ST EPMUOlT WMMMt'il. i.'sEHII£fiMUik STADSNIEUWS. UIT DEN OMTREK^ lltm'itehiW U TM MS. tep comité'» lijn opgericht en de oorlogs- Jlindertjes in groote massa» week in week uit Nederland binnenstroomen, wordt het Cev.-ar voor allerlei ziekten grooter, zoodat few. regeering gemeend heeft te moeten Siprifpen. Nomens den minister van Bmnenlandsche «aken heelt daarom de inspecteur van de Volksgezondheid in de zuidelijke provin ciën een brie! gezonden aan den heer A. Kellenaers, directeur van het Huisvestings comité te Leideif, met verzoek, hem op te 1 «even de adressen van alle comité s die Bel gis he, Duitsche, Fransche, Oostenrijksche tn Nederlandsche kinderen uit Duitschland Itrar Nederland brengen. Het ligt In de be- aoeling, bij aankomst van elk transport kin deren, deze eenige weken onder geneeskun dige observatie te stellen. Over de grens gekomen. Onder Aalten is een Duitsche deserteur ver de grens gekomen, benevens 5 Polen. Te Maastricht zijn weer twee ontvluch- Russen aangekomen. Te CMdenzaal is een Fransche sergeant- ..najoor aangekomen, ontvlucht uit het ge vangenkamp te Duimen (Westf.) Te Booneschans is een Russische krijgs gevangene over de grens gekomen. f Smokkelaar doodgeschoten. Een Duitsche jongen, die bij Kerkrade met «enige levensmiddelen over de grens tracht te te komen, werd door een soldaat-commies herhaaldelijk gesommeerd om halt te hou den. Daar de jongen doof bleef voor het halt- ijeroep, vik .de de soldaat, met het g"o'g dot de jong.n gedood werd. „De Vrije Gedachte". Naar ver- "omen wordt ral het lid der Tweede Kamer, nr. Mendels, bij het legerbestuur inlichtin gen vragen waarom het lezen van het blad „de Vrije Gedachte" in de legerplaats bij MiHigen verboden werd. Het Nut. Tot leden van het hoofd bestuur van de maatschappij tot nut van 't algemeen rijn gekozen de heer J. D. D. Pruissen te Amsterdam en de heer jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn te 's Gravenhage, om op te treden T Juli 1917, en de heer prof. dr. H. y. Groenewegen te Amsterdam en de heer L. C. T. Bigot te Arnhem, om op te traden met Januari 1917, ter vervanging van de heeren dr. A. Verschuur en prof. H. Y. Groenewegen. spoomeg-p: rsonee!' In Krcsnapolsky te Amsterdam heeft een bijeenkomst plaats gehad van H. S. M.-cate- gorische bonden bij het Centraal Comité en van S. S. categorische bonden bij de permanente commissie aangesloten. Vertegenwoordigd waren de navolgende bonden: broederschap van commiezen H. S. M., Bond van ambtenaren in technischen dienst H. S. M., Vereeniging van schrijvers jn commiezen-titulair H. S. M., Vereeniging van stationsopzichters, stations-assistenten «n assistenten buiten dienst H. S. M.r Ver eeniging van Tractie-peroneel H. S. M., Bond van H S. M.-conducteurs. Bond van S. S.-conducteurs; Bond van administratieve ambtenaren S.S.; Bond van Ladingmeesters S.S.; Bond van halte-chefs, telegr. en arb^ iel. S.S.; Bond van Techn. bureaupersoneel S.S.; Vereeniging van schrijvers bij Nederl. spoorwegen; Bond van rangeerend perso neel S.S. en N. C. S.; Bond van arb.-rem- m^r S.S. In totaal 14 organisaties. Aangenomen werd het voorstel om in de I plaats van het Centraal Comité (H. S. M.) en de Permanente commissie (S.Ste stich ten „Het Neutraal Verbond van Spoorweg- personeel." Na uitvoerige besprekingen werd een ïonrept-reglement goedgekeurd en een oorloopig bestuur samengesteld uit de na volgende afgevaardigden: J. v. d. Wel, stat.- ïss. H. S. M., Schiedam; B. Coster, voorm. «'lectricien H. S. M., Haarlem; J. Dekker, hoofdconducteuT S. S., Utrecht; C. J. Stui ting, ladingm. S.S., Utrecht; en P. de Haan, edï -commies S.S., Utrecht. Dit voorloopig bestuur zal de liquidatie van het C. C. en P. C. afwikkelen en verdere werkzaamheden voor het nieuwe Verbond te*- hand nemen. De voltrekking der samensmeltingsplan- l\en van verschillende S.S. en H. S. M. ca tegorische bonden zal afgewacht worden, waarna voor het Neutraal Verbond een definitief bestuur zal gekozen worden. De nieuwe statuten laten toe, dat ook in- idividueele leden kunnen aangenomen wor den, mits voor hen nog geen categorische vereeniging bestaat. De vergadering, die te 10M uur 's mor gens aanving, werd te 6 uur des avonds door den heer v. d. Wel met een opgewekte redevoeri; onder luid applaus gesloten. :'.3e^.~2den8t£>king. Zaterdag ochtend werd door den minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel op verzoek een bijzondere audiëntie verleend aan het bestuiiT der afdeeling Rotterdam van den Zeemansbond. bestuur verzocht den minister zijn be- ir "ling nogmaals te willen verleenen om con'act te verkrijgifen met de reeded. Minister deelde mede hieraan na run €ers.e poging niet meer te kunnen voldoen en wees er met nadruk op, dat het bestuur goed zou doen zich ook eens in te denken in het reedsdersstandpuM, n 1. dat eenmaal een collectief arbeidscontract gesloten z'm- «le, op de naleving daarvan m.c'nt worden gestaan. Het bestuur verzocht daarna d *n Minis- <|erl vaststelling l"- Iconen in- vloed te willen 'dtoefenen. Naar aanleiding van dit verzoek herinner- f' ne Minister er aan, dat in de vorige con ferentie door hem duideliik in het licht was gesteld, dat de --üriging, in 'de Schepenvor- «ringswet hc-m tn staat zóii' stéllen i iMöed op de loonen uit te oefenen, doch dat het bestuur van den Zeemansbond toenmaals uitdrukkelijk had verklaard, niettegenstaande dat, die wijziging niet te wenschen, daar dan het stakingsrecht tevens was vervallen. Nu de Minister de wijziging in de Tweede Ka mer had teruggenomen kon Z. E. niet meer rechtstreeks invloed op de loonen uitoefe nen. Bij herhaling raadde de Minister daarop het bestuur van den Zeemarsbond aan, de leden op te wekken terstond te gaan varen. Was de Schepenvorderingswet eenmaal tot stand gekomen en moest door den Minister met de reekers over het vracht'' iifei worden gecontracteerd, dan was Z.E. bereid, als hem intusschen bewezen was, dat de tegen- woo;eige loonen niet meer voldoende wa ren, bij het vaststellen van het vrachtcijfer met de reeders over een verbetering der loo nen te spreken. Het bestuur van den Zeemansbond merk te op, dat de minister dan toch op de ree ders zou stuiten, omdat deze zich op het be staande collectieve arbeidscontract zouden beroepen. De minister gaf deze mogelijkheid geheel toe, daar Z. E. die volkomen begrijpelijk vond en verklaarde toch geen beteren raad te kunnen geven, dan zoo spoedig mogelijk te gaan varen. Men meldt uit Rotterdam: De stoker P. N. S. uit Schiedam, die aan gemonsterd had op het s.s. Nieuw-Amster- dam, is aan de veerboot door 4 stakers op gewacht en mishandeld. De IJmuftfer ffstchcrtstak'ng epgehev n. Zaterdag zijn de stoomfreïlers Middel burg en Geltie uit IJmuiden als eerste sche pen van de stilgelegde vloot naar de vissche- rij vertrokken. Naar men vermeent zijn de zeelieden genegen op aanstaanden Woens dag de geheele vloot weer te doen uitva ren, mits de reederijen geen racunemnatre- gelen zullen nemen en zij ieder zijn oude plaats op de schepen willen laten innemen. Niettegenstaande het feit, dat de staking dus zoo goed als opgeheven is, zal de actie te gen de heffing der Oorlogswinstbelasting krachtig worden voortgezet. Staking. De arbeiders van de tee kenweverij der firma J. J. Rozendaal te En- I schedé hebben Zaterdag het werk neerge- |legd. Zij eischen 25 loonsverhooging en 6 vrije degen per jaer met behoud van loon. Berooving en moord? 6 Oc- tober 1915 werd door eenige soldaten van het fort aan den Sloterweg te Haarlemmer- I meer in de Genievaart een onbeheerd schip gevonden. Spoedig bleek, dat de Jonge schipper en diens vrouw waren verdronken. Men dacht, dat de vrouw over boord was gevallen en haar man pogingen tot redding had aangewend. Thans echter is aan het licht gekomen, dat beiden zijn vermoord, na voor af beroofd te zijn. Vermoed wordt, dat een paar vreemde ar beiders het gruwelstuk hebben bedreven. Hbld. Brandstichtingin een entre pot Zaterdagnacht ontstond te onge veer één uur brand in het pand „Am- boina", van het westelijk Entrepót aan de De Ruyterkade te Amsterdam. Het brandje had op zich zelf weinig te beduiden. Een kleed, dat over eenige balen maanzaad ge spreid lag, werd een prooi der vlammen; eveneens een gedeelte van een paar balen, die onder dat kleed geborgen waren. Gelukkig werd de brand bijtijds ontdekt en was zoo nietig, dat hij met één water straal gebluscht kon worden. De Telegraaf meldt dat gebleken is, dat de brand in het EntrepOt-dok aan kwaad willigheid is te wijten. Op hetzelfde oogen- blik dat de brand ontdekt werd. arresteer den eenige rechercheurs van politie de be ruchte gebroeders Dekker. Op hen werden eenige bussen petroleum gevonden. Zware vermoedens rijn tegen hen gerezen. Een zeldzaam brutale inbraak. In den nacht van Woensdag op Donder dag Is ingebroken in de villa ..Bella Vista'*, van den heer D. P. Schrikker. Amstcld.ijlc 149a. in de geineenle Nieuwer-Amstel, een eindje voorbij „Zorgvlied". Het N. v. d. D. geeft van deze brutale in braak het volgend relaas: De dieven schijnen geweten te hebben, dat dien nacht de heer des huizes afwezig was en slechts mevrouw Schrikker met de gezel schapsjuffrouw en de dienstbode thuis waren. Zij hebben de brandkast maar liefst zooals zij reilde en zeilde medegenomen, en om baar te vervoeren, een kruiwagen, die in den tuin stond, gebruikt. De kast is d^n volgenden 1 morgen op een grooten afstand van het huis op een weiland teruggevonden. De achter wand was er afgetrokken, en wat zich in de kast bevonden had was medegenomen. Dat waren een aantal Oostenrijksche biljetten van 1000 en 500 Kronen, tot een gezamenlijk be drag van f 10.000. een twintigtal aandeden Crédit Fonder dc France een pakket Neder landsche effecten en Nederlandseh bank papier, benevens een aantal zeer kostbare preciosn, tezamen een aanmerkelijke waarde vertegenwoordigende. Deze inbraak legt getuigenis af van een driestheid van optreden bij de bedrijvers, als te onzent nog zelden vertoond is. De dieven moeten, zooals uit verschillende gegevens is op te maken, een bende van vier of vijf personen hebben uitgemaakt en zich al in den tuin hebben bevonden toen de be woonsters zich nog niet ter ruste hadden be geven. Op dat oogenblik hebben zij- gewacht. Toevallig had mevrouw S. nog laai. lot onge veer twee uur, zitten lezen. De beide meisjes waren al vroeger naar bed gegaan.. Toen meyrouw boven was, dc eerste ver dieping. waar ook dc beide anderen, elk in haar eigen kamer* sliepen, h.oorde zij ai dade- Ujk verdachte geluiden. Weldra had zjj zeker heid, dat er vreemd volk in huis was. Praten of het geluid van voetstappen hoorde zij ech ter niet, alleen beneden in huis het open- en dichtgaan van denren. die met behoedzaam heid gehanteerd jwerden. gemengd met het gedempte geraas van kastladen die in- en uit geschoven werden. Niet lang daarna waf 'l duidelijk, dat de bezoekers op de eerste ver dieping bezig waren. Mevrouw Schrikker hoorde, dat dc inbre kers den deurknop van dc slaapkamer der gezelschapsjuffrouw omdraaiden en deze ge sloten vindende, naar het slaapvertrek der dienstbode gingen. Deze deur konden zij openen. Toen zij zagen dat het meisje sliep, trokken zij de deur weer dicht, en draaiden den sleutel, die van buiten in 't slot zat, om. De dienstbode was dus alvast opgesloten. Toen bespeurde zij, dat voorzichtig aan haar eigen deurknop gedraaid werd. Zij had de deur echter van binnen gesloten. Zij hield zich muisstil, en hoewel zij duizend angsten uitstond, was zij voorncmcrs. om, als de kerels zouden binnendringen, en haar te na kwa men. haar leven duur te verkoopen. Daartoe hield zij een damcsrevolver in de hand, die altijd onder haar hoofdkussen ligt, als de heer Schrikker van huis is. Er gebeurde echter niets. Daarop hoorde mevr. S. dat men een deur verder, in de kamer van haar man, waar de brandkast stond, was binnengegaan. Een poos later werd de kast haar deur voorbij gedragen en naar beneden gebracht. Daarop vernam zij over den bevroren kiezelgrond het krakende geluid alsof men er mede wegreed. Mevr. S. was echter zoo beangst, dat zij altijd nog haar kamerdeur niet durfde openen. Eerst toen het heelemaal dag was. vond zij daartoe den moed, ging zij de beide andere vrouwen opzoeken en bespeurde tot haar groote blijdschap dat ook haar geen leed was geschied. Zij hadden zelfs van wat er voorge vallen was niets hoegenaamd gemerkt en waren verbaasd dat mevrouw zóó vroeg reeds bij de hand en reeds geheel gekleed was. Men kan zich baar schrik en deernis voor stellen, toen zij vernomen dat de arme mevrouw geheel niet uit de kleeren was ge weest en welk een ijzlngwekkenden nacht zij had doorgemaakt. Toen men verder onderzoeken ging. bleek, dat de inbrekers door de keuken, die in den tuin uitkomt, waren binnengedrongen het ge heele huis hadden doorzocht, en dat zij 't zich in den wijn- en provisiekelder aan niets had den laten ontbreken. De politie van Nieuwer-Amstel en die van Amsterdam zijn ijverig in de weer geweest om eenig spoor van de inbrekers machtig te worden, tot heden zonder eenig gevolg. Een oneerlijke deurwaar der. Zaterdag morgen is te Zutphen gevan kelijk binnengebracht G. R., vroeger deur waarder bij de rechtbank aldaar en sedert Mei 1912 voortvluchtig. Wegens vermoeden van verduistering van gelden had de recht bank rechtsingang tegen hem verleend. Hij had zich de laatste twee jaar onder den naam G. Roelofs van Hattenburgh te Weltevreden (Java) opgehouden, werd daar in het laatst van het vorige jaar door een oud-stadgenoot herkend en daarop gearresteerd. Inbraak bij een juwelier. Bij den juwelier C. Haivingh te Zandvoort is vannaoht tusschen drie en vier uur ingebro ken. Vermist worden zestig ringen en tien horloges. De inbrekers, twee in getal, namen, toen zij gestoord werden de vlucht door de duinen. Ongeluk bij het rangeeren. Zaterdagmiddag is op het emplacement te Hengelo de rangeerder Kiffen bij het ran geeren zwaar verwond. Zijn toestand is zeer ernstig. Drie kinderen gestorven. Te Stolwijk heeft het gezin van den arbei der P. S. op één dag al zijn kinderen ver loren. Een tweeling van 8 maanden sliep in hetzelfde vertrek waar het oudste kind, een jongetje van 2 jaar, erstig ziek lag. Ge heel onverwacht is die tweeling gestorven. Het jongetje overleed eenigen tijd later. (Hbld.) Noodlottige brand. Gisteravond is er, vermoedelijk door het springen van een brandende lamp, een felle brand uitge broken op de le verdieping achter van pand no. 5 aan de Halve Maenstraat te Rotter dam, bewoond door de 68-jarige Th. van Breda, weduwe L. Bonefang. Van deze ver dieping is de brand overgeslagen naar de 2e en 3e verdieping. De le en 2e verdieping zijn aan de achterzijde en de 3e verdieping is geheel uitgebrand, terwijl het dak instort te. Bij den aanvang van den brand is de we duwe Bonefang, wier kleeren vlam gevat hebben, met hoogst ernstige brandwonden aan het bovenlijf en in het gelaat in het p8nd gevonden. Nadat de manschappen van de reddings brigade een eerste verband gelegd hadden, is zij in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis op den Coolsingel vervoerd. Toen de brand zoo goed als gebluscht was en men een betere gelegenheid kreeg de uitgebrande verdiepingen binnen te drin gen en het puin op te ruimen, is on de 2e verdieping achter in een hoek op den rug liggende gevonden het lijk van een man, vermoedelijk zekere Aarts. Beweerd werd, dat men tijdens den brand op die verdieping een man voor de ramen heeft zien loonen. (N. R. Ct.) Kind verbrand. Vrijdag is in een woning in den Kemeiharenhoek bij de Beur zenstraat te 's Hei logenbosch een kindje, dat alleen thuis was, in aanraking gekomen met een petroleimvtoestel, waardoor het in brand geraakte. De. kleine werd in zorgwek kender. toestand overgebracht naar het Gast huis, waar het Zaterdag is overleden. Us. Het Noordzeekanaal is zwaar met ijs bezet. Het pontverkeer met Velsen onder vindt groote belemmering. Voor groote sche pen is een vaargeul open. Men meldt uit Urk: Het s.s. Havelaar heeft vruchteloos ge tracht naar Urk te komen. Het s.s. zit dicht bij Urk bekneld. Van Rotholm is sedert de vorige week Zaterdag geen post naar den vasten wal gekomen. De Elfstedentocht. Overwinnaar C. C J. de Koning. De Koning uit Leur bij Breda is ten 2 uur 53 min. 3/5 sec. als eerste te Leeu warden aangekomen. Hij reed nog met fer- men, stevigen slag en werd luide begroet. Hij is de winner van den toch In 1912 en hij heeft zijn tijd met ongeveer 2 uur ver beterd. Thans heeft hij den tocht in zeer korten tijd, binnen tien uur afgelegd. Zijn juiste tijd over den geheelen afstand van 195.1 K.M. bedroeg 8 uur 56 m. Tweede: S. Swierstra, Offingewier aange komen om 3.21. Derde: D van der Ley, Meneldum te 4.04. Vierde: G. Zwijze, Gramsbergen 4.05; 5e H. Kooistra, Warga 4.14; 6e E. Bergsma, Leeuwarden 4.35; 7e S. K. de Jong, Win- j sum 4.50; 8e sergeant J. Ferwarda, Kam pen; en 9e H. Mulder, Wageningen, te 4.52. j De 154 personen, onder wie 6 dames, die aan den tocht deelnamen, vertrokken Zater dag morgen omstreeks 5 uur van Leeuwer den naar Dokkum. Van hen namen 108 deel aan den tocht en 46 aan den wedstrijd. Slachtoffers van het ijs. De stafmuzikant v. d. W. van het I. B. is Vrijdags morgen bij het patrouille-rijden buiten de Venepoort door het ijs gezakt en verdronken. Te Roode Haan (Gr.) zijn twee jongens van ongeveer 9 Jaar op 't Reitdiep bij het schaatsenrijden verdronken. Na afloop der kinderwedstrijden in hard rijden zijn te Monnikendam op het Stinke- vuil twee jongens verdronken. Een jongen, afkomstig uit Katwoude, reed in een wak. waarna een andere uit de Put- mer ter hulp schoot en eveneens door het ijs zakte en verdronk. Het Centrum weet te vermelden, dal de duur der Joorbeitrs vermoedelijk mal twee of drie weken zal worden verlengd. Uit tamelijk welingelichte hron kunnen vrij echter mcdedeclen, dat van een dusdanig* verlenging bij den Raad van Beheer ninv. mer self ispiake I» geweest. Wei is oveiw wogen en dit denkbeeld kan men reeds ln de In Juli j.l. verschenen propaganda, brochure vermeld vinden om de Jaar. beur» gedurende een drietal dagen ook voos particulieren ter bezichtiging te «tellen. Spakenburg. Zaterdag berocht een troeft militairen nit Amsterdam per schaats nol dorp. Een hunner geraakte op de Eem In ctm wak. Toen men hem op den wal had gebracht, bleken de levensgecesten reeds geweken. Het bleekt rijn een.feker A. T. v. d. A., liet», ting 1017. uit Arnhem, waarheen het lijk I» overgebracht. Reclame. per anker I 34. per flesch - 0.86, Rivierberichten 27 Jan. Lobith, drijfijs over 2/5 der rivierbreed te. Nijmegen, vol zwaar drijfijs. Am- hem, drijfijs over 1/8 der rivierbreedte. Westervoort, drijfijs over 1/10 der rivier breedte. Kampen, zwaar drijfijs over 112 der rivierbreedte. Maastricht (hoofdsiuis), drijfijs over 3/5 der rivierbreedte. Venlo, j drijfijs over 1/3 der rivierbreedte. Grave, I drijfijs over 1/2 der rivierbeedte. Gorin- chem, drijfijs over 314 der rivierbreedte. Dordrecht, vol licht drijfijs. Vreeswijk, drijfijs over 1/3 der rivierbreedte. Schoon hoven, vol drijfijs. Krimpen, vol drijfijs. Moerdijk, vol drijfijs. Bruinlsse, drijf ijs over 1/5 der rivferbreedte. Marktberichten. Eiermarkt te tnoier Jam, 25 Jen. 1917. Kipeitren V. P. N. f 0.00-f 00.00. Regeering: f 9.8o—f 9.65 Eendeieren V. P. N. f 0.00-OO.^OL Reeeermtr f 8.65—00.00. Annvoeie 123505 stuks. Middenprijs Regemng f 944. Jonge Henen f 1.87—0 90. Oude Kippen f 2 40—2.70. Aanvoer 22 stuks. Eiermarkt Rotterdam 2rt Jan 1917. Kipeieren V. P. N. f 00.' 0 -f 00 00 Re/eerinor 9.25— f 9.76 lüendeieren Rege«ring t 9.65- 0.0 Aanvoer 75 20 ütuks. Midd<'fit»r üv f 9.10. School- en Kerknieuws. Moderne theologen Nuar „De Hervorming' verneemt zullen op de vergade- ring van moderne theologen, die gehouden zal worden te Amsterdam op 17 en 13 April, on der het praesidium van dr. G. A. van den Bergh v. Eysinga, de volgende vraagpunten worden behandeld 1. Wal hebben wij, op modern standpunt, te verstaan onder Godsopenbaring? Inleider G. J. van der Brugh. 2. Moderne levenswaardeeringen en levens waarde ering der modernen. Inleider Jacob Koe- I kebakkcr. 3. Scheiding van kerk en staat op modern standpunt. Inleider prof. H. IL Meyboom. 4. Waarom is er in het 4de Evangelie geen sprake van „vergeving van zonden"? inleider dr. K. F. Proost. Kunst en Wetenschap. Mevr. Man n—B ouwmeester heeft gisteravond te Rotterdam haar 50-jarig tooneeljubileum gevierd in „Adrienne Le- couvreur." Zij is namens eene commissie hartelijk toegesproken door Henri Dekking, die haar na een hartelijke toespraak een en veloppe aanbood met inhoud, waaraan de jubilaresse zelf een bestemming kan geven, waarna de voorzitter van den Senaat van het Rotterdamsche Studentencorps een bloe menmand aanbood. Mevr. Mann dankte ge troffen. Nederlandsche Operi De Neder landsche Opera (dir. G. H. Koopman) zal Dinsdagavond 30 Januari in den Stadsschouw burg le Amsterdam, de eerste opvoering geven tevens de eerste opvoering In Nederland van het muziekdrama in drie bedrijven „Kolonel Chahert" van Hermann W. van Wal- tersbausen. Het libretto van dit werk Is door den kom- ponist zelf bewerkt naar de bekende novelle „Comtesse deux maris" van Honoré de Bal- zas, dat speelt in den Napolcontischen tijd. Een nieuw stuk var. Morcel- lus Emantt. Het Tooneel (directeur Wil lem Royaards) zal, ter gelegenheid van de algemeene vergadering van Het Nederl. Verband t» Arnhem aldaar de eerste op voering geven van «en nieuw stuk door Man- cellus bmaru» Mis geslagen! De Toortscorrespondent trekt in zijn blad van Zaterdog tegen ons van leer, omdat wij de vri.heid namen hem op een onjuistheid in zijn persoonlijken aanval op den Commis saris van politie te wijzen. Wat de zaak zelvs betreft, moet hij ons gelijk geven, mear na tuurlijk moet wat grof geschut dienst doen, oin althans nog een schijn van recht te be houden. Gaarne, schrijft de correspondent, geven w": toeuit ons stukje was af te leiden, dat de commissaris verantwoordelijk is voor dia lage bezoldiging. Doordat van ons bericht één zin was weggevallen en een andere zin wat ongelukkig geredigeerd, kon de Eemlan- der een en ander uit het door ons gcschrere- ne opmaken. Maar men had toch wel wat méér kennis bij ons mogen veronderstellen, en kunnen aannemen, dat een dergelijk» onjuistheid niet bedoeld werd X Kom, kom, Eemlander, wat meor colle giale welwillendheid t Wij leggen ook geen zout op alle slakken. Als we dat wilden doen. konden we uit de vrijzinnige organen die t« Amersfoort verschijnen iedere weak wel een „Charivarla" samenstellen I" Alles goed en welde kennis willen «e gaarne veronderstellen, maar de wil tot julat weergeven moet er ook zijn. Of moeten w» uitsluitend aan slordige uitdrukking denken, wanneer nu weer wordt gesproken van „Vrij zinnige organen", en ln een ander stukje van De Eemlander, terwijl De Eemboda wordt bedoeld Verder tracht de correspondent den heer Hofland te verdedigen. Alles moet zijn tijd hebben, zegt hij, en we moeten aan Hofland overlaten de beslissing, wanneer hij over bepaalde punien zijn oordeel zei zaggen. Zeer waar, alleen waren wij zoo onnoozel te meenen dat hier had moeten gesproken worden bij de vaststelling van het salaris. Nu dat niet is gedaan, is de heer Hofland med» verantwoordelijk voor dat veel te lage trac- tement. Tenslotte schrijft de correspondent: „Mogen wij den Eemlander er ook eens op wijzen, dat wij al meermalen een princi- pleele bestrijding leverden van wat hij schreef over verkiezingen, de toekomst der Amersfoortsche vrijzinnigheid, enz. f Wan neer de Eemlander déérop was ingegaan, had hij o.i. nuttiger en eervoller werft ge daan, dan de Toorts na te gaan alléén oro er een onjuistheid uit op te diepen". Nimmer ontvingen wij de Toorts. Was hel niet behoorlijk geweest ons een nummer toa te zenden waarin wij bestreden werden? Van ter zijde hoorden wij er van en toen hebben we ons geabonneerd om van de Amersf. correspondenties op de hoogte te blijven. Garnizoen. Reserve-le-hiifenant F. G. J. Mulder, van het 19e reg. inf., is gedetacheerd bij het de pot der brigade te Amersfoort. Rel. Soc. Verbond. Vrijdagavond zette Enka haar cursus over Christendom en Socialisme voort. Thans behandelde zij de synthese daartusschen. De antithese was. dat het christendom be, doelt de dingen die boven de materie zijn, dat het den mensch onttrekken wil aan de materie, terwijl her socialisme juist betrek king heeft op de materie. Het christendom nu bedoelt wel superioriteit boven, maar geen minachting voor de materie. Wel we ren er altijd richtingen die dit predikten, dia tot devies hadden „smaak niet, rook niet. roer niet aan," maar daar tegenover aan vaardden b.v. Luther en Ceivijn de bemoei ing van den christen met het publieke leveiv Het is dc verdienste van Kuyper geweest, dat hij die richtingen die zich niet .nlieten met het publieke leven, energiek heeft bestreden. Hij wees de arbeiders er uitdrukkelijk op xich met het maatschappelijk leven te be. moeien en ze in 1890, in een brochure, dis thans niet meer uitgegeven wordt „het pri vaatbezit van den grond verderft land en luk, den". De synthese van christendom en SO cialisme begint hiermee dat het christen» dom ook een roeping heeft voor het ruaaV schappelijk leven, waar hij evenals het «O «Is zijn vijand het kapiteUsuw. h4

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 3