„binnenland/ KOLONIËN. de de uitvoer van levensmiddelen en muni- lie voor de geallieerden gemakkelijk te ma ken. Panama, 8 April. (R.) De president ran Panama heeft een proclamatie onder- iteekend, waarin aan de Vereen. Staten de Ihulp van Panama tot verdediging van het i&anaal toegezegd wordt. De president heeft lide exequatuur van alle Duitsche consuls in getrokken. De Duitsche onderdanen zullen Sn geval van samenzweringen gearresteerd Worden. RiodeJaneiro, öApril. (Havas). De Braz. regeering heeft bevestiging ontvan gen van de torpedeering van de Parana ter hoogte van Barfleur, waarbij drie Braziliqan- eohe zeelieden omgekomen zijn. De publieke opinie neemt het bericht met kalmte op en vertrouwt, dat de regeering krachtig zal op treden overeenkomstig.de nota van den 9en Februari. Lauro Muller, minister van Buitenlandsche Zaken, verwacht een uitvoerig telegrafisch rapport over de omstandigheden, waaronder ide torpedeering plaats had. Hij verklaarde aan het blad A Norte: „Ieder heeft gezien hoe omzichtig de houding van Brazilië was. Ieder zal zien hoe krachtig zij zal zijn." Men gelooft algemeen, dat spoedig een besluit in voor Duitsohland ongunstigen zin zal worden genomen. Volgens inlichtingen uit Peru en Chili zijn de bladen te Lima en Santiago er voo., dat de republieken van Zuid-Amerika rich tegen Duitschland aan de zijde der Ver eer igde Staten scharen. Londen, 9 April. (R.). Telegrammen trit a"e deelen van Brazilië melden, dat er groote ontroering gewekt is door de torpe deering van de Parana. Overal eischen het publiek en de pers krachtige en onmiddel lijke maatregelen. De havens worden streng bewaakt, vooral daar, waar Duitsche schepen liggen. Rio de Janeiro, 9 April. (Havas). De kapitein van de Parana heeft geseind, dat behalve dat drie matrozen gedood werden, nog velen door de ontploffing gewond zijn. De Parana werd zonder waarschuwing ge torpedeerd. Uit verklaringen van bevoegde personen blijkt, dat overwogen wordt de diplomatieke betrekkingen af te breken. 10 April. (R.). Minister Muller heeft geweigerd den Duitschen gezant te ontvan gen en bevel gegeven, dat een stoomschip moet worden klaar gemaakt om onmiddellijk met eene buitenlandsche opdracht te ver trekken. Rio de Janeiro, 10 April. (R.). De minister van buitenlandsche zaken heeft ge confereerd met den minister van oorlog en den chef van den generalen staf. Aan den gezant van Brazilië te Parijs is last gegeven, dat hij onmiddellijk een rapport moet over seinen over het in den grond boren van de Parana. Op de ontvangst daarvan zal heden of uiterlijk morgen de verklaring volgen, dat de betrekkingen met. Duitschland rijn afge broken. Waarschijnlijk zal dit gevolgd wor den door verbeurdverklaring van de Duitsche schepen in de Braziliaansche havens. Bern, 10 April. (W. B.) Het Radio agentschap bericht uit H^vre, dat uit het onderzoek over het in den grond boren van rie Parana is gebleken, dat slechts één man is omgekomen. Londen, 10 April. (R.) De Evening News bericht uit Rio de Janeiro: De diplo matieke betrekkingen tusschen Brazilië en Duitschland zijn afgebroken. Londen, 10 April. (R.) De Daily News verneemt uit Washington, dat Cen traal Amerika niet bij de Zuid-Amerikaan- sche staten achterblijven zal. Over Guate mala, Nicaragua, Salvador en Honduras daan de groote golven van de anti-Duitsche beweging, waardoor deze staten in den oor log gesleurd kunnen worden. De houding van Cuba heeft invloed gehad op heel La- bjnsch Amerika en Brazilië's deelneming zal het sein zijn voor alle republieken. Ria deJaneiro, 10 April. (Havas). De president van Guatemala heeft officieel kennis gegeven aan de Vereenigde Staten, dat hij zich voorstel met Duitschland te bieken. Uit de dagbladen in Chili, Peru en Uru guay blijkt, dat de beweging van de open bare meening zich ontwikkelt, die van de regeeringen eene krachtige houding ver- ior.gt ten gunste van een optreden van de Amerikaansche republieken tegen Duitsch land. In Argentinië verkondigen de pers en betoogingen van intellectueelen uit de uni versitaire en de politieke kringen de noodza kelijkheid om met Duitschland te breken. De Nacion verklaart, dat Argentinië zich zorder dralen bij de Vereenigde Staten moet voegen. rlijn, 9 April. (W. B.) Officieel be- richt. In de Middellandsche zee werden 11 stoom- en 13 zeilschepen, te zamen meten de 38.224 ton, tot zinken gebracht; daar onder waren den 23sten Maart het Griek- sche stoomschip Arthemis (1500 ton), het ïtaliaansche stoomschip Noli (1569 ton) en het Noorsche stoomschip Bellahm (2568 ïon); den 25en Maart het bewapende Engel sche stoomschip Queen Eugenia (4358 ton), varende van Amerika naar Karachi, ge laden met stukgoederen; den 26en Maart het bewapende Engelsche stoomschip Hed- feury (3046 ton), geladen met graan, op weg van Karachi naar Italië; den 27en Maart een tot de Engelsche Tigris-flottille behoo- rend vaartuig van 200 ton, op weg van En- Beland naar Mesopotamië met proviand aan boord; den 31 en een onbekend bewapend vaartuig van 4000 ton; den 3en April het J^®Pende transportschip Ernest Simon t 9 ton), op weg van Biserta naar Huelva; «en 4en April in de Jonische zee een ge laden Grieksch stoomschip Vasilep Con- stantinos (9272 ton) en een zeilschip met zwavel geladen. Christiania, 10 April. (WB.) Blij kens een bericht van Ritzau zijn de Noor- weegsche bark Tiskau en de Noorweegsche stoomschepen Konshough en Salsted door duikbooten in den grond geboord. Kopenhagen, 10 April. (W. B.) Een bericht van Ritzau houdt in, dat het Deensche stoomschip Wladimir Reitz in de Noordzee in den grond is geboord, waarbij twee man zijn gedood. De strijd, die eergister in den vroegen morgen is begonnen op het front tusschen Lens en Saint-Quentin, woedt nog steeds voort. De Engelschen hebben belangrijke voordeelen behaald, die ten deele ook door den tegenstander worden erkendhet Duit sche hoofdkwartier bericht, dat de vijand er in geslaagd is in de Duitsohe stellingen te dringen aan de van Atrecht uitstralende we gen en dat twee divisiën in hun taai stand houden Tegen de overmacht aanmerkelijke verliezen hebben geleden. Een doorbraak is hem echter niet gelukt. Van Engelsche rijde wordt bericht, dat de Duitschers uit het noordelijke einde van den kam van Vimy (10 K.M. ten noorden van Atreoht) geworpen zijn en van de oostelijke helling van dien heuvelkam verdreven zijn verder vermeesterden de Engelschen Tam- poux en werken ten noorden en ten zuiden van de Scarpe. In de buurt van Saint-Quen tin werden de Duitschers verdreven van den hoogen grond tusschen Leverquier en Har- gicourt. Het avond'bericht van maarschalk, Haig gewaagt van eene krachtige voortzetting der operatiën zonder nadere aanduiding. Het Duitsche avondbericht meldt, dat nieuwe Engelsche aanvallen, die werden ingezet aan der zuidelijken oever van de Scarpe, zijn mislukt Het aantal gevangenen, dat de Engelschen hebben gemaakt in den loop van dezen strijd, is volgens de laatste opgaven 11,000; ver der hebben zij 100 kanonnen en 163 ma chinegeweren buit gemaakt. Op het Fransche gedeelte van het front is de strijd van minder belang geweesthoofd zakelijk was daar de artillerie aan het woord. Londen, 10 April. (R.) De Daily News schrijft: In hoeverre de Duitsche te rugtocht ten zuiden van Atrecht ook vrij willig geweest mag zijn, het is duidelijk dat van vrijwilligheid geen sprake was bij den nieuwen terugtocht ten noorden van die plaats. Het initiatief is hier alleen bij Sir Douglas Haig en hij voert het uit met on weerstaanbare gevolgen. De Britsche aan val is op het juiste moment uitgevoerd, mis schien vóór het tijdstip dat daartoe oor spronkelijk was vastgesteld, maar vroeg 'ge noeg om te voorkomen dat de Duitschers daar zouden wegsluipen, zonder te vechten, gelijk zij deden aan de Somme en bij Roye. Als Haig niet aangevallen had zouden wij opnieuw getuige geweest zijn van een te rugtocht zonder bloedvergieten maar waar bij de Duitschers een verwoest land achter lieten. Het overwicht van onze artillerie, dat de laatste maanden steeds meer aan den dag is gekomn, te zamen met het niet ge reed zijn der defensieve maatregelen der Duitschers in hun nieuw gekozen linie, heeft Haig in staat gesteld op te hoaden^met de stelselmatige belegering en een bewegings oorlog te beginnen waardoor onze man schappen in de gelegenheid komen hun vij anden van aangezicht tot aangezicht in het open veld te ontmoeten. Wij mogen ver wachten dat het offensief voortgezet zal worden tot de Duitschers gedwongen zijn de Hindenburg-linie op te geven en over de Belgische grens worden gedreven. Londen, 10 April. (R.). Koning George heeft aan maarsohalk Haig het vol gende telegram gezonden Het geheele keizerrijk heeft met vreugde bet bericht vernomen omtrent de gelukkig geslaagde operatiën van gisteren. Canada zal er trotsch op zijn, dat zijn troepen heb ben deelgenomen aan de verovering van den Vimy-heuvel. Be wensch u geluk en allen, die dit schitterend succes hebben helpen beha len. Weenen, 10 April. (Corr.-bur.) Offi cieel bericht van heden middag— Op het oostelijke oorlogtooneel geene bij- ronder gebeurtenissen, op het ïtaliaansche front evenmin. Op het zuid-oostelijke oorlogstooneel haalden onze invalstroepen eenige Fran- schen uit de vijandelijke loopgraven. Rome, 10 April. (Stefani). Officieel communiqué. Langs het geheele front plaatselijke actie van de wederzijdsche artillerie en van pa trouilles met name in het Lagarinadal, in de streek van den berg Sief (Boven Cordo- vole) en ten oosten van Görz. Op den Karst werd in de nacht van den 9en een aanvals- poging van den tegenstander tegen de on langs door ons in de streek ten noorden van Boscomalo bezette voorste posten door onze batterijen gebroken nog voordat zij zich ontwikkelde. Londen, 10 April. (R.) Russisch communiqué, medegedeeld door de admira liteit In de richting, van Pendjivin verdreven wij de Turken uit stellingen in de streek van Nizam, zuidwestelijk van Bane. Wij zetten het offensief voort. Wij bezetten Kizil Rabat, zuid-westelijk van Khanikiru Konstantinopel, 10 April. (Milli). Bericht van het hoofdkwartier van den 9en: Op het Irakfront en het Kaukazische front is niets van belang gebeurd. Sinai-front. Vijandelijke vliegtuigen vlo gen, boven onze stellingen en wierpen bom men neer. Zij namen onze ambulances tot doelwit. Een van onze gewonde soldaten werd gedood. Op het Rumeensche front trachtte een verkenners-detachement in onze stellingen te dringen. De poging mislukte. Londen, 10 April. (R.) Officieel be richt. De Turken, van wie den 6en April gemeld werd, dat zij terug gingen in de richting van Kifri, hebben nu eene convergeerende be weging in den zin in vereeniging met de Turken op den linker Tigris-oever tegen de Engelschen tusschen de rivieren Sjatt el Ad- naim en Diala; tegelijk trachten zij de Rus sen aan den bovenloop van de Diala op te houden. Volgens een bericht van den 8en zijn onze troepen in het bezit van den lin keroever van de Sjatt el Adhaim. Wij hebben Belad en Harbe genomen, twee stations NNW. van Bagdad. Zondag maakten wij 209 gevangenen. B e r 1 ij n 10 April. (W. B.) In een in terview, dat hij toestond aan den vertegen woordiger van het in Barcelona verschij nende dagblad Vanguardia verklaarde veld maarschalk von Hindenburg tegenover dezen, dat het westelijke front sterk genoeg is om iederen aanval uit te houden. Bij absolute veiligheid van alle fronten be schikt het Duitsche legerbestuur over een vrij beschikbare legerreserve van eene sterk te en slagvaardigheid als op geen ander tijdstip van den oorlog, voor afweer en voor aanval op elke plaats, die men wil. Men moet niets wat er gebeurt op eenig front, op zee of in de lucht beschouwen als een op zich zelf staand verschijnsel. Alles is schakel van een groot plan. In dezen zin zijn leger en vloot eene eenheid geworden. Heden, na slechts twee maanden van den lï-bootoorlog, kan gezegd worden, dat onze berekening juist was. De weg, dien wij na overweging van alle gevaren insloegen, leidt tot het doel. Wij staan met onze bondge- nooten eensgezind en eenzaam in de wereld koel en koud. Wij hebben alle mogelijkhe den overwogen en naar beste menschelijk weten en geweten die gekozen, die tot de overwinning en den vrede zullen voeren. Weenen, 10 ApriL (Corr.-bur.) De avondbladen berichten, dat de minister van oorlog Krobatin zijn ontslag heeft aangebo den, dat door den keizer is aangenomen. In een schrijven aan den afgetreden mi nister drukt de keizer hem voor zijn beheer lof en waardeering uit en benoemt hem tot legercommandant. Berlijn, 10 April. (K. N.) Naar de Konr. Norden meldt, wordt de boodschap van den keizer in politieke kringen te Ber lijn beschouwd als de inleiding tot een groot opbloeien van de binnenlandsche po litiek in Pruisen, waarvan de gevolgen nog niet te overzien zijn, doch alleen verblijdend kunnen zijn. In de eerste plaats wordt door het initiatief van den keizer het laatste be letsel voor een inniger overeenstemming tusschen de dynastie en het Pruisische volk uit den weg geruimd. Inzonderheid wat den arbeidenden stand betreft, die zich door het Pruisische kiesrecht tot dusver verongelijkt gevoelde en zijn politieke houding daar naar ingericht heeft, niettegenstaande men in de kringen der vakvereenigingen nim mer ontkend heeft, dat zonder medewerking van de zijde der dynastie de sociale zorg en de Wetgeving tot bescherming der arbeiders in Duitschland nooit die hoogte zouden heb ben bereikt, waarop zij thans staan. Het is buiten twijfel, dat door de boodschap van den Keizer aan de groote massa de kans geboden wordt om zich in de toekomst an ders, dus beter te plaatsen tegenover het sociale koningschap van Wilhelm II. In dit verband is het daarom teekenend, dat het artikel van de Vorwarts ten opzichte van de boodschap van den Keizer nog blij- der gestemd is dan de beschouwingen van de overige linksche Maden. In alle kringen, met uitzondering nochtans van een kleine uiterste groep der rechtsche partijen en van de Kreuz-Zeitung, wordt de boodschap van den Keizer toegejuicht als het meest rake antwoord op Wilson's onge-, looflijke poging, die slechts te verontschul digen is door zijne onwetendheid over Duit sche toestanden, om tusschen het volk en de dynastie van Duitschland een verwijdering tot stand te brengen. Met deze werkelijk on handige poging heeft Wilson het tegendeel bereikt van wat hij bedoeld heeft, want daar door is het aan de rechtsche partijen veel gemakkelijker gemaakt om zich vrijwillig te onderwerpen aan het besluit van den kei zer, zooals duidelijk uit de rechtsche bladen blijkt, want zelfs de Post, het blad dat steeds zoo verwoed gevochten heeft voor de ver dere handhaving van de tot dusver bestaan de politieke toestanden, legt zich bij het voldongen feit neer. Het overzicht van de gezamenlijke pers vertoont het heugelijke beeld van een aaneengesloten volk, dat ach ter zijn keizer staat en dat zich niet van de wijs Iaat brengen door verlokkingen uit an dere kampen. Petersburg, 10 April. (Tel.-ag.) De voorloopige regeering heeft de volgende proclamatie uitgevaardigd: „Na gedaan onderzoek in zake den mili tairen toestand van den Russischen staat, besloten wij, gedreven door onzen duren plicht jegens ons land, onmiddellijk en open lijk de geheele waarheid aan het volk te zeg gen. Het thans omvergeworpen bewind liet het land in een zwaar-drukkenden toestand van verwarring achter. Door zijne schuldige werkeloosheid en zijne onhandige maatrege len bracht het ontwrichting in onze geldmid delen, in de levensmiddelenvoorziening, in het transport en de levering van munitie aan ons leger. Het stelde onze geheele econo mische organisatie op losse schroevén. De voorloopige iegeering zal, met de levende en werkzame medewerking van het geheele volk, al hare krachten inspannen om de ernstige gevolgen van de misgrepen der oude regeering af te wenden. De tijd dringt echter. Het bloed van tal rijke zonen van het vaderland stroomde overvloedig gedurende deze lange 32 oor logsmaanden. Toch blijft ons land nog steeds onder den druk van een machtigen tegen stander, die een uitgestrekt gebied van on zen staat bezet houdt, en ons thans, in de dagen van de geboorte van Ruslands vrij heid, met een nieuwen en beslissenden. aan val bedreigt. De verdediging van ons vaderlijk erf en de bevrijding van ons land van den vijand, die ons grensgebied heeft overstroomd, vor men de groote algewichtige taak van onze soldaten, die de vrijheid van ons volk ver dedigen. Aan den wil des volks overlatende om in nauwe verbinding met onze bondge- nooten eene beslissing te nemen in alle vragen, den monsteroorlog betreffende, meent de voorloopige regeering, dat het haar recht en haar plicht is van meet af te ver klaren, dat het vrije Rusland er niet op be lust is andere volkeren te overheerschen, hen van hun vaderlijk erfdeel te berooven en door geweld vreemde landstreken te be zetten. Veeleer wil het een duurzamen vrede in het leven roepen, op dezen grondslag, dat elk volk het recht heeft over zijn eigen lot te beschikken. Het Russische volk streeft niet naar ver sterking van zijne buitenlandsche macht op kosten van andere volken. Het heeft niet ten doel welk volk ook te onderwerpen en te vernederen. In naam van de hoogste be ginselen der rechtvaardigheid en billijkheid maakte het de ketenen los, die drukten op het Poolsche volk. Maar het Russische volk zal niet toelaten, dat zijn land uit deze groote worsteling ver nederd en geschokt in zijn levenskrachten te voorschijn komt. Deze beginselen zullen den grondslag van de buitenlandsche pqlitdek der voorloopige regeering vormen, die onwrikbaar den volks wil tot uiting zal brengen, en de rechten van ons vaderland zal handhaven, daarbij te vens rekening houdende met de jegens onze bondgenooten aangegane verplichtingen. De regeering van het vrije Rusland heeft niet het recht, de waarheid voor het volk te verbergen. De staat is in gevaar, en alle krachten moeten worden ingespannen om hem te redden. Moge het land op de waarheid, die het is geopenbaard, antwoorden niet met een on vruchtbare neerslachtigheid, niet door zich ontmoedigd te toonen, maar met een alge meen élan, tot het scheppen van een natie- nalen wil. Dit zal ons nieuwe krachten ge ven en ons het geluk brengen. Moge in dit uur van zware beproeving het geheele land in zich de kracht vinden om de veroverde vrijheid te bevestigen en zich onvermoei baar aan den arbeid begeven voor het wek- zijn van het vrije Rusland. De voorloopige regeering, dre plechtig heeft gezworen, zich in dienst van het volk te stellen, is overtuigd, dat ze met den alge- meenen steun van elk en een iegelijk in staat zal zijn haren plicht jegens het land ten einde toe te vervullen. (get.) Prins Lwow, minister-president Oost-lndlë Resident ran de Preangcr. Jhr. L. de Stuers, assistent-resident van Tegal, is benoemd tot resident der Preanger Regentschappen. Propaganda der „Centralen** in Indië. De correspondent te Soerabaja der N. R. Ct. seint: Men heeft ontdekt, dat een verspreiding op groote schaal onder de inlanders heeft plaats gevonden van prenten met de beelte nis van den Duitschen Keizer, den Keizer van Oostenrijk en van den Sultan van Tur kije, vooral in de residentie Soerakarta. De regeering heeft bevel gegeven die prenten in beslag te nemen, maar dit gaat moeilijk, omdat de verspreiding over het ge heele eiland Java heeft plaats gehad. Men weet niet waar die prenten vandaan komen. Een moordaanslag. Aan de „Telegraaf' werd uit Batavia be richt: „Toen gisteren luit. Dorren, die gehuwd is met de zuster van den tegenwoordigen regent van Karanganjar, in de kaboepaten zat te pra ten met zijn schoonvader, den vroegeren regent, trad eensklaps een inlander binnen, die luit. Dorren met een sabel aanviel- Deze kreeg vier ernstige wonden aan hoofd cn^rmen en ook zijn schoonvader liep een sabelhouw op. Naar men zegt, is de bedrijver van dezen aan slag, die gevangen genomen is, krankzinnig. Het „Bat. Nbl." dringt op een streng onder zoek aan; daar deze krankzinnigheid het blad zeer verdacht voorkomt,* De le luitenant der infanterie PI. C. M. Dor ren zoo teekent het Hblü. hierbij aan was niet lang geleden uit zijn garüizoen te Amboina naar Java geëvacueerd, naar 't toen heette lijdende aan eene zenuwziekte. De mogelijkheid, dat de op verschillende wijzen werkende Indische „stille kracht" niet vreemd kon zijn aan de ziekte-oorzaak werd toen reeds geopperd. Uit de Inlandsche maatschappij is tegelijk dat daar meer verlichte denkbeelden post vat ten, heftige tegenstand gekomen tegen huwe lijken van Europeanen met Javaansche adel lijke meisjes. „Voor een Javaansch edelman", heete het b.v. in de „Oetoesan Hindia", „van echt Javaansch bloed kan noch mag de Westersche beschaving vereenzelvigd worden met de Oostersche beschaving". De mogelijkheid is dus niet uitgesloten dat de aanslag door een of andcivn fnna8cof.J werd gepleegd. Brand te Soerabaja. Men mekk irif Soerabaja aan het Hblis Door een zwaren brand zijn groote vooiwj raden tabak en kapok, ter waarde van; 100.000, van'Chineesche handelaren vei*.» brand. Kameroverzicht Cerate Kamer. Vergadering van Dinsdag 10 April. Geopend s avonds 8 uur 40. Nadat de vergadering was overgegaan tot het trekken der afdeelingen, schorst de voor* zitter de openbare ritting, opdat de afdeo- lingen hare voorzitters en ondervoorzitters kiezen. Té 9 uur 20 wordt de vergadering her opend. De Voorzitter deelt mede, dat tot voorzitters der afdeelingen zijn gekozen de heeren Thooft, Van der Feltz, Verheyen, Reekers en Cremer en tot ondervoorzitters de heeren v. d. Biesen, Stork, Colijn, v. <L Berg en Tjarda van Barkenborgh. De Centrale sectie heeft besloten mor gen (Woensdag) ochtend 11 uur eenige wetsontwerpen in de afdeelingen te onder zoeken. A.s. Donderdag zal in openbare vergade ring worden behandeld hoofdstuk I (Alge- meene Beschouwingen) der Staatsbegrooting 1917 en volgende hoofdstukken, zoomede die wetsontwerpen, welke daar in staat van wijze rijn. De Voorzitter zeide, dat het in zijn bedoeling ITgt, ook a.s. Vrijdag openbare vergadering te houden. De vergadering werd daarop verdaagd tot a.s. Donderdag te 11 uur v.m. Berichten. De Staatscourant van 10 April bev/ o.a. de volgende Kon. besluiten: benoemd tot coDectrice der Staatsie--:| te Haarlem, mevr. A. M. Pols, wed. P. Amiot, te Den Haag; te Arnhem mevr. S. van Lirijnen, wed. W. C. J. Pastoors te Gin- niken; benoemd tot griffier bij het kantonge recht te GeMermalsen mr. L. van der Poel Hiddingh, waarnemend griffier bij het kan* tongerecht te Den Haag; te Appingadem mr. D. Roessingh, tijdelijk lector aan de Rijksuniversiteit te Leiden. De Koningin naar de Laan- derheid e. Heden woonde de Koningin een militaire oefening op de heide tusschen Laren en Hilversum bij. Z. K. H. de Prins is voornemens a.s. Vrijdagavond te Amsterdam tegenwoordig t* rijn bij de opening van het Gebouw van het Jongelingen Verbond, aan den Singel no. 58 aldaar. Zaterdagmiddag d.a.v. zal Z. K. H. een padvindersbijeenkomst te Amsterdam bij wonen. Audiëntie. De gewone audiëntie van den minister van Koloniën zal op Don derdag 12 April a. s. niet plaats hebben. Nederlandsch consuiaatto P a r ij s. Jhr. G. L. G. de Bosch Kemper, vice-consul der Nederlanden in olgemeenen dienst, is werkzaam gesteld aan Hr. Ms. ge zantschap te Parijs en belast geworden met de waarneming van het consulaat der Ne derlanden te Parijs, ter vervanging van den vice-consul in algemeenen dienst clr. O. D E. Bunge. De heer J. P. Ph. Clinge Fledderus, consul-generaal der Nederlanden te Boeda pest, zal Donderdag a.s., van 12—1 en van 214—4 uur, voor belanghebbenden te spre ken rijn aan het ministerie van buitenland sche zaken. De Eerste Kamer. Naai men ver neemt zijn onder de wetsontwerpen, die door de Eerste Kamer heden in de afdeelin gen worden onderzocht, de Indische begroo- ting, art. 113 Indisch Regeerings-Reglement (Indische defensie) en de duurte-toeslag. Staatsleening 1914. De minis ter van Financiën maakt bekend, dat tot 7 dezer uit de opbfengst der Staatsleening 1914 aan provinciën en gemeenten uit 's Rijks schatkist rentedragende voorschot ten zijn toegezegd tot een gezamenlijk be drag van 1,582,400, waarvan per saldo was uitbetaald of betaalbaar gesteld een. to taal bedrag van 125,800 Staatsleening 1916. De minister van Financiën maakt bekend, dat op de 2de Staatsleening 1916 tot en met - 7 April j.l. is gestort een bedrag yen 120,302,713. Het staatsverzekerings"monopolie. Minister Treub heeft aan de Tel. rpededee* ling gedaan betreffende een toekomstig Staats* verzekeringsmonopolie. Bezwaren tegen min plannen zuller zei da Minister, er aeker komen, maar zij zullen over* wonnen moeten worden. De Nederi^rvdsch® Staat heeft een en-ermen schuldenlast op rid* moeten nemen gedurende de crisisjaren. Geen enkele nieuwe belasting werd ooit met vreugde begroet, maar het geld moet er komen. De mannen, die aan het hoofd van onze Nederlandsche assurantie-maatschappij en staan, begrijpen dat ook weL Dirt neemt nietf weg, dat van die zijde tegenwerking is te ven» wachten. Deze zei echter, indien ik mij niet ver» gis, niet a outrance worden doorgevoerd zeker zullen er vooraanstaande personen uü het assurantievak bereid gevonden worden med« te werken aan de voorbereiding der zaal:, ook al geven zij daarmede hun principieel verzet niet pri^s, lk geloof niet. dat dit verzet zoovodl

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2