BINNENLAND." KOLONIËN, (Tigris, ten oosten van de Shat-el-Hal van (vijanden gezuiverd. Kopenhagen, 15 Jan. (W. B.) Het Deensche stoomschip Tuborg, van 2050 ton, is door een Duitsche duikboot in den Igrond geboord. Kopenhagen, 15 Jan. (W. B.) Het Deensche stoomschip Thyra, van Kopenha gen naar Noorwegen, Is door een Duitsch wachtschip opgebracht. Berlijn, 15 Jan. (W. B.) Bij de Instal latie van den voorloopigen raad van state voor het koninkrijk Polen in het koninklijk paleis te Warschau heeft de gouver-gene- rael van Beseier de volgende toespraak ge houden: „Door de bijeenkomst van den voorloopi gen raad van state wordt de eerste stap ge- set ter uitvoering van de belofte, den 5en Nov. 1916 afgelegd. De hoop om dit werk Ie ondernemen onder het teeken van een raderenden vrede is vernietigd. Gij staat voor een dubbele taak: gij moet voor uw land een staats-inrlchting tot stand brengen als giondslag voor zijn nationale ontwikke ling, en tergelijkertijd moet gij de herwon nen vrijheid beveiligen. Gaat d8n vol moe-t «n vertrouwen aan het werk, en verliest niet uit htt oog, dat uw hoog doel slechts berrikt kan worden doe een goed begrip en r 'S'ig»' beschouwing van de moeio'.ijke en ingewik kelde vet houdingen van den nog bestaan den Oorlogstoestand. Hletop nam de gouverneur-generaal, de Oostcnrijksch-Hongaarsche „Feldzeugmeis- ter", het woord en zeide onder meer „De zware strijd, die het noodlot van lan den en volkeren beslist, sloeg ook zware Wonden in uw land. Ge moogt echter niet uit het oog verliezen, dat dank zij on»e over winnende wapenen, de wedergeboorte van Uw 'and als staat voltrokken is. Vergeet niet, dat een staat die levenskrachtig wil zijn, niet slechts een geschenk van het noodlot wezen kan; het volk zelf moet door zwoe gen en door offervaardigheid tot een staat Opweiken. Wanneer gij deze waarheden doet door dringen In het bewustzijn van uw geheele Volk, dan zult gij uwe opdracht ten uitvoer brengen, dan zult gij van den dank van het Vaderland verzekerd kunnen zijn. Staatsraad Niemojowoki, lid van den voor loopigen raad van state, beantwoordde beide loesparken. Hij merkte op, dat de staten ploeg van den oorlog nog niet tot staan ge bracht is, doch dat het hem reeds vergund Was, om op het aan de Russische onderdruk king ontrukte gebied den grondsteen te leg gen voor het gebouw van den onafhankelij- ken Poolschen staat. „Wij zijn doordrongen van de grootheid dezer opdracht, de verant woordelijkheid die hij op ons legt en de moeilijkheden, die te overwinnen zijn. Wij zullen de Poolsche natie uitnoodlg-n, ons in onzen arbeid bij te staan. De vorming Van een, het eigen vaandel volgende, nado en tot den strijd voor het vaderland d leger, zal, naast den arbeid aan de Organisatie van den Poolschen staat; onze grootste opdracht rijn." Berlijn, 15 Jan. (W-B.). Den Hen Januari zijn in het departement van buiten- landsche zaken door de gevolmachtigde ver tegenwoordigers van het Duitsche rijk en Van het Turksche rijk eene reeks verdragen Onderteekend, die bestemd zijn de rechtsbe- trekklnger. tusschen de beide rijken op grondige wijze te regelen. Dit zijn in de eer- •te plaatseen consulair verdrag, een vet- Brag over rechtsbescherming en weder- sijdsche rechtshulp in burgerlijke zaken, «en uitleveringsverdrageen vestigings verdrag, een verdrag over de weder- Sijcsche toezending van dienstplichtigen en van deserteurs van de strijdkrachten Ie land en ter zee. Verder zijn er nog vijf verdragen, waarbij de bepalingen van de ge noemde rechtsverdregen toepasselijk ver klaard worden op de Duitsche protector sten, met inachtneming van de daar bestaande bijzondere omstandigheden. Deze verdragen dienen tot vervanging van de zoogenaamde rapitulatiën, die tot dusver In Turkije hebben gegolden, door nieuwe, «ich bij het modern EuTopeesche volken- Sec ht i^cassende bepalingen. Bern, 1 5 Jan. (W. B.) De militaire vlie ger Sauvage, die meermalen is vermeld In de berichten van den Franschen generalen staf, is onlangs in een luchtgevecht aan de Soirme doodgeschoten. Weenen, 15 Jan. (Corr.-bureau). In den voormiddag van den 14en werd in Mid- der\-Dalmatië de kleine passagiersstoomer Zugreb, groot omstreeks 500 ton, door een riiandelijke duikboot zonder waarschuwing In den grond geboord. 13 man van de bur gerlijke bemanning en 13 passagiers zijn om he' leven gekomen. ouden, 15 Jan. (R.) Officieel be- Ic! Generaal Smuts, dë bevelhebber over de Brusche strijdmacht in Oost-Afrika, zal Zuid- Afrika vertegenwoordigen op de a s. rijks conferentie te Londen. Belangrijke kwesties, die in de eerste zitting van het Zuid-Afri- kransche parlement behandeld zullen wor den, verhinderen den premier, generaal Bo tha derwaarts te gaan. Tweede telegram. Bij de mede- deriir.g, dat generaal Smuts als vertegen woordiger van Zuid-Afrika de rijksconferen tie te Londen zal bijwonen, voegt het War Office eenige bijzonderheden ten bewijze, dat de militaire toestand in Oost-Afrika zoo Is, dat de verandering in het opperbevel en een-ge reorganisatie nu betrekkelijk eenvou- d: - is. Toen generaal Smuts in Februari 1016 het bevel op zich nam, was geheel Duitsch Oost-Afrika en een gedeetle van be: Britsche gebied in het bezit van den vij and. Thans, elf maanden later is van Duitsch Oost-Afrika niets meer in het bezit van den vijand dan een onbelangrijk gebied in bet zuiden en zuid-oosten, waarheen zijne krach ten zich terugtrekken. Hij bezit geen enke le stad, sj>oorweg of zeehaven meer en zijne strijdmacht is zeer achteruit gegaan fn sterk te en In moreel. Bern, 1 4 Jan. (W.-B.). Het bestuur van het centrale comité der reeders in Frankrijk constateerde in zijne laatste zitting, dat de vernietiging van handelsschepen door den U-boot-oorlog een steeds grooteren omvang krijgt. In de laatste week zijn 90 handels schepen in den grond geboord, waaronder 20 Fransche. De vloot kan slechts door aan bouw van nieuwe schepen gereorganiseerd worden; maar de regeering heeft nog geene maatregelen genomen, die het aan de wer ven mogelijk maken zich van bouwmateriaal te voorzien. Verspreide Berichten. Broodsgebrek. In de laatste dagen was er in Berlijn zulk een gebrek aan brood, dat voor verschillen de bakkerijen bordjes hingen met de mede- deeling „brood en broodjes uitverkocht". De „Vorwarts" zegt dat dit niet voort kwam uit gebrek aan meel, maar door de moeilijke distributie, een gevolg van de ge brekkige regeling der verzending. Noch meel, noch kolen komen in voldoende voor raden aan, zoodat zelfs de grootste bakke rijen niet weten, of zij den volgenden dag voldoende materiaal hebben voor het berei den van brood. Staking ln Munitiefabrieken. In Parijs en omgeving is een staking onder de munitie-arbeiders en -arbeidsters van drie fabrieken uitgebroken. De censuur laat daar over natuurlijk maar spaarzaam berirnten door, maar uit Fransdie bladen, die in Zwit serland ontvangen werden, blijkt toch, dat er Dinsdagavond meer dan 6000 hunner het werk hadden neergelegd. Volgens de „Temps" zijn op vergaderingen plannen tot nieuwe stakingen beraamd ter verkrijging van hooger loon. „Bataille", het blad vari Je vakvereenigingén, zegt, dat twee vrouwelijke arbeiders tot drie maanden gevangenisstraf zijn veroordeeld, omdat ze hadden meege- staakt. De „Temps" hoopt, dat de werkge vers genoeg inzicht zullen hebben, om de eischen van het personeel in te willigen en de staking op te heffen. Geweld haalt niets uit. De „Echo de Paris" wil, dat de regeering als scheidsrechter tusschen beide part'jen optrede. Volgens de „Echo de Paris" en de „Liber- té" heeft de stemming bij een deel van de Fransche arbeidersklasse, die het spoedig sluiten van den vrede voorstaat, den stoot tot die beweging gegeven. Door verlamuvng van de oorlogsnijverheid wil ze den oo"'og zelf saboteeren. In alle Fransche fabrieken zou drukwerk ter bevordering van dat doel de ronde doen, waarin er de nadruk op wordt gelegd, dat men over genoeg geld be schikt. De staking omvat de groote munitie fabrieken Panhard en Levassor te Parijs, Vo- relli in Ivry en Malicet et Blin ln Aubarvil- lers. De Cornwall!s. Naar aanleiding van het torpedeeren van de Comwallis in de Middellandsche zee, waarvan kort geleden melding gemaakt werd, schrijft de Times, dat met uitzonde ring van de vaartuigen, welke ln de Darde- nellen tot zinken gebracht werden, de Com wallis pas het tweede slagschip is, dat het slachtoffer van een torpedo is geworden. Het andere slagschip is de Formidable, die twee jaren geleden in het Kanaal getorpe deerd werd. De Comwallis behoorde tot de zelfde klasse van schepen els de Russell, die ln April van het vorige jaar in de Mid dellandsche zee door een mijn werd ver nield. Hoewel de Comwallis tot de oudste Britsche slagschepen behoorde, die nog in gebruik zijn, heeft zij als een eenheid ven de vloot bij de Dardanellen groote diensten bewezen, met neme bij de landing van het leger op het schiereiland. Eureka (Callfornië), 1 5 J a n. (R.) Men vreest dat de kruiser Milwaukee, die gisteren op de kust gestrand is, geheel verloren tal zijn. De woedende golven brelcen het schip ln stukken. Londen, 15 Jan (R.) Bericht ven Lloyds. De Amerikaansche vrachtboot Minnesota Is gezonken na eene aanvaring in de haven. Dreigende overstroom Ing van de Seine. De Fransche bladen be vatten alarmeerende berichten over een drei gende overstrooming van de Seine. Op ver schillende plaatsen is de rivier reeds bulten de oevers getreden tengevolge van den voortdurenden hevigen regenval. Te Parijs zijn alle maatregelen genomen om het dreigende gevaar het hoofd te bie den. In de verschillende wijken is het noo- dige materiaal gereed gelegd voor eventu- eelen brugslag; personen zijn aangewezen om bij overstrooming de leiding van het reddingswerk op zich te nemen. Het scheejjvaartverkeer is reeds geheel gestremd. Uit Coulommiers wordt gemeld, dat de Grand-Marin buiten de oevers is getred.n. Het geheele dal is overstroomd; in talrijke fabrieken is het werk stopgezet. Ook de Moe zel en Meurthe hebben de aangrenzende streken onder water gezet. Het gevaar van verkeer de cinema-vertooningen. De burgemeester van Troyes (Frankrijk) heelt de vertooning verboden van films, welke operaties van bandieten vertoonen. Dit besluit is genomen neer aanleiding ven de arrestatie van een twintigtal jeug dige Individuen, die den laatsten tijd de om streken onveilig maakten. Een doorzoeking van hun „hoofdkwartier" leidde tot de ont dekking van een heel wapenarsenaal, bene vens van een groote hoeveelheid zwarte zak doeken, waarmede de ten dl ift het gezicht maskeerden bij hun strooptochten. Zij be schouwden zich als leden van de bende van een berucht bandiet, met wiens misdaden zij door de film kennis hadden gemaakt. Emigratie naar Suriname. (Officiëel). Ter voorziening ln de behoef te aan plantage-arbeiders zijn door den mi nister van Koloniën eenige maanden gele den maatregelen getroffen, opdat twee trans porten emigranten van Java rechtstreeks naar genoemde kolonie zouden worden over gebracht. Blijkens van den gouverneur van Suriname ontvangen telegrafisch bericht is het eerste van deze transporten, vermoede lijk ter grootte van 565 hoofden, per stoom schip Rotti van de Stoomvaartmaatschappij Nederland, in uitstekenden welstand te Pa ramaribo aangekomen. De Staatscourant van Maandag 15 Ja nuari bevat o.a. de volgende Kon. besluiten op verzoek eervol ontslagen met dank jhr. rar. W. Röell, te 's Gravenhage, als lid van het hoofdcomité van het Roode Kruis en als gewestelijk commissaris van het Roode Kruis in Zuid-Holland; benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid 2e klasse van het Indische leger de arts F. W. L. Staal en de arts M. Spier; belast met de leiding van en met het toe zicht op de proefneming met het kweeken en loslaten van zalmpjes in Nederland mr. F. J. M. Reekers, lid van de Eerste Kamer, te Amsterdam; dr. H. F. Nierstrasz, hoog leeraar te Utrecht, tevens secretaris, en dr. H. C. Redeke, diecteur van het Rijksinstl- tuur voor biologisch vischonderzoek te Den Helder. Minister Cort van deT Linden heeft Zon dag den thans vertrokken Amerikaanschen gezant dr. Van Dijke een afscheidsdéjeuner aangeboden. De nieuwe Oostenrijksche gezant. In diplomatieke kringen heet het, dat de gezant van Oostenrijk-Honganje bij een der Scandinavische rijken bestemd zou zijn om gezant te worden van de Monarchie te 's Gravenhage, ter vervanging van baron von Giskra, wiens aanstaand aftreden ge meld 'werd. Dit zou dan moeten zijn, of dr. D. graaf Széchenyi de Sórvér et Felsö Vidék die Oos- tenrijk-Hongarije volgens den nieuwsten Go- tha-almanak vertegenwoordigt bij de hoven van Denemarken en Noorwegen of graaf Hadik de Futak Oostenrijksch-Hongaarsch gezant bij het Zweedsche hof. Tweede Kameragenda. In afwijking van zijn reeds medegedeeld voor nemen omtrent de behandeling van de Sche- penvorderingswet za't de voorzitter aan de Tweede Kamer hedenochtend voorstellen dit ontwerp te behandelen na dat betreffende de opdrijving van de huurprijzen. In de avondvergadering van heden komen behalve de begrootingen van justitie en van waterstaat aan de orde de begrooting van het Staatsvisschershavenbedrijf te IJmuiden voor 1917 en een suppletoire waterstaatsbe- grooting (verschillende onderwerpen.) Een ministerie van onder wij s. In verband met het bericht in De Ne- derh, als zou de actie voor het instellen van een ministerie van Onderwijs uitgaan van prof. dr. B. Symons, te Groningen, deelt de hoogleeraar mede, dat inderdaad een der gelijke beweging op touw is gezet, die ech ter niet van hem uitgaat, maar van de Ver- eenigang van academisch gevormde leeraren. De rol van prof. Symons in deze aange legenheid heeft zich bepaald tot een inlei ding over het onderwerp ln de jaarvergade ring van genoemde vereeniging, die in Maart I.1. in Utrecht is gehouden. Onderw ij zers jaarwedden. Gisterochtend te half elf heeft minister Cort van der Linden ontvangen de voorzit ters der politieke partijen in de Tweede Kamer, die hen wenschte te spreken over de te nemen maatregelen in het belang van de onderwijzers bij het lager onderwijs. De minister van financiën woonde de conferentie, die ongeveer twee uur ge duurd heeft, bij. Omtrent de conferentie wordt alleen ge meld, dat de ministers met aandacht de ar gumenten der partijleiders aanhoorden en tegenover hen het regeeringsstandpunt uit voerig uiteenzetten. Tot een bepaald resultaat leidde deze conferentie echter voorloopig nog niet. Onwettige verkiezing. Onlangs is melding gemaakt van de beroe pen van: 1o. den Raad der gemeente 's Her togenbosch en 2o. Th. A. B. Hermsen aldaar tegen het besluit van Gedep. Staten van Noord-Brabant van 6 September 1916, waar bij vernietigd is het besluit van den Raad der gemeente 's Hertogenbosch van 16 Augus tus 1916 tot toelating als raadslid van Th. A. B. Hermsen. Het besluit van Gedep. Staten berustte hierop, dat de opgaven van candidaten voor de verkiezing van een lid van den Raad der gemeente 's Hertogenbosch niet zijn Ingele verd bij den burgemeester ot bij hem welke den burgemeester vervangt persoonlijk, doch bij een ambtenaar ter secretarie wel ke de opgaven bij den burgemeester of zij nen vervanger heeft ingeleverd en welke ambtenaar aan den persoon of de personen die de opgave der candidaten hebben inge leverd, het vereischte bewijs van ontvangst heeft ter hand gesteld; en dat dit in strijd is met de wet. Da tegen dia beslissing ingestelde beroe pen rijn nu bij Kon. besluit ongegrond ver klaard op grond van de volgende overwe gingen. dat op den dag der verkiezing niet aan den burgemeester of aan dengene die hem ver ving persoonlijke opgaven van candidaten zijn Ingeleverd en dat evenmin nadat opga ven van candidaten aan de secretarie waren ingeleverd, door den burgemeester of door dengene die hem verving persoonlijk een bewijs van ontvangst Ih ter hand gesteld aan hen, die de opgaven aan de secretarie had den ingeleverd; dat derhalve is gestemd op personen die niet op de door de Kieswet geëischte wijze tot candidaat waren gesteld; dat mitsdien Gedep. Staten terecht heb ben geoordeeld, dat het besluit van den Raad der gemeente 's Hertogenbosch van 16 Augustus 1916 tot toelating als raads lid van Th. A. B. Hermsen behoort te worden vernietigd. Het salaris van den Haog- schen burgemeester. De Haagsche gemeenteraad heeft gisteren het voorstel ln zake de salarisverhooging voor den burge meester (tot 15000) goedgekeurd. De militaire loglezen. De Legercommissie heeft, naar „De Avondp. meldt, den volgenden brief gezonden aan den Minister van Oorlog Ten einde uitvoering te geven aan het b-j schrijven van 9 Augustus j.l. ter kennis van Uwe Excellentie gebrachte voornemen om zich een indruk te verschaffen omtrent de legering van den troep, bezocht de leger commissie in October en November J.l. !n onderscheidene deelen des lands op ver schillende wijzen ondergebrachte troepen gedeelten van het gemobiliseerde leger. Bij dat bezoek werden eenige minder gun stige toestanden waargenomen, waarin, naar het oordeel der commissie, spoedige verbe tering dient te worden gebracht Zij achtte het wenschelijk de aandacht van Z.Exc. op bedoelde toestanden te vestigen en geeft daartoe in onderstaande regelen een kort overzicht van de in hare oogen meest belangrijke punten. Algemeene opmerkingen, niet tot een be paalde rubriek behoorende, betroffen hst voigende Meermalen lagen stroozakken (in enkele gevallen één matras voor twee personen) el ol niet met eenige tusschenruimte, op den vloer, hetgeen ongewenscht is, zoowel gelet op de koude ais op de zindelijkheid. Waschlokaien konden dikwijls niet wor den verlicht en hadden veelal een onvol doend aanta) kranen. Privaten voldeden in vele gevallen niet aan matige eischendit was in het bijzonder het geval bij hulpkazemes ol gebouwen als nooólogies in gebruik. De wegen naar waschlokaien, privaten en andere gebouwen waren veak onbegaanbaar. Voor het opbergen van kleeding- en uit rustingstukken is dikwijls onvoldoende gele genheid. Dit werkt slecht op de discipline en bevordert het zoekraken van goederen, terwijl het veelvuldig voorkomen van dief stallen daarmede in verband is te brengen. Bij huisvesting van personeel bij ingezete nen werd opgemerkt, dat meermalen 't volle bedrag der inkwartieringsgelden wordt uit betaald, terwijl door den kwartiergever niet datgene wordt verstrekt, waarop volgens de bepalingen aanspraak bestaat; dit geldt in het bijzonder het nachtleger. Het komt voor, dat te hooge bedragen wor den betaald voor dikwijls ternauwernood ge schikte logiesgelegenheden, als zolders, bergplaatsen boven stallen en andere ruim ten, waarin eenige militairen te zamen z'.jn onfergebracht. In vele der bezochte kwartieren hadden de rijks- of particuliere nachtlegergoederen een zeer onzindelijk aanzien, hetgeen dikwijls te wijten is aan gebrek aan zorg van den sol daat. Hierin is verbetering te brengen door het betoonen van meer belangstelling door de militaire chefs in de huisvesting van hun ondergeschikten. Vooral is die belangstelling daar noodig, waai in verband met veelvuldige verplaat singen van de troepenonderdeelen, gemak kelijker genoegen wordt genomen met min der geschikte kwartieren. Dit laatste is toch reeds vaak 't geval wegens de omstandig heid, dat de ingekwartierde militair, ter-v'h> van vrijheid en huiselijkheid het ongetiel van voldoend logies in vele plattelandsge meenten aanvaardt. Met betrekking tot het logies in kazerne» en forten zij het volgende medegedeeld Lokalen tot tijdelijk logies Ingericht, zijn dikwijls tochtig, onvoldoende verlicht en niet steeds te verwannen. De zindelijkheid in de kazernes laat menig maal te wenschen. Ten aanzien van de legering in barakken werd met voldoening waargenomen, dat in vaste kampen op verschillende plaatsen meer of minder practisch Ingerichte barak ken zijn gebouwd voor het onderbrengen van troepen. De verwarming van de groote barakken kwam der commissie niet steeds voldoende voor, terwijl in de ligging verbetering be hoort te worden gebracht, in dien zin, dat hetzij door plaatsing van ijzeren kribben, dan wel door het aanbrengen van eenvoudige in richtingen, het liggen der stroozakken op Hen beganen vloer vermeden wordt. Een ongelijke regeling bleek te bestaan met betrekking tot het al of niet bijdragen door officieren en onderofficieren, die in barakken logeeren, in de kosten van licht en vuui. Eenheid in opvatting ware hierbij ge- wcnscht en wel zoodanig, dat deie bijdragen vervallen. Eenige der bezochte geïsoleerd staande barakken voor kleine detachementen bleken gebrekkig ingericht, zonder voldoende dig- an kunstlicht «n vaak weinig zindelijk, Da berokken, bij de marine in gebruik, maakten, wa; zindelijkheid betreft, een beteren indrijf De inrichting van een barak, zoools (<J DeliziJ], ter verkrijging van een behooilij!) dagverblijf, werd waargenomen, komt de« commissie navolgenswaardig voor. Het oordeel over de legering In hulpkaieru nes was vaak ongunstig. Dlkwijla ontbraken crdi- en netheid, ook daar waar overigens d« gebouwen zelf zeer geschikt waren te acht tri. Ten slotte moge de opmerking plaats vin» den, dat op eenige plaatsen zich de behoefte aon een cantine doet gevoelen, zoodat da oprichting hiervan, en dan bij voorkeur Ixl eigen beheer en met financieelen steun varl rijkswege, in die gevallen wenschelijk wo.of geacht. Minister Bosboom heeft In verband mol het rapport der legercommissie inzake da logiezen der militairen bepaald, dat ten spoe digste moet worden voorzien ln de daarin genoemde minder gunstig geschetste toe standen, voor zoover dit mogelijk is met de te- beschikking staande hulpmiddelen. Ten aanzien van de overige noodzakelijke verbe teringen van grooteren omvang moeten de commandeerende officieren voorstellen met begiooting indienen aan den opperbevel hebber van land- en zeemacht vóór 15 Fe bruari e. k. Mail voor Oo st-I n d i De direc teur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat op 19 Januari e.k. eene extra-verzending van brieven en andere stukken naar Nederl. Oost-Indië zal plaats vinden met het stoomschip „Wilis" van de Rotterdamsche Lloyd. Mr. H. Goeman Borgeslus. De toestand van den voorzitter der Tweede Ka mer, mr. H. Goeman Borgesius, was gister avond Iaat niet ongunstiger. Bij Kon. besluit van 13 dezer Is be< noemd tot plaatsvervangend voorzitter van den raad van beroep voor de directe belas tingen te Zwolle, de heer mr. S. Gratama, oud-lid van de voormalige raden van beroep voor de vermogensbelasting en voor de J-.r- soneele belasting te Zwolle, aldaar. Huldiging F. Domela Nieu- wenhuis. Te Rotterdam is Zondagavond de heer F. Domela Nieuwenhuls ln het Al gemeen Verkooplokaal met muziek, zang en toespraken gehuldigd. De groote zaal, met vaandels en bloemen versierd, was geheel bezet. Het gemengd koor Nieuw- Leven en de mandolineclub Excelsior voerden liederen uit; de heer G. Rijnders, uit Amsterdam, hield de feestrede. De heer Denys Stewerd sprak uit naam van de Belgische, ln gedwongen balling schap verkeerende, kameraden en geestver» wanten. De heer H. Bakhuis voerde het woord uit naam van de sociaal-anarchistische propa- gandaciub en bloemstukken werden aanga boden door de vrouwenvereeniging Ons Ba- lang en de zangvereeniging Nieuw Leven. Kolonel Van den Broek e. f Kolonel G. H. van den Broeke, territoriaal bevelhebber in Overijsei en Gelderland ten Noorden van den Boven Rijn, is gister oven leder Nederland en de oorlog ee oar..- e>- u en uitsctie onderzo ër (Officieel.) Zondagmiddag ten onge veer 4 uur 15 is ongeveer 1 zeemijl binnen de Nederlandsche territoriale wateren aan getroffen een Duitsche duikboot, die door de sedert verscheidene uren heerschenda zware mist en vloed, uit haar koers was ge raakt. Door het vaartuig van den onder» zoekingsdienst is de duikboot bevolen te ankeren in afwachting van de beslissing der regeering. De regeering heeft nadat de duikbootcommandant de schriftelijke verkla ring heeft afgelegd, dat hij den ganschen dag niet in aanraking met vijandelijke strijd krachten is geweest en dat derhalve de aan wezigheid binnen de territoriale wateren niet het gevolg was van een achtervolging door vijandelijke strijdkrachten, aan de duikboot vrijheid gegeven weder naar zee te vertrek ken en zulks op grond van de overweging, dat de gesteldheid der zee, met name zwara mist, de oorzaak is geweest van de onbe wuste binnenkomst in Nederlandsch rechts gebied. Wellen en halfwollen manufacture1* Tusschen de N. O. T. en de Engeisch# regeering is een voorloopige regeling ge troffen, h' 'e den invoer van wollen en halfwo'Ten manufacturen. Het r -aarschijnlijk mogelijk zijn, een voor het Nederlandsche verbruik voldoende hoev- rid dier manufacturen in te voe ren; echter brengt de getroffen regeling meife, de N. O. T. slechts consenten zal afceven voor hoeveelheden, die overeenko men met de normale importen van de aan vragers. verzoeken om consenten voor te groote hoeveelheden zal de N. O. T. dus moeten weigeren. Voorloopig is de N. O. T. nog bezig met het behandelen der ^onsent-aanvragen, dl» zijn In-eï-n—en ln de jïerlode gedurende welke door En"eland het afgeven van licen ses -t-eel was gestaakt. Cacao. Naar men ons meldt ia alle cacao, di» hier te lande was aangekomen vóér 31 De cember 1916 en tot dusver was vastgehou den, thans vrijgegeven; In totaal bedraagf de vrijgegeven hoeveelheid cacao ongeveer 17000 balen. Stremsel. De minister ven landbouw heeft aangewe- sen als voorzitter van da Vereen, von Streiw»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2