Ibinnenland.I KOLONIËN. Oost-lndlS. Benoemingen In IndIS- Men seint uit Weltevreden aan de Tel.: De volgende belangrijke benoemingen bebben plaats gehad: Mr. H. A. Kindermann, eerste secretaris json 't gouvernement, is benoemd tot advi seur der decentralisatie. De heer G. R. Endbrink, gouvemements- secretaris is benoemd tot eersten secretaris uran het gouvernement. De heeren mr. A. R. Vreede en Weiter rijn benoemd tot gouvemements-secretaris- •en. Japan an Fled. IndiB. Uit Indië wordt aan het Hbld. geseind: De Japansche consul te Batavia zal een onderzoek instellen naar verschillende aan gelegenheden betreffende de Japansche ge meente ter Sumatra's Oostkust. De Sum. Post verwacht eerlang de aan komst van een aantal Japansche economen, met de bedoeling om grondbezit en land bouwondernemingen aan te koopen en den afstand van gronden in erfpacht te verkrij gen. De redactiën van het Handelsblad voegt bier aan toe, dat het onderzoek naar ver schillende aangelegenheid betreffende de Japansche gemeente ter Sum. Oostkust ver moedelijk betrekking heeft op de aan het licht gekomen schandelijke practijken van Japansche vrouwenhandelaars in dat ge west, die tal van Japansche jonge meisjes onder bedriegelijke voorwendsels uit haar land lokten, om ze dan in bordeelen onder te brengen. Het bericht, dat Japanners trachten op groote sohaol kapitaal In Indische onderne mingen te steken, is niet nieuw. Voor zoo ver het in de bedoelingt ligt om ook par ticuliere landerijen op Java aan te koopen, bestaat tegenover dat voornemen eenzelfde bezwaar als reeds werd aangevoerd tegen den overgang van die bezittingen, die ge leidelijk tot 's lands domein zullen worden teruggebracht, in handen van vreemdelingen fat het algemeen. Tegen de eohepenvondeping. Men seint aan de N. R. Ct. uit Batavia De Kamer van Koophandel te Semarang beeft besloten een petitie aan den gouver neur-generaal van N.-I. en een telegTam aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal te penden, inzake de vermindering van de ge legenheid tot verscheping van goederen. Onluaten in Djambl. (Officieel). Bij het departement van Kolo niën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië: Na een inspectiereis van zes weken door pijn gewest gemaakt te hebben, meldt de resident van Djambi, dat het gezag is her steld en dat overal de hoofden zoowel als de bevolking de plaats gehad hebbende on lusten betreuren. Onlusten op Flores. (Officieel). Bij het departement van Kolo niën Is ontvangen het volgende telegram van den resident van Timor: Bij een aanval op het versterkte dorp Ekotado in het district Ngada op het eiland Plores zijn 26 December j.l. de civiel-gezag- hebber Van Staveren en de commandant van <!e gewapende politie licht gewond. Het dorp werd genomen. Van den vijand werden twee gedood. De anderen vluchtten. De onlusten In Tapanoell. Men seint uit Batavia, dat, naar aanleiding van het vermoorden van den dviel-gezag- hebber Muller bij de onlusten, uitgebroken In de onderafdeeling Baroes, drie brigades militairen, onder leiding van twee officieren, en een brigade gewapende politie met con troleur Berk aan 't hoofd, thans In dit ge bied opereeren. Het terrein is uitermate moeilijk. Het gedrag van militairen en poli tie is zeer stoutmoedig. Vrijgesproken. Uit Weltevreden wordt aan de Tel. ge seind: De heer Van Ghert, hoofdredacteur van de „Nieuwe Soerabajasche Courant" Is vrij gesproken van de hem ten laste gelegde ver boden publicatie van scheepsbewegingen. De eisch was een maand gevangenisstraf er =roordeeling in de kosten van het ge ding De Staatscourant van Maandag 8 Janu ari bevat o.m. de volgende Kon. besluiten herbenoemd tot schoolopziener in het arrondissement Heerenveen F. de Vries al- daai; benoemd tot buitengewoon hoogleeraar In de wis- en natuurkunde aan de Rijks universiteit te Utrecht voor onderwijs in de ziektekunde der planten mej. dr. J. Wester- dijk, directrice van het phyto-pathologisch Laboratorium Wiliy Commelin Scholten te Amsterdam; op verzoek eervol ontslagen met dank mr. J. F. van Beeck Calkoen als lid van den Voogdijraad te Utrecht; benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor e Nieuw-Buinen J. L. C. v. d. Heuvel, thans te Ootmarsum; tot idem te Boxmeer A. Veenhoven, th ans te Hardenberg; benoemd tot lid van de Kamer van Toe zicht over de notarissen en candidaat-nota- rissen, gevestigd te Utrecht, W. A. Kleijn - d. Poll, benoemd inspecteur ter re gistratie in de 34e divisie van de inspectie te Utrecht; tijdelijk benoemd bij hét reserve-perso- peel der landmacht, bij het personeel van den geneeskundigen dienst, tot reserve-of- Bcier van gezondheid det 36i klasse, de mi- Itieplichtige W. Krwnerf benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, bij het dienstvak der militaire administratie, tot reserve-tweede-luitenant voor speciale diensten, de dienstplichtige korporaal P. J. P. Bank, van het 20ste regi ment Infanterie; is aan den reserve-tweede-luitenant K. B. L. M. Goossens, van het le regiment huza ren, ter zake van ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den militairen dienst, wegens lichaamsgebreken, een eer vol ontslag uit den militairen dienst ven teend; Is met ingang van 16 Januari 1917, aan den reserve-eerste-luitenant-kwartiermeester J. J. Brand, van het le bataljon landweer- lnfanterie, ter zake van ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den militairen dienst tengevolge van lichaamsgebreken, eervol ontslag uit den militairen dienst ver leend, met pensioen; is met ingang van 9 Januari 1917 be noemd bij het reserve-personeel der land macht bij het wapen der artillerie, bij zijn tegenwoordig korps, tot reserve-eerste-luite- nant de reserve-tweede-luitenant H. F. Du- dok van Heel, van het 4de regiment veld artillerie; is, met ingang van 16 Januari 1917, aan den majoor magazijnmeester N. C. K. La- sonder, van den staf der artillerie, op zijn aanvrage ter zake van langdurigen dienst, onder toekenning van pensioen, eervol ont slag uit den militairen dienst verleend. benoemd tot voorzitter van het college van curatoren der Rijksuniversiteit te Leiden, jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar tol lid van genoemd college, jhr. mr. Rh. Feith, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlan den benoemd, voor het tijdvak van 1 Jon. 1917 tot 1 Jon. 1918, in de commissie tot vaststelling van de minimum uitwatering tot lid en voorzitter, de heer M. G. de Gelder, directeur der Rotterdamsche Droogdok-Maat schappij, te Rotterdam tol leden, de heeren Phs. van Ommeren Jr., lid der firma Ph. van Ommeren, te Rotterdam J. C P. Kraijenhoff van de Leur, secretaris van da Nederlandsche Reedersvereeniging. te 's-Gra- venhage tot technisch adviseur van genoemde commis sie, de heer L. Visser, oud-gezagvoerder ter koopvaardij, te Schiermonnikoog tot secretaris van genoemde commissie, de heet A. M. Schippers, scheepsbouwkundig inge nieur, te Rotterdam De nieuwe Engelsche ge zant Bevestigd wordt thans, dat Sir Wel- terTownley (niet Tornley), vroeger Engelsch gezant te Teheran, is bestemd om Sir Alan Johnstone te vervangen als gezant van het Britsche Rijk te 's-Gravenhage. De militaire missie naar het Britsche front. Te 's-Graven hage is bericht ontvangen, dat de drie Ne derlandsche officieren, die een bezoek aan het Engelsche front zijn gaan brengen, in welstand in Engeland zijn aangekomen. Memorie van Antwoord Oorlogsbegrooting. De memorie van antwoord van den Minister van Oorlog op het Voorloopig Verslag der Tweede Ka mer nopens de oorlogsbegTooting is naar de Kamer gezonden. Oorlogswinstbelasting. De minister van Financiën maakt in de Staats courant bekend, dat ten bate van 's Rijks schatkist bij den ontvanger der directe be lastingen, 3de kantoor, te Rotterdam, onder letters N. N., is ontvangen 10.000, met de aanwijzing „ten behoeve van de Oorlogs winstbelasting". De huurkommisslewet. Behalve de reeds gemelde amendementen Is, naar Het Volk meldt, door het Kamerlid Schaper ook nog voorgesteld het schrappen van de bij de memorie van antwoord door den minister in het wetsontwerp gebrachte bepaling, dat de wet niet zal gelden voor huurvethoogingen tot 10 pCt. Volkshuisvesting. Naar ge meld wordt, is de regeering voornemens, den aflossingsduur van de voorschotten voor woningbouw te verlengen van 50 jaar tot 65 jaar. Daardoor zal dan de annuiteit kunnen worden verlaagd. Nederlandsche adel. De mi nister van justitie brent in de Staatscourant in herinnering, dat zij die tot den Neder- landschen adel behooren, gehouden zijn aan het departement van Justitie kennis te ge ven van de in hun geslachten plaats gehad hebbende geboorten, huwelijken en sterfge vallen, door inzending van volledige af schriften, behoorlijk gezegeld en gelegali seerd, van de in de registers van den bur gerlijken stand ingeschreven akten. H r. M s. „H o 11 a n d." Bij het Depar tement van Marine is bericht Ingekomen dat Hr. Ms. „Holland", op reis naar West-Indië, te Willemstad, op Curacao, is aangekomen. Mutatiesbij degenie. Naar wij vernemen zijn bij het wapen der genie be noemd tot majoors de kapiteins J. Gualthé- rie van Weezei, werkzaam bij het Departe ment van Oorlog en kapitein H. Walaardt Sacré, commandant van de Luchtvaartaf- deeling te Soesterberg. Officieren O.-I. leger. De mi nister van Koloniën heeft, volgens de Avp., tot zijn ambtgenoot van Oorlog een schrij ven gericht waarin wordt gewezen op de mogelijkheid dat de officieren en onderlui tenants van het O.-I, leger, in het bijzonder die van de infanterie, doch ook die van an dere wapens geleidelijk van hun indeeling bij het leger h. t. 1. zullen moeten worden ontheven om naar Ooet-Indië terug te kee- ren. In verband hiermede wordt thans een on derzoek ingesteld welke officieren van het O.-I. leger alhier zijn gedetacheerd of zij zijn te beschouwen als verlofganger, leerling van de krijgsschool enz. Zang bij het leger. De terri toriale bevelhebber in Friesland, Groningen en Drente heeft bepaald, dat er door de on der hem ressorteerende troepen minstens eenmaal per week gedurende een uur zang oefeningen zullen worden gehouden met de onderofficieren, korporaals en soldaten. Naar met leedwezen zal worden verno men, is de voorzitter van de Tweede Ka mer, mr. H. Goeman Borgesius, die a.s. Don derdag 70 jaar hoopt te worden, sedert eenl- ge dagen vrij ernstig ongesteld. De zieke heeft hevige koortsen. De heer Borgesius zal de eerste weken zijn werkzaamheden niet kunnen verrichten. Jhr. J. W. vanNispen tot Se ven a e r. De toestand van het Tweede Ka merlid voor Rheden, Jhr. J. W. van Nispen tot Sevenaer, hoofdredacteur van „De Resi dentiebode" is langzaam achteruitgaande. In de gisteravond gehouden verga dering der Vrijz.-Dem. Klesvereeniging te 's Gravenhage is mr. W. Francken defini tief candidaat gesteld voor de Provinciale Staten (vacature mr. W. Dolk). Aanbeveling rechter Den Haag. De volgende elphabetische aanbe velingslijst is opgemaakt voor rechter in de rechtbank te Den Haag: mr. W. Boekhoudt, oud-raadsheer bij het Hoog Gerechtshof in Ned.-Indië; mr. H. E. Cost Budde, rechter in de rechtbank te Zie- rikzee; en mr. A. G. Rueb, rechter in de rechtbank te Tiel. 101 Jaren oud.ZondagheeftmeJ.de wed. de Winter te Giessendam haar lOlen verjaardag gevierd. Begrafenis A. van Rossum. De teraardebestelling van den heer A. van Rossum te Haarlem heeft Woensdagmiddag om 12 uur plaats op Westerveld. N. S. Rookmaker. t In 52-jarlgen ouderdom is plotseling overleden de heer N. S. Rookmaker, sedert 1914 burgemeester der gemeente Bellingwolde. Sir. N. P. van den 3erg. t Op 86-jarigen leeftijd is te Amsterdam overleden mr. N. P. van den Berg,oud president van de Nederlandsche Bank. De overledene werd in 1831 te Rotterdam geboren en was van 1864 tot 1873 hoofd agent der Nederl.-Indische Handelsbank te Batavia, van 1873 tot 1889 president der Javasche Bank. Na een schitterende Indische loopbaan van 34 Jaar (want in 1855 was Mr. N. P. van den Berg reeds als geëmployeerde der Ned. Handels-Mij. naar Indië vertrokken) achter den rug te hebben, aqjivanrdde mr. Van den Berg in 1889 het mede-directeurschap van de Nederlandsche Bank, totdat hij 25 Sept. 1891 mr. N. G. Pierson, die toen minister werd, als president van die instelling op volgde. Dat hooge en gewichtige ambt heeft hij 21 jaren bekleed. Gedurende dien tijd heeft h»t bedrijf van den bank een hooge vlucht genomen. Als mederedacteur van „De Economist" betoonde mr. Van den Berg zich een be kwaam en goed onderlegd staathuishoud kundige, en vele artikelen van zijn hand orer economische en financieele instellingen zijn ook verschenen in „De Gids" en andere pe riodieken. Ook op historisch gebied heeft hij artikelen geschreven. Verscheidene malen vertegenwoordigde hij de Nederlandsche regeering op interna tionale muntconferenties. Herhaaldelijk is hij aangezocht om lid en vice-president van den Raad van Indië en tweemaal zelfs om gouverneur-generaal te worden, maar steeds heeft Mr. Van den Berg bpdankt. De regeering heeft zijn groote verdien sten erkend, door hem het kommandeuts- kruis van den Nederlandschen Leeuw te schenken en toen hij in 1912 de laatste var- ganering van de Nederl. Bank als presilent bijwoonde, kwam de Minister van Financiën, vergezeld van twee hoofdambtenaren, bij verrassing de zaal binnen, om uit naam van de Koningin aan den scheidenden president hel hoogste eereblijk In dezelfde orde e overhandigen, het Grootkruis van den Ne- de-landschen Leeuw. De overledene was doctor In de rechts wetenschap pen honori9 causa van de Leid- sche Universiteit. Tot de meest bekende werken van hem behooren o. m. „Beschou wingen over den Geldomloop in Nederl.- Indië", „De Handel van Java gedurende de laatste acht jaren", „Debet of Credit" en de „Graanhandel van Brltsch-Indië". Het stoffelijk overschot zal Donderdag a.s., te 12 uur, op de begraafplaats Westerveld ter aarde worden gesteld. Nederland en de oorloa- Sci.eepvssrtmoeilijlthedcn. Naar wij vernemen heeft de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel gister morgen, bij gelegenheid van eene bespreking, waartoe hij de besturen van de Scheepvaartvereeniging en van den Bond van Machinisten ter koopvaardij Zater dag telegrafisch heeft uitgenoodigd, de bei de besturen zeer nadrukkelijk gewezen op het gevaar, hetwelk voor het land is ont staan ten gevolge van het niet varen van vrachtschepen. Namens het bestuur der Scheepvaartvereeniging deelde de voorzit ter aan den minister mede, door de leden met het oog op de ernstige bedreiging van lands belang gemachtigd te zijn tot de ver klaring, dat de reeders welke bij het conflict met de machinisten betrokken rijn, sich oo- voorwaardelijk zullen nederleggen bij de loonregeling, welke de Minister ter beëin diging van het conflict zou willen vaststel len, onder bereidverklaring om die loonre geling te doen terugwerken tot het oogen- blik van de hervatting van de vaart. Hierop heelt de minister aan het bestuur van den Bond van Machinisten verzooht zoo spoe dig mogelijk mede te deelen of de Bond onder deze omstandigheden bereid is zijn leden te raden den arbeid onmiddellijk te hervatten De gisteravond door den Bond van Machinisten ter Koopvaardij te Rotterdam gehouden buitengewone algemeene verga dering, die werd bijgewoond door 128 leden, heeft met algemeene stemmen besloten, de eischen tegenover de Soheepvaart-Vereent- ging in zake het collectief arbeidscontract te handhaven, doch heeft met het oog op de belangen de» lands de volgende motie aan genomen: De ledenvergadering van den Bond van Machinisten ter Koopvaardij, gehoord het verslag van het onderhoud dat haar bestuur heden had met den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, verklaart, de eischen tegenover de Scheep- vaart-Vereenlging te handhaven, doch be sluit, om wanneer de minister voornoemd het in het belang van het land noodig mocht oordeelen, schepen te requireeren, en wel zoodanig, dat die schepen alleen varen ten bate van het algemeen landsbelang, zoodat dus de eventueele voordeelen alleen komen ten bate van 's lands kas, in dat geval op al die schepen te varen tegen een gage en op voorwaarden, door den minister voor noemd in overleg met het bestuur van den Bond van Machinisten ter Koopvaardij vast te stellen. Verder heeft de vergadering, vertrouwen de op het goede beleid van het bestuur, be sloten, de in overleg met den minister vast te stellen gages en voorwaarden aan het be stuur over te laten. De belemmerde munitie- aanmaak. Men schrijft ons uit Zaan dam. Niettegenstaande het bericht van enkele weken terug, dat voortaan alle materialen voor de artillerie-inrichtingen aan de Hem- brug door Engeland ongehinderd zouden worden doorgelaten, begint het aan deze in richtingen spaak te loopen. Vooral de aanwezige voorraad messing Is zoo goed als geheel afgewerkt, met het ge volg, dat voor een week terug reeds een 80 arbeiders zijn ontslagen en ook heden weer aan een 40-tal ontslag 19 aangezegd. Daarbij is voor enkele honderden arbei ders de arbeidsduur aanmerkelijk verkort. Het Is voor de duizenden losse arbeiders een angstige tijd. Bij het thans heerschende gebrek aan materiaal kan elk oogenblik aan meerderen ontslag worden gegeven. Hat vluchtoord te Ede. Het Tweede Kamerlid de heer Koster, heeft enkele dagen geleden de volgende vragen gericht tot den minister van Binnen- landsche Zaken: Is het bericht in de dagbladen Juist, dat het vluchtoord te Ede zal worden opgehe ven? Zoo ja, welke redenen hebben den mi nister er toe geleid het besluit tot deze op heffing te nemen? Acht de minister een massale verhuizing van 4000 vluchtelingen, waaronder onge veer 2000 kinderen, in dit jaargetijde niet zeer bezwaarlijk, en vreest hij niet, dat daardoor de goede geest onder hen zal wor den geschaad? Zijn niet aan de opheffing van een vlucht oord en de daaropvolgende overbrenging der bewoners zeer groote kosten verbonden? Is de minister bereid op grond van de be zwaren en van de te maken kosten een even tueel voorgenomen opheffing van het vlucht oord te Ede in nadere overweging te ne men? Men meldt aan de N. R. Ct.: Het besluit van den minister van binnen- landsche zaken om het vluchtoord Ede op te heffen, heeft onder de kampbevolking groote ontroering verwekt. Het staat wel vast, dat een groot deel niet naar Nunspeet zal overgaan; er zijn er zelfs, die nog liever de ontbering in België weer tegemoet gaan, dan naar Nunspeet te ver trekken. De autoriteiten hebben hieraan ge deeltelijk zelf schuld, omdat zij Nunspeet steeds hebben voorgesteld als een soort strafkolonie; er ls dan ook nog altijd mili taire bewaking. Zoodra het plotseling opgekomen besluit van den minister bekend werd, heeft zich onder de vluchtelingen een comité gevormd, dat reeds adressen heeft gezonden aan de koningin en den minister en ook stappen heeft gedaan bij andere autoriteiten om het besluit opgeheven te krijgen. Daarbij is ge wezen op verschillende bezwaren tegen de uitvoering van 's ministers besluit. De vrijzinnig-democratische en de sociaal democratische kameriractie zullen de zaak In de Tweede Kamer ter sprake brengen. Naar ons werd medegedeeld, zal het be drag van 60,000, genoemd als verplaat singskosten, zeer zeker veel te laag blijken. Het aantal vluchtelingen in Ede is op dit oogenblik ruim 4300; voor al dezen is te Nunspeet geen plaats; er zal ruimte ge maakt moeten worden voor ongeveer 3000 menschen. Deskundigen, die met het werk bekend zijn en ook met den toestand der barakken te Ede, meenen, dat het verplaat sen, vooral thans, zeer kostbaar zal rijn, omdat aan het verplaatsen van de barak ken, d.w.z. het afbreken en weer opbouwen van houten gebouwen, die nu reeds twee jaar hebben gestaan, groot risico verbonden lt, nog daargelaten de moeielijkheid om aan materialen, vooral spijkers, te komen. Deze deskundigen schatten de kosten op tea ffiiJVMe i 150,000, En dan zou bet, zelfs indien de exploitatie In Nunspeet eenlge centen per dag per persoon goedkooper Is, langer dan een jaar duren, eer de kosten van de verplaatsing zijn teruggevonden. DocK blijkens de laatste cijfers van minister Cort van der Linden, meegedeeld ln de Eerst» Kamer op 13 December (Handelingen pag, 103) was het bedrag der verpleeggelden ta Nunspeet gemiddeld 55X cent per dag pez persoon, en in November, de laatste maand dat kolonel Mingels te Ede het beheer voer» de, was dit bedrag daar, volgens de reedt ln den Haag goedgekeurde rekening, 52.Ï cent per dag. Het schijnt, dat ook door de Belgischs autoriteiten aandacht aan de zaak wordt g& schonken. Niet onwaarschijnlijk is zelfs een voorstel aan onze regeering van die rijde te verwachten. Verder kunnen we nog meedeelen, Hat sedert het optreden van generaal Drijbeï op de exploitatie van het vluchtoord Eds niets is bezuinigd. Alleen de verwarming van de barakken is iets verminderd. De be volking meent, dat de kindersterfte (in De cember 17, tegen in November 3) hiermede in veiband staat. Uitvoer verboden. Bij Koninklijk Besluit van 5 Januari f* verboden de uitvoer van boonenkruid, ker vel, peterselie, schorseneeren, selderie, tufa* kers, zuring en borage. Uitvoer van kooL Bij ministerieele beschikking van 5 Jan, Is bepaald, dat onder zekere voorwaarden weer kool mag worden uitgevoerd. De hoe, veelheid wordt elke week door de Vereent- ging Groente-Centrale vastgesteld. Deze heeft nu bepaald dat tot en met 13 Januari mogen uitgevoerd worden benoorden hef Noordzeekanaal 23 wagons roode, 23 wa gons gele-savoye en 120 wagons Deenscho witte kool. De wagon berekend op 10,000 Kg. Wijl wederom eenige exporteurs wegen» handelingen in strijd met de verordeningen geschorst zijn, dient er aan herinnerd te worden, dat zij die vóór of ten behoeve van geschorste collega's op de veilingen koo pen, dezelfde straf beloopen. Steenkoleninvoer. In de afgeloopen week werden vla Umul- den door 3 stoomschepen 3,465,500 kilo grammen steenkolen uit Engelsche en Schotsche havens ingevoerd. De vooraf gaande week bedroeg deze hoeveelheid 17,658,100 kilogrammen door 12 stoom schepen. Zeep. Naar het Hbld. verneemt, zal er een over gangsmaatregel worden vastgesteld, waar- door, in afwachting van de regeeringdistri- butle, de zeepverstrekking weer geregeld zal kunnen plaats hebben. N. O. T. vrije goederen. Tot dusver konden N. O. T. vrij uit En geland alleen verscheept worden, drukwerk' en passagiersgoed. Naar wij vernemen zijn door de Britsche Regeering thans aan de lijst van goederen, die N. O. T. vrij naar Nederland kunnen worden verscheept toegevoegd de volgende artikelen: Sanitair aardewerk geheel onge monteerd, pottenbakkersgoed, gewoon aar dewerk voor tafel- of huishoudelijk gebruik, boeken, poppen en speelgoed behalve eleo- trische lantaarns, houten klokken, kasten, leien en griffels, postzegel-albums en prent briefkaarten-albums. Engelsche biscuits. Naar wij vernemen wordt door de N. O. T. weder consent verleend voor den in voer van Engelsche biscuits, waarvan de aanvoer sinds de helft van het vorig jaar was stopgezet. Mollenvellen. De verscheping van mollenvellen nft ons land, in welk artikel een belangrijke uit. voerhandel wordt gedreven, welke geduren de geruimen tijd was stop gezet, kan than» weder worden hervat. Devernietigingvan de „Z e e- 1 a n d". Het Prijzenhof te Hamburg heefl beslist, dat het Nederlandsche s.s. „Zea land" rechtmatig door een Duitsche duik boot tot zinken is gebracht. De eisch tof schadevergoeding werd afgewezen. Naar men zich herinnert werd het s.s. „Zeeland" van de Scheepvaart- en Steen kolen-Mij. te Rotterdam, in den nacht van 1 op 2 Augustus van 't vorig jaar in de Noordzee door een Duitsche duikboot door middel van kanonvuur tot zinken gebracht, Het schip was toen, geladen met steenko len, op weg van Methyl (Schotland) naaz Rouaan. De Duitsche propaganda in het kamp te Zeist. Naar aanleiding van het bericht, omtrenf de verspreiding van de „Bruxellois" door luit. Van Stockum in het interneeringskamp te Zeist, verneemt „De Telegr." dat de „da der", die den omslag van een aan luit. Van Stockum geadresseerd pakket dagbladen naar buiten het kamp opgezonden heeft, zich! bekend heeft gemaakt. Naast den plakbrief van luit. Van Stockum was op een goeden dag een andere aangeplakt, waarin de Belg, kapitein-commandant Vincent, zich bekend maakte als de verzender. Luit. Van Stockum heeft hem daarop de uitgeloofde ƒ25 willen uitbetalen, waarop commandant Vincenf moet geantwoord hebben met de aanbieding zijnerzijds van ƒ25 om het gezamenlijk be drag te besteden voor een liefdadig doel. Over de grens gekomen. Te Winterswijk zijn drie Russische krijgs gevangenen over de grens gekomen, die uil Dortmund waren ontvlucht. Te Brockheurne (gemeente Lonnekerji rijn drie Fransche krijgsgevangenen over d« grens gekomen, die uit het gevangenkamp bij Duimen waren ontvlucht. Bij Losser zijn Fransche krijgsgevangenen over de grens gekomen, die het gevangen-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2