BINNENLAND. Op het ItaKaansche en het nrfcl-oostelijke ©orlogstooneel geene bijzondere gebeurte nissen. Rome, 3 Mei. (Stefani). Officieel com muniqué. Langs het geheele front de gewone ar- filleriegevechten. Patrouilles hadden veel vuldige kleine ontmoetingen met den vijand. Het heldere weer was gunstig voor het yerkenniivgswerk der vliegers. In den afgeloopen nacht wierpen vijande lijke vliegtuigen bommen op Codigora. Er «verd eenige schade toegebraoht aan gebou- üven. Menschenlevens gingen niet verloren. Een van onze vliegtuigeskaders bombardeer de wederom militaire inrichtingen te Peina en Prosecco; het keerde behouden terug. Sofia, 2 Mei. (Buig. ag.) Bericht van het hoofdkwartier. In de Cernaboog, in de streek van Mo- giiena en tem westen van den Vardar levendig artillerievuur, op de rest van het front zwak ke artillerie-actie. Twee vijandelijke verken- ringsafdeelingen, die tegen de linkerflank van de Tservena Stena trachtten op te ruk ken, werden door ons vuur verjaagd. Berlijn, 3 Mei. (W. B.) Voormiddag- bericht uit het groote hoofdkwartier. Er was een levendig vuur bij Monastir, op iden westelijken oever van de Vardar en ten «urdwesten van het Doiranmeer. Konstantinopel, 2 MeL (Müli). Bericht van het hoofdkwartier. Aan het Irakfrcmt vielen de Engelschen iien 30en April een infanterie-regiment aan voor onze stellingen op den linkeroever van de Edhem. Nadat deze aanval was terugge slagen, werd een tegenaanval ondernomen tegen den rechtervleugel van den tegen stander. Wij maakten 4 officieren en 161 soldaten gevangen en namen bovendien twee Lewiskanonnen. Een regiment Russische cavallerie tracht te onder bescherming van twee com pagnieën infanterie en eene artilleriemacht over de noordelijke Diala te trekken. De po ging mislukte ln ons vuur. Petersburg, 3 Mei. (Tel.-ag.). Com muniqué van den grooten generalen staf. Onze troepen bezetten een punt aan de Diala nabij Djoemoer ten Noorden van Hanykin. Weenem, 3 Mei. (Corr.-bur.) De Neue Freie Presse brengt een interview van Ta- laat Pacha, den Turkschen grootvizier, die over den toestand op de oorlogstooneelen «ach optimistisch uitliet en er nadruk op leg de, dat door den vierbond altijd naar den vrede is gestreefd. Hij zeide: Wij zijn tot ver dediging van ons land, niet als veroveraars In den oorlog getrokken. Wij voeren een defensieven oorlog; wij sstreven naar een eer- vollen vrede. Wij zijn altend bereid over een eervollen vrede te onderhandelen. De vrede kan slechts door onderhandelingen fcH stand komen. Vredesonderhandelingen *ljn echter eene zaak van handel drijven; dat moet in het oog gehouden worden. De Russische revolutie en alles wat er bij fcehoort is een te teere zaak dan dat ik daar over nader zou kunnen spreken. Intusschen kan Ik wel zeggen, dat wij den val van het Ezarisme beschouwen, omdat het caarisme door den nood gedrongen den vernielings- Itrijd tegen Turkije voerde. Een vrij Rusland heeft niet noodig voor het panslavisme pro paganda te voeren. B e r 1 ij n, 3 Mei (W. B.) In den rijksdag 'diende de conservatieve fractie de volgende Interpellatie in: Het besluit van het ociaal-democratische partijbestuur, waarin de eisch gesteld wordt een gemeenschapeplijken vrede zonder ge- bieds-inlijving en oorlogs-schadeloosstelling te sluiten, heeft omdat de rijkskanselier zij ne stelling te dien aanzien niet duidelijk heeft doen kennen, in breede kringen van het Diritsche volk groote ongerustheid ge wekt, omdat het sluiten van zulk een vrede weliswaar aan de internationale beginselen, maar niet aan de levenseischen Ven het Duitsche volk zou beantwoorden. Is de rijkskanselier bereid, over zijn stand punt ten opzichte van dit besluit opheldering te geven? Petersburg, 3 Mei. (Tel.-ag.) De mi nister van buitenlandsche zaken Miljoekow heeft aan de vertegenwoordigers van Rus land in de landen der geallieerden de vol gende nota geseind met opdracht die te overhan4igen aan de regeeringen, waarbij «ij zijn geaccrediteerd: De voorloopige regeering van Rusland heeft den 27sten Maart aan de bevolking een proclamatie uitgevaardigd, waarin zij het standpunt van de regeering van het vrije Rusland, ten opzichte van het doel van den huldigen oorlog, uiteenzette. De minister van buitenlandsche zaken heeft mij verzocht u de vorenbedoelde proclamatie mede te dee- len en daaraan het volgende toe te wegen: Onze vijanden hebben in den laatsten tijd gepoogd onder de geallieerden tweedracht te zaaien, door dwaze geruchten te versprei den over het voornemen van Rusland, om een afzonderlijken vrede met de Centralen te sluiten. De inhoud van het hierbijgevoeg- de document bevat een afdoende weerleg ging van dergelijke verzinsels. De alge- meene beginselen, die daarin door de voor loopige regeering zijn neergelegd, komen freheel overeen met de verheven denkbeel den, die tot dusver steeds werden gehuldigd en laatstelijk nog door den president der frroote Amerikaansche republiek, onzen Hieuwen bondgenoot, op schitterende wijze werden vertolkt. De regeering van het oude stelsel in Rusland was niet in staat deze denkbeelden over het bevrijdend karakter ^an den oorlog en over het vormen van een taste basis voor de vreedzame samenwer- ing der volken ten behoeve der vrijheid van de verdrukte natiën in zich op te nemen en se te deelen. Het bevrijde Rusland echter kan thans de taal spreken, die begrepen zal worden door de moderne democratiën en het haast zich zijne stem te voegen bij die van zijne bondgenoot en. Doordrongen van dezen nieuwen adem der bevrijde democratie, kunnen de verkla ringen van de voorloopige regeering na tuurlijk niet het minste voorwendsel aan de hand doen, om er uit af te leiden, dat de in storting van het oude gebouw eene verslap ping van Ruslands kant heeft teweegge bracht in den gemeenschappelijken strijd van alle geallieerden. Integendeel heeft het nationaal verlangen, om den wereldoorlog tot aan de beslissende overwinning voort te zetten, zioh nog versterkt. Deze geneigdheid is nog krachtiger geworden door het feit, dat zij zich concentreert op de onmiddellijk voor de hand liggende taak om den vijand, die gebied van ons vaderland bezet houdt, terug te dringen. Het spreekt van zelf het hierbijgaande document zegt het uitdrukke lijk dat de voorloopige regeering, die de verkregen rechten van het vaderland Hand haaft, de tegenover de bondgenooten van Rusland aangegane verbintenissen stipt zal "eerbiedigen. Vast overtuigd, dat de huidige oorlog met een overwinning der geallieer den zal eindigen, ls de voorloopige regee ring van Rusland er eveneens zeker van, dat de vraagstukken, die door dezen oorlog op den voorgrond zijn gekomen, zullen worden opgelost in dien zin, dat een stevige grond slag zal worden gelegd voor een duurzamen vrede en dat de verbonden democratieën, van gelijke neigingen vervuld, het middel zullen vinden om de noodige waarborgen te verkrijgen tot voorkoming van het terugkee- ren van de bloedige conflicten van het he den. Ber 1 ijn, 3 Mei. (K. N.) De Lokalanzei- ger schrijft: Bij de opgewonden stemming, die in de Pers van Noorwegen in den laat sten tijd tot uitdrukking is gekomen, ver dient de aandacht dat de Vereeniging der Noorsche landbouwers als vertegenwoordi ger van den boerenstand een petitie heeft ingediend aan de koninklijke regeering, waarin zij haar vertrouwen in de regeering uitdrukt, dat alles zal geschieden om Noor wegen te bewaren in den wereldoorlog te worden gewikkeld. De petitie wijst er op, dat een nauwere aaneensluiting van het volk yan Noorwegen in gemeenschappelijke sa menwerking een uitweg zullen moeten vin den om de neutraliteit te handhaven en de integriteit van het land te verzekeren. Deze houding der boeren is des te merkwaardi ger, daar de meerderheid in het Storthing bestaat uit leden die uit hun kringen afkom stig zijn. Athene, 3 Mei. (R.) Zaimis heeft op 2lch genomen een kabinet samen te stellen. Washington, 4Mei. (R.) De inschrij vingen op de eerste twee milliarden uitgif ten van -de vrijheidsleening 1917 zijn in de schatkist gestroomd naar den maatstaf van meer dan een milKóen dollars per uur. 3000 banken ln elk doel van het land namen ge lijktijdig inschrijvingen aan. De secretaris van de schatkist Mac Adoo heeft aan den Italiaanschen gezrnt 100 mil- lioen dollars aangeboden, die de regeering heeft besloten aan Italië voor te schieten. Stockholm, 3 Mel. (W. B.) Volgens betrouwbare berichten, wordt de beperking van levensmiddelen in Engeland zeer pijn lijk gevoeld. Steeds komen er meer berich ten over gevallen van hongerlijdende gezin nen. Vooral de verzorging der kinderen schijnt moeilijk te zijn. Zelfs zijn er socië teiten, waar men maar tweemaal per week aardappelen krijgt. Verspreide Berichten. De onvolkomen zee-oorlog voering. De Manchester Guardian be spreekt in een hoofdartikel de mogelijkheid, dat de oorlog nog in den loop van dit jaar tot een beslissend einde komt, in verband met den duikboot-oorlog. De grootste dienst, dien onze nieuwe bondgenoot, de Vereenigde Staten, ons be wijzen kan, schrijft het Engelsche blad is het treffen van zoodanige maatregelen, dat een regelmatig verkeer o vér den Atlan- tischen Oceaan verzekerd wordt. Tengevol ge van het gebrek aan scheepsruimte zijn wij niet in de gelegenheid onze macht ter zee ten volle te ontplooien. Wij voeren den strijd tegen Turkije met land-expedities, ter wijl bij eene voldoende scheepsruimte de Turken door eene landing aan de Syrische kust, gemakkelijk zouden kunnen worden verslagen. Het is werkelijk een raadsel, waarom in de eerste jaren van den oorlog, toen er nog geen sprake was, van een tekort aan schepen, niet een punt aan de Syrische kust bij voorbeeld Alexandrië of Haifa door ons bezet werd. De verbitterde strijd, dien wij bij Gaza om het bezit van de zeeroute naar Palestina moeten voeren, levert een in teressant commentaar op de omstandighe den, waaronder wij ons prestige ter zee hoog moeten houden. Wij bezitten de macht ter zee, doch beschikken niet over voldoende scheepsmateriaal om hiervan militair voor deel te kunnen trekken. Dit geldt evenzeer voor Mesopotamië. Indien men met behulp der zeemacht Alexandrië had kunnen bezet ten, zouden betrekkelijk kleine, van deze ba sis opereerende legermacht, in staat zijn ge bleken den Turkschen tegenstand spoedig te overwinnen, aangezien alsdan de verbin ding met Europa voor de Turken zou zijn afgesneden. Thans wordt de strijd gevoerd met zuiver militaire middelen, doch indien wij over eene onbegrensde hoeveelheid scheepsruimte te beschikken hadden, zou onze taak aanmerkelijk lichter «ijn. Het mi litair defensief der Turken is «eer moeilijk te breken. Kameroverzicht. Tweede Kamer. In de zitting van Donderdag was aan de orde het voorstel-LImburg c.s. tot wijzi ging van de artikelen 133 en 186 f der Hoo- ger-Onderwijswet, om het eind-examen H. B. S. met Sjarigen cursus gelijk te stellen met de gymnasiale eind-examens voor zoo ver betreft de faculteiten geneeskunde en wis- en natuurkunde. Het wordt bestreden door den heer Bich on, die de klassieke opleiding voor den doctorebul wil behou den den heer Nolens, wiens bezwaar Is dat het ontwerp praejudficeert op het lyceum- ontwerp, hetwelk de quaestie in haar vollen omvang regeltden heer Brummelkamp die 't met den heer Nolens eens is, den heer Beumer, die klassieke talen onmisbaar acht voor een wetenschappelijke opleiding en den heer Rutgers, die in de bezwaren der vorige sprekers deelt. De heer M e n d e 1 s, die het ontwerp ver dedigt, acht het een misstand, hen die wls- en natuurkundige studiën willen doen, te dwingen het gymnasium af te loopen of staatsexamen te doen. Hij meent ook, dat het gymnasium niet onmisbaar is voor een klas sieke opleiding. De heer De Visser bestrijdt het ont werp. Het is verkeerd, de H. B. S., die niet meer aan de eischen voldoet, te belasten met egn nieuw contingent leerlingen. De heer Limburg betoogt, dat het ont werp urgent is en dat wachten op een rege ling van het voorbereidend en middelbaar onderwijs niet gemotiveerd is. Door geheel wetenschappelijk Nederland wordt de aanneming van dit ontwerp ge vraagd in het belang der wetenschap. Ook voorstanders der klassieke opleiding kunnen voor het ontwerp stemmen, daar het omtrent de litteraire, theologische en juridische fa culteiten niets beslist en het eenige doel is, een einde te maken aan de onbillijkheid, dat de wetgever leerlingen der H. B. S. wel toe laat tot de universiteit, doch hun den doctors hoed onthoudt. Spreker voert verschillende uitspraken aan, waarin wordt beweerd, dat de waarde der klassieke opleiding niet te hoog moet worden aangeslagen. Verder wordt nog gerepliceerd door den heer N o 1 e n s. De heer IJ z e r m a n is vóór het ontwerp, dat meer gelegenheid zal geven aan jongeren om aan het verlangen naar studie te voldoen. De heer Eerdmans licht een amende ment toe, om niet alleen de thans reeds stu- deerende medici zonder eindexamen gym nasium toe te laten tot het doctoraal exa men, maar ook thans reeds de studeerende pharmaceuten zonder eindexamen gymna sium. De voorstellers nemen het amendement over. De stemming over het ontwerp wordt be paald op Vrijdag vóór de pauze, waarna de vergadering wordt gesloten. Oost-lndlë De Staatscourant van 3 Mei bevat o.a. de volgende Kon. besluiten: benoemd tot inspecteur der registratie en domeinen in de 6e divisie te Amsterdam A. A. Versluijs, thans in de 18e divisie te Breda; benoemd tot schoolopziener in het arron dissement Hoorn H. B. P. Westerouen van Meeteren te Amsterdam; benoemd tot lid der commissie bedoeld in den algemeenen bestuursmaatregel betref fende de schepenuitvoerwet mr. dr. H. W. Jordens, advocaat te Deventer; benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Sittard H. Vogel, thans te Doesburg; te Ierseke F. C. Pervoost, com mies der posterijen en telegrafie 2e klasse; tot directeur van het telegraafkantoor te Zutphen A. van Tuinen, thans te Eindhoven; benoemd tot inspecteur der belastingen te Sneek A. A. H. Soutendijk, controleur der grondbelasting, thans tijdelijk, tot idem te Sittard A. S. Hennes, ontvanger der dir. belastingen, thans tijdelijk; ter beschikking gesteld van den minister van oorlog, de gepens. generaal-majoor der artillerie L. J. Scheftema, ten einde ajs zoo danig te worden toegevoegd aan het alge meen hoofdkwartier, in de functie van di recteur van aanschaffing en verstrekking van artillerie-materieel; benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, bij het wapen der infanterie, tot reserve Ie luitenant, bij hun tegenwoordig korps, de reserve-tweede-luitenants A. J. R. Buijtelaar en A. J. Job, onderscheidenlijk van het regiment grenadiers van het 18de regiment; met ingeng van 15 Mei 1917, aan den gepens. majoor van het wapen der cavalerie J. M. baron van Boecop, thans luitenant kolonel, commandant van het Intemeerings- dépöt te Wierickerschans, die bij Kon. be sluit van 30 Januari 1915, no. 33, op zijne aanvrage weder werd in dienst gesteld, op zijne aanvrage andermaal een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend met be houd van zijn recht op vernieuwd pensioen. Onze diplomatieke verte genwoordiging in Bulgarije. Het Kamerlid de heer Knobel heeft de volgendg vraag ingezonden „Acht de Minister niet den tijd gekomen om over te gaan tot definitieve regeling van Hr. Ms. diplomatieke vertegenwoordiging in Bulgarije, en wel op den voet van zelfstan digheid van het hoofd van het gezantschap te Sofia, met toekenning aan bedoelden titularis van den rang van buitengewoon ge zant en gevolmachtigd Minister?" Antwoord van den heer Loudon, Minister van Buitenlandsche Zaken i Nadat in het jaar 1909 diplomatiek ver keer tusschen Nederland en Bulgarijee was tot stand gebracht door Hr. Ms. gezant te Konstantinopel tevens te Sofia te accredi- teeren, is in den aanvang van het jaar 1914 een gezantschapsraad, verbonden een het gezantschap te Constantinopel, te Sofia ge plaatst. Deze regeling, waaTbii aan den bedoelden gezantschapsraad in ruime mate zelfstandig heid werd geschonken, had ten doel na te gaan, of de entwikkeling van de betrekkin gen tussChen Nederland en Bulgarije de grootere uitgaven van de instelling van eenen afzonderlijken post te Sofia kon wet tigen. Ten gevolge van den oorlog die, met name in zake onze economische betrekkin gen met Bulgarije, een geheel abnormalen toestand heeft geschapen en de bestudee ring van de ontwikkeling van deze betrek kingen en van de economische mogelijkhe den in Bulgarije heeft belemmerd, zijn de gegevens van allerlei aard, die men door het plaatsen van eenen diplomatieken ambte naar te Sofia beoogde te erlangen, niet bin nen het tijdsverloop, dat toen voor oogen stond, kunnen worden verkregen. Dientengevolge was bij het opmaken van het ontwerp van hoofdstuk IB der begroo- ting voor het loopend dienstjaar bedoelde vraag nog niet rijp voor een beslissing, evenmin als zij het op dit oogenblik is. Donk zij mede het beleid en de toewijding van den te Sofia tijdelijk geplaatsten amb tenaar, aan wien de titel van minister-re sident is verleend, is de voorloopige rege ling zonder nadeel voor de Nederlandsche belangen kunnen worden bestendigd. Voor toekenning van den eventueel te be noemen titularis van den rang van buiten gewoon gezant' en gevolmachtigd minister bestaat vooralsnog geen reden. Zulks zou de dezen hooger in rang plaatsen dan op dit oogenblik de meesten der Nederlandsche hoofden van zending, die Immers wel den titel van gezant dragen, doch niet dien rang bezitten. Tweede Kamerverkiezing DenHelder. Voor de a.s. stemming voor een lid van de Tweede Kamer in het kies district Den Helder zijn gisteren candidaat gesteld de heeren P. J. Oud (vrijz.-dem.) te Ommen, C. Thomassen (S. D. A. P.) te Bus- sum en A. P. Staalman (chr.-dem.) te Am sterdam. Hof van Arbitrage. Aan {hr. mr. W. Röell is, op zijn verzoek, door den Raad van BeheeT van het Hof van Arbitrage eer vol ontslag verleend als eerste-secretaris van het Bureau van het Hof met dankbetuiging voor de bewezen diensten. In de gisteren gehouden vergadering van den Amsterdamschen gemeenteraad werd de heer D. Manassen geïnstalleerd als raadslid en de heer Ph. Falken'burg als ge meente-secretaris. Een woord van gelukwensch werd daarbij door den voorzitter uitgesproken. In aan sluiting hieraan werd warme hulde gebracht aan den afgetreden secretaris mr. J. A. Bazëa, die de gemeente 35 jaar diende, waarvan 13 jaar als secretaris. De heer Bazëa was wegens ziekte verhinderd tegenwoordig te zijn. De burgemeester van 's Hen togenbosch, jhr. P. J. J. S. M. van der Does de Willebois, heeft gisteren vóór de raadsvergadering te sluiten, medegedeeld dat hij aan H. M. de Koningin met Ingang van 1 Juli a.s. zijn ontslag heeft aange vraagd. Een kolonel van 48 jaar. Wat sedert menschenheugenls niet is gesohied, is thans gebeurd bij de jongste legerpro motie, deelt de Avp. mede. Tot kolonel-commandant van het le reg. huzaren is, met voorbijgang van vier luit- kolonels, benoemd de luit.-kolonel J. M. Benteijn, oud 48 jaar. Geboren in 1869 werd hij ln 1889 be noemd tot 2e luit., in 1891 tot le luit., In 1903 tot ritmeester, waarna hij in 1912 tot majoor en in 1914 tot luitenant-kolonel werd bevorderd. Hoe spoedig hij thans den kolonelsrang heeft bereikt, moge blijken uit het feit, dat zijn tijdgenooten, die met hem op 25 Juli 1889 werden benoemd tot 2e luit. bij de infanterie, den rang van majoor hebben be reikt, terwijl bij de artillerie nog een drie tal in den rang van kapitein dienen, die nog nletaan de beurt zijn voor bevordering tot den majoors rang. Kolonel Benteijn Is de Jongste kolonel van het Nederlandsche leger. Scheidsgerechten voor spoorwegpersoneel De Minister van Waterstaat heeft: 1. benoemd tot secretaris der scheidsge rechten voor spoorwegpersoneel, mr. C. W. Ritter, thans commies bij het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, en tot plaatsvervangend-9ecretaris der scheids gerechten voor spoorwegpersoneel, mr. C. G. van Eek en G. de Nes, beiden commies bij den Raad van Toezicht op de Spoorweg diensten; 2. ingetrokken de tijdelijke aanwijzing, volgens zijn beschikking van 23 December 1916 van mr. C. G. van Eek tot secretaris en van G. de Nes, voornoemd, tot plaats vervanger van den secretaris der scheidsge rechten voor spoorwegpersoneel. Prof. d r. J. W o 11 j e r. Naar de Stan daard verneemt, is de toestand van prof. dr. J. Woltjer zorgelijk. Begrafenis J. E. van Renesse. Woensdagmiddag had op Oud Eik en Dui nen te 's Gravenhage de teraardebestelling plaats van den oud-schoolopziener J. E. van Renesse. De heer Van Renesse was vroeger commies bij Binnenlandsche Zaken, afd. on derwijs, daarna schoolopziener in het district Heerenveen. In 1899 werd hij in gelijke functie in het district Arnhem benoemd. Ter herinnering aan den honderdsten ge boortedag van den dichter Jan Pieter HeyeC met wien hii bevriend was geweest, nam hij het initiatief tot het oprichten van de Jan Pieter Heyestichting te Oosterbeek, waar voor hij zich veel opofferingen heeft go- troost. Die stichting, bestemd voor zwakzin nigen, die in eigen omgeving ten gronde zouden gaan, is een zegen voor vele kin deren. Bij de teraardebestelh'ng werden op wensch van den overledene geen bloemen meegenomen, ook werd aan de groeve niel gesproken. Onder de aanwezigen was ook de algemeene secretaris van het hoofdbe stuur der Heyestichting, die gekomen wa» om te getuigen van zijn w-aardeering voor het wtrk van den afgestorvene, zooals an deren hadden willen spreken over zijn hu maniteit en zijn streven steeds verzoenend en vredestichtend op te treden bij het be slissen der vele vraagstukken, die eert schoolopziener op zijn weg vindt. Hbld, Nederland en de oorlog. De dienst op Engeland. Reuter seint ons uit Londen, d.d. 3 Mek In het Lagerhuis zeide Mc. Namare, irt antwoord op een desbetreffende vraag, dal het onjuist is dat er een nieuwe stoomvaart dienst van Nederland naar Southwold is In gesteld. Wij hebben natuurlijk geen over eenkomst met de Duitsche regeering aange gaan. De Brltsche regeering heeft de Nederland sche regeering toegestaan, om voor een be paald aantal reizen een schip uit te zenden, ten einde verschillende Nederlandsche, irt Engeland gestrande passagiers en zeelieden naar hun land terug te brengen. Geen goe deren of brievenmalen zullen worden ver voerd; evenmin zullen passagiers van Ne derland naar Engeland worden overge bracht. Bommen op 7-ifrlkier. Uit het onderzoek van de overblijfselen der bommen in den nacht van 29 op 30 April op Zierikzee geworpen, ls gebleken zoo wordt ons uit 's-Gravenhage gemeld dat deze in vorm en materiaal volkomen overeenstemmen met de overblijfselen der 'bommen, welke uit een B r i t s c h vliegtuig ind en naoht van 8 op 9 Aug. 1915 op Cad- zand zijn eeergekomen. Een der te Zierik zee gevonden scherven droeg Brltsche merken. De ramp te Zierikzee. De Koningin heeft aan den burgemeester van Zierikzee een krans laten zenden om gelegd te worden op de graven van het gezin Ley- dekker aldaar, dat bij den bommenaanslag op Zierikzee om het leven is gekomen. Het Hbld. meldt, dat geen der mooie oude gebouwen van Zierikzee bij het bombarde ment noemenswaard heeft geleden. Van een der huizen met een mooien ouden gevel aan de Oude Haven is wel de achterzijde be schadigd, doch de gevel bleef ongedeerd. Wonderlijk genoeg kregen ook de Zuid- en de Noordhavenpoort geen letsel, hoewel daarvóór en daarachter een bom is ontpkrffc Nederlandsclie tjalk tot zinken gebracht. Woensdag om 12.15 is de tjalk „Noord zee", metende 220 ton, geladen met gecon denseerde melk ln blikjes, bestemd voor Frankrijk, door een onderzeeër aangehou den. De onderzeeër loste 20 granaten op hel schip, daarna gooide hij bommen in hel schip, waarop de tjalk in drie minuten zonk. De kapitein werd aan de hand gewond. Do bemanning werd opgepikt door de blazer- schuit „Noordzee" en te Goedereede aan wal gebracht. Gisteren zijn zij met een ma rinevaartuig naar Hellevoetsluis vertrokken, waarna zij om 1 uur naar Rotterdam zijn go- gaan. Trawler lat zinken gebracht, In IJmuiden is aangebracht de geheele bemanning van den Nederlandschen stoom trawler IJmuiden 132 Westland, waarvan niel ernstig gewond de stoker C. van der Spek, welk schip tot zinken is gebracht door een Duitsche duikboot. Van andere zijde wordt ons gemeld: De LJmuider stoomtrawler „Frohn" kwart gistermiddag binnen met de bemanning, bestaande uit 12 man van de IJmuider stoomtrawler „Westland". Dit schip Woensdagavond in het vrije gebied zondet waarschuwing door een Duitsche U-boot be schoten en in zinkenden toestand gebracht De granaten vlogen over de menschert heen, toen zij het schip verlieten. De schip per roeide naar de duikboot en gaf de scheepspapieren den commandant ter In zage, doch deze had nfet veel woorden voor den schipper. De schipper beweerde dat de „Westland" in het vrije gebied was, docN dit hielp niets, want den Nederlanders werd verboden naar het nog drijvende vaartuig terug te keeren. Of het schip dus gezonken is, weet men niet. Na 8 uren in de boot te hebben rondge dreven, werden zij door de stoomtrawle* „Frohn" opgepikt en dadelijk naar Umuidert gebracht. Een der opvarenden van de WesV land werd tijdens de beschieting ernstig ven- wond. Aan vernietiging ontkomen. De bemanning van een te IJmuiden bin nengekomen stoomtrawler rapporteerde, nauwelijks aan eene vernietiging van haas schip te zijn ontkomen. Naar de berichtgever vanhet Hbld. aldaar vernam, bevond hel vaartuig zich op 56 gr. 9 min. N. B. en 5 gr. O. L. (dit is even benoorden Dogger»- bank-lichtschip), toen een Duitsche duik boot den trawler tot stoppen sommeerde

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2