Hu-,ie Rekenkamer zijn overgebracht: a '200,000 stuks zilverbons it 2.50 van JJcn bii Kon. besluit van 31 Maart 1915 fistbl. no. 174) bepaalden vorm; b. 400,000 stuks zilverbons 1, van Ben bi) Kon. besluit van 22 April 1916 (Stbl. rfco. 168) bepaalden vorm. Stct. Een ministerie van onderwijs. In onderwilskringen circuleert, volgens de fled., een adres aan H. M. de Koningin met Srerzoek de instelling van een Ministerie van 'tmderwljs te willen overwegen. Het gaat uit Van prof. dr. B. Symons te Groningen e. a. Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag Ï6 Januari 't avonds 8 M uur. Kamerverkiezingen. De dls- bfctsfederatie der S. D. P. in het kiesdistrict ffitjerksteradeel heeft tot defintöeven candl- Idaat gesteld ds. M. C. ven WIJhe, predikant Ie Barchem. De afd. Assen van den V.-D. Bond heeft candidaat gesteld den heer W. O. A. Kos ter, aftredend. Kamerverkiezingen. De fede ratie der S. D. A. P. in het district Lochem heeft den heer A. J. Bergmeijer te Dor drecht candidaat gesteld voor de Tweede Kamer Met klein «erlof- (Oflicieel.) Behoudens anonime omstan digheden zal de lichting 1911 bi] de onbe reden korpsen, de torpedisten en pantser- lort-artillerie uitgezonderd, vermoedelijk om- et, eeks 10 Maart e.k. met onbepaald klein Verlof kunnen vertrekken. De legerfilm. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn met hun dames door de ministers van Oorlog en Marine uitgenoodlgd tot bijwoning van de vertooning van de oorlogsfilm Leger en Vloot" op Woensdag avond 17 dezer. Dienstplichtige burgemees- Iers. Het legerbestuur heeft naar de iAvp. meldt bepaald dat van 10 Januari el, de dienstplichtige burgemeesters, die in het genot van onbepaald (klein) verlol zijn, geacht moeten worden als met groot verlof te zijn gezonden en dat ook zoo zal moeten gehandeld worden met dienstplichtigen, die nog tot burgemeester mochten worden be noemd. Deze burgemeesters blijven in hun ge meente werkzaam en keeren alleen onder ide wapenen terug bij nadere oproeping. Mr. H. Goeman Borgeslus. De luvsfand van mr. H. Goeman Borgeslus was Zondagochtend en -avond nog geheel dezelfde. De nacht werd rustfg doorgebracht. Uitvaart |hr. van Nispen tot 8 ev t n a er. In de parochiekerk ven Onze Lieve Vrouwe van Goeden Raad fs Zaterdag •norgen een plechtige uitvaartdienst gehou den voor wijlen Jhr. W. J. C M. van Nl»- pen tot Sevenaer, ln leven lid van de Twee de Kamer, van de Provinciale Staten van Euld-HoUand en hoofdredacteur van de Re sidentiebode. Onder de talrijke aanwezigen werden o. e. opgemerkt de vlce-voorritter, de griffier en de commies-griffiers en een aantal leden der Tweede Kamer, benevens vertegenwoordigers der Haagsche pers, zoo. mede directie, redactie en commissarissen iran de Residentiebode. Tijdens den dienst bevond zich op het altaar een vriend van den ontslapene. Pater Beukers, provinciaal van de Jezulten ln Ne derland, die een stil gebed opdroeg voor de «ielerust van den overledene. De bezoekers der kerk ontvingen allen «en boekje met den tekst der Requiem-Mis en begrafenisplechtigheid ln het Latijn en het Nederlandsch. kerkelijk koor Sursum Cordo voerde Bp zeer indrukwekkende wijze de Requiem mis van Perosi uit. Onder de tonen van den treurmarsch van Chopin werd ten slotte het stoffelijk over schot uit de kerk gedragen om per automo biel te worden vervoerd naar Zevenaar. De familie en vrienden van den ontslapene be gaven zich daarheen met den Staatsspoor- Irein van 9 uur 59. In de wachtkamer aan het station kwamen Ve schillende vrienden van den overledene de treurende weduwe en de familie hun deelneming betuigen, o. a. staatsraad mr. Harte van Tecklenburg. Met de familie be gaven zich naar Zevenaar het Tweede Ka merlid de heer Duymaer van Twist als ver tegenwoordiger van de anti-revolutionaire Kamerclub, het katholieke Kamerlid Jhr. Ruijs de Beerenbrouck, het lid van de Ge deputeerde Staten jhr. mr. von Fisenne en ide directeur en leden der redactie van „De Rc-identiebode." v 1 afloop van den uitvaartdienst is in de hf og een stille Heilige Mis opgedragen de het lid van de Tweede Kamer mon- »ei our professor dr. Nolens. Begrafenis H. E. Kleyn. Te m. .Jen van een kleinen kring van belang stellenden werd Zaterdagvoormiddag op Oud Eik en Duinen in stilleTr eenvoud ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer H. E. Kleyn, oud-raad-adviseur van het de- pa lament van oorlog. Onder de aanwezigeh werden opgemerkt de minister van oorlog, generaal-majoor Bos boom, met den secretaris-generaal van zijn departement, den heer Doorman; een depu- latie van het bestuur der Kon. vereen, van gepensionneerde onderofficieren en minde- een, bestaaande uit den gep. luitenant-gene- sa Waal, eere-commissaris en de gep. Ie. ins Driessen en Van Overveldt, laatst genoemde mede als vertegenwoordiger van de Kon. Ver. van gep. officieren, alsmede een deputatie van de Kon. Ver. Het Eere- teeken voor Belangrijke Krijgsverrichtingen. Op verlangen van den overledene werd bij de groeve niet gesproken. De heer Diemont, een zwager ven den overledene, dankte voor de betoonde be langstelling. Dp. Renesen Jr. t Men seint ons uit Arnhem Ne eene hevige ongesteldheid van eenige weken is alhier overleden, op ruim zestig- Jarigen leeftijd, de bekende chirug Dr. W. Renssen Jr. In 1885 vestigde hij zich te Arnhem, alwaar hij dadelijk een drukke praktijk kreeg. De overledene genoot In wijden kring een uitstekenden roep els operateur en de tragische omstandig heden, waaronder dat sterfgeval voorvalt mevrouw Renssen overleed een tiental da gen geleden wekken hier ter stede alge meen leedgevoel. Arnhem verliest in Dr. Renssen een zijner meest beminde en meest bekwame doktoren, die het algemeen ver trouwen van rijk en arm genoot. Hij was mede-oprichter van het Krüppel-Heim. Te Leiden is overleden mr Kerstens, notaris, oud-wethouder en oud-Statenlid van Zuid-Holland. Mr. Kerstens behoorde tot de R.-K partii. M r. G. J. R I v e. De N. R. Ct. meldt het plotseling overlijden van haar medewer ker te Weenen, den heer mr. G. J. Rive, die daar ter stede 38 jaar zijn blad heelt ge diend. De heer Rive stond schrijft de N. R. Ct. zeer goed aangeschreven in de kringen waar hij het ais correspondent van moest hebben. Hij was te Weenen zoo populair, als een vreemdeling er kon worden. Mr. Rive was ridder in de orde van Oranje Nas sau. Het Korr. Bureau seint ons uit Weenen, dot de bladen aldaar wijzen op de groote achting, welke den overledene m politieke en journalistieke kringen werd toegedra gen. Te Apeldoorn is overleden de heer M. H. Heybroek, pas gekozen raadslid en voor zitter van de Kamer van Koophandel. Nederland en de oorloa. Directeur Centraal Ccusnasn idolen kantoor. Minister Posthuma heeft benoemd tot directeur van het Rijks-Centraal Administra tie kantoor voor de distributie van levens middelen den heer Miner, directeur der Coöperatieve Groothandels Vereeniging „de Handelskamer" te Rotterdam. Hat aftreden van den heer La Gro. Omtrent het aftreden van den heer J. L. La Gro als directeur van het Rijks-Centraal- Administratiekantoor voor distributie van levensmiddelen verneemt de Tel. het vol gende: De befaamde Commissie ven Bijstand moest herhaaldelijk met den heer La Gro vergaderen, en daarom re« het plan een adjunct-directeur naast hem te stellen, die dan ln zijn afwezigheid de zaken zou leiden. Die adjunct-directeur zou zijn de beer G. A. i. Mirrer, directeur van de Coöperatieve Groothandels arsvereerdging „De Handels kamer" te Rotterdam. De heer La Gro wenschte echter geen adjunct-directeur, en, zoo deze er toch zou komen, wilde hij (La Gro) evenveel Invloed hebben als de leden der Commissie van Bijstand. Uit dit conflict werd allerlei onaangenaams geboren, met het gevolg, dat de heer La Gro er nu Ineens het bijltje bij heeft neergelegd. Maar de Commissie van Bijstand en de minister waren hierop voorbereid en zoo doende dat de ontslagname van den heer La Gro op den voet werd gevolgd door de be noeming van den heer G. A. J. Mirrer. De heer La Gro, die indertijd werd be noemd op voordracht van den heer Linthorst Homan, gaat een particuliere betrekking aan vaarden in Utrecht. De iiroodd'striktitic De minister van Landbouw heeft den gemeentebesturen medegedeeld, dat de brooddistributieregeling 5 Februari in wer king treedt, terwijl de verstrekking van grondstoffen aan bakkers en winkeliers tot 5 Maart zal geschieden op den tegenwoor- digen voet, daarna tegen inlevering der door hen ontvangen wittebrood- en roggebrood bons. De hoeveelheid rogge of tarwe, welke kan worden beschikbaar gesteld, wordt vastge steld op 1M H.L. per jaar en per persoon ouder dan 1 jaar, overeenkomende met on geveer 2.8 KG. per week. Loonbakken zoo wel van rogge- als tarwebrood Is geoorloofd. De machinisten-staking. Naar wij vernemen, is tengevolge van de machinistenstaking reeds 40,000 ton steenkool, die bij geregelde vaart had kun nen zijn aangevoerd, onaangevoerd geble ven. De machinisten.staking geëindind. De Bond var Machinisten ter Kooo vaardij heeft aan den Minister van L ;nd- bouw. Nijverheid en Handel het volgende getelegrafeerd: „Wij zijn bereid op de do .r u te bepalen voorwaarden naar zee te gaan Naar aanleiding hiervan heeft de minister aan den Bond voornoemd geseind: „Over eenkomstig uw telegram zullen de voor- waaiden door mij worden vastgesteld. Uit den aard der zaak zal dit eenige dagen vor deren. Bt stel er prijs op dat de machinisten nu direct gaan monsteren, en zeg u toe dat de door mij vast te stellen voorwaarden zul len gelden van af den dag waarop het va ren weder is aangevangen. Het doet mij ge noegen dat thans de staking weder geëin digd is. Aan het bestuur van de Scheepvaartver- etniging te Rotterdam (de vereeniging van feeders) deelde de minister per telegram den inhoud van 't telegram van den Bond van Machinisten mede en seinde daarbij verder het volgende: „In het bezit van uwe toezegging dat u ongezien en ongehoord el ke door mij gestelde loonregeling zult aan nemen, deel ik u mede, dat Ik zoo spoedig mogelijk de door mij vastgestelde voorwaar den aan u zal doen toekomen. Het doet mij genoegen dat thans de staking geëindigd i». K o 1 e n-a a n v o e r. Uit Rotterdam meldt men aan de Tel., dat de onderhandelingen met Engeland het re sultaat hebben gehad, dat de aanvoer van Engelsche kolen met meer dan 100 pCt. zal verho.->"d worden. De Invoer zal bedragen tot 200,000 ton per maand. Onitsche onderzeeër opgebracht. Door onze marine werd gisteren een Duitsche onderzeeboot, die zich in Neder- landsche territoriale wateren ophield, opge bracht naar Vlisslngen en aldaar geïnter neerd. Looiextract en Ieder. De hee- ren Van Gijn, voorzitter van het distributie bureau voor huiden en looistoffen, en M. A. van Loon, uit Den Haag, zijn gisteren naar Londen vertrokken, om te trachten, met me dewerking van de N. O. T„ de moeilijkhe den, in verband met de aangehouden partij en looi-extract en leder, op te lossen. Engeland en onze vlsscherij. Sedert eenige dagen mogen de Vlaar- dingsche stoombeugers te IJmuiden kolen Iaden en behoeven dus niet meer na elke reis naar den Nieuwen Waterweg te gaan om te hunkeren. Naar de berichtgever van het Hbld. te IJ muiden verneemt is deze toestemming ech ter alleen van toepassing voor de schepen der reederijen, die het contract met de Brit- sche regeering geteekend hebben en dus evenals de reeders der Umuider stoomtraw lers 35 pet. der vangst voor Engeland ter beschikking stellen. De nog niet aangesloten reeders uit Sche- veningen en de havens aan den Waterweg moetert voorloopig nog naar elders gaan om hunne schepen bunkerkolen te laten In nemen. Mosselen. Uit Ierseke meldt men aan de N. R. Ct.: Gisteren werd hier bekend, dat de handel met Duitschland in alle schaaldieren (mos selen, oesters, kreeften, garnalen, ulken, kreukels) is gecentraliseerd; binnen enkele dagen wordt de grens van Duitschland en die van de door Duitschland bezette gedeel ten van België en Frankrijk voor den vrijen invoer van die ^rtikelen gesloten. Alleen gemachtigde voor den invoer zal In deze streken zijn de N. V. Algemeene Import en Export, afdeeling schaaldieren, te 's Gra- venhage. Ook voor Oostenrijk en Polen Is deze beperking van kracht. Mossels uit huls industrie worden niet meer aangenomen. Uitvoer verboden. Verboden is de uitvoer van riet en blezen en alle producten daarvan. Voorts de uitvoer van prei. Invoer van kalk uit Duitschland. Naar men aan de N. Ct. uit Winterswijk meldt, Is de uitvoer van kalk uit Duitschland naar ons land weeT toegestaan. De consen ten daarvoor zijn reeds door Berlijn afgege ven. Ditzelfde is ook met den uitvoer van cement het geval, zoodat we binnen enkele dag ende eerste zendingen voor ons land kunnen verwachten. De dure bouwmaterialen. Naar wij vernemen hebben B. en W. van 's-Gravenhaee het bouwen van 73 woningen en 3 winkelhuizen door de Algem. Coöp. Woningvereeniging aan de Laan van Meer- dervoort, niet gegund wegens de hooge bouwkosten, ontstaan door de duurte der bouwmaterialen, welke 60 pet. hooger is dan in Augustus 1914. Door deze beslissing zal het bouwen van arbeiderswoningen in Den Haag voorloopig moeten worden stop gezet, daar ook andere woningbouwvereeni- gingen hun plannen nu niet ten uitvoer zul ten kunnen brengen. Zoo kan b.v. van alle loopige plannen der Vereen, bovengenoemd om, behalve aan de Laan van Meerdervoort ook aan de la Reykade 144 woningen te bou wen niets komen. In verband met de steeds toenemende woningnood wordt door het 's Gravenhaag- sche gemeentebestuur overwogen over te gaan in navolging van Amsterdam tot het bouwen van nood-woningen. Bovendien kan nog worden medegedeeld, dat ook in regeeringskringen het woning vraagstuk onder de oogen wordt gezien. Naar verluidt is een verandering van den bijslag van Rijk en gemeenten in overwe ging. Werd van Rijkswege en gemeentewege ieder 50 pet. voorschot aan de Woning- vereer'ging verstrekt, deze zou thans wor den 75 pet. bijslag van het Riik en 25 pet. van de gemeente. Deze regeling zou tot 1 jacr na het sluiten van den vrede van kracht blijven. Geen gas in Sluis. Naar de Midd. Ct. meldt, is bij den burgemeester van Sluis van den Duitschen gezant een bericht ingekomen, houdende mededeeling, dat we gens gebrek aan steenkolen de toevoer van gas uit Brugge vermoedelijk binnen eenigen tijd zal ophouden. Oi de grens gekomen. Ui» irci ;eld werden Vrijdag door den veld wachter naar Tiel gebracht, waar zij zouden trachten werk te vinden, twee Duitschers, van wie een deserteur in het bezit van het IJzeren Kruis 2e klasse en de Oostenrijksche dapparheidsmedaille, de ander zijn 17-jarige broer. Donderdag waren zij te Beek bij Nij megen over de gTens gekomen. Hun vader en drie broers waren reeds gesneuveld en de deserteur verwond. Nu was hij hersteld weder opgeroepen naar het front Te Winschoten fs een Duitsch deserteur aangekomen. Te Maastricht is een ontvluchte Rus een- gekomen. Hij wes riek en ie dadelijk neer het hospitael vervoerd. Te Buurse rijn Russische krijgsgevange nen over de grens gekomen. Aan de Zeeuwseh-VIaamsche grens rijn 5 Russen over de draadversperring gekomen. Eén hunner bleef eenige oogenblikken aan den draad hangen en werd in deerniswek- kenden toestand door de Nederlandsche wacht opgenomen. Tegen het smokkelen. Door den Chr. Werkmansbond te Heerlen werd met algemeene stemmen een tegen het smokkelen gerichte, zeer scherpe motie aan genomen, terwijl eveneens een bestuurs voorstel werd aanvaard, volgens hetwelk die leden geroyeerd zullen worden, van wie be wezen is, dat zij zich met smokkelproktijken hebben ingelaten. Ben onder a a rd s ch e smokkel- gang. Men meldt uit Maastricht: Door de militairen is onlangs In den St. Pietersberg een onderaardsche gang ont dekt, die in verbinding stond met de gan gen in den Berg van Lanaije, op Belgisch gebied. Het schijnt, dat heel wot smokkel waar door die gang is gepasseerd. Eenige geniesoldaten hebben nu door middel van dynamiet die verbindingsgeng doen inval len, zoodat de passage geheel verbroken is. Smokkelen. Drie personen zouden Zaterdagmorgen drie met peperkorrels gevulde zakken werpen 'n den goederentrein, die omstreeks halfvijf van het station Almelo in de richting Hen gelo vertrekt. Zij hadden daartoe postgevat ongeveer 1000 M. van het station. De ma chinist reed op de plaats waar de peper zou worden ingeworpen, zeer langzaam en twee conducteurs stonden in een goederenwagen van den trein gereed de gevulde zakken op te vangen, alles met het oogmerk de peper fiaudeleus uit te voeren. Hoe goed alles ook was overgelegd, hadden surveilleerende agenten van politie lont geroken. Het drie tal, van wie twee spoorwegbeambten, we,d gearresteerd en de peper in beslag geno men. Inmiddels werd naar Hengelo geseind, waai de machinist en de twee conducteurs weiden uitgenoodigd den trein te verlaten. (Hbld.) Alg. Ned. Ambtenearsbond. In de onder voorzitterschap van den heer W. Tolsma te Den Haag gehouden open bars vergadering van den Alg. Ned. Amb- tenaarsbond, waar als sprekers optraden de heeren W. Drees en B. Coltof, werd een motie aangenomen, waarin er bij de regee ring en volksvertegenwoordiging op aange drongen wordt op het onverwijld nemen van zoodanige maatregelen, dat eindelijk aan den onhoudbaren toestand van achteruit gang en verarming, waarin een groot deel van het overheidspersoneel ls geraakt, een einde kome. Als meening van de vergade ring wordt uitgesproken dat de dringend noodige salarisverbetering van bedoeld per soneel niet afhankelijk mag worden gesteld van eventueel® overschotten der rijksmid delen. Rond van Vrije Liberalen. De „Bond van Vrije Liberalen" hield Zaterdag in „Parkzicht" te Amsterdam, een buitengewone vergadering, onder voorzitter schap van mr. H. C. Dresselhuys. De Vooorzitter noemde deze verga dering een van rouw, en herdenking in de eerste plaats. Van rouw vooral, want al heb ben velen aan mr. Tydeman's graf inge stemd met de hartelijke en welsprekende woorden, daar gesproken, onze gedachten ging, aldus spr., al dadelijk uit naar de le dige plaats hier in ons midden, velen onzer behoorden tot zijn persoonlijke vrienden, al len tot zijn nauwe geestverwanten en ver eerders. Hij, die de voorzitter, de stichter de leider en de ziel was van den Bond, laat in den Bond een groote leegte achter. Diepe rouw en verslagenheid bracht zijn dood on der ons, met een ernstig besef van wat ons ging ontbreken. Nooit werd een voorzitter zoo gedragen door zijn partij ais mr. Tyde- man, die de praktijk van ons aller beginsel bij alle gemis aan partijdwang en erkenning van het recht van ei?en overtuiging. Incar neerde. Spr herinnerde er aan, hoe op den vooravond van het zilveren feest van Tyde man's staatkundige loopbaan het droevig lot dezen dag in een treurdag heeft omgezet: hij was toen op zijn politiek hoogtepunt, als eenig in den moeizamen Grondwetsstrijd, zedelijk overwinnaar gebleven in de oogen van haast gansch de natie; voor ons een lichtende figuur, als de verpersoonlijking van liberale beginselvastheid. Ons is veel ont vallen, maar ons is gebleven de geestelijke schat van zijn voorbeeld en leering, de wee moedige en eerbiedige herinnering aan zijn persoon, die in lange toekomst ons den weg kan wijzen voor een goede vrij-liberale po litiek. (Applaus.) Spr. trad vervolgens terug in Tydeman's staatkundig leven, ook omdat het verklaart de wording en de doelzetting van den Bond. In den breede schetste mr. Dresselhuys het leven van mr. Tydeman van het oogenblik, dat deze 25 jaar geleden voor het district Tiel het eerst in de Kamer kwam. Hij her innerde aan het uittreden van mr. Tydeman uit de Liberale Unie. Mr. Tydeman behoor- de in 1894 tot de „anti-Takkianen". Men noemde hem conservatief, maar dat was hij allerminst tenzij men dit in Engelschen zin beschouwt, in tegenstelling van het radica lisme. Hij stemde nooit tegen wetten, die gingen in de richting van volksontwikke ling. Van 1894 tot 1904 verkeerden de oud- liberalen in een periode van verstrooiing en verspreiding. Toch was rij een tijd van ont kiemend politiek leven. In 1905 vond een begin van vereeniging plaats en in' 1906 00 23 Juli werd de bond geconstitueerd. Hel programma van den Bond is het beginsel van een groote middenpartij In ons vader, land, dat nimmer veranderd behoefde te worden. Veel heeft de Bond te danken aan mr^ Tydeman. Ten einde rijn nagedachtenis ta eeren zal aan een onzer beste kunstenaars opgedragen worden een portret van mr. Ty* deman te schilderen, dat met verlof van de« minister van binnenlandsche zaken In hel Rijksmuseum geplaatst zal worden. Den Bond wacht onder het nieuwe 1de» rechtstelsel een strijd, welken hij misschien zonder hulp van onderen tal moeten voe- ren. Wat de toekomst betreft, de liberale par tij zal In nieuwe banen moeten worden e» leid. Komende tot het onderwerp van den dag (de rede van generaal Van Heutsz over da verdediging van Indië), bracht de voorzitter hulde aan den heer Van Heutsz. De „Moi- ning Post" verklaarde onlangs, dat het feit dat Oost-Indië niet te verdedigen is, een troefkaart was tegen Nederland. Met instenv. ming hebben wij gehoord het betoog van oen heer De Meester, die pleitte voor een dadelijk enjerachtig aanvatten der defensie van Indië. 5pr. ontkende, wat de leider der sociaal-demoL, aten zeide, n.l. dat dit zou zijn een militaristisch maken van ons volk. Het weerbaar maken van ons eigen gebied Is de eerste pliclt eener onafhankelijke na tie (toejuichingen.) Na deze openingsrede leidde de luitenant- generaal J. B. van Heutsz, oud-gouvemeun- generaal van Ned.-Indië, een breedvoerige bespreking over de verdediging van Ned.- Indië in. De heer Van Heutsz kwam tot de volgende conclusies: a. Indië, in den ïndischen Oceaan gele gen, tusschen de groote rijken China en Ja pan eenerzijds, Engeland met Australië en Amerika anderzijds, neemt strategisch een zeer bijzondere positie in en wel een zoo danige positie, dat het krachtig weerbaar moet zijn wil het ln de toekomst geëerbie digd en ontzien worden. Blijft Indië weer loos, zooals thans, dan valt het onvoorwaar delijk ten prooi aan een der sterkere mach ten. b. Indië moet daarom in ons eigen waar achtig belang, zoomede in het belang sedert drie eeuwen aan onze hoede en zorg toe vertrouwde bevolking van den ïndischen Archipel, met den meesten spoed krachtig weerbaar worden gemaakt, zoowel te land en ter zee naar logische beginselen, zooali o.a. in de brochure Van der Weyden ont wikkeld. c. Met zaakkennis en energie moeten on verwijld de talrijke hulpbronnen van Indië ln exploitatie worden genomen of tot hoog» ontwikkeling worden gebracht en aldus nieuwe bronnen van inkomst worden in hef leven geroepen, opdat zonder overmatig» belasting van de bevolking de groote kos ten aan de weerbaarmaking verbonden, kun nen worden bestreden. d. Bij de ministers van Koloniën en Ma rine behoort met klem op teer besliste wijze te worden aangedrongen op onverwijld han delen in den aangegeven geest, door het alt In 1892 doen vaststellen van een rationeel defensieplan. e. Het ls wenschelijk, dat met de ten uit voerlegging van dat plan met groote vol macht worden belast één man met nuchter verstand, helder oordeel, groot initiatief en veel durf en ln wiens zaakkennis algemeen vertrouwen wordt gesteld. In 1892 schreef Spr. rijn Atjeh-brochure onder het motto: „De Atjeh-oorlog knaagt aan ons koloniaal bezit; hij moet eindigen. Laten wij eindelijk aan de beschaafde wereld toonen, dat wfj daartoe in staat rijn." Nu zegt Spreker: ,Jndië*s weerloosheid knaagt aan ons koloniaal bezit; zij moet eindigen. Laten wij eindelijk aan de be schaafde wereld toonen, dat wij daartoe In staat zijn." Spr. eindigt met een wijze, ernstige les van een der grootste hedendaagsche leger aanvoerders. Hij zeide: „Elk practisch middel, dat ten doel heeft om de oorlogen zeldzamer te maken door een beroep op het verstand te stellen ln de plaats van een beroep op de wapenen, be hoort met sympathie te worden begroet en gesteund. Doch elke Regeering, die zich daardoor laat in slaap wiegen ln een gevoel van volkomen veiligheid, die zich verlaat op pacifistische ideeën van den eeuwigen vrede op aarde, en verzuimt zich voor te bereiden op een verdediging van het be staan, de eer en de rechten van zijn land, zondigt zwaar tegenover haar volk." Na de rede van generaal van Heutsz werd de volgende motie gesteld: Aan den Bond van Vrije Liberalen overwegende, dat het belang van Ned. Oost-Indië zoowel als dal van het moederland vorderen, dat deze ko lonie door een voldoende weermacht tegen buitenlandsche vijanden worde beschermd; vcorts dat Indië geleidelijk moet worden ontwikkeld tot ecne zichzelf besturende en dus ook zich zelf verdedigende kolonie. spreekt het volgende als zijn meening uiti lo. De weermacht ven Indië moet on verwijld tot zoodanig peil worden opge voerd, dat zij In staat is die taak van verdediging te vervullen; 2o. uitbreiding van de vloot is nood zakelijk en zoodra mogelijk, zelfs voor dat ten plan van uitbreiding is vastge steld, moet tot aanmaak van klein ttie teiisul worden overgegaan; 3o. binnen den kortst mogelijken tijd moet een landleger van voldoende sterk te worden gevormd, door Invoering van weerpllcht van den inlander; 4o. Indië is in staat de kosten vaa dit landleger zelf te dragen

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2