BINNENLAND. Londen,ÖApril. (R.) Bericht van de admiraliteit. Watervliegtuigen vielen in den nacht van Jf op 8 April den havendam van Zeebrugge «an en déden ook Brugge en Gent aan. De ptachines keerden behouden terug. Denielf- Hen nacht torpedeerden wij voor Zeebrugge [twee vijandelijke torpedojagers, waarvan [een ronk; het lot van den ander is onzeker, (maar hij is zeker ernstig beschadigd. Konstantinopel, 8 Aapril. (Milli). (Een Engelsche minister heeft verklaard, dat na het gevecht bij Gaza de Engelschen zich uit eigen beweging hebben teruggetrokken, enkel om reden van den mist en vari het ge- imis van drinkwater en dat zij slechts een verlies van 400 man hebben gehad en aan de Turksche troepen een verlies van 8000 man hebben toegebracht. De waarheid is als volgtEr is geen mist geweest. Wat het gemis van drinkwater be treft, moet men aannemen, dat een bevel hebber, die met een macht van zes zeven divisiën een aanval doet op Gaza, natuurlijk bij voorbaat heeft gezorgd, dat het zijne troepen niet aan drinkwater kon ontbreken. Wanneer de Engelschen slechts een verlies van 400 man hebben geleden, hoe komt het dan, dat zij behoefte voelden terug te gaan zonder dat het hun is gelukt Gaza te behou den? Wat de 8000 man betreft, die wij zou den verloren hebben, ons garnizoen van C- was niet eens 8000 man sterk en heeft de herhaalde aanvallen van eene aanzien lijke Engelsche overmacht gedurende den dag en den nacht op Gaza zijn allen afgesla gen. De Engelschen zijn moeten teruggaan met zware verliezen. Volgens een rapport, dat den 31 en Maart is aangekomen, zijn meer dan 1500 Engelsche lijken begravende raming van het geheele verlies der Engel schen op 3 a 4000 is dus zeker niet te hoog. De commandant van den 53e Turksohe divi sie is door een toeval gevangen genomen door eene Engelsche verkenningspatrouille. Londen. Q April. (R.) Wij zijn ge machtigd officieel tegen te spreken de Juistheid van een onlangs in de Vossische opgenomen bericht, dat er aanwijzingen waren, dat een verzoek om vredesonderhan delingen was gedaan, niet door Duitschland ean Engeland maar door Engeland aan Duitschlad via Oosterijk-Hongarije. De Duitsche keizer, koning van Pruisen heeft in eene op 7 April gedagteekende aan schrijving den rijkskanselier en president ▼an het Pruisische staatsministerie opgedra gen hem bepaalde voorstellen voor te leg gen voor eene gewijzigde regeling van het kiesrecht voor het huis van afgevaardigden, Van den landdag van Pruisen, waarbij het drie-klassen-kiesrecht wordt afgeschaft en de rechtstreeksche verkiezing der afgevaar digden bij geheime stemming wordt bepaald. De opdracht omvat ook eene wijziging der samenstelling van het heerenhuis, waardoor dit in ruimeren en gelijkmatiger omvang dan tot dusver uit de verschillende kringen en beroepen van het volk leidende, door de echting van hunne medeburgers onder scheiden mannen in zijn midden zal ver eenigen. Petersburg, 7 April. (Tel.-ag.) Den ben dezer verscheen in de Doema een de legatie van het actieve leger, die door mid del van den afgevaardigde Chidlowsky aan het uitvoerend comité van de Doema een resolutie van de soldaten van het eerste leger ter hand stelde, waarin leedwezen wordt uitgedrukt, dat het comité van afge vaardigden van arbeiders en soldaten eigen machtig zijn besluiten uitstrekt tot het le ger, zonder de goedkeuring van de voor- loopige regeering, waardoor meermalen reeds misverstand is ontstaan. De voorzitter van de Doema, Rodzianko, legde in rijn antwoord er nadruk op, dat het hoofddoel moet zijn de overwinning op den vijand. Daarom moeten allen zich om Üe voorloopige regeering scharen. Uome,8 April. (Stefani). Mededeeling van het ministerie van koloniën. Daar troepen rebellen verzameld waren rondom Agila en onze onderdanen In de Zuara-streek bedreigden, gelastte de gouver neur van Tripolitanië deze troepen te ver slaan en uiteen te jagen. Eene colonne, die den 5en bij het aanbreken van den dag ver trok uit Genan bar Nasit, viel bij Adna, in de oase Dorawa, 5000 rebellen van de mehal les van Elbanrm aan. De rebellen werden verslagen en vluchtten met achterlating van een grooten buit. De verliezen van den vij and waren 206 dooden en een niet nauw keurig opgegeven getal gewonden. Onze verliezen waren gering. Na het gevecht trok onze colonne door de oase Agila en verniel de daar een vijandelijk kamp. Zij bracht den nacht door in Cartelil, ten noorden van Agi- la, en keerde daarop naar Zuara terug. Verspreide Beriohten. De Interventie der Vereenigde Staten aan de zijde der geallieerden brengt aldus meldt het Joodsche Correspondentiebu- reau het zoo belangrijke Amerikaansche Jodendom In een nieuwe positie, en veran dert dan ook tijd en omstandigheden in welke moet plaats vinden het Groot-Joodsch Congres, dat, na een langdurige, voorberei dingsperiode, voor de maand April, in Washington samengeroepen was. Brandeis, Morgenthan, Strauss, Morris zijn Br, zooals men weet, de leidende personen van. Het CongTesbureau deelt ons nu tele grafisch uit New-York mede, dat het Jood- •che Congres op 2 September samen- treedt, dat alle voorbereidingsmaatregelen te dien einde reeds ver gevorderd zijn en het verkiezingsplan volledig uitgewerkt is, terwijl de verkiezingen der gedelegeerden, jroor welke iedere Jood en iedere Jodin in Amerika een stem kunnen uitbrengen, op 10 Jimi zullen plaats vinden. Het telegram besluit met te berichten, dat alle elementen zich eensgezind voegen bij. de Congresbeweging, eene der meest groot- sche wilsbetoogingen te midden van het zoo, aan getal en invloed, zoo rijke Amerikaan sche Jodendom Sf?.?::n-C' -moras!. Witboek der regecriusc. Het thans verschenen "Witboek behandelt achtereenvolgens dc aanhouding der Duitsche onderzeebóot in Wielingen, de quaestie der Duitsche torpedoboot V 69 te IJmuidcn, de stranding van de Duitsche duikboot U B 30 op de Juist van Walcheren, de binnenkomst van het Britsche gewapende handelsschip Princess Melita aan de Hoek van Holland en de stranding van de Duitsche onderzeeboot U B 6 nabij Goeroe. Behalve wat reeds uit vroegere Regeerlngs- mKledeelingen in de pers is gebleken bevat het Witboek een schrijven van den Britschen gezant van d.d. 27 Januari, waarin betoogd is, dal, naar oordeel van de Britsche Regeering, de Nederlandsche Regcering verplicht was lot de interneering van de V 69 over te gaan, het volkenrecht toch stond aan de oorlogsschepen van dc belligerenlen niet toe, het averij te her stellen, wanneer deze het gevolg was van het gevecht en dal het volkenrecht dc Nederl. regeering zonder twijfel kon verplichten de door de I.Tmuider aangebrachte gewonden te interneeren. Minister Loudon betoogde daarop uitvoerig, dat conform artikel 17 XlIIe Haagsche Con ventie V 69 zou toelaten tot herstel van averij voorzoover dit noodig was voor veilig heid harer vaart en zonder op eenigc wijze haar militaire waarde te verhoogen en dat volgens artikel 15 Xe Conventie bedoelde ge wonden zullen worden geïnterneerd tenzij V 69 hen na haar reparatie aan boord noemt. Betreffende' de U B 30 verklaarde de Duit sche gezant aan de hand van het uittreksel van het rapport van den duikboot-comman dant dat de Nederlandsche regeering, zoodra zij had kennis genomen van de omstandigheden, die tot stranding haden geleid, haar beslissing zou wijzigen. Een opnieuw ingesteld onder zoek leidde tot handhaving der eenmaal ge nomen beslissing. Nopens de „Princess Melita'' ontving de Minister Loudon 12 Maart een vertoog van de Duitsche Regeering, verwondering uitspre kende over niet-interneering, welke zij be schouwde als afwijking van Nederlandsche neutraliteitsregelen ten gunste van Engeland, en in verband hiermede verwachtte de Duit sche Regeering met stelligheid vrijlating van, de „U B 30", welke onopzettelijk in het Neder landsche rechtsgebied was binnengekomen, terwijl de „Princess Melita" dit opzettelijk en herhaaldelijk had gedaan. In een uitvoerig schrijven verdedigde de minister Loudon de beslissingen ten aanzien van beide schepen genomen, uiteenzettende dat het geval Princess Melita van geheel anderen aard was, daar dit schip een zware zieke aan boord had en om die reden mocht worden toegelaten binnen ons rechtsgebied. Op 12 Maart deed de Britsche gezant den minister omtrent de Princess Melita een ver toog zijner regeering toekomen, waarin werd aangedrongen op opheffing van den aangeno men regel bewrapende handelsschepen binnen Nederlandsch rechtsgebied niet toe te laten en verklaard werd dat de Nederlandsche regcering zich er niet over zou kunnen bekla gen dat de Britsche regeering niet bereid was tot concessies zoplang de Nederlandsche regee ring niet meer tegemoetkoming ten aanzien van de Britsche belangen toonde. 4 April beantwoordde de minister dit ver toog in een nota, waarin de bij den aanvang van den oorlog vastgestelde neutraliteitsregel gehandhaafd wordt als noodzakelijk ter ver zekering en eerbiediging van de neutraliteit in Nederlandsch rechtsgebied en omdat herroe ping daarvan tijdens den oorlog en op verzoek van een der oorlogvoerende partijen het karakter zou dragen van gunst en dus strij dig zou zijn met de neutraliteit. Verder deed onze regeering in deze nota een dringend beroep op hel billijkheidsgevoel van de Britschen regeering, om de voedselvoor ziening van Nederland niet te belemmeren door intrekking van faciliteit dat het onder zoek van onze schepen in havens van overzee inplaats van het Yereenigd Koninkrijk zou kunnen geschieden. Eindelijk wordt omtrent de interneering van de Duitsche duikboot U B 0, die in den nacht van 11 op 12 Maart nabij Goeree strandde, medegedeeld, dat dit i is geschied op grond dat de binnenkomst van dit schip in onze territoriale wateren gevolg van vergissing van den commandant niet ge rechtvaardigd was door een der redenen, ge noemd in de Nederlandsche neutraliteits- proclamaties. Berichten. De Staatscourant van'7 April bevat o. a .het volgende Kon. besluit: eervol ontslagen -wegens meer dan 55 jarigen leeftijd, de opzichter van politie bij 's rijks werf te Hellevoetssluis D. L. de Goede. De Koningin naar Rotter dam. Naar wij vernemen heeft de Koningin het voornemen te kennen gegeven, binnen kort Rotterdam te bezoeken o.a. ter bezich tiging van de Centrale Keuken. Hr. Ms. Holland. Blijkens te Den Haag ontvangen bericht bevond Hr. Ms. pantserdekschip „Holland" zich Maandag middag op 60° 18' N.B. en 4° O.L. van Greenwich, zoodat verwacht mag worden dat dit schip in den namiddag van heden (Dinsdag) te Nieuwediep zal binnenloopen. Militaire Verordeningen. De commandant van het veldleger, het militair gezag uitoefenend in Limburg, Noord- Brabant en Gelderland ten Zuiden van den Boven-Rijn en de Waal, enz., heeft met in trekking van in 1914, 1915 en 1916 uitgevaar digde verordeningen, verbodsbepalingen vast gesteld, omtrent het hebben en van de hand doen van wapens en munitie en het drukken, uilgeven, verspreiden, aanplakken, in den han del brengen of in voorraad hebben van ge schriften, platen, teekeningen of drukwerken, door welker inhoud dc belangen van den Staat zouden kunnen worden geschaad. Tevens bepanlt.de nieuwe verordening, dat ieder, die personen, niet behoorende tot de Nederlandsche krijgsmacht, in zijn, of haar huis of aanhoorigheden opneemt, gehouden is, binnen 24 uren na hun aankomst daarvan opgave te doen ter gemeente-secretarie onder overlegging van paspoorten, enz., waaruit de identiteit van de opgenonicnen kan blijken. Dezelfde commandant heeft met intrekking van een verordening van 1915 een verordening vastgesteld, waarbij het aan niet-militairen (Nederlanders), die voor de verdediging nut tig werkzaam kunnen zijn en behoord hebben of behooren tot de in de verordening genoem de groepen, verboden is. het in st3at van be leg verklaarde gebied over dc rijksgrens te verlaten, voorzoover daartoe niet door den minister van oorlog of door den territorialen bevelhebber in Noord-Brabant, enz., vergun ning is verleend. Landstorm. Bij min. beschikking zijn de iandstorm-officieren de majoors jhr. F. W. J. Loudon en J. A. H. Jockin, resp. commandant van het landstormkorps de Ve- - luwzoom en van het Landstormkorps stelling van Amsterdam, bevorderd tot de positie gelijkgesteld met den rong van luitenant- kolonel. J. v. Giffen, f Zaterdagnacht over leed te Lent in den ouderdom van ruim 60 jaar mr. J. van Giffen, kantonrechter al daar, schoolopziener in het arrondissement Wageningen. Begrafenis J. V. Wierdsma. Zaterdagmiddag had op de Nieuwe Be graafplaats te Oosterbeek onder buitengewone belangstelling uit handels-, scheepvaart- én financicele kringen uit Rotterdam en Amster dam de teraardebestelling plaats van het stof felijk overschot van wijlen den heer J. V. Wierdsma, oud-directeur der Holland- Ameri ka-Lijn. Onder de aanwezigen waren o. a. de com missarissen der IIolland-Amerika-Lijn, de hee- ren Lehmans, Westerman, Leis en Van Kem pen en de directeuren jhr. Reuchlin, Pieck en Gips, verder vele gezagvoerders en oud-gezag voerders cn afdeelingschefs der Maatschappij. De Amsterdamsche cargadoors waren Ver tegenwoordigd door de heeren IToynck van Papendrécht en ,T Beenhouwei*. de Rotterdam- sche cargadoors door de heeren Van Hasselt (Ruijs en Co.) en Hudig (Hudig en Veder), de Kon. Heil. Lloyd door de heeren Wilmink en Meurs. Ook andere stoomvaartlijnen waren ve r te ge nwoordi gd De heer Van Beinmelen, uit Haarlem, ver tegenwoordigde de vereeniging „Onze Vloot" de heer Marcella de Rotterdamsehe afdeeling daarvan; de Regeering en de Minister van Landbouw hadden zich doen vertegenwoordi gen door den heer Coops, referendaris aan het Departement van Landbouw. De lijkwagen was met talrijke kransen be hangen een schat van bloemen en kransen volgde in een open rijtuig. Aan de groeve sprak-allereerst jhr. Reuchlin, die in korte woorden schetste wat de oud- mcde-directeur Wierdsma voor de Holland- Amerika-Lijn geweest is. De heer Coops verklaarde, dat de Regee ring er prijs op had gesteld te dezer plaatse te erkennen haar groote dankbaarheid voor de in de tegenwoordige tijdsomstandigheden ontvangen medewerking van de scheepvaart maatschappijen, speciaal van de Ilolland- Amerika-Lijn ondervonden. Spr. had persoon lijk den overledene leeren kennen als een hoogstaand man, wiens leven zijn kinderen ten voorbeeld kan strekken. De heer Lehmans, sprekende namens com missarissen der Holland-Amerika-Lijn, gé- tuigde van de groote _waardeering voor het werk van den'overledene, wiens aandenken bij de maatschappij en ook bij de stad Rotter dam, wier bloei hij steeds met alle kracht be vorderd heeft, in eere zal blijven. De heer D. Croll herinnerde aan de 40-jarige vriendschap, van deh overledene ondervon den cn aair diens krachtige medewerking sedert de oprichting tot het omhoog brengen van de Droogdok-Maatschappij Tandjong Priok. Namens de Zuid-Holl Mij. tot redding van Schipbreukelingen schetste de heer J. Leis den overledene als een krachtige persoonlijkheid, die gedurende zijn 30-iarig bestuurslidmaat schap zijn stempel op het werk der maat schappij heeft gedrukt. De heer Van der Schoor de Boer, sprekende namens de Vereeniging voor de Zeevaart en van Gezagvoerders, legde den nadruk op alles wat de heer Wierdsma gedaan heeft om den stuurmans- en gezagvoerdersstand omhoog te brengen. Zijn plaats zal nimmer vervuld kun nen worden en ziin nagedachtenis in groote eere bij allen voortleven. De zoon van den overledene dankte voor de eer, zijn vader bewezen. Nederland en de oorloa. Ouze sclieefivnart. De stoomschepen „Borneo" van de Stoom vaart Mij. Nederland en „Bacchus" van de Kon. Ned. Stoomb. Mij. zijn met regeerings- graan van New-York te LImuiden aangeko men. Het eerste schip kwam via Halifax langs de Noordelijke route en het tweede via Falmouth door het gevaarlijke gebied. Voorts is nog van Baltimore aangekomen het s.s. „Java" met eene lading mais, dat even als het zusterschip „Borneo" door het vrij ge geven gebied zijn weg maakte. De maildienst op Engeland. Vernomen wordt dat de directeur der Stoomvaart Maatschappij „Zeeland", de heer T. de Meester, thans met de regeering onder handelt in hoeverre binnenkort de dienst op Engeland kan worden hervat. Van de zijde der Duitsche regeering moet voor de hervat ting van dien dienst meer tegemoetkoming zijn verkregen, dan aanvankelijk was bepaald. Ook van Engelsche zijde zou men niet onge neigd zijn, voor-zoover de oorlogstoestand dat even toelaat, met de belangen van de „Zee- land'' rekening te houden. Het Engelsche stoomschip „Kittywake" gezonken. Volgens rapport van een der kapiteins van het te Hoek van Holland binnengekomen En- gelsch convooi is het s.s. „Kittywake" Maan dagmiddag om 1 uur 20 in de lucht gevlo gen. Waarschijnlijk is het schip op een mijn geloopenevenwel ontbreken nadere bijzon derheden. Volgens de opvarenden van het stoom schip „Marylebone" bevond de „Kittywake" zich bij het convooi op reis naar Rotterdam. Door een duikboot werd een torpedo tit» schen den Noord-Hinder en het Maas-vuur schip afgeschoten, welke achter de „Maryle bone" heenging en de „Kittywake" mid scheeps trof, welk schip direct zonk. Twee sloepen met de/bemanning werden gezien, die waarschijnlijk door een torpedojager zijn gered. De zeven getorpedeerde schepen. Van de nog steeds in Falmouth rorvdloo- pende schipbreukelingen der zeven getorpe deerde Nederlandsche schepen zijn te TJmui- den wederom met het stoomschip „Bacchus" zes men in Nederland teruggekeerd. Van dezen behoorden vier tot de bemanning van de „Gaasterland" en twee tot die van de „Eemland." De vernieling van de „Trevler". Wolff seint uit Berlijn: Holïandsche bladen melden de vernieling van weer een schip van de Belgische relief- commissie, de Trevier. Als plaats waar de vernieling plaats greep wordt genoemd twin tig mijl van de Nederlandsche kust. Blijkens intusschen Ingekomen berichten echter ge schiedde de vernieling niet aldaar d. i. aan de grens van het versperde gebied maar 25 zeemijlen noord-westelijk van het Maas-licht schip. dus binnen het versperde gebied. Het kan den kapiteins van de betreffende stoom schepen niet dringend genoeg geraden wor den, hun koers zóó te kiezen, dat zij onder alle omstandigheden binnen de vrije vaargeul blijven. In andere gevallen moeten zij reke ning houden met het verlies van hun schip, onverschillig voor welk doel en in wiens dienst zij vqren. Van andere zijde meldt men aan het -Hbld., dat het schip waarschijnlijk op een mijn ge loopen is. Prijs van het wittebrood. - Men meldt ons: Uit goede brond vernemen wij dat de prijs regeling van het wittebrood een gevolg is van het feit dat den laatsten tijd de prijs van het wittebrood volstrekt niet meer in verhouding was tot de prijzen van de grondstoffen en het nu in verband met de schaarschte van de grondstoffen van belang -was een zoo zuinig mogelijk verbruik te bevorderen. Het stellen van een juistcn prijs voor het brood is hiertoe voorzeker aangewezen. Hieruit behoeft echter niet te worden afge leid dat reeds binnen eenige weken geen brood meer verkrijgbaar zou zijn. Mocht de toestand dat geen tarwe wordt aangevoerd voortduren, dan wordt overwogen om 15 20 van het tarwemeel door mais- raeel te vervangen, waarmede thans proeven worden genomen. In verband met den prijs van het brood dient nog opgemerkt te worden dat het regeerings bruin brood nog altijd slechts 12 cent per 400 gram kost en dat naast het witte tarwe-mclkbrood dat 16 cent kost, ook wit tarwe-waterbrood door de bakkers verkrijg baar moet worden gesteld tegen 14 cent per 400 gram. Verbouw tuinbonwgewassen. In een circulaire d.d. 31 Maart 1917, directie van den landbouw, merkt de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel op, dat zijne wenken voor het telen van tuinbouwpro- dukten en zijne beschikking van 16 Februari 1917 (zie Staatscourant No. j40), blijkbaar óf opzettelijk verkeerd worden begrepen óf op zettelijk verkeerd worden toegepast. De Minister geeft verder als zijn wensch te kennen, dat die tuinbouwers, die verleden jaar het tuinbouwbedrijf uitoefenden, ook dit jaar daartoe in de gelegenheid zullen zijn, zij het ook onder de door hem gemaalde beper kende bepalingen. Het is echter geheel tegen zijn bedoeling in, dat landbouwers, die een gedeelte van hun grond voor het tuinbouw bedrijf hadden verhuurd,' die huur thans zou den verbreken om zelf het tuinbouwbedrijf te gaan uitoefenen en dit tot een groot gedeelte van hup landbouwbedrijf gaan uitbreiden. Mocht er door dergelijke handelwijzen van eendg tuinbouwproduct meer voortgebracht worden dan voor binnenlandse!! verbruik noo dig is, dan zal de Minister met alle hem ten dienste staande middelen doen zorg dragen dat de producten van die bedrijven die tegen zijn bedoeling tuinbouwbedrijven werden, of de producten die tegen zijne bedoelingen wor den geteeld, niet op de veilingen en dus niet voor gedeeltelijken export worden toegelaten. Havermout. Blijkens de laatste circulaire van den minister van landbouw inzake de maximum prijzen, mogen de verpakte havermoutsoorten Quaker Oats en II. O. in het vervolg worden verkocht zonder dat daarop de maximumprijs, geldende voor de losse havermout, van toe passing Is. Havermout als paardeavoedseL Aan een groote onderneming te Rot terdam is, naar de N. R. Ct. meldt, door het distributiebureau in Den Haag consent ver leend voor tienduizend kilogram havermout om te dienen als voeder voor paarden dier Odvderneming, bij gebrek aan ander voeder. Lux e-a u t o's en benzine. In verband met den bestaanden benzine- nood heeft H. M. de Koningin besloten zoo ■weinig mogelijk ver automobielen gebruik te maken. G a s I p a r i n g. Ter besparing van gas heeft de directie der H. IJ. S. M. bepaald, dot de reizigers zooveel mogelijk in de coupé's en rijtuigefT bij elkaar geplaatst moeten worden. In de daarvoor ongebruik blijvende com partimenten moet het licht op duister worn den gesteld. In verband met de petroleumschaarsclfc te zijn op de treinen der Staatsspoorwegen de twee lantaarns, die voor op eiken trein staan, vervangen door een enkele lantaarn^ die geplaatst is tegen het midden van dg. voorzijde der locomotief. Bovendien worde* alle overwegen, waarvan de verlichting met petroleum geschiedt, thans slechts door de handlantaarn van den wachter verlicht. Over wogen wordt nog om lichten van die seinpe* len, welke zonder aan de veiligheid te kort te doen kunnen worden gemist, niet te ont steken. De verlichting van wachtkamers, perrons en andere onderdeelen der station» wordt mede tot het uiterste beperkt. Centrale organisatie voor een durzamen vrede. Door het over lijden van mr. H. Goeman Borgesius en mr. M. Tydeman, waren twee vacaturen ont staan onder de Nederlandsche leden van dei\ Internationalen Raad der centrale organi satie voor een duurzamen vrede. Op verzoek van het bestuur van den Ne- derlandschen Anti-Ooriog-Raad .hebben thans de heeren S. P. van Eeghen, voorzit ter van de Kamer van Koophandel te Am sterdam, en mr. dr. Ant. van Gijn, oudu minister van financiën, zich bereid verklaard deze plaatsen in te nemen. Gewetensvrijheid in zake den k r ij g s d i e n s f.~ Het Comité voor Gewetensvrijheid in zake den krijgsdienst zond het volgende verzoek schrift „aan de Regeering en Volksvertegen woordiging": „geven te kennen, ondergeteekenden, leden van het Zwolsohe Comité voor Ge- wetensvrijheid in zake den krijgsdienst, dat de door hen gevoerde plaatselijke actie voor gewetensvrijheid in zake den krijgsdienst, waarbij niet door overreding handteekeningen zijn gewon'en, doch uitsluitend door lijsten, die in winkels ter te-ekening zijn gelegd, de instemming heeft gevonden van 765 manne lijke en vrouwelijke Nederlandsche onderda nen boven de 18 jaar dat het bewijsstuk hien'an wordt overge legd in den vorm van een door 765 perso nen geteekend verzoekschrift, luidende al f volgt „Asn de Nederlandsche Regeering en Volksv ertegenwoordiging. Ondergeteekenden, allen Nederlanders, die den leeftijd van 18 jaar hebben, bereikt wenschend, dat het recht op gewetensvrij heid voor alle onderdanen gehandhaafd worde, verzoeken U maatregelen te nemen, strekkend tot ontheffing van allen militairen of daarmede in verband staanden dienst voor hen, die daartegen gewetensbezwaren hebben. Zij vestigen er de aandacht op, dat de overheid ingebrachte gewetensbezwaren zou kunnen toetsen, door aan bedoelde perso nen voor bepaalden tijd. andere dar. militaire diensten op te leggen, b.v. in de staatsmij nen, bij Iandontginningen, krankzinnigenver pleging, enz., dat tal van landgenooten tegen hun beginselen en overtuiging in, tot nu toe onder de wapenen zijn of gevangen gehou den worden dat het echter niet in de bedoe ling van de Regeering kan liggen, staatsbur gers te blijven noodzaken tot handelingen, in strijd met de uitspraak van hun geweten j redenen waarom zij de RegeerLng drin gend verzoeken, met den meesten spoed maatregelen te nemen, die leiden tot eerbie diging van de rechten van het menschelijk geweten." Het Comitéeng. Loonactie Overheids personeel. Het Salaris-comité uit de 5 bonden van overheidspersoneel, aangesloten bij het ^N. V. V., hield 5 April een vergadering. Besproken werd de instelling der Staat» commissie voor de Rijksambtenaren en in beginsel besloten tot de vorming" van een salarisbureau, ter verzameling van de noo- dige gevens. Aon d;i- bureau" zei voorloopig voor den tijd van een jaar een ambtenaar worden toegevoegd. Ter nadere uitwerking dezer plannen en mede ten einde het Comité een permanent karakter te kunnen verleenen, zal Zondag 6 Mei een samenspreking der 5 hoofdbesturen plaats hebben. Deze conferentie zal te Amsterdam won< den gehouden. Besloten werd verder een schrijven te richten tot den voorzitter der Eerste Kamer, houdende verzoek de wetsontwerpen inzake een Rijksduurte toe slag spoedig aan de orde te willen stellen. Over de grens gekomen. Bij "Winterswijk is een Duitsche dese» teur over de grens gekomen. Te Maastricht zijn 5 ontvluchte Russische burgergevangenen en 6 Duitsche deserteur* aangekomen. Te Oldenzaal twee Russen aangekomen^ die ruim 2 jaar in Duitsche gevangenschap hadden doorgebracht. Schieten op smokkelaars. Soï- daat-kommiezen hebben onder Rucphen op twee smokkelaars geschoten. Zekere Piet van Beers, uit Rucphen, werd gedood, en Ja* Zits, uit Van den Bosch, gewond. Er werd een groote partij smokkelwaar aangehouden. Een smokkellocomotief. Ami het station te Venlo hebben visiteerende ami* tenaren Woensdagavond een Duitsche locomo* tief met een pakwagen in beslag genomen op vermoeden, dat zij dienstig waren gemaakt om verboden goed uit te voeren. Zoowel op d* machine als in den wagen werden hcimelijH verborgen gevonden chocolade, spek e* andere artikelen tot een totaal gewicht va* ongeveer honderd kilogram. Het begeleidend» spoorwegpersoneel is in voorloopige hecht** nis gesteld. 12.0 00 bekeuringen. Van 1 April 1916 tot 1 April 1917 rij* door kommiezen en hulp-kommiezen te BeéM

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2