Weduwen- en Wezenbeurs. De Algemeene Synode der Nederlandsche Hervormde Kerk heeft zich op verzoek van den ring Harderwijk tot alle kerkeraden van dat kerkgenootschap over het geheele land gewend met het drin gend verzoek een collecte te willen houden voor de Algemeene Predikanten Weduwen- en Weezenbeurs. De ring Harderwijk grondde dit verzoek op de volgende overwegingenVele predikanten kunnen, als zij zelf niet vermo gend zijn, vanwege de over het algemeen ge nomen te lage traktementen onmogelijk vol doende zorgen voor hun eventueele weduwen en weezen, terwijl bovendien de tegenwoordige tijdsomstandigheden het voor hun nagelaten betrekkingen moeilijk maken met hun pensioe nen rond te komen. Ook meent de ring, dat het de dure plicht is van alle leden der Kerk, om te zorgen voor de weduwen en weezen der predikanten, die hun beste krachten hebben ge steld in den dienst der Kerk en met ijver en toewijding hun schoon en verheven, maar dik wijls zoo moeilijk werk hebben verricht. De Synode ontving dit verzoek met groote waardeering en meende daaraan te moeten vol doen, wetende hoe diep treurig dikwijls het lot is van de door predikanten nagelaten betrek king en. De „Kerkelijke Couran t" Aan het eind van 1916 is het laatste nummer versche nen van een weekblad, dat gedurende 70 jaar in den lande een welkome verschijning was in kringen van de Ned. Herv. Kerk. In plaats van de „Kerkelijke Courant" heeft de Alg. Synode, die er zich als orgaan van bediende, nu een eigen weekblad gekregen, waarvan deze weef het eerste nummer zal verschijnen. Ds. M. Beversluis, die na den dood van dn Van Langeraad in 1913 onder de leiding vaij prof. Gooszen aan het blad medewerkte eij na den dood van den redacteur voorloopig de redactie waarnam, schreef voor het laatste nummer een artikel, waaruit blijkt, dat het hein moeite kost afscheid te nemen. Ds. Beversluis brengt ook hulde aan zijn me* dewerkers F. S. Knipscheer en Usseling. Aait voortzetting van de uitgave als niet-officieel blad kon niet worden gedacht. Het steunde tocN voornamelijk op de inteekening van kerkvoogd dijen, al waren de predikanten waarschijnlijk de voornaamst© lezers. Nu het ophield officieel or* gaan te zijn, was het te voorzien, dal de kerk* voogdijen voor het meerendeel ervoor zoudeit bedanken. De „Kerkelijke Courant", zoo besluit de re* dacteur, „eens een blad van groote beteekenis, een blad, dat in zijn 70 jaargangen een rijken schat verzameld heeft voor den geschiedvor* scher we herinneren slechts aan de jaargan* gen vain het Amslerdamsch conflict en de Do* leantie heeft haar loop volbracht. Zooals haar redacteur die zfjn hart aan haar gegeven had, op 70-jarigen leeftijd als hoogleeraar aftreden moest, zoo moet ook zijn geesteskind de „Ker kelijke Courant op 70-jarigen leeftijd stervem Maar het is een sterven met eere, na een vruchtbaar leven, welks beteekenis waarschijn* lijk eerst later zal ingezien worden." In Neerlandia, het orgaan van hef Algemeen Nederlandsch Verbond, schrijft de heer H. F. R. Snoek, secretaris van de Vereen. „Het Nederlandsch Fabrikaat', over de Utrechtsche Jaarbeursplannen. Wij ontleenen daar het volgende aan: „Het plan tot het houden van jaarbeur zen is uitgegaan van de Vereeniging „Ne derlandsch Fabrikaat", de Maatschappij van Nijverheid en de Nederlandsche Vereeni ging voor Tentoonstellingsbelangen, op welker aanstichten de Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland is opgericht Dat nu de eerste jaarbeurs in de oude Bisschopstad zal worden gehouden is het gevolg hiervan, dat het initiatief in der tijd is genomen door de afdeeling Utrecht der Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat", en van den beginne af gaf het Utrechtsche gemeentebestuur de meest krachtige mede werking. De bedoeling is meer bekendheid te ge ven aan voortbrengselen van Nederland- schen bodem; daarom mogen alleen die van Nederlandsche of van Nederlandsch-Indi- sche herkomst worden verhandeld. Dat meer onderlinge bekendheid tusschen den Ne- derlandschen fabrikant en den tusschen- handel hoog noodig was, is bekend genoeg. Als bezoekers worden slechts handelaren toegelaten. De geheele opzet is tTouwen9 zakeb'jk, met vermijding van alles wat naar een tentoonstelling overhelt. Natuurlijk is het niet de bedoeling, dat de fabrikant geen monsters zou mogen uitstallen; de huurders van de monsterkamers of van de tafels wor den hierin geheel vrij gelaten. Met opzet is het woord „jaar beurs" en niet het woord „jaar markt" gekozen, welke laatste be naming allicht aanleiding zou kunnen ge ven tot de gedachte aan eene tentoonstel ling. Winstbejag is van de zijde der Vereeni ging tot het houden van Jaarbeurzen ge heel uitgesloten. Haar eenig doel is belang loos steun te bieden aan de Vaderlandsche Nijverheid en den nationalen handel, in den harden tijd van inspanning, welke na den oorlog voor de Nederlandsche nijverheid en handel zal aanbreken, in welk streven de Vereeniging van den aanvang af krachtig is gesteund door Piiks- en Stadsoverheid. Nadrukkelijk zij de aandacht er op geves tigd, dat de Jaarbeurs niets te maken heeft met verschillende plannen tot het houden van permanente of tijdelijke tentoonstellin gen in Utrecht of andere steden, het tot stand komen van handelspaleizen, of hoe deze anders genoemd mo^en worden. Het is gebleken, dat bij de Nederlandsche fabrikanten veel, heel veel belangstelling bestaat. Mogen door ruim bezoek de Ne derlandsche en ook de buitenlandsche han delaren bewijzen, dat de belangstelling niet van één zijde is gekomen.* Bedriegen de voorteekenen niet, dan behoeft voor gebrek aan belangstelling van deze laatste zijde geen vrees te bestaan." Gister hield de Ned. Ver. voor Lokaal spoorwegen en Tramwegen eene buitenge wone algemeene vergadering te Utrecht, onder voorzitterschap van Jhr. H. G. Ver- spyek. Het onderwerp van bespreking werd gevormd door een adres, dat de Vereeniging aan den Min. van Waterstaat zal richten in zake de voorgenomen wijziging van de tramwegwet van 1900, welk adres door een daartoe benoemde commissie was ontwor pen. Met algemeene stemmen werd hef adres vastgesteld en zal zoo spoedig moge lijk worden verzonden. Woensdag heeft te Utrecht een vergade ring plaats gehad van de vertegenwoordi gers van patroons- en der vier werklieden- oiganisaties uit de sigarenindustrie. In deze b'?eenkomst werden besproken de middelen, welke dienen aangewend te worden om deze industrie uit de moeilijkheden te helpen,, waarin zij thans verkeert. Ten slotte werd besloten aan den heer Ct J. K. van Aalst, voorzitter der Nederl. Over zee-Trust-Maatschappij een onderhoud aart te vragen en dat te doen plaats hebben op een der dagen van de volgende week. Intustchen zijn weer groote orders bij ver schillende fabrieken ingekomen. Die sigarert zouden bestemd zijn voor Duitschland en door een inkoopcentTale in ons land be zorgd worden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 6