'BINNENLAND.' KOLONIËN. fceperkingen, von welken aard ook, niet 7 •}- len plaats hebben. Londen, 2 9 Maart. (R.) De Daily Telegraph beticht uit Milaan: Tot een plot selinge bezoek van den Oostenrijkschen kei zer aan Betlijn in gezelschap van den minis ter van buiteVvlandsche zaken Czernin werd onverwachts besloten. Een bericht uit Zwit serland brengt dit in verband met nieuwe vredesvoorstellen aan de geallieerden, waarvoor de Russische revolutie het voor wendsel zou zijn. Christiania, 29 Maart. (W.-B.). Her gezantschap in Londen seint, dat het Noorweegsche stoomschip Marshall, uit Nursik, volgens eene mededeeling van de- admiraliteit, in de Noordzee in den grond geboord is. De vice-consul te Aberdeen be richt, dat het stoomschip Sandvig en het in Bergen thuis befhoorende stoomschip Nova tot zinken zijn gebracht. Van de oorlogstooneelen 'is geen nieuws te vermelden. Berlijn, 29 Maart. (K. N.) Naar de Kriegszeitung meldt, zette de commissie uit den rijksdog voorde bevolkingspolitiek gis teren hare besprekingen over de bescher ming van moeder en kind voort. De bespre kingen werden bijgewoond door mejuffrouw Lucaus als vertegenwoordigster Van het mi nisterie van oorlog. Naar aanleiding van dit feit wees de voorzitter er op, dat bet de eerste maal is geweest, dat een dame als vertegenwoordigster van een overheid in eene oommissie van den rijksdag is versche nen. De Duifsche rijksdag heeft gisteren de be- grooting voor het met 1 April beginnende dienstjaar en de daarmee samenhangende belastingontwerpen in derde lezing behan deld. Daarbij is een uitvoerig debat gevoerd over den oorlogstoestand, waarover de rijks kanselier wederom zijne meening heeft ge zegd. Hij stond in de eerste plaats stil bij Rusland, waarbij hij als logen en laster ver klaarde het gerucht, dat Duitschland van rins zou zijn het czarisme weer op de been te helpen; het verlangt met Rusland niets an ders dan een spoedigen vrede op voor beide partijen eervollen grondslag. Dat het Amerikaansche congres eerst- daags is opgeroepen om te beslissen oveT oorlog of vrede met Duitschland, betreurt de rijkskanselier, want Duitschland wenscht geen oorlog met Amerika, maar de verant woordelijkheid daarvoor wijst hij af. Niet Duitschlands schuld is het, dat het teleurge steld is in zijne verwachting, dat Engeland er toe gebracht zou worden zijne blokkade- politiek te wijzigen, door Wilson en Lansing #elf en onwettig en onverdedigbaar genoemd. Als Amerika in den oorlog treedt, dan zal Duitschland dat weten te dragen en te boven te komen. In de verbreking van de betrekkingen met China wordt berust in de overtuiging, dat dit geen vrijwillig besluit is van de Chineesche regeermg en dat na den \rede de vriend schap met China zal herleven. In Zweden volhardt het kabineè-Ham- marskjöld bij zijn verzoek om ontslag. Met de samenstelling van een nieuw kabinet is belast de oud-minister Schörtz, thans uni- *ersiteitskanselier. Madrid,29 M aart (R) De Staatscourant bevat een besluit tot schorsing van de consti tutionele waarborgen ln alle provinciën van het Koninkrijk. Oost-lndlê Hoogc^reclitsliol In Jfed.-Indlë. Mr. G. André de Ia Porte, procureur- generaal bij het Hooggerechtshof in Ned.- Indië, zal in Juli naar Nederland terugkee- ren. Hij ral, volgens enkele bladen, worden opgevolgd door den heer Sonneveld, terwijl de heer Scheuer benoemd wordt tot direc teur van Justitie. Kameroverzicht, Tweede Kamer. De zitting van Donderdag, tegen Tl uur 40 uitgeschreven, wordt wegens onvoltalligheid yerdaagd tot 12 uur. Indische militie. De heer Dresselhuys vervolgt zijn repliek. Hij komt op tegen de verwijten van den heer Troelstra aan het adres der vrij liberalen. Hij ontkent dat de beweging voor -een weerbaar Indië zou zijn opgezet door de vrij-liberalen of door kapitalistische kringen. In de rede van den Minister is veel wat Spr. heeft teleurgesteldzoodat alleen Java zal worden verdedigddat vrijwilligerslegers uit den tijd zouden zijn, dat de minister geen kader wil vormen uit vrijwillige militie. De heer T r o e 1 s"tr a repliceert. Hij blijft öo!c na de rede van den ministe- tegen het ontwerp. Hij wil in den vorm van een be ginselverklaring can de regeering geen blanco-volmacht geven. Nader bestrijdt hij den heer Dresselhuys. De motie-T er Laan (Rotterdam), uit sprekende dat de salarissen der kommiezen dringend verbetering behoeven, wordt ver worpen met 33 tegen 26 stemmende mo tie-Ketelaar, bedoelende de billijkheid uit te spreken van een duurtebijslag aan door het rijk gepcnsionneerden, wordt verworpen met 40 tegen 27 stemmende motie-T e r Laan (Rotterdam), betreffende verhooging van loongrens en duurtetoeslag voor rijks ambtenaren, beambten en werklieden, wordt ïerworpen met 40 tegen 27 st. De he er Troelstra vervolgt zijn repliek. Verder wordt nog gerepliceerd door de heeren Heeres en De Visser. Na dupliek van Minister Pleyte waarbij hij mededeelt dat de ontwerp-ordon nantie voor militieplicht voor inlanders zal worden behandeld in de eerste vergadering van den Volksraad in het volgend jaar, licht de heer Bogaardt een amendement toe om een bepaling op te nemen dat dienst plichtigen niet dan met hun toestemming buiten het gebied van Ned.-Indië mogen worden gezonden. De Minister belooft de gedachte-van het amendement, die zoo sympathiek is, op te nemen in de bepalingen van de nadere verordeningen. De heer Bogaardt trekt het amende ment in. De heer A1 b a r d a deelt mede, dat de S. D. A. P. geen stemming zal vragen, hij wil evenwel geacht worden te hebben tegen gestemd. Het ontwerp wordt daarna zonder stem ming aangenomen, evenals de ontwerpen, betreffende de Indische oorlogswinstbelas ting en de invoering van den zomertijd. Te 4 uur wordt de vergadering verdaagd tot 8 uur 's avonds. Regeling van werkzaamheden. Het Paaschreces' zal duren tot 24 April dan zullen aan de orde borden gesteld o.a. de Dividend- en Tantième-belasting; de wijziging der Inkomstenbelastinghet aan eenschakelingswetje en de wijziging der Radenwet. De heer J a n s e (Maastricht) ontvangt de verklaring dat de Voorzitter op aan drang der regeering overweegt, ook de Wet op het Trampersoneel op de agenda te plaatsen. De heer Feenstra wordt toegezegd, dat ook behandeling der Hooger Landbouw- onderwijswet zal worden overwogen. De Voorzitter vreest evenwel dat er voor de wet ten behoeve van de landarbei ders geen tijd zal zijn. Donderdag 26 en Vrijdag 27 April zullerv in de afdeelingen worden onderzocht o.a. de wijziging der Grondbelasting, de Effecten belasting, den Tabaksaccijns en de afsluiting en drooglegging der Zuiderzee. Het voorstel-Van Beresteyn betreffende den aankoop van terrein voor het gebouw voor Industrieelen Eigendom eerst na het reces te behandelen, wordt aangenomen met 45 tegen 14 stemmen. Berichten. De Staatscourant van 29 Maart bevat o.a. de volgende Kon. besluiten tijdelijk belast met de waarneming der be trekking van adjunct-inspecteur der directe belastingen G. M. G. H. Russel te Amster dam en mr. H. Harmens, 7e compagnie, depot-batailjon, brigade grenadiers en jagers en zij werkzaam gesteld resp. aan de in spectie Terneuzen en Leeuwarden Be afdee- ling; idem J. Fabius, Amsterdam en hij werk zaam gesteld aar» de inspectie Winschoten; benoemd tot tijdelijk adjunct-accountant bij den dienst der directe belastingen te 's Gravenhage F. W. Morren, thans te Rot terdam; te Amsterdam J. H. Cruck, leeraar M. O. boekhouder te Utrecht; benoemd tot adjunct-commies aan het departement van Justitie G. P. J. Barnhoom, klerk; benoemd tot adjunct-commies aan het de partement van landbouw mr. G. Jansen, Alphen (Z.-H0; benoemd tot schoolopziener ln het dis trict Leeuwarden A. Limburg te Rotterdam, met eervol ontslag als schoolopziener in het arrondissement Hillegersberg; bevorderd bij het Centraal Bureau voor de Statistiek tot hoofdcommies mr. dr. L. J. Sparnaay^thans commies; tot commies G. J. Zwierzina, thans adjunct-commies; benoemd tot lid van den Raad van Toe zicht op de Rijkspostspaarbank prof. dr. R. Kranenburg, hoogleeraar aan de gemeente lijke universiteit te Amsterdam. benoemd bij het wapen der artillerie, bij de vesting-artillerie, tot commandant van het 4de regiment de luitenant-kolonel J. L. Ranneft, commandant van het korps pant serfort-artillerie, zulks onder eervolle ont heffing uit zijn tegenwoordig bevel; tot commandant van het korps pantserfort- artillerie de majoor J. L. Bels, van het 3de reg. vest.-art.; de kapitein S. baron van Heemstra, van het 22ste reg. inf., ter zake van tijdelijke on gesteldheid op non-activiteit gesteld; en zijn benoemd, bij het wapen der infanterie, tot kapitein de eerste luitenants G. A. de Brauw, adjudant vao het 10de reg., W. C. Buwalda, van het 6de reg. en E. T. C. T. Motké, van het reg. grenadiers; lo aan den heer pastoor F. J. H. Evers, aalmoezenier bij het leger te velde, een eer vol ontslag uit zijne gemelde betrekking ver leent., 2o benoemd tot aalmoezenier bij het leger te velde de heer J. J. J. Noordmann te Haarlem, thans hulpaalmoezenier bij het le ger te velde voor den tijd van oorlog; 3o be paald, dat de hoofdaalmoezenier bij het le ger in rang gelijk zal worden gesteld met lui tenant-kolonel; benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, bij het dienstvak der militaire administratie, tot reserve-tweede-luitenant voor speciale diensten, de landstormpHchtige korporaal 1 Ir. L. M. J. Grasveld, van het wapen der Infanterie met ingang van 1 April a. s., aan den re serve-luitenant-kolonel Jhr. E. W. J. de Beyer, commandant van het 4de bataljon Landweer-Infanterie, op zijn aanvrage, ter zake van ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den militairen dienst tenge volge van lichaamsgebreken, een eervol ont slag uit den militairen dienst verleend, herbenoemd zijn met ingang van 10 April 1917, tot burgemees ter der gemeente Herpt, L. van Herpt; nvet Ingang van 1 April 1917, tot burgemees- ler der gemeente Roosendaal en Nispen, A L. G. H. M. Coeneiu - 1 met Ingang, ven 10 April 1917, tot burgemees ter dier gemeente Rosmalen, A. A. Wolters, secretaris dier gemeente; met ingang van 1 April 1917, tot burgemees ter der gemeente Wagcnir.gen, mr. H. F. Hes- selink van Suchteien met ingang van 5 April 1917. tot burgemees ter der gemeente G er. dring en, W. J. J. A. Ba- rendtgzen met ingang van 7 April 1917, tot burgemees ter der gemeente Westervoort, A. H. C. M. Vos van Wael, secretaris dier gemeente; met ingang van 10 April 1917, tot burgemees ter der gemeente Didam, jhr. A. E. M. van Nispen tot Pannerden met ingang van 7 April 1917, tot burgemees ter der gemeente 's Gravendeel, D. Roodenburg Vermaat met ingang van 4 April 1917, tot burgemees ter der gemeente St. Pancras, J. Kroonenburg, secretaris dier gemeente; met ingang van 13 April 1917, tot burgemees ter der gemeente Waterlondkerkje, A. A. Hen- drikse met ingang van 15 April 1917, tot burgemees ter der gemeente Zwartsluis, W. ven Eek, se cretaris dier gemeente; met ingang van 5 April 1917, tot burgemees ter der gemeente St. Gecrtruid, A. D. A. Quaed- vlreg; met ingang van 7 April 1917 tot burgemees ter der gemeente Wieringerwaard, K. Koster. Comité Indië Weerbaar. Woens dagmiddag ten half vijf was de deputatie van het Comité Indië Weerbaar ten paleize Noordeinde genoodigd tot het bezichtigen van de Indische zaal, die, zooals men weet, bij het huwelijk van Hare Majesteit de Ko ningin door Indië ten geschenke werd aan geboden. De heeren warden in de Indische zeel ont vangen door den hofmaarschalk en eenige heeren van Hr. Ms. gevolg, die hen de ge legenheid gaven de in de zaal aanwezige voorwerpen van kunstwaarde te bezichti gen. Terwijl zij hiermede bezig waren ver scheen H. M. de Koningin met H. K. H. de Prinses en gevolg in de zaal. H. M. onderhield zich achtereenvolgens met de verschillende leden van de deputa tie, die intusschen door den oud-gouver neur-generaal Idenburg aan de Prinses wer den voorgesteld. De Prinses sprak met veel opgewektheid en belangstelling met de heeren. Pangeran Ariokoesoemodiningrat sprak een Javaanschen heilwensch in dichtmaat (panembromo) uit, door hem samengesteld en waarvan de beginletters den naam van de Prinses vormen. Gedurende deze ontvangst werden thee en ververschingen rondgediend. Plannen van minister Treub. Minister Treub deelde gisteravond In de Tweede Kamer mede, dat hij overweegt het slujten van een leening van 500 millioen, daar binnen een paar maanden, zelfs als deze zomer de vrede brengt, weinig minder dan 275 millioen noodig zal zijn en om tevens de leening 1914 te converteeren. De Minister verklaarde zich tegenstander van een tabak- of alcoholmonopolie, maar Z.Exc. zal weldra een kleine commissie be noemen voor het vraagstuk van een staats monopolie voor levens- en brandverzeke ring. Uit de opbrengst zouden de gelden voor aflossing der leening worden verkre gen. Do verdediging van Indië. Het wetsontwerp betreffende een Indische militie is gister door de Tweede Kamer aan genomen, zonder hoofdelijke stemming. De heer A1 b a r d a verklaarde namens de soci aal-democratische fractie, dat deze wil ge acht worden te hebben tegengestemd. Zomertijd. Het wetsontwerp betreffende de zomertijd- regeling is gisteren door de Tweede Kamer ronder hoofdelijke stemming aangenomen. Mr. Th. H. de Meester, lid van den Raad van State. Naar het Vad. uit goede bron verneemt, is binnenkort de benoeming te verwachten ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van mr. Huber van den heer mr. Th. H. de Meester, lid van de Tweede Kamer (voor Den Helder) tot lid van den Raad van State. Nederlandsche officieren naar het Duitsche front. Naar wij vernemen zal de missie van Nederlandsche officieren, welke op uitnoodiging der Duit sche regeermg een of meerdere Duitsche gevechtsfronten zal bezoeken, begin vol gende maand naar Berlijn vertrekken. De zending bestaat, zooals men weet, uit den luit.-kolonel W. C. Schönstedt; den lui tenant-kolonel van den generalen staf J. L. ten Bosch; den majoor der veld-artillerie P. D. van Essen en den kapitein der genie W. H. Cool. Naar wij vernemen zal do kapitein- luitenant ter zee. H. E. baron van Asbeck den 16en Mei e.k. om gezondheidsredenen den zeedienst verlaten. Aalmoezenier le divisie. Naar wij vernemen is tot aalmoezenier van de le divisie, ter vervanging van den hoofd aalmoezenier luitenant-kolonel F. J. H. Evers, die gelijk gemeld eervol is ontheven uit zijn functie van aalmoezenier dier divisie, benoemd de heer J. J. J. Noordmann, te Haarlem, thans hulpaalmoe zenier bij het leger te velde. Journalistiek. Tot directeur^ hoofdredacteur der Provinciale Drentsche en Asser Courant is benoemd de heer A. van Witzenburg te 's Gravenhaip» Nederland en de oorlog. Onze scheepvaart. Het stoomschip „Triton" van de Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij te Amsterdam is gistermorgen met een lading graan van circa 4000 ton, geconsigneerd aan onze Regeering, van New-York te Umuiden bin- nengeloopen. Het getorpedeerde tankschip. Naar wij vernemen zijn de beide Holland- sche machinisten die bij de torpedeering van het tankschip „August Kessler" van de Petroleum-maatschappij „Corona" te 's-Gra- venhage, zijn omgekomen, de 2e machinist F. J. van der Hoek en "de 4e machinist C. L. M. van Dijk. Het tankschip „Charlois'* vergaan Naar de American Petroleum Company mededeelt, schijnt het tankstoomschip „Charlöis" met man en muis vergaan te zijn. Het schip was van Halifax op weg naar Rot terdam, geladen met petroleum en had reeds de vorige week Donderdag binnen moeten zijn. Het laatst werd het schip gesignaleerd aan de Deensche kust Na dien heeft men er niets meer van vernomen. (Het stoomschip „Charlois" behoort aan de Amer. Petroleum Comp. te Rotterdam, meet bruto 2944, netto 1919 ton en was in 1889 gebouwd. Ook het s.s. „La Campina" behoorde aan deze Maatschappij). Het petrolenmgebrek. Naar men ons meldt, heeft de American Petroleum Company aan de directie der H. U. S. M. 'bericht, dat zij door het torpedee- ren der tankschepen buiten staat is voor- loopig petroleum te leveren. Door deze om standigheid wordt ook bij de Spoorwegmaat schappijen groote zuinigheid in het petro- leumgebruik geboden, hoewel de dienst van tractie, belast met het onderhoud der talrijke seinen, nog niet weet op welke wijze de be zuiniging moet worden gevonden. Blijft de aanvoer van petroleum nog langer uit, dan staat eene nieuwe beperking van 't spoorwegverkeer te wachten. Men meldt ons uit Amsterdam Naar wij vernemen, heeft de Automaat- Maatschappij tot een détailverkoop van pe troleum haar bedrijf stop gezet wegens ge brek aan petroleum. Wij vernemen, dat de onderhandelingen, welke tussohen de Regeering en de petro- Ieummaatschappijen worden gevoerd betref fende de distributie van de nog in ons land aanwezigen voorraad petroleum, nog niet zijn geëindigd. Binnen enkele dagen zal men echter tot een oplossing komen. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat het verboden Is petroleum of gasolie te vervoeren, te verkoopen of af te leveren, tenzij daartoe door den Minister vergunning is verleend. De voorwaarden voor do ver gunning zullen nader worden vastgesteld. Gebrek aan motorolie. Het gebrek aan motorolie in de hoofdstad doet zich meer en meer gevoelen. De goo- te motorbootdiensten kunnen nog enkele booten laten varen. Door het maken van sleeptreinen tracht men in de behoeften te voorzien. Erger is het gesteld met de motorbootdienslen van de omliggende plaatsen naar de hoofdstad tot het vervoer van melk. Voor deze diensten met kleine booten is bijna geen motorolie meer te verkrijgen. Daar de grootere motor- booien en sleepbooten te grooten diepgang hebben en ook niet aan de aanvraag kun nen voldoen, kunnen zij hier geen hulp ver- leenen. Indien er'niet spoedig een verbete- rirg in den toestand komt, vreest men een stagnatie in den aanvoer yan melk' Aanroer en distributie ran bouwmaterialen- Bij Kon. besluit van 23 dezer is ingesteld een Rijkscommissie in zake den aanvoer en de distributie van bouwmaterialen, met uit zondering van ijzer, staal en hout; zijn in die commissie benoemd: a. tot voorzitter, de heer J. M. K. Pen- nink c. i., oud-directeur der gemeente-water leiding te Amsterdam; b. tot lid en secretaris, de heer J. Slicher, te Amsterdam; c. tot leden, de heeren: J. A. van Wijn gaarden, te Rotterdam; A. H. baron van Hardenbroek van Ammerstol, te Haarlem; mr. D. Leccius de Ridder, te Wageningen; W. Nijkamp H.-C.zn., te Enschedé; G. Fleu- mer, te Amsterdam; S. C. J. Heerma van Voss, te Leur; A. C. Elfring, te 's Graven hage; L. N. Hendrix, te Amsterdam; P. A. Wernink, te Leiden; H. C. M. Dolk te Rijs wijk; bepaald, dat de dagelijksche behandeling van de zaken der commissie zal geschieden door den voorzitter en den secretaris, die het advies der andere leden zullen vragen zoo dikwijls zij dit noodig achten. (St.-ct.) Onze scheepvaartmoe il ij k- heden. Naar men zich zal herinneren, zijn in dertijd vele moeilijkheden in zake den uit voer ontstaan, doordat de geallieerden van oordeel waren, dat we eerst de eigen pro ducten behoorden te verbruiken en dan eerst recht konden doen gelden op aanvoer van het ontbrekende. Zoo is het gegaan met huiden en leder, met vet, met spek en vleesch en tal van andere artikelen. In de meeste gevallen werd dan na vele bespre kingen een oplossing gevonden. De bemoeiing van Engeland schijnt nu echter nog verder te gaan en toen doel te hebben te beletten, dat wij van bepaalde artikelen meer produceeren dan wij voor onze nationale productie noodig hebben, aldus schrijft het Hbld. Zoo b.v. ten aanzien van onze suikerpro ductie. Naar bekend is, was de opbrengst de laatste jaren ongeveer tweemaal zoo groot als .door de nationale behoefte word( vereischt: Engeland nu vindt het blijkbaè* niet ge wenscht, dat in zoo groote mate voot den export wordt gewerkt en dit moet H zijn wij wel ingelicht een van de vooflj naamste redenen zijn waarom ons bij dea( aanvoer van kunstmeststoffen zoo vele moetJ lijkheden inden weg worden gelegd eH een aantal onzer schepen wordt vastgehouw den. P Worden er minder suikerbieten verbouwcV dan komt natuurlijk méér land vrij voor dij teelt van landbouwproducten, die wij zeil wèl kunnen gebruiken. In zoover lefopt duj Engelend's vèr-gaande eisch parallel mei onze zuiver natiohale overwegingen. Ment weet trouwens, dat de Minister de met sul* kerbieten te betelen oppervlakte reeds tot 80 pet. van het vorige jaar beperkt heeft. Stopgezet. De directie der Koninklijke Weefgoede- renfabriek te Hengelo heeft aan haar perso neel bekend gemaakt, dat de voorraad aard* appelmeel, noodig voor haar industrie* slechts reikt tot 14 April en dat de Regee* ring aan de_ aardappelmeelfabrikenten verw boden heeft aan de industrie aardappelmeel te leveren. Met ingang van 14 April zal da fabriek moeten worden stopgezèt. De direo- tie blijft natuurlijk krachtig werkzaam om dil onbeil te voorkomen. Op de fabriek werken; ruim 14O0 personen. Bond van Ned. Schoenmo k e r s- Patroonsvereeni g i n g e n. Gemeld wordt dat te Amsterdam een druk bezochte vergadering is gehouden van den Bond van Ne<L Schoenmakers Patroons-vereenigingen. Deze vergadering was in hoofdzaak gewijd aan be sprekingen ten doel hebbende de prijzen van schoenwerk en reparaties in overeenstemming te brengen met dc hooge lederprijzen. Na langdurig debat werd met algemeene stemmen besloten om, nu sinds de laatste ver gadering waarop de prijzen werden vastgesteld, o. a. nu de prijs van zooileder wederom met 75 is gestegen, de prijzen van schoenwerk en reparatie met circa 25 te verhoogen. Op verschillende vragen omtrent den afloop van de gehouden vergadering met den Minister van Landbouw enz. in Den Haag, gaf dc Bonds- Qecrctaris de heer Hessels hiervan een kort overzicht. Spr. beschouwde deze vergadering voor de schoenmakers en in 't algemeen belang, in te genstelling met verschillende aanwezigen als ge slaagd. Het Bondsbestuur heeft niet één oogenblik' gedacht, dat van deze vergadering, ^staande uit vijf groepen van de schoen- en lederindustrie^ wier belangen bovendien in vele gevallen wijft uiteenloopen, de oplossing van het ledervraaf stuk was te verwachten. Ook de Minister is nu hiervan ovirtuigd et', „zal. zelf handelen." Dit was steeds het doel van onze actie. De Regeering houdt zich ernstig met de op*- lossing dezer moeilijke kwestie bezig, dit Is uf verschillende feiten de laatste dagen reeds ge bleken. Wij moeten nu op de Regeering ver trouwen, en, al is dat ook voor velen moeilijk, voorloopig ah-achten. Landhuis H. M. dc Koningin", Naar wij vernemen heeft H. M. de Ko ningin, wegens onzekere aflevering in ver band met de tijdsomstandigheden, afgezieni van het doen bouwen van een landhuis on der Scheveningen. Op het daarvoor bestemde terrein, dot van H. M. en Z. K. H. den Prins den naam ontvangen heeft van „den Ruigenhoek", zal echter thans een tijdèlijk gebouw worden opgetrokken, dat rlechts ear» de meest be scheiden eischen zal voldoen en tegen Juni gereed zal zijn. Effectentendiefstal. In dert nacht van 10 op 11 Nov. 1916 werd te Am sterdam in een kantoor ingebroken en 20,000 aan effecten gestolen. In Februari kwam den kantoorbediende J. y. W. bij de firma W. Drukker en Co., effectenhandel in de Jonkerfransstraat te Rotterdam, effecten aanbieden. Deze wilde ze niet koopen, waarop de kan toorbediende zich begaf naar de firma L. Soudijn, aan de Leuvehaven aldaar, die voor 3000 effecten bij hem kocht. Den 15en Maart kwam hij weer bij de firma terug. Toen wilde deze firma niet koopen, maar was wel bereid ze voor hem te verhandelen, waarop hij de geheele partij in depót gaf. Inmiddels had de. firma Drukker, die de zaak niet ver trouwde, de politie gewaarschuwd, welke da geheele partij in beslag nam en aan den commissaris van politie van de Ie afd. te Amsterdam opzond. In verband hiermede is te Rotterdam aangehouden de boekhouder J, C. D. als verdacht die effecten aan den kan toorbediende J. v. W. te hebben ter hand gesteld om ze te verkoopen. J. v. W. is nog niet aangehouden. Zakkenrollers. De rechtbank te 's Gravenhage veroordeelde P. D. G., kleer maker, geboren te Warschau, laatstelijk wo nende te Rotterdam, wegens diefstal en po ging tot diefstal (berooving van schouwburg* bezoekers) tot 1 jaar gevangenisstraf. De eisch was 2 Jaretx. Nog stond voor de Haagsche rechtbank te recht de 18-jarige Rus A. P., van beroep koopman, geboren te Klodowa, die op 23 Februari op den hoek Noordeinde en Plaats te Den Haag aan een heer een portemonnais met 1850 ontrolde. De man ontkende; hij had de beurs gevonden. De beroofde, eei\ schoolhoofd te Den Haag, deelde mede ho$ bekl. tegen hem aanliep, ongewoon lang tegen hem aandrong en hoe hij, nadat bek!» weder wegliep, bemerkte dat hij zijn beurt 1 met geld rftiste. Getuige zette hsm na; op dd Plaats wierp bekl. de beurs weg, die getuigd dadelijk opraapte, waarna hij den straatroo- ver opnieuw nazette, tot hij hem ten slott® aan de politie kon overleven n. Voorts bleek nog uit het getuigenverhoor* dat bekl. meermalen, zonder daar Iets tn doen te hebben, in het gebouw van de Ne derlandsche Bank is geweest. Het O. M., het ten laste gelegde bewezen

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2