BUITENLAND. BINN ÉN LAN D. De oorlog. r Washington, 10 Jan. (R.) President Wilson heeft persoonlijk den Zwitserschen feiant dank betuigd voor het aanbod van witserland om de nota van Wilson te steu- 'ben. t' Op het Rumeensche oorlogstooneel rijn 8e Russo-Rumenen in het gebied ten zuid- 'loosten van Focsani tot aan den mond van .Hg Rimnó-Sarat terug geworpen. De troe- ,cen van den vierbond hebben de Putna be reikt. Van de overige oorlogstooneelen geen nieuws. In een gistermorgen door de gezamenlijke .vertegenwoordigers der Entente-mogendhe- Hen overhandigd ultimatum wordt aan de 'Grieksche regeering 48 uren tijd gegeven Om zloh te verklaren over de aanneming van He eischen van genoegdoening en waarbor gen, gesteld in de nota van 31 December 1916. Londen, 9 Jan. (R.) Bericht van Lloyds. Men gelooft, dat het Noorweegsche ttoomschip Borgholm in den grond geboord Is. Londen, 9 Jan. (R.) Bericht van Lloyds. Het Japansche stoomschip Chintomaru h in den grond geboord. Van het Fransche stoomschip Alphonse Consell en het Bn- pelsche stoomschip Lesbian gelooft men, Hat zij door hetzelfde lot getroffen zijn. Kopenhagen, 9 Jen. (W. B.) Vol gens de Berllngske Tidende is het Deensche tfoomsohip Naesberg, groot 1547 bruto- registertonnen, waarschijnlijk in het Kanaal In den grond geboord. Dit stoomschip be vond zich met eene lading kolen op de reis van Sunderland naar Boyonne, een van de gewone plichtrelzen, die de Engelsche re- feerlng van neutrale stoomschepen verlangt. 8 man van de bemanning van de Naes- fcerg werden behouden te Brest aan land ge bracht. Hamburg, 9 Jan. (R.) Het Noorweeg- ■che stoomschip Lupus is Maandag als prijs naar Hamburg opgebracht. Het had contrabande voor Engeland aan boord. In Rusland Is Trepow afgetreden als mi nister-president. De nieuwe premier is prins Colitzin. Dit is het vierde hoofd van de Rus sische regeering in elf maanden tijds: eerst Doremykin, daarna Stürmer, vervolgens Tre pow, nu Golttzin. In Spanje heeft het kabinet-Romanones op de kennisgeving, dat het zijn ontslag aan Hen koning had aangeboden, bijna onmid dellijk de mededeeling laten volgen, dat het •en het bewind blijft en van den koning op Hieuw eene betuiging van vertrouwen heeft Ontvangen. KOLONFËN. OoBt-Indlë. T«gen de sohepeneordeeliig* Men seint uit Batavia: Op een bericht uit Buitenzorg, dat de re- fee ring van Nederl.-Indië een telegram trit Nederland verwacht omtrent de vermin dering van de voor algemeen gebruik be stemde scheepsruimte, heeft de handel be sloten geen telegram aan de Tweede Ka mer der Staten-Generaal te zenden. Koffieteelt. (Officieel.) Volgens telegraphische me dedeeling van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-ïndië is 's lands gedwongen koffieteelt ln de residentie Preanger Regent schappen opgeheven en zullen de afdee- lingsbanken van het volkscredietwezen on der zekerheidsstelling van de Indische re geering geldelijke hulp verleenen aan de fnlandsche koffieplanters tot instandhouding yan de bestaande aanplantingen. Tapanoeli. (Officieel). Bij het departement van ko loniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur-generaal van Nederl.- Indië: De resident van Tapanoeli bericht, dat federt Zaterdag niets meldenswaard voor viel; de opstand schijnt geheel bedwongen Ie zijn. In het geheel rijn vijftien opstan delingen gedood, vier gewond en 45 ge vangen genomen, waaronder dertig door de bevolking. Het landschapshoofd van Siboe- Jen is bij ongeluk gedood. Tubereulose-onderzoek En IndlS. (Officieel). „Volgens een van den gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indië ontvangen telegraphisch bericht, zal daar te lande een onderzoek worden ingesteld naar bet voorkomen van tuberculose, om te be ginnen bij de inland 1 gouvernements ambtenaren en bean L ?nera?.I. Duurt e-toeslag. Bij d<» Tweede Kamer rijn ingediend wetsont werpen tot verhooging resp. wijziging en aan vulling der verschillende hoofdstukken der BlaatsbegTooting voor 1917 en van de Staals- iiporijven enz. voor dat jaar (tegemoetkoming Wegens duurte van levensmiddelen). Aan de Memorie van Toelichting is toege voegd een bijlage waarin die regeling is samen gebracht. Hieraan wordt ontleend dat onder de zegeling vallen: o. het vaste personeel in dfenst van het K'jk; b. het personeel, dat, hoewel niet vast aenge- «teld, wat rijn dienstprestatie en zijne verdere verhouding tot den Staat betreft, eene overeen komstige positie inneemt als de Rijksambtena ren en Rijkswerklieden; c. de onderwijzers der cpenbare en bijzondere scholen; d. rij die in stydelingschen Staatsdienst rijn. De grens is gesteld op: T900 voor de gemeenten der Te kï.; T850 voor de gemeenten der 2e kl.j 1800 voor de gemeenten der 3e kl.j T750 voor de gemeenten der 4e kl.; 1700 voor de gemeenten der 5e kL; T650 voor de overige gemeenten. De hoofdbijslag heeft een algemeen geldend maximum van 120. Aan hen die een hoofdbijslag ontvangen wordt bovendien een kinderbijslag toegekend, ten bedrage van T5 voor elk ldnd beneden 16 Jaar. Maximum 120. De duurtebijslag wordt uitgekeerd in 4 ter mijnen en wel zooveel mogelijk tusschen den 15en en den laatsten van elk der maanden Maart, Juni, September en December. Het meerendeel der ontworpen bepalingen stemt overeen met die, welke voor den in het jaar T9T6 verleenden bijslag hebben gegolden. Slechts in zooverTe is verandering aangebracht als deze, in verband met de verkregen ervaring, wenschelijk is te achten. Verder merkt de Regeering op, dat bij een regeling als de onderhavige steeds indivi- dueele gevallen zullen zijn aan te wijzen, waarin die regeling tot niet volkomen billijke gevolgen of tot onevenredigheden aanleiding geeft Hier aan is zegt hij niet te ontkomen. De nood zakelijkheid om algemeene regelen te stellen, naar welke te dezen zal te werk gegaan worden, maakt dit onvermijdelijk. Berichten. De Staatscourant van 9 Jan. Beval o.a. de volgende Kon. besluiten benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, bij het personeel van den ge neeskundigen dienst, tot reserve-officier van gezondheid der 2de klasse, de heeren J. G. Veenebos en K. van Dongen, beiden arts: benoemd bij het wapen der genie, tot majoor de kapitein H. Walaardt Sacré, van het wapen, commandant der Luchtvaart-af- deeling; bij den staf van het wapen, tot ma joor de kapitein J. Gualthérie van Weezei, van dien staf, werkzaam bij het departement van Oorlog: aan den reserve-kapitein B. J. BeuveriJ van het 16de bataljon landweer-infanterfe, ter zake van ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den militairen dienst, een eervol ontslag uit den miltairen dienst ver leend. benoemd tot dlstrictsinspecteur der spoorwegdiensten J. B. H. Coenen te Am sterdam. benoemd, bij het reserve-personeel der land macht, bij het personeel van den geneeskundi gen dienst, tot reserve-officier van gezondheid 2de klasse, de heer L. Bierens de Haan, nrts met ingang van 11 dezer, voor de lichting 1917: 1o. eervol ontslag verleend: a. overeenkomstig rijn wensch, aan den ge pensioneerden generaal-majoor J. H. Makkink, als voorzitter van den eersten keuringsraad in Zeeland b. aan den gepenslonneerden luitenant-kolonel W. F. Johannes, als plaatsvervangend voorzitter van den tweeden keuringsraad ln het 3da dis trict van Zuid-Holland, zulks ln verhand met zijn hierna onder 2o. a. vermelde benoeming 2o. benoemd a. tot voorzitter van den tersten keuringsmud In Zealand, de gepenslonneerde luitenant-kolo nel W. F. Johannes, voornoemd b. tot plaatsvervangend voorzitter van den tweeden keuringsraad in het 3de district vnn Zufd-Holland, de gepenslonneerde kolonel W. S. N. van Bockom Maas voor het tijdvak I Januari—31 December 1917, opnieuw benoemd tot assistent bij het Rijks- buieau tot onderzoek van handelswaren te Lei den, de heer dr. W. J. da Mooy. H. M. de Koningin ontving Maandag den Deken.van het Corps diplomatique, den Htrtog van Calveilo, gezant van Italië en de Doyenne van dat corps, de Hertogin van Cal veilo. Gedurende deze week en de volgende ontvangt Hare Majesteit de Hoofden der vteemde gezantschappen bij Haar Hof, ge accrediteerd met de leden hunner legatiën en de dames van deze heeren. H. M. de Koningin-Moeder ontving in de laatste dagen de Ministers, Hoofden der Departementen van Algemeen Bestuur. De Iegerfilm. Gisterenavond is te 'sGravenhage in de Residentie-bioscoop ven de heeren Albert Frères de eerste ver tooning gegeven van de door die firma in opdracht van den Minister van Oorlog ver vaardigde Nederlandsche Regeeringswilm van Leger en Vloot. De vertooning werd bijgewoond door de Koningin en den Prin9 met hun gevolg, de opperbevelhebber van Land- en Zeemacht met zijne adpudanten, alle ministers behalve de ministers Van Gijn en Posthuma, die verhinderd waren de leden van het Militaire Huis der Ko ningin, opper-, vlag- en hoofdofficieren van leger en vloot, den burgemeester der resi dentie, prof. Van Royen, hoofd van het munitiebureau, adjudanten, van de minis ters van Oorlog en Marine, de secretaris sen-generaal en andere hoofdambtenaren dier departementen, de hoofdveldprediker dr. J. Th. de Visser en nog vele andere autoriteiten. Over deze filmvertooning zegt de Haag se', e redacteur ven het Hbld.: Wij gelooven, dat deze voorstelling, al duurt ze misschien een weinig te lang (de lilm zelve heeft een lengte van drie KM) en al zou er hier en daar iets kunnen worden geschrapt, uitermate geschikt is voor het be oogde doel. Er zijn prachtige opnamen bij, zeer merkwaardige, zeer indrukwekkende en ook herhaaldelijk grappige. Hoogst intei es- sant was o. a. het letterlijk doorzagen van een boom door mitrailleurvuur, het schitte rend hindernisrijden In de natuur van de ca valerie, het verbijsterend rijden van motor fietsen dwars door de duinen, het vuren op een doelbatterij, het galoppeeren der houwit serbatterij en voorts bijna al de vlootfilms, waarin het vaak wilde water steeds een b'j- zondere actie bracht. Wij twijfelen ar niet aan, of deze filmvoorstellingen zullen het be- oogded oei bereiken. Ze tullen; beter Hen duizend krantenartikelen, het volk doen mee leven met onze jongens aan de grenzen en op zee. En dat ls juist wat we In dezen tijd boog noodig hebben. Bij het verlaten van de zaal betuigde de Koningin nadrukkelijk hare voldoening tegenover den Opperbevelhebber, en deed mede hare tevredenheid blijken over de uiU voering. H. M. richtte ook vleiende woor den in dien zin tot den heer Mullens van de firma Alberts Frères. Den kapitein Van den Akker, die de leiding van de opname had, betuigde H. M. hare tevredenheid over de keuze van de tafereeleri. Z. K. H. de Prins ontving gisteravond half zeven ten koninklijke paleize mgr. Lo- catelll, pauselijk internuntius bij Hr. Ms. Hof, ten einde aan Z. K. H. te worden voor gesteld, waartoe, tijdens het verblijf van mgr. Locatelli te 's Gravenhage een vorige maal geen gelegenheid bestond. De nieuwe Engelsche ge zant. Uit Londen wordt gemeld Do Morning Post schrijft In een hoofd artikel: „Wij verheugen ons in de benoe ming van Sir Walter Townley, dien wij een der beste mannen uit onze diplomatieke we reld achten. Toen hij in 1904 naar Argen tinië ging, had hij bewezen het handels vraagstuk grondig te verstaan. Bovendien is hij een sterke persoonlijkheid, die zal we ten op welke wijze een beroep moet worden gedaan op de vaderlandslievende en natio nale gezindheid der Nederlanders, die aan den kant der geallieerden zijn en niet de Duitsch-Nederlanders in het gevlei komen, welke aan de zijde staan van Duitschland. De Noorsche gezant te 's-Gravenhage, de heer Irgens, wordt a. s. Vrijdag van zijn standplaats te Kopenhagen (want ook bij het Deensche Hof is hij geaccrediteerd), te 's-Gravenhage verwacht De Pauselijke Internuntius te 's-Gra- venhage, Mgr. Locatelli, zal tegen het einde dezer week naar Brussel, waar hij Nun tius ls, terugkeeren. Tweede Kamer-verbouwing. De Indertijd aan de huishoudelijke commis sie uit de Tweede Kamer toegevoegde sub commissie betreffende de verbouwing van het gebouw der Tweede Kamer, komt den 15en dezer den geheelen dag bijeen. Als de werkzaamheden niet mochten ar- loopen, zal de commissie 's avonds den ar beid voortzetten. Men leidt hieruit af, dat er nu spoed zal worden gezet achter de werkzaamheden in verband met den bouw. In de commissie hebben twee ingezetenen van den Haag zitting, de Kamerleden Albar- da en Bongaerts. De voorzitter en de secretaresse der Staatscommissie voor de dienstvoorwaarden van het personeel der Posterijen, Telegra fie en Telefonie, mr. dr. Salverda de Grove en jonkvr. mr. A. E. de Brauw, bezochten Maandag te zamen met den directeur-gene raal der posterijen en telegrafie de post en telegraafkantoren te Amsterdam, Dle- merbrug. Muiden, Naarden en Bussum. Kamerverkiezing 1917. Naar uit Den Haag aan de Tel. wordt be richt, is het de bedoeling van het hoofdbe stuur van den Vrijz.-Dem. Bond, om over de vraag of de kamerverkiezingen in Juni 1917 bij enkele candidaatstelling zullen af- loopen, geen partijcongres bijeen te roepen, maar de leden daarover bij referendum te laten beslissen. De Liberale Unie moet voornemens zijn een algemeene vergadering over de zaak te beleggen. Het Centrum verneemt, dat het be stuur van den Algemeenen Bond van R.-K. Kiesvereenigingen in Nederland in zijn ver gadering van 8 Januari 1.1. besloot aan de aangesloten kiesvereenigingen aan te ra den, bij de verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer, welke tengevolge van de ontbinding, met het oog op de Grondwets herziening, in 1917 zullen moeten plaats vinden, te bewerken Indien zulks ook door alle andere politieke partijen geschiedt dat de zittende leden geen bestrijding vinden, en, zoo mogelijk, bij enkele candi daatstelling worden herkozen. Naar het Belgische front. Generaal-majoor Burger, luitenant-kolonel Jhr. Röell en kapitein Van Oorschot, die zich thans in Engeland bevinden voor een bezoek aan het Britsche front, hebben thans ook van de Belgische regeering uitnoodlging ontvangen tot het brengen ven een bezoek aan het Belgische front. Met klein verlof. (Officieel). De dienstplichtige onderoffi cieren, korporaals en manschappen der mi- lltieliohring 1909, behoorende tot het korps pantserfortartillerie en het korps torpedls- ten, sullen op 26 Januari 1917 in het genot van onbepaald (klein) verlof worden gesteld. Dr. C. J. Marcus, geneesheer-directeur van het St.-Joris-Gasthuis te Delft, heeft met ingang van 1 Juni a.s. eervol ontslag aangevraagd. De lakei en garderobier in dienst der Koningin, de heer J. van Reen, was gisteren 25 jaar ten Paleize in dienst. Z.K.H. de Prins heeft den jubilaris gisteren ochtend ten bureele van den Hofmaarschalk, Jhr. Boreel, de hem door de Koningin ver leende zilveren eeremedaille van de Huis orde van Oranje persoonlijk uitgereikt. Mr. Goeman Borgesius. Om trent den toestand van den Tweede Kamer voorzitter mr. H. Goeman Borgesius meldt men ons hedenmorgen, Hat deze onveran derd is. 0» patient had een rustig en necht, Volgens den Haagschen correspondent van de Tel. heeft mr. Goeman Borgesius buikvliesontsteklng. Jhr. J. W. van Nispen tot Sevenaer. f Op 55-jarigen leeftijd is in den efgeloo- pen nacht te 's Gravenhage overleden het Tweede Kamerlid voor Rheden jhr. J. W. van Nispen tot Sevenaer, hoofdredacteur der Residentiebode, oud-Statenlid voor Zuid- Holland. H. \V i 11 e. t In den ouderdom van 87 Jaren is overleden de heer H. Witte, oud- hortulanus aan den Leidschen Hortus. Dr. Vermeulen, f In het Ge meenteziekenhuis te 's-Gravenhage is, na een ernstige ongesteldheid van eenlge we ken, overleden de heer dr. Ch. Vermeulen, bad-arts, inspecteur der zeebaden van de MpiJ. Zeebad Scheveningen. De ontslapene volgde als zoodanig dr. Van Duyl, thans geneesheer bij den geneeskun digen dienst, op. Na tot doctor ln de geneeskunde te Am sterdam te zijn gepromoveerd, werd hij al daar assistent van prof. Herz, waarna hij de functie bekleedde van geneesheer in het Ludinne-Gasthuis. Hij was een der oprichters van het Zan der-Instituut en had het eerste kabinet van Röntgen-stralen in Nederland. In 1900 voerde hij te Parijs de Directie later aldaar naast een drukke practijk r.og over een groot terapen-tisch-physisch Kabi net, waarmede hij vereenigde het installee- ren en dirigeeren van zulk éen instelling in het thermaal-etablissement te Vichy. Gedurende tien ajren, wearvan vijf te Pa rijs, behandelde hij met groot succes de verstoringen in de stofwisseling, de z.g. stof wisseling-ziekten. Na zich in Den Haag gevestigd te hebben, aanvaardde hij bij zijne genoemde functie ter Scheveningsche badplaats, waar hij ook de leiding kreeg van het Inhalatorium, ge sticht door dr. C. M. Hartog en waaraan hij eene physische inrichting naar de nieuwste eischen verbond. Van dr. Vermeulen verschenen vele bij dragen in wetenschappelijke tijdschriften. Hij leidde hier te lande Dr. Quinton !n, den Franschen geleerde, die de theorie om trent het inspuiten met zeewater ter verbete ring van het bloed enz. verkondigde en vóór enkele jaren voordroeg voor de Ned. Ver- eeniging van Thalasso-therapie, waarvan ook de nu overledene lid was. Van de hand van Dr. Vermeulen verscheen eene zeer onderhoudende en wetenschap pelijke verhandeling over „het Vaderland- sche Strand en Zeekuur." Nederland en de oorloa. Nederland cn tie tiellng De gezant van de Vereenigde Staten te Den Haag, dr. H. van Dijke, heeft gisteren de volgende verklaring afgelegd tegenover den vertegenwoordiger van The Associated Press of America te 's Gravenhage: „De mededeeling van den Nederland- schen minister van Buitenlandsche Zeken, dat President Wilson's nota van 18 Dec., aan hem door mij werd overhandigd zonder eenig verzoek of wenk tot ondersteuning er van door de Nederlandsche Regeering, is volko men juist. Ik deed zulks omdat door mijne regeering mij aldus was bevolen. Mijn op dracht luidde, de Nota van den President eenvoudig als kennisgeving te overhandigen. Er was geenerlei verzoek bij. De reden hiervan is, dat Amerika de deli cate en moeilijke positie van de Nederland sche Regeering te midden van dezen oorlog begrijpt en er niet bij haar op aandringen, zelfs haar niet verzoeken wil, iets te doen dat door haar niet raadzaam, voorzichtig en nuttig zou worden geacht. Ik heb mijn best gedaan, dit juiste begrip van de Nederland sche positie in de Vereenigde Staten te be vorderen, en zal ook daarmede voortgaan. Aangaande instructies uit Washington be treffende de wijze van het overhandigen der Nota van den President te Madrid is mij niets bekend. „Wat ik mij niet kan verklaren, is dat die Nota zoo algemeen verkeerd is begTepen. Er wordt expresselijk verklaard, dat zij geen aanbod van bemiddeling noch een vredes voorstel behelst. Zij was enkel een voorstel dat de oorlogvoerenden van beide zijden de voorwaarden te kennen zouden geven, waar op zij willens zouden zijn, den vrede in overweging te nemen en te bespreken. De Entente-machten hebben zulks reeds met eenige duidelijkheid gedaan, en zullen het waarschijnlijk eerlang zelfs op nog duidelij ker wijze doen. De Centrale machten hebben op beleefde, zelfs vriendelijke, doch zeer zakelijke wijze de uitnoodlging van den Pre sident, om hunne voorwaarden bekend te maken, van de hand gewezen. Dit maakt, dat de vredesdiscussies zich op het oogen- blik op het doode punt bevinden. Zoodra belde partijen zich gelijkelijk openhartig be- toonen, zal de wereld kunnen oordeelen of de vrede, waarnaar leder rechtschapen mensch verlangt, nabij dan wel veraf is. Ned. Anti-Oorlog-Raad. De vergadering, die verleden week Vrijdag plaats had, van het bestuur van den Ned. Anti-Oorlog Raad met een aantal gezag hebbende Nederlandsche staatslieden en geleerden is Dinsdag voortgezet en tot een einde gebracht. Ofschoon de besprekingen tot een be vredigend resultaat leidden, achtte de ver gadering het niet gewenscht dsaraan open bare bekendheid te geven. Onderhond der Belgleohe vluchtelingen. In de gisteren verschenen Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer betreffende de begrooting van Binnenlandsche Zaken wordt medege deeld, dat met zekerheid mag worden aan genomen dat voor het onderhoud van vhrcftt telingen in 1917 uitgaven zullen te doen zlji^ Om in den eersten tijd ln de behoeften M kunnen voorzien, wordt, evenal» het vorii jaer, hiervoor een bedrag van 2.000.003 geraamd. Kon. Rat. Steuncomité. Volgens de lijsten van bijdragen van 29 October tot 30 December 1916 van hef Kon. Nat. Steuncomité is Ingekomen eei\ bedrag van 605,972.88, makende met het totaal der lijsten tot 28 October ad /4,012.398.34X een totaal-generaal vani! 4,618,371.22*. LandstormpMchtfgen. De „Vereeniging van Landstormpjich» tfgen m Nederland'' heeft een adres gezon» den aan den Minister van Oorlog, waarin geaegd wordt, dat een vervroeging van op» komst onder de wapenen met ongeveer drie maanden voor de jonge Heden der militie» lichting 1918, voor wie toch reeds vaststaat^ dat zij binnenkort tot den dienst zullen wor» den opgeroepen, slechts geringe schede en ongerief medebrengt. Een vervroegde oproeping van de militie» plichtigen ven de lichting 1918 zou ten ge» volge hebben, dat de landstormplichtigeni van de jaarklasse 1909 eerst ongeveer 5 ol 6 maanden later zouden worden Ingelijfd. Gewezen wordt er voorts op, dat de maat» schappelijke omstandigheden, waarin de 8» 9-jarige landstormplichtigen van de jaar» klasse 1909 verkeeren, zeer veel verschil» len van die der jongelieden, die tot de mill»' de-lichting 1918 behooren. De vereeniging verzoekt, waar de Mirds» ter de toezegging van sterk vervroegde op» roeping der militie- en landstormjaarklass» 1918 in de Kamerzitting van 20 November 1.1. deed, dringend het daarheen te willen lelden, dat de militieplichtigen van de lich» ting 1918 vervroegd tot den werkelijker» dienst worden opgeroepen, vóór de inlijving van de landstormplichtigen van de jaarkin», se 1909. Uee-uitooer. Naar het Hbld. verneemt heeft de minis» ter den uitvoer toegestaan van 750 koeien en 50 stieren. De regeling van den uitvoer is opgedragen aan het Ned. Rundveestam boek. De koeien moeten vóór 1 October 1916 zijn ingeschreven In register, stam» boek of rundveestamboek. Alleen dia koeien welke minstens een maal gekalfd hebben worden ter uitvoer toegelaten. In geen geval vet vee. De stieren moeten zijn volbloed stieren, tusschen de 14 maanden en 2 jaar oud en ingeschreven in het stamboek. De aankoop zal, zonder eenige beperken, de bepaling, geseiheden op de vrije markt door een commissie van Dultsche en Oos» tenrijksche kooplieden. Aan deze commissi» zijn toegevoegd zes exporteurs van stam boekvee die voor hunne bemoeiingen een bepaalde provisie zullen ontvangen. Schapen. Gisteren zijn door tusschenkomst van de Geldersch-Overijselsche Maatschappij van Landbouw 700 schapen naar Engeland verzonden. Veilen van uien. De Einkeuf Centrale kocht in den laat sten tijd de uien zonder mededinging. Zij bepaalde dus zelf den prijs dien ze besteden wilde. Toen heeft de Provinciale Commissie voor de veilingen in Zuid-Holland ingegre» pen en de veilinge^t een paar weken stop gezet. Ze zijn nu weer heropend, doch nu is een minimumprijs voor het product bepaald zoowel voor de overzee als de overland zere dingen. „N. O. T." vrije goederen. Ter aanvulling van de mededeeling be treffende goederen, welke N. O. T.-vrij uit Engeland naar Nederland kunnen worden verzonden, kan nog worden gemeld, dat zoo danige verzending ook reeds geoorloofd was voor retourzendingen naar Nederland van ledige emballage en voor verzending van levende dieren, welke gewoonlijk niet voor menschelijk voedsel worden gebezigd, Materialen voor de Hem» brug. Men meldt ons uit Den Haag: Naar aanleiding van het door verschillen de dagbladen overgenomen bericht uit Het Volk over messinggebrek bij de artillerie- inrichtingen aan de Hembrug, vernemen wi j, dat in de maand December op bevel der En. gelsche regeering weder een aanzienlijke voorraad materialen voor de Rijksu erkplaat- sen bestemd, uit een paar schepen der Hol landAmerikalijn is ontscheept. In verband daarmede heeft men opnieuw de aanvoer dezer materialen uit Amerika stop moeten zetten. De bpoodkaartenregeting- De „Bakkerbondscourant" somt de vol gende bezwaren op: lo. Wat doen we met het overgeschoten brood? Wat met bedorven, niet verkoopbaar, brood? Thans zou men daarvoor geen meel terug kunnen krijgen. Te ondervangen wa re dit bezwaar door aan burgemeesters tos te staan oud of bedorven brood tegen een overeengekomen prijs van de bakkers ts koopen en els veevoeder te verkoopen en dan ook voor dit brood weer meel beschik baar te «ellen. Een en ander onder beding, dat de hoeveelheid dergelijk brood niet een zeker (vast te stellen) procent va» den broodomzet mag overschrijden. 2o. Bij beschuitverkoop krijgt men nieé voldoende meel terug. Er dient eene ven. houding vastgesteld te worden tusschen hel gewicht der beschuit en eene daarmee cor» respondeerende hoeveelheid brood, zóó, dat men bij verkoop van een zeker aantal be schuiten een bon kan verlangen, die over eenkomt met de hoeveelheid brood, die men zou kunnen maken uit het meel, dat voo* de bereiding van dat aantal beschuiten noo» dig is geweest

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2