BINNENLAND.' KOLONIËN. Wij maakten ons meester van twee kanon nen van 105 m.M., twee mortieren van 149 m.M., bomwerpers, machine-geweren en een groot aantal wapens en munitie. In de streek ten oosten van Görz dron gen onze afdeelingen stoutmoedig in de vijandelijke linïën en maakten gevangenen. In het geheel namen wij dezen dag 272 man gevangen, onder wie vier officieren Aan het verdere Julische front duurt de artillerie-strijd hevig voort. .Onze artillerie bombardeerde op marsch zijnde vijandelijke troepen in het Idria-dal. Aan het Trentino-front beproefde de vijand aanvallen, maar deze mislukten over al. In een luchtgevecht werd een vijandelijk vliegtuig neergeschoten. Petersburg, 19 Mei. (Tel.-ag.) Com muniqué van den grooten generalen staf. Op de verschillende fronten geweervuur en verkenningen. Sofia, 19 M e i. (Buig. Ag.) Bericht van het hoofdkwartier. Twee vijandelijke torpedojagers bombar deerden Mangalia. Zij werden verjaagd door kustartillerie en door watervliegtuigen. B e r 1 ij n, 1 9. M e i. (W. B.) Aan het Ma cedonische front was het den 17en en löen Mei betrekkelijk rustig. Terwijl de wederzijd- sche artillerie geen groote werklust toonde, hadden onze patrouilles in hurme onderne mingen wel succes. Een Bulgaarsche pa trouille bracht uit de streek ten Oosten van het Presba-meer eenige gevangenen mede. Bij Wevcenck werd een vijandelijke afdee- ling, die trachtte aan te vallen, teruggedre ven en een machinegeveer buitgemaakt. Toen de vijandelijke artillerie in den Tserna- boog krachtiger begon te werken, traden onze kanonnen met meer nadruk op, met het gevolg dat het vuur van den tegenstan der weer verflauwde. In de streek van Aleak- Wahendele waren voorposten-gevechten met volledig succes voor de Bulgaren. Sofia, 19 Mei. (Buig. ag.) Bericht van het hoofdkwartier. Na de bloedige nederlaag en de zware ver liezen, die onze tegenstanders van den 6en tot den 17en leden in onophoudelijke vruch- telooze aanvallen bij dag en bij nacht, was heden de gevechtsactie betrekkelijk zwakker. Op het geheele front was een zeldzaam ar tillerievuur, dat slechts hier en daar van tijd tot tijd levendiger werd. Een van onze verkenningsafdeelingen avanceerde op den oostelijken oever van het Prespameer en drong in de vijandelijke loopgraven; na met succes hare taak te heb ben volbracht, kwam zij terug met zeven ge vangenen van een Fransch regiment. Een vijandelijke troep, die trachtte vooruit te ko men ten oosten van Dobropolje, werd door ons vuur verstrooid. Aan beide zijden van de Vardar waren Bchermutselingen tusschen patrouilles en posten op het voorterrein bij Altsjakmahle. De vijandelijke afdeelingen, die trachtten te avance eren en bij onze posten te komen, werden door handgranaten verjaagd. In het noordelijke gedeelte van de vlakte van Serres rukten vijandelijke verkennings afdeelingen gedurende dén nacht op; zij wer den door onze voorste posten verjaagd. Londen, 19 Mei. (R.). Officieel be richt uit Saloniki. Een hevige vijandelijke tegenaanval op onze nieuwe stellingen aan de Stroema werd met verlies teruggeslagen. Onze vliegers wierpen met succes bommen op het vliegers- zijne lading te losse, waarbij het door een B e r 1 ij n, 2 0 M e i. (W. B.) Voormiddag- bericht uit het groote hoofdkwartier. Verscheidene vijandelijke aanvallen te gen de hoogtestelling van Kravica (ten oos ten van de Tsema) werden onder zware ver liezen voor den vijand afgeslagen. Konstantinopel, 29 Mei. (Milli). Bericht van het hoofdkwartier. Behoudens onwerkzaam artillerievuur en een onbeteekenden vijandelijken verrassings aanval op den linkervleugel van ons Kau- kazisch front, die teruggeslagen werd, is er niets van eenig belang te berichten. Berlijn, 2 0 M e i. (W.-B.). Officieel be richt. In den namiddag van den'löen dede^drie Russische vliegtuigen een aanval op Con- stanza. Dank zij onze afweermaatregelen, kwam slechts een van deze vliegtuigen bo ven de stad en wierp bommen neer. Schade werd er niet door aangericht. Bij de vervol ging werden zij alle drie neergeschoten. Gelijktijdig vielen Duitsche zeevliegtuigen «de vijandelijke kruisers en jagers aan, die eene beschieting van de kust bij Mangalia beproefde. Een van de jagers werd verschei den malen getroffen. Onze vliegtuigen zijn behouden teruggekeerd. Rome, 20 Mei. (Stefani). Onze water vliegtuigen wierpen, terwijl zij verkenningen verrichten op de vijandelijke kust, den 47en met succes bommen op de militaire inrichtingen van het eiland Lagorta. Zij keerden behouden op hunne basis terug. B e,r 1 ij n, 2 0 Mei. (W. B.) De Oosten- rijksch-Hongaarsche minister van buiten- landsche Zaken, graaf Czernin, is den 17en (Mei in het Duitsche groote hoofdkwartier «angekomen, om de tijdens het bezoek van «den rijkskanselier in Weenen begonnen besprekingen met de Duitsche staatslieden en het Duitsche legercommando voort te «etten. Na een verblijf van drie dagen en na een bezoek aan het Westelijke front is (graaf Czernin gisteravond weer naar Wee- ren vertrokken. B e rl ij n, 1 9 M e i. (W. B.) Aan het ein- 0e der zitting van den landdag zeide de voorzitter van het heerenhuis, graaf Arnim Boitzenfourg: Voordat wij uiteengaan wil ik uitdrukking geven aan drie wenschen, die ons allen na aan het hart leggen: de over winning van ons met roem bekroond leger en onze de zee beheerschende Ubooten; een den wereldvrede en de ontplooiing van onze krachten in de toekomst verzekerende vrede voor ons Duitsche volk en zijne bondgenoo- ten; heil voor onzen keizer en koning en ons dierbaar, in het Duitsche hart diep gewor teld en stevig gegrondvest Hohenzollern- huis.. Laat ons aan deze drie wenschen uit drukking geven door den kreet, die nog ge durende eeuwen de Duitsche eensgezind heid, sterkte en trouw moge kenteekenen, op dit oogenblik echter het vastberaden ant woord is op drieste Amerikaansche aanma tiging: Leve de Duitsche keizer, Pruisen's Hohenzollernkoning! Petersburg, 19 Mei. (R.) Prins Sja- kowsky is benoemd tot minister voor den openbaren onderstand. Het beheer van de levensmiddelenvoorziening is tot 14 Juni toevertrouwd aan den minister van finan ciën Sjingarew. Het Petersburgsche Telegraaf-agentschap meldt, dat door den nieuwen Russischen minister van oorlog. Kerenski, de volgende dagorder uitgevaardigd is Het vaderland is in gevaar en iedereen moet al zijne krachten aanwenden om dit ge vaar af te weren. Geen verzoek om van een hooge legerfunctie ontheven te worden, dat voortvloeit uit den wensch om de ver antwoordelijkheid in deze zoo ernstige tijden van zich af te schuiven, zal door mij wor den ingewilligd. Den deserteurs wordt be volen zich weer vóór 28 Mei bij hun korps aan te melden. Allen, die dit bevel over treden, worden streng gestraft. Een ander bericht van het Telegraaf- agentschap maakt melding van overleggin gen, die door de bevelvoerende generaals aan het Russische front, Alexejew, Broessi- low, Goerko, Dragomirow en Tsjerbatsjew met de nieuwe regeering zijn gevoerd. Van deze hadden Broessilow en Goerko ge vraagd om hun ontslag en was van Alexejew bericht, dat hij plan had hun voorbeeld te volgen. De dagorder van den nieuwen mi nister heeft dus gewerkt. Hamburg, 29 Mei. (W. B.) Het Prijs- gerecht te Hamburg heeft het opgebrachte Nederlandsche stoomschip Batavier VI vrij gelaten. De lading werd gedeeltelijk vrijge laten, gedeeltelijk tegen schadeloosstelling overgenomen; voorts is een deel van de lading in beslag genomen. Een aantal recla mes werden afgewezen. Het Prijsgerecht behandelde 18 Mei in openbare zitting de kwestie betreffende het op 23 Juli 1916 opgebrachte Engelsche stoomschip Brussels, dat met stukgoederen op weg was van Rotterdam naar Londen. De zeven ingediende reclames werden afgewe zen en de lading werd in beslag genomen. In zake het op 5 Januari 1916 aangehou den en naar Zee brugge overgebrachte En gelsche stoomschip Letus, dat met1 stukgoe deren op weg was van Liverpool naar Rot terdam, kon het Prijsgerecht zich niet ver eenigen met de achttien vorderingen tot schadevergoeding, die waren ingësteld; zij werden voor het schip en voor de lading afgewezen. Londen, 19 Mei. (R.) Met betrekking tot het opeischen van neutrale schepen ver nemen wij, dat de Britsche regeering met het oog op de bescherming der Britsche be langen zich het recht voorbehoudt om neu trale schepen op te eischen in gevallen, waarin een aanzienlijk bedrag aan Britsch kapitaal betrokken is bij den eigendom van zulke schepen, omdat het onmogelijk is die belangen te beschermen zoolang zulke schepen onbewapend varen onder neutrale vlag. New-York, 19 Mel (R.). Volgens een telegram van de Associated Press uit Washington is de rantsoeneering van Neder land, Skandinavie, Spanje en Zwitserland uitdrukkelijk besproken in eene conferentie aan het staatsdepartement, die door Lansing en Balfour werd bijgewoond. De noodzake lijkheid om den uitvoer naar deze landen te beperken, zoowel om te voorkomen, dat de uitgevoerde goederen hun weg naar Duitsch- land vinden, als ten behoeve van het behoud van de verscheping naar de geallieerden, werd in overweging genomen en men is tot overeenstemming gekomen. Van de volle dige deelneming van Amerika aan het rant soen eerings stelsel zijn reeds plannen opge maakt, die echter nog afhankelijk zijn van de wetgevende maatregelen van het congres. Kopenhagen, 19 Mei. (W. B.) De Berlingske Tidende bericht uit Stockholm^: De Nedenlandsch-Skandinavische socialis ten-commissie he^t in de beide laatste da gen besprekingen gehouden o.a. met de uit Zwitserland teruggekeerde Russische revo lutionairen, waaronder Axelrod. Ook Bul- gaarsche afgevaardigden namen daaraan deel, evenals de Noorweger Vitnes. De 1 Bulgaarsche sociaal-democraten hebben hunne instemming betuigd met de weder oprichting van de Internationale. Budapest, 19 Mei. (W. B.) De so ciaal-democratische partij heeft tot afge vaardigden naar de bijeenkomst te Stockholm benoemd Desiderim Bokanyi, Ernst Gamer, Samuel Jaszai en Jakob Weltner, aan wie heden paspoorten zijn uitgereikt. Londen, 19 Mei. (R.) Officieel be richt. De machinistenstaking is heden avond ge regeld in eene conferentie bij den eersten minister. Er zal eene mededeeling aan het publiek worden uitgegeven. W e e n e n, 19 Mei. (W. B.) In het pro ces Adler is de beklaagde wegens moord ter dood veroordeeld. Na de pleidooien van den openbaren aan klager en den verdediger hield de beklaag de eene rede tot besluit, waarna het ge rechtshof in raadkamer ging. Na eene be raadslaging van een kwartier werd het von nis gewezen. In de overwegingen van hét vonnis wordt gezegd, dat het gerechtshof op grond van de bekentenis van den beklaagde, de ver klaringen van de getuigen en het rapport van de geneeskundige faculteit tot de over tuiging van de schuld van den beklaagde is gekomen. Wat de beweegredenen betreft, heeft het hof dè opgaven van den beklaagde als juist aangenomen. Het rapport van de geneeskundige faculteit laat, naar de opvat ting van het hof, geen twijfel opkomen ten aanzien van de toerekenbaarheid van den beklaagde. Arglist beschouwde het hof als niet aanwezig, omdat de beklaagde geen list heeft aangewend om zijn slachtoffer in bij zondere moeieliike omstandigheden te bren gen. De verdediger behield zich bedenktjjd voor of hij in cassatie zou gaan. Verspreide Berlohten. De Belgische premier over de Vlaamsche kwestie. De Belgi sche legatie te 's Gravenhage verstrekt ons de volgende mededeeling: De „Legerbode" zal in haar nummer van 19 Mei een belangrijk interview openbaar maken van baron De Broqueville over de Vlaamsche kwestie. Na te hebben gezegd, dat iedereen in het Belgische leger, zoowel als elders, de Duitsche pogingen tot admi nistratieve verbrokkeling beschouwt als de uitvoering van een plan, om de Belgische eenheid aan te randen en België in Duitsche oogen te verzwakken, en afkeuring te heb ben uitgesproken over de verraders, die mis dadig genoeg zijn, om zich één te verklaren met hen, die sedert drie jaren de Belgen uitplunderen, wegvoeren, verwonden en doo- den, zegt de min.: „Duitschland maakt zich illusies, wanneer het denkt, den trouw der Vlamingen aan de plichten van de Belgi sche vaderlandsliefde aan het wankelen te hebben gebracht door hun de omzetting van de Gentsche Hoogeschool in een z.g. Vlaamsche Universiteit aan te bieden; hun ne meening daarover is zeer eenvoudig en strekt hun geheel tot eer. Zij willen deze Vlaamsche Hoogeschool niet van den vij and; zij willen haar van hunne regeering en, herhalende wat ik vier maanden vóór den oorlog reeds zeide, verzeker ik u, dat zij haar zullen krijgen,' zoodra de regeering te rugkeert. Ware de oorlog er niet geweest, zou zulks reeds meer dan twee jaren gele den geschied zijn, overeenkomstig een be sluit der regeering, dat door het parlement stellig zou zijn goedgekeurd." Vervolgens ondervraagd over hetgeen de regeering in het algemeen denkt te doen op het gebied van het taalgebruik, antwoord de minister: „In een publiek stuk van jongen datum, heeft de regeering met algemeene stemmen, en ik leg den nadruk hierop verklaard, dat rij niet alleen de rechtsgelijkheid, maar ook de feitelijke gelijkstelling denkt te ver wezenlijken. Dat was trouwens onze wil vóór den oorlog. Ondanks de opeenhoo- ping ven parlementairen arbeid, heeft de heer Poullet zijn inzichten, betreffende het leger onderwijs, doen zegevieren en ik zelf verkreeg van alle partijen een wet tot rege ling van 'het talengebruik in het leger. Deze is, naar ik meen, de meest volmaakte wet,, welke op dit stuk gemaakt is; zij moest in haar geheel den len Januari 1917 in wer king treden. De oorlog kwam de uitvoering van deze wet in de war sturen. Ik geef een samenvatting van mijn gedachte, als ik u zeg, voorheen zoowel als thans: het kabinet, waarvan ik de eer heb het hoofd te zijn, wil dat de rechts- zoowel als de feitelijke ge lijkheid kome te heerschen. Oost-lndië Feesten in Djocja. Men seint aan de N. R. Ct.: Te Djokja heeft den 15en dezer een too- verachtige huwelijksoptocht plaats gehad. De bruiden waren schitterend uitgedoscht, gezeten in draagstoelen; de bruigoms waren te paard. Er werd een avondmaaltijd aan een hon derdtal Europeanen aangeboden. Gamelan- spel en inlandsche dansen luisterden de feestelijkheden op. De feestelijkheden voor de Europeanen en die voor de inlanders die den löen dezer begonnen zijn, zullen een geheele week duren. Er zouden in Mei vier dochters van den Sultan van Djokja in het huwelijk treden met Djokjasche prinsen. Pestcerallen op Java. Bij het Departement van Koloniën is het volgende telegram van den Gouverneur-Gene raal van Nederlandsch-Indië d.d. 16 dezer, be treffende pestgevallen op Java van 9—22 April j.l. ontvangen: Residentiën Soerabaja S en Semarang 1 doodelijk geval, te zamen dus 9 doodelijke gevallen. Hierbij wordt aangeteekend, dat de totaal cijfers over het nagenoeg overeenkomstige 1 t-daagsche tijdvak van het vorige jaar (7— 20 April 1916) bedroegen: 33 gevallen en 32 doodrn Kam eroverzi cht. Eerste Kamer. In do zitting van Zaterdag was aan de orde de Indische begrooting en defensie. De heer C o 1 ij n vraagt inlichtingen om trent den spoorweg-aanleg in Zuid-Sumatra. •Hij wijst voorts op de overeenstemming tus schen moederland en de koloniale bevolking ten aanzien van de verstandelijke ontwikke ling. In den politieken zin is er minder over- eenstemming, wat ten öeele te wijten is aan ons bestuur. Beter is het weer in economisch opzicht, er moet voor <ie ontwikkeling van de industrie meer worden gedaan. Wat het beleid van minister Pleyte betreft, erkent Spr. de verzoenende houding van den Minister ten aanzien van de onderwijspoli tiek. Overigens echter verwijt Spr. den minister gemis aan hervormingszin en door tastendheid, vooral wat betreft de reorgani satie van het Binnenlandsch bestuur. Ook spr. acht krachtiger verdediging van Indië noodig, met het oog op de te vrachten con flicten in het Oosten. Thans rijn we vrijwel weerloos. Voor de defensie van het eilanden rijk is de vloot onmisbaar, temeer daar de verdediging van Java alleen dwaasheid zou rijn. Verwachtingen omtrent een leger voor de defensie van het eilandenrijk rijn ongegrond, een vorming van een militieleger duurt te lang en de finantieele toestand laat de uit-' gaven er voor niet toe. Daarom raadt spr. het plan van der Weijden af. Encadreering is niet mogelijk. De Indische maatschappij is er niet rijp voor en het zou te veel kos ten op het oogenblik. Hij sluit zich daarom zonder voorbehoud bij de Regeeringsplan- nen aan, omvattende een vloot van 3O0 mik- lioen, onmiddellijke invoer van militieplicht voor Europeanen. Invoering van vrijwillige militie voor Inlanders en voorbereiding van militieplioht voor Inlanders. De heer Van den Berg dringt met het oog op het verlangen van de Inlandsche be volking om als gewone burgers te worden behandeld op unificatie van het recht in Indië aan. De heer Cremer acht het gewenscht, dat ten aanzien van de verdediging van Indië niet alles op één kaart wordt gesteld, ml. de vloot. Hij geeft eohter toe, dat de vloot het voornaamste moet zijn. Hij raadt daarom de Regeering aan, zich thans reeds werven te verzekeren voor den scheepsbouw na den oorlog. Voor de verbetering van het onderwijs, vooral van het vakonderwijs, uitbreiding van de verkeerswegen en verbetering van den gezondheidstoestand moet het mogelijke worden gedaan. Een militieleger moet zoo spoedig moge lijk worden gevormd met medewerking van de bevolking. Met het oog op het feit, dat het ontwerp exportcentrale de handteekening van den Minister van Koloniën draagt, raadt spr. den Minister groote waakzaamheid aan om te zorgen, dat de belangen van den Indischen 'handel niet zullen worden geschaad. De heer De Gijselaar bepleit toeken ning van toelagen voor het volgen van een leergang in tropische geneeskunde a&n de Leidsche Universiteit. De heer Van Wassenaer van Cat-, w ij k bepleit een krachtige vloot voor Indië. Te 4 uur wordt de vergadering verdaagd tot Maandag 2 uur. Berichten. De Staatscourant van 19 Mei bevat o. m. de volgende Kon. besluiten aan M. W. R. van Vollenhoven, gezant- schapsraad aan Hr. Ms. gezantschap te Brussel, is de persoonlijke titel van minis ter-resident verleend; benoemd tot schoolopziener in het arron dissement Hillegersberg J. Baak te Leiden; idem te den Helder E. Rahder te den Helder, met eervol ontslag als idem te Texel; benoemd tot burgemeester van Gelder- malsen S. G. L. F. baron van Fridagh, met eervol ontslag als burgemeester van Spaarn- dam; tot burgemeester van Hellèvoetshris A. Lindeman van Bloemen Waanders, met eervol ontslag als burgemeester van Kat- tendijke; tot burgemeester van Engwirden J. Kolk. Audiënties. De gewone audiën tie van den minister van Oorlog zal op Don derdag 24 Mei niet plaats hebben. Die van den Minister van Landbouw enz. zal in plaats van op Woensdag 23 Mei plaats hebben op Donderdag 24 Mei a.s. des namiddags te 2 uur. De ontbinding; der Staten-Generaal Men meldt ons uit Den Haag: Wij me enen te weten, dat hoogstwaar schijnlijk hedenavond het Koninklijk be sluit betreffende de ontbinding der beide Kamers van de Staten-Generaal zal wor den gepubliceerd en dat in aanslui ting aan de verklaringen daaromtrent door minister Cort van der Linden in de Eerste Kamer afgelegd de ontbinding eerst na ze keren termijn in werking treedt. Minister-resident Van Vollen hoven. liet verleenen van den titel van minister-resident aan den Nederlandschen gezantschapsraad te Brussel, den beer M. W. R. van Vollenhoven, (men zie onder de Kon. be sluiten van heden) houdt verband met het hem opgedragen beschermheerschap van de Spa ansch-Nederlandsche Comifrissie tot be scherming van de levensmiddelen voorziening in België en de bezette gedeelten van Noord- Frankrijk. Jhr. Mr. Snouck Hurgronje, Referendaris aan hot Departement van Buïlenlandsche Zaken, die te Londen vertoeft in verhand met besprekingen over een regeling van onze scheepvaart op Engeland, wordt Maandag of Dinsdag a.-s.,te 's Gravenliagc terug verwacht. D c Export-Centrale. In aansluiting aan het gemelde omtrent het tijdstip van verschijning van het afdeelingsvcrslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp betreffende de oprichting van een Export-Centrale, vernemen wij nog dat de commissie van rapporteurs a.s. Dins dag bijeenkomt. Hr. Ms. „Zeeland". Verwacht wordt thans dat Hr. Ms. pantserdekschip „Zeeland" in de eerste helft van Juni, over Amerika, de reis naar Nederlandsch-Indië zal aanvaar» den. Duurtetoeslag. De Centrale van Vereenigingen van Personeel in 's Rijks dienst heeft een telegram verzonden aanf den minister van Financiën, waarin teleur stelling wordt uitgesproten over het feit, dat tengevolge van het.niet bij voorraad treffen der daartoe benoodigde maatrege len, de uitbetaling van den eersten termijrt van den duürtebijslag, nu nog, behoudens aan eenige groepen ven ambtenaren, nief is uitbetaald. Huldiging dr. fajpcrs. Aan de rede van jhr. Ruijs de Beren- brouck wordt nog het volgende ontleencfc De heer Ruijs nam het woord, om dr. Cuij- pers welkom te heeten in datzelfde Rijks- m-useum, dat op het gebied der burgerwlijke bouwkunst rijn meest omvangrijke schepping is. Welk een schat van herinneringen, zeide spreker, moet dit gebouw op dezen merk- waardigen dag bij u wakker roepen; dat luis terrijke paleis van Neerlands kunstschatten, dat tegelijkertijd is een monument van an« chitectuur en van decoratieve kunst, zooals, sinds den bouw van het Amsterdamsche Stadhuis van Van Campen, op onzen bodem nergens verrees. Spreker herinnerde dat op uitnoodiging van het comité, tot welks stichting Cuypers' oud-leerlingen den stoot hadden gegeven, niet minder dan 600 personen, 37 Neder landsche vereenigingen en een 18-tal uit het buitenland, zich hadden opgemaakt om dr. Cuypers op dezen dag te huldigen, zoodat behalve het vaderland in deze hulde waren vertegenwoordigd de landen: België, Beie ren, Denemarken, Duitschland, Engeland, Frankrijk, Hongarije, Oostenrijk en Spanje. Namens die allen bood spr. den jubilaris, naast hunne gelukwenschen en de betuigin gen van diepe en eerbiedige hulde, als stof felijk blijk daarvan een prachtig, in groen lederen stempelband gebonden gedenkboek aan, inhoudende een 75-tal bladen met af beeldingen van zijne voornaamste bouwwer ken. Spr. besloot zijn toespraak waarin hij ook het karakter en het eigen wezen van Cuyper's kunst had uiteengezet met den wensch, dat hij de levensdagen, die hem nog resten, zou mogen doorbrengen in die zelfde goede gezondheid en dezelfde hel derheid van geest en frissche werkkracht, die hem steeds hebben gekenmerkt en dat hij van de bouwwerken, die naar zijn plan nen en ontwerpen thans begonnen of in uit voering rijn, nog de voltooiing zou mogen beleven. Toen rezen opnieuw de aanwezigen van hunne zitplaatsen en brachten den kloeken jubilaris een spontane ovatie. Dr. Cuypers, kaarsrecht en opgewekt van uiterlijk, op den feestredenaar toetredende, bracht met rijn klare, overal in de zaal ver staanbare stem, zijn dank uit voor de be toonde hulde, in de eerste plaats aan de le den van de Koninklijke Academie en daar na aan allen, zoo uit het eigen land als van verre. Met weemoed herdacht hij drie zijner vrienden, die hij heeft zien heengaan, den vriend zijner jeugd, den bisschop van Roer mond, mgr. Paredis, Jos. Alberdingk Thiim en Victor de Stuers. Het belsoot met dank aan den Grooten Bouwmeeter, die hem de kracht had gege ven datgene te volbrengen, wat de aanlei ding tot zijne huldiging was geweest. Daarop deed weer het dameskoor zicK hooren en was het officieele gedeelte van de plechtigheid geëindigd. Nog kwam het bestuur van den Bond van Nederlandschen Beeldhouwers dr. Cuijpers een plaquette brengen, vervaardigd door G. Bourgonjon, voorstellende het Rijksmuseum met daar voor een vrouwenfiguur, dragende een wapenschild met de initialen van dr. Cuypers, de wapens van Roermond en van St. Lucas. Nederland en de oorlog. De bommen op Zierikzee. (Officieel). Het ministerie van bui- tenlandsche zaken deelt het volgende mede; Op verzoek der Britsche regeering is de kapitein-luitenant ter zee Craig de gelegen heid geboden een onderzoek in te steller* naar de schenen der bommen, welke in den nacht van 29 op 30 April j.l. op Zie- rikzee zijn geworpen. De heer Craig is te Den Haag aangekomen. Onze scheepvaart. De uit Falmouth Zaterdag aangekomen schepen voeren de volgende ladingen aan: de Grotius van de Mij. Nederland stuk goederen uit Ned.-Indië; De Menado van de Rotterdamsohe Lloyd heeft een gemengde lading; de Ameland van dezelfde Mij. een volle lading kunstmest, evenals de Maasdijk van' de Holland-Amerika'lijn en de Themisto van Hudig en Veder, welke tevens een ge mengde lading aan boord heeft. Verder is gisteren te Vlaardingen aange komen de Pendrecht van de firma Phs. van Ommeren met een volle lading katoenzaad- olie, bestemd voor diverse margarinefabrie ken. Eindelijk zijn nog te Amsterdam aangeko men de Batjan van de Mij. Nederland met een lading van 36.000 quarters tarwe en 3903 zakken meel, geconsigneerd aan do Nederlandsche regeering, en de Karimoen van dezelfde Mij. met 7800 ton ChilisaJ- peter. Deze schepen maakten de reis via Halifax. Te Rotterdam rijn aangekomen, eveneeni via Halifax, de Andijk van de Holland-Ame- rikalij-n met 99.367 zakken sodaiutrsat rrit Antofagasta in Chili en de Schiadiik va*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2