'BINNENLAND. Jflen ook hier zware verliezen. Wij maakten gevangenen en braqhten eenige buit mede terug. P a r ij s, 12 M e i. (Havas). Tot dusver hebben de Duitschers het verlies van Cra- onne en van den Winterberg nog steeds niet vermeld. Zij putten zich onvermoeid uit in wroedende aanvallen om de stellingen te her overen, welke zij meenden onneembaar te hebben gemaakt. De dag van gisteren kostte hun wederom zware offers, daar alle tegenaanvallen vruch teloos bleven en op een slachting voor hen uitliepen. Iedere dag vindt de Franschen be ter voor de verdediging toegerust. Aan den anderen kant bracht een handige operatie ons in het bezit van het glacis en de loopgraven, die als een schanswerk op de N.-Ö. helling van hoogte 89, 500 meter ten zuidoosten van het station Cochenis, waren aangelegd. B e r 1 ij n, 13 Mei. W. R.) Voormiddag- bericht uit het groote hoofdkwartier. LegerfTont prins Ruprecht. De groote aanvallen der Engelsohen zijn mislukt. Na een zeer krachtige artillerievoorbereiding, - die zich over het geheele slagveld van Atrecht, tusschen Lens en Quéant, uitbreid de, rukten de Engelschen in den vroegen morgen op in de streek tusschen Gavrelle en de Scarpe, aan weersizijden van den weg AtrechtKamerijk, en bij Bullecourt. Het gelukte hun Roeux binnen te dringen. Op alle andere plaatsen werden zij door ons vuur en in gevechten van man tegen man onder de zwaarste verliezen teruggedreven, 's Avonds volgden nieuwe aanvallen aan beide zijden van Monchy (ten Zuiden van Roeux), die door de kracht onzer dappere verdediging eveneens op bloedige wijze mislukten. De voordeelen, die de Engelschen in Bul lecourt konden behalen, werden hun door een krachtigen tegenaanval van een garde- bataljon weder ontrukt. Heden zijn de ge vechten om dit dorp opnieuw begonnen. Legerfront kroonprins. Terwijl het ten ivoorden van de Aisne tijdelijk rustiger was, Ss de artilleriestrijd aan het Aisne-Marne- kanaal in Oostelijke richting tot bij Tahure heviger geworden. Een aanval der Fran- achen aan weerszijden van den weg Cor- benyPont-h-Vert leverde geen resultaten op. Denj 12en Mei verloor de vijand in lucht gevechten 14 en door ons afweergeschut drie vliegtuigen. Een Frensche vlieger moest eene noodlanding doen achter onze liniën. Avondbericht. Bij Atrecht was een levendig vuur. Pax- fieele aanvallen van de Engelschen tegen het park van Oppy en tegen Bullecourt zijn mislukt. Aan het Aisnefront en in Cham pagne Is de toestand onveranderd. Par ij s, 13 Mei. (Havas). Namiddag- communiqué. Hedennacht was de artillerie aan weerszij den vrij sterk in actie tusschen Somme en Oise en ook aan het Aisne-front. Hedenmorgen deden de Duitschers hevige aanvallen op het plateau van Craonne, ten ivoorden van Reims en en in de streek van Maisons de Champagne, die allen gestuit werden door het vuur der Fransche artillerie en infanterie. Onder zware verliezen moes ten de Duitschers wijken, terwijl de Fran schen eenige gevangenen maakten. In de streek van Verdun deden de Fran schen twee overvallen, die volkomen slaag den en ons een aantal gevangenen leverden. Aan het overige front vérliep de nacht kalm. Avondcommuniqut Heden was het betrekkelijk rustig op het geheele front. Wij zetten ons vernielings- vuur voort op de werken en inrichtingen van den vijand, die slechts zwak antwoordde. Londen, 13 Mei. (R.) Bericht van maarschalk Haig. In den afgeloopen nacht patrouille-gevech ten ten noordwesten van Leverguier. Den vijand werden verliezen toegebracht en on ze posten op sommige punten naar voren geschoven. In Bullecourt duurt de strijd voort. Ten ruiden van de Scarpe brachten wij onze li nie 's nachts eenigszins vooruit, versterkten onze stelling op de westelijke hellingen van den Groenland-heuvel, ten noorden van de rivier; en maakten eenige gevangenen. Een tegenaanval, dien de vijand in den voor nacht deed ten oosten van het kerkhof van Roeux (pi.m. 6 K. M. ten oosten van Atrecht) werd afgeslagen! 50 gevangenen bleven in onze handen. a r ij s, 13 Mei. (Havas). Plaatselijke actiën verschaften nieuwe voordeelen aan de Franschen in Champagne. De artillerie hervatte haar vernielend vuur op de tot eerste linie geworden tweede verdedigings- liniën en ver daarachter. De opnieuw aan gevallen Hindenburglinie week wederom achteruit. Het Engelsche front drong voor uit; een succes van aanmerkelijk gewicht werd daar behaald door de verovering van een doolhof van met vaste en bewegelijke verstereen bezaaide loopgraven en van een dorp, dat een essentieel punt van verzet voor de Duitschers was, die daar aan alle aanvallen weerstand boden. De arbeid van voorbereidende bewegin gen duurden voort. B er 1 ij n, 13 Mei. (W. B.) Terwijl de werkzaamheid van de vijandelijke lucht strijdkrachten - in het westen juist aan de voornaamste gevechtsfronten iets vermin derde, waren onze vliegers weder zeer ac tief. De verkenningsvHegers drongen op en kele punten TOO K.M- diep het vijandelijk vebied binnen en keerden met belangrijke inlichtingen terug. Onze infanterie-vlieger9 epen meermalen met machinegeweervuur den strijd aan het front in. Een stuk Swaar geschut der Engelschen, dat in de «kitfing van Douai vuurde, werd door het door de vliegers eleide vuur onzer artille rie tot zwijgen gebracht. Op verscheidene kampen en militaire werken werden bom men geworpen. De vijand verloor 16 vlieg tuigen, waarvan 10 in luchtgevechten wer den neergeschoten. Berlijn, 1 3 Mei. (\V.-B.). Voormiddag- bericht uit het groote hoofdkwartier. Op het oostelijke oorlogstooneel geene verandering. Weenen, 12 Mei. (Corr.-bureau). Of ficieel bericht van heden middag. Aan het Isonzofront, beneden Tolmino, onderhielden de Italianen hedenmorgen vroeg verscheiden uren lang een zeer hevig vuur uit geschut van allerlei kaliber. Overigens geen nieuws van dit en van de andere fronten. Weenen, 13 Mei. (Corr.-bur.) Offi cieel bericht van heden middag. Aan het Isonzo-front ontbrandde gisteren een herig artilleriegevecht. De vijand liet tusschen Tolmino en de zee aan het geheele front zijn geschut en mijn werpers werken. Dit duurde den geheelen nacht en wordt ook nog -heden voortgezet. Onze batterijen be antwoordden dit vuur met gunstig resultaat Ook in Karintië en Tirol was het geschut wederzijdsch in actie. Rome, 13 Mei. (Stefani). Officieel communiqué. De artillerie-actie bleef gisteren normaal in de streek van Trentino en Karintie, doch was veel heviger langs het Julische front van Tolmino tot aan de zee. Ons vuur ver oorzaakte ontploffingen en branden in de vijandelijke liniën. De vijandelijke artillerie richtte eenige schade aan in gebouwen" te Görz. In kleine gevechten op de hoogten ten oosten van de Vertoibizza maakten wij een 12-tal gevangenen, onder wie één offi cier. Vijandelijke vliegtuigèn wierpen bommen op Isola, Morosini en op plaatsen aan den Beneden-Isonzo, waardoor een burger ge dood werd. Onze watervliegtuigen hervatten het bombardement van het vliegkamp van Prosecco, ten noorden van Triest. In een luchtgevecht boven Görz weTd een vijande lijk vliegtuig naar 'beneden geschoten. Rome, 13 Mei. (Stefani). In den nacht van den 12en verschenen vijandelijke vlieg tuigen in het kustgebied van het front. Onze watervliegtuigen stegen aanstonds op voor een inval in het vijandelijke gebied. Het arsenaal van Lloyd en de inrichtingen van Santasaba, bij Triest, werden gebombar deerd. Uitgebreide branden bewezen de uitwerking van het bombardement. Petersburg, 12 Mei. (Tel.-ag.) Com muniqué van den grooten generalen staf. Aan het front in Rusland als gewoon ge weervuur gewisseld en verkenners- en vlie gers werk. Ten zuiden van het Narocz-meer, in de streek van het dorp Stahortzy, deed de vijand een gas-qanval. Aan het Rumeensche front geweervuur en verkenningen. Den lOen Mei gingen drie Turksche com pagnieën met verscheidene afdeelingen Koerden op beide oevers van den Euphraat, ten zuid-westen van Erzindzjan en in de streek van den Keler Ami-pas tot het offen sief over. Wij sloegen hun aanval af. Tusschen Senneh en Pendzjwin, in de streek van den Garran-pas, maakten onze troepen zich in den nacht van den 8sten Mei meester van een deel der vijandelijke stel lingen. Den 8en Mei werd de strijd voortgezet en bezetten wij nog een deel van de vijandelijke stellingen, maar bij het vallen van den avond moesten onze troepen, omdat de vijand aan zienlijke versterkingen ontwng, naar hunne oorspronkelijke stellingen terugtrekken. Onze troepen trokken de Diala in de streek van Meydan over en rukten op in de richting van Kiphri. Den lOen Mei, na een gevecht, trokken wij de Diala tusschen Djoenwer en Omar Aga over. B e r 1 ij n, 1 2 M e i. (W. B.) Ook den llen Mei bleven de troepen der bondgenooten in Macedonië in de hevige gevechten overwin naars. Na een hevige artillerie-voorberei ding deden de Franschen weder aanvallen in den Czerna-boog over een front van 4H Kilometer; zij werden, evenals de vorige da gen, onder zware verliezen, op sommige plaatsen na gevechten van man tegen man, teruggeslagen. Ook de vijandelijke aanval len op het front van Stravina mislukten voor een deel in handgranaat-gevechten. Even eens werden herhaalde met sterke strijd krachten ondernomen aanvallen op de Do- bropolja Planina, waarin de Serviërs in ons vuur bloedige verliezen lederw afgeslagen. In den avond ontbrandden nieuwe gevech ten. Een poging van de Franschen, om bij Huma zonder artillerie-voorbereiding de Ja- rolitzna-stelling en hoogte 1053 bij verras sing te nemen, mislukte door ons artillerie ën machinegeweervuur. Ook een vijandelij ke aanval op Bulgaarsche veldposten bij Allirack was vruchteloos. Berlijn, 13 Mei. (W. B.) Voormiddag- bericht uit het groote hoofdkwartier. Op de hoogte van Dobropolje (ten oosten van de Tserna en ten zuiden van Huma, werden verscheidene vijandelijke aanvallen afgeslagen. De stellingen zijn daar vast in ons bezit gebleven. Par ij s, 1 3 M e i. (Havas). Aan het front van Saloniki lieten de 'beide vleugels van het Fransch-Engelsch-Russische versterkte ka'mp volstrekt geen rust aan den tegen stander. Zeer belangwekkende successen werden behaald door de dappere Serviërs in den bergachtig>en sector ten noorden van Kaimakhalan of reikten over hoogte 1824 heen, die zidh boven het Cernadal verheft. Konstantinopel, 13 Mei (Miii). Bericht van het hoofdkwartier van den llen. Ten oosten van Sulejmanie, op Perzisch gebied, viel een Russische afdeeling op nieuw onze in den omtrek van Gazan ge- kantonneerde voorposten aan; zij werd door onze tegenaanvallen teruggeslagen. Aan het Kaukazische front was geene ge vechtsactie behalve schermutselingen van patrouilles en het gewone artillerievuur te gen onzen linkervleugel. Op het Sinaifront was het rustig. Londen, 12 Mel. (R.) Officieel be richt. Onze mobiele colonnes, die opereeren aan de Schatt el Aln en de Diala, drongen den vijand terug in de Jeb-el-Hamrin-stel- ling, op 80 mijlen afstand van Bagdad. B e r 1 ij n1 3 M e i. (W.-B.). Niet officieel bericht. De Duitsche rijkskanselier heeft zich Za terdagavond naar Weenen begeven om met graaf Czernin eene bespreking te houden. Weenen, 13 Mei. (Corr.-bur.). De Duitsche rijkskanselier, von Bethmann Holl- weg, is hedenmorgen hier aangekomen, om met den Oostenrijkschen minister van Bui- tenlandsc'he Zaken, graaf Czernin, te confe- reeren. Von Bethmann Hollweg werd in den middag door den keizer te Laxenburg in au diëntie ontvangen, waarna hij met het kei zerpaar den lunch gebruikte. Des avonds had in het Duitsche gezantschapsgebouw een diner plaats, waaraan ook graaf Czernin en echtgenoote deelnamen. De rijkskanselier keerde met den nachttrein naar Berlijn terug. Deze besprekingen zullen binnenkort te Ber lijn worden voortgezet. B e r 1 ij n 12 Mei. (W.-B.). De centrale afdeeling van den rijksdag heeft besloten de behandeling van de interpellatiën over het oorlogsdoel op Dinsdag te bepalen. De rijks kanselier zal daarbij het woord voeren. Weenen, 12 Mei. (Van onzen bijzon deren correspondent). De boodschap van de keizer aan de monarchie wordt hier in de welingelichte kringen beschouwd als eene openbare uiting, die een diepen indruk maakt op de bevolking, omdat de keizer het groot ste vertrouwen op de toekomst uitdrukt. De toebereidselen tot het bijeenkomen van het parlement worden met veel ijver ge maakt. De regeering zal wetsontwerpen in dienen tot wijziging van 'het reglement van orde, om obstructie te verhinderen, en den arbeid te bespoedigen en de tucht te verbe teren. De overheid kondigt eene nieuwe regeling aan van de verstrekking van meel en de vleeschrantsoeneering van 15 Mei af. Petersburg, 12 Mei. (R.) Aan de de legatie van het leger te velde heeft Miljoe- kow verklaard, dat er geheime verdragen bestonden, doch het zou gevaarlijk voor de zaak van Rusland en de geallieerden zijn deze bekend te maken. De geallieerden zijn het er geheel over eens, dat de nationale vrijheid van Rusland het doel van den oorlog is en dat de eisch zal worden gesteld tot her stel van de geleden schade. Stockholm, 1 2 Mei. (Tel.-bur.). Over de ministersamenkomst worden thans offi- cieele mededeelingen gedaan, waarin gezegd wordt, dat in den loop van de beraadslagin gen de Zweedsche, Deensche en Noörweeg- sche ministers de eensgezinde wil der drie landen bleek tot verdere handhaving van de door hen tot dusver gevoerde politiek van onpartijdige onzijdigheid. Even als vroeger wijzen de drie regeerin gen de gedachte af, hetzij alleen of in ver- eeniging met andere neutrale regeeringen het initiatief tot bemiddeling tusschen de oorlogvoerenden of andere maatregelen van dergelijke strekking te nemen. De conferentie was eenparig van oordeel, dat er een samenwerking met andere neu trale staten tot behartiging van hunne ge meenschappelijke belangen, in het bijzonder wat aangaat de beginselen van het toekom stige volkenreoht in het leven moet worden geroepen. De aandacht der drie regeeringen is op het feit gericht, dat dit laatste vraagstuk be hoort tot het werkprogram der interparle mentaire groepen der drie Noorsche landen. De conferentie besprak voorts uitvoerig de huidige moeilijkheden van den Invoer in do drie SkandinavisChe landen langs den weg. Zij legde in groote trekken de eco nomische aaneensluiting der drie landen ge durende en na den oorlog vast en gaf den wensch te kennen, dat de economische aan eensluiting en de ruil van handelswaren zoo als die reeds gedurende den wereldoorlog, tusschen hen bestaan, zou blijven voortduren en zich ontwikkelen. De conferentie erkende ook het nut "van eene nieuwe bijeenkomst van technische ver te g- oordigers der drie Skandinavische landen om de vraag te onderzoeken of, en zoo ja, welke maatregelen er genomen moe ten worden om den strijd tegen het gevaar der drijvende mijnen ook na den oorlog voor te bereiden. N e w-y o r k, 1 3 M e i. (R.) Een aantal ge zaghebbende Amerikaansohe socialisten hebben aan de socialisten in Stockholm, Ko penhagen en Bern een telegram gezonden, met verzoek dit door te zenden aan de Duit sche socialisten, inhoudende de aankondi ging, dat de werelddemocratie zal voortgaan Duitschland te bestrijden totdat de Hohen- zollerns zullen zijn vernietigd. Een van de onderteekenaars in Russel, een lid van de missie, die onder leiding van Root zich naar Rusland begeeft. Kopenhagen, 12 Mei. (W. B.) Het dagblad Sozialdemokraten heeft uit Hapa- randa een telegram ontvangen, waarin Borgbjerg op zijne terugreis uit Petersburg heeft verklaart, dat de arbeidersraad in zijne beraadslagingen op den 8en eenstemmig zich bij de gedachten van eene vredescon ferentie heeft aangesloten en eene deputatie naar Skandinavië heeft gezonden, om daar de noodige toebereidselen te maken. P e t e r s b u r g, 12 Mei. (R.) Skoboleff, lid van het uitvoerend comité van den Raad van Arbeiders- en Soldaten-afgevaardigden verklaarde, dat het gansche Russische pro letariaat met verontwaardiging het denk beeld van een afzonderlijken vrede verwerpt. Elke soldaat, die om het zoo uit te druk ken op eigen houtje met de Duitschers vrede sluit, benadeelt daardoor de zaak der Russische democratie. Het leger moet een machtige organisatie vormen, gereed voor den strijd, en moet niet in de loopgraven ontwricht worden, maar het offensief her vatten. Stockholm, 12 Mei. (W. B.) Franz Mehrung heeft in een brief aan Tsjeidse verklaard, dat de groep van de Internatio nale weigert deel te nemen aan eene bespre king op eene vergadering, waar de meer derheid van de Duitsche sociaal-democratie vertegenwoordigd is. Weenen, 1 2 M e 1. (Korr-Bur.) Volgens de Arbeiterzeitung zijn naar de conferentie te Stockholm afgevaardigd voor de Duitsche soc.-democratie in Oos tenrijk dr. Victor Adler, dr. Ellenbogen, dr. Renner en Karl Seitz; voor de rijkscommis sie der vakvereenigingen Anton Hueber; voor de Poolsche soc.-dem. partij Daszynski en dr. Diamand; voor de Czechische soc.- dem. Habermann, Nemec, Burian err Stein; voor de Italiaansche partij Pittoni; voor de Rumeensche Grigorovici; voor de Zuid-Sla vische dr. Tuma; voor de Hongaarsche soo democratie Bokanyi, Buchlinger; en voor de Bosnische soc.-dem. Markic en Glamac. Petersburg, 13 Me i. (R.) Komilow, de commandant van Petersburg, heeft zijn ontslag genomen. Tweede telegram. Generaal Komi low deelt mede, dat zijn aftreden te wijten is aan het optreden van een aantal organi saties, die er aanspraak op maken de con trole Tiit te oefenen op het garnizoen, en aan den elsch van den Raad van gedele geerden van arbeiders en soldaten, dat hij al zijne orders ter goedkeuring aan genoem den raad zal voorleggen. Petersburg, 13 Mei. (R.) Een ben de, bestaande uit een dertigtal anarchisten uit Petersburg en Schlüsselburg, gewapend met geweren, revolvers en bommen, maak te zich meester van de woning van den her tog van Leuchtenburg, bij het Maria-Thea ter, ten einde daar hun hoofdkwatier te ves tigen. Zij weigerden het huls te verlaten, on danks het bevel van den Raad van Soldaten en Arbeiders. De arrondissements-comman dant heeft het huis door troepen laten afzet ten. Verspreide Beriohten. Manchester, 13 Mei. (R.) De conv* missie, die tegen den wil van het uitvoe rend comité der vakvereenigingen, een sta*» king van machinisten had georganiseerd, heeft bepaald, dat morgen het werk hervat zal worden. Een dieven republiek. Onze correspondent te Weenen bericht, dat in Hongarije een wijdvertakte dievenbende is ontdekt, die eene eigen republiek vormde met een koffiehuisbediende als president en zich vooral toelegde op het Dlunderen van spoortreinen. Uit de Pers. Crisis aan oorlog. De Maasbode noemt het votum meer een te hoop loopen dan een toevallige groe- p eer in;; Voor dit r«-k. orgaan staat het vast, dat uit de stemming iets anders spreekt, dat die stemming een duidelijk geluid geeft, hoezeer ook de groepen, die daar elkander vonden, in program en denkwijze uiteen loopen. „De stemming drukt uit, hoe velen ge voelden, dat het Departement van Oorlog met alles deed om de maatschappelijke ellende, uit mobiliseering en inlijving voort vloeiend, zooveel mogelijk te beperken. Zelfs tegen de technische uiteenzettingen des Ministers in meenden velen, dat niet al les gedaan werd om het ongelukkig maken van tallooze gezinnen tot het uiterst nood zakelijke te beperken." De Kamer had sinds lang de overtuiging, dat aan de organisatie-vermogens van den heer Bosboom veel haperde. Hij omvaande niet alles meer; hij had de teugels niet alle in de hand. „Woensdag nog zweemde het even nog in zijn woorden door, dat hij in de techniek der inlijving niet doorkneed was. Daarbij komt allerlei ander tekort, aan de Kamer bekend. Allerlei uitrusting ontbreekt ons leger, uit rusting, waarvan een deel had kunnen aan wezig zijn. Nog in het laatste comité-gene raal is de kader-vraag aan de orde geweest. En wij zijn overtuigd, dat niet alleen geble ken zal zijn, dat het kader-vraagstuk er slecht voorstaat, maar ook, dat de Minister het vraagstuk niet machtig- is." Men was getuigt de Maasbode dezen Minister moeo zoo moe. Doch, ook in katholieke kringen, allereerst wegens zijn tekortkomingen van militair-technischen aard, al heeft op de tweede plaats menig, specifiek-katholiek bezwaar die moeheid be vorderd. „Aldus heeft de crisis een dieperen onder grond. Men wenscht beter militair beleid, meer organisatie-talent, meer rekening met het maatschappelijk belang." D e T ij d betreurt het aftreden van Minis ter Bosboom niet. „Bosboom is niet geweest een man, waar in het leger bijonder vertrouwen stelde, en menig militair zal zich met bezorgdheid hebben afgevraagd, of deze minister ook de rechte man was in tijd van oorlog Maar ook in mobilisatie-tijd had de heer Bosboom niet het vertrouwen. Zijn optreden tegeiv over de Kamer, de toestand van den mill» tairen gezondheidsdienst, de treurige mili taire administratie en de zeer onvoldoends wijze, waarop hij de zedelijke belangen van den jongen soldaat behartigde, dit alles en nog veel meer, dat wij thans stilzwijgend kunnen voorbijgaan heeft er toe bijgedra gen om het toch reeds geringe vertrouwen in het beleid van dezen minister op peil ta houden." De Standaard merkt op, dat verschil lende leden, die overdag aanwezig waren, 's-avonds ontbraken. Dat viel met name op van den heer Nolens. Wijst, vraagt dat a.-r. orgaan, diens afwezigheid ook niet eenigs zins er op, dat de President-Minister niet het alleruiterste heeft beproefd? „Wat lang gedreigd heeft, is nu eindelijk' gekomen. In één opzicht is dat een verlich ting. Het gemodder van zekere Kamerleden Links en het gemartel, waarover de heer Nolens sprak, is nu uit" Het Volk betoogt, dat het votum geen andere strekking heeft, dan om de controle van het Parlement tot meer dan een woord, tot realiteit te maken. „De heer Bosboom gaat, vervolgt het blad, near menschelijke berekening, heen. Zijn op volger heeft geen gemakkelijke taak. Richt snoer van zijn beleid zal moeten zijn, de eischen van het maatschappelijk leven met die van de handhaving der neutraliteit zoo veel mogelijk m overeenstemming te bren gen. Hij zal daarbij stuiten op openlijke, maar vooral op de stille tegenwerking, waan» van minister Staal en vooral minister Van Rappard een cn ander zouden weten te ver tellen. Wij hebben reeds het denkbeeld ge opperd, om deze moeilijke taak op te dra gen aan een burger. Sterk moet de man, die aan het hoofd van Oorlog komt, toch zijn. Het schijnt ons toe, dot een sterk man, die niet uit het leger voortkomt, meer vertrou wen bij het volk, en daardoor meer kracht bij het vervullen van zijn moeilijke taak zal vinden, dan een militair. Vreemde oogen dwingen, zegt het spreekwoord." De N. R. Ct. merkt op, dat wat een op volger betreft, vóór alles op het oogenblik een krachtige persoonlijkheid aan het hoofd van het Departement onmisbaar moest wor den geacht, een die zeer zeker voor de soci ale vraagstukken, welke telkens bij onze lang durige mobilisatie worden betrokken, niet blind zal zijn, maar die toch de uitrusting, do oefening en de uitbreiding van het veldleger als het allesoverwegende moment van zijn taak zal willen beschouwen. „Zulk een figuur te vinden, moet op het oogenblik niet zoo heel moeilijk zijn. Veel beter, dan in normale tijden, moet de toe stand van gewapenden vrede, waarin ons land nu haast drie jaar heeft verkeerd, a«_n de mannen van kracht en talent in het leger de gelegenheid hebben gegeven, boven de anderen uit te blinken en zich te doen on derscheiden, en in den kring der Regeering zullen dezulken ongetwijfeld bekend zijn. Wij zouden haast zeggen de mate van ge mak, waarmee een opvolger voor minister Bosboom gevonden wordt, zal de toetssteen zijn ter beoordeeling van zijn beleid. Is zijn bestuur van dien aard geweest, dat men ook nu nog naar een goed Minister van Oorlog moetzoeken, zonder eigenlijk te weten waar, omdat de goede krachten, die er on getwijfeld in het leger zijn, geen gelegen heid hebben gehad zich te doen onderken nen en naar voren te komen, dan is er door deze crisis inderdaad een fout in het bestuur blootgelegd, die hoe eer hoe beter behoort te worden verholpen." Berichten. De Staatscourant van Zondag 13 Mei be val o. m. de navolgende Koninklijke besluiten: Benoemd tot hoogheemraad in het Hoog heemraadschap De Lekdijk Benedendams en IJsseldam A. de "With te Lopik. Op verzoek eervol ontslagen als burge meester van Oosthuizen met dankbetuiging voor bewezen diensten K. Kaaskooper; als adjuncticommies aan het Centraal Bureau voor de Statistiek J. J. Schouten. Benoemd tot directeur van het post- en tele graafkantoor te Frederiksoord M. Dalmeijerj en tot driecteur van het post- en telegraaf kantoor te Ilees R. K. Schuringa. Op verzoek eervol ontslagen als directeur van het Weduwen- en Weezcnfonds voor Bur gerlijke Ambtenaren onder dankbetuiging voor de belangrijke diensten gedurende 30 Jaar bewezen, J. C. Mulder. Op verzoek eervol ontslagen de consul der Nederlanden te Denver H. Cruger van Schaalt en als zoodanig benoemd buiten bezwaar van 's Rijks schatkist J. B. Geijsbeek Molenaar. Benoemd tot hoogheemraad van Amstel- land in Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht jhr. mr. dr. J. P. Hooft Graafland te Warnsveld. H. M. de Koningin is voornemens Dinsdag a.s. bet paleis in het Bosch te 's Gravenhage te betrekken. Naar wij vernemen betreft het bericht uit Weenen over de bijzondere audiëntie aan den ritmeester jhr. Godin de Beaufort en den luitenant jhr. Van Reigersberg Ver- sluijs, beiden van de Nederlandsche cava lerie, een particulier bezoek aan het Oos- tenrijksche leger door genoemde officieren, van welke de eerstgenoemde destijds lang durig te Weenen gedetacheerd, was. Eerste Kamer. De agenda voor de vergadering der Eerste Kamer der Sta* ten-Generaal op. Maandag 14 Mei a.s. des middags te half drie, vermeldt de volgen* de ontwerpen ter behandeling. In overweging nemen van een voorstel van verandering in het He, Die, IVe hoofd stuk der Grontwet (2 wetsontwerpen.) In overweging nemen van een voorstel van verandering van art. 192 der Grond» wet. Wijziging en aanvulling van art. 75 des wet op de oorlogswinstbelasting 1916. Raadsverkiezingen te 's Gra venhage. De gezamenlijke rechtsche pai* tijen te 's Gravenhage hebben aan de linl> •che kiesvereenigingen voorgesteld om ooM

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2