BINNENLAND." KOLONIËN. fttodig bestookt door onze artillerie en leden B\vare verliezen. Onze vliegtuigen waren gisteren weer actief en verrichtten, ondanks den sterken ^westelijken wind en veelvuldige sneeuw- iftormen, waardevol werk in samenwerking jmet de infanterie. Men zag vijf vijandelijke Jfnachines neerstorten. Al onze vliegtuigen (keerden behouden terug. Londen, 11 April. (R.) Maarschalk Hoig bericht: Onze operatiën zijn heden krachtig voort gezet, ondanks de hevige sneeuwstormen en Aiet over 't algemeen ongunstige weder. Wij fcebben den rand van Minchy-le-Preux, vijf •fnijlen ten oosten van Atrecht, bereikt en tiebben Tarbus en het Tarbusbosch bezet. Heden namiddag was er weer zware strijd on het noordelijk einde van den heuvelkam wan Vimy, waarin wij nieuwe belangrijke «tellingen wonnen en een aantal gevange nen en machinegeweren buit maakten. In de richting van Kamerijk hebben wij onze linie vooruitgebracht ten noorden van Ihet dorp Louveral. De tegenaanvallen, die de vijand beproef de op verschillende punten van ons front, hadden geen succes. Het aantal gevange nen, door ons gemaakt sedert het begin van Jden aanval gistermorgen, bedraagt meer dan 11,000, waaronder 235 officieren. Wij na men ook meer dan 100 kanonnen, waaron der zware tot 8 duims kaliber toe, 60 loop graafmortieren en 163 machinegeweren. Londen, 11 April. (R.) Maarschalk Haig rapporteert, dat de toestand zich gun stig ontwikkelt in overeenstemming met het algemeens plan van den aanval. Het dorp en de hoogte van Monchy-le- Preux en Laverge werden in den vroegen morgen door ons veroverd. Op de andere deelen van het strijdfront worden bevredi gende vorderingen gemaakt. B e r 1 ij n, 11 April. (W. B.) De militaire medewerkers van de bladen wijzen er in hunne besprekingen van d?n slag bij Atrecht op, dat het offensief van de Engelschen, dat sinds lang tegen het voorjaar was aangekon digd, langer op zich heeft laten wachten, dan men vaak had aangenomen. Zij schrij ven deze verdaging toe aan den duikboot oorlog en aan de achtërwaartsche verlegging von het Duitsche front tusschen Atrecht en Soissons. Hierdoor waren de toebereidingen van de Entente voor het voorjaars-offensief doelloos geworden en was de Entente ge noodzaakt haar plan volkomen om te werken. Daar een aanval op groote schaal over het ontruimde terrein maandenlange voorberei dingen vereischt had, besloten de Engel schen op een punt aan te vallen, waar het verlegde front met het oude samenvalt. Er wordt gewezen op de openhartigheid, waarmee het Duitsche legerbestuur de aan vankelijke successen der Engelschen bij Atrecht heeft medegedeeld, die hieruit zijn te verklaren, dat de Engelschen blijkbaar op deze plek partij konden trekken van de groote toebereidselen, die voor het offen sief waren gemaakt. Alle doorbraak-pogingen aan het Weste lijke front, die in den loop van drie jaren plaats hadden, bewijzen dat de aanvaller in den regel de eerste dagen door het plotse ling aanwenden van een groote macht, op een door hem gekozen en derhalve aan den vijand onbekend punt, plaatselijke successen behaalt, die echter niet beslissend zijn. Het komt er echter op aan of de aanvaller in staat is zijn aanvankelijk succes uit te brei den, zoodat het een strategischen door braak wordt. Dit is den Engelschen niet ge lukt. Veeleer bleek uit de officieele berich ten, dat de aanval reeds den tweeden dag gestuit werd. Wanneer in de vijandelijke legerberich- ten gezegd wordt, dat de aanval voorbij de eerste linie tot aan de tweede en derde linie ging en tot de inneming van de geheele Duitsche stelling leidde, dan was die steeds nog maar een eerste treffen met het ver dedigingssysteem. De Duitsche verdediger «al den strijd in de tweede en derde linie voortzetten, terwijl het voordeel van de ver rassing voor den vijand verloren is. Londen, 11 April." (R.) Onze bijzon dere correspondent in het Britsche hoofd kwartier seint hedenavond: Monchy-le-Preux, dat hedenmorgen in de vroegte vervoerd werd, is een der zooge naamde sleutel-stellingen bij de Scarpe. Het is gelegen op een plateau, ongeveer 30 M. hooger dan het aangrenzende terrein. Om dit dorp te behouden, hebben de Duitschers zich tot het uiterste ingespan nen. Hunne stellingen in het dorp zelf en bij het kasteel ten N.-W. daarvan waren zeer versterkt; ook in het bosch van Sart wafen tal van machinegeweren opgesteld. De we gen naar Monchy zijn bezaaid met overblijf selen van vernielde machinegeweren. Het is duidelijk, dat de tegenstand, aan dit front geboden, den vijand duur is te staan geko men. Hij besloot derhalve gisteren zijne stel ling te veranderen. Als inleidende operatie werd het dorp Tampoux, drie mijlen in noord-westelijke richting van bovengenoemd dorp gelegen, en het hoogör gelegen terrein in deze streek stormenderhand genomen. Hierdoor was onze linkerflank tegen een mogelijken tegenaanval gedekt, terwijl Monchy omsin geld werd. Een aanzienlijke macht drong vervolgens 0or het linker deel van de linie, die met een geringe bocht langs het dal tuschen den weg van Kamerijk en de Scarpe ligt Eware sneeuwstormen, die het uitzicht be letten, maakten, dat de beweging kon wor den uitgevoerd, zonder dat de vijand den bmvang of de richting er van kon nagaan. De aanval werd voortgezet langs den noor delijken oever van de Scarpe, die bij Raux Overgetrokken werd. Toen de opmarsch zich -laarna in zuidelijke richting uitbreidde, be gon de bezetting van Monchy hardnekkig terr?nstnnd te bieden. De strijd werd voortgezet tot na het inval len van de duisternis. Wij waren toen aan den zoom van het dorp. De hoofdmacht van de Duitschers ontruimde de plaats onder bescherming van de duisternis en toen he den morgen de aanval werd hervat, werd het dorp bezet en de aanval met succes voort gezet tot Laberge en over den hoofdweg AtrechtKamerijk naar Gemmappe, dat ge zegd wordt in onze handen te zijn. Dit suc ces is belangrijk, want het geeft ons de-be- heersching over den hoogen grond en ver betert daardoor zeer onze stelling in dit deel van de nieuwe streek, door ons offen* sief gedekt. De dag van heden was meerendeels ge wijd aan de bevestiging van onze winsten en hef^ooruit brengen van onze kanonnen en voorraden, ofschoon er aanzienlijke strijd geweest is langs het meer zuidelijke ge deelte van onzen vooruitgang tusschen Croisilles en St.-Quentin. Weenen, II April. (Corr.-bur.) Offi cieel bericht van heden middag. De vijandelijke artillerie-actie aan het front in het kustland was gisteren over het algemeen levendiger en hield op vele plaat sen ook in den nacht aan. In het gebied van het Etschdal en van het Gardameer zetten de Italianen hun vernielingsvuur tegen de plaatsen op ons gebied hardnekkig voort. Rome, 11 April. (Stefani). De artil lerie-actiën. die op de rest van het front normaal waren, bleven levendiger ten wes ten van het Gardameer en in het Lagorina- dal. Op de hernieuwde beschieting door den viiand met geschut van middelbaar kaliber van de bewoonde streken van Limone (Gar- da) en Etala antwoordden onze batterijen met een vergeldingsvuur op de vijandelijke lin-ën ïn de omstreken van Argo en Rove- reto. Op den Karst gingen, tengevolge van de werkzaamheid van onze patrouilles, op verschillende punten de voorste posten van den vijand terug; een van dezen, die van meer belang was, werd gisteren stevig bezet. Londen, 11 April. (R.) Russisch com muniqué medegedeeld door de admiraliteit. De vijand bezette loopgraven op het front benoorden Rojische, waaruit wij hem weer verdreven. De vijand drong in onze loopgra ven in de streek van Teresjkovez, bij de Sokol, maar hij moest ze weer ontruimen na onze gewonden aan de bajonet te hebben geregen. Een hardnekkige strijd is aan den gang met de Turken in de streek van Rachta ten zuiden van Uchovne. KTonstantinopel, 11 April. (Mil- li). Bericht van het hoofdkwartier. Aan den rechteroever van den Tigris wierp onze achterhoede de vijandelijke voor hoede terug en maakte het mogelijk, dot de hoofdmacht, overeenkomstig het vastgestel de plan, een nieuwe stelling betrok. Aan den linkeroever van den Tigris zijn onze troepen met den vijand in contact. Gisteren werd een hevig kanon- en geweervuur ge wisseld. Onze tToepen, die aan den noorde lijken oever van de Diala opmarcheeren, sloegen een vijandelijke afdeeling cavalerie terug, die trachtte opnieuw weerstand te bieden. Meer naar het noordoosten trok een regiment der vijandelijke cavalerie de Diala over, onder bescherming van kanon- en mi- trallleurvuur, maar werd teruggedreven door onze cavalerie, die hem geen tijd liet de plaats te bereiken, waarop te voren de over tocht was geschied. Een groot deel van de vijcndelijke troepen verdronk Be r 1 ij n 11 April. (W. B.) Het korps vliegers heeft weer een zwaar verlies gele den. Den 8en van deze maand is luitenant Frankl getallen. Hij behaalde 17 overwinnin gen in de lucht en had de orde „pour le mérite" verworven. Petersburg, 11 April. ,Tel.-ag.) Op een meeting, georganiseerd door de „Partij voor vaderland en leger", hebben gedele geerden van het garnizoen van Petersburg besloten om de volgende motie ter kennis van ht dagelijksch bestuur van het comité voor arbeiders en soldaten te brengen en aan de voorioopige regeering voor te leg gen; De oorlog moet voortgezet worden tot het zegevierend einde, daar het leger van mee ning is, dat zelfs een vrede, waarbij de ou de grenzen hersteld zouden worden, een vrede zou blijven die zonder instemming der bondgenooten gesloten zou worden en dus een smadelijken vrede zou zijn, waar door de vrijheid van Rusland bedreigd zou worden, waardoor wij als laffe verraders ge brandmerkt en gescheiden zouden worden van het vrije Engeland, het republikeinsche Frankrijk en van België, Servië, Montene gro en Rumenië, die verwoestingen ver duurden om hun doel te bereiken en waar door wij meïneedig zouden worden ten aan zien van onze plechtige gelofte het vrije Polen te herstellen met inbegrip van de Duitsche en Russische deelen. Petersburg, 11 April. (Havas.) Het Russische congres voor de nationale vrij heid, welks bijeenkomsten sedert 1916 ver boden waren, is sedert twee dagen verga derd. De afgevaardigde Rodhsjew waarschuwde de revolutionnairen zich niet te laten mee- sleepen door valsche voorspiegelingen der sociaal-democraten. „Naar alle waarschijn lijkheid kan men aannemen, dat de helft van het Duitsche leger," aldus betoogde hij, „bestaat uit sociaal-democraten". De bom men met verstikkende gessen, waarmede het Duitsche leger het Russische leger aan de Stochod bestookte, zijn geworpen door de Duitsche sociaal-democraten en vormen hun antwoord op den oproep van het co mité van afgevaardigden van arbeiders en soldaten, om den oorlog te beëindigen. De Duitsche sociaal-democraten bewéren, dat het Russische volk niet rijp is voor de vrij heid en dat het spoedig door onderlinge twisten zal v.orden verscheurd. Op het tijd stip, waarop de vijand dreigt tegen onze hoofdstad op te rukken, raadt men ons aan onze eischen te matigen. Er kan slechts één antwoord op gegeven worden, nj. den oor log tot het emde, tot de overwinning voort te zetten. Terzelfder tijd meten wij het volk aansporen tot onvermoeiden arbeid en onwankelbare energie. Het oude regime heeft de kansen op de overwinning geschokt, behalve één, de wilskracht, die ons de zege moet brengen. Wij hebben tegenover onze bondgenooten een eereschuld. Wij moeten niet uit het oog verliezen, dat als in den zomer van 1914 de Duitsche vloot niet naar Petersburg is gekomen, dit uitsluitend aan de Bngelsche vloot is te danken. Om de eer van het Russische volk hoog te houden, moeten wij onzen plicht doen jegens de En gelschen en Franschen, die op Gallipoli zijn gevalle-n. Wij hebben de autocratie omver geworpen, om den oorlog voort te zetten en de overwinning te behalen. Den oorlog niet voortzetten, beteekent een afzonderlijken vrede met den vijand sluiten." Londen, 11 April. (R.) Onze corres pondent in Macedonië meldt: Volgens een betrouwbaar bericht zijn op standen uitgebroken in verschillende steden van Bulgarije, voornamelijk te Sofia. De Duitsche cavalerie te Sofia maakte eene charge tegen de menigte, waardoor vele slachtoffers vielen. De Bulgaarsche troepen kozen in sommige gevallen de zijde der be volking en weigerden dfe demonstranten aan te vallen; zij maakten zelfs gemeene zaak met ben. Londen, 11 April. (R.) Terwijl op de Amsterdamsche beuTs gisteren de wissel koersen op Berlijn en Weenen lager waren dan ooit te voren, opende de Londensche beurs na P3schen in opgewekte stemming. Er werden wisselzaken gedaan, waarinde franc berekend werd op 27 francs per De slerlingkoeTs op New-York steeg tot 4.77 K Londen, 11 April. (R.) De Times bericht, dat de Kamers van Koophandel bij de regeering hebben aangedrongen op een plan van oorlogsverzckering voor ladingen naar en van Engeland, vervoerd in neutrale schepen. Tet zou geen verrassing opleve ren, als de regeering een dergelijk plan in voerde. Londen, 11 April. (R.) De regeering heeft een wetsontwerp ingediend tot bevor dering van den graanbouw. Het ontwerp be paalt minimum-prijzen voor tarwe tot 1921 en ook minimum-loonen voor veldarbei- ders. Verspreide Berlohten. De bekende advocaten Grusenberg (verdediger van Beilis) en Winauer (oud- Doemalid) zal naar het Joodsch Correspon dentiebureau bericht door de nieuwe Tegee- rfng tot senatoren benoemd. De Russische Zionisten voor de nieuwe regeer i-ng. In Petrograd, Jekaterinoslaw en Odessa heb ben voor het eerst groote Zionistische volksvergaderingen plaats gehad. De verga dering nam met algemeene stemmen eene resolutie aan, waarin verlangd wordt dat ieder Zionist in Rusland de voorioopige re geering steune. De sprekers op de vergadering in Odes- sa hebben aldus deelt het Joodsch cor respondentiebureau mede geëischt, dat de wensch naar een eigen woonplaats voor de Joden in Palestina aan de vredesconferen tie voorgelegd zal worden. Bern, 11 April. (W. B.) In de munitie fabriek van Liefstel, bij Basel, die buiten het dorp ligt, heeft een groote ontploffing plaats gehad, waardoor verscheidene gebouwen vernield en vier arbeiders gedood zijn. Ge wonden zijn er niet. De oorzaak van het on geluk is niet bekend. Kopenhagen, 11 April. (W. B.) De Deensche schoenerbrik Jörgen Lassen, die sints maanden vermist werd, is waarschijn lijk vergaan. >Een boot van de brik werd in de Noordzee drijvende gevonden. Budapest, 11 April. (W. B.) In den afgeloopen nacht zijn op de Donau bij Te- leny een personen- en een goederenboot met elkaar in botsing gekomen. Er zijn om streeks 30 personen omgekomen; een twin tigtal zijn gewond. De juiste getallen eri de oorzaak zijn nog niet vastgesteld. Oost-lndlë Bclaugrijke arrestatie. Uit Batavia wordt aan de Tel. geseind: De hoofdadministrateur van publieke wer ken te Siantar, de heer Batke, die uit de ge vangenis ontsnapte, nadat hij veertigduizend gulden had verduisterd, is te Tandjong Poera gearresteerd. Staten-Generaal. Do lichting 1918. In de vergaue;ing der Tweede Kamer van 13 Februari j.l. heeft de minister van Oorlog toegezegd, te zullen overwegen welke maatrege len alsnog- kunnen worden genomen om de dienstplichtigen van de lichting 1918, die naar de gewene bepalingen landstormplichtig zou den zijn geworden zonder bij de militie dienst plichtig tc zijn geweest, bij of na demobilisatie van de militie naar den landstorm te doen over gaan. Het overleg, dat de minister daaromtrent met zfjii ambigenooten heeft gehouden, heèft ge leid tot de indiening van een wetsontwerp, waarvan de leidende gedachte is geweest deze; het beoogde doel te bereiken op een wijze, waar bij de normale gang van zaken zooveel moge lijk wordt gevolgd. Vandaar de strekking van het ontwerp om de vrijstellingen die zouden ver vallen, wèl te vcrleenen en het recht op vrij stelling, voor zooveel volgens de Militiewet de militieraden daaromtrent uitspraak doen, ook nu te doen beoordeelen door die raden, een en an der met deze afwijkingen alleen, dat de meeste vrijstellingen later dan gewoonlijk zullen worden verleend en dat zij niet dadelijk zullen ingaan. De overgang naar den landstorm behoeft in de voorgestelde wet niet te worden geregeld, omdat de vrijstelling reeds zal medebrengen ontslag uit den dienst bij de militie en dit ont slag ten gevolge zal hebben dienstplicht bij den landstorm. Begrooting Binnen- landsche Zaken. Een wetsontwerp is ingediend tot verhooging van het Ve Hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1916 met 1.382.815. Van dit bedrag is f 1.000.000 bestemd voor kosten van onderhoud en verdere uitgaven van tengevolge van den oorlogstoestand uit het bui tenland naar Nederland uitgewekenen en van de dientengevolge behoeftig geworden in Neder land verblijvende buitenlanders. Deze som komt ten laste van den crisisdienst. Een ander wetsontwerp strekt om de begroo ting voor 1917 met 172,000 te verhoogen. Hiervan is f 25,000 bestemd yoor de uit-, voering van de Huurcommissiewet, welke som eveneens ten laste van den crisisdienst komt. Voorts wordt 4000 aangevraagd voor een tweeden hoogleeraar in analytische scheikunde aan de Technische Hoogeschool te Delft en een gelijk bedrag voor een derden hoogleeraar in natuurkunde aan genoemde inrichting. Ook worden voorgesteld eenige buitengewone bij dragen aan ambachtsscholen. Berichten. De Staatscourant van 11 April bevat o. a. de volgende Kon. besluiten: op verzoek eervol ontslagen J. W. J. van Mierop als registratie-ontvanger te Oirschot, met intrekking zijner benoeming te Nijkerk; benoemd tot registratie-ontvanger te Nijkerk J. J. A. Phaff, thans te Beetsterzwaag; op verzoek eervol ontslagen mr. B. de Gaaij Fortman met verlof hier te lande, als lid van het hof van justitie te Cura^an; benoemd en aangesteld als officier van ge zondheid 2e klasse bij het Indische leger, de arts J. H. Bolhuis; benoemd tot officier van gezondheid bij de zeemacht, de arts N. van Buren; bevorderd tot hoofd-commies der posterijen jhr. G. van der Santhc-uvel, H. Kamting, D. Ramondt en M. A. Ramondt, allen thans com mies der posterijen le klasse; tot wederopzegging toegelaten als privaat docent in de afdeeling werktuigbouwkunde, scheepsbouwkunde en electrotechniek aan de Technische Hoogeschool te Delft voor het onderricht in automobieltechniek B. Stepkan, werktuigkundig-ingenieur. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zullen morgen een bezoek aan Rot terdam brengen. De Nederlandsche gezant bij den Pau selijken Stoel, jhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaer, is uit 's Hertogenbosch waar hij sedert zijn komst in ons land vertoefde, voor enkele dagen te den Haag aangeko men en heeft een bezoek afgelegd bij den Minister van Buiten!andsche Zaken in diens kabinet. Salarisregeling rljksambte- naren en beambten. De Staatscom missie voor de salarisregeling van rijksamb tenaren en beambten werd heden voormid dag te lOJi uur door den minister van Fi nanciën in zijn Kabinet aan het departement van Financiën ontvangen en heeft daarna hare werkzaamheden aangevangen. Kamerverkiezing Den Hel der. Voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdislrict Den Helder, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het aannemen door mr. Th. H. de Meester van zijne be noeming tot lid van den Raad van State, is, naar wij vernemen, de candidaatstelling be paald op Donderdag 3 Mei a.s., de stemming op Dinsdag 15 Mei d. a. v. en de eventueele herstemming op Dinsdag 22 Mei/d. a. v. Werpen met handgranaten. Voor het deelnemen -aan cursussen in het werpen met handgranaten komen in aanmer king militairen, die kalm en rustig van aard zijn en in staat zijn de schokgranaten op het vrije veld, zoowel voor als tegen den wind weg te werpen (niet wegslingeren) tot een gemiddelden afstand van 23 meter. De deelnemers moeten door de betrokken commandanten met zorgvuldigheid worden aangewezen, daar bij een vorigen cursus deelnemers waren, die een volslagen gebrek aan aanleg voor granaatwerpen hadden en soms zelfs de noodige kalmte misten, als met scherpe handgranaten moest worden ge oefend. (N. R. Ct.) Het Hbl. meldt, dat tot opvolger van mr. Ph. Falkenburg als directeur van hat geme telijk bureau van statistiek te Amster dam door B. en W. is benoemd mr. dr. J. H. van Zanten, hoofdcommies der afdeeling Openbare Gezondheid. In diens plaats is be noemd mr. J. van Heusde, gemeente-secre taris van Gouda. Tot hoofdcommies der af deeling Armwezen is benoemd mr. J. P. H. Kroon, terwijl de heer H. van Hall is be noemd tot hoofdcommies van het Gemeente blad en van de Administratieve Bibliotheek. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben tot commies bij de Prov. griffie benoemd mr. W. J. Couturier, commies-redacteur ter gemeente-secretarie van Rotterdam. Jhr. W. H. Teding van Berk hout. In den ouderdom van bijna 87 jaren is te Olst overleden jhr. W. H. Teding van Berkhout, oud-hoofdingenieur-inspecteur van den Waterstaat in Ned-Indië Nederland en de oorlog. Onze scheepvaart. Het stoomschip „Phecda" van de firm$ v. Nievelt, Goudriaan en Co., te Rotterdam is Dinsdeg aldaar uit Baltimore aangekoj men met een leding, bestaande uit 2376^ zakken lijnkoeken. Twee Reliefschepen gezonken De stoomschepen „Camilla" en „Anna" Fosteness, beiden op reis van New-Yorlt naar Rotterdam, met graan voor de Belgi* sche Reliefcommissie, zijn in de Noordzea tot zinken gebracht. Van de „Camilla" Ia een boot met 9 man en twee lijken te Lin* daas geland. Van de „Anna Fostenes" 13 man te Harwich geland. Van beide schew pen wordt een boot met 12 man vermist. Aardappel-, groenten- en fruit handelaren. Door den Nederiandschen Bond van Aard. appelen-. Groenten- en Fruithandelaren werd ,de vorige week te Den Haag een groo te vergadering gehoudén ter bespreking van de distributie in het komend seizoen. Verschillende afgevaardigden klaagden over de tegenwoordigde werking der distri butie. Vele afgevaardigden klaagden ooK over het verschil van inkoopprijs van stapel en vatgroente. Hoewel de prijs, waarvoor de gemeenten aan de kleinhandelaars moe ten leveren, door den minister is vastgesteld, gaan vele gemeenten dezen prijs ver te bo ven. Bovenal ook werd geklaagd over de kwaliteit der aardappelen. Aangedrongen werd dat door het bestuur stappen zullen worden gedaan om te zorgen, dat wanneet- deze aardappelen voor consumptie moeten worden gebruikt, zulks dan niet alleen moei geschieden 'door de grootere plaatsen, maar door de geheele bevolking, ook door de mi litairen. Na langdurige besprekingen werd besloten, dat het bestuur de gemaakte op merkingen ter bevoegder plaatse zou bekend maken. Door het bestuur werd een inleiding ge houden over de Distributie en het komend seizoen, waarbij aan de hand van de mis lukte distributie-regeling van 1916—1917 het onmogelijke van een dergelijke distri butie betoogd werd. Opgemerkt werd, dat wanneer de minister een regeling maakte zoo: dat er een voldoende voorraad in het binnenland blijft, de concurrentie zelf wel zal zorgen voor niet te hooge prijzen, terwijl dan de groote sommen gelds, noodjg voor de distributie, bespaard konden blijven. On der instemming' der vergadering kreeg het bestuur in deze vrijheid van handelen om te dezer zake een actie te beginnen. Daarna werd door den voorzitter, den heer Van der Giesse, een en ander meegedeeld omtrent den toestand van den Bond. Spreker wees op den grooten groei sinds de laatste vergadering, waardoor het mogelijk is ge- maakt een eigen Bondsblad uit te geven. De Bond besloot onder luid applaus he# blad te doen uitgeven onder den naam van „Onze Handel", onder redactie van den heer M. A. Flipse te Den Haag, secretaris van den Bond. Nadat door de afgevaardig den hulde was gebracht aan het bestuur> werd de vergadering gesloten. De verdeeling der vis"C haan- voeren te IJmuiden. Gister is de Nederlartdsch-Engelsch-Didfc sche overeenkomst in zake de verdeeling der vischaanvoeren te Umuiden in werking getreden. Nadat de visch, voör binnenlandsche dis tributie bestemd, was afgezonderd, werd aan den vrijen handel gelegenheid gegeven, vóór te koopen, mits men niet onder de voor Engeland en Duitschland vastgestelde prij zen inkocht. De overige visch werd daaiop gelijk ver deeld tusschen Engeland en Duitschland. Havermout als paarden- voedsel. Naar aanleiding van h^t bericht in de nieuwsbladen van 7 April il dot door hel Distributiebureau in Den Haag consent ia verleend voor het verbruik van 10 000 K.G. havermout als voeder voor paarden, wordt ons van bevoegde zijde medegedeeld, dat dit een partij betrof, welke per s.s. Soestdiik' uit Amerika is aangevoerd en gedurende de reis, die door een oponthoud van'zes weken in een buitenlandsche haven is vertraagd, tof broei is overgegaan, weshalve zij voor men- schelijke consumptie ongeschikt Is veM klaar d. De benzin e-n o o d. De Ned. Chauffeurs-Vereeniging en eeni ge niet bij deze organisatie aangesloten par ticuliere chauffeurs hebben bij adres aani den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel verzocht, op de actie tot inbeslagw neming en distributie van Venzine, uitslui tend ten voordeele der taxi-ondernemingen, afwijzend te beschikken en de belangen der particuliere chauffeurs en hun gezinnen te- willen doen gelden bij zijn besluit Voorts geven zij den wensch te kennen, dat bij eventueelen vernieuwden aanvoer van benzine, of bij distributie van den in depóf zijnden voorraad, ook een gedeelte voor par ticulier gebruik beschikbaar zal worden ge steld. Kolennood De kolennood is te Enschede, maar voon» al in de gemeente Lonneker zoo groot, dal er gezinnen zijn, die gedurende drie weken geen warm middagmaal konden bereiden. De eigenaren van bosschen, gelegen in laatstgenoemde gemeente, zijn van hun be zitting niet meer zeker, want geheele scha» ren liefhebbers komen er met bijlen gewa< pend op af en vellen wat maar te halen if. Gisteren wérd een geheel dennenboscH van den heer Robers, nabij Glanerbrug, om* gekapt en weggehaald. Huiden en vellen. Met het oog op de bijzondere tijdsomstan®. digheden is opgericht de Nederlandich*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2