BINNENLAND. N e w-Y o r k, 21 Mei. (R.) Kapitein von Rintelen, Henry Martin en David Lamar zijn schuldig bevonden aan samenzwering tot storing van het bedrijf der munitiebereiding en veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. B e r 1 ij n, 2 2 Mei. (W. B.) In de chemi sche fabriek Kahlbaum te Adlershof had (hedenavond een hevige ontploffing plaats, /waardoor een deel van het bedrijf verwoest werd. Een aantal personen werden gekwetst. De materieele schade is aanzienlijk. - Wegens het gevaar van verdere ontplof fingen moest bevel gegeven worden een rij huizen te ontruimen. Atlanta (Georgia), 22 Mei. (R.) Er is brand uitgebroken in de handelswijk, die is overgeslagen naar het voor huisvesting die nende stadsgedeelte. Naar schatting zijn honderd blokken huizen vernield. De schade bedraagt waarschijnlijk verscheidene mil- •lioenen do'larc Kameroverzicht, tweede Kamer In de zitting van Dinsdag werd het wets ontwerp inzake Hooger landbouwonderwijs van de agenda afgevoerd. No aanneming met 46 tegen 24 stemmen van het wetsontwerp betreffende den aan koop van een terrein voor een gebouw van het Bureau voor Industrieelen Eigendom, wordt voortgegaan met de behandeling van- het verband tusschen Invaliditeitswet en Ouderdomswet, wijziging der Radenwet, het krediet voor de invoering der Verzekerings wetten. Het amendement-Rutgers, om 70-jarigen te beschouwen als blijvend invaliden, wordt verworpen met 42 tegen 36 stemmen. (Links tegen Rechts). Comité-Generaal. Na de pauze behandelt de Kamer de huis houdelijke raming in comité-generaal. Na heropening der openbare vergadering deelt de Voorzitter mede, dat aan den heer Jungmans op de meest eervolle wijze ontslag is verleend als bibliothecaris der Kamer. De Voorzitter betuigt de hartelijke deel neming der Kamer in de ramp, die Drenthe trof door den brand, welke te Valthermond een groot aantal slachtoffers maakte. Minister Cort van der Linden ©luit zich bij deze woorden van den Voor zitter aan en deelt mede, dat bereids maat regelen zijn getroffen om assistentie te ver leenen. De heer S m e e n g e dankt voor de deel neming en de mededeeb'ng van den minis- èer. Na overneming van een amendement- Drion, om bij de vrijwillige en de verplichte •verzekering de verplichting tot premiebeta ling bij 70 jaar te doen ophouden, wordt de Aanpassingswet aangenomen met 45 tegen 38 stemmen (links tegen rechts). De wijziging der Radenwet wordt zonder stemming aangenomen, nadat de motie- Lirrvburg om de beslissing over de krediet aanvrage voor invoering der Raden van Ar beid waaromtrent de Minister verklaarde, dat hij er geen bezwaar tegen had, wijl uit stel van eenige maanden niet bezwaarlijk is te achten was verworpen met 60 tegen 25 stemmen. De kredietaanvrage wordt ver worpen met 46 tegen 39 (links tegen rechts) Na aanneming van eenige kleine ontwer pen is aan de orde de Interpellatie-Marchant. betreffende de voorloopige voorziening ge nomen ter zake van de oproeping der land storm jaarklasse 1908. De heer Marchant betoogt dat tot 10 Mei het ging om een geschil over een be trekkelijk ondergeschikt punt, doch dat daarna het kon gaan om een geschil tus schen de Kamer en het kabinet. Hij vraagt waarom de regeering tot tijdelijke oplossing der crisis is overgegaan zonder rekening te houden met het herhaalde votum der Ka merof de regeering bij haar besluit tot op roeping van den landstorm zekerheid had, dat zij niet kon wachten daarmede tot de oplossing der crisiswelke gronden de re geering had om den landstorm onmiddellijk op te roepen en hoeveel landstormers 1908 er onder de wapenen zijn. Minister Cort van der Linden verklaart, dat het kabinet de volle verant woordelijkheid voor het gebeurde op zich neemt. Een dadelijke definitieve oplossing der crisis was niet mogelijk, daar vele ge wichtige punten ernstige overweging ver achten. Spr. heeft niet van zijn gevoelen doen blijken, omdat de oproeping der land- 6tormjaarklasse, hoe gewichtig ook, minder beteekent* dan het geheele regeeringsbeleid 9n deze omstandigheden. Bovendien was de positie van den minister van oorlog wankel en kon alleen zuiver worden door een vo tum, hem alleen betreffende. Onmiddellijke mededeeling na een votum van verdere houding zou gebrek aan dife- ■entie jegens de Kamer hebben verraden. Overwegingen hebben plaats gehad, doch leidden tot uitkomst dat 's lands belang niet toeliet, zich te houden aan het votum der Kamer, waartoe de regeering ook niet ver plicht is. Als de Kamer de quaestie van ge wicht acht kan zij het vertrouwen aan de re geering opzeggen. De oproeping der land- Rtormjaarklasse behoefde niet te wachten op een definitieve oplossing, daar de nieuwe minister het in dezen met de regeering eens moet zijn. Minister Ram bonnet betoogt, dat joproeping van de landstormklasse 19081 Hoodig was om voortgang te maken met de aflossing en omdat de kracht van het leger ïiiet zit in de jongste mannen. Ten 4.45 wordt de behandeling verdaagd lot Woensdag half 12. TWEEDE KAMER. De evport-.eeiïlrale. Verscheiden leden beklaagden zich bij "het af- declingsonderzoek, naar het Voorloopïg Verslag mededeelt, over de late indiening van dit wets ontwerp. Het is^ bekend, dat met de voorberei ding van de opteckcning eener centrale ver- eeniging voor den uitvoer reeds maanden gele den een aanvang werd gemaakt. De regeering had dus voor vroegere indiening, waar zij spoe dige afdoening gewenscht acht, behooren te zorgen. Door andere leden werd hiertegen aange voerd, dot naar hun indruk de regcering alleen uit deferentie voor het votum der Eerste Kamer de medewerking der Stoten-Generool heeft in geroepen. Is dit zoo, dan kan niet ontkend wor den, dat hel wetsontwerp met den meest mo gelijken spoed is ingediend. Algemeen werd echter geklaagd over de vaagheid van het wetsontwerp en van de Memorie van Toelichting. Het wets ontwerp strekt tot het verleenen van eèn blanco volmacht. Het maakt alle maatregelen moge lijk, waartegen in de Eerste Kamer bezwaar is gemaakt. H^t geeft zelfs gelegenheid maatre gelen te nemen, waaraan op dit oogenblik nie mand denkt. Uit de toelichting is niet te ont waren, welke eigenlijk de bedoelingen der Re geering zijn. Eenige leden waren van oordeel, dat een be hoorlijke beoordeeling van de zaak eerst mo gelijk is, nadat het geheele plan voor de uit- voer-centrale, dat gereed moet zijn, zou zijn overgelegd. In zoover het wetsontwerp oentraliseering van den uitvoer beoogt, konden zeer vele leden zich daarmede vereenigen. Wijziging van den be- staanden toestand werd inderdaad noodig ge acht. Men wees daarbij o.a. op de verwarring en de rechteloosheid, welke thans heerscht Andere leden achtten centraliseering gewenscht, omdat zij verwachtten ,dat daardoor het ruilen van waren tegen waren zak worden bevorderd en de toevloed van buitenlandsch kredietpapier zal worden beperkt, maar zij meenden, dat instelling van een centrael orgaan aan ongelijkheid en willekeur bij het verleenen van consenten en de bepaling der voorwaarden daaraan geen einde zou maken. Anderen meenden, dat het voor het weren van den invloed van inlichtingen van belanghebben den van groot belang is, of de regeering de bestaande règeeringscommissies en de vereeni- gingen, waarop zij toezicht houden, wil doen vervallen. Dit zouden deze leden verkeerd ach ten. Men moest hun inziens van de door de regeeringscommissies verworven kennis en er varing partij trekken en de bestaande organisa ties onder één bestuur brengen, ten einde daar door gelijkheid in de behandeling van zaken te verkrijgen. Andere leden zagen juist in de opheffing der rijkscommissies een voordeel, om dat, zoolang zij bestaan, van eenheid van han delen geen sprake zal kunnen zijn. Voorts waren er leden, die meenden opge merkt te hebben, dat de resultaten van het over leg met het buitenland er niet beter op waren geworden, sinds behalve de commissie voor het handelsverkeer ook de commissie van bijstand voor de Distributie wet zich met den uitvoer bemoeit. Had men tegen de beoogde centraliseenng ▼rij algemeen geen bezwaar, men merkt op, dat de centraliseering niet behoort te leiden tot monopoliseering van den handel. De Memorie van Toelating geeft in deze verklaringen, wel ke ten deete geruststellend, maar toch met dui delijk zijn. Eenige leden waren, m verband met de m de Memorie van Toelichting niet terug genomen verklaringen der regeering in de Eer ste Kamer en de mededeeling, dat de vennoot schap het goed op eigen naam zou nemen, niet zeker, dat de bedoeling ook thans nog is, dot de naamlooze vennootschap zelve den handel zal drijven en een deel van den in het buitenland verkregen prijs ten bate zal brengen der ven nootschap of van den Staat. Anderen meenden, dat deze opvatting enkel gegrond kon zijn op de minder gelukkige ver klaring van den minister van Finandën, dat de Staat zelf misschien tot O. W.-er zou worden gemaakt. De slotsom der gedachtenwisseling was, dat men gaarne omtrent dc bedoelingen der regeering nadere inlichtingen zou ontvan- gen. Voorts werd opgemerkt, dat men zich voor het verkrijgen van voordeelen voor den Staat uit den uitvoer niet te veel moest voorstellen. Ook werd betoogd, dat gewaakt behoort te wor den tegen verplaatsing van markten uit ons land naar het buitenland. Men had hier in het bijzon der het oog op de producten van Indië, en op perde bezwaar tegen het betrekken van den uit" voer naar Indië in dit wetsontwerp. Van het verkrijgen van waren tegen waren kan hier geen sprake zijn. Verder waren de leden, die meenden, dat het niet billijk is den exporteurs, zij het dan in den vorm van vergoedingen wegens consenten, een deel van de door hen te verkrijgen oorlogswinst te ontnemen. De uitgaven voor de volksvoe ding door den Staat gedaan, behooren ten laste van het Rijk, maar niet van exporteurs te komen. Tegen deze beschouwing kwamen vele leden met nadruk op. Zij achtten het alleszins ge wenscht, dat een deel van buitengewoon hooge winsten, welke met den uitvoer zijn te maken, ten goede komt aan de schatkist. Voorts werd gevraagd, of de bedoeling is, dat bij de bepaling der vergoedingen rekening zal worden gehouden met de productieprijzen, ge lijk tot dusver het geval was, of met de binnen- landsche verkoopsprijzen. Tegen het eerste stel sel werd aangevoerd, dat dan ieder product op zichzelf wordt beschouwd, terwijl rekening dient gehouden te worden met het geheele bedrijf, tegen het iweede, dat binnenlandsche prijzen op de vrije markt niet meer bestaan, in zoover zij door de regcering worden vastgesteld. Vele leden waren van oordeel, dat voor het bereiken van het door de Regeering beoogde doel oprichting van een naamlooze vennoot schap niet alleen onnoodig, maar ook niet wen- schelijk is. Velen achtten het bedenkelijk de taak der Regeering, die verantwoordelijk is voor haar handelingen, in handen te geven van belangheb bende particulieren, die, naar men vreesde, meer zullen letten op de belangen van landbouw, nij verheid en handel, dan op het belang eener Goede volksvoeding en een goed verstandhouding met het buiten land. De oprichting eener naamlooze vennootschap zou naar men vreesde, het euvel niet wegne men, dat allerlei personen, die te veel op eigen belang bedacht zijn, zoo grooten invloed op den gang van zaken hebben. In elk geval zouden de ministers, die deze wet zullen contrasigneeren, hun vertegenwoordigers moeten hebben in het pollcgc, dal dec leiding der zaken zal hebben. Een tweede gewichtig bezwaar tegen de op richting der vennootschap is gelegen in de om standigheid, dat zij, die hun zaken behartigen, een uitgebreiede kennis zullen erlangen voor dc handelsrelaties, de handelsgeheimen en de ge heele inrichting van het bedrijf van hen, die in den landbouw, de nijverheid en den handel werk zaam zijn. Men vroeg verder, wie de nandeelcn der ven nootschap zullen verkrijgen. Is de bedoeling die tc geven in handen van vereenigingen? Of wil men een vrije emissie? Deze leden meenden, dat een goede regeling alleen te verkrijgen is, indien een rechtstreeksch onder de regeering ressorjeerend orgaan met de in het wetsontwerp bedoelde taak wordt belast. Eenige leden achtten het hoogst gewenscht een scheiding te maken tusschen de regeling van den export en de distributie van levensmidde len. Huns inziens behoort de commissie van bij- stand belast te blijven met de zorg voor de volksvoeding. Andere leden achtten deze bezwaren overdre ven. Zij juichten de instelling eener naamlooze vennootschap toe, omdat zip het niet gewenscht achtten, dat de regeering zelve zich rechtstreeks inloot met de regeling van den uitvoer Zij loopt steeds de kans zich hierdoor verwijten van de eene of andere fcuitenlandsche mogendheid op de hals te halen. Vele leden meenden intusschen, dat ter voor koming van willekeur en ongerechtigheden be roep tegen de beslissingen omtrent den uitvoer en al wat daarmede in verband staat behoort open te staan. Gevraagd werd verder hoe regeling van den invoer van de N. O. T. zal kunnen blijven ge schieden, wanneer de regeling van den uitvoer geheel komt in handen van de export-centrale. Gaorn e zou men vernemen, of de regeering thans voldoende op de hoogte is van de be hoeften voor Het binnenlandsch verbruik en van onze productie. Men erkende het groote belang van dit ge volg van ientralisatie van den export, dat de Nederlandschee kredietmiddelen in zoodanige mate minder voor buitenlandsche kredietbehoef ten zullen worden in beslag genomen als wel ge wenscht is, maar sommigen zagen niet in, dat er vooralsnog reden bestaat om voor al te groo ten toevloed van buitenlandsch papier te vree zen. Op dit oogenblik scheen een speciale bank ter financiering van de uit den export voort spruitende betalingstransacties in elk geval niet noodig. Sommige van de leden, die tegen oprichting eener speciale bank bezwaar hadden, verklaar den zich te kunnen vereenigen met de mede in het wetsontwerp vermelde vrijwaring van de Nederlandsche Bank. Men vroeg voorts of de regeering het moge lijk en wenschelijk acht iets te doen enz oo ja, wat, tegen de reusachtige koersspeculaties in vreemd geld en vreemde waardepapieren, welke plaats grijpen. De regeling van die geldigheidsduur der wet werd onvoldoende geacht. Immers ontbreekt de indruk van dezen aard gebruikelijke clausule, om, in verbond met den terugkeer van normale omstandigheden, een voorstel tot herziening in gediend moet worden. In het bijzonder achtte men het niet gewenscht een doorloopende mach tiging tee verleenen om deel te nemen in het aandeelenkapitaal eener bank. Berichten. De Staatscourant van 22 Mei bevat o.a. het volgende Kon. besluit op verzoek eervol ontslagen jhr. mr. J. H. J. C. Marlens van Sevenhoven te Laren (Gelderland) als hoogheemraad van het grootwaterschap Bijleveld en de Meerndijk (Utrecht). Vereeni?d« Vergadering der Kamera. De leden van de beide Kamers der Staten-Generaal zijn thans opgeroepen tot een vereenigde vergadering in het gebouw der Tweede Kamer op Donderdag dén 24sten Mei, des namiddags te kwart voor drie. Men herinnert zich uit de berichten van j.l. Maandag, dat in bovenbedoelde verga dering de tegenwoordige zitting der Staten- Genèraal door den minister van Binnenland sche Zaken namens H. M. de Koningin met een rede zal worden gesloten. 0 Het Kamerlid voor W a a 1- wijk, Mr. Loeff, heeft aan de Tweede Ka mer kennis gegeven wegens voortdurende ongesteldheid verhinderd te zijn dq Kamer vergaderingen bij te wonen. Kamerverkiezing den Helder. Bij de gisteren in het district Den Helder gehouden herstemming voor de ver kiezing van een lid van de Tweede Kamer, in de vacature mr. Th. H. de Meester, wa ren uitgebracht 6089 geldige stemmen. Hiervan verkreeg de heer P. J. Oud, vrijzin nig-democraat, er 3341, en de heer C. Tho massen, sociaal-democraat, 2748 stemmen, zoodat gekozen is de heer P. J. Oud. (Den T5en dezer bij de verkiezing waren 6385 geldige stemmen uitgebracht, waarvan op de heeren P. J. Oud 2264, C. Thomassen 2128 en A. P. Staalman, chr.-dem. 1993 stemmen). Dr. Cuypers. Dr. Cuypers zal heden in de vergadering van het Provinciaal Geschied- en Oudheidkundig Genootschap in Limburg door den gemeenteraad van Maastricht gehuldigd worden. Begrafenis baron Van Slin- g e 1 a n d t. Op de begraafplaats Eik-en- Duinen is ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer G. J. baron van Slingelandt, in leven luit.-koloneé stations commandant van het station van den Staats spoorweg te Den Haag. Behalve enkele familieleden en vrienden bevonden zich aan de groeve de kapitein van den generalen staf K. A. Pfeiffer als vertegenwoordiger van den opperbevelheb ber van land- en zeemacht en verschillende andere militaire autoriteiten. Kolonel De Ridder sprak namens de offi cieren van het garnizoen een kort woord van hulde aan de nagedachtenis van den over ledene. Een broeder van den overledene dankte de aanwezigen voor hun belangstelling. Hulde Mr. C. Th. van Deven ter. Naar men verneemt, zal in de a.s. Zaterdag te Den Haag te houden algemee- r.e vergadering van het Indisch Genoot schap, de nagedachtenis van mr. C. Th. van ven Deventer worden gehuldigd door het Amoonsch Studiefonds, de vereeniging Boedi Oetomo en de vereeniging van In- landsche Geneeskundigen, die dan een voor de vergaderzaal van het genootschap be stemde metalen gedenkplaat zullen aanbie den. Monument-Tydeman. In de vergadering van de Liberale Kiesvereeniging te Tiel is medegedeeld, dat aan het gemeen tebestuur van Tiel toestemming gevraagd is, het gedenkteeken voor mr. M. Tydeman Jr. te plaatsen op het Kalverbosch en dat de onthulling in den loop van dezen zomer zal geschieden. Nederland en de oorlog. Onze scheepvaart. Op last van de regeering is een aantal in de haven van Rotterdam liggende schepen gereed gemaakt voor vertrek naar Amerika, ten einde graan, lijnkoeken, kunstmeststof fen, enz. te gaan halen. Gistermiddag was omtrent den dag van ver trek nog niets met zekerheid bekend. (N. R. Ct.) Aanvoer van tarwe en meel. De lading ven het stoomschip „Rijndam" van de Holland-Amerikalijn, Maandag uit New-York via Halifax aangekomen, bestond uit 36.500 quarters tarwe en 25.211 zakken meel. De Menado. Uit Rotterdam meldt men aan de Tel.: dat het s.s. Menado, 't welk wegens averij moest terugkeeren, toen het op 22 Februari met het convooy der 7 Nederlandsche schepen medevoer, welk convooy later ge torpedeerd werd, thans te Rotterdam is binnengeloopen. Het schijnt dat het vaar tuig te Falmouth niet grondig gerepareerd .is, want het maakte tijdens den overtocht nog veel water. Gedurende de geheele vaart en ook thans in de haven, moet men door pompen het vaartuig drijvende hou den. De lading bestaande uit tabak en coprah, is gedeltelijk bedorven. Wanneer de lading gelost is en het schip in het dok gesleept kan worden, zal het mogelijk zijn, de juiste schade op te geven. De „Zeeland." Naar wij vernemen, is „de Zeeland" ook gister weder niet naar Engeland vertrokken op ontvangen bericht, dat de gesteldheid der zee niet toelaat pas sagiers in te nemen. De „v r ij e" vaargeul. Het te Hoek van Holland ingekomen Nederlandsche stoomschip „Hermma" rap porteerde, dat het in de vrije vaargeul door een Duitsche duikboot beschoten is. De zeevisscherij. Wegens het niet aanvaarden door de Duitsche koopers van de hun toegezegde hoeveelheid visch tegen devastgestelde prijzen, worden de aanyoeren, voor zoover niet door Engeland en voor Nederland ge nomen, op de vrije markt verkocht, waar ze lager prijzen opbrengen dan Engeland en Nederland betalen en ook Duitschland moest betalen, omdat voor de visch geen uitvoer- consent gegeven wordt en het binnenland voldoende voorzien wordt van regeerings- visch. Daardoor worden de besommingen gedrukt, zoodat het varen bij de tegenwoor dige hooge exploitatieprijzen en de hooge verzekeringen niet meer voldoende loonend is. Men heeft daarom besloten, de zeillog- gers voorloopig weder op te leggen, in af wachting van een betere prijsregeling of, wat men meer hoopt, van een uitbreiding van het vrije gebied. Wegens het stilleggen der stoomtreilers, uitgezonderd de enkele, die op de kust visschen, bestaat de visch- aanvoer te IJmuiden thans in hoofdzaak door de zeilloggers en^de kustvisschers. Ook te Katwijk aan eZe is, volgens be sluit van de^reederijen, de geheele treilvi9- schersvloot gistermorgen in de haven ge bleven. (N. R. Ct) Deputatie uit Umuider ree- ders naar Berlijn. Op uitnoodiging van de Duitsche regee ring vertrok hedenochtend een deputatie van de IJmuider reeders naar Berlijn ter bespre king van de torpedeering der Nederlandsche visscherijschepen, de verruiming van het vis- scherijgebied en de verdere moeilijkheden bij de visscherij en de vischleverlng van Duitsche zijde ondervonden. De deputatie bestaat uit de heeren A. S. Groen en R. de Boer, reeders, en mr. D. H. Andreae, advocaat te Haarlem, dertzelfden rechtsgeleerde die destijds ook de commis sie uit de reeders naar Londen heeft verge zeld voor de Engelsche overeenkomst. Export Centrale. Het bestuur van het Landbouw Export Bureau heeft aan de Tweede Kamer toege zonden een nota in zake het wetsontwerp, houdende bijzondere maatregelen ten aan zien van het goederenverkeer met het bui tenland. De nota bevat een in punten verdeelde samenvatting van het wetsontwerp en een uitvoerige bespreking van die punten. Be toogd wordt daarin dat in de ontstane crisis lichamen het materiaal ligt voor een doel treffende centralisatie. Het in voldoende mate beschikbaar houden voor binnen landsch gebruik wordt reeds bereikt door de tegenwoordige organisatie. Gewezen wordt op de bezwaren tegen een ruilpolitiek. Als eert groote verdienste van het w.o. wordt beschouwd, dat het mede beoogt, het verbin den aan den uitvoer van voorwaarden van geldehjken of anderen aard thans zonder wettelijken ondergrond te legaliseeren. Aardappel en. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft met ingang van heden, inge volge art. 3 der Distributiewet 1916, voor de volgende soorten aardappelen van de klei, t. w: Bonten, Blauwen, Bravo's, Bonte Blauwen en Frisia's, vastgesteld een. maxi mumprijs van 1015 per 10,000 K.G. Thee- en nachtlichten. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, heeft bepaald, dat de maximum kleinhandelprijs voor thee-, nacht- en der gelijke lichten (schemerlichten e. d.) zal be dragen 50 ct. per doos van minstens 200 gram en 10 ct. per stuk voor de daarbij be- hoorende glaasjes. De crisis in Twente. Het Kamerlid Albarda heeft, naar Het Volk meldt, in het laatst der vorige week' de volgende schriftelijke vragen gericht tot den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel: 1. Heeft de minister met het oog op d© zeer ernstige moeilijkheden, die de Twent- sche nijverheid thans ondervindt en vermoe delijk nog gemimen tijd in stijgende mate ondervinden zal, bijzondere maatregelen ge troffen en bevorderd, waardoor die moeilijk heden kunnen worden verminderd zoodat, zoowel door het verstrekken -an steun, als door het verschaffen van passende produc- tieven arbeid, nood kan worden gele nigd? Zoo ja, is de minister dan bereid mede te deelen, welke die maatregelen zijn? 2. Is de minister bereid het daarheen te leiden, dat bij de uitvoering der hierboven bedoelde maatregelen de arbeidersorganisa ties hunne medewerking kunnen verleenen? Urgentieraden. De gezamenlijke- urgentieraden, nu 43 in getal, he-bben zich 4 Mei 1.1. tot een zelfstan dige vereeniging geconstitueerd. Het hoofdbestuur werd opgedragen aan den Centralen Urgentieraad te 's-Graven- hage, bestaande uit de volgende vijf leden mej. dr. Ch. A. van Manen, pres.; mevr. dr. T. J. A. HymansScheepstra, le secr.; mej. H. Byvan' 2e secr.; mevr. Chr. J. Cohen TervaertKoch, penningm.; mevr. J. Over- voordeGordon. Het werk wordt op geheel dezelfde wijze voortgezet en alle verbintenissen blijven ge handhaafd. De heer Vliegen terug uit F r a n k r ij k. Zondagmiddag is wethouder Vliegen teruggekomen van zijn reis naar Frfhkrijk. De Commission Administratieve Permanen te (P. B.) van de Fransche partij heeft op zijn verzoek met hem vergaderd over de deelneming aan de conferentie te Stock holm en het herstel der internationale be trekkingen. Het Volk meldt daaromtrent: Hoewel kort voor zijn komst te Parijs de meerderheid van de C. A. P. in een reso lutie stelling heeft genomen tegen de con ferentie te Stockholm, heeft Vliegen toch alle hoop, dat aanstaanden -Zondag de Fran sche Partijraad tegenover het herstel der in ternationale betrekkingen niet een afwijzen de houding zal aannemen. Die resolutie stelt zich op het standpunt dat de Fransche so cialisten met de Duitsche niet als gelijk- waardigen kunnen beraadslagen; dat zij aan klagers zijn tegenover de Duitschers, die de Franschen hebben bedrogen, en de begin selen der Internationale hebben verkracht. Alleen de houding der Duitsche partij, ver klaart zij, zou op een internationale confe rentie mogen worden behandeld. Boven dien wraakt zij het optreden der Holland- sche delegatie, die volgens haar niet de be voegdheid heeft, de partijen tot een bijeen komst op te roepen. Niettegenstaande deze opvatting heeft Vliegen toch uit de bespre kingen met de Franschen den indruk ge kregen, dat zij van het herstel der interna tionale betrekkingen niet afkeerig zijn, en dat dit op de vergadering van den Partij raad, den 27sten Mei, zal blijken. Over de grens gekomen. Te Oldenzaal is een Duitsche deserteur, een Beier, over de grens gekomen. Twee andere deserteurs, die zich bij hem hadden bevonden, werden in het gezicht van de Ne- derl8ndsche grens gevat. Te Maastricht zijn 5 ontvluchte Russen aangekomen, die bij Vaals de grens zijrt overschreden. Ze zijn allen afkomstig uit Polen. In de afgeloopen week hebben zich t© Maastricht bij de politie en aan de hoofd wacht aangemeld: 14 Russen, 21 Duitsche deserteurs, waaronder één in uniform, en één Oostenrijksch deserteur, alsmede 19 Belgische burgers, mannen en vrouwen, welke uit bezet België waren ontvlucht. Vijf Duitsche deserteurs, die over onze Zuidelijke grens gekomen waren, vervoeg den zich bij de politie te Breda. Te Schaesberg zijn drie uit krijgsgevang genschap in Duitschland ontvluchte Russen aangekomen. De vluchtelingen waren bloots voets en bevonden zich in deerniswaardigen' toestand. Te Millingen is een Duitsch deserteur in burgerkleeding over de grens gekomen, 't Was een 19-jarige jongeman uit Hamburg, die met een valschen verlofpas was gereisd tot Kleef. Buiten Kleef had hij zich van zijn uniform ontdaan, een oude burgerplunje aangetrokken en was toen van Kleef naar de grenzen gekropen. Hier kwam hij aan mef een korst modder en slik op zijn lijf en hel vel bijna van de vingers door hetkruipen. Hij had naar het Westelijk front moeten veï* trekken. Bij Sittard is een uit Duitsche krijgsge vangenschap ontvluchte Rus over de gruM gekomen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2